Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-01-03, 23:14
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή Νεο στησιμο ενυδρειου

το σαββατο υπολογιζω να στησω το ενυδρειο απο την αρχη. ο λογος βασικος, επικρατει μια γενικοτερη ακαταστασια και ολο και κατι παει στραβα. το περασμενο σαββατο που καθαριζα (αλλαγη νερου κλπ) οπως και καθε σαββατο, ΕΣΠΑΣΕ ο θερμοστατης απο την αλλαγη θερμοκρασιας!!! οποτε φανταζεστε τον πανικο μου. ευτυχως η θερμοκρασια ειναι σε καλο ακομα επιπεδο (26 C). απλα αποφασισα να κανω γενικη ανακαινιση και να ασχοληθω πραγματικα σοβαρα με το ενυδρειο και να μην επικρατει το χαος που συνηθως επικρατει, αν και το εχω παρει ζεστα το θεμα αλλα ολο και καπου κανω καποιο λαθος και ολα πανε στραβα. λοιπον εχουμε 50 λιτρα με 3 ξυλα, λιγες πετρες μικρες, τοσο που να εχω δεσει anubias nana, και αρκετα φυτα...
5 VALLISNERIA AMERICANA (GIGANTEA), 3 CRYPTOCORYNE WENDII “GREEN”, 3 ANUBIA BARTERI VAR. BARTERI, 8 ANUBIA BARTERI VAR. NANA, 13 EGERIA DENSA Ή ELODEA DENSA και 1 ECHINODORUS TENELLUS.
Και απο ψαρια...
2 (ζευγαρακι) Papiliochromis ramirez or Microgeophagus ramirezi,
1 Ancistrus Hoplogenys (4 εκ), 1 Pomacea Bridgesi, Corydoras Aeneus(albino), 1 Corydoras Paleatus, 6 Paracheirodon axelrodi και 6 Nannostomus Beckfordi. γνωριζω οτι εχω πολλα ψαρια και οχι πολλα φυτα. το βασικο που θελω να κανω ειναι... να βαλω πολλα αλλα και τα καταλλητα φυτα που να μην χρειαζονται CO2 και να ειναι ευκολα, να μην αποροφουν πολλα θρεπτικα συστατικα απο το νερο ενω παραλληλα να ειναι οτι - θεωρητικα- καλυτερο προς τους φιλοξενουμενους μου.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-03, 23:36
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Οντως τα ψαρακια που εχεις ειναι σχετικα πολλα για τα λιτρα σου. Γιατι δεν δινεις μερικα?
Εχεις κανει τεστ να δεις σε τι κατασταση βρισκεται το νερο σου?
Ασχολουμαι και εγω με ραμιρεζι και ειναι τρομερα ευαισθητα ψαρια, θελουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καθαρα νερα...
Τι φιλτρα εχεις?

Οσο για τη μετακινηση... Τα ψαρια να τα βαλεις σε μια λεκανη που να μην εχει μπει ποτε σαπουνι και απορρυπαντικα με τον θερμοστατη σου ωστε να κραταει καλα τη θερμοκρασια.

Να μην αφησεις πολυ ωρα εκτως λειτουργιας τα φιλτρα σου διοτι δεν θα εχουν οξυγονο οι οφελιμοι οργανισμοι που ζουν μεσα στα φιλτρα με αποτελεσμα να ψοφησουν.

Οταν κανεις αλλαγες νερου ΠΡΕΠΕΙ το νερο που προσθετεις να εχει την ιδια θερμοκρασια με αυτο που εχεις στο ενυδρειο σου!

Απο φωτισμο πως πας? Για αρχη βαλε φυτα οπως Hygrophila sp.(εκτός από hygrophila diformis), Hornwort / Certophyllum demersum ,Valisneria spiralis κλπ.

Αν και τα ραμιρεζι θελουν να ειναι πυκνοφυτεμενο το πισω μερος του ενυδρειου και να εχουν και χωρο στο μπροστινο για να κολυμπουν. Οποτε μην τιγκαριες το ενυδρειο στα φυτα!

Να μην πεταξεις ολο το νερο του ενυδρειου σου κατα το στησιμο, κανε μια καλη αλλαγη νερου.

Αυταααααααααααααα τα λιγα... καλη επιτυχια το Σαββατο!
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-03, 14:08
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

τελικα η ανακαταταξη στο ενυδρειο εγινε .
εβγαλα ολα τα ψαρια, τα εβαλα σε ενα καινουργειο κουβα που ειχα ξεπλυνει μονο με νερο βρυσης και μετα με νερο απο το ενυδρειο εριξα και το φιλτρο μεσα και ολα πηγαν καλα. δεν εχασα ουτε ενα! ειχα το φοβο οτι μπορει και να εχανα καποιο γιατι ειμαι και λιγο αγαρμπος μερικες φορες (βλεπε ancistrus hoplogenys )
εγιναν αλλαγες μεσα στο ενυδρειο κοσμογονικες. αλλαχτηκαν οι θεσεις στα φυτα, κλαδευτηκαν, μπηκαν επιπλεον φυτα (elodea densa και Cabomba caroliniana) στο φοντο και μπροστα στο τζαμι για να κρυψω το φιλτρο. εδιωξα ολες τις πετρες, εκτος απο εκεινες στις οποιες ειχα δεσει anubias nana. τωρα πια τα ψαρακια μου εχου πιο πολυ χωρο να κολυμπησουν. τωρα πλεον μεσα στο ενυδρειο εχει μονο χαλικι, φυτα, ξυλα και ψαρακια. και φυσικα αγορασα θερμοστατη αφου καταφερα τον προηγουμενο και τον εσπασα εγιναν αλλαγες στις πατεντες που εχω κανει με τα καλωδια και ολα μοιαζουν και ειναι πιο κομψα και λειτουργικα. δεν επικρατει το κλασικο κομφουζιο που επικρατουσε. τωρα πια υπαρχουν μπολικα φυτα στο φοντο, αν και χρειαζονται λιγα ακομα, και ανοιχτο χωρο μπροστα. αφου τελειωσα και καθαρισε και το νερο, αναψα οπως παντα τσιγαρο και εκατσα και το χαζεψω. δεν πιστευα στα ματια μου το ποσο αλλαξε. μοιαζει πιο πολυ με φυσικος χωρος για τους φιλοξενουμενους μου. κουραστηκα αλλα αξιζε καθε λεπτο. τωρα πια θα ειμαι πιο επιμελης, οχι πως δεν ημουν αλλα τωρα πια θα προσεχω. οσο και να προσπαθω λειπει η εμπειρια και η γνωση αλλα δεν ξεχνω οτι η ενασχολιση αυτη θελει ΥΠΟΜΟΝΗ !!!
ευχαριστω για την βοηθεια
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03167 seconds with 12 queries