Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-02-16, 21:44
Αγγελικη Καν Ο χρήστης Αγγελικη Καν δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2016
Περιοχή: Μοσχατο
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή Αυγα χωρις ζευγαρι ΄η τι ειδους αρρωστια ΄η μικροβιο;;

Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα.Εχω ενα χρυσοψαρο εδω και 5 χρονια.Σε απλο πλαστικο ενυδρειο χωρις φιλτρο.Πριν 10 μερες εμφανιστηκαν μεσα στο νερο κατι σαν αυγα.Εκαναν κρακ οταν τα εσπαγα.Εκανα 5 αλλαγες του νερου μαζι με το ψαρακι και καποια στιγμη σταματησαν να υπαρχουνΤου αγορασα ενα ενυδριακι 15lt με βιολογικο φιλτρο και κανοντας τις μετρησεις του νερου ειδα οτι ολα ειναι οκ.Χθες εκανα μετα απο 1 εβδομαδα,αλλαγη του νερου και σημερα ειδα παλι αυτα τα λευκα αυγουλακια στον πατο του ενυδριου και μερικα στα τοιχωματα.Το ψαρακι ειναι οπως παντα ευδιαθετο.Τρωει κανονικα και δεν εχει κανενα σημαδι στο σωμα του.Τι ειναι αυτα ομως;καποιος οργανισμος που πρεπει να εξωλοθρευσω ΄η καποια αρρωστια;;εχω ρωτησει σε μαγαζι και κανενας δεν ηξερε.Εχω ρωτησει και σ αλλα φορουμ κ επισης κανεις δεν ηξερε.Τη συμβουλη σας παρακαλω και σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image.jpg
Εμφανίσεις:  385
Μέγεθος:  23,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-02-16, 23:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κατά αρχή καλώς ήρθες
Μπορεί όντως να είναι αυγά, αλλά το πρόβλημα σου δεν είναι αυτό, το ψάρι 5 χρόνια δεν ζει εκεί, επιζεί, αν θες να το έχεις για ακόμα 20 χρόνια , ίσως και παραπάνω, θα πρέπει να το βάλεις σε κατάλληλο ενυδρείο.
Ρίξε μια ματιά εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-02-16, 23:59
Αγγελικη Καν Ο χρήστης Αγγελικη Καν δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2016
Περιοχή: Μοσχατο
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Καλησπερα.Σε ευχαριστω πολυ γαι την απαντηση.Πως θα ειναι ομως αυγα με ενα μονο ψαρι;;;;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά αρχή καλώς ήρθες
Μπορεί όντως να είναι αυγά, αλλά το πρόβλημα σου δεν είναι αυτό, το ψάρι 5 χρόνια δεν ζει εκεί, επιζεί, αν θες να το έχεις για ακόμα 20 χρόνια , ίσως και παραπάνω, θα πρέπει να το βάλεις σε κατάλληλο ενυδρείο.
Ρίξε μια ματιά εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
θα βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-16, 00:02
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μη γονιμοποιημενα...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-16, 00:08
Αγγελικη Καν Ο χρήστης Αγγελικη Καν δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2016
Περιοχή: Μοσχατο
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Καλησπερα.Σε ευχαριστω που μου απαντησες.Αυτο σημαινει δηλαδη οτι το ψαρι χρειαζετε συντροφο;;;Τι θα πρεπει να κανω;;;Το εβαλα σε μικρο ενυδρειακι αρχικαμεχρι οικονομικα να μπορεσω να παρω μεγαλυτερο) εκανα βιολογικο το φιλτρο,παιρνω με τα ειδικα στικ τις μετρησεις του νερου,τοοθετω το αντιχλωριο βαση οδηγιων....τι αλλο θα πρεπει να κανω;;;
Πως θα αποκλεισω το γεγονος οτι δεν ειναι καποιος οργανισμος που θα βλαψει τη ζωη του;επισης πως θα καταλαβω οτι ειναι θηλυκο;
Σας ευχαριστω θερμα εκ των προτερων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη γονιμοποιημενα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-16, 00:13
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Aν αυτα ειναι οντως αυγα,μονο θηλυκο μπορει να ειναι.
Αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι αυγα,επισης δεν ειμαι σιγουρος οτι το ψαρακι σου ειναι καλα,νομιζω,νομιζω επαναλαμβανω,οτι βλεπω ανασηκωμενα λεπια.
Μια καλυτερη φωτο του ψαριου και μια κοντινη φωτο των "κατι σαν αυγων" θα βοηθουσε.

Επισης συντροφο οντως μπορει να θελει,αλλα πανω απο ολα θελει ενα σωστο σπιτικο.
15 λιτρα για το μεγεθος αυτου του ψαριου ειναι κατι μη αποδεκτο.
Θα πρεπει να βρεις τον τροπο να του παρεχεις ενα ενυδρειο καταλληλο για τις αναγκες του,αυτο ο τροπος δεν ειναι πολυ ακριβος,στις αγγελιες θα βρεις ενυδρεια των 60-80 λιτρων σε εξευτελιστικες τιμες.
Αν λοιπον θελεις να παρεχεις το καλυτερο,σε πρωτη φαση μην του βρεις συντροφο,αλλα δωστου ενα καλο σπιτι.
Μετα τα αλλα ειναι ευκολα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-16, 00:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αυγά είναι σίγουρα, έτσι είναι τα αυγά από τα χρυσόψαρα.
Αν τα αφήσεις και 2-3 ημέρες θα δεις πως θα ασπρίζουν και θα πιάσουν και μούχλα, άσπρο μύκητα, για αυτό βγάλε τα.
Για τα λέπια κάτι και βλέπω και εγώ, δεν είναι καθαρή η φωτογραφία, μάλιστα στην αρχή πήγε το μυαλό μου μήπως είναι ΚΟΙ έτσι όπως το είδα, αλλά δεν βλέπω το κεφάλι του.
Για το ενυδρείο, θα σου πω μόνο πως αυτό το ψάρι, που το έχεις 5 χρόνια , θα έπρεπε το σώμα του να είναι 20-25 πόντους τουλάχιστον, για αυτό είπα πως επιζεί, και δεν ζει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-02-16, 00:55
Αγγελικη Καν Ο χρήστης Αγγελικη Καν δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2016
Περιοχή: Μοσχατο
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ που ενδιαφερθηκες με το θεμα μου.Το ψαρακι μου το εδωσαν απο λιμνη με νουφαρα
Τωρα ειναι 10 cm
Διαβασα προσεκτικα οτι μου στειλατε κ σας ευχαριστω ολους.Το συντομοτερο θα το μεταφερω σε μεγαλυτερο κ σωστοτερο ενυδρειο.Σας βαζω μερικες φωτο απο το ψαρακι συν μια φωτο με τα 3 αυγουλακια που βρισκονται στο τοιχωμα.Τι ρατσα χρυσοψαρου ειναι;;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυγά είναι σίγουρα, έτσι είναι τα αυγά από τα χρυσόψαρα.
Αν τα αφήσεις και 2-3 ημέρες θα δεις πως θα ασπρίζουν και θα πιάσουν και μούχλα, άσπρο μύκητα, για αυτό βγάλε τα.
Για τα λέπια κάτι και βλέπω και εγώ, δεν είναι καθαρή η φωτογραφία, μάλιστα στην αρχή πήγε το μυαλό μου μήπως είναι ΚΟΙ έτσι όπως το είδα, αλλά δεν βλέπω το κεφάλι του.
Για το ενυδρείο, θα σου πω μόνο πως αυτό το ψάρι, που το έχεις 5 χρόνια , θα έπρεπε το σώμα του να είναι 20-25 πόντους τουλάχιστον, για αυτό είπα πως επιζεί, και δεν ζει
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image.jpg
Εμφανίσεις:  275
Μέγεθος:  61,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-02-16, 00:57
Αγγελικη Καν Ο χρήστης Αγγελικη Καν δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2016
Περιοχή: Μοσχατο
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Φωτο με τα αυγα ...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυγά είναι σίγουρα, έτσι είναι τα αυγά από τα χρυσόψαρα.
Αν τα αφήσεις και 2-3 ημέρες θα δεις πως θα ασπρίζουν και θα πιάσουν και μούχλα, άσπρο μύκητα, για αυτό βγάλε τα.
Για τα λέπια κάτι και βλέπω και εγώ, δεν είναι καθαρή η φωτογραφία, μάλιστα στην αρχή πήγε το μυαλό μου μήπως είναι ΚΟΙ έτσι όπως το είδα, αλλά δεν βλέπω το κεφάλι του.
Για το ενυδρείο, θα σου πω μόνο πως αυτό το ψάρι, που το έχεις 5 χρόνια , θα έπρεπε το σώμα του να είναι 20-25 πόντους τουλάχιστον, για αυτό είπα πως επιζεί, και δεν ζει
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image.jpg
Εμφανίσεις:  251
Μέγεθος:  65,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-02-16, 01:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Χρυσόψαρο είναι.
Αλλη μία παρατήρηση, επειδή το ψάρι αυτή τη στιγμή έχει ανάγκη και το ένα ποτήρι νερό, βγάλε ότι διακοσμητικό έχεις, ειδικά αν είναι ψεύτικο, δεν προσφέρει κάτι, χώρο πιάνει, και να αποφεύγεις οτιδήποτε ψεύτικο και τεχνητό, όπως και τα βαμμένα χαλίκια, μόνο κακό κάνουν.
Και για να σε κάνω να ζηλέψεις αλλά και να καταλάβεις καλύτερα
δες χρυσόψαρα 3-4-5 ετών

BORKED

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αγγελικη Καν Εμφάνιση μηνυμάτων
Φωτο με τα αυγα ...
σίγουρα είναι αυγά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-02-16, 01:09
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αγγελικη Καν Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ρατσα χρυσοψαρου ειναι;;
Comet δειχνει.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-02-16, 01:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
comet δειχνει...
οχι,
και εγώ έκανα λάθος
COMMON
από τα πιο μεγάλα χρυσόψαρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-02-16, 01:21
Αγγελικη Καν Ο χρήστης Αγγελικη Καν δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2016
Περιοχή: Μοσχατο
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Αρα χρειαζετε μεγααααααλο ενυδρειο.Απο αυριο θα ψαξω αγγελιες.Τελειοοο το βιντεο.Δικα σου ειναι;;;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι,
και εγώ έκανα λάθος
COMMON
από τα πιο μεγάλα χρυσόψαρα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-02-16, 01:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αγγελικη Καν Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα χρειαζετε μεγααααααλο ενυδρειο.Απο αυριο θα ψαξω αγγελιες.Τελειοοο το βιντεο.Δικα σου ειναι;;;
Ναι, τα δικά μου είναι, τα γομαράκια μου
Διάβασε το θέμα για τα χρυσόψαρα που σου έβαλα στην αρχή , θα μάθεις αρκετά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-02-16, 01:29
Αγγελικη Καν Ο χρήστης Αγγελικη Καν δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2016
Περιοχή: Μοσχατο
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Πανεμορφα.Το διαβασα κ το ξαναδιαβασα.Χιλια ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια.Να τα χαιρεσαι τα πανεμορφα ψαρακια σου.Ελπιζω να τα καταφερω να αποκτησω κ εγω ενα ομορφο κ υγειες ενυδρειο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, τα δικά μου είναι, τα γομαράκια μου
Διάβασε το θέμα για τα χρυσόψαρα που σου έβαλα στην αρχή , θα μάθεις αρκετά
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-02-16, 08:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Δεν απαιτουνται μαγικα. Θεληση να το κανεις και σεβασμο στη ζωη -ες που φιλοξενεις. Μπορεις να στησεις ένα πολύ ομορφο ενυδρειο με τη βοηθεια των παιδιων εδώ...και θα μπορέσεις επειτα να της παρεχεις και συντροφο.
Καλως ηρθες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-02-16, 11:57
Αγγελικη Καν Ο χρήστης Αγγελικη Καν δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2016
Περιοχή: Μοσχατο
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Πανο,καλως σας βρηκα.Σε ευχαριστω για το μηνυμα.Να εισαι καλα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν απαιτουνται μαγικα. Θεληση να το κανεις και σεβασμο στη ζωη -ες που φιλοξενεις. Μπορεις να στησεις ένα πολύ ομορφο ενυδρειο με τη βοηθεια των παιδιων εδώ...και θα μπορέσεις επειτα να της παρεχεις και συντροφο.
Καλως ηρθες!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-02-16, 13:06
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Mε το καλό Αγγελική να πάρεις ένα μεγάλο ωραίο ενυδρείο για το ωραίο σου το χρυσοψαράκι Όλα γίνονται
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-02-16, 13:19
Αγγελικη Καν Ο χρήστης Αγγελικη Καν δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2016
Περιοχή: Μοσχατο
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω Artemisia .Να σαι καλα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε το καλό Αγγελική να πάρεις ένα μεγάλο ωραίο ενυδρείο για το ωραίο σου το χρυσοψαράκι Όλα γίνονται
-------------------------
Συγνωμη.Μπορω να κανω μια ερωτηση παρακαλω; Εχω δει αγγελιες απο μεταχειρισμενα ενυδρεια.Αγοραζοντας τα κανεις,πρεπει να αγορασει κ νεο φιλτρο;(θεωρω αυτονοητο να αγοραστει νεο χαλικι διακοσμητικα κλπ,αλλα μηπως χρειαζετε κ φιλτρο);;
Επισης αξιζει να παρω μεταχειρισμενο ενυδρειο(χρησιμοποιοντας το δηλαδη μονα σαν "κουτι" με οτα τα υπολοιπανμερη καινουρια,΄η να κοιταω εξαρχης για νεο ενυδρειο;;
Παρακαλω πολυ,αν αυτο το μηνυμα πρεπει να μετακινηθει,ενημερωστε με ωστε να ανοιξω νεο θεμα.Ευχαριστω πολυ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αγγελικη Καν : 22-02-16 στις 13:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-02-16, 13:26
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αγγελικη Καν Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω Artemisia .Να σαι καλα
-------------------------
Συγνωμη.Μπορω να κανω μια ερωτηση παρακαλω; Εχω δει αγγελιες απο μεταχειρισμενα ενυδρεια.Αγοραζοντας τα κανεις,πρεπει να αγορασει κ νεο φιλτρο;(θεωρω αυτονοητο να αγοραστει νεο χαλικι διακοσμητικα κλπ,αλλα μηπως χρειαζετε κ φιλτρο);;
Επισης αξιζει να παρω μεταχειρισμενο ενυδρειο(χρησιμοποιοντας το δηλαδη μονα σαν "κουτι" με οτα τα υπολοιπανμερη καινουρια,΄η να κοιταω εξαρχης για νεο ενυδρειο;;
Παρακαλω πολυ,αν αυτο το μηνυμα πρεπει να μετακινηθει,ενημερωστε με ωστε να ανοιξω νεο θεμα.Ευχαριστω πολυ
Αγγελική σίγουρα θα χρειαστείς φίλτρο ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου που θα καταλήξεις και την ιχθυοφόρτιση .
Μπορείς να βρείς και μεταχειρισμένο φίλτρο που να σου κάνει απλά ξεκίνα απο το ενυδρείο δές τιμές και πόσα θέλεις να δώσεις
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-02-16, 14:00
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Tωρα που το καλοσκέφτομαι χώρο εξωτερικό έχεις ?? Θα σε ενδιέφερε να πάς σε μια τέτοια λύση ??? http://ergaleioagora.gr/limnes-khpou-151
Σίγουρα το κόστος όλου του project θα είναι μικρότερο και θα έχεις και περισσότερες επιλογές
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-02-16, 14:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αγγελική θα στο πω λίγο πιο αναλυτικά.
Ανάλογα τι θα βρεις, μπορεί να βρεις σκέτη γυάλα ενυδρείο, χωρίς τίποτα άλλο, ακόμα και χωρίς καπάκι, μπορεί να το βρεις με φίλτρο , μπορεί να βρεις αλλού το ενυδρείο και αλλού το φίλτρο, μπορείς να το βρεις με άμμο ή χαλίκι ή χωρίς. Ο βυθός να μη σε απασχολεί, αρκεί να είναι αυτό που θες εσύ, πχ χοντρή χαλαζιακή άμμος ή ψιλό χαλαζιακό χαλίκι στο χρώμα που θες εσύ (αυτό θα σου πρότεινα για χρυσόψαρα και φυσικά με φυσικό χρώμα και όχι τεχνητά βαμμένο). Τον βυθό μπορείς να το πλύνεις καλά και να φύγουν τα σκουπιδάκια και μετά να τον βράσεις και θα γίνει καινούριο, ακόμα και πιο ασφαλές από κάποιον καινούριο αφού θα βραστεί .
Να ξέρεις πως ότι και να πάρεις , ενυδρείο, φίλτρο, βυθό ή οποιοδήποτε άλλο εξοπλισμό θα πρέπει να απολυμανθεί έτσι και αλλιώς. Επομένως να μην σε ανησυχεί αυτό.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-02-16, 14:07
Αγγελικη Καν Ο χρήστης Αγγελικη Καν δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2016
Περιοχή: Μοσχατο
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Δυστηχως δεν διαθετω αυλη.Οποτε η λιμνουλα απορριπτετε
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Tωρα που το καλοσκέφτομαι χώρο εξωτερικό έχεις ?? Θα σε ενδιέφερε να πάς σε μια τέτοια λύση ??? http://ergaleioagora.gr/limnes-khpou-151
Σίγουρα το κόστος όλου του project θα είναι μικρότερο και θα έχεις και περισσότερες επιλογές
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-02-16, 15:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μεχρι να δεις τι θα κανεις για ενυδρειο,δεν ξερω το χωρο σου και τι μπορεις να διαθεσεις οικονομικα,αλλα υπαρχει και αλλη λυση.

αγοραζεις ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσης σε αυτο το στυλ http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-v...i-49254/75376/

οσο μεγαλυτερο σε λιτρα και διαστασεις τοσο καλυτερα.αυτο που εβαλα ειναι βαθυ αλλα δεν εχει μεγαλο μηκος και το ψαρι σου θα εκτιμουσε και το μηκος.
αλλα για προσωρινα και φτηνα κανεις δουλεια και μαυτο.
σιγουρα θαναι καλυτερο απτο 15λιτρο.

αφου το παρεις,κοιτας για εξωτερικο φιλτρο που να καλυπτει τα λιτρα του δοχειου.
ενας γενικος κανονας ειναι να μπορει η αντλια του να γυρναει τα λιτρα 4 φορες την ωρα.

αυτο το παιρνεις ειτε καινουριο,ειτε μεταχειρισμενο σε καλυτερη τιμη απτις αγγελιες εδω μεσα.

αφου το παρεις,βαζεις αγγελια για μπολι.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

μεταφερεις το ψαρι σου αφου το γεμισεις και μπολιασεις το φιλτρο σου,και δινεις χρονο στο ψαρι μεχρι να μπορεσεις να παρεις καταλληλο ενυδρειο.
το φιλτρο θα το χρησιμοποιησεις και σε εκεινο φυσικα.εκτος αν παρεις ενυδρειο πολυ μεγαλυτερο.

κρατας το ψαρι εκει ειτε προσωρινα,ειτε μπορεις να μετατρεψεις το κουτι σε λιμνουλα εσωτερικου χωρου.αν ειναι και μεγαλυερο το κουτι σε μηκος μπορει να γινει πολυ ομορφο με φυτα κλπ.

το μηκος το λεω κυριως γιατι ειναι αν common το ειδος του ψαριου οπως ειπε ο τακης,τοτε θελει περισσοτερο χωρο για κολυμπι αποτι ενα fancy.(αυτα με τις μεγαλες ουρες)

οπως και ναχει,σιγουρα θαναι καλυτερα αποτι το 15λιτρο παντως.
θα κοστισει (αναλογα απο που θα ψωνισεις),απο 50 μεχρι 70 ευρω βαρια.
ισως και λιγοτερο απο 50 αν το ψαξεις λιγο.
οτι κοστισει το κουτι κ το φιλτρο βασικα.τα υπολοιπα υλικα,αμμο,φυτα κλπ τα βρισκεις και δωρεαν απο εδω μεσα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 22-02-16 στις 15:57
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-02-16, 13:07
Αγγελικη Καν Ο χρήστης Αγγελικη Καν δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2016
Περιοχή: Μοσχατο
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για ολες αυτες τις πληροφοριες που μπηκες στον κοπο να μου γραψεις.
Εχοντας κανει ηδη μετρησεις νερου,το νερο μου ειναι αριστο.Χρησιμοποιησα μπολι απο το προηγουμενο ενυδρειο που ειχα και ετσι ολα ειναι οκ.
Τωρ ειμαι στην διαδικασια ευρεσης νεου ενυδρειου.Ηδη βρηκα ενα 60 λιτρο σε ενα πετ με 69 ευρω και μια φιλη μου προτεινε να μου δωσει το δικο της(το οποιο το εχει στο κουτι αχρησιμοποιητο οπως μου ειπε και αναμενω πληροφοριες).
Οταν θα μεταφερω την χρυσοψαρουλα μου στο νεο ενυδρειο με το καλο,ελπιζω να καταφερω να βρω και ενα αρσενικο να εχει παρεουλα.
Μου εχετε ολοι δωσει τοσες πολλες πληροφοριες και τοση μεγαλη βοηθεια...που τι να πω.
ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μεχρι να δεις τι θα κανεις για ενυδρειο,δεν ξερω το χωρο σου και τι μπορεις να διαθεσεις οικονομικα,αλλα υπαρχει και αλλη λυση.

αγοραζεις ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσης σε αυτο το στυλ http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-v...i-49254/75376/

οσο μεγαλυτερο σε λιτρα και διαστασεις τοσο καλυτερα.αυτο που εβαλα ειναι βαθυ αλλα δεν εχει μεγαλο μηκος και το ψαρι σου θα εκτιμουσε και το μηκος.
αλλα για προσωρινα και φτηνα κανεις δουλεια και μαυτο.
σιγουρα θαναι καλυτερο απτο 15λιτρο.

αφου το παρεις,κοιτας για εξωτερικο φιλτρο που να καλυπτει τα λιτρα του δοχειου.
ενας γενικος κανονας ειναι να μπορει η αντλια του να γυρναει τα λιτρα 4 φορες την ωρα.

αυτο το παιρνεις ειτε καινουριο,ειτε μεταχειρισμενο σε καλυτερη τιμη απτις αγγελιες εδω μεσα.

αφου το παρεις,βαζεις αγγελια για μπολι.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

μεταφερεις το ψαρι σου αφου το γεμισεις και μπολιασεις το φιλτρο σου,και δινεις χρονο στο ψαρι μεχρι να μπορεσεις να παρεις καταλληλο ενυδρειο.
το φιλτρο θα το χρησιμοποιησεις και σε εκεινο φυσικα.εκτος αν παρεις ενυδρειο πολυ μεγαλυτερο.

κρατας το ψαρι εκει ειτε προσωρινα,ειτε μπορεις να μετατρεψεις το κουτι σε λιμνουλα εσωτερικου χωρου.αν ειναι και μεγαλυερο το κουτι σε μηκος μπορει να γινει πολυ ομορφο με φυτα κλπ.

το μηκος το λεω κυριως γιατι ειναι αν common το ειδος του ψαριου οπως ειπε ο τακης,τοτε θελει περισσοτερο χωρο για κολυμπι αποτι ενα fancy.(αυτα με τις μεγαλες ουρες)

οπως και ναχει,σιγουρα θαναι καλυτερα αποτι το 15λιτρο παντως.
θα κοστισει (αναλογα απο που θα ψωνισεις),απο 50 μεχρι 70 ευρω βαρια.
ισως και λιγοτερο απο 50 αν το ψαξεις λιγο.
οτι κοστισει το κουτι κ το φιλτρο βασικα.τα υπολοιπα υλικα,αμμο,φυτα κλπ τα βρισκεις και δωρεαν απο εδω μεσα.
-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αγγελικη Καν : 23-02-16 στις 13:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-02-16, 13:35
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Δεν κανουν τα 60λιτρα για common..
Κανονικα θελει ενυδρειο πανω απο ενα μετρο.
Ξερω οτι θα σου φανει πολυ, παρε αυτο αν ειναι που ειναι και τσαμπα, σε 10 μερες θα ειναι σπιτι σου.
Θελεις και εξωτερικο φιλτρο σιγουρα..
Χτυπα κι αυτο πχ και καθαρισες!
Διακοσμιτικα δεν θελεις, μια ανουμπια και κανενα ευκολο φυτακι και φυσικα οχι χρωματιστο χαλικι
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-02-16, 13:42
Αγγελικη Καν Ο χρήστης Αγγελικη Καν δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2016
Περιοχή: Μοσχατο
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Συγνωμη.Γιατι εξωτερικο φιλτρο;;ποια η διαφορα με το εσωτερικο;;Διαβασα καποια πραγματα για τη διαφορα εσωτερικων κ εξωτερικων φιλτρων ηδη,αλλα υπαρχει καποιος ιδιαιτεροςνλογος που μου ειπες μονο εξωτερικο;;;
Εγω σκεφτομουν ενα πληρες σετ με το καπακι του,τον φωτισμο του,το φιλτρο του κομπλε.
Εχω και γατο....δεν μπορω να το εχω ανοικτο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κανουν τα 60λιτρα για common..
Κανονικα θελει ενυδρειο πανω απο ενα μετρο.
Ξερω οτι θα σου φανει πολυ, παρε αυτο αν ειναι που ειναι και τσαμπα, σε 10 μερες θα ειναι σπιτι σου.
Θελεις και εξωτερικο φιλτρο σιγουρα..
Χτυπα κι αυτο πχ και καθαρισες!
Διακοσμιτικα δεν θελεις, μια ανουμπια και κανενα ευκολο φυτακι και φυσικα οχι χρωματιστο χαλικι
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-02-16, 13:49
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Εξωτερικο φιλτρο θελεις για περισσοτερη χωρητικοτητα βιολογικου υλικου..
Τα εσωτερικα φιλτρα δεν κανουν για χρυσοψαρα..
Γενικα τα σετακια ενυδρεια, ειναι σαν να περνεις ετοιμο σετ desktop pc ... Δεν καλυπτουν τις αναγκες σου..
Το μονο εσωτερικο που μπορει να κανει ειναι το φιλτροκουτι των juwel ,αλλα ειναι ακριβα ενυδρεια..
Δεν κοιτας με τπτ ενυδρειο κατων των 80cm μηκος και κατω των 100λιτρων και ειναι πολυ λιγα για το ψαρι που εχεις..πιστεψε με.
Εχει και καπακι αν θελεις το ενυδρειο, εξτρα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-02-16, 14:05
Αγγελικη Καν Ο χρήστης Αγγελικη Καν δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2016
Περιοχή: Μοσχατο
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Συγνωμη.Μια επιπλεον ερωτηση παρακαλω.Αν θελω 100 λιτρα καιμ1 μετρο ενυδρειο για ενα ψαρακι 10 εκατοστων.Αρα βαζοντας ενα αλλο ψαρακι,θελω αλλα 100 λιτρα και αλλο 1 μετρο.
Μου φαινετε υπερβολικο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξωτερικο φιλτρο θελεις για περισσοτερη χωρητικοτητα βιολογικου υλικου..
Τα εσωτερικα φιλτρα δεν κανουν για χρυσοψαρα..
Γενικα τα σετακια ενυδρεια, ειναι σαν να περνεις ετοιμο σετ desktop pc ... Δεν καλυπτουν τις αναγκες σου..
Το μονο εσωτερικο που μπορει να κανει ειναι το φιλτροκουτι των juwel ,αλλα ειναι ακριβα ενυδρεια..
Δεν κοιτας με τπτ ενυδρειο κατων των 80cm μηκος και κατω των 100λιτρων και ειναι πολυ λιγα για το ψαρι που εχεις..πιστεψε με.
Εχει και καπακι αν θελεις το ενυδρειο, εξτρα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-02-16, 14:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ο λογος που λεει για τοσα λιτρα ο tsala,ειναι γιατι το ψαρι σου μεγαλωνει πολυ.
οταν σου προτεινει καποιος συγκεκριμενα λιτρα δεν το κανει γιατι θελει να σε βαλει σε κοπο και εξοδα,το κανει για να σε γλυτωσει απο επιπλεον εξοδα αργοτερα,οταν ενα μικρο ενυδρειο δεν θα σε καλυπτει.

πχ το ψαρι σου μπορει να ζησει 10 χρονια.σε δυο χρονια,αν αναπτυχθει σωστα,με σωστο φαγητο κλπ δεν θα χωραει να στριψει σε 60λιτρα ενυδρειο.οποτε θα πρεπει να το μεταφερεις σε αλλο.

επισης,δεν μπορεις να μην του προσφερεις ολα αυτα που θα το βοηθησουν να αναπτυχθει σωστα,γιατι τοτε απλα θα επιβιωνει και θαναι σαν να το βασανιζεις.

αν ητανε φανσυ ειδος τοτε θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα.οχι πολυ,αλλα αρκετα ωστε να σε καλυπτει ενα 100αρι ενυδρειο για τα επομενα 3-4 χρονια,αν οχι για ολη τη ζωη του.

γιαυτο σου προτεινα τη λυση του κουτιου.ειναι πολυ πιο φτηνο και πολυ πιο ευκολο να στηθει και να γινει ομορφο και να δωσει και στο ψαρι αυτο που χρειαζεται.

προσωπικα το common δεν θα το κρατουσα.θα το εδινα και θα επαιρνα ενα φανσυ χρυσοψαρο αν ηθελα χρυσοψαρα.αλλα αυτα γουστα ειναι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αυγα σκαλαριων σε Μπλε του Μεθυλενίου χωρις φιλτρο. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 13 25-09-16 18:10
ΑΡΧΑΡΙΟΣ! στρώσιμο με ή χωρις φυτά? με ή χωρις αμμο και πέτρες? sakisballoons Αρχάριοι γλυκού νερού 25 20-12-07 13:09
Αυγα χωρις γονεις panos84 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 4 29-11-07 18:20
αυγα χωρις ζευγαρι?! jimfytakis ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 4 07-11-07 18:34
μαλιστα μμμμμμμμμμμμμμμ ειχαμε δεν ειχαμε το κολησαμε το μικροβιο kosa11 Θαλασσινό νερό - Γενικά 16 19-01-06 16:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10639 seconds with 16 queries