Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-08-04, 17:06
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Ενυδρείο απο την αρχή μέχρι σήμερα...

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΙΚΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΥΠΟΔΗΞΕΙΣ ΤΟΥ BOARD ? Έτσι να το καμαρώσουμε ρε παιδάκι μου , τοσα χρονια πια Ποια, είναι τα παιδιά αυτής της σελίδας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-08-04, 18:21
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το "board" δεν κανει υποδειξεις ουτε στηνει ενυδρεια. Το "board" ειναι ενας χωρος συζητησης.
Υποδειξεις και εδω και σε ολες τις υπολοιπες κατηγοριες κανουν τα μελη του. Καποιοι εχουν δωσει και δειγματα γραφης αρκετα, και υπαρχουν δειγματα των ενυδρειων τους ειτε σε φωτγραφιες εδω, ή στις προσωπικες τους ιστοσελιδες, ή στά μέσα του Συλλόγου.
Η απαντηση δεν θαπρεπε να ηταν η παραπανω, αλλά συμβαδιζει με το πνευμα της ερωτησης.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-08-04, 03:51
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Σε πολλά θέματα ακούμε τις απαντίσεις απο τα παιδια του board κατευθείαν και τις εφαρμόζουμε χωρίς δεύτερη σκέψη κυρίος σε απλά θέματα! Σε ποιο σοβαρά θέματα διασταυρόνουμε πληροφορίες που μας δίνονται και μέσα απο εκεί βγένει πάντα κάτι σωστό! Ετσι έκανα εγω το θαλασσινό ενυδρείο που έχω χάρη στο forum το οποίο ευχαριστώ πολύ που με έχει βοηθήσει όλο αυτόν το καιρό και έφτασα εδώ που είμαι σήμερα και μπορώ να πώ πως δεν τα πάω και άσχημα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-08-04, 11:36
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Συμφωνώ μαζί σου Χ-NOS .Εγώ έστησα μόνος μου τα 2 reef που έχω με λίγες γνώσεις στην αρχή και με πολλά λάθη αλλά με τις συμβουλές ορισμένων παιδιών του forum και διάβασμα έχω βελτιωθεί αρκετά.
Επ'ευκαιρίας θα ήθελα να πώ ένα μπράβο σε αυτούς που δημιούργησαν
το forum μέσα απο το οποίο μπορούμε όλοι να γίνουμε καλύτεροι.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-08-04, 16:40
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή Re: Ενυδρείο απο την αρχή μέχρι σήμερα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΙΚΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΥΠΟΔΗΞΕΙΣ ΤΟΥ BOARD ? Έτσι να το καμαρώσουμε ρε παιδάκι μου , τοσα χρονια πια Ποια, είναι τα παιδιά αυτής της σελίδας
δεν νομιζεις οτι δειχνει ( και ειναι ) πολυ ειρωνικη η ερωτηση ?????
αν νομιζεις οτι ειναι τροπος αυτος ,..........
εκτός και θες να πεις κατι αλλο και δεν το διατυπωνεις σωστα.

αν οντως ετσι το εννοεις οπως δειχνει....... ,μαλλον περιττο να γραψω αφου ξερω οτι το κουμπακι delete ειναι ετοιμο για πατημα !!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-08-04, 17:18
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Κύριε abdul.
Μετά από πολλή σκέψη αποφάσισα να σου απαντήσω.
Θα ξεκινήσω με μία παρένθεση. Να σου πω λοιπόν πώς σε έχω κρίνει εγώ με όσα έχεις γράψει κατά καιρούς. Έχοντας σαν αφετηρία ότι οι σκοποί της παρουσίας σου δεν είναι πονηροί κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είσαι πρώτα από όλα λάτρης του βυθού και των καταδύσεων. Ότι σου αρέσει ο κόσμος των ενυδρείων σαν προέκταση των όσων ζεις στο βυθό. Πιθανά έχεις ενυδρείο με μεγαλύτερες πιθανότητες το ενυδρείο αυτό να είναι γλυκού νερού παρά αλμυρού. Αν τώρα είναι αλμυρού τότε κατοικείται - αραιοκατοικείται πάντως - από ζώα που έχεις μαζέψει ο ίδιος ή κάποιος φίλος σου και το συντηρείς με ελάχιστο εξοπλισμό και συχνές αλλαγές νερού. Δεν έχεις αγοράσει βιβλία, δεν είσαι συνδρομητής σε περιοδικά. Το ότι δεν έχεις αγοράσει βιβλία το συμπέρανα από την αναφορά σου σε δύο βιβλία που αφενός είναι παλιά και αφετέρου πολύ γενικά και δεν απευθύνονται σε καμία περίπτωση στον έμπειρο χομπίστα.
Δυστυχώς για κάποιους λόγους που δεν τους κατανοώ θέλεις να το παίξεις έμπειρος σε ολόκληρο το φάσμα του θαλασινού ενυδρείου. Και για να ξεκινήσω από το τελευταίο σχόλιο σου για το ασβέστιο. Λοιπόν πουθενά δεν είχα διαβάσει πουθενά σε fish only ενυδρείο επιθυμητές παραμέτρους ασβεστίου. Και τώρα που το σκέφτομαι - και ομολογώ ότι η αντιπαράθεσή μου μαζί σου με έκανε να το σκεφτώ πρώτη φορά - είναι λογικό γιατί στο fish only δεν υπάρχει η κατανάλωση ασβεστίου εκείνη που να οδηγήσει σε ανάγκες συμπλήρωσης. Το ασβέστιο λοιπόν σε πληροφορώ παίζει σημαντικό ρόλο σε reef ενυδρεία. Και ο λόγος είναι απλός. Για να χτίσουν σκελετό - ακόμα και τα μαλακά έχουν σκελετό - χρειάζονται ασβέστιο. Για το ενυδρείο που έχει μόνο μαλακά συνίσταται ελάχιστο ικανοποιητικό όριο το 350 και στο ενυδρείο που έχει και σκληρά ελάχιστο θεωρείται το 380 με προτιμητέο το εύρος 380 - 420. Εσύ λοιπόν έρχεσαι ξαφνικά και συνιστάς 480. Το 480 δεν το βρήκες σε περιοδικό, δεν το βρήκες σε βιβλίο. Αν υποθέσουμε ότι το βρήκες τότε το βρήκες μετά από αναζήτηση στο internet με λέξεις κλειδιά το reef + calcium. Εκεί λοιπόν είχες την ατυχία να πέσεις σε topic όπου συζητούσαν για στήσιμο ενυδρείου και calcium reactor. Και όταν ξεκινάει το ενυδρείο και στήνεις το calcium reactor εκεί πολύ πιθανά να είδες το 480, μπορεί και να είδες 520. Όμως το πρόβλημα είναι ότι εσύ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ πόσο δύσκολο είναι να φτάσεις το 480 και ακόμη πόσο δυσκολότερο είναι να το διατηρήσεις. Εδώ αγνοείς ότι κανένα test kit που πωλείται δεν μετράει το 480 και ακόμη περισσότερο αν υπάρχει test kit που θα μετρήσει τη ποσότητα αυτή. Γιατί πώς μπορεί να υπάρχει ένας στόχος όταν δεν μπορείς να ελέγξεις ότι τον έπιασες;
Αγνοείς την έννοια alkalinity και αγνοείς ότι η παράμετρος αυτή είναι αναγκαία στα θαλλασινά ενυδρεία ΟΛΩΝ των τύπων.
Και το χειρότερο είναι ότι αγνοείς ότι το ενυδρείο που έχει τη μεγαλύτερη ανάγκη ασβεστίου είναι το ενυδρείο με σκληρά κοράλια.
Ρωτάς λοιπόν αν το board έχει βοηθήσει κάποιους να στήσουν σωστό θαλασινό ενυδρείο. Θα σου πω τι έχει καταφέρει :
. Έχει μάθει στους επισκέπτες να αποφεύγουν το χαλκό
. Εχει μάθει τη πηγή και τους λόγους που αρρωσταίνουν οι κάτοικοί του.
. Έχει δημιουργήσει μία κοινότητα ανταλλαγής πληροφοριών ώστε να γνωρίζουμε τι πετυχαίνει στην Ελλάδα με τους οργανισμούς που έχουμε πρόσβαση εμείς και όχι τους οργανισμούς που έχουν πρόσβαση οι Αμερικάνοι.
. Δείχνει σε κάποιους ότι ήδη υπάρχουν άρρωστοι που ασχολούνται με το χόμπυ και ότι είναι εδώ για ανταλλαγή εμπειριών
Να σου πω τώρα τι δεν έχει καταφέρει και δεν θα καταφέρει στο άμεσο μέλλον.
Εσύ κύριε abdul είσαι εδώ για να κάνεις τη πλάκα σου. Είσαι εδώ για να το παίξεις έμπειρος και φυσικά όποτε στριμώχνεσαι στη γωνία το γυρίζεις σε προσωπική επίθεση για να αποφύγεις την απάντηση. Γιατί όσο εδώ βάζουμε απαντήσεις για τη πλάκα μας, παραγνωρίζοντας το γεγονός ότι αν κάποιος τις ακολουθήσει θα "χάσει" το ενυδρείο του, τότε μαζί με τους κατοίκους θα φύγει και το υστέρημα που έχουν επενδύσει σε αυτή τη πολυτέλεια και που δεν ξέρεις κατά πόσο μπορούν να επαναλάβουν αυτό το εγχείρημα. Θα απογοητευτούν και το χειρότερο δεν είναι ότι θα φύγουν τελείως από αυτή τη πλευρά του χόμπυ αλλά θα "διαδώσουν" και την αποτυχία τους στους άλλους χομπύστες που θα γνωρίζουν στα μαγαζιά.
Για να παραφράσω λοιπόν τα λόγια ενός σπουδαίου ανδρός. Μην ρωτάς τι έχει κάνει το forum για τους άλλους ρώτα τι έχεις κάνει εσύ για αυτό.Και να σου θέσω και ένα ερώτημα. Εσύ γιατί είσαι εδώ;
Νίκος
Υ.Γ. Και πληροφοριακά σου λέω. Base rock=βράχος ΒΑΣΗΣ. Ο φθηνότερος από τους live rock που πωλείται.Ο ελάχιστα σχηματισμένος βράχος, που ακριβώς επειδή έχει μεγάλη πυκνότητα χρησιμοποείται στη βάση του σχηματισμού ώστε να μην ξοδέψουμε λεφτά σε βράχο που τελικά δεν θα τον δει κανένας.Δυστυχώς βέβαια στην Ελλάδα δεν υπάρχει η διάκριση αυτή. Όσο αφορά το βράχο προτείνεται ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ για ταχύτερο στρώσιμο του ενυδρείου ακριβώς επειδή έχει ήδη βακτηρίδια επάνω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04262 seconds with 14 queries