Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-08-13, 21:10   #1
ΑΡΧΑΡΙΟΣ - ΣΤΗΣΙΜΟ ΝΕΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 240LT
Yeyes
Junior Member
Εγγραφή: 01-08-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Yeyes Ο χρήστης Yeyes δεν είναι συνδεδεμένος 03-08-13, 21:10
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά,

Μετά από την πολύτιμη βοήθεια σας(μέσω προηγούμενου άρθρου μου) και πολλές ώρες διαβάσματος (για την κατηγορία μου), από Σεπτέμβρη ξεκινάω την πρώτη μου προσπάθεια για στήσιμο φυτευμένου ενυδρείου.
Εχω καταλήξει στα παρακάτω:

1. Ενυδρείο: RIO 240
2. Διαστάσεις: 120x40x50
3. Φιλτρο: 1000lt/h εξωτερικό. Παρακαλώ για προτάσεις
4. Θερμαντικό σώμα: 240W. Παρακαλώ για προτάσεις
5. Θερμόμετρο: εσωτερικό. Παρακαλώ για προτάσεις.
6. Φωτιστικά: 100W T5. Μπορω να βάλω μπλέ φωτισμό?
6. Χρονοδιακόπτης
7. Χαλίκι: 1-2mm, καφέ σκούρο από παραλία χωρίς υπόστρωμα.
(πλυμένο και βρασμένο). Ελάχιστο πάχος στρώσης 4cm. Αρκεί?
8. Διακόσμηση με πέτρες από την ίδια παραλία. (πλυμένες και βρασμένες).
9. Ψάρια: 10 Guppy(1:3), 10 Molly(1:3), 10 Platy(1:3), 10 swordtail(1:3).
Tα είδη και το πλήθος είναι ok?
10.Φυτά: Vallisneria americana, Vallisneria asiatica, Anubias barteri (ΠΙΣΩ)
Vallisneria nana, Stargrass. (ΜΕΣΗ). Sagitaria platyphyla, Eleoclaris
parrula,.(ΜΠΡΟΣΤΑ). Taxiphylum barbieri (ΚΑΛΥΨΗ ΠΕΤΡΩΝ ΚΑΙ
ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ). Ποσα από το καθένα για αρχή?

Παρακαλώ για συμβούλες, διορθώσεις κλπ.

Υ.Γ. Έχω εμμονή με την συγκεκριμένη παραλία γιατί εκεί μεγάλωσα!
Εμφανίσεις: 4101
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-08-13, 22:17
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

3.fluval 406,eheim 2217,EHEIM professionel 3 2073!
4.jager 250 w
5.αναλογικο θερμομετρο Sera
7.θες τουλαχιστον 5-7 ποντους για να αναπτυχθουν σωστα τα οποια φυτα βαλεις!εξαρταται βεβαια τι ψαρακια θα βαλεις αναφερομαι στο χαλικι απο τη παραλια που αναφερεις!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-08-13, 22:31
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Να προσθέσω στις επιλογές σου στα φίλτρα το JBL CristalProfi e1501 greenline και στα θερμαντικά σώματα τον Juwel automatic heater 300 W.

ΥΓ.
Τα λινκ που έβαλα είναι ενδεικτικά για να σου δείξω πια εννοώ και δεν σε παραπέμπω να τα αγοράσεις από το εν λόγο κατάστημα ούτε φυσικά το αντίθετο. Αυτή η διευκρίνηση για αποφυγή παρεξηγήσεων...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-08-13, 23:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Guppy, molly ΟΚ.
Ή platy βαλε, ή ξιφοφορους. Οχι και τα δυο. Διοτι http://www.aquatek.gr/vb/showthread....700#post506700
Μπλε φωτισμο οχι (διοτι αλγες - κακος για τα φυτα). Λευκο και θερμο ναι.

φιλτρα
- http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0
- http://www.petsupermarket.gr/6281/%C...F%82-400l.html
- http://www.petcity.gr/product/JBL-CR...-22402012.html

θερμαντηρας
http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0

θερμομετρο βυθιζομενο
http://www.aquamasters.gr/index.php?...category_id=10
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-08-13, 00:05
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Χαζή ενδεχομένως η ερώτηση και χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα του φίλου, αλλά μιας και ρώτησε για θερμόμετρο...αναρωτιέμαι :

Χρειαζόμαστε τα θερμόμετρα εφόσον έχουμε εγκατεστημένο controller?
Κι αν ναι, πως είμαστε σίγουροι πως πρέπει να ρυθμίσουμε τη θερμοκρασία του controller βάσει της ένδειξης του θερμόμετρου?
Οκ, έχω διαβάσει τα περί : Πάρε 5 θερμόμετρα κι αυτά που δείχνουν την ίδια ένδειξη είναι τα σωστά
Ή βύθισε τα σε πάγο και όποια δείξουν 0 είναι τα σωστά
Αλλά μέχρι τώρα έχω αγοράσει 3 controller STC και κανείς τους δεν χρειάστηκε ρύθμιση...σ οτι αφορά τη θερμοκρασία

Αν η απάντηση είναι πως δεν χρειαζόμαστε τα θερμόμετρα...τότε σ ότι αφορά το Νο5 στα ερωτήματα εγώ προτείνω STC1000 (ετσι κι αλλιώς θα τον χρειαστείς)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-08-13, 00:15
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαζή ενδεχομένως η ερώτηση και χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα του φίλου, αλλά μιας και ρώτησε για θερμόμετρο...αναρωτιέμαι :

Χρειαζόμαστε τα θερμόμετρα εφόσον έχουμε εγκατεστημένο controller?
Κι αν ναι, πως είμαστε σίγουροι πως πρέπει να ρυθμίσουμε τη θερμοκρασία του controller βάσει της ένδειξης του θερμόμετρου?
Οκ, έχω διαβάσει τα περί : Πάρε 5 θερμόμετρα κι αυτά που δείχνουν την ίδια ένδειξη είναι τα σωστά
Ή βύθισε τα σε πάγο και όποια δείξουν 0 είναι τα σωστά
Αλλά μέχρι τώρα έχω αγοράσει 3 controller STC και κανείς τους δεν χρειάστηκε ρύθμιση...σ οτι αφορά τη θερμοκρασία

Αν η απάντηση είναι πως δεν χρειαζόμαστε τα θερμόμετρα...τότε σ ότι αφορά το Νο5 στα ερωτήματα εγώ προτείνω STC1000 (ετσι κι αλλιώς θα τον χρειαστείς)

Εγώ έχω πάντα ένα αναλογικό θερμόμετρο στο ενυδρείο για έλεγχο του controller. Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί. Ίσως ο controller ξερυθμιστεί. Από μόνος του ή από το χέρι κάποιου περίεργου... Ακόμη και το να μην συμβαδίζουν controller και θερμόμετρο (το πιο πιθανό), εμείς θα ξέρουμε τι διαφορά έχουν (πχ θερμ/σία controller = Θερμ/σία θερμόμετρου + 2). Οπότε που και που ρίχνουμε και καμιά ματιά στο θερμόμετρο για να σιγουρευτούμε πως ο controller είναι σωστός και δεν ξεκαλιμπραρίστηκε...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-08-13, 00:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά μέχρι τώρα έχω αγοράσει 3 controller STC και κανείς τους δεν χρειάστηκε ρύθμιση...σ οτι αφορά τη θερμοκρασία

Αν η απάντηση είναι πως δεν χρειαζόμαστε τα θερμόμετρα...τότε σ ότι αφορά το Νο5 στα ερωτήματα εγώ προτείνω STC1000 (ετσι κι αλλιώς θα τον χρειαστείς)
Εχεις βουτηξει στο ιδιο ενυδρειο τους σενσορες και εδειξαν το ιδιο?
Γιατι εμενα ενας STC ηθελε +2C καλιμπαρισμα
(βουτωντας στο ιδιο ενυδρειο 4 σενσορες, ενας εκ των οποιων, eliwell ο οποιος κι αυτος ηθελε +0.5, ενα alarm ψηφιακο θερμομετρο αξιοπιστο ακριβο, και 3 βυθιζομενα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-08-13, 13:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
3. Φιλτρο: 1000lt/h εξωτερικό. Παρακαλώ για προτάσεις
αν εχεις ορεξη και μερακι sump, τιποτε αλλο! (με diy overflow φυσικα)
Παράθεση:
4. Θερμαντικό σώμα: 240W. Παρακαλώ για προτάσεις
οτι να ναι, αλλα καλυτερα 2 * 150 ή 2* 200.
αν καει ο ενας να υποστηριζεται καπως η θερμοκρασια και να μη πεσει πολικο ψυχος

Παράθεση:
5. Θερμόμετρο: εσωτερικό. Παρακαλώ για προτάσεις.
controller (εστω αυτοι οι παμφθηνοι που προτεινουν οι περισσοτεροι, αλλα κατα τη γνωμη μου καλυτερα ενας σωστος οπως αυτοι που χρησιμοποιουν οι ψυκτικοι για να εχεις το κεφαλακι σου ησυχο) ο οποιος θα ειναι συνδεμενος με τα ανεμιστηρακια και με τους θερμαντηρες

Παράθεση:
6. Φωτιστικά: 100W T5. Μπορω να βάλω μπλέ φωτισμό?
μπορεις φυσικα και να βαλεις μπλε, αρκει να κανεις διαπλανητικη εισαγωγη ψαριων απο πλανητη που ο ηλιος του ειναι μπλε (υπαρχουν πολλοι στο γαλαξια οποτε εχεις ελπιδες )
Παράθεση:

7. Χαλίκι: 1-2mm, καφέ σκούρο από παραλία χωρίς υπόστρωμα.
(πλυμένο και βρασμένο). Ελάχιστο πάχος στρώσης 4cm. Αρκεί?
αρκει

Παράθεση:
8. Διακόσμηση με πέτρες από την ίδια παραλία. (πλυμένες και βρασμένες).
αναλογα τα ψαρια που θα βαλεις θελει προσοχη να μην ειναι ασβεστολιθικης

Παράθεση:
9. Ψάρια: 10 Guppy(1:3), 10 Molly(1:3), 10 Platy(1:3), 10 swordtail(1:3).
Tα είδη και το πλήθος είναι ok?
οχι, υβριδιζουν μεταξυ τους. Διαλεξε ΕΝΑ ειδος (η τρελη ποικιλια και η πολυχρωμια ειναι το κλασσικο λαθος ενυδρειο αρχαριου)

Παράθεση:
10.Φυτά: Vallisneria americana, Vallisneria asiatica, Anubias barteri (ΠΙΣΩ)
Vallisneria nana, Stargrass. (ΜΕΣΗ). Sagitaria platyphyla, Eleoclaris
parrula,.(ΜΠΡΟΣΤΑ). Taxiphylum barbieri (ΚΑΛΥΨΗ ΠΕΤΡΩΝ ΚΑΙ
ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ). Ποσα από το καθένα για αρχή?
οσα θες (μπορεις να ξεκιησεις και με λιγα αφου αναπτυσονται και θα γεμιζει σιγα σιγα, αλλα μπορεις και με τη μια να το φορτωσεις. is up to u)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-08-13, 14:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις βουτηξει στο ιδιο ενυδρειο τους σενσορες και εδειξαν το ιδιο?
Γιατι εμενα ενας STC ηθελε +2C καλιμπαρισμα
(βουτωντας στο ιδιο ενυδρειο 4 σενσορες, ενας εκ των οποιων, eliwell ο οποιος κι αυτος ηθελε +0.5, ενα alarm ψηφιακο θερμομετρο αξιοπιστο ακριβο, και 3 βυθιζομενα)
Σπύρο ακριβώς έτσι ξεκίνησα
Οταν πήρα τον πρώτο μου STC είχα ένα αναλογικό κι ένα ψηφιακό θερμομετρο στο ενυδρείο με διαφορά 0,5 βαθμούς μεταξύ τους
Ο controller ειχε διαφορά 0,1 από το αναλογικό

Τους επόμενους 2 controllers τους βύθισα στο συγκεκριμένο ενυδρείο και είχαν κι δυο 0.1 διαφορά από το αναλογικό!
Πιστεύω ότι ήταν τυχαίο...αλλά μου "έκατσε"!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-08-13, 19:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Σακη, η διακριβωση οργανων γινεται με εντελως διαφορετικο τροπο κι οχι απλα συγκρινοντας 2-5-10-500 θερμομετρα μεταξυ τους.
Προσωπικα μου εχει τυχει 11 sensors πιεσης να εχουν ιδιο σφαλμα (200 millibar) και ειχα γινει ψιλορομπα σε εναν αχωνευτο γιατι απλα θεωρησα πως ειναι σωστοι αφου δειχναν με την ιδια πιεση τα ιδα πραγματα (οποτε θεωρησα καλο να κανω διακριβωση ...στην καφετερια ) *
Α δεν εχετε τις γνωσεις και τα οργανα για τετοια εργασια -το 90% των χομπυστων φυσικα ανηκει σε αυτη την κατηγορια- καλυτερα πηγαιντε σε ενα εργαστηριο που κανει τετοιες δουλειες και παρτε το κοντρολερακι σας με τη σιγουρια οτι δειχνει σωστα κι οχι καπως πανω-κατω.
Βεβαια το κοστος της διακριβωσης οργανου ειναι πολλαπλασιο του κοστους του stc1000 που εχετε προτιμησει οι περισσοτεροι, αλλα τι να κανουμε? Οταν ο αλλος εχει επενδυσει καποια χιλιαρικα σε οργανα ακριβειας εννωειται πως συνηθως του πανε για πιστοποιηση και καποια οργανα μιας σχετικης αξιας. Τωρα αν δει μια κινεζια του δεκαευρου δε νομιζω να την αντιμετωπισει διαφορετικα και να κανει χοντρη εκπτωση και να δουλεψει για την ψυχη της μανας του (υποθετω επειδη ειναι οικιακη εφαρμογη, αν εχει χρονο -αυτη την εποχη ολοι εχουν- να παρει ενα 30ρι)




*ειχαν τελευταιο calibration πριν 2 χρονια, πολυς χρονος για να μεινουν οι ρυθμισεις, αλλα σε αξιοπιστο υλικο εχει τυχει να κραταει και παραπανω
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-08-13, 19:41
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σακη, η διακριβωση οργανων γινεται με εντελως διαφορετικο τροπο κι οχι απλα συγκρινοντας 2-5-10-500 θερμομετρα μεταξυ τους.
Προσωπικα μου εχει τυχει 11 sensors πιεσης να εχουν ιδιο σφαλμα (200 millibar) και ειχα γινει ψιλορομπα σε εναν αχωνευτο γιατι απλα θεωρησα πως ειναι σωστοι αφου δειχναν με την ιδια πιεση τα ιδα πραγματα (οποτε θεωρησα καλο να κανω διακριβωση ...στην καφετερια ) *
Α δεν εχετε τις γνωσεις και τα οργανα για τετοια εργασια -το 90% των χομπυστων φυσικα ανηκει σε αυτη την κατηγορια- καλυτερα πηγαιντε σε ενα εργαστηριο που κανει τετοιες δουλειες και παρτε το κοντρολερακι σας με τη σιγουρια οτι δειχνει σωστα κι οχι καπως πανω-κατω.
Βεβαια το κοστος της διακριβωσης οργανου ειναι πολλαπλασιο του κοστους του stc1000 που εχετε προτιμησει οι περισσοτεροι, αλλα τι να κανουμε? Οταν ο αλλος εχει επενδυσει καποια χιλιαρικα σε οργανα ακριβειας εννωειται πως συνηθως του πανε για πιστοποιηση και καποια οργανα μιας σχετικης αξιας. Τωρα αν δει μια κινεζια του δεκαευρου δε νομιζω να την αντιμετωπισει διαφορετικα και να κανει χοντρη εκπτωση και να δουλεψει για την ψυχη της μανας του (υποθετω επειδη ειναι οικιακη εφαρμογη, αν εχει χρονο -αυτη την εποχη ολοι εχουν- να παρει ενα 30ρι)




*ειχαν τελευταιο calibration πριν 2 χρονια, πολυς χρονος για να μεινουν οι ρυθμισεις, αλλα σε αξιοπιστο υλικο εχει τυχει να κραταει και παραπανω
Νίκο χίλια δίκια, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα να τα κάνεις!

Δυστυχώς η πιο εύκολη λύση, προτεινόμενη κιολας σε φορουμ κλπ, είναι να συγκρίνεις τη θερμοκρασία 3..4...5...125 θερμομέτρων και τελικά να διαλέγεις ένα από εκείνα που δείχνουν την ίδια θερμοκρασία

Βάσει αυτου του θερμομέτρου ρύθμισα τον controller και όλους τους επόμενους...

¶λλοι πάλι ελέγχουν τα θερμόμετρα μέσα σε παγάκια. Κι αυτή είναι προτεινόμενη μέθοδος σε φόρουμ και την χρησιμοποιούν αρκετοί

Ο καθένας με λίγα λόγια...κάνει ότι καλύτερο μπορεί!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-08-13, 19:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τα παγακια δεν ειναι απολυτο οτι θα ειναι 0 βαθμοι, (μαλλον ποτε δεν ειναι) ουτε ο βρασμος μπορει να θεωρηθει 100, και επι πλεον ολα τα οργανα (που γνωριζω) θελουν δυο ρυθμισεις, span (στην υψηλοτερη θερμοκρασια που μας ενδιαφερει) και zero στη χαμηλοτερη. Φανταζομαι και ο stc ετσι ρυθμιζει.
Πως με ενα θερμομετρο, ακομα κι αν εισαι 10000% βεβαιος οτι δειχνει σωστα, μπορεις να κανεις αυτες τις δυο ρυθμισεις χωρις να χασεις? (γιατι για να θεωρησεις ενα οργανο διακριβωμενο θελει πολλαπλες φορες να ρυθμιστει ωστε να μη χανει -κυριως στα ακρα της επιθυμητης κλιμακας)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-08-13, 20:22
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ρε συ Nick, με ολο το θαρρος, μην ξαναλεμε τα ιδια και χαλαμε το θεμα του παιδιου, που στην παρουσα φαση το μονο που τον ενδιαφερει ειναι να κανει μια καλη αρχη και οχι να γινει πανεπιστημονας. Αυτα μπορει να τα ψαξει στην πορεια αν ενδιαφερεται.

Οι stc-1000 φυσικα αποτελουν μια απλη λυση σε σχεση με τη βιομηχανια, αλλα σιγουρα αποτελουν μια εμπιστη και οικονομικη λυση για το μεσο χομπιστα. Μπορει να μην εχουν τις προδιαγραφες για να ρυθμισουν τη θερμοκρασια σε μια δεξαμενη πυρηνικου εργοστασιου, αλλα εχουν τη δυνατοτητα να λυνουν τα χερια σε πολλους απο εμας. Μην ξεχναμε οτι μιλαμε για θερμοκρασια ενυδρειου, που αν ανεβει και μισο βαθμο ακομα, δεν θα ερθει το τελος του κοσμου, μια χαρα θα ειναι τα ψαρια. Απο την αλλη, αν δεν υπηρχε η συγκεκριμενη φθηνη λυση, ισως να ηταν περισσοτερα τα ψαρια που θα υπεφεραν καθε καλοκαιρι. Και απο αξιοπιστια, μια χαρα τα πηγαινουν. Δεν εχω ακουσει προβλημα στο συγκεκριμενο controller, αλλα και να παρουσιασει, μαλλον γνωριζεις καλυτερα απο εμενα οτι και τα πιο ακριβα μηχανηματα, εχουν ποσοστο σφαλματος.

Προσωπικα, παντως, καλιμπραρω τους controllers με πολλα θερμομετρα και προβλημα δεν ειχα ποτε. Μαλιστα ανα τακτα χρονικα διαστηματα βαζω και κανενα θερμομετρο για να δω αν παραμενει ακριβες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-08-13, 18:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο την αλλη, αν δεν υπηρχε η συγκεκριμενη φθηνη λυση, ισως να ηταν περισσοτερα τα ψαρια που θα υπεφεραν καθε καλοκαιρι.


αυτο το εχω παραδεχτει ετσι κι αλλιως, σιγουρα λογο της τιμης του βρισκεται σε πολυ περισσοτερα ενυδρεια απ οσα θα υπηρχε αν οι μονοι controllers ηταν οι omron οι siemens και οι danfoss οποτε σιγουρα εχει σωσει χιλιαδες ψαρια και πολυ περισσοτερα απ οσα θα εσωζαν οι παραπανω, αλλα βρε παιδι μου τεχνικος ειμαι οχι στατιστικολογος και δε μπορω να αντιμετωπισω ενα θεμα με διαφορετικη οπτικη...
Ειναι σα να σου πω οτι θα φτιαξω συγκροτημα με πλαστικες κιθαρες απο τα jumbo, και να βρεθουμε και καια εκατοστη παλαβοι και να διαδιδουμε οτι τα καλυτερα μουσικα οργανα ειναι αυτα που θα βρεις στο jumbo και στο Ζαχαριά ... μπορει το τελικο αποτελεσμα να ειναι ενδιαφερον, αλλα εσυ σαν μουσικος δε θα σχιζεις τα ρουχα σου?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-08-13, 18:31
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Χεχε!

Απο αυτη την αποψη θα συμφωνησω, αλλα εκει που θα διαφωνησω, ειναι οτι οι πλαστικες κιθαρες δεν θα βγαλουν σωστη μουσικη κιθαρας, αλλα ο stc θα κρατησει σωστα τη θερμοκρασια σε ενα συστημα χαμηλων απαιτησεων, οπως ειναι το ενυδρειο. Τουλαχιστον με πολυ καλο ποσοστο επιτυχιας να μη σε κρεμασει, μιας και δεν ακουσα κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-08-13, 18:40
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ok, θα φτιαξουμε συγκροτημα χαμηλων απαιτησεων
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-08-13, 19:03
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ε δεν εχει υψηλες απαιτησεις το ενυδρειο σε οτι αφορα τη διατηρηση της θερμοκρασιας, ωστε να απαιτειται κατι ιδιαιτερα ακριβο και τεχνολογικα ανωτερο απο οποιοδηποτε αλλο. Ισως να κανω λαθος, αλλα και με κατι απλο και φυσικα, αξιοπιστο, η δουλεια γινεται μια χαρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στησιμο νεου ενυδρειου bagira Γλυκό νερό - Γενικά 10 26-02-12 18:15
Νεος στο χομπυ ζητα πληροφοριες για στησιμο ενυδρειου με φυτα SaTRaPiS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 09-09-11 01:59
Στησιμο νεου ενυδρειου Raven Ενυδρεία με ασπόνδυλα 18 05-01-11 19:16
ΣΤΗΣΙΜΟ ΝΕΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ - ΚΥΚΛΟΣ ΑΖΩΤΟΥ Aquablue Χρυσόψαρα 10 17-09-10 15:53
Στησιμο νεου ενυδρειου Tricky Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 27 13-04-06 08:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07594 seconds with 15 queries