Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-08-15, 21:37
eirini Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή μετρηση νερου

Εχω ένα φυτεμένο ενυδρείο 80 λιτρων με γκαπυς (1 θηλυκό και 16 μωρα -το αρσενικο το βρηκα νεκρο προχθες) Σήμερα μετρησα το νερο με υγρα τεστ της sera και είχε τις ακολουθες τιμές:
1) kh: 15
2) gh: 19
3) ph: 8
4) no2: 0
Ποια είναι η άποψή σας; θα πρεπει να κάνω κάτι ή να το αφήσω ως έχει; Βοηθάνε τα catappa leaves και ένα ξύλο mopani έχω αγοράσει; Το sera laboratory μου υπεδειξε να πάρω sera ph minus και super peat. ΄Εχουν δίκιο ή απλά θέλουν να πουλήσουν;
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-08-15, 22:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μέτρηση για ΝΟ3 & ΝΗ3/ΝΗ4 ; Είναι από τις πιο σημαντικές.
Το sera laboratory δεν το γνωρίζω και δεν ξέρω τι κάνει , το sera ph minus και super peat τι να τα κάνεις ; Δεν τα χρειάζεσαι με τα ψάρια που έχεις, αλλά και να είχες ψάρια που θέλουν χαμηλό Ph δεν θα πρότεινα να χρησμοποιούμε χημικά για να το μειώσουμε, Επίσης τα φύλλα catappa τα βάζουμε συνήθως σε ψάρια που θέλουν χαμηλό Ph, το ξύλο mopani μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για διακοσμητικό και να δέσεις πάνω του καμια ανουμπια ή java fern.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-08-15, 09:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα guppies θελουν σκληρο νερακι, οποτε προϊοντα για να το μαλακωσεις, μην αγορασεις. Ασε που ολα αυτα τα ph minus μονο ανισορροπια προκαλουν σε ενα ενυδρειο κατα τη γνωμη μου. Διαβασε το προφιλ τους.

Ειναι λιγο σκληρο για να το πινετε (αν το πινετε), παντως.

Οπως γραφεις και ο Τακης, δεν εχεις τις σημαντικοτατες μετρησεις αμμωνιας και νιτρικων.

Καθε ποτε κανεις αλλαγη νερου, σε τι ποσοστο και ποια διαδικασια ακολουθεις ακριβως? Θερμοκρασια ενυδρειου?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-08-15, 17:31
eirini Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

ΚΑλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Κι όμως το πίνουμε. Πέτρες θα βγάζουμε σε λίγο!!!
Δυστυχώς το τεστ κιτ της σέρα που έχω δεν εχει μετρησεις αμμωνιας και νιτρικων. Με τα στικάκια της esha έχω Ν03 0-10 και χλώριο 0. Νερό έχω αλλάξει μία μόνο φορά (το μισό). Αφαίρεση νερού έκανα με το λάστιχο της βεράντας (άνοιξα βρύση και μετά έβγαλα το λάστιχο από τη βρύση) και μετά συμπλήρωσα με κουβά καθαρό. Σχεδόν καθημερινά συμπληρώνω 1 μπουκάλι νερό γιατί εξατμίζεται. Όσο για τη θερμοκρασία του νερού, μάλλον ετοιμάζομαι για σούπα! 28 βαθμοί ακατέβατοι με ανεμιστήρα πάνω από το καπάκι.
Σήμερα κοίταγα το τεστ κιτ της api κι ετοιμάζομαι να το αγοράσω αν και δεν είμαι σίγουρη αν μπορούμε να κάνουμε αγορες από εξωτερικό.
Αλλαγή νερού χρησιμοποιώντας το εξωτερικό φίλτρο μπορώ να κάνω;
Μόλις έκανα τεστ στο νερό του ενυδρείου και το νερό της βρύσης και βρήκα διαφορά!!!
Στο νερό της βρύσης η GH έιναι μεταξύ 14 και 21 και στο νερό του ενυδρείου είναι >21ο d GH. Να φταίνε τελικά οι πέτρες;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-08-15, 21:22
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το φιλτρο το εχεις στρωσει με καποιο τροπο?

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο? Αλλαγες νερου κανουμε καθε εβδομαδα της ταξης του 30-40% σε γενικες γραμμες. Την ακριβη συχνοτητα και ποσοστο τη δειχνουν οι μετρησεις, ομως.

Αρχισε διαβασμα στον τομεα των αρχαριων, θα βρεις πολλα πραγματα που θα σε βοηθησουν.

Εδω θα παρεις μια ιδεα για σωστες αλλαγες νερου και πολλες ακομα αν συνεχισεις με τα posts, οπως και εδω για την αυξηση της θερμοκρασιας τους καλοκαιρινους μηνες.

Και οτι θελεις, φυσικα ρωτας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-08-15, 12:45
eirini Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

[QUOTE=nazgul;896763]
Αρχικα, συγχαρητηρια για τα αρθρα σας. Ειναι πολυ κατατοπιστικα για τους αρχαριους και οχι μονο.
Το φιλτρο ειναι εξωτερικο με siporax κι εχω προσθεσει το biostart. Αλλαγες νερου στην αρχη εγιναν αρκετες . Το ενυδρειο τρεχει 1 1/2 μηνα περιπου. Τα 2 γκαπυς μπηκαν πριν απο 3 βδομαδες για στρωσιμο αλλα το 1 γεννησε σε 2 μερες και γεμισαμε ψαρια(16). Οι μετρησεις παντως με τα στικς δεν εδειξαν κατι ανησυχητικο.
Σημερα τελικα παρηγγειλα και τα υγρα τεστ της api σε σχετικα καλη τιμη απο ελληνικο καταστημα (Το paypal μας τελειωσε).
Για ψυξη εχω τον ιδιο ανεμιστηρα γραφειου που εχει το αρθρο για τα συστηματα ψυξης( και νομιζα οτι ηταν δικη μου πατεντα!!!!)
Οσο για την αλλαγη νερου εχω καποιες αποριες:
1) Τα σφουγαρια του φιλτρου καθε ποτε πρεπει να τα καθαριζω ή να τα αλλαζω;
2) Το siporax θελει αλλαγη και πότε;
3) Επειδη δεν εχω αντλια σκεφτηκα να χρησιμοποιησω ενα παλιο εσωτερικο φιλτρο που εχω, να το βαλω στο βαρελι και στην εξοδο να συνδεσω ενα λαστιχο που να καταληγει στο ενυδρειο. Θα κανω δουλεια ετσι;
4) Να χρησιμοποιησω στις αλλαγες νερο απο μια πηγη στο χωριο που δεν εχει χλωριο;
Νομιζω οτι σας ζαλισα αρκετα για σημερα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-08-15, 13:21
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ετσι οπως τα λες, το φιλτρο στρωθηκε (το πιθανοτερο να εχει στρωσει) με τον λαθος τροπο. Δες τι συμβαινει οταν βαζουμε ενα ψαρι σε ενυδρειο με αστρωτο φιλτρο. Ισως ειναι λογικο να το εχασες.

Θα μου επιτρεψεις να θεωρω τα "μαγικα μπουκαλακια που κανουν θαυματα" τυπου biostart οχι την καλυτερη και ασφαλεστερη για τα ψαρια μεθοδο στρωσιματος του φιλτρου.

Απο εδω και περα τωρα. Οταν παραλαβεις τα υγρα tests μας ενημερωνεις για τις σωστες μετρησεις, για να δουμε αν ειναι ακομα επικινδυνο για τα ψαρια σου το ενυδρειο. Τουλαχιστον να μην επιβαρυνεται κι αλλο η υγεια τους. Μεχρι τοτε, κανε σωστες αλλαγες νερου 1-2 φορες την εβδομαδα.

Για τις αποριες σου τωρα:
1. Εδω τα πραγματα ειναι σχετικα. Συνηθως τα καθαριζουμε με τη συντηρηση του φιλτρου. Εφοσον εχεις εξωτερικο, ανα 3 μηνες ισως ειναι καλα να γινεται μια συντηρηση. "Ισως", ομως, οπως γραφω, γιατι μπορει το ενυδρειο να απαιτει πιο συντομη συντηρηση. Αυτο θα το καταλαβεις απο το αν πεφτει η ροη του φιλτρου ή αν παιρνεις περιεργες μετρησεις. Η συντηρηση ειναι κατι που θα καταλαβεις με τον καιρο ποτε απαιτειται.

Για τα σφουγγαρια τωρα, αν εχεις επαρκη ποσοτητα βιολογικου υλικου και δε σου χρειαζεται η βιολογια που αποικει σε αυτα στην ουσια, θα μπορουσες να τα καθαρισεις καλα. Εγω το κανω με καυτο νερο βρυσης στα ενυδρεια μου. Αλλα ξαναλεω, δε χρειαζομαι τη βιολογια τους επειδη εχω αρκετο βιολογικο υλικο. Σε αντιθετη περιπτωση, καλο ειναι να καθαριζονται σε νερο απο το ενυδρειο. Και αυτο ειναι που σου συνιστω να κανεις προς το παρον, μεχρι να ωριμασει το ενυδρειο.

2. Το βιολογικο υλικο υλικο απο την αλλη, δεν το αγγιζεις στη συντηρηση. Αν χρειαστει να το καθαρισεις λιγο (ισως μετα απο κανενα 6μηνο), μονο με νερο απο το ενυδρειο και σε καμια περιπτωση απο τη βρυση.

Με τον καιρο τωρα, αν δεις οτι το μερος του βιολογικου υλικου γινεται σκονη, μπορεις να αντικαταστησεις μερος του (το 1/3 οχι περισσοτερο) με καινουργιο και να συνεχιζεις ανα 3μηνο με την ιδια διαδικασια. Κατι αναλογο ισχυει και για τα σφουγγαρια. Αν θρυμματιζονται στο χερι σου, ειναι καιρος για αλλαγη. Αλλα αυτο μπορει να παρει χρονια για να γινει.

3. Αν ειναι ρυθμιζομενης ροης και κανεις καλη πατεντα, ισως να δουλεψει. Μπορεις να βρεις φθηνες αντλιες, παντως.

4. Το νερο μπορει να ειναι αριστης ποιοτητας, αλλα μπορει και να μην ειναι. Δεν θα επαιρνα το ρισκο αν δεν ειναι πιστοποιημενα ποσιμο το νερο της πηγης. Εδω οπως καταλαβαινεις, κανενας δεν μπορει να σου απαντησει με ασφαλεια.

Αυτα προς το παρον.

Υ.Γ1. Εφοσον εκανες πατεντα με ανεμιστηρακια, δες για καποιο controller (αν ανοιξει το paypal ή απο καμια αγγελια), για να ξενοιασεις απο το θεμα της θερμοκρασιας του ενυδρειου.

Υ.Γ2. Φορουμ ειμαστε, δε ζαλιζεις κανεναν. Οποιος θελει απανταει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-08-15, 15:25
eirini Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είναι αλήθεια πως απογοητεύτηκα λίγο. Ελπίζω να μη κινδυνεύουν τα ψαράκια μου ( σήμερα γεννήθηκαν άλλα τρία!!!)
Όσον αφορά την αντλία, μπορώ να κάνω αλλαγή με αεραντλια;
Μιας και η παραγγελία μου θα σταλεί αύριο, πρέπει να έχω κι άλλα τεστ εκτός από dh kh no3 no2 ph Nh3 /nh4?
Στην είσοδο του φίλτρου είχα βάλει τούλι για να μη ρουφήξει τα μωρά. Σήμερα σκέφτηκα να βάλω το σφουγγάρι από το παλιό φίλτρο. Νομίζετε ότι θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο φίλτρο?
Τη UV λάμπα του φίλτρου να την έχω συνέχεια ανοικτή?
Τέλος πόσες ώρες να ανάβω τις λάμπες? Έχω μια Sylvania grolux t5 24w 44cm και μια aquael 11w την οποία θα αντικαταστήσω με την aquael daylight t5 24w μόλις έρθει.
Έχω βάλει 2 ballast για να μπορούν να ανάβουν χωριστά και ανακλαστήρες.
Ευχαριστώ

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν πρέπει να απαντάω έτσι ή με quote άλλα με το quote μπερδευομαι.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150823_162721.jpg
Εμφανίσεις:  267
Μέγεθος:  62,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150823_162709.jpg
Εμφανίσεις:  273
Μέγεθος:  40,6 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eirini : 23-08-15 στις 15:37 Αιτία: Προσθήκη φωτογραφιών
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-08-15, 18:58
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μην απογοητευεσαι, οι περισσοτεροι με λαθη ξεκινησαμε. Το θεμα ειναι να τα κανεις ολα σωστα και με υπομονη απο εδω και περα.

Ας τα παρουμε απο την αρχη:
1. Τα tests ειναι αυτα που χρειαζεσαι.
2. Με αεραντλια δε γινεται αλλαγη νερου. Διαβασε τα posts στο link για τις αλλαγες νερου που σου εστειλα πιο πανω και θα βρεις τοσο σχετικα ακριβες, οσο και φθηνες λυσεις.
3. Βαλε ενα κομματι μπλε σφουγγαρι καλυτερα. Τρυπησε το λιγο απο την πανω πλευρα και "κουμπωσε" το στο μπαστουνι εισοδου.
4. Δεν τη θεωρω απαραιτητη σε ενα φυσιολογικο ενυδρειο. Μαλλον περιττη.
5. Θα παρεις απο ενα χρονοδιακοπτη (απο ικεα ειναι πολυ φθηνοι) για καθε λαμπα. Μια σταθερη συνεχης φωτοπεριοδος 8 ωρων ειναι μια χαρα. Επελεξε ωρες που θα εισαι σπιτι, ωστε να χαιρεσαι το ενυδρειου.

Γιατι θα ειναι αρκετα τα 48watts χωρις CO2, προτεινω να ρυθμισεις τη μια λαμπα 8 ωρες και την αλλη 3-4 στο μεσο της φωτοπεριοδου.

Πολλα τα watts χωρις CO2, παντως και με ανακλαστηρες. Πιθανο να εμφανιστει αλγη.

Υ.Γ. Αφησε ελευθερο αρκετο κερατοφυλλο στην επιφανεια για να βρισκουν καταφυγιο τα μικρα. Επισης, ενα μαυρο χαρτονι στην πλατη θα το κανει να δειχνει πιο ωραιο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-08-15, 19:40
eirini Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Χαρτόνι είχα σκοπό να πάρω αύριο. Όσο για τους χρονοδιακοπτες εχω ήδη πάρει. Η μια ανάβει 3-12 και η άλλη 5-10. Προς το παρόν είχα την grolux τις περισσότερες ωρες δεν ξέρω όμως αν έτσι πρέπει.
Αυτό με το φίλτρο δεν το κατάλαβα. Τι διαφορά έχει το μπλε από το μαύρο σφουγγάρι που έχω βάλει? (Photo 1)
Όσο για την αεραντλια έλεγα να τη χρησιμοποιήσω μαζί με τη σκούπα βουή που συνδέεται σε αυτή βάζοντας ένα λάστιχο στην έξοδο οπότε το νερό θα πηγαίνει στο ενυδρείο. Θα κάνω πείραμα και θα σας πω αν πέτυχε.
Τα μωρά την πρώτη φορά δε φαγωθηκαν πάντως και χωρίς κερατοφυλλο. Τώρα εχω ενα άλλο φυτό στην επιφάνεια. Ελπίζω να τη βγάλουν.
Αυτό που με απασχολεί τώρα είναι ότι το θηλυκό είναι πολύ νευρικό σημερα.Πριν από λίγο έκανε απότομες κινήσεις κάθετα στο ενυδρείο. Φταίει η γέννα ή το χάνω?(Στο βίντεο δεν είναι τόσο νευρικό όσο πρίν) Ακυρο το βιντεο.Δεν μπορώ να το ανεβασω).Να ρίξω τίποτα μέσα στο νερό?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150823_202802.jpg
Εμφανίσεις:  220
Μέγεθος:  50,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-08-15, 20:38
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Η φωτοπεριοδος πρεπει να ειναι συνεχομενη και οχι με διακοπες. Σκεψου οτι τα ψαρια σου καταλαβαινουν οτι ερχεται καινουργια μερα, νυχτωνει και ξαναερχεται μερα σε μεσα σε λιγες ωρες. Επιπλεον στρες...

Δεν εχει σημασια το χρωμα του σφουγγαριου. Απλα δες αν ειναι ανθρακας το συγκεκριμενο.

Χωρις να εχουμε σωστες μετρησεις, δεν μπορουμε να καταλαβουμε τι γινεται στο ενυδρειο και τι μπορει να φταιει. Μπορει να ειναι η γεννα, μπορει να ειναι το νερο, μπορει να ειναι η αμμωνια και τα νιτρωδη αλατα που εχει φαει μεχρι να στρωσει το φιλτρο. Ολα αυτα μονο καλο δεν κανουν. Μη βαλεις τιποτα στο νερο. Το καλυτερο θα ειναι να κανεις μια αλλαγη νερου. Αλλα παλι υποθεσεις κανουμε χωρις μετρησεις.

Εχει κοκκινα βραγχια μηπως?

Βιντεο το ανεβαζεις στο youtube και βαζεις εδω το link. Θα βοηθουσε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-08-15, 21:11
eirini Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Μάλλον δε το διατύπωσα σωστά. Αναβει η 1 στις 3:00μμ, η 2η στις 5:00μμ και σβήνει η 2η στις 10 και η πρώτη στις 12:00.
Τα βράγχια του είναι ροζ. Βίντεο απο αύριο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-08-15, 21:15
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Α, δεν καταλαβα καλα. Μια χαρα ειναι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-08-15, 22:42
eirini Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

https://youtu.be/-sJZ00yeqPY
Το βίντεο με το ψάρι
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-08-15, 22:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το εχεις κανει ιδωτικο το βιντεο και δεν εμφανιζεται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-08-15, 06:06
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

1 Οι γέννες ανεβάζουν την αρμονία και αν οι βιολογία σου δεν είναι αρκετή για να την μηδενίσουν έχεις απώλειες .

2 Με την εξάτμιση φεύγει από το ενυδρείο μόνο H2O και ένα πολύ μικρό μέρος από τα υπόλοιπα στοιχεία . Προσθέτοντας νεράκι από την βρίσει αυξάνονται ( gh,kh,) και πολλά άλλα.

3 Ένα τούλι στο μπαστούνι της εισόδου του φίλτρου για να μην σου τραβά τα μικρά σου.

4 Καλώ είναι να χρησιμοποιείς μπλε σφουγγάρια. Το μαύρο συνήθως είναι άνθρακας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-08-15, 12:28
eirini Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχεις κανει ιδωτικο το βιντεο και δεν εμφανιζεται.
Νομιζω οτι τωρα είναι public
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-08-15, 13:41
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ας ακουσουμε και καμια αλλη γνωμη, αλλα θα σου πω τι βλεπω εγω (χωρις να εχουμε μετρησεις για σιγουρια).

Το θετικο ειναι οτι δεν βλεπω αποτομα τιναγματα (δεν ξερω αν κανει σε αλλες στιγμες), που πιθανο να ειναι απο αυξημενη αμμωνια.

Το ψαρακι, ομως, φαινεται ιδιαιτερα στρεσαρισμενο και οχι πολυ καλα. Ειναι η γεννα, ειναι ταλαιπωρημενο απο αλλες αιτιες, αυτο δεν μπορω να το ξερω. Αυτο που θα εκανα θα ηταν μια πολυ αργη και σωστη αλλαγη νερου και θα φροντιζα να το αφησω στην ησυχια του, μηπως και ηρεμισει. Ουτε χερια στο ενυδρειο, ουτε αποτομες κινησεις μπροστα απο το ενυδρειο. Θα εσβηνα και τα φωτα για 2-3 μερες και θα παρακολουθουσα την πορεια του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-08-15, 17:00
eirini Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Σήμερα το ψάρι φαίνεται καλύτερα. Πήρα και τα τεστ. Αποτελέσματα :
NH3/NH4: 0
NO2: 0
NO4: 5
Τελικά το ενυδρείο έχει στρώσει;;;;
Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι πως τα σαλιγκάρια επιπλέουν στην επιφάνεια. Τίθεται θέμα οξυγόνου;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-08-15, 20:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eirini Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα το ψάρι φαίνεται καλύτερα. Πήρα και τα τεστ. Αποτελέσματα :
NH3/NH4: 0
NO2: 0
NO4: 5
Τελικά το ενυδρείο έχει στρώσει;;;;
Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι πως τα σαλιγκάρια επιπλέουν στην επιφάνεια. Τίθεται θέμα οξυγόνου;
Αν εννοείς ΝΟ3=5 (ΝΟ4 δεν γνωρίζω) και όλα τα άλλα = 0 έχει στρώσει, αλλά καλό είναι να το προσέχεις για κανα 2 εβδομάδες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-08-15, 21:19
eirini Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2015
Περιοχή: Κρητη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Ναι αυτό εννοώ.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Κάθε πότε να κάνω τεστ;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-08-15, 21:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κάνε 2 φορες την εβδομάδα, μετα κανε μια φορα το μήνα για 2-3 μήνες. Ταυτόχρονα με αυτες τις μετρήσεις θα παρακολουθείς τα νιτρικά, έτσι θα μπορείς να κανονισεις τις ρουτίνες σου για τις αλλαγές, αν θες μικρες ή μεγαλες , εβδομαδιαίες ή πιο τακτικές
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετρηση xploder Αρχάριοι γλυκού νερού 7 19-05-11 20:08
μετρηση pH απιονισμενου νερου και ασθενειες απο αυτο. gmanes Αρχάριοι γλυκού νερού 31 13-12-10 11:49
μετρηση linos21 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 29-04-10 11:38
μετρηση NO3 dim orestiada Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 21-03-10 10:51
μετρηση GH KAI KH jim401 Αρχάριοι γλυκού νερού 11 29-12-06 10:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07573 seconds with 14 queries