Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-05-16, 17:25
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή Παρα-φυτεμένα ενυδρεία κ ψάρια

προσπαθώντας να βελτιώσω την εικόνα των φυτών στο ενυδρείο μου έχω παρακολουθήσει αρκετά βίντεο τις τελευταίες βδομάδες. έχω δει λοιπόν πολύ όμορφα ενυδρεία με ωραιότατα, καλοκλαδεμένα, πυκνά κ φουντωμένα φυτά που ενίοτε καλύπτουν ολόκληρες πλευρές.

παρακολουθώντας όμως κ τα endler μου, διαπίστωσα ότι περνάνε το 90% του χρόνου τους στον ανοιχτό χώρο που δεν υπάρχουν φυτά. καμιά φορά κολυμπάνε ανάμεσα στα φύλλα της rubin κ της angustifolia αλλά δεν χωράνε καν να περάσουν ανάμεσα από την rotala.

στη φύση θα σφηνωθούν ανάμεσα στα πυκνότερα φυτά για να ξεφύγουν από θηρευτές αλλά υπάρχει λόγος να μειώνουμε τον ζωτικό χώρο κολύμβησης των ψαριών για να δημιουργούμε όμορφα ομολογουμένως τοπία ???

τη φωτογραφία την βρήκα τυχαία κ είναι παράδειγμα ενός τέτοιου ενυδρείου.



μην το πάρετε αρνητικά το όλο θέμα. δεν θέλω να κρίνω κανέναν κ σε καμία περίπτωση δεν είμαι αντίθετος με τα φυτεμένα απλά προσπαθώ να καταλάβω τι χρειάζονται τα ψάρια
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-05-16, 17:31
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Μια χαρα πανε μεσα στα φυτα τα ψαρια εσυ ομως εχεις μονο αρσενικα αρα δε πεφτει κυνηγι, ζευγαρωματα γεννες. Εχεις ενα ελλιπες οικοσυστημα χωρις ψαρια. Το ενυδρειο δεν ειναι απλη ανθοσυνθεση. Ειναι σαν να εχεις δασος αλλα να μη θες μεσα ζωα εαν δε βαλεις ψαρια.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-05-16, 17:49
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

Στέφανε το έγραψα λάθος φίλε. μάλλον θα έπρεπε να γράψω "τι είναι αυτό που χρειάζονται τα ψάρια".

τα ψάρια είναι σίγουρα απαραίτητα κ νομίζω ο "πρωταγωνιστής" του χώρου.
βλέπω όμως τόσο πυκνοφυτεμένα ενυδρεία κ αναρωτιέμαι αν τα χαίρεται ένα ψαράκι πάνω από 4-5 εκατοστά

κερδίζουν κάτι τα ψαράκια από τόσο πυκνοφυτεμένα ενυδρεία ?
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-05-16, 22:07
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Δεν το ξερω τεκμηριωμενα εννοω να το εχω διαβασει καπου απο αξιοπιστες πηγες σαιτ κλπ αλλα απο την προσωπικη μου εμπειρια με διαφορα κοπαδοψαρα τετρας danio γαριδες κλπ οσο πυκνοφυτεμενο και αν φαινεται καποιο σημειο τα ψαρακια και εννοειται η γαριδες μπαινουν,απλα θα μπουν μονο οταν ειναι αναγκη οποτε ενα πυκνοφυτεμενο τους δινει την αισθηση της ασφαλειας.
Παραδειγμα το δικο μου απο τοτε που φουντωσε αν το δει καποιος και δεν ειναι ωρα για φαι θα νομιζει οτι εχω μεσα 4-5 γαριδες ενω εχω τουλαχιστον 100
Αλλο παραδειγμα οταν κανω αλλαγη νερου και καθαριζω το τζαμι με την ξυστρα, για 4-5 λεπτα κυριολεκτικα δεν φαινεται κανενα ψαρι τρυπωνουν μεσα στα φυτα που αν καποιος τα δει θα νομιζει οτι δεν γινεται να μπουν τοσο πυκνα που φαινονται,το ιδιο εχω παρατηρησει και με τα ξυλα τους δινουν μια αισθηση ασφαλειας οταν ειχα ξυλα μονο στις γωνιες τα ψαρια εδειχναν μια προτιμηση εκει τωρα που εχει παντου ξυλα εχει κινηση σε ολο το ενυδρειο.Τελος σημασια εχει παντα και το ειδος των ψαριων που εχουμε.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-05-16, 23:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καθε ενυδρειο (και ιδιοκτητης συντηρητης του ενυδρειου) ειναι ιδιαιτερο.
Εμενα πχ στο τωρινο μου κυριως ενυδρειο, εχει ενα μικρο σημειο (καλυπτει το 1/5 του ενυδρειου) με ενα μικρο σωρο πετρες, μια μεγαλη ανουμπια και 2 ξυλα για κρυψωνα, αλλα δεν πανε ποτε τα ψαρια, παρα μονο για να ψαξουν τροφη αναμεσα τους.
Ακομα κι οταν κανω εργασιες κολυμπανε μες στα χερια μου. (για μενα δλδ το προβλημα ειναι να μη κοψω κανενα ψαρι με την ξυστρα )
Ειναι εξημερωμενα τελειως δλδ.
Στην κρυψωνα πηγαιναν καποια ψαρια οταν τα ειχα πρωτοπαρει και ηταν μικρα σε μεγεθος και ηλικια, συγκριτικα με τα υπολοιπα του ενυδρειου.
Ειχε πλακα με τα μικρα ψαρια να χωνονται μεσα στις πετρες και να βγαινουν απο την αλλη μερια, αλλα απο οταν μεγαλωσαν λιγο, εξω ειναι συνεχεια κι αυτα.
Σκεφτομαι να μικρυνω κι αλλο το χωρο κρυψωνας.
Τουλαχιστον οι πετρες θα μειωθουν στο ελαχιστο.
Χανουν λεπια τα ψαρια εκει μεσα ψαχνωντας για τροφη.
Ενα μερος ομως που να μπορουν να κρυφτουν απο πισω, θα παραμεινει.
Οταν γινεται διακοπη ρευματος και σταματαει η ροη του νερου, τρομαζουν για λιγο και πανε απο πισω για καμποση ωρα. (αν ειμαι σπιτι βεβαια, παω και τα χαιδευω λιγο, ηρεμουν και ξαναβγαινουν για κολυμπι)

Ομως σε καποια ειδη ενυδρειων ειναι απαραιτητη η διακοσμηση, γιατι καθοριζει την συμπεριφορα των εκαστοτε ψαριων.
Ιδιαιτερα σε ενυδρεια με κυριαρχικα ψαρια στο χωρο.
Η σωστη "διακοσμηση" αναλογα το ειδος ψαριου, δημιουργει κρυψωνες, φωλιες, οριοθετηση του χωρου κλπ
Χωρις αυτην (σωστη διακοσμηση), υπαρχει συνηθως προβλημα στρες.
Σε παλιοτερα στησιματα με διαφορων ειδων κιχλιδες, το ειχα διαπιστωσει πολλακις.
Ιδιως οταν συμβιωναν κιχλιδες με αλλα ειδη στο ιδιο ενυδρειο.

Αναλογα το ενυδρειο λοιπον, πως εχει μαθει τα ψαρια του ο καθε συντηρητης τους, αλλα και το χαρακτηρα του καθε ψαριου (ασχετως ειδους).


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-05-16, 07:49
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Εγώ είμαι υπέρ των φυτών και για να κάνουμε μια τέλεια αναπαράσταση της φυσης πιστεύω πως θα πρέπει όλοι να είχαμε ενα ενυδρειο τουλάχιστον 200 λιτρα για να έχουμε περιοχες με πολύ βλάστηση πυκνη , περιοχες με λιγότερη και περιοχες με καθόλου ή σχεδον καθόλου βλάστηση .

Και φυσικά νομίζω πως όλα αυτα τα αφύσικα aquascapes και hardscapes είναι κάθε άλλο παρά φυσικά . Φυσικά ειναι πολύ καλο να έχουμε φυτά μέσα στο ενυδρειο και οντώς τα ψαράκια προτιμούν τον ελευθερο χώρο για να τρέχουν και να κολυμπούν αλλά τα δικά μου αρσενικά guppies 3 μηνων που έχω στο ενυδρειο μου το φυτεμενο , τρυπώνουν πολύ συχνά μέσα σε απίστευτα σημεία που ίσα ίσα χωράνε ( ελεοχαρις , μοςς ) οταν ψάχνουν για τροφή και ιδιαίτερα τις ζωντανες προνυμφες και τα microworms που ταιζω ( νομιζώ οτι αυτο το ενστικτο του κυνηγητου της ζωντανης και σπαρταρηστης λειας το έχουν χάσει πολλά ψαράκια μέσα σε ενυδρεια με πλαστικα φυτά και μη σωστές συνθήκες ) ή παιχτεί κανένα καβγαδάκι ή ακόμη και για περιέργια μερικά ψαράκια ειναι τόσο περίεργα που χώνουν τη μύτη τους κυριολεκτικά παντού . Ακόμη και όταν κουρέβω το χορτάρι τα φυτά χρησιμεύουν για κρυψώνες καθώς πάνε όλα μαζι και κρύβονται στα χόρτα ή σε καμια γωνια που το χορταρι ειναι ψηλοτερο .

Πιστέυω οτι εαν δώσουμε και προσφέρουμ όσο πιο πιστές συνθήκες της φύσης στα ψαράκια μας , όσα φυτά και να έχουμε αυτά θα είναι ευτυχησμένα και υγειή . Οπο΄τε συμπερασματικά παιδιά εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να φανταστώ ένα ισορροπημένο ενυδρείο χωρίς αρκετά έως πολλά φυτά μέσα και σωστή ροή νερού !!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-05-16, 10:01
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

η αλήθεια είναι ότι σχεδόν σε όλα τα πυκνοφυτεμένα που είδα είχαν μικρά ψάρια. επίσης μιας κ έχω μόνο αρσενικά δεν είχα σκεφτεί την περίπτωση του γόνου.

σίγουρα είναι απαραίτητη η διακόσμηση ώστε να υπάρξει όσο το δυνατόν φυσικότερο αποτέλεσμα αλλά η απορία μου είναι τι θα προτιμούσαν τα ψαράκια. ένα ακόμη πυκνό φυτό ή 15 εκατοστά περισσότερο χώρο για κολύμπι ?

προφανώς, όπως λέει ο delta66, -κ συμφωνούμε νομίζω όλοι- η απάντηση είναι ανάλογη με τις συνθήκες του κάθε ενυδρείου κ μάλλον κάνω λάθος που χρησιμοποιώ το (πολύ μικρό) 60άρι μου για σύγκριση.
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-05-16, 11:51
Το avatar του χρήστη XrhstosT
XrhstosT Ο χρήστης XrhstosT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2016
Περιοχή: Κάτω Πατήσια
Μηνύματα: 660
Προεπιλογή

Κοιτα και στο 60αρι οπως και σε ολα τα ενυδρεια μεγαλυτερου μεγεθους,θεωρω οτι θα πρεπει να υπαρχει μια σχετικη αναλογια!προφανως λιγοτερα φυτα απο ενα ενυδρειο 200 λιτρων,αλλα και μικροτερα ψαρια!οποτε σε ολα τα ενυδρεια θα πρεπει να υπαρχει μια ισορροπια!στο δικο μου που εχω βαλει 10 απλα φυτα(java fern,annubia) παρατηρω τα ψαρια (ενα ζευγαρι colisa lalia) πως υπαρχουν στιγμες που τρεχουν σαν τρελα αλλα και στιγμες που θελουν την ηρεμια τους και κρυβονται!θεωρω δηλαδη οτι θα πρεπει ολα τα ενυδρεια να εχουν εναν αριθμο φυτων(σε αλλο μεγαλυτερο αριθμο,σε αλλο μικροτερο)αναλογα και με τα ψαρια που φιλοξενει.

Στάλθηκε από το HTC Desire 516 dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Αν δεν κανω λαθος τα endler θελουν αρκετο πρασινο!οποτε ισως στην περιπτωση σου εβαζα απο εδω και περα πιο χαμηλα φυτα,ετσι ωστε να υπαρχει και η πρασιναδα,αλλα και να εχουν απλα πιο ψηλα να τρεξουν!ισως και να κανω λαθος βεβαια!

Στάλθηκε από το HTC Desire 516 dual sim μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη XrhstosT : 17-05-16 στις 11:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρήση λιπασμάτων και CO2 σε φυτεμένα ενυδρεία με γαρίδες Alex_Salonica Γαρίδες 6 05-04-13 13:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04584 seconds with 13 queries