Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-09-08, 15:57   #1
80 λίτρα juwel ελληνάρας....help
tsoyki_1
Junior Member
Εγγραφή: 09-09-2008
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 9

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
tsoyki_1 Ο χρήστης tsoyki_1 δεν είναι συνδεδεμένος 09-09-08, 15:57
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

ο κλασικός Eλληνάρας....έκανα στρώσιμο σύμφωνα από οδηγίες από petshop με 10 μέρες λειτουργίας και χρήση βακτηριδίων!όλα καλά μέχρι εδώ...αλλά εδώ έρχεται ο ελληνάρας...μετά το 10 ήμερο έβαλα μέσα 17 ψαράκια{ακούω μπινελίκια παίδες}όλα τροπικά εκτός από ένα χρυσόψαρο που είχα από πριν!η ανάγνωση του forum είναι πολλή χρήσιμη και κατάλαβα ότι είναι το ίδιο εύκολο να το παρατήσεις όπως το αρχίζεις!ο χρόνος που έχω για να διατηρήσω αυτά που έβαλα και να διορθώσω τα λάθη μου δεν ξέρω πόσος είναι για να μπορέσω να συλλέξω όλες τις πληροφορίες από το forum!ο λόγος που άρχισα να ψάχνομαι και να σας γνωρίσω είναι ότι ακόμα και μετά το 10 μέρες εξακολουθώ να έχω μια θολούρα στο νερό!έτσι άρχισα τα test...είμαι στις 20 μέρες λειτουργία του..με πλαστικά φυτά...3 γλείφτες διαφορετικού είδους που δεν ξέρω πως λένε τον καθένα, 3 "αγγελοψαρα"...2 shilver shark..κάτι φούσκες{εάν τα λένε έτσι..1 μονομάχο. .και κάτι άλλα που επίσης δεν έχω ιδέα πως λέγονται!σε NO3 και NO2 είμαι μηδέν αλλά σε GH >21"d....KH 20'd και PH 9.0...μου έδωσαν επίσης να ρίξω ένα υγρό για το θόλωμα του ενυδρείου άλλα αυτό ακόμα και μετά από 24 ώρες παραμένει στα ίδια!τι λέτε σώζεται η κατάσταση??και πως για να τα προλάβω εάν είναι δυνατόν!ευχάριστο από τώρα όλου όσους αναγνώσουν και βοηθήσουν έναν κλασικό ελληνάρα
-------------------------
το test ξέχασα να αναφέρω γίνετε από jbl

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoyki_1 : 09-09-08 στις 15:57. Αιτία: Automerged Doublepost
Εμφανίσεις: 5549
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-09-08, 16:03
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τι ακριβως θες να κανεις?
Γιατι ετσι οπως ειναι δεν σωζεται.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-09-08, 16:06
tsoyki_1 Ο χρήστης tsoyki_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2008
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

για αρχή να τα διατηρήσω εν ζωή εάν και δεν παρατηρώ κάποια αλλόκοτη συμπεριφορά από αυτά και δεν ξέρω από αυτές τις μετρήσεις τον τρόπο να τις επαναφέρω στα επιτρεπτά του όρια...πχ pH αλλάζω νερό και είμαι ok?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-09-08, 16:13
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αυτα τα ψαρια σε αυτο το ενυδρειο ΔΕΝ..
Προσωρινη λυση μεγαλες αλλαγες νερου, και μετρηση αμμωνιας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-09-08, 16:18
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλωσόρισες κατ'αρχήν..

Πρώτα απ'όλα υπομονή και ψυχραιμία.. Δεν είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που βρέθηκε σ'αυτήν την κατάσταση.. Το 1ο θετικό είναι ότι αναγνωρίζεις ότι υπάρχουν προβλήματα και χρειάζονται διορθώσεις..

Από την άλλη, κάνοντας βιαστικές και επιπόλαιες κινήσεις, μπορεί να τα κάνεις ακόμη χειρότερα τα πράγματα.. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να διαβάζεις, και να μην κάνεις ο,τιδήποτε πριν ρωτήσεις ή πριν καταλάβεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις.. π.χ. μή βιάζεσαι να ρίχνεις "ζουμιά" στο ενυδρείο, μήν ψάχνεις τρόπους να αλλάξεις το pH πριν καταλάβεις τι είναι το pH, κ.τ.λ..

Είναι λίγο βουνό στην αρχή, αλλά όσο πιο πολύ διαβάσεις, τόσο καλύτερο αφενός θα γίνει το ενυδρείο σου, και τόσο περισσότερα αφεταίρου χρήματα θα "πετάξεις" σε λάθος πράγματα.. Υπομονή λοιπόν και μή βιάζεσαι!

Ξεκίνα από εδώ:
www.tsamisaquarium.gr
και από τα υπομνήματα του forum (κυρίως στο Αρχάριοι Γλυκού Νερού και στο Γλυκό Νερό Γενικά)..

Μάθε πρώτα για τον Κύκλο του Αζώτου, για τις τιμές/παραμέτρους του νερού, και τέλος για τα ψάρια που έχεις, να μάθεις τις απαιτήσεις τους σε λίτρα/διαστάσεις/τιμές νερού, γιατί κάποια από αυτά θα χρειαστεί να φύγουν..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-09-08, 16:26
tsoyki_1 Ο χρήστης tsoyki_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2008
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 9
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα τα ψαρια σε αυτο το ενυδρειο ΔΕΝ..
Προσωρινη λυση μεγαλες αλλαγες νερου, και μετρηση αμμωνιας.
αλλαγές νερού σε ποσοστό 1/3?
ποια ψάρια θα πρέπει να αφαιρεθούν και πόσα σε αριθμό σηκώνει το ενυδρείο?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλωσόρισες κατ'αρχήν..

Πρώτα απ'όλα υπομονή και ψυχραιμία.. Δεν είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που βρέθηκε σ'αυτήν την κατάσταση.. Το 1ο θετικό είναι ότι αναγνωρίζεις ότι υπάρχουν προβλήματα και χρειάζονται διορθώσεις..

Από την άλλη, κάνοντας βιαστικές και επιπόλαιες κινήσεις, μπορεί να τα κάνεις ακόμη χειρότερα τα πράγματα.. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να διαβάζεις, και να μην κάνεις ο,τιδήποτε πριν ρωτήσεις ή πριν καταλάβεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις.. π.χ. μή βιάζεσαι να ρίχνεις "ζουμιά" στο ενυδρείο, μήν ψάχνεις τρόπους να αλλάξεις το pH πριν καταλάβεις τι είναι το pH, κ.τ.λ..

Είναι λίγο βουνό στην αρχή, αλλά όσο πιο πολύ διαβάσεις, τόσο καλύτερο αφενός θα γίνει το ενυδρείο σου, και τόσο περισσότερα αφεταίρου χρήματα θα "πετάξεις" σε λάθος πράγματα.. Υπομονή λοιπόν και μή βιάζεσαι!

Ξεκίνα από εδώ:
www.tsamisaquarium.gr
και από τα υπομνήματα του forum (κυρίως στο Αρχάριοι Γλυκού Νερού και στο Γλυκό Νερό Γενικά)..

Μάθε πρώτα για τον Κύκλο του Αζώτου, για τις τιμές/παραμέτρους του νερού, και τέλος για τα ψάρια που έχεις, να μάθεις τις απαιτήσεις τους σε λίτρα/διαστάσεις/τιμές νερού, γιατί κάποια από αυτά θα χρειαστεί να φύγουν..

εκεί είμαι και έχω αρχίσει ήδη το διάβασμα...λόγο άγχους κύριος είναι το όλο ζήτημα γιατί βλέποντας το site και ξεκινώντας το διάβασμα κατάλαβα ότι έχω κάνει πολλά λάθη μέχρι στιγμής! δεν ψάχνω για βιαστικές κίνησης απλά εάν έχω τον χρόνο να ψάξω να βρω τις απαντήσεις...και εάν γλιτώνω κάποια από αυτά χωρίς βέβαιο θάνατο από τα δικά μου λάθη! ευχάριστο για το ενδιαφέρον και για την βοήθεια..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoyki_1 : 09-09-08 στις 16:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-09-08, 16:27
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoyki_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλαγές νερού σε ποσοστό 1/3?
Ίσως και περισσότερο (π.χ. 50%)

Συχνές (μη σου πω και κάθε μέρα), με νερό περίπου ίδιας θερμοκρασίας και πάντα με αντιχλώριο!

Για να είμαστε πιο ακριβείς, θες μετρήσεις αμμωνίας, και να προσαρμόσεις τις αλλαγές σου, ώστε να περιορίσεις την αμμωνία που αναπτύσσεται λόγω μή στρωμένου φίλτρου (διάβασε τα παραπάνω που γράφω και θα καταλάβεις..)

Επίσης, μήν ταίζεις (για να μήν επιβαρύνεις επιπλέον το ενυδρείο), δεν παθαίνουν τίποτα τα ψάρια, και μία βδομάδα να τα αφήσεις ατάιστα.. Είναι μακράν χειρότερο να επιβαρύνεις το ενυδρείο με αμμωνία!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoyki_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ποια ψάρια θα πρέπει να αφαιρεθούν και πόσα σε αριθμό σηκώνει το ενυδρείο?
Ανάλογα με τα ψάρια! Αν διαβάσεις στο link που σου έδωσα, θα δεις ότι αγγελόψαρο π.χ. δε χωράει κανένα! Μονομάχος μόνο μόνος του μπορεί να είναι! Διάβασε, και θα βρεις όλες τις απαντήσεις εκεί..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-09-08, 10:39
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

καλημέρα,
πέραν των παραπάνω άρχισε από τώρα να ψάχνεις που θα δώσεις τα αγγελόψαρα και τα silver shark άμμεσα...
Τον μονομάχο ή θα τον δώσεις ή θα του εξασφαλίσεις ένα μικρό ενυδρείο 20 λίτρα για να είναι μόνος του.
Για τα υπόλοιπα φωτογραφίες για να γίνει αναγνώριση και να δούμε τι μπορεί να κρατήσεις εναλλακτικά....

Αλλαγές νερού 50% κάθε δεύτερη μέρα απαραίτητα μέχρι να πάρεις μετρήσεις και δες μήπως βρείς και μπόλι για το ενυδρείο σου από κάποιον άλλον για να επιταχύνεις το στρώσιμο...

καλό διάβασμα,

Caverman.

Ps: καμιά αγορά ψαριού μέχρι να ξεκαθαρίσεις τι θα κάνεις...
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-09-08, 12:46
tsoyki_1 Ο χρήστης tsoyki_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2008
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

[quote=xontros;288501]Ίσως και περισσότερο (π.χ. 50%)

Συχνές (μη σου πω και κάθε μέρα), με νερό περίπου ίδιας θερμοκρασίας και πάντα με αντιχλώριο!


σε κάθε αλλαγή νερού που γίνετε θα πρόσθετο και vagtiria...η όχι??και εάν ναι στην αναλογία τον 3 ml?όπως μου είχα πει από pet shop?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-09-08, 16:10
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoyki_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε κάθε αλλαγή νερού που γίνετε θα πρόσθετο και vagtiria...η όχι??και εάν ναι στην αναλογία τον 3 ml?όπως μου είχα πει από pet shop?
vagtiria? τι είναι αυτό? βακτήρια του εμπορίου? όπως το nitrivec π.χ. της sera?

Αν ναι, τότε καλό είναι να προσθέτεις, βοηθάει.. Διάβασε τις οδηγίες που λέει πάνω η συσκευασία, λογικά θα λέει "τόσο με την αλλαγή νερού" και "τόσο κάθε μέρα, για τις 10 π.χ. επόμενες μέρες", και ρίχνε όσο σου λέει..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-09-08, 16:36
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

vagtiria
είναι τα βακτήρια μάλλον
χχαχαχα....
no more greeklish please
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-09-08, 20:12
tsoyki_1 Ο χρήστης tsoyki_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2008
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harilaos Εμφάνιση μηνυμάτων
vagtiria
είναι τα βακτήρια μάλλον
χχαχαχα....
no more greeklish please

ναι παιδιά sorry αλλά στην δουλειά δεν έχω πληκτρολόγιο με ελληνικούς χαρακτήρες..ναι για βακτήρια μιλάω!
ακόμα διαβάζω....και γενικά πάει καλά....το χρυσόψαρο το αφαίρεσα..και από μετρήσει σχετικά καλά...έχω δρόμο ακόμα..και ελπίζω να πάνε όλα καλά..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-09-08, 20:30
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλή συνέχεια με το διάβασμα! Για απορίες ό,τι θες είμαστε εδώ! Και περιμένουμε με το καλό κάποια στιγμή να κάνεις μια ωραία παρουσίασή σου, να την ευχαριστηθούμε! (αν θέλεις, όταν διορθώσεις τα βασικά, μπορείς να κάνεις και μία "πρόωρη" παρουσίαση, για να επισημάνουν και οι παλιότεροι εδώ του φόρουμ διάφορα λάθη/παραλείψεις που τυχόν έχεις κάνει!)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-09-08, 22:26
tsoyki_1 Ο χρήστης tsoyki_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2008
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 9
Smile

Όλα μικρά σε μέγεθος.....

2τεμ Balandiocheilus melanopterus (Ασημένιος καρχαρίας)
1τεμ Betta splendens (Μονομάχος)
2τεμ Colisa lalia (Γκουράμι) αρσενικά..
1τεμ Carassius auratus auratus (χρυσόψαρο)**διαχωρίστηκε σε άλλο ενυδρείο
1τεμ Gyrinocheilus aymonieri (γλείφτης) μεγάλο σε ηλικια
3τεμ Pterophyllum scalare (ΣΚΑΛΑΡΙ)
1τεμ Crossocheilus siamensis (Siamese Algae Eater) γλείφτης
1τεμ Pterygoplichthys (Glyptoperichthys) gibbiceps (γατόψαρο)
4τεμ ballons ...μπαλόνια (φούσκες) έχω παράθεση και φώτο...γιατί δεν τα έχω βρει στο φωτογραφικό υλικό του site και δεν είμαι βέβαιος ότι λέγονται έτσι!
http://www.aquatek.gr/vb/album.php?a...&pictureid=312

επίσης αφαίρεσα ένα ακόμα..που δεν έχω βρει ακόμα πως το λένε..γιατί προκαλούσε αναστατώσει στο ενυδρείο...με προσπάθεια να τρώει τις ουρές από "ΣΚΑΛΑΡΙ"


από μετρήσεις είμαι σε πολλή καλή επίδοση!πάντα διατηρώ την ανανέωση τού νερού ανά 2 μέρες...έχω τρελαθεί στο διάβασμα και έκανα και μπόλιασμα από φίλο!Αναμονή μέχρι νεωτέρας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
80λίτρα, juwel


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Juwel record 80 - Κοινωνικό φυτεμένο etomis Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 25-10-08 00:32
Juwel Record 80 - Κοινωνικό Νέο dimapo Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 17-09-08 13:17
Προτάσεις για 80 λίτρα Moutralewn Malawi 1 24-07-08 19:09
Λάμπες Τ5 για Juwel Record 80 etomis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 10-07-08 13:53
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05988 seconds with 13 queries