Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-02-17, 12:07
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή Σκέψεις για Νανο θαλασσινο.....

Λοιπον καταρχιν ζητω την επιεικια σας γιατι δεν εχω την παραμικρη ιδεα απο θαλασσινα. Ανοιγω το ποστ για να ριξω μια πρωτη ματια στα αλατια...... Εχω ενα νανο 30 λιτρων και προσπαθω να δω ανα αξίζει τον κοπο να το κανω θαλασσινο. Προφανως δεν με ενδιαφερουν ψαρια (ισως καμια γαριδα) αλλά θέλω να το κανω ώστε να μάθω 5 πραγματακια ...... Το θέλω όσο πιο low cost γίνεται. Και ερχομαστε στο ερωτημα. Τι χρειαζομαι ? Εκτός απο βράχο που φαντάζομαι ότι θα χρειαστω κανένα κιλό και αραγωνιτη για υπόστρωμα. Φωτιστικό λεντ κανει ? Και αν ναι πόσα βατ? Εχει σημασία ? Και απο εκει και πέρα τι άλλο ? Θα ηθελα τα φώτα σας για όλο τον τεχνικό εξοπλισμό που θα χρειαστώ για να δω τι σημαίνει αυτο οικονομικα. Τέλος το θέμα της συντήρησης. Τι χρειαζεται ? Και τι να υπολογίζω σαν κόστος ?
Ευχαριστώ για την υπομονή σας
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-02-17, 13:09
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον καταρχιν ζητω την επιεικια σας γιατι δεν εχω την παραμικρη ιδεα απο θαλασσινα. Ανοιγω το ποστ για να ριξω μια πρωτη ματια στα αλατια...... Εχω ενα νανο 30 λιτρων και προσπαθω να δω ανα αξίζει τον κοπο να το κανω θαλασσινο. Προφανως δεν με ενδιαφερουν ψαρια (ισως καμια γαριδα) αλλά θέλω να το κανω ώστε να μάθω 5 πραγματακια ...... Το θέλω όσο πιο low cost γίνεται. Και ερχομαστε στο ερωτημα. Τι χρειαζομαι ? Εκτός απο βράχο που φαντάζομαι ότι θα χρειαστω κανένα κιλό και αραγωνιτη για υπόστρωμα. Φωτιστικό λεντ κανει ? Και αν ναι πόσα βατ? Εχει σημασία ? Και απο εκει και πέρα τι άλλο ? Θα ηθελα τα φώτα σας για όλο τον τεχνικό εξοπλισμό που θα χρειαστώ για να δω τι σημαίνει αυτο οικονομικα. Τέλος το θέμα της συντήρησης. Τι χρειαζεται ? Και τι να υπολογίζω σαν κόστος ?
Ευχαριστώ για την υπομονή σας
καλώς τον και στα μέρη μας!
θα χρειαστείς¨μια όσμωση και ένα δοχείο προετοιμασιας νερού με ένα μικρο κυκλοφορητή για να σπάει το αλάτι!
ένα μικρο σκιμμερακι εγώ θα έβαζα όπως και αυτ. αναπλήρωση διότι λόγο λίτρων θα έχεις απότομες μεταβολές!
ένα μικρο κυκλοφορητή και σε ένα φιλτρακι να βάλεις λίγο αντιφωσφορο και λίγο ενεργό άνθρακα!
έναν θερμαντήρα,ρεφρακτομετρο,τεστακι της salifert!
το μηνιαίο κόστος συντήρησης υπολόγισε να είναι το αλάτι και ο ενεργός άνθρακας όπως και ο αντιφως που θέλουν ανά ένα μήνα αλλαγή!
καλή συνέχεια,ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-02-17, 13:34
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

καλος τον και απο δω!! καλη αρχη σου ευχομαι και καλη πωρεια στα αλατια!!

μια χαρα τα ειπε ο Νικος δεν εχω να προσθεσω κατι εκτος του οτι τα βασικοτερα για το ρεεφ ειναι το φωτιστικο και το σκιμμερ! οπος επισεις το οτι λιγα λιτρα συμενει μεγαλητερες αυξομιωσεις στις παραμετρους, πραγμα που διλωνει προσοχη!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-02-17, 20:32
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

νερο κατευθειαν απο τη θαλασσα μπορω να βαλω ? Και να μην χρησιμοποιω αλατια?
Φωτιστικο θελω κατι ιδιαιτερο ? Ακομα και για low cost ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-02-17, 21:24
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Tι το θελεις βρε το θαλασσινο?
Εγω εχω και σκιμερ στο κουτι του καινουργιο αλλα δεν προκειται να κανω...
Ειναι πολλα τα εξοδα σε συντηρηση...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-02-17, 21:38
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

ειναι αυτο που λενε "τον τρωει ο κ#% του"...

Νίκο απλή περιέργεια καθώς και να μαθω μερικα πραγματακια.... Δεν εχω στο μυαλο μου κατι ιδιαίτερο......Αντε καμια γαριδούλα....
Σκεφτομουν ότι για αλλαγη νερου θα μπορουσα να παιρνω νερο κατευθειαν απο τη θαλασσα....το μονο ευκολο νησιωτες ήμαστε.....Με ενα μπουκάλι 10 λιτρων κανουμε και αλλαγη. ΑΟ έτσι και αλλιως ετοιμαζομουν να παρω....
Φιλτρακι εχω.....Σκιμμερ δεν ξερω αν πραγματι ειναι τοσο απαραιτητο ....Μιλάμε για 0 ιχθυοφορτωση.....Από φωτισμό ο νεκρός βράχος χρειαζεται κάτι ιδιαίτερο ? Με ενα μπλε λεντ φωτιστικό την βγάζουμε ?
Παράθεση:
Ειναι πολλα τα εξοδα σε συντηρηση...
Προσδιορισε το πολλα......για 30 λίτρα ??
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-02-17, 21:58
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

εαν εχεις ορεξη και μερακι ξεκινατο ,σκιμερ βαζεις και αργοτερα ,ενα φιλτρο θα χρειαστεις αντιφωσφωρο και αθρακα και ενα ρεφεκτρομετρο για την αλατοτητα και βραχο και σιγα-σιγα μαθαινεις και εξοπλιζεσαι καταληλα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-02-17, 22:21
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι αυτο που λενε "τον τρωει ο κ#% του"...

Νίκο απλή περιέργεια καθώς και να μαθω μερικα πραγματακια.... Δεν εχω στο μυαλο μου κατι ιδιαίτερο......Αντε καμια γαριδούλα....
Σκεφτομουν ότι για αλλαγη νερου θα μπορουσα να παιρνω νερο κατευθειαν απο τη θαλασσα....το μονο ευκολο νησιωτες ήμαστε.....Με ενα μπουκάλι 10 λιτρων κανουμε και αλλαγη. ΑΟ έτσι και αλλιως ετοιμαζομουν να παρω....
Φιλτρακι εχω.....Σκιμμερ δεν ξερω αν πραγματι ειναι τοσο απαραιτητο ....Μιλάμε για 0 ιχθυοφορτωση.....Από φωτισμό ο νεκρός βράχος χρειαζεται κάτι ιδιαίτερο ? Με ενα μπλε λεντ φωτιστικό την βγάζουμε ?

Προσδιορισε το πολλα......για 30 λίτρα ??
Και εμενα διπλα ειναι η θαλλασα , αλλα δεν το επιχειρησα και δεν προκειται..
Το νερο , αλλατοτητα που κρατανε ειναι διαφορετικη απο την θαλασσα μας , οποτε αν θελεις να ασχοληθεις με κοραλια κτλ .
Εκτος απο αυτο , απο θαλασσα δεν περνουμε νερο γιατι ισως μεταφερουμε ανεπιθυμητους μικροοργανσιμους στο νερο .
Το αλατι και την οσμωση δεν την γλιτωνεις, καθως αν θελεις να ασχοληθεις με σοβαρα κοραλια, δεν γλιτωνεις και τα πολλα ματζουνια...
Γνωρισα ατομα με θαλασσινα θα στα πουν και εδω , ποσα ειναι τα παγια για την συντηρηση ενος θαλασσινου? ( Εκτος απο το ρευμα και τις τροφες)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-02-17, 22:26
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Ολα τα κοράλια θελουν ισχυρο φωτισμό ? Δεν υπάρχουν...."χαμηλων απαιτησεων" που να την βγαλω με μια μικρη λεντ λαμπα? Το αλάτι δεν με πολυφοβίζει γιατι θεωρώ οτι θα χρειαζομαι ελαχιστο στα 30 λίτρα.... Δεν έχω ιδεα από τιμές όμως πόσο να κάνει πια.... Την οσμωση θα την πάρω έτσι και αλλιως για αναπλήρωση των φυτεμενων το καλοκαιρι.
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-02-17, 22:52
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

κατ αρχην οχι πανικος! δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο το λετε και ουτε τοσο ακριβο!!!!!

απο θαλασσα ασφαλος και μπορεις να παρεις νερο αν και πολλοι δεν το συνιστουν!!! εγω ομος θαλασσα βαζω!!! επιλεγεις μερος με καθαρο νερο που να ρεματιζει και επιλεγεις παντα μερες με μπουνατσα για να παρεις!!! ενα αλατομετρο θα χρειαστεις για να μετρας αλατοτιτα (ειτε παρεις απο θαλασσα ειτε οχι) και οζμοση για να το αραιωσεις (μιας και πραγματι η θαλασσα ειχει μεγαλητερη αλατοτιτα απο την επιθυμιτη 1025-1027)

φως χρειαζονται τα περισσοτερα κοραλια γιατι ειναι φωτοσυνθετικοι οργανισμοι! υπαρχουν ομος και μη φωτοσυνθετικα τα οποια ομος εχουν την δυσκολεια του καθημερινου ταισματος!!!!

το σκιμμερ το θεωρω απαρετιτο και ασ μην εχεις ψαρια!!!

κατα αλλα δεν βλεπω πολλα εξωδα συντιρισης!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-02-17, 23:52
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Εγώ θα σου έλεγα να το επιχειρήσεις. Με λίγη προσοχή μπορείς να το φτιάξεις κουκλί!
Ένα diy φωτιστικο με led (πχ 20-30w), αο για να αραιωνεις το νερό της θάλασσας κ για αναπλήρωση, ένα μικρό κυκλοφοριτη κ εβδομαδιαίες αλλαγές. Καμία γαριδουλα, σαλιγκαρακι κ φουλ απο ζωανθους κ lps.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-02-17, 05:47
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Φίλε καλώς ήρθες θα σου πρότεινα για αρχή να πας σε λίγο μεγαλύτερο!
60λτ για να είναι πιο υγιές!
Από εκεί και πέρα το πρόβλημα να το πω έτσι λόγο κρίσης είναι ο εξοπλισμός μόλις τον μαζεύεις όμως μπορείς να βάλεις μπριζα και να είσαι άριστος.

Από εκεί και πέρα ένα low tech δεν πιστεύω ότι θέλει σε χρόνο περισοτερο φροντίδα μετά το στρώσιμο από ένα Hich tech φυτεμένο.
α
το οικονομικό σε συντήρηση θα έλεγα δεν είναι πολλά αν βγάλεις το αλάτι που κάποιοι κάνουν από θάλασσα(δεν συνιστάται).

Αν για μένα δεν έχεις εξοπλισμό δεν κάνεις τπτ.
όσο πιο αρχάριος τόσο περισοτερο έχεις ανάγκη τον εξοπλισμό.
Όσο για το σκιμμερ δεν βοηθάει μόνο τα ψάρια.
Φυσικά και καλό είναι αν οικονομικά δεν σου βγαίνει να μην το ξεκινήσεις!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη voas : 03-02-17 στις 10:09
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκέψεις για F.O st@vros Fish Only 123 24-01-18 10:57
Σκέψεις; Hlio Γλυκό νερό - Γενικά 3 20-05-15 20:45
νεο νανο θαλασσινο krispie Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 20-01-11 16:25
σκέψεις pipis Δίσκοι 8 18-06-07 07:52
σκέψεις drakoulis Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 2 22-11-05 14:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05233 seconds with 13 queries