Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-08-04, 13:09
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Kangouras καλημέρα,όπως είδα στήν πρώτη φωτογραφία η οποία δεν
ήταν καλή ποιοτικά φαινόταν σαν νεκρός βράχος.Προφανώς δεν είναι
κουραρισμένος.Η διαδικασία στρωσίματος θέλει πολύ [b]υπομονή αλλά
είναι συναρπαστική Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
  #32  
Παλιά 10-08-04, 16:29
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Vassili , αν το πρόσεχες(ή αν ήξερες ) ,θα έβλεπες πως οι βράχοι είναι 'calcacerus' , o Kangouras έκανε τη καλήτερη δουλειά , πήρε Base rock και δε πήγε να πετάκσει σχεδόν τα λεφτάκια του σε ακρβό βράχο , μιας και ότι υπήρχε πάνω θα πέθαινε αργά ή γρήγορα , σ.σ. 100% κουραρισμένος είναι αυτός που φένεται

Πόση κυκλοφορία έχεις ? απο νιτρικά ? , πόσο φώς δίνεις και πως βάζεις σβέστειο μέσα ? (480 μόνο με συμπλήρωμα δημιουργείτε)
  #33  
Παλιά 10-08-04, 20:45
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Ηρεμήστε ρε παιδιά , ο βράχος , ήταν σε ενυδρείο πολύ καιρό ( 2 μήνες τον είχα υπ' όψιν μου) οπότε είναι κουραρισμένος , αν και θα τον προτιμούσα ακουράριστο , νιτρικά , μόλις σήμερα κάτι έδειξε η αμμωνία οπότε έχουμε καιρό ακόμα , ψάρι δεν έχω ρίξει αλλα λέω να το κάνω την άλλη εβδομάδα για να ταίζεται το φίλτρο
Για κυκλοφορία είχα 2 κυκλοφορητές αλλα τώρα με το βράχο του έβαλα και κάτι έξτρα οπότε τώρα έχω : 1000λ/ω απο το σάμπ αλλα λόγο σωλήνωσης ούτε 800 , 2 κυκλοφορητές 1000,300 λ/ω τοποθετημένους μέσα στα βράχια και ένα φίλτρο εξωτερικό 400λ/ω , οπότε 800+1300+400=2500λ/ω σωστα ? στόχος μου είναι τα 3000+ ,,, ή μήπως τα 4000 ? ???? , τα βιβλία λένε ότι και 20x είναι καλά , το δικό μου είναι 210λ καθαρό νερό οπότε ? τι με συμβουλεύετε σε αυτό ?
Για ασβέστιο , Calcium hydroxide/chloride aquariumsystems
Είδα ένα σακούλι αραγωνίτη της aquariumsystems , και λέει οτι φτιάχνει κατευθείαν το φίλτρο , ξέρετε τίποτα ? είναι και ακριβούτσικο...
  #34  
Παλιά 10-08-04, 22:58
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Στόχος είναι 20Χ άρα 4000+,σε πλήρη λειτουργία όμως.
Μήν βιαστείς να βάλεις ψάρια Για να βοηθήσεις τον κύκλο της ΝΗ4
μπορείς να βάζεις μικροποσότητες τροφής στο ενυδρείο.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
  #35  
Παλιά 10-08-04, 23:19
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
μιας και ότι υπήρχε πάνω θα πέθαινε αργά ή γρήγορα ,
Από που συμπεραίνεται αυτό; Δηλαδή έχει πρόβλημα το ενυδρείο του kangoura ή ολοι οι εισαγωγείς στην Ελλάδα είναι απατεώνες; Και τότε γιατί λίγο καιρό πριν στο Θεόφιλο έλεγες
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
Ύπαρξη βράχου και ικανό υπόστρομα άμμου ) η εισαγωγή ΜΙΚΡΗΣ ποσότητας βράχου/άμμου (και με το περασμα του καιρου όλο και μικρότερες προσθήκες ) που εξακριβωμένα υπάρχει πλυθησμός κοπι/αμφιπόδων , Πάνω στο μήνα , η άμμος ,τα βράχια , η όπια αλγη μέχρι και η σιλικόνη του ενυδρ. θα έχει μετατραπεί σε ένα απέραντο λούνα παρκ ψύλων ! για κάπιο διάστημα (Στην ουσία γίνετε πόλεμος για ένα κομμάτι ''γής'' αλλά έχει φάση , σε καμία περίπτωση όμως, δε σημένει οτι τώρα μπορεί να μπει ενασ μανδαρίνος ,
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
(480 μόνο με συμπλήρωμα δημιουργείτε)
Θα ήθελα τη βιβλιογραφία που αναφέρεται το 480. Προσωπικά δεν έχω δει πουθενά να στοχεύεται πάνω από 450 με συνιστώμενο - για σκληρά κοράλια - το 400. Βέβαια και όλα τα τεστ ασβεστίου έχουν ανω όριο το 450.
  #36  
Παλιά 11-08-04, 02:51
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ...

οκ φιλε αμπντουλ.μπρει να εχεις δικιο γιατι δεν εχω κ πολι πειρα αλλα δεν νομιζω ολλα τα βραχια να ειναι ιδια....
δηλαδη οπως εχει η κατασταση εγω ειμαι κοροιδο που πηρα τον βραχο μου 28.50 ε το κιλο κ με πολυ χρωμα για αρχη....
τι να πω κ εμενα μαλλον εχει πολυ νεκρα ο βραχος κ μαλλον τα λεφτα που εδωσα ηταν για πεταμα....μπορει δεν ξερω....
  #37  
Παλιά 11-08-04, 02:54
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ...

...
  #38  
Παλιά 11-08-04, 17:21
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Για αυτό το βράχο 28€ είναι πολλά. Με όσα βλέπω είναι base rock. Ο καλός βράχος έχει μεγάλη αναλογία όγκου προς βάρος.
  #39  
Παλιά 11-08-04, 17:51
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή !!!

base δεν ειναι παντως αλλα περιμενω να παρω κ τον υπολοιπο βραχο...
  #40  
Παλιά 11-08-04, 21:17
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: !!!

Πες μου κάτι σε παρακαλώ. Τα κομμάτια είναι όλα όπως βλέπω στις φωτογραφίες;
  #41  
Παλιά 12-08-04, 18:01
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ...

ναι κ δεν εχω κ πολλα.11 κιλα μονο.
  #42  
Παλιά 13-08-04, 00:00
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: ...

Αυτός για εμένα είναι base rock. Άσχετα με το χρώμα είναι ενιαία κομάτια στιβαρά για να χτίσεις επάνω. Όσο ανεβαίνεις έχεις ποικιλομορφία στο σχήμα με αποκορύφωμα τα καθαρά διακοσμητικά που είναι τύπου "branch". Τα δικά σου κομάτια τα βλέπω ελάχιστα πορώδη και με μορφή καθαρά βράχου.
  #43  
Παλιά 13-08-04, 18:50
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ....

τελικα αξιζει η δεν αξιζει ο βραχος???κ τι θες να πεις με αυτα τα τυπου ποιλιλομορφια,branch?
  #44  
Παλιά 13-08-04, 20:47
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: ....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilis
τελικα αξιζει η δεν αξιζει ο βραχος???κ τι θες να πεις με αυτα τα τυπου ποιλιλομορφια,branch?
Με αυτά που βλέπω 28€ το κιλό όχι
  #45  
Παλιά 13-08-04, 20:56
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ...

στο μελλον θα γινει ωραιος ομως γιατι εχει χρωματα.
παντως που εκαναν κ 80 ε εκπτωση.
  #46  
Παλιά 13-08-04, 22:18
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilis
στο μελλον θα γινει ωραιος ομως γιατι εχει χρωματα.
παντως που εκαναν κ 80 ε εκπτωση.
Αλλο το αν θα γίνει ωραίο. Τελικά μπορούμε να μάθουμε πόσο πήγε το κιλό; 28 ή 20 ή ...
Κύττα προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε κάποια πράγματα. Προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε. Για να γίνει όμως αυτό πρέπει :
1) Να δέχεσαι ότι μπορεί να έχεις κάνει λάθος
2) Να δίνεις έμφαση και προσοχή στα όσα διαβάζεις
3) Να ξέρουμε τι γίνεται. Γίνεται μία ολόκληρη συζήτηση αν ο βράχος που πήρες άξιζε τα λεφτά του και έρχεσαι τώρα και λες ότι πλήρωσα 80 € λιγότερο. Πιστεύεις ότι δεν έχουμε καλύτερα πράγματα να κάνουμε από το να προσπαθούμε να σε βοθήσουμε; Σου λένε κάποια πράγματα. Έχεις κάνει τίποτα; Μπήκες σε κάποιο site που πουλάει ζωντανό βράχο να δεις τιμες και ποιότητα; Το μόνο εύκολο για να δεις τι γίνεται.
Όλοι ΟΛΟΙ ΟΛΟΙ έχουμε κάνει λάθη. Προχωράμε γιατί τα ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ. Κάνε την αυτοκριτική σου και δες που βρίσκεσαι. Για να μην σε τρελαίνω λοιπόν εγώ ΔΕΝ συνιστώ να βάλεις sump.Αυτή είναι η άποψή μου και φυσικά ως άποψη ΔΕΝ τεκμηριώνεται.
Δεν είσαι σε θέση - εκτιμώ - και φυσικά μπορεί να κάνω λάθος να έχεις ένα επιτυχημένο θαλλασινό ή reef. Και ξέρεις γιατί; Γιατί είσαι ανυπόμονος.
Έχεις μπει στο κόπο να παραγγείλεις ένα βιβλίο;
Φιλικότατα
Νίκος
Υ.Γ. Αν θέλεις να μου τα ψάλεις μπορείς να συνεχίσεις σε αυτό. Αν όμως βλέπεις ότι κάπου ΜΠΟΡΕΙ να έχω δίκιο και δεν θέλω να σε προσβάλω σε παρακαλώ άνοιξε ένα καινούργιο topic. Είναι κρίμα να κανιβαλίζουμε τις προσπάθειες άλλων.
  #47  
Παλιά 14-08-04, 05:08
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Βασίλη ξεκινώντας ένα θαλασσινό ενυδρείο πρέπει πάνω από όλα να έχειςυπομονή.
Είσαι πολύ νέος και πρέπει να δικαιολογήσουμε λίγο την ανυπομονησία
σου και τον αυθορμητισμό σου όμως μπορεί τα λάθη που θα κάνεις τώρα
λόγω της βιασύνης σου και της έλλειψης γνώσεων να σου κοστίσουν πολύ
σε χρήμα και απογοητεύσεις
Εγώ που είχα ενυδρεία 25 χρόνια, πρίν στήσω το θαλασσινό λόγω του ότι
δεν μελέτησα πολύ πρίν και βιάστηκα, έκανα λάθη που καί με πόνεσαν
και μου κόστησαν λεφτά πολλά.Μην βιαστείς διάβασε,κάνε ερωτήσεις στο
forum και σιγά σιγά όλα θα πάνε καλά.
Οσον αφορά το sump νομίζω ότι δεν είναι πολύ απαραίτητο και εγώ τώρα
έχω δύο reef χωρίς sump.Καλός προγραμματισμός,μελέτη,,καλό
skimmer,καλό φίλτρο βιολογικό και χημικό,καλή κυκλοφορία και φωτισμό
σωστές αλλαγές νερού με R.O.,μετρήσεις συνθηκών στην αρχή συχνά και
όλα θα πάνε καλά.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
  #48  
Παλιά 14-08-04, 15:13
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Βασίλη , δεν πιάνεις κάτι , οτι το δικό σου ενυδρείο δουλεύει τώρα Χμήνες , οπότε νιτρικά ιστορίες είναι ισορροπημένες , του κάνκγουρα αντίθετα , ακόμα καλά καλά δεν έχει κλήσει μήνα , το νερό ακόμα είναι πολύ διαφορετικό απο της θάλασσας και τα ζωντανά που έχει ένας καλός βράχος δεν μπορούν να αντέξουν ένα τέτοιο περιβάλον . Άλλη η δική σου περίπτωση και άλλη του κάνγκουρα , (δε θέλω να το παίξω μοντ αλλα..) θα μπορούσες να συνεχίσε ις-ται τη κουβέντα για τη δική σου περίπτωση , στο δικό σου 'θέμα΄

Niktso για τη βιβλιογραφία , δεν είμαι απο τους τύπους που είναι με το βιβλίο παραμάσχαλα , ή πριν πώ κάτι ξεσκονίζω ότι έχω για να είμαι έτοιμος να απαντήσω σε όλα και για όλα , πάντως αν θυμάμαι καλά υπάρχει βιβλιογραφία που προτίνει ανώτατο όριο τα 470 , αλλα επειδή είμαι περισότερο ερευνητης παρά χομπίστας με γνωστό αμερικανό ιδίμων σε συζήτηση που είχαμε μου είπε πως τους δικούς του βράχους για τρείς μήνες τους κρατάει μέσα σε νερό με +800mg/l για να μετατραπεί σε Show Rock , σ.σ. υπάρχουν έλληνες που πουλούν τέτοιο βράχο και δεν τρέχει τίποτα αν δεν πωλείτε για premium lR , Και πάνω απο όλα που είδες οτι κάποιος μηλάει για σκληρά κοράλια σε αυτό το φόρουμ ? (μη βιάζεσαι)

ρε νίκτσο , κούλαρε , που στηρίζεις την άποψή σου για το σαμπ ? ( μου θυμίζεις τους σολωμούς , πας αντίθετα στο ρεύμα )
  #49  
Παλιά 14-08-04, 16:32
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Abdul
πάντως αν θυμάμαι καλά υπάρχει βιβλιογραφία που προτίνει ανώτατο όριο τα 470 , αλλα επειδή είμαι περισότερο ερευνητης παρά χομπίστας με γνωστό αμερικανό ιδίμων σε συζήτηση που είχαμε μου είπε πως τους δικούς του βράχους για τρείς μήνες τους κρατάει μέσα σε νερό με +800mg/l για να μετατραπεί σε Show Rock , σ.σ. υπάρχουν έλληνες που πουλούν τέτοιο βράχο και δεν τρέχει τίποτα αν δεν πωλείτε για premium lR , Και πάνω απο όλα που είδες οτι κάποιος μηλάει για σκληρά κοράλια σε αυτό το φόρουμ ? (μη βιάζεσαι)
Λοιπόν κύριε ερευνητά τα σκληρά κοράλια είναι αυτά που έχουν τις μεγαλύτερες απαιτήσεις σε ασβέστιο. Αν ο οποιοσδήποτε σου λέει ότι κατά το κουράρισμα του βράχου βάζει μπόλικο ασβέστιο για να ανέβει η κοραλίνη αυτό δεν έχει καμία μα καμία σχέση με το συνηθισμένο ενυδρείο . Σε οποιοδήποτε forum σε οποιοδήποτε περιοδικό σε οποιοδήποτε βιβλίο έχω πρόσβαση εγώ μιλάνε για 350 με 450 με συνιστώμενο όριο το 400.
Επίσης βέβαια έχω διαβάσει ότι μετά το 450 αρχίζει το ασβεστιο να καταστρέφει τους κυκλοφορητές. Τώρα με εκπλήσει οτι αναφέρεσαι σε σκληρά κοράλια αφού ως γνωστό - εκτός αν από την έρευνά σου έχεις αντίθετα αποτελέσματα - το ενυδρείο που έχει τη μεγαλύτερη απαίτηση σε ασβέστιο είναι αυτό που φιλοξενεί σκληρά κοράλια. Επίσης με βάσει την υπάρχουσα βιβλιογραφία - πάλι αν έχεις αντίθετα αποτελέσματα από την υπάρχουσα έρευνά σου ανυπομονώ να τα μάθω - το ασβέστιο και η σκληρότητα (alkalinity) είναι αντίθετα και μεγάλυτερη περιεκτικότητα ασβεστίου ισοδυναμεί με χαμηλή σκληρότητα άρα και χαμηλή ικανότητα του νερού για διατήρηση PH. Και από όσα ξέρω το ph το θέλουμε ψηλό.
Τώρα εσύ το 480 που δεν θυμάσαι ( που το διάβασες τον αμερικανό (ανώνυμο) ειδίμωνα και όλα τα άλλα φυσικά δεν μπορώ να τα δεχτώ χωρίς τουλάχιστο να ξέρω το όνομα του ειδίμονα.
Επίσης δεν απαντάς για αυτή την ασυνέπεια στα λεγόμενά σου. Γιατί τη μία προτείνεις βράχο για να αποικιστεί το ενυδρείο με κοπήποδα και την άλλη λες ότι ότι και αν κάνεις θα καταλήξει σε νεκρό βράχο;
Επίσης όσο αφορά το ερευνητής είμαι περίεργος να προσδιορίσεις το τομέα της έρευνας όπως και φυσικά τις μέχρι τώρα ανακαλύψεις σου ή τις επιδιώξεις σου. βέβαια είμαι περίεργος να δω τις εγκαταστάσεις σου και τον εξοπλισμό σου αφού για να κάνεις έρευνα χρειάζεσαι τεράστιες εγκαταστάσεις.
Επίσης είμαι ανυπόμονος να ακούσω τις συμβουλές σου για ανεμωνάριουμ που ακόμα δεν τις έχεις πει και φυσικά να με βοηθήσεις να σώσω το ενυδρείο μου από καταστροφή. Αλήθεια γιατί ακόμη δεν έχεις γράψει τίποτα;
  #50  
Παλιά 15-08-04, 07:29
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ...

ελεος......
παντως κυριε νικτσο?μου διχνεις οτι εχεις πολλυ μησος.οτι κ να κανουν οι αλλοι ειναι λαθος κ θα σχολιασεις με τα χηρωτερα λογια.....
λυπαμαι ειληκρινα γιατι εγω θελω να μαθω καποια πραγματα απο ανθρωπους με πειρα αλλα αυτο δεν συμαινει οτι θα τους εχω κ προτυπο επειδη εχουν φτιαξει τελειως σωστα ενα ζωντανο διακοσμητικο με φροντιδα...
κ αν ειναι ευκολο επειδη δεν γνωριζομεθα κ απο χθες ο τονος της φωνης που βγαινει μεσω των μηνυματων να ειναι λιγο πιο χαμηλος.
αν δεν θεωρειτε σωστα καποια πραγματα καλυτερα να μην απαντατε.αφιστε να απαντησουν πιο ηρεμοι ανθρωποι....
αυτα.
  #51  
Παλιά 15-08-04, 12:15
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Re: ...

Σέβομαι την άποψή σου και θα αποφύγω να σου απαντήσω ξανά.
  #52  
Παλιά 15-08-04, 15:06
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

ΠΩΠΩ ρ΄αδερφάκι μου νίκτσο τελικα μου δίχνεις οτι έχεις μυαλό μικρού παιδιού , λοιπόν θα στα πώ μια και τελευταία και αν ακόμα αδυνατείς να τα καταλάβεις , είσαι άξιος της μοίρας σου ,
1 ) Για σκληρά κοράλια είσαι ο ΜΟΝΟΣ που μηλάει σε αυτό το θέμα (και καταφέρνει να τσακώνετε και γιάυτο το θέμα χωρίς να υπάρχει αντίλογος )ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΜΗΛΑΣ ΓΙΑ ΚΟΡΑΛΙΑ ΕΔΩ , ΦΤΙΑΞΕ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΜΑ ΝΑ ΤΣΑΚΩΝΕΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΚΕΙ
2 ) Δε ξέρω τη γνώση σου πανω στο Ζ.Β. αλλα καλό βράχο για στρώσημο ενυδρείου μόνο ένας άσχετος θα το πρότινε , εξου και η ονομασία BASE ROCK , ΒΑΣικός το λέει και η λέξη
3 ) Οταν δεν έχεις κάτι να παιθάνει δεν σε νοιάζει ούτε το ΡΗ ούτε οι αλκαλότητες ,
4 ) ΒΑΣΙΚΑ το βρήκα τι τρέχει με σένα , είσαι κολλημένος με τα κοράλια σου , λοιπόν , εγώ σου προτίνω να μη φυτρώνεις εκει που δε σε σπερνουν και να περιορίσεις τις υποδήξεις σου στα άτομα που θα θέλουν να φτιάξουν τροπικό κοραλ/νη ύφαλοο και τίποτα άλλο για τους , αγγλοσαξονομπατσελορπροφεσοράδες αυτό λέγεται STUCK IN THE MIDLE ,
5 ) Αντί να απαντάς σε ερωτήσεις που σου κάνω σε άλλα θρέντ κάθεσαι και αναγάγεις τη συζήτηση σε λογομαχία , και ξέρεις κάτι , δεν είσαι και πολύ καλός (σορυ ρε παιδιά αλλα αφου συνέχει τον τρώει ο π@π@ς του )
6 ) Κόψε το υπερβολικό quote γιατί μου θυμίζεις ένα σπαστικό συμαθητή μου στο δημοτικό " Κυρία κυρία !!! αυτος είπε ....."
7 ) Που χάθηκε ο κάνγκουρας ? ...εεε ???? Πάω στοίχημα οτι τον ξενερώσαμε τον άνθρωπο
  #53  
Παλιά 16-08-04, 00:10
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Βρε παιδιά επιτέλους σταματήστε να τσακώνεστε σαν τα κοκκόρια
Ειδικά εσύ Abdul δεν εχω καταλάβει ακόμα εάν είσαι χομπίστας και έχεις
θαλασσινό ενυδρείο ή μας δουλεύεις όλους.
Εδώ όλοι εμείς που συζητάμε ή έχουμε θαλασσινό ενυδρείο ή ετοιμαζόμαστε
να ξεκινήσουμε και ψάχνουμε εμπειρία και γνώσεις.Ο Νίκος έχει θαλασσινό
ενυδρείο 700 λίτρων από 7 χρόνια και πολλές γνώσεις και εμπειρία.
Εσύ τελικά σε ποιά κατηγορία ανήκεις Τι εμπειρία έχεις στο θαλασσινό
ενυδρείο Τι θα πει είσαι ερευνητής Εχεις σπουδάσει θαλάσσια
βιολογία και κάνεις το διδακτορικό σου Μήν νομίζεις ότι απευθύνεσαι
σε κάφρους. Και εσύ Νίκο μην ρίχνεις λάδι στην φωτιά.Μην είσαι
εριστικός.Αυτή η κόντρα μεταξύ σας πρέπει να σταματήσει.[b] ΤΩΡΑ
Επίσης Abdul δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λές του Νίκου να μην αναφέρεται στο forum στα κοράλια.Είναι πολλοί αυτοί που ενδιαφέρονται
για κοράλια.Τα κοράλια είναι η ομορφιά του reef Επίσης πουθενά
δεν έχω διαβάσει για Ca 470 Ολοι μιλάνε για 400-420.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
  #54  
Παλιά 16-08-04, 04:56
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Αντε να μην πώ πως το κανατε και αυτο το θεμα....

1ον Βασιλη... σου επεναλαμβανω απλα ότι σου έγραψα και στο αλλο thread περι μασημενης τροφης.

2ον Abdul . Ο Μανος έχει δικιο.... ο Νικος μιλάει και τον ακουμε σε ότι έχει να πει (όχι βεβαια οτι τα υιοθετούμε κιολας παντα ) γιατι ακριβως έχουμε δει τα αποτελεσματα της δουλειας του, όπως ακριβως και άλλων χομπιστων αλλα και επαγγελματιών του χώρου. Εαν πχ ο Αποστολος (ναι απο το γνωστο μαγαζι) μου έδεινε την αδεια του θα σας ανεβαζα φωτο απο ενυδρειο 3 τόνων που φυσάνε. Και φυσικα ότι μου πει ξερω ότι δεν εινια λογια του αέρα αλλα ελεγμενο (τουλαχιστον όσο μπορει να το ελεγξει και έχει την δυνατότητα). Και φυσικα θα το ελεγξω και εγω (παντα και σε όλους και όλες τις πληροφορίες)

Θα παρακαλουσα να μην μετατρεπουμε την καθε συζήτηση και αντιλογια... Εαν καποιος έχει να πει κατι σε καποιον αλλον τότε να του το στέιλει με pm. Ναι Adbul στην συγκεκριμενη περιπτώση έσυ έχεις το λάθος μια και υπάρχει μεθοδος για πιο πρωσοπικη συζήτηση και την απερριψες εντελως. Εξου και το κλειδώμα του τοπικ , εξου και τα δικα μου νευρα και η μουρμουρα για κοκκινα λαμπακια.
Και σε τελικη αναλυση εαν ο Βασιλής και ο εκάστοτε Βασιλής νιώσει θιγμενος απ την συμπεριφορα καποιου αλλου μελους απεναντι του και μου το αναφέρει (όπως και έχουν κανει καποιοι ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟ ΜΥΝΗΜΑ!!!) πιστεψε με ότι ξερω πολυ καλα την δουλεια μου και η οποιαδηποτε παρεξηγηση λυνεται αμεσως και σε προσωπικο επιπεδο (τηλεφωνο ,συναντηση κλπ) . Κανενας έδω μεσα δεν χρειαζεται υπηρεσείες δικηγόρου απο καποιο άλλο μελος είτε είναι νεος στο φορουμ ή παλιος!

Εαν νομιζείς ότι έχεις είτε έσυ είτε καποιος άλλος αντιρήσεις επ' αυτού τότε πολυ ευχαρίστως και εγω και ο Τόλης να τις διαβασουμε αλλα ΠΑΝΤΑ σε πρωσοπικο μυνημα και παντα με πληρη εχεμυθεια φυσικα (αυτο ήταν αχρειαστο αλλα για τον φόβο των Ιουδαίων).


Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08988 seconds with 14 queries