Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 25-11-08, 21:02   #1
Στήσιμο ενυδρείου για κιχλίδες Μαλάουι!
 
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos
Member
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος 25-11-08, 21:02
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σας και καλώς σας βρήκα!
Είμαι απο την Πάτρα και η ενασχόληση μου με τα ενυδρεία είναι πολύ πρόσφατη και προστρέχω γι' αυτό στο πολύ ωραίο site σας για συμβουλές!
Έχω ένα ενυδρείο 94L που το είχα στήσει με την πολύτιμη βοήθεια του Γιάννη (Maverick) ο οποίος μου είχε συστήσει να βάλω κιχλίδες Μαλάουι μιας και είχαμε κοινούς φίλους με συχνές γεννοβολίες! Είχα μέσα σε περιβάλλον άμμου και πετρών 4 μικρές μπλε κιχλίδες (κάποιο Psudotropheus? θα σας γελάσω - και βασικά μόνο ο αρσενικός ήταν μπλε, οι θηλυκές ήταν γκριζοκίτρινες με μαυριδερες κάθετες ραβδώσεις!), 4 μικρά κίτρινα Labidochromis, έναν γλείφτη, 2 μεγάλα κίτρινα σαλιγκάρια (νομίζω apple snails), ανούμπιες-κερατόφυλλα, εσωτερικό φίλτρο με σφουγγαράκι και υαλοβάμβακα, θερμοστάτη. Δυστυχώς υστερα απο έναν περίπου χρόνο που όλα πήγαιναν καλά, λόγω ενός τραγικού ατυχήματος (έπεσε η ασφάλεια καταμεσής του Αυγούστου κι ενώ εγώ έλειπα για μερικές μέρες) τα ψαράκια αυτά αποτέλεσαν παρελθόν (εκτός του γλύφτη! αθάνατο ψάρι!!!).
Τώρα είμαι σε φάση που ξαναστήνω το ενυδρείο (μόνος μου μιας κι ο Maverick στρατευτηκε!) και χρησιμοποιώντας αυτή τη φορά εξωτερικό φίλτρο που εκτος σφουγγαριού - υαλοβάμβακα έχει και μακαρονόπετρες και πορώδεις πετρούλες (ΕΗΕΙΜ classic 2213). Για φυτά έχω πάρει ανούμπιες και Echinodorus.
Αυτή τη στιγμή έχω καμμια 20αριά μικρές κιχλίδες τριών περίπου μηνών (απο τις μπλε που λέγαμε) που προέρχονται απο γέννα σε άλλο ενυδρείο και σώθηκαν απο την εκπαραθύρωση τελευταία στιγμή (το ενυδρείο ήταν σε επαγγελματικό χώρο), τις οποίες (και ντρέπομαι που το λέω) ελλείψει εναλλακτικών τις έχω εδώ και τρεις μήνες σε μια γυάλα μόλις 12 λίτρων (παρέα με τον survivor γλύφτη) με φίλτρο αέρα, θερμοστάτη, αλλά χωρίς φίλτρο, μιας και υπολόγιζα να τις μεταφέρω στο μεγαλύτερο ενυδρείο νωριτερα. Το παραπάνω σημαίνει οτι θέλω να επισπεύσω το στρώσιμο του ενυδρείου όσο το δυνατον γίνεται για να δούνε οι καλές μου άσπρη μέρα! Τι μου προτείνετε? Η ιστορία με την προσθήκη αμμωνίας μου φάνηκε λίγο βουνό! Απο τις λύσεις που διάβασα πιο καλή (και αυτή που μου πρότεινε κι ο Maverick) μου φάνηκε το ζουμί απο φίλτρο άλλου ενυδρείου. Υπάρχει στην Πάτρα κάποιος που θα μπορούσε να συνεισφέρει? Επίσης κάπου πήρε το μάτι μου οτι αν ανεβάσω τη θερμοκρασία επίσης επισπεύδεται το στρώσιμο! Ισχύει? Και ποσο να την ανεβάσω? Τα φυτά μένουν μέσα στο ενυδρείο κατά το στρώσιμο, σωστα? Επίσης θα μου άρεσε να βάλω ξανά κερατόφυλλο που όμως δεν κατάφερα να βρω στα πετ σοπ της Πάτρας (Κανας Πατρινός με κερατόφυλλα??). Οποιεσδήποτε άλλες συμβουλές για κιχλιδοενυδρεία είναι φυσικά πάρα πολύ ευπρόσδεκτες, αν και έχω μια μικρή (μικρότατη...) εμπειρία και απο την προηγούμενη προσπάθειά μου!
Προφανώς καταλαβαίνω οτι όταν οι κιχλίδες μεγαλώσουν (τώρα είναι απο 1-4 εκατοστά) το κατοστάρι ενυδρείο δε θα τις χωράει και σκοπεύω σιγά σιγά να τις δώσω, αλλά για την ώρα θα είναι καλύτερα για αυτές!
Όποιος στην Πάτρα ενδιαφέρεται να υιοθετήσει δυστυχισμένες ορφανές μπλε κιχλίδες με δύσκολα παιδικά χρόνια ας επικοινωνήσει! Ειδικά αν μπορεί να δώσει τίποτα κίτρινες Labidocromis για ανταλλαγμα (optional!)!
Χμ... ξέφυγα, αυτό πάει για μικρές αγγελίες!
Πολυλόγησα..ελπίζω να μη σας κούρασα, κι ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Εμφανίσεις: 4888
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-08, 21:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!!

παρακαλω περιμενετε....οι πιο εμπειροι κιχλιδαδες συντομα θα ειναι κοντα σας...ειστε σε γραμμη προτεραιοτητας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-08, 23:50
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Πρεπει να βρεις καποιον απο την Πατρα να σου δωσει μπολι......
Φυτα οτι και να βαλεις αν ειναι mbuna θα το φανε μεγαλωνοντας....... Εμενα φαγανε ακομα και τις ανουμπιες.....Το ενυδρειο σου φυσικα ειναι πολυ μικρο.......20 κιχλιδες θελουν πανω απο 400 λιτρα......
Για διακοσμηση δες στις παρουσιασεις ενυδρειων για ενυδρεια malawi..... Τροφες (παντα υποθετονας οτι ειναι mbuna) μονο φυτικες......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-11-08, 00:22
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Μα ναι το ξέρω οτι είναι πολύ μικρό, προσωρινή λύση θα είναι τώρα που είναι ακόμη μωρα, μέχρι να τις δώσω (Πάρρε, πάρρρε!)!
Οι συγκεκριμένες κιχλίδες που τις είχα μέχρι σχετικά μεγάλες πριν την εκατόμβη δεν πειράζαν τις ανούμπιες, τα δε κερατόφυλλα τα τσιμπολογούσαν μεν, αλλά με την γρήγορη ανάπτυξη που είχαν δεν καταλάβαιναν και πολλά!
Οπότε επανερχόμαστε στην αρχική κραυγή αγωνίας: Κανένας απο Πάτρα για ζουμίίίίί???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο ενυδρείου κ Ερωτήσεις soupia Γλυκό νερό - Γενικά 10 18-10-08 08:07
στήσιμο ενυδρείου JENI Γλυκό νερό - Γενικά 10 14-04-08 01:43
Στήσιμο Ενυδρείου Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 31 03-10-07 10:18
Παρουσίαση πριν και μετά GAB - Κιχλίδες Μαλάουι frits Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 04-01-07 11:39
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03602 seconds with 13 queries