Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 25-11-14, 20:13
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

ρε παιδια ήρεμα...
τη εγινε χασαμε την ουσία...
εδω δεν εχουμε αθλητικα στο φορουμ για να μην σφαχτούμε και σφαζόμαστε για μια ψαρόσουπα???

έλεος...
  #62  
Παλιά 25-11-14, 20:18
Το avatar του χρήστη Ορφας
Ορφας Ο χρήστης Ορφας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2014
Περιοχή: κιλκις
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

giant δεν περιμενα τετοια συμπεριφορα απο καποιον που θελει να μαθει.Εμ ζητας πληροφοριες εμ το παιζεις και εξυπνος,τεσπα οι απαντησεις εχουν δοθει στην αρχη του thread.Τωρα αν θες να το παιξεις μαγκας δικη σου επιλογη.Εγω στην θεση σου θα το εκοβα
__________________
Just remember you can't climb the ladder of success with your hands in your pockets
  #63  
Παλιά 25-11-14, 21:06
Το avatar του χρήστη Gemomar
Gemomar Ο χρήστης Gemomar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

takis_gt .... σεβαστό ....
  #64  
Παλιά 25-11-14, 21:52
GiaNt Ο χρήστης GiaNt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beast Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα για να μην σου πω τιποτα βαρη και ειναι και βραδυ καλη συνεχεια

και λιγο σεβασμος δεν βλαπτει πιτσιρικο η τερας μορφώσεως!!!!!!!!!!!!!!!
Μη συγχύζεσαι, θα κάνεις ρυτίδες.
  #65  
Παλιά 25-11-14, 22:08
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gemomar Εμφάνιση μηνυμάτων
takis_gt .... σεβαστό ....
+1




ΥΓ : Είναι από τις λίγες φορές που λυπάμαι που ποσταρα στο θέμα κάποιου

@GiaNt, ελπίζω οταν ωριμάσεις να επανέλθεις και να διορθώσεις τα βασικά λάθη σου
Οχι για το φόρουμ, αλλά για τα ζωντανά που θα έχεις ταλαιπωρήσει μέχρι τότε (κυρίως λόγω χαρακτήρα κι όχι λόγω ασχετοσύνης)

Εφυγα....!
  #66  
Παλιά 26-11-14, 00:12
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

ειναι στιγμές που λέω να κρατηθώ κ να μην μιλήσω αλλά απο την άλλη νοιώθω σαν χρυσόψαρο στους 28'C όταν βλέπω τέτοια πράγματα

Δεν είμαι ούτε admin ή moderator απλά ένα απλό μέλος όπου είναι υπέρ αρκετό να μπορώ να έχω γνώμη κ άποψη...

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΛΗΝ στον νεο μας φίλο όπου αρχικά έκανε μια ερώτηση κ αντί να καταλάβει ότι απο την αρχή όλα ήταν λάθος στημένα , ευθύς αμέσως πέρασε στην απέναντι όχθη με επιθέσεις...

ΟΜΩΣ

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΛΗΝ σε εμάς όπου καμιά φορά με τα διάφορα περίεργα που ακούμε (εχουμε συνηθίσει πλέον) είμαστε λίγο πιο απότομοι απο οτι θα πρεπε..

μπορεί καμιά φορά να βγαίνουμε κ έξω απο τα ρούχα μας αλλά το μονο που έχω να πω ειναι οτι ολοι λιγο πολύ τα εχουμε κανει τα λαθη μας , απο απλα μεχρι κ τραγικα... ουδείς αλάνθαστος! Μπορεί κ μερικά λάθη να μην τολμάμε να τα πουμε για να μην γελάσουν οι αλλοι...

το δια ταύτα , ο νεος φίλος που δεν το ξερω , μπορει να αντεδρασε κ λιγο λογικα όπως αντέδρασε γιατι κάπου έκανε αναφορά για προσβολές κλπ..
κ εγώ αν δεν ήξερα κ αμεσως με περνανε απο τα μουτρα, ισως μπορει κ εγω να αντιδρουσα το ίδιο αλλα ίσως κ χειρότερα...

Ο νεος φίλος μπορεί να είναι "βαλτός" απο άλλα φόρουμ κοκ , το έχουμε ζησει κ αυτο στην ζωή μας...

μπορεί να είναι όντος ένας νεος φίλος στον υδάτινο κόσμο μας ΑΛΛΑ να εχει παρει λαθος δρόμο...

Πολύ σωστά κάποιοι φίλοι εδω του είπαν οτι ειναι λαθος μερικά είδη ως προς το είδος των ψαριών μέχρι κ είδος του νερού, του ζητήσαμε φόρμα κ μετά λέει ο άνθρωπος οτι πήγε στο πετ σοπκ του ειπε οτι ειναι ολα οκ..

μετα το πράγμα ξέφυγε...

μπορεί εμείς να ξερουμε τι γινεται στα πετ σοπ αλλα πρεπει με τον τροπο μας να του εξηγήσουμε κ εμεις οτι τα πραγματα δεν εχουν ετσι ακριβώς...
μπορεί να μην διαβασα ή ακομη αν δω τις ωρες κλπ των ποστ ηταν το ενα μετα το αλλο...

δεν προσπαθω να δικαιολογήσω τον άνθρωπο αλλά απο την μεριά μας είμαστε "υπόχρεοι" να βοηθαμε όποιον μας ρωτάει κ ζητάει την βοήθεια μας... το ξεροκόματο "διαβασε αυτο" καμια φορά δεν βοηθαει..

δεν το εχουν ολοι οι ανθρωποι το επικοινωνιακο χαρισμα...

ΟΠΩΣ κ εσυ φίλε μου GIANT , δες κ τα πραγματα απο την αλλη οψη...

αν ο πετ-σοπ-ας δεν θελει να σου πουλησει, τοτε φαντασου εμας που δεν μπορουμε να σου πουλησουμε ετσι κ αλλιως τιποτα αρα οτι σου λεμε , το λεμε για να σε βοηθήσουμε...

βασικα δεν θελουμε μονο να βοηθήσουμε εσενα αλλα κ τα ψαράκια σου

για να στο πω πιο απλα... φαντασου να σου αρεσει η ζεστη κ εγω να σε εχω σε ενα δωματιο που εχει 3 κλιμαστιστικο στο φουλ ψυξη!!
φαντασου να σου αρεσει η μαυρη σοκολατα κ να με καλεις στο σπιτι σου κ να σου φερνω μπακλαβα!

βεβαια αν ξερω τις επιθυμίες σου , ειτε ειμαι σαδιστής ή έχω κατι το προσωπικό μαζί σου.... ετσι κ τα ψαράκια σου! αν ξερεις τις απαιτησεις τους θα τα κανεις πιο χαρουμενα κ θα ζησουν παραπανω κ μπορει να σου φερουν απογονους!

Θα σου κανω εγω μια απλη ερώτηση:

θες τα ψαρακια σου να ειναι χαρουμενα κ ευτυχισμένα ? δεν φτάνει που ΔΕΝ ειναι στο φυσικό τους περιβάλλον αλλά σε τεχνητό βιότοπο , τουλάχιστον να το κάνουμε όσο πιο ομορφο κ συμβατο γίνεται. Δεν μιλάω για ομορφιά αν έχει πέτρες κλπ αλλα το βασικότερο απο όλα , ΤΙ ΝΕΡΟ εχεις...

το νερο της βρύσης μπορεί να είναι γλυκό νερό (οπως το λεμε) αλλά σε άλλες περιοχές λόγο του υπεδάφους ειναι πιο σκληρό , εχει αλατα , αλλου ειναι πιο μαλακο κοκ

σε εκεινες τις περιοχες ζουν διαφορετικα ψαράκια.. ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ολα μαζι παρεούλα κ ας είναι ψάρια!

δεν μπορείς σε ενα κλουβι να εχεις ενα παπαγαλο , ενα γαλό, μια κοτουλα , δυο καναρίνια κ μια καρακαξα επειδη ειναι ολα πτηνα.

αρα η ερωτηση μου ειναι η εξης

ΘΕΣ να ειναι χαρουμενα τα ψαρακια σου κ να ειναι οπως πρεπει ?
ΘΕΣ να δεις κ απογόνους απο τα "μωρα" σου ?

ΘΕΣ να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε κ απο τις γνώσεις αλλα κ απο τις εμπειρίες που έχουμε?

Σέβομαι ότι ήρθες στο φόρουμ μας κ έκανες εγγραφή για να μπεις στο κοπο να ρωτήσεις αν κανουν τα ψαρακια σου που έχεις με καποια αλλα

θα το λαβω αυτο σαν ενδιαφέρον... αρα αν θες ακουσε με μαζί κ με όλα τα άλλα παιδιά κ θα εισαι ΜΟΝΟ κερδισμένος..

απο την δικιά μου πλευρά ζητάω ΣΥΓΝΩΜΗ αν κάποιος φίλος μπορεί να παραφέρθηκε αλλά θα μουν κ χαρουμενος αν έβλεπα κ απο σενα μια συγνώμη αν πιστεύεις κ εσυ οτι παρασύρθηκες!

το θέμα μας ειναι ΑΛΛΟ κ το έχουμε παει στην άλλη άκρη


λοιπον οσο για την ερώτηση σου , επετρεψε μου να σου πω 1-2 λογακια εν συντομια...


1) τα 60 λιτρα ειναι ενα καλο ενυδρείο αλλά μονο για αρχή..
θα μου πεις οτι ειναι κ μερικοι που έχουν τα ψάρια σε στρογγυλή γυάλα..οκ αυτοί είναι κοινός εγκληματίες αλλα ειναι αλλο θέμα αυτο!
Οσο πιο λίγα τα λιτρα τοσο πιο ευκολα λερώνεται το νερό κ πρεπει να κανουμε συνέχεια αλαγές μετρήσεις κ αν μας βγει καμια αρρώστια τότε αρχίζουν τα χιπ-χοπ!
2) ειναι παρα πολλα τα ψαράκια σου για το ΑΥΤΟ ενυδρείο! μπορει τα 60 λιτρα να ειναι πιο πολλα απο το 10αρακι που καπου αναφερες αλλα κ παλι ειναι παρα πολλα τα ψαρια σου!
3) τα λίτρα δεν ειναι μονο ο ογκος του νερου μιας κ στα ίδια λίτρα μπορει ενα ενυδρείο να είναι πολύ ψιλό , άλλο να ειναι φαρδύ το άλλο πλατύ κοκ

μερικά ψάρια όπως ξιφοφοροι που έχεις , θελουν απλα , να κολυμπάνε, εχεις ενα ψαρι που ειναι σαν αεροπλανο κ σιγουρα μπορει να γυριζει αλλα πιστεψε με δεν του ειναι ευχάριστο να κανει κωλοτούμπες

εκτος αυτου οπως ειπαν κ τα παιδια μερικα θελουν σκληρό νερό κ άλλα μαλακό , πιο αλκαλικο τα μεν κ πιο οξυνο τα δε..

απο ολα αυτα που εχεις θα σου πρότεινα 2 πραγματάκια...

το 10αρι ενυδρείο κράτα το ΜΟΝΟ για ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ, Πρώτες βοήθειες σε αρρωστα ψαρακια... τιποτα αλλο για την ωρα
το 60αρι ειναι καλο για καποια που εχεις κ ΩΣ ΕΚΕΙ. Οτι άλλο βάλεις ειναι ταλαιπωρεία κ για τα ψαράκια σου κ για σενα

Μπορει οπως λες να ειναι καλα κ να περνανε καλα αλλα στην πραγματικότητα δεν ειναι ετσι

το αλλο που μπορεις να κανεις να πάρεις αλλο ενα 60 κ να βαλεις την άλλη κατηγορία αλλα κ αυτα με ΜΕΤΡΟ!!!

ειδεμή δώσε τα στον πετ-σοπ-α κ πάρε κάτι άλλο , φαγητό κατι... αν είναι σωστός κ δεν θέλει να σε χάσει απο πελάτη θα το κάνει
αν κ οι παραπανω ΔΕΝ παίρνουν γιατι α) πουλάνε δεν ανταλάζουν κ β) δεν θελουν να ρισκαρουν αν τα δικα σου κουβαλάνε κανένα βακτήριο κ κολλήσουν όλα τα άλλα τα δικά του!

Τα ενυδρεία ειναι όμορφα , πραγματικά όμως δεν πρεπει κ αυτά να έχουν μια κατάληξη παρόμοια με τα αδέσποτα ζωντανά
Βλέπουν ένα σκυλάκι το παίρνουν, το βαριούνται, το πετάνε έξω κ τέλειωσε... τα ψάρια δεν μπορεί να τα πετάξει κανείς!
Απλά στην αρχή τους αρέσουν κ μετά βαριούνται ή απογοητεύονται γιατί όλα πάνε στραβά κ στο τέλος τα παρατάνε μέχρι τα ψαράκια να τα τινάξουν...

δεν μιλάω για σένα αλλά για κάθε νέο υποψήφιο χομπίστα!

Κάτι ακόμη , χομπίστας εδώ είναι αυτός που ασχολείται με κάτι αλλά ασχολείται πραγματικά , ρωτάει ,διαβάζει μαθαίνει κ αν βέβαια ξέρει κάτι που δεν το ξέρουν οι άλλοι το μοιράζεται μαζί τους!

δεν ξέρω πόσο καιρό έχεις τα ψάρια αλλα πίστεψε με μερικοί εδω μέσα ασχολούνται με ψάρια , ίσως περισσότερο απο οση ειναι η ηλικία σου κ μερικά πράγματα τα έχουμε δει ΟΛΟΙ μας εδω ΑΠΕΙΡΕΣ φορες...


ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΜΕ ΑΛΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΏΝ κ ΛΟΙΠΕΣ ΕΙΡΩΝΕΊΕΣ , ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

"επί παντός επιστητού" για ενυδρεία , με ψάρια ή χωρίς , φυτεμένα κ μη , λίμνες κοκ... κ ΟΧΙ μονο!


επιστητού: ό,τι είναι δυνατό να ερευνήσει και να γνωρίσει, ιδίως επιστημονικά, ο άνθρωπος: Kάθε επιστήμη καλύπτει ορισμένο τομέα του επιστητού.

¶ρα φίλε μου , όρεξη να έχεις κ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ θα σε βοηθήσουμε με όσες γνώσεις έχουμε για τα όμορφα ψαράκια σου ΑΛΛΑ κ εσύ πρέπει να βοηθήσεις με τους κανόνες μας για να πάνε τα πράγματα όμορφα..
Δεν υπάρχει εγώ κ εσύ ούτε εξαιρέσεις κ αν κάποιος σου λέει συμπλήρωσε μια φόρμα , πρέπει να γίνει γιατι εκείνη η φόρμα δεν είναι τυχαία , βοηθάει ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ να δούμε κ να εκτιμήσουμε όσο πιο καλά την περίπτωση σου(οποια κ αν ειναι αυτη) , αν κάποιος σου λέει διάβασε αυτό , οφείλεις να του ρήξεις μια ματιά κ αν δεν καταλάβεις κάτι , πάλι θα σε βοηθήσουμε
ΔΕΝ μπορούμε για ΚΑΝΕΝΑΝ να παρατήσουμε προσωπικές ζωές , δουλειές κτλ κ να κάνουμε ιδιαίτερα σε κανέναν , ιδίως όταν του λέμε δες πρώτα αυτα κ μετά τα λέμε ξανα...

επίσης αν διαβασες ΟΛΟ αυτο το σεντόνι (κ απολογούμαι απο τους moderator) τότε είμαι σίγουρος ότι μπορείς να διαβάσεις κ ΑΠΕΙΡΑ πολυ ωραία θέματα εδω μέσα που κανείς μας δεν γεννήθηκε με όλες αυτές τις πληροφορίες.

ευχομαι να σε κάλυψα κ περιμένω αγωνιωδώς την απάντηση σου ΠΕΡΙ ΨΑΡΙΩΝ κ μονο σε παρακαλώ

Υ.Γ.
Προς παλαιότερα μέλη , παιδιά νομίζω οτι δεν πρέπει να συνεχιστεί άλλο αυτή η παρωδία που γινόταν. Δεν κάνουμε λαϊκό Δικαστήριο για το ποιος έχει δίκιο ή άδικο. Ας δώσουμε μια ευκαιρία στο φίλο κ τα ψαράκια του να μας πει τι θέλει να κάνει κ έπειτα το κλείνουμε


ευχαριστω άπαντες για την υπομονή σας προς ε με
  #67  
Παλιά 26-11-14, 00:41
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το κανατε το θεμα...να μην πω.

Τελος.
__________________
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπορώ να βάλω μικρά convict με guppy και neon tetra; GiaNt Αρχάριοι γλυκού νερού 5 18-11-14 18:38
tetra neon και guppy? giorgos300 Αρχάριοι γλυκού νερού 18 10-12-11 02:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05204 seconds with 13 queries