Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-03-14, 11:48
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή μετρησεις νερου

θα ηθελα να μου πειτε αν οι μετρησεις που εχω στο ενυδρειο ειναι καλες .
το ενυδρειο ειναι 190 λιτρα και τρεχει 2 μηνες.
ειναι οι εξης h 7.5
gh 65
NO3 <10
fe 10
p04 0,06
NH3 0.4
CL 20
TO νερο το ειχα γεμισει αρχηκα απο τη βρυση και τωρα κανω αλλαγες καθε 7 μερες με α/ο

ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-03-14, 11:06
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή μετρησεις νερου

καλημερα σας .
εχω ενα ενυδρειο 190 λιτρα που τρεχει 2 μηνες.εχω 1 annubia nano χωρισμενη σε πολλα σημεια και ενα κερατοφυλλο.11 ροδοστομουσ και 9 καρδιναλιουσ 2 πλακοστομα albino και 6 γαριδες amano.
οι μετρησεις που εχω κανει ειναι οι εξης :
gh 65
no3 < 10
fe 10
p04 0,06
nh3 0,4
cl 20
θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι φυσιολογικες οι μετρησεις

ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-03-14, 11:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Με τι τεστ μετρας για αρχη? Υποθετω με στικς, τα οποια δεν ειναι και πολυ αξιοπιστα.

Υποθετω οτι η γενικη σκληροτητα (gh) ειναι περιπου 3.5 (65 / 17.9).

Στα πιο βασικα, βλεπω αμμωνια (ΝΗ3/ΝΗ4)και δεν βλεπω τεστ νιτρωδων (ΝΟ2). Το ενυδρειο το εχεις στρωσει με καποιο τροπο? Τι φιλτρο εχεις και τι υλικα περιεχει?

Οι αλλαγες νερου καλο ειναι γινονται με νερο ιδιων παραμετρων, ή εστω η μεταβαση να γινεται πολυ σταδιακα. Στη θεση σου θα εκανα αλλαγες με μιξη οσμωσης/βρυσης για καποιο διαστημα, μεχρι να ερθουν οι μετρησεις εκει που θελω.


Y.γ. Το νεο θεμα σου μεταφερθηκε στο παλιο, εφοσον ανοιξες διπλο θεμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-03-14, 11:41
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Επισης, κανε αν θελεις μια παρουσιαση του ενυδρειου σου κανοντας copy/paste τη φορμα, για να εχουμε πιο ολοκληρωμενη αποψη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-03-14, 11:56
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

φιλε μου τισ μετρησεις μου τισ εχουν κανει σε χημειο.για τα νιτρωδη δε ξερω γιατι δε μου εκαναν. το ενυδρειο το εστρωσα με το aquavital bactosprint το οποιο το εβαλα στην αρχη που γεμισα το ενυδρειο με νερο απο βρυση .μετα απο δεκα μερεσ εβαλα τα ψαρακια απο τα οποια δεν εχω χασει κανενα και μετα απο 15 μερεσ ξαναεβαλα bactosprint.τις επομενες αλλαγες νερου τις εκανα με α/ο.στην αρση καθε 7 μερες αλλαζα 22 λιτρα για ενα μηνα και απο τον δευτερο μηνα 57 λιτρα δηλαδη το 30 % του νερου.το φιλτρο που χρησιμοποιω ειναι αυτο http://www.petcumulus.gr/shop-produc...ssionel-3-2073


-------------------------
ο σιδηρος ειναι καλα? 10 mgr/lt
η αμμωνια δεν ειναι πολυ?
αρα το gh ειναι καλα ετσι? για τα ψαρια που φιλοξενω?
ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης29 : 30-03-14 στις 11:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-03-14, 12:00
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Aπο φιλτρο μια χαρα τα πηγαινεις.

Τωρα για τα αλλα, φοβαμαι οτι το στρωσιμο του φιλτρου δεν εχει ολοκληρωθει ακομα, γεγονος το οποιο μονο προβλημα τα μπορει να προκαλεσει στα ψαρακια σου στο μελλον.

Θα σου προτεινα να αρχισεις διαβασμα απο τα υπομνηματα στον τομεα των αρχαριων, δινοντας βαση στα θεματα που αφορουν τον κυκλο του αζωτου και το στρωσιμο του ενυδρειο χωρις ψαρια, για να καταλαβεις μερικα πραγματα.

Στη θεση σου, θα εβαζα και μια αγγελια για μπολι, μηπως βοηθησει την κατασταση. Δυστυχως, τα "μαγικα" μπουκαλακια, θαυματα δεν κανουν. Αν κινηθεις λιγο στο φορουμ, θα δεις παρα πολλα θεματα με τα προβληματα που δημιουργουν.

Αρχισε διαβασμα και για οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-03-14, 12:10
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Aπο φιλτρο μια χαρα τα πηγαινεις.

Τωρα για τα αλλα, φοβαμαι οτι το στρωσιμο του φιλτρου δεν εχει ολοκληρωθει ακομα, γεγονος το οποιο μονο προβλημα τα μπορει να προκαλεσει στα ψαρακια σου στο μελλον.

Θα σου προτεινα να αρχισεις διαβασμα απο τα υπομνηματα στον τομεα των αρχαριων, δινοντας βαση στα θεματα που αφορουν τον κυκλο του αζωτου και το στρωσιμο του ενυδρειο χωρις ψαρια, για να καταλαβεις μερικα πραγματα.

Στη θεση σου, θα εβαζα και μια αγγελια για μπολι, μηπως βοηθησει την κατασταση. Δυστυχως, τα "μαγικα" μπουκαλακια, θαυματα δεν κανουν. Αν κινηθεις λιγο στο φορουμ, θα δεις παρα πολλα θεματα με τα προβληματα που δημιουργουν.

Αρχισε διαβασμα και για οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε
ευχαριστω φιλε μου .για το ενδιαφερον .η αμμωνια ειναι ψηλα ετσι? οι αλλες μετρησεις ομωσ ειναι καλα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης29 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω φιλε μου .για το ενδιαφερον .η αμμωνια ειναι ψηλα ετσι? οι αλλες μετρησεις ομωσ ειναι καλα?
με τισ αλλαγες επισης βαζω τησ profish to instant life που ειναι για βακτηρια και το bactolife poy einai για αμμωνια και αλγη
ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης29 : 30-03-14 στις 12:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-03-14, 12:13
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αυτο που σε ενδιαφερει στην παρουσα φαση, για να μην εχουν αμεσο προβλημα τα ψαρια σου, ειναι η αμμωνια και τα νιτρωδη αλατα, τα οποια ειναι τοξικοτατα. Μελετησε τα links που εγραψα και θα βρεις τροπους να αντιμετωπισεις την κατασταση. Τα υπολοιπα τα βλεπεις μετα.

Αντιχλωριο βαζεις? Λιπασματα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-03-14, 12:19
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που σε ενδιαφερει στην παρουσα φαση, για να μην εχουν αμεσο προβλημα τα ψαρια σου, ειναι η αμμωνια και τα νιτρωδη αλατα, τα οποια ειναι τοξικοτατα. Μελετησε τα links που εγραψα και θα βρεις τροπους να αντιμετωπισεις την κατασταση. Τα υπολοιπα τα βλεπεις μετα.

Αντιχλωριο βαζεις? Λιπασματα?
αντιχλωριο βαζω της aquarium monster .καλυτερα ειιναι να βαζω ποσοτητα μονο για τα 57 λιτρα που κανω αλλαγη η συνολικα για ολα τα λιτρα του ενυδρειου?λιπασμα σε υγρη μορφη της profish to micro green kai iron + , για το σιδηρο γραφει στις οδηγιες οτι πρεπει να βρισκεται απο 0.1-0,5 mg/lt και εγω αποο τις μετρησεις μου βγαζω 10mg/lt ?????ειναι πολυ ???
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-03-14, 12:27
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

To αντιχλωριο το βαζεις στα λιτρα της αλλαγης. Αν βαζεις καθαρη αντιστροφη οσμωση, ομως, σιγουρα δεν το χρειαζεσαι, εφοσον το νερο ειναι αποχλωριωμενο.

Στην περιπτωση σου, ομως, θα ηταν χρησιμο να ειχες το αντιλωριο prime της seachem, το οποιο σε υπερδοσολογια αποτοξικοποιει την αμμωνια.

Εχεις απαιτητικα φυτα και βαζεις λιπασματα, ιδιαιτερα σιδηρο? Παροχη CO2 εχεις στο ενυδρειο? Η υπερδοσολογια σιδηρου, μονο σε εξαρση αλγης θα σε οδηγησει.

Αυτο που βλεπω, φιλικα μιλωντας, ειναι οτι σε εχουν φορτωσει και εσενα με ενα σωρο "μπουκαλακια", τα οποια τα περισσοτερα ειναι εντελως αχρηστα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-03-14, 12:38
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
To αντιχλωριο το βαζεις στα λιτρα της αλλαγης. Αν βαζεις καθαρη αντιστροφη οσμωση, ομως, σιγουρα δεν το χρειαζεσαι, εφοσον το νερο ειναι αποχλωριωμενο.

Στην περιπτωση σου, ομως, θα ηταν χρησιμο να ειχες το αντιλωριο prime της seachem, το οποιο σε υπερδοσολογια αποτοξικοποιει την αμμωνια.

Εχεις απαιτητικα φυτα και βαζεις λιπασματα, ιδιαιτερα σιδηρο? Παροχη CO2 εχεις στο ενυδρειο? Η υπερδοσολογια σιδηρου, μονο σε εξαρση αλγης θα σε οδηγησει.

Αυτο που βλεπω, φιλικα μιλωντας, ειναι οτι σε εχουν φορτωσει και εσενα με ενα σωρο "μπουκαλακια", τα οποια τα περισσοτερα ειναι εντελως αχρηστα.
εχω παραγγειλει το πριμε της seachem kai το περιμενω.παροχη c02 οχι δεν εχω.τα φυτα που εχω δεν εχουν πολλες απαιτησεις .χρειαζομαι c02 στη περιπτωση μου?τι να κανω παω στο μαγαζι και σε αρχιζουν με οτι εχουν.σιγα σιγα ομως θα κατασταλαξω και με την εμπειρια θα αποφευγω τετοιου ειδους αισχροκερδιας .προτεινεις δηλαδη να μη χρησιμοποιω υγρα λιπασματα?τζαμπα λεφτα?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-03-14, 12:43
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εφοσον εχεις ευκολα φυτα, ουτε CO2 χρειαζεσαι απαραιτητα, ουτε ιδιαιτερα λιπασματα. Ενα υγρο γενικης χρησης με αρκετη φειδω στη χρηση του και εισαι μια χαρα.

Μην ανησυχεις, ολοι ετσι ξεκινησαμε, αγοραζοντας οτι μας εδιναν. Στην πορεια και με διαβασμα, θα βρεις την ακρη. Δωσε μεγαλη σημασια σε αυτα που εγραψα πιο πανω περι στρωσιματος φιλτρου, γιατι αυτο ειναι που επειγει. Να ειναι ασφαλες το περιβαλλον για τα ψαρια σου, σε πρωτη φαση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-03-14, 12:46
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφοσον εχεις ευκολα φυτα, ουτε CO2 χρειαζεσαι απαραιτητα, ουτε ιδιαιτερα λιπασματα. Ενα υγρο γενικης χρησης με αρκετη φειδω στη χρηση του και εισαι μια χαρα.

Μην ανησυχεις, ολοι ετσι ξεκινησαμε, αγοραζοντας οτι μας εδιναν. Στην πορεια και με διαβασμα, θα βρεις την ακρη. Δωσε μεγαλη σημασια σε αυτα που εγραψα πιο πανω περι στρωσιματος φιλτρου, γιατι αυτο ειναι που επειγει. Να ειναι ασφαλες το περιβαλλον για τα ψαρια σου, σε πρωτη φαση.
ευχαριστω πολυ να σε καλα για το ενδιαφερον σου και sorry για το χρονο που σου ξοδεψα για τις αποριες μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-03-14, 12:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γι'αυτο υπαρχει το φορουμ. Οτι θελεις, ρωτας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-03-14, 22:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης29 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου τισ μετρησεις μου τισ εχουν κανει σε χημειο.
Μοναδα μετρησης δεν εχει διπλα στις τιμες
πχ αλλο GH 65 dGH και αλλο GH 65ppm.

Εχει χλωριο το νερο του ενυδρειου?
Για το σιδηρο θα σου πουν οι μποσταναδες.
Αμμωνια εχει παντως.

Στη βρυση και στην ΑΟ εχεις μετρησεις? (tds στην ΑΟ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-03-14, 08:10
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μοναδα μετρησης δεν εχει διπλα στις τιμες
πχ αλλο GH 65 dGH και αλλο GH 65ppm.

Εχει χλωριο το νερο του ενυδρειου?
Για το σιδηρο θα σου πουν οι μποσταναδες.
Αμμωνια εχει παντως.

Στη βρυση και στην ΑΟ εχεις μετρησεις? (tds στην ΑΟ)
καλημερα σας . το gh ειναι 65mgr/lt.
ναι βρεθηκαν 20 mgr/lt χλωριο κΑΙ μου κανει εντυπωση.λογικα θαπρεπε να ειναι 0 με την α/ο.εβαλα αντιχλωριο αλλα και αυτο δεν ειναι λυση στο προβλημα.οχι μετρησεις δεν εχω.μονο το ph εχω μετρησει που ειναι 6.5
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-03-14, 08:28
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Η οσμωση εισαι σιγουρος οτι ειναι σε καλη κατασταση? Τα προφιλτρα και η μεμβρανη?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-03-14, 08:36
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Η οσμωση εισαι σιγουρος οτι ειναι σε καλη κατασταση? Τα προφιλτρα και η μεμβρανη?
την α/ο την εχω αγορασει πριν 1.5 μηνα περιπου.
να σου πω ξανα τισ μετρησεισ πριν τη αλλαγη και μετα τη αλλαγη.οι μετρησεισ που ανεφερα ποιο πανω ηταν μετα τη αλλαγη

πριν ph 7.5 μετα 7.6
gh 100 mgr/lt 65
no3 15 mgr/lt <10
fe 15 mgr/lt 10
po4 0,06 mgr/lt 0,06
nh3 0.65 mgr/lt 0.4
cl 24 mgr/lt 20

εκανα χαζομαρα που δεν εδωσα δειγμα απο την α/ο.μονο το ph εχω μετρησει που ειναι 6,5
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-03-14, 08:42
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Σιγα σιγα αρχισε να παιρνεις τα βασικα υγρα tests (προτιμησε της api - θα βρεις αρκετα θεματα στο φορουμ) και ενα μετρητη tds απο το ebay (κανενα 10ευρω εχει, επισης θα βρεις θεματα), για να παρακολουθεις ποτε θελουν αλλαγη τα προφιλτρα της αντιστροφης οσμωσης.

Για τα υπολοιπα, συνεχιζεις το διαβασμα, για να κατανοησεις καποια πραγματα, που λογικο ειναι να αγνοεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-03-14, 08:44
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγα σιγα αρχισε να παιρνεις τα βασικα υγρα tests (προτιμησε της api - θα βρεις αρκετα θεματα στο φορουμ) και ενα μετρητη tds απο το ebay (κανενα 10ευρω εχει, επισης θα βρεις θεματα), για να παρακολουθεις ποτε θελουν αλλαγη τα προφιλτρα της αντιστροφης οσμωσης.

Για τα υπολοιπα, συνεχιζεις το διαβασμα, για να κατανοησεις καποια πραγματα, που λογικο ειναι να αγνοεις.
οκ ευχαριστω
θα ψαχτω και θα τα παρω για να ξερω τι μου γινεται
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-03-14, 17:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν μετρησεις TDS σε βρυση και ΑΟ, βαζω στοιχημα οτι θα δειξει οτι η ΑΟ δεν φιλτραρει σωστα ή κατι δεν εχει γινεει σωστα στην εγκατασταση
Μεταχειρισμενη πηρες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-04-14, 09:03
Γιαννης29 Ο χρήστης Γιαννης29 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2014
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μετρησεις TDS σε βρυση και ΑΟ, βαζω στοιχημα οτι θα δειξει οτι η ΑΟ δεν φιλτραρει σωστα ή κατι δεν εχει γινεει σωστα στην εγκατασταση
Μεταχειρισμενη πηρες?
καλημερα
οχι φιλε μου καινουργια ηταν του κουτιου.εβαλα σκοπο να αγορασω μετρητη TDS σε λιγο καιρο για να δω οντως τι γινεται.την εγκατασταση την εκανε ο μαγαζατορας.
αναφερομαστε στο οτι μετρησα χλωριο ετσι?
στην αρχη το ενυδρειο το γεμισα με νερο απο βρυση.αναρωτιεμαι μηπως δεν ειχε κανει δουλεια το αντιχλωριο που χρησιμοποιησα και γιαυτο μετρησα χλωριο.
και κατι αλλο.η πιεση του δικτυου στο σπιτι δεν ξεπερνα τα 3 bar.ομως η οσμωση γραφει στα φιλτρα μεχρι 3.5 bar.υπαρχει περιπτωση να μη γινεται σωστα η οσμωση λογο μικρης πιεσης δικτυου?για να παρω 57 λιτρα θελω πολλες ωρες ενω στα φιλτρα γραφει επισης 2,5 λιτρα το λεπτο
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετρησεις Νερου Αιμιλία Αρχάριοι γλυκού νερού 27 26-02-13 23:12
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΝΕΡΟΥ panoss77 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 22-04-12 12:14
Μετρησεις νερου... Stefanos098 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 18-12-11 00:51
Μετρησεις νερου petros Γλυκό νερό - Γενικά 0 09-04-08 14:34
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΝΕΡΟΥ ΝΙΚΟΣ ΓΕΡΟΦΩΚΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 3 15-01-07 15:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07275 seconds with 13 queries