Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-03-16, 23:45
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή Στήσιμο Ενυδρείου απο τελέιως αρχάρια

Καλησπέρα και καλώς βρήκα την παρέα σας,

Απο καιρό ήθελα να ασχοληθώ με Χρυσόψαρα και μόλις μου έκανα δώρο δύο, απο όσο καταλαβαίνω, ένα Oranda Calico Ryukin και ένα Goldfish Comet.

Το θέμα είναι ότι πρέπει τώρα να στήσω ένα ωραίο ενυδρείο και δεν έχω ιδεά. Απο άποψη χώρου στο σπίτι, έχω αρκετό για ένα 60L από όσο κατάλαβα απο τις διαστάσεις.

Θέλω να σας ρωτήσω το εξής : Επειδή είμαι τελείως αρχάρια θα ήθελα να μου προτείνετε ένα Pet Shop κοντά μου για να με καθοδηγήσουν άπο το 0 έως το σημείο όπου θα έχω ένα ωραίο ενυδρείο.

Να σημειώσω ότι μένω Περιστέρι και δουλεύω Χαλάνδρι, οπότε κάτι εκεί κοντά θα με βόλευε.

Αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο ενυδρείο ή αξεσουάρ θα το εκτιμούσα πραγματικά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-03-16, 23:50
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Από ενυδρείο τα comet θέλουν μεγαλύτερο(αν μπορείς καλό είναι)κοίτα εδώ μέσα στις αγγελίες.Όσο για τους πετ σοπάδες μακριά από όλους!Εδώ μέσα θα τα μάθεις όλα.

Καλώς όρισες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-03-16, 23:51
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλώς μας ήρθες pet θα χρειαστείς μόνο για κάποιο εξοπλισμό τα υπόλοιπα θα σου τα πούνε εδώ . Αλλά απο ότι κατάλαβα το ενυδρειο υπάρχει εεε? Μάλλον είναι τα λίτρα λίγα αλλά ξεκινάς με αυτα και βλέπεις αργότερα ...
Καλή επιτυχία
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-03-16, 23:51
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!εντος ολιγου θα σε καθοδηγησουν οι ειδικοι στα χρυσοψαρα οποτε μην ανησυχείς καθολουμεχρι τοτε διαβασε τιποτα να περασεις την ωρα σου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-03-16, 23:53
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.

Το καλυτερο που μπορουμε να σου προτείνουμε δεν ειναι ενα καλο petshop,αλλα να διαβασεις στην κατηγορια χρυσοψαρα ωστε να ξερεις ποιο ειναι το καλυτερο για τα ψαρια σου και μετα να πας ενημερωμένη στον επαγγελματια και να ξερεις τι να ζητησεις απο αυτον.

Αρχικα αυτο που θα σου πω εγω ειναι οτι το οραντα μπορει να φιλοξενηθει σε ενυδρειο που καλυπτουν οι διαστασεις που εχεις,το κομετ ομως οχι,γινεται αρκετα μεγαλο και ειναι ενεργητικο,γρηγορο και απαιτει αρκετο χωρο.

Στα υπολοιπα θα σε ξεναγησουν οι ειδικοι επι των χρυσοψαρων.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-03-16, 00:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και από εμένα
Ξεκινώντας να σου πω πως στα πετ-σοπ θα πηγαίνεις μόνο για να πάρεις αυτό που θες εσύ χωρίς να ζητάς να σου προτείνουν, γιατί απλά θα σου γεμίσουν σακούλες με πιθανών αχρείαστα πράγματα.
Για να κατανοήσεις καλύτερα τι χρειάζεται για να στήσεις ένα ενυδρείο να διαβάσεις στην ενότητα των αρχαρίων που θα βρεις πολλές και χρήσιμες πληροφορίες http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
ειδικά αυτά τα άρθρα θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71000
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41148
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70662
Ξεκινώντας τώρα για τα χρυσόψαρα θα σου έλεγα πως ενα 60λιτρο δεν είναι και ότι καλύτερο για χρυσόψαρα, γιατί αν αποφασίσεις να βάλεις funcy (το κοντόχοντρα με τη διπλή ουρά) θεωρητικά το ενυδρείο θα πρέπει να έχει μήκος τουλάχιστον 80 εκατοστά και 40 λίτρα για κάθε ψάρι πχ αν το ενυδρείο έχει διαστάσεις 80 Χ 30 Χ 30 αυτόματα πήγαμε στα 72 λίτρα και αυτό είναι οριακά για 2 ψάρια , αν όμως θες να βάλεις κλασσικά χρυσόψαρα , τότε θα είναι καλύτερα να υπολογίσεις πως θα θες ενυδρείο πάνω από 200 λίτρα , γιατί αυτά τα ψάρια γίνονται μεγάλα και είναι δεινοί κολυμβητές και για αυτό πρέπει το ενυδρείο να είναι πάνω από 1,20 και 80 λίτρα ανά ψάρι και έτσι αν πάρεις ένα ενυδρείο με διαστάσεις 180 Χ 40 Χ 40 αυτόματα πήγαμε στα 192 λίτρα. Ξέρω πως σου ακούγονται μεγάλα τα νούμερα, αλλά δυστυχώς έτσι είναι, το σύνδρομο της γυάλας μας έχει κάνει να πιστεύουμε πως ένα χρυσόψαρα μπορεί να ζήσει σε ένα μικρό χώρο που δυστυχώς αυτό είναι πολύ μεγάλο λάθος. Αν φανταστείς όμως πως ένα χρυσόψαρο φτάνει τους 20 και τους 30 πόντους τότε καταλαβαίνουμε πόσο απαραίτητες είναι αυτές οι ελάχιστες διαστάσεις.
Για του λόγου το αληθές δες πόσο είναι ένα χρυσόψαρο όταν το αγοράζουμε από ένα πετ-σοπ και πόσο μπορεί να γίνει, χωρίς απαραίτητα να είναι το τελικό μεγέθος

BORKED

Για αυτό σκέψου τι χώρο μπορείς να διαθέσεις για να φτιάξεις κάτι που να είναι και για τα ψάρια αλλά και για εσένα ξεκούραστο και όχι από κάτι χαλαρωτικό που θες, να καταντήσει να γίνει κάτι που σε αγχώνει, σε κουράζει αλλά και να γίνεις δέσμια του ενυδρείου.
Διάβασε τα παραπάνω και όπου έχεις απορίες εδώ είμαστε να βοηθήσουμε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-03-16, 00:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elena Petrou Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω να σας ρωτήσω το εξής : Επειδή είμαι τελείως αρχάρια θα ήθελα να μου προτείνετε ένα Pet Shop κοντά μου για να με καθοδηγήσουν άπο το 0 έως το σημείο όπου θα έχω ένα ωραίο ενυδρείο.
Καλως ηρθες.
Καπως ετσι νομιζαμε ολοι οτι γινεται, αλλα δεν.
Στο πετσοπ πηγαινεις ξερωντας απο πριν τι χρειαζεσαι να αγορασεις και αγοραζεις μονο αυτο και τιποτα αλλο απο οτι προταθει εκει.
Δεν ρωτας εκει. Εκει ασχολουνται κυριως με το ταμειο.
Ρωτας εδω. Εδω ασχολουμαστε με το ενυδρειο.

Δες κι αυτο το βιντεο για να γελασεις.
https://www.youtube.com/watch?v=DYvHdieA3g0
BORKED
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-03-16, 00:56
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Νομιζω βρηκες οτι χρειαζεται
+φωνω με τον Τακη.
Να επισυμανω οτι σε 60 λιτρα ΔΕΝ μπαινουν ουτε fancy χρυσοψαρα εφ ορου ζωης... Καποια στιγμη θα χρειαστεις μεγαλυτερο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-03-16, 09:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλώς ήρθες

Εφόσον θέλεις να κρατήσεις τα συγκεκριμένα ψάρια, ένα 120-150λιτρο θα είναι μια καλή αρχή

Αν θέλεις να ξεκινήσεις με 60λιτρο - λόγω κόστους ή χώρου στο σπίτι, τότε πρέπει να επιστρέψεις τα ψαρια (προσωπικά προτιμώ να μου χαρίζουν άλλου είδους δώρα κι όχι ζωντανά) και μετά να δεις κάποιες ενδιαφέρουσες προτάσεις εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

Για το καλό της τσέπης σου και των ψαριών σου, τουλάχιστον στην αρχή, μην εμπιστευτείς κάποιο πετ σοπ και μην κάνεις καμία βιαστική αγορά
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-03-16, 09:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες και απο εμενα!

Οπως βλεπεις, τα παιδια σου εδωσαν αρκετη "υλη" για διαβασμα, ωστε να καταλαβεις καποια πραγματα για τη σωστη λειτουργια ενος ενυδρειου και κατ' επεκταση, τη σωστη φιλοξενια των ψαριων σου.

Καλο διαβασμα και οποιαδηποτε απορια εχεις, ρωτας. Το βασικοτερο ολων, ειναι να κανεις αργες και σιγουρες κινησεις, για να μην ταλαιπωρησεις τα ζωντανα και κανεις ασκοπα εξοδα. Μην ξεχνας οτι εδω μεσα κανενας δε θελει τα χρηματα σου. Οποτε, καλο ειναι να ξερεις απο πριν τι ακριβως χρειαζεσαι πριν αποφασισεις να πας σε καποιο καταστημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-03-16, 10:41
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Kαλημέρα και σας ευχαριστώ πάρα, πάρα πολύ για την βοηθειά σας.

Αφού διάβασα όσα μου είπατε και όλα τα links έχω να προσθέσω τα παρακάτω :

1. Τελικά δεν έχω Comet αλλά Common. (Τα μπέρδεψα)

2. Ενθουσιάστηκα με τα ψαράκια οπότε θα ακολουθήσω την συμβουλή σας και θα πάρω ένα καλό σπιτάκι 200 Lt. (Θα μεταφέρω την βιβλιοθήκη μου για να κάνω χώρο).

3. Μου τα έφεραν σε ένα ενυδρείο 30 Lt. Μπορώ να κάνω κάτι με αυτό; Υπάρχει κάποιο είδος ψαριού που θα ήταν ευτυχισμένο εκεί?

Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-03-16, 10:50
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Σε 30 λιτρο, δες αυτό!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78892
http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/


Και για εικόνες σε crowtail δες εδώ!!!
https://www.google.gr/search?q=betta...Ha35BT4QsAQIEw


Μπράβο για την επιλογή σου να πας σε 200 λιτρο!!!
Καλό διαβασμα και καλό ξεκίνημα εύχομαι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-03-16, 11:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σωστή η επιλογή σου να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο, και σε 200 λίτρα μπορείς να βάλεις άλλο ένα άνετα.
Comet και common είναι ίδια με μόνη διαφορά πως το comet έχει πιο μακρυά και πιο φουντωτή ουρά ,
εξ ου και το όνομα του, "Κομήτης"
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-03-16, 16:47
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ ακόμα μια φορά για τις απαντήσεις σας. Εχώ ακόμα μερικές ερωτήσεις που απαιτούν εμπειρία.

Η ιδέα του Μονομάχου ήταν πολύ καλή γιατί είναι πανέμορφα αλλά με προβλημάτισε το φυλλάδιο που αναφέρει "Σε γενικές γραμμές η διάρκεια ζωής του μονομάχου κυμαίνεται από 1 έως 3 χρόνια, υπάρχουν όμως περιπτώσεις ψαριών που έζησαν έως και 5
χρόνια
."

Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο είδος για τα 30 lt που να ζεί περισσότερο;


Επίσης στο μεγάλο μου ενυδρείο με τα συγκεκριμένα 2 ψαράκια τι θα ταίριαζε για υπόστρωμα και τι για διακοσμητικό; Γενικά φοβάμαι να βάλω άλλους ζωντανούς οργανισμούς μέσα επειδή είμαι τελείως αρχάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-03-16, 17:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τα μικρά ψάρια όπως ο μονομάχος τόσο ζούνε περίπου.
Για τα χρυσόψαρα , η καλύτερη επιλογή για βυθό είναι χοντρή χαλαζιακή άμμο ή ψιλό χαλαζιακό χαλίκι, όχι πολύ λεπτή άμμο ούτε χοντρό χαλίκι, γιατί στα χρυσόψαρα τους αρέσει να σκάβουν για να βρουν τη τροφή τους , και η ψιλή άμμος μπορεί να δημιουργήσει αναερόβια βιολογία ενώ το χοντρό χαλίκι μπορεί να σφηνώσει στο στόμα κάποιου ψαριού. Λεπτή άμμο εννοούμε τη πούδρα, ενώ χοντρή σαν την άμμο της θάλασσας, όχι όμως άμμο από θάλασσα γιατί μπορεί να ανεβάσει σκληρότητες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-03-16, 22:38
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Στο 30λιτρο, εφόσον θέλεις κάτι που να "ζει πολύ", μπορείς να βάλεις γαρίδες red cherry
Δεν έχουν μεγάλο προσδόκιμο ζωής, αλλά ανανεώνουν τον πληθυσμό τους σχετικά εύκολα, εφόσον τους παρέχεις τα βασικά

Ξεκινώντας με μια δεκάδα, την οποία θα βρεις περίπου στα 10 ευρώ, σε λίγο καιρό θα βλέπεις έναν κατακόκκινο τάπητα!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-03-16, 12:31
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Τάκη και ChocolatePuma σας ευχαριστώ ακόμα μια φορά.

Τελικά αποφάσισα στο μικρό ενυδρείο να βάλω έναν μονομάχο μιας και είναι πολυ όμορφα.

Έχω δυο ερωτήσεις ακόμα :

1. Τι υπόστρωμα και διακοσμητικά να βάλω στον μονομάχο;
2. Στο μεγάλο θα βάλω άμμο όπως μου προτείνατε, αλλά απο διακοσμητικά;

Και στα δύο φοβάμαι να βάλω ζωντανά φυτά επειδή είμαι τελείως αρχάρια και θέλω να προχωρήσω βήμα βήμα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-03-16, 12:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι φοβασαι τα ζωντανα φυτα??? Καλο μονο κανουν στο νερο.
Τα ψευτικα να φοβασαι.

Υποστρωμα, χαλαζιακη χοντρη αμμο (1.5mm) περιπου. Kαλο πλυσιμο σε κουβα, ανακατευοντας και να τρεχει το νερο μεχρι να βγαινει διαφανο.
Και κανενα ενυδρειακο ξυλο. Επανω του μπορεις να δεσεις (με πετονια) φυτα οπως moss, anubia, java fern. Ευκολα φυτα για αρχη, χωρις απαιτησεις. Ουτε καν φυτεμα δεν θελουν.
https://www.youtube.com/watch?v=CkNgVU-mrUg
https://www.youtube.com/watch?v=baNwlrgZiBY
https://www.google.gr/search?q=anubi...a+fern+on+wood
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-03-16, 12:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Να μη τα φοβάσαι καθόλου τα αληθινά φυτά, όπως λέει και ο Σπύρος τα ψεύτικα να φοβάσαι, όπως και οτιδήποτε άλλο τεχνητό διακοσμητικό. Τα αληθινά φυτά μόνο καλό κάνουν, και όταν βάλεις τον μονομάχο έλα να σου δώσω και σαλιγκάρια και θα σου κρατάνε το ενυδρείο πεντακάθαρο, και όλο και κάποιο κλαδεματάκι θα βρω να σου δώσω
---------------------------------
τα σαλιγκάρια και και τα κλαδεματάκια εννοείται πως είναι χάρισμα ε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-03-16, 12:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κουκουναρακια (alder cones - στειλε πμ στον lingistis να σου βρει) και ξερα πλατανοφυλλα επισης, ή μανολιας, βελανιδιας, καρυδιάς.
Κανουν το νερο ιδανικο για τετοια ψαρια. (το μαλακωνουν)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-03-16, 14:17
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Μου άρεσαν πολύ οι anubia, να σας πω την αλήθεια.

Τι συντήρηση χρειάζονται;

Τάκη μόλις στήσω τον Μονομάχο θα σου έρθω.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-03-16, 14:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elena Petrou Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου άρεσαν πολύ οι anubia, να σας πω την αλήθεια.
Τι συντήρηση χρειάζονται;
Καμία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-03-16, 15:30
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Κι εγώ μπορώ να σου δώσω φύλλα catappa, alder cones και πάρα μα πάρα πολλά πλατανόφυλλα (από καθαρό σημείο εννοείται!)

¶λλος ένας μονομαχοπληκτος στο club!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-03-16, 16:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ριξε μια ματια εδω, θα σε βοηθησει να βρεις μερικα ευκολα φυτα χωρις πολλες απαιτησεις, για να ειναι το ψαρακι σου καλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-03-16, 07:52
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή ΔΙΠΛΟ ΣΟΚ

Για ακόμα μια φορά σας είμαι υπόχρεη!!!

Ακούστε να δείτε τι έπαθα. Πάω χθές απο ένα Pet Shop να αγοράσω τα απαραίτητα καθώς έχω παραγγείλει το ενυδρείο και το περιμένω. Και λέω πάω να πάρω τροφές και τα βασικά καθαριστικά νερού, ένα πλαστικό ενυδρείο για μεταφορά ή για ότι χρειαστεί , να πάρω και μια Anubia και την βάζω στο πλαστικό μέχρι να έρθει το κανονικό ενυδρείο. Ήθελα να την παρατηρώ και λιγάκι πριν μπει στο ενυδρείο.

Παίρνω μια πολύ όμορφη ήδη δεμένη σε ξύλο. Και λέω, δεν πάω να χαζέψω και τους μονομάχους; Τι το θελά;

ΣΟΚ Νο1 :
Τους είχανε σε κάτι "τασάκια" με νερό ίσα ίσα για να σβήνει το τσιγάρο! Με έπιασε η καρδιά μου! Αμέσως αγόρασα ένα μπλέ που μου φάνηκε σχετικά ζωντανός και τον έβαλα και αυτόν στο πλαστικό. Την τρίτη θα έρθει το κανονικό μου ενυδρείο, οπότε θα πάνε όλα τα ψαράκια στην θέση τους. Το πρόβλημα μου εδώ είναι οτι ο μονομάχος δεν τρώει τους κόκκους που τον ταίζω, τους δοκιμάζει και τους φτύνει μετά χωρίς να καταπιέι. Ξέρει κανείς γιατί;


ΣΟΚ Νο2 : Η Anubia έφερε έναν φίλο της μαζί. Ένα κιτρινόμαυρο σαλιγκαράκι τον "Τίγρη" . Και τώρα φοβάμαι. Κάνει αυτος να μπει με τα χρυσόψαρα μου; Και τι να τον ταίζω;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-03-16, 07:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για τη τροφή του μονομάχου θα σε βοηθήσουν οι μονομαχοκαμμένοι , πες όμως ποια τροφή πήρες
Το σαλιγκάρι δεν θα ενοχλήσει τα χρυσόψαρα , ανάλογα και το σαλιγκάρι μπορεί και να το φάνε
Το σαλιγκάρι είναι σαν και αυτά ; https://www.google.gr/search?q=helen...HUCo0Q_AUIBigB
ή μήπως σαν και αυτά ; https://www.google.gr/search?q=melan...w=1280&bih=647
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-03-16, 08:32
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elena Petrou Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμέσως αγόρασα ένα μπλέ που μου φάνηκε σχετικά ζωντανός και τον έβαλα και αυτόν στο πλαστικό. Την τρίτη θα έρθει το κανονικό μου ενυδρείο, οπότε θα πάνε όλα τα ψαράκια στην θέση τους.
Καλημέρα
Επειδή έχω μπερδευτεί : Ο νέος μονομάχος σε πόσα λίτρα ειναι τωρα και με τι συγκάτοικους

Γράψε μας ποια τροφή δεν τρώει
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-03-16, 10:07
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Συγνώμη για το μπέρδεμα.

Ο μονομάχος είναι στο πλαστικό δοχείο 11Lt μαζί με την Anubia και το σαλιγκαράκι που είναι helena snail (Ευχαριστώ Τάκη).

Η τροφή που δεν τρώει είναι GBL Goldpearls, την οποία τα Χρυσόψαρα τρώνε....

Την Τρίτη που θα έρθει το ενυδρείο μου θα πάνε τα Χρυσοψαράκια και η Anubia στα 200 Lt και ο μονομάχος στα 30 Lt.

Διάβασα το παρακάτω αλλά δεν καταλαβαίνω αν τα Χρυσόψαρα μου ή ο Μονομάχος θα του επιτεθούν...

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71398
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-03-16, 10:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ελενα βιάστηκες,
η τροφή είναι για χρυσόψαρα και το πιθανότερο είναι ο μονομάχος να μη την τρώει, θέλει άλλη τροφή ο μονομάχος. Επίσης στο 11λιτρο έχει φίλτρο ; Είναι στρωμένο ; Αν όχι πρέπει να βάλεις και φίλτρο αλλά και να βρεις και μπόλι. Και τη Τρίτη που θα έρθουν τα ενυδρεία , το πιθανότερο είναι τα φίλτρα να είναι άστρωτα.
Επίσης να ξέρεις πως αυτό το σαλιγκάρι είναι καλό αλλά δεν θα μπορείς να βάλεις άλλο είδος γιατί θα τα φάει, είναι "δολοφόνος" σαλιγκαριών
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-03-16, 10:34
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι πως βιάστηκα, αλλά αν έβλεπες πως το είχαν το κακόμοιρο, που ζούσε ήταν θάυμα. Υπέθεσα πως ακόμα και στο ανέτοιμο 11Lt θα είχε καλύτερες πιθανότητες να ζήσει. Ίσως έκανα χαζομάρα...

Φιλτράκι έχω ένα ναι, αλλά στρωμένο δεν έιναι. Τον μονομάχο μου τον έδωσαν με νερό απο τα άλλα ενυδρεία τους το οποίο και έβαλα στο δικό μου το 11Lt, αλλα μπόλι δεν έχω.

Τι τροφή να πάρω για τον μονομάχο και επίσης αμα βάλω το σαλιγκαράκι στα χρυσόψαρα μπορούν να μου το φάνε;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο στήσιμο του ενυδρείου vouros Γλυκό νερό - Γενικά 3 08-01-12 14:07
Αρχάρια reef ενυδρείου joanna504 Θαλασσινό νερό - Γενικά 15 25-12-11 20:20
Στήσιμο ενυδρείου 2 xristos2002 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 10 09-08-10 01:08
Στήσιμο Ενυδρείου Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 31 03-10-07 10:18
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09429 seconds with 13 queries