Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-08-08, 08:13   #1
Εγω ειμαι ο ΑΡΧΑΡΙΟΣ βοηθηστε με!!!!!
 
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn`
Senior Member
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος 08-08-08, 08:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημερα,πριν απο 4 μηνες πηγαινοντας να αγορασω αμμο για την γατα μου,ειδα ενα ενυδρειο 60lt ,ρωτησα τον πωλητη την τιμη και τι αλλο χρειαζοταν για να βαλω ψαρια;ειχε φιλτρο ειχε θερμομετρο ηταν ΕΤΟΙΜΟ μου ειπε,και το αγορασα.Πηρα κοκκινα χαλικια,πλαστικα φυτα και πηγα σπιτι,το γεμισα νερο εριξα τα χαλικια,τα φυτα, εκανα μια ωρα να φτιαξω το φιλτρο και μετα πηγα να αγορασω ψαρια.Περιτο να σας πω οτι ο πωλητης με αφησε να διαλεξω μονος μου τι ψαρια θελω,και περιτο να σας πω οτι μοναδικο μου κριτιριο ηταν τα χρωματα τους.Εβαλα λοιπον μεσα 1 μονομαχο,1 θυληκο μονομαχο,1 ΑΤΙΑ,4 τετρας,1 σαν τετρας,2 σαλιγκαρια,1 αγγελοψαρο,3 γκαπις.Για κανενα δεκαλεπτο ολα ηταν καλα μετα απο λιγο ο μονομαχος αρχισε να κυνηγαει την θηλυκη και το μικρο περιεργο τετρας τα αλλα 4 τετρας,το αγγελοψαρο αρχισε να τα κυνηγαει ολα μαζι και εγω το αγγελοψαρο,το αγγελοψαρο το πηγα πισω τον μονομαχο τον εβαλα σε μια γυαλα και ολα φαινοντουσαν καλα.Την επομενη ημερα τα σαλιγκαρια ειχαν ψοφησει τα γκαπις κολυμπαγαν ανασκελα και τα υπολοιπα ειχαν γινει ασπρο χρωμα.Αναπνεαν με δυσκολια και εγω δεν ηξερα τι να κανω.Για να μην τα πολυλογω μπηκα στο ιντερνετ εψαξα και ανακαλυψα τα νιτρικα τα νιτρωδη ph κτλ ανακαλυψα επισης οτι καποια ψαρια δεν ταιριαζουν με καποια αλλα και ετσι αρχισα να προσπαθω να διορθωσω το νερο με διαφορα φαρμακα και με συχνες αλλαγες,τελικα τωρα εχω μεινει με τον μονομαχο την μονομαχινα το πορτοκαλι που μαλλον ειναι γκουραμι τα 4 τετρας και το σαρακινο, ο μονομαχος ζει μονος στο ενυδρειο τον 60lt και τα υπολοιπα στο καινουριο που πριν 15 μερες αγορασα 125lt.πεταξα τα χαλικια τα κοκκινα και πηρα σκουροχρωμα πεταξα τα πλαστικα φυτα και πηρα αληθινα και εβαλα εναν βραχο και ενα ξυλο,τα ψαρια αυτη την στιγμη φαινονται καλα!Αλλα ειναι;αυτο θελω να μου πειτε,θελω να ξερω αυτο το διαστημα που προσπαθουσα να μαθω και να φτιαξω καλο νερο σιγουρα τους δημιουργησα καποιο προβλημα,μηπως πονανε τωρα;επισης εμενα μου φαινεται οτι τα πανε καλα μεταξυ τους αλλα ειναι ετσι;δεν θελω να τα δωσω γιατι τα αγαπησα και δεν ξερω τι θα τα κανουν αλλα δεν θελω και να τα τυραναω.βαζω και καποιες φωτο δεν ειναι πολυ καλες ,μηπως αναγνωρισεται τι ψαρια εχω και μηπως εχετε και καποια παρατηρηση που θα βοηθησει,ευχαριστω.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03762.JPG
Εμφανίσεις:  517
Μέγεθος:  74,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03774.JPG
Εμφανίσεις:  512
Μέγεθος:  19,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC03784.JPG
Εμφανίσεις:  549
Μέγεθος:  33,8 KB  

Εμφανίσεις: 5843
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-08-08, 08:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
ξεκινησες οπως πολλοι απο εμας!!! και σου αξιζουν συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου να διορθωσεις τα εν αγνοια λαθη σου και να προμηθευσεις στα ψαρακια σου και δευτερο μεγαλυτερο ενυδρειο...
το πορτοκαλι ψαρι στη 2η φωτο ειναι οντως γκουραμι αλλα αυτο που ειχες κυκλωσει στην 3η φωτο δε μπορω να το διακρινω...
ηδη ξερεις οτι ειναι πολυ σημαντικο να διαβασεις εδω μεσα και να βρεις τις πληροφοριες που θες....αν εξασφαλισεις στα ψαρια σου αυτα που χρειαζονται μη σε ανησυχει για το τι περασανε..οι σωστες συνθηκες διαβιωσης θα ειναι η μεγαλυτερη τους ανακουφιση..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-08-08, 04:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες φιλε.
Καλη συνεχεια, μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα.
Να θυμασαι οτι οι αποτομες αλλαγες συνθηκων κανουν μεγαλυτερο κακο στα ψαρια απο οτι οι ιδιες οι κακες συνθηκες.
Αν ειναι να διορθωσεις παραμετρους οπως θερμοκρασια, σκληροτητα, οξυτητα, κανε το σταδιακα.
Ρωτα στο φορουμ οποια απορια εχεις. (στην καταλληλη κατηγορια)
Δεν ειναι ντροπη να μη ξερουμε κατι οσο απλο κι αν ειναι.
Καλο διαβασμα.
Κανε αναζητηση για "Κυκλο του Αζωτου".
"Στρωσιμο ενυδρειου"
"Αλλαγες νερου" κλπ
Ψαξε στο google αφου μαθεις τα λατινικα ονοματα των ψαριων σου, πληροφοριες γι'αυτα και διασταυρωσε τα "ευρηματα" καθως γραφονται και ανακριβιες.
Το "σαν τετρα" στη τριτη φωτο μηπως ειναι Hemigrammus bleheri (ροδοστομος)?

ΥΓ (μερικα σημαντικα που ισως δεν προλαβες να διαβασεις)
- Δεν πειραζουμε (συντηρηση) το φιλτρο παρα μονο αν εχει μειωθει αισθητα η ροη του.
- Δεν πλενουμε ποτε τα υλικα του φιλτρου με νερο βρυσης παρα με νερο απο το ενυδρειο που εχουμε φυλαξει γι'αυτη τη δουλεια κατα την αλλαγη νερου.
- Το νερο της αλλαγης το βαζουμε με αντιχλωριο για καμια ωρα σε δοχειο-κουβα κλπ, πριν την εισαγωγη του στο ενυδρειο και το οποιο νερο πρεπει να ειναι ιδιων συνθηκων με το υπαρχον νερο του ενυδρειου (ιδια θερμοκρασια, σκληροτητα, οξυτητα)
- Προσοχη μακρυα απο το ενυδρειο σαπουνια, απορρυπαντικα, εντομοκτονα (πχ δεν πρεπει να εχει υγρο εντομοαποθητικο στο χωρο του ενυδρειου) κλπ τοξικα στοιχεια.
- Το πολυ ταισμα ειναι απο τις σημαντικοτερες αιτιες προβληματων για το νερο. Ταιζε ελαχιστα (τουλαχιστον μεχρι να στρωσει καλα το ενυδρειο) αναλογα και τα ψαρια πχ 1-2 φορες την ημερα με κριτηριο να καταναλωνεται ολη η τροφη αμεσως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-08-08, 07:10
Το avatar του χρήστη smernaros
smernaros Ο χρήστης smernaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2008
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

καλως τον!

στη πρωτη φοτο. στα δεξια. κατω απο τον νεον τετρα.
ειναι Tanichthys albonubes.

δε κανει να ειναι μονο του .θελει κοπαδακι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-08-08, 02:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από smernaros Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως τον!

στη πρωτη φοτο. στα δεξια. κατω απο τον νεον τετρα.
ειναι Tanichthys albonubes.

δε κανει να ειναι μονο του .θελει κοπαδακι.

Το κοκκινο σημειο ειναι ουρα τελικα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
γλυκο, αρχαριος, bettas, φυτα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πως μπορω να καταλαβω αν το guppy μου ειναι εγκυος??? ΑΡΧΑΡΙΟΣ ob-la-di Ζωοτόκα 8 22-04-07 22:16
Πως μπορω να καταλαβω αν το molly μου ειναι εγκυος??? ΑΡΧΑΡΙΟΣ ob-la-di Ζωοτόκα 1 22-04-07 14:44
και εγω προβληματα με φυτα !! goldmary Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 41 28-03-05 16:09
ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ AHTRAM Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 01-10-04 17:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04392 seconds with 14 queries