Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-07-04, 01:29
stergios Ο χρήστης stergios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2004
Περιοχή: Thessalonikh
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή Ιπποκαμποι

Καλησπερα σας.Μετα την δημιουργεια θαλασσινου ενυδρειου κολλησα με ενα ειδος ψαριου....τους ιπποκαμπους και γνωριζοντας πολυ καλα τον εαυτο μου ξερω οτι δεν θα παψω να κανω σαν τρελλος μεχρι να τους αποκτησω.το μονο μαγαζι στην Θεσ/νικη που βρηκα ειναι τα πιρανχα και εχει μονο δυο αλλα αν και δεν ειναι καμια σπανια ρατσα κανουν 60€ εκαστος...Και μου πεφτουν λιγο βαρεια για την τσεπη μου.Για αυτο θελω την βοηθεια σας αν καποιος γνωριζει καποιο ον λινε μαγαζι η καποιο αλλο τροπο να τους αποκτησω!Ισως απο κανεναν ψαρα???Ευχαριστω.Οσο για την φροντιδα τους εχω οργωσει το νετ και εχω κατεβασει πανω απο 100 σελ. με πληροφορειες(καινουργιο μελανι θα χρειαστω παλι)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-07-04, 01:50
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Στην κάρτα που σου έδωσα με 25€ το ένα!!! Σιγά το ψάρι είτε ζωντανό είναι είτε νεκρό δεν καταλαβένεις την διαφορά και δεν πρόκητε να σου κρατίσει παραπάνω από ένα μήνα!!! (αν δεν με πιστέβεις ρώτα και τον μαγαζάτορα!)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-07-04, 01:55
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Στέργιε καλησπέρα.Θα σου συνιστούσα μακρυά από ιππόκαμπους γιατί
είναι πολύ δύσκολο ψάρι ειδικά στο θέμα της διατροφής.Είναι πολύ
βραδυκίνητοι με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνουν να φάνε ενώ τα άλλα
ψάρια έχουν καθαρίσει όλο το φαί.Είναι βέβαια υπέροχοι αλλά πολύ
πολύ δύσκολοι.Τον ένα που είχα τον έχασα από ασιτία.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-07-04, 01:58
stergios Ο χρήστης stergios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2004
Περιοχή: Thessalonikh
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Σοβαρα μιλας??Καλα που μου το ειπες.Εχει ποικιλια???Ουτε 1 μηνα??Και αυτοσ πως τους κραταει??Σε ξενα φορουμ εχω δει οτι τουσ κανουν και αναπαραγωγη χομπιστες αρκετα ευκολα και κανενας δεν ειπε οτι ζουν τοσο λιγο!!!Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι δυσκολοι στο φαγητο!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-07-04, 02:03
stergios Ο χρήστης stergios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2004
Περιοχή: Thessalonikh
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Καλησπερα Μανο.Αυτο το ειδος των ψαριων θα μπουν σε ξεχωριστο ενυδρειο species οποτε δεν θα εχουν τοσο μεγαλο προβλημα με τα αλλα ψαρια να τους τρωνε την τροφη αφου πριν φανε εχουν την συνηθεια να την παρακολουθουν την τροφη τους για αρκετη ωρα!Αληθει τι τον ταιζες??Εγω θα κανω καλλιεργεια αρτεμια αν και δεν το εχω ψαξει και πολυ το θεμα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-07-04, 08:52
MaGiC Ο χρήστης MaGiC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2004
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Φιλε μου εδω μπορεις να μαθεις αρκετα για τους Ιπποκαμπους


http://www.geocities.com/leojags/seahorse.html
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-07-04, 15:23
Abdul Ο χρήστης Abdul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Λοιπόν λίγα λόγια για αύτά τα καταπληκτικά ζώα απο κάπιων που έχει την τύχη κσι τα παρατήρεί στο φυσικό τους περιβάλον ( ελληνικούς ιπόκαμπους ) οπου αργότερα δεν βρήκα διαφορά με τους τροπικούς, οι ιπόκαμποι είναι αρκετα εύκολα σχεδόν όσο και οι μανδαρήνοι , αυτό που χρειάζοντε έιναι ένα τανκ με λίγα νιτρικα και πολυ μα πάρα πολύ άλγη και πιο συγγεκριμένα μακροάλγη , χρειάζετε την μακροάλγη αφενός για να κρατιέται απο εκει ( γοργονδιανοί απο ασπόνδυλα είναι μαστ για ιπόκαμπους) και αφετέρου , για να βρίσκει την τροφή του που βρίσκετε κριμενη πανω στην μακροάλγη , ροή νερού πρέπει να είναι κάπως μικρή για θαλασσινό αλλα όχι μικρότερη των 5-6 φορών το ενυδρίο που όμως θα προέρχετε απο πολλες μικρές πηγές πχ μια μεγάλη φλογέρα παρά μια κεντρική εξαγωγή κάποιου δυνατου κυκλοφοριτη οπόυ θα δημιουργει ένα κύριο, δυνατο και συνεχές ρεύμα καθόλου ευχάριστο σε αυτά τα είδη , κάτι που πρέπει να προσεχτεί ιδιαίτερα είναι η απουσία μικροφισαλίδων στον νερό απο τις αποίες κυνδινεύει εύκολα ένας ιπόκαμπος αφου τα βράνχια
του είναι ένα απο τα πολλά αδύνατα σημεία του , όπως θα διαπιστώσεις ενα τέτοιο ενυδρείο δεν θέλει έξτρα εξοπλισμό , έξτρα σκέψη και προγραματισμό θέλει , καλη τύχη

Υ.Γ. Πετ σιτι γλυφάδας 02/04 σετ ιπόκαμπων (όχι ζευγάρι ) 30ε 15 ο ένας , κίτρινοι τυπικοί τροπικοί μεσαίο μέγεθος αυτο το μαρκετ ρισερτς πότε θα το μάθετε ρε παιδιά ????? ερεύνα αγοράς ,
πάμε μια εκπαίδευση 1 -2 1- 2 1- 2 μπαινω ρωτώ χαιρετώ , μπαίνω ρωτώ χαιρετώ , έμπλοκηηη στοοοοοό ρωτώ !!! άρμ πολύ απλά , και στο φθηνότερο των φθηνοτέρων να πάτε , αν πάρετε όλο τον εξοπλισμό απο το συγκεκριμένο μαγαζί θα σας έρθει 15-25% πιο ακριβά απο το να κάνατε τις αγορές σας στα καταστήματα που βρίσκετε τις καλύτερες τιμές , πχ στον ώκαιανό αν πεις οτι θα πάρεις όλα τα ζωντανα , θα πάρεις πρώτο πράμα γενικότερα αλλα και με μια τιμούλα 20% κατάτι υψηλότερη....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-07-04, 16:19
stergios Ο χρήστης stergios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2004
Περιοχή: Thessalonikh
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Ναι αλλα εγω δεν ειμαι απο Αθηνα...ειμαι απο Θεσ/νικη.Τα μαγαζια που εχω ψαξει δεν εχουν εκτος απο ενα που εχει 2 με 60€ τον 1!!!!Εχω ψαξει στο νετ αλλα δεν εχω βρει τπτ ακομη!!Οσο για γνωσεις εχω αρκετες αλλα ολες Θεωριτικες...καιρος να γινουν και πρακτικες τωρα Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια ομως γινεται δεκτη.Σας ευχαριστω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-07-04, 21:38
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Διαφωνώ με τον Abdul και επιμένω ότι οι ιππόκαμποι όπως και οι μανδαρίνοι
είναι πανέμορφα μεν αλλά δύσκολα ψάρια και κυρίως πολύ δύσκολα τους
ταίζεις.Εχω εμπειρία και με τα δύο ψάρια.Δεν τα συνιστώ.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-07-04, 00:09
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να πω οτι είμαι σχετικός με τους ιππόκαμπους-ούτε θαλασσινό δεν έχω .Ξέρω όμως οτι θέλουν συνήθως spieces tank ,ζωντανό βράχο για να βρίσκουν ζωντανή τροφή συχνά και σε μικρές ποσότητες(θα ανταγωνίζονται λοιπόν με τον μανδαρίνο για την τροφή),δεν ζούν αποκλειστικά με αρτέμια αλλα θέλουν και μύσις πολλές φορές την ημέρα,και όπως είπε ο Στέργιος δεν εισάγονται και στην καλύτερη ποιότητα στην Ελλάδα αυτόν τον καιρό .Ήθελα και εγώ να βάλω ιππόκαμπους.........
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-07-04, 01:52
stergios Ο χρήστης stergios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2004
Περιοχή: Thessalonikh
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Λοιπον ειδη εκανα μια παραγγελια απο το ακουαριστικ με τροφες και αβγα αρτεμια σαλινα.Επιπλεον εχω την δυνατοτητα να τους προσφερω και γκοστ σριμπ.Θα ρωτησω και τον Πιρανχα(Βασιλη) να μου πει τι τους ταιζει.Ο αμπνουλ φιλε τασο δεν ειπε για μανδαρινους μαζι με ιπποκαμπους αλλα οτι εχουν τις ιδιες απαιτησεις.Παντος ο πιρανχας τους εχει με ενα τοματο κλοουν και δεν φενονται να πασχουν απο ασιτια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-07-04, 20:40
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Τί τους ταίζει ο Πιράνχα;Ghost shrimp που θα βρείς να τους ταίσεις;Αν λέμε για την ίδια γαρίδα είναι πανάκριβη ζωντανή (για μεγάλους αριθμούς ) και φαντάζομαι λίγο μεγαλούτσικη για τους ιππόκαμπους
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-07-04, 00:21
giannak Ο χρήστης giannak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2004
Περιοχή: thes/niki
Μηνύματα: 40
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giannak
Προεπιλογή

ΦΙΛΕ ΣΤΕΡΓΙΟ ΣΤΟΝ ΑΜΑΖΟΝΙΟ ΣΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΡΩΤΗΣΕΣ?? ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΚΕΙ!!!
__________________
giannak
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-07-04, 10:57
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannak
ΦΙΛΕ ΣΤΕΡΓΙΟ ΣΤΟΝ ΑΜΑΖΟΝΙΟ ΣΤΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΡΩΤΗΣΕΣ?? ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΚΕΙ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-07-04, 15:06
stergios Ο χρήστης stergios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2004
Περιοχή: Thessalonikh
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Να ρωτησω τι στον αμαζονιο?Αφου δεν εχουν αυτοι ιπποκαμπους.Ο πιρανχας δεν ξερω ΑΚΟΜΑ τι τους ταιζει.Ρε παιδια πειτε μου λιγο μηπως κανω λαθος??Τα γκοστ σριμπ δεν ειναι αυτες οι διαφανεις γαριδουλες??Ε,στην Θαλασσα κοντα σε βραχακια ειναι γεματο μεχρι σκασμου!!!Ηδη εχω μερικες σε διαφορα μεγεθη(Μερικες ειναι υπερβολικα μεγαλες για να τις φαν οι ιπποκαμποι) και μαλιστα 2 απο αυτες εχουν και αβγα.Οι κλοουν μου παντως γλυφουν τα δαχτυλα τους!!!Εχω διαβασει οτι οι περισσοτεροι CB ιπποκαμποι εχων εκπαιδευτει να τρωνε κατεψηγμενες τροφες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-07-04, 12:25
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Να με και εγω...

Οι ιπποκαμποι ειναι απο τα ποιο δυσκολα ζωντανα για να συντηρησης για διαφορους λογους. Ενας απο αυτους ειναι οτι δεν εχει στομαχι αλλα η τροφη περναει κατευθειαν απο το εντερο του οποτε δεν μπορει να φαει πολυ αλλα ουτε και να μην φαει για ενα μεγαλο διαστημα, ζει σε μερη πολυ πλουσια σε πλακτον και τρωει ολη την ημερα. Ενας ενυλικος μπορει να φαει απο 60 εως 80 μυσιδες την ημερα σε ολη την διαρκεια της. Ξερεται τι συμαινει 80 mysis shrimps ανα ημερα για εναν ιπποκαμπο?

Ε μα τοτε, πως ειναι ευκολος στην συντηρηση του? Απλα δεν ειναι. Δεν μπορεις να εισαι πανω απο το ενυδρειο ολη την ημερα. Εχεις και προσωπικη ζωη να κανεις, περα απο τα ψαρια.

Αν και μου αρεσουν παρα πολυ, συστηχως δεν θα ειμαι ποτε αξιος να τους εχω. Μονο μια προπτικη υπαρχει. Να εχεις ενα συστημα με μακροαλγες πανω απο 300 λιτρα γεματο με αυτες; και μονο κανα δυο ιπποκαμπους, το συστημα για εχει θρεπτικα το βαζεις σε σειρα με ενα κανονικο ενυδρειο reef και το εχεις σαν refugium, ε αφου οριμασει ολο και κατι μπορει να γινει. Αλλα και αυτο δεν ειναι καθολου ευκολο....
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-07-04, 14:59
stergios Ο χρήστης stergios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2004
Περιοχή: Thessalonikh
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Λοιπον οι σιγκεκριμενες πληροφοριες εναι πολυ σωστες ΑΛΛΑ...οχι για ιπποκαμπους που ζουν στην αιχμαλωσια.Κατα μεσο ορο στην αιχμαλωσια τρωνε 12-24 μισις τη ημερα.Οντως ενα συστημα με μακροαλγες θα ηταν πολυ βολικο και για αυτο εγω χθες δημιουργησα τοπικ για πληροφοριες και πηγες ευρεσης μακροαλγης.Φυσικα οι πληροφοριες που παραθετω ερχονται απο εμπειρη πηγη (απο ανθρωπο που τους κανει αναπαραγωγη **φυσικα δεν ειναι Ελληνας**).60 μισις την ημερα για ιπποκαμπο αιχμαλωσιας ειναι παρα πολυ μιας και οπως ειπες δεν εχουν στομαχι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-07-04, 15:05
stergios Ο χρήστης stergios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2004
Περιοχή: Thessalonikh
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Α,και κατι ακομα ολοι οι ιπποκαμποι δεν ειναι το ιδιο.Οι H.zostrae (dwarf Hippocampus)μπορουν να ζησουν αποκλειστικα και μονο με αρτεμια.Βεβαια το να βρεις το σιγκεκριμενο ειδος στην Ελλαδα ειναι κατι παρα πανω απο θαυμα.Υπαρχουν ιπποκαμποι που εχουν λιγοτερες απαιτησεις απο αλλους και οι οποιοι προτιμονται για αρχαριους(LIKE ME )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-09-04, 13:14
pdrake Ο χρήστης pdrake δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2003
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην pdrake Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην pdrake
Προεπιλογή

Γειά σας παιδιά,

Έχω ήδη ένα community fish tank με τροπικά ψάρια, 110 lt.

Ήθελα να ρωτήσω, που μπορώ να βρώ πληροφορίες για ενυδρείο με θαλάσσια άλογα; Ειδικότερα, υπάρχει κανένα αγγλικό forum με ανθρώπους που έχουν ενυδρείο ιπποκάμπων;

Υπάρχουν διαθέσιμοι στην ελλάδα; Τι εξοπλισμός απαιτείται για τη συντήρησή τους;

Σε ένα aquarium στη Μαγιόρκα είδα ότι οι ιππόκαμποι είναι μόνοι τους στο ενυδρείο. Αληθεύει ότι δεν είναι συμβατά με οτιδήποτε άλλο ή είναι απλά θέμα του ότι αλλιώς θα πέθαιναν της πείνας;

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-09-04, 13:57
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Οι ιππόκαμποι είναι δύσκολοι προυποθέτουν εμπειρία σε θαλλασινό και είναι από δύσκολο έως αδύνατο να βρεθούν στην Ελλάδα. Στα αμερικάνικα forum οι οδηγίες είναι σωστές αρκεί να λάβεις υπόψη σου ότι τα δείγματα τα οποία αγοράζουν είναι σαφώς σε καλύτερη κατάσταση από τα δικά μας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-09-04, 20:10
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Παιδιά έχω πεί και παλαιότερα ότι έχω προσπαθήσει δύο φορές να κρατήσω
ιππόκαμπους οι οποίοι θεωρώ ότι είναι από τα πιό αξιαγάπητα πλάσματα που έχω δεί αλλά δυστυχώς ο ένας πέθανε σε 10 μέρες και ο άλλος ενώ
τσιμπολογούσε από τον βράχο και κάποιες φορές από κατεψυγμένη τροφή
και ενώ νόμιζα ότι όλα πήγαιναν καλά,ένα πρωί τον βρίκα νεκρό.
Στεναχωρήθηκα πολύ γιατί αυτό το ψάρι σε κάνει να το αγαπήσεις
Φαίνεται ότι δεν αισθάνονται καλά με άλλα ψάρια και θέλουν ειδικό
ενυδρείο με χαμηλή κυκλοφορία νερού.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07072 seconds with 14 queries