Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-02-14, 14:16
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Γνωμες για ψαροσυνθεση.

Ειμαι σε φαση που θελω να καταληξω στο τι ψαρια να βαλω στο ενυδρειο που εστησα προσφατα. Διαστασεις 60x30x35. Φωτισμος 10w led.

Σκεφτομαι να παω προς Ασια μερια και να βαλω ενα μονομαχο μονο του ή με rasbora espei ή rasbora espei μονα τους.

Τι αλλο θα προτινατε?

Αν υποτεθει οτι βαλω ενα ψαρι (λεω cpd σαν τυχαιο παραδειγμα) που κανονικα χρειαζεται φυτεμενο ενυδρειο, στο δικο μου θα μπορεσουν να ευδοκιμησουν φυτα (μιας και θα ειναι καπως σκουρο απο τυρφη, ξυλα και catappa) αμα δεν εβαζα φυτο επιφανειας (ωστε να μην κοβει και αλλο το φως)? Καμια moss καμια κρυπτοκορινα και αλλα τετοια ευκολα κλπ.. Στο προηγουμενο στησιμο που ειχα κανει ειχαν παει οκ τα φυτα (moss, riccia, valisneria), χωρις λιπασματα ή οτιδηποτε αλλο, αλλα στο τωρινο μαλλον θα βγει πιο σκουρο το νερο γιαυτο ρωταω.

Για πειτε ιδεες να δουμε.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-02-14, 22:45
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Η μικρή εμπειρία που έχω με μονομάχους λέει πως δεν μπορείς να προγραμματίσεις τπτ μαζί τους!

Ο αρσενικός μονομάχος μου δεν πείραξε ποτέ κανέναν συγκάτοικο
Θυληκιά μονομαχίνα άρπαξε μπροστα τα μάτια μου ενα cpd - σε φουλ φυτεμένο ενυδρείο
Τα λίτρα ειναι μια χαρά, το θέμα είναι σε τι μονομάχο θα πέσεις

Εγώ προσωπικά θα έβαζα ένα κοπάδι cpds... - μόνα τους!

Σ οτι αφορά τα φυτά, με εύκολα φυτά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-02-14, 23:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα espei μου αρεσουνε,αλλα δεν ξερω πως θα δειξουνε τα χρωματα τους σε black water.(η εστω κιτρινισμενο)

βεβαια μπορεις να παιξεις κ με clear water σαυτα και νερο βρυσης.
http://www.seriouslyfish.com/species...ostigma-espei/

εκτος αν μαθεις οτι ηρθανε αγρια απο καπου συγκεκριμενα.
παντως σε clear water μαρεσουνε που τα ειδα.
https://www.youtube.com/watch?v=0JToMIwdzTo
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-14, 00:22
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

φιλος μου έχει 1 κοπάδι espei σε ενυδρειο ίδιων διαστάσεων με το δικό σου και blackwater και πιστεψε με..ο χρωματισμός τους είναι υπέροχος (βέβαια παίζουν κι αλλοι παράγοντες ρολο)..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-14, 01:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

@stratigos
εχω την εντυπωση πως εισαι φαν των κοπαδιων ε?
μηπως να εβαζες ενα ζευγαρι ραμιρεζι?
ενταξει το μηκος ειναι λιγο κοντο,αλλα οχι και παρα πολυ ειδικα αν ειναι ζευγαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-14, 01:31
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

@chocolatepuma

Και εγω αυτο σκεφτομαι, μην ο μονομαχος ειναι επιθετικος..

Θα το σκεφτω και για τα cpds μιας και πρεπει να βαλω αρκετα φυτακια και διοτι ακομα δεν ειμαι σιγουρος αν πρεπει τα ψαρια αυτα να ειναι σε ενυδρειο με τυρφη, ξυλλα, καταππα κλπ που θα ειναι το δικο μου (εκτος και αν δεν κανω επεξεργασια με τυρφη ουτε καταππα, αν και τα ξυλα ηδη εχουν βγαλει πολυ πραμα. Το νερο ηδη εχει μυρισει μονο απο τα ξυλα, σαν βαρελι με τυρφη και παραπανω). Αν επιλεξω ομως αυτο τον δρομο (χωρις τυρφη και καταππα) φοβαμαι πολυ την ανοδο του ph με την αναπληρωση του νερου, ειδικα το καλοκαιρι (δεν θελω οσμωση).

Ακομα, τα cpd μαλλον προτιμανε τον σκουρο βυθο και εμενα ειναι ανοιχτοχρωμος.


@kgf12345

Ειναι ηδη το νερο κιτρινο σκουρο απο τα ξυλα (καλα οκ, αμα δεν βαλω τιποτα αλλο που ᾽᾽χρωματιζει᾽᾽ καποια στιγμη θα καθαρισει αρκετα με τις αλλαγες, θα παρει καιρο και παλι ομως) οποτε δεν ξερω αν μπορω να κανω κατι για clear. Φανταζομαι οτι οκ θα φαινονται και σε blackwater αλλα δεν ειμαι και σιγουρος..

http://www.youtube.com/watch?v=dw_LD-x8YQI

Αμα μαθω οτι ειναι αγρια πιασμενα, απλα δεν θα τα παρω ουτως ή αλλως...(προσωπικη οπτικη γενικα με τα αγρια).


@evina


Του φιλου σου ειναι πιο σκουρο απο το βιντεο που εβαλα απο πανω?


@all

Ζηταω να μου πειτε γενικα ψαροσυνθεσεις και οχι μονο τη γνωμη σας για τα espei, cpd, μονομαχο κλπ...
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-14, 01:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταρχην απο ποια ηπειρο θες?
ασια μονο,η παιζει και τιποταλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-02-14, 01:35
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
@stratigos
εχω την εντυπωση πως εισαι φαν των κοπαδιων ε?
μηπως να εβαζες ενα ζευγαρι ραμιρεζι?
ενταξει το μηκος ειναι λιγο κοντο,αλλα οχι και παρα πολυ ειδικα αν ειναι ζευγαρι.
Μαρεσει τρελα το ψαρι, αλλα φοβαμαι την επιθετικοτητα του αρσενικου προς το θηλυκο, μην εχουμε τιποτα απωλειες τζαμπα. Και τα apisto σκεφτηκα μιας και τα ειχε φιλος μου και μαρεσαν αλλα για τις γεννες πιο πολυ δεν τα σκεφτομαι αυτα, εξου και τωρα μου λες ειμαι κοπαδακιας κλπ...
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-02-14, 01:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν νομιζω πως θαχεις προβλημα.
ειδικα αν βρεις πιστοποιημενο ζευγαρι
η τα παρεις απο μικρα.

φυσικα θα πρεπει να βαλεις και φυτα να υπαρχουνε κρυψωνες κλπ οπως και ναχει.

στη χειροτερη,αν δεις και δεν καθεται το ζευγαρι,δινεις το θυληκο και δοκιμαζεις με αλλο.
στο δικο μου ενυδρειο οταν ειχα παντως δεν ειχα κανενα προβλημα.
και δεν ξεκινησα με ζευγαρι.με μικρα ψαρια ξεκινησα.
(ενταξει ητανε 40 εκατοστα μεγαλυτερο το ενυδρειο,αλλα προβλημα δεν ειχα κανενα και καθοντουσαν μαζι τα ψαρια-κοντα)

βεβαια εξαρταται και απτα ψαρια,αλλα αυτο το βλεπεις.εκει θα εισαι.

γενικα νομιζω οτι αν υπαρχουνε κρυψωνες,ζευγαρι ραμιρεζι μπορει να μπει ανετα στο ενυδρειο σου.
και με λιγη παρατηρηση για να επεμβεις αν υπαρξουνε προβληματα ειδικα στην αρχη,δεν πιστευω οτι ειναι μεγαλο προβλημα.
εγω αυτα θα εβαζα.

υποψιν οτι μιλαω για το δικο σου ενυδρειο,που εχεις και μια ενυδρειακη εμπειρια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-02-14, 01:46
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην απο ποια ηπειρο θες?
ασια μονο,η παιζει και τιποταλλο?
Ας πουμε Ασια και Αμερικη ή απο οποιοδηποτε αλλο μερος με μαλακο σχετικα σκουρο νερο? Το λεω το σκουρο νερο μιας και οπως ειπα, εχει γινει ηδη απο τα ξυλα και η χρηση τυρφης με βοηθαει στις τιμες σκληροτητων και ph (παλια που ειχα zebra danio το ph με τις αναπληρωσεις το καλοκαιρι απο 7.5 πηγε . Εχω και τα καταππα, οποτε ας μπουν και αυτα, θα δωσουν περαν απο τα καλα τους και ωραιο κατ'εμε ντεκορ..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομιζω πως θαχεις προβλημα.
ειδικα αν βρεις πιστοποιημενο ζευγαρι
η τα παρεις απο μικρα.

φυσικα θα πρεπει να βαλεις και φυτα να υπαρχουνε κρυψωνες κλπ οπως και ναχει.

στη χειροτερη,αν δεις και δεν καθεται το ζευγαρι,δινεις το θυληκο και δοκιμαζεις με αλλο.
στο δικο μου ενυδρειο οταν ειχα παντως δεν ειχα κανενα προβλημα.
και δεν ξεκινησα με ζευγαρι.με μικρα ψαρια ξεκινησα.
(ενταξει ητανε 40 εκατοστα μεγαλυτερο το ενυδρειο,αλλα προβλημα δεν ειχα κανενα)

βεβαια εξαρταται και απτα ψαρια,αλλα αυτο το βλεπεις.εκει θα εισαι.
Μπελαδες μου μυριζονται (εφοσον υπαρχει περιπτωση να μην πεσεις σε σωστα ψαρια απο θεμα χημειας) και το σκεφτομαι πολυ...

40 εκατοστα.....ειναι 40 εκατοστα....χααχα.. σχεδον αλλο ενα σαν το δικο μου..

Edit:....και σκεφτομαι και τις γεννες. Δεν ειμαι ο ανθρωπος που θα δω τιποτα ουριτσες (μωρα) και θα πω ελα δεν βαριεσαι, αστα να τα φανε και οσα ζησουν και αν ζησουν. Θα με φαει να τα μεγαλωσω, να τα προστατεψω, να βγαλω τον αρσενικο απο μεσα κλπ...

Ετσι ειχε παρει φιλος για αρχη σε ενα 30λιτρο ντενερλε 2 απιστο (ετυχε και καναν ζευγαρι) ζευγαρωσαν μετα απο λιγες μερες αλλα δεν εμεινε κανενα μικρο, τα εφαγε ο αρσενικος. Αμεσως μετα απο 2 βδομαδες παλι μικρα, εβγαλε τον αρσενικο για να μην τα φαει και τον εβαλε στο 100λιτρο. Οταν μεγαλωσαν και τα μικρα τα πηγε εκει. Εχει διαδικασια ολο το θεμα και δεν ξερω αν εχω τον χρονο για τετοια...
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 22-02-14 στις 01:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-02-14, 01:52
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

προσωπικα ψηφιζω ραμιρεζι.και απιστογραμα πιστευω μπορεις να βαλεις,αλλα αυτα υπαρχει περιπτωση ναι ειναι πιο τσαμπουκαλιδικα απτα ραμ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων

Μπελαδες μου μυριζονται (εφοσον υπαρχει περιπτωση να μην πεσεις σε σωστα ψαρια απο θεμα χημειας) και το σκεφτομαι πολυ...

40 εκατοστα.....ειναι 40 εκατοστα....χααχα.. σχεδον αλλο ενα σαν το δικο μου..

οχι απαραιτητα.το seriously λεει το ιδιο.
υποψιν, για ζευγαρι.

εγω θα ελεγα να δοκιμασεις αν σου αρεσουνε.ασχετος δεν εισαι.αν δεις οτι υπαρχει προβλημα πρατεις αναλογα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 22-02-14 στις 01:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-02-14, 01:52
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Λες? Εγω στο μυαλο μου ειχα ως το πιο τσαμπουκαλιδικο το ραμιρεζι απο ολα τους...

εκανα και ενα edit στο προηγουμενο ποστ..
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-02-14, 01:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τι να σου πω.με αυτη τη λογικη,δε μπορεις να βαλεις τιποτα μεσα που δεν υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσει

εκτος αν βρεις ειδος που θελει αλλες συνθηκες για ζευγαρωμα,η μπει μονο ενα φυλο.
η καποιο ειδος δυσκολο στην αναπαραγωγη σε ενυδρειο τεσπα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λες? Εγω στο μυαλο μου ειχα ως το πιο τσαμπουκαλιδικο το ραμιρεζι απο ολα τους...

κανα και ενα edit στο προηγουμενο ποστ..
εγω αντιθετα αποτι εχω δει μεχρι τωρα,εχω σχηματισει αντιθετη γνωμη.
πιστευω οτι με σωστες συνθηκες και στησιμο,το ενυδρειο σου μπορει να γινει παραδεισος για ενα ζευγαρι ραμ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 22-02-14 στις 01:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-02-14, 02:02
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να σου πω.με αυτη τη λογικη,δε μπορεις να βαλεις τιποτα μεσα που δεν υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσει

εκτος αν βρεις ειδος που θελει αλλες συνθηκες για ζευγαρωμα,η μπει μονο ενα φυλο.
η καποιο ειδος δυσκολο στην αναπαραγωγη σε ενυδρειο τεσπα.

Ναι, καπως ετσι... Λεω καλυτερα να μην μπλεξω με γεννες και νομζω οτι ειναι το πιο σωστο, το οτι δηλαδη δεν βαζω καποιο που μπορει να ζευγαρωσει κλπ, οσο και να μαρεσει (γιατι για ramirezi και apisto τρελαινομαι), μιας και ξερω απο τον εαυτο μου οτι θα αγχωθω, οτι θα πρεπει να ασχοληθω πολυ για τα μικρα, θα βαλω εξτρα εννοιες στο κεφαλι μου, θα σπαταλησω παραπανω χρονο κλπ... Το θεμα ειναι να κανουμε κατι που γενικα μας ηρεμει, οχι να μας αγχωνει περισσοτερο. Οτι κανουμε σαν χομπυ, το κανουμε για να ξεφευγουμε απο το αγχος, την ρουτινα, να γεμισουμε μπαταριες, να καθαριζει το μυαλο... Ετσι το βλεπω... Τωρα αν τελικα την δω μπαμπας, θα το καταλαβεις..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω αντιθετα αποτι εχω δει μεχρι τωρα,εχω σχηματισει αντιθετη γνωμη.
πιστευω οτι με σωστες συνθηκες και στησιμο,το ενυδρειο σου μπορει να γινει παραδεισος για ενα ζευγαρι ραμ.
Θελει φυτα ε?


@all

Για κανα γκουραμι τι λετε? Παω να τα δω λιγο, μιας και δεν τα εχω διαβασει καθολου..
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 22-02-14 στις 02:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-02-14, 02:09
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαι σε φαση που θελω να καταληξω στο τι ψαρια να βαλω στο ενυδρειο που εστησα προσφατα. Διαστασεις 60x30x35. Φωτισμος 10w led.

Σκεφτομαι να παω προς Ασια μερια και να βαλω ενα μονομαχο μονο του ή με rasbora espei ή rasbora espei μονα τους.

Τι αλλο θα προτινατε?

Αν υποτεθει οτι βαλω ενα ψαρι (λεω cpd σαν τυχαιο παραδειγμα) που κανονικα χρειαζεται φυτεμενο ενυδρειο, στο δικο μου θα μπορεσουν να ευδοκιμησουν φυτα (μιας και θα ειναι καπως σκουρο απο τυρφη, ξυλα και catappa) αμα δεν εβαζα φυτο επιφανειας (ωστε να μην κοβει και αλλο το φως)? Καμια moss καμια κρυπτοκορινα και αλλα τετοια ευκολα κλπ.. Στο προηγουμενο στησιμο που ειχα κανει ειχαν παει οκ τα φυτα (moss, riccia, valisneria), χωρις λιπασματα ή οτιδηποτε αλλο, αλλα στο τωρινο μαλλον θα βγει πιο σκουρο το νερο γιαυτο ρωταω.

Για πειτε ιδεες να δουμε.
Προτείνω φύλλα κατάππα παντού να καλύψουν όλο τον βυθό.Μια πυκνή συστάδα βαλισνέριες δεξιά όπως το βλέπουμε και όλο αυτό για έναν μονομάχο ή ενα κοπάδι αρλεκίνους και δε λέω γι'αυτά τα ψάρια επειδή συζητήθηκαν αλλα επειδή μου αρέσουν τρομερά σε μαυρο νερό και όχι δε χάνουν τα χρωματά τους,το αντίθετο μάλιστα,τονίζονται περισσότερο.
Το χρώμα που πήρε το νερό σου απο τα ξύλα έτσι κι αλλιως θα φύγει τελείως μετά την δέυτερη-τρίτη αλλαγη που θα κάνεις οπότε φίλε μου κατάππα και πλατανόφυλλα για βράσιμο να έχεις και Αγιος ο Θεός
Το γκουράμι θέλει ζευγάρι.Και δύο pearl θα ήταν όμορφα εκει μέσα αλλα πάλι με λίγα φυτά
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-02-14, 02:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ε δεν παιζεσαι,εσυ εφτασες στην αναπαραγωγη κιακομα δεν τα εβαλες

κοιτα,το οτι εφαγε τα αυγα το αρσενικο του γνωστου σου,δεν σημαινει κατι.
αυτο μπορει να συμβει για πολλους λογους.

απο προβληματα στο νερο,μεχρι απειρια του ψαριου.
δε σημαινει οτι σε ολες τις γεννες θα συμβαινει το ιδιο παντα.

ουτε χρειαζεται να κανεις κατι αλλο εσυ,εκτος απτο να προσφερεις καθαρο(καταλληλο) νερο,και τροφη. για τα υπολοιπα,γιαυτο ειναι οι γονεις εκει μεσα.ειναι κιχλιδες και τα προσεχουνε και οι δυο.

μαλιστα αν δεν βαλεις αλλο ειδος μεσα και εχεις μονο το ζευγαρι,θαναι ιδανικα για μεγαλωμα μικρων.

αλλα δεν βλεπω το λογο να αγχωνεσαι εσυ ιδιαιτερα.

edit
τωρα για τα υπολοιπα οσον αφορα το χομπι και την ηρεμια,συμφωνω απολυτως.
αλλα,ειναι καλυτερα πιστευω να βαλεις ψαρια που ξερεις οτι σου αρεσουνε, και να ρισκαρεις λιγο "τρεξιμο" στο μελον,παρα να βαλεις ειδη που θα τα βαλεις ετσι για να υπαρχουνε.

ετσι χανει την αξια του,και αντιθετα,οταν εχεις ψαρια που σαρεσουνε,ακομα και το παραπανω τρεξιμο γιαυτα οταν χρειαστει,ειναι κιαυτο χαλαρωτικο.
μη νομιζεις

αυτη ειναι η γνωμη μου τουλαχιστον.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-02-14, 02:15
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

@lifefx

Φυλλα και τυρφη ειναι σιγουρο. Για τη vallisneria που λες, ισως κοιταξω καμια nana λογω του χαμηλου υψους του ενυδρειου....αν και ειχα κανονικη σε ιδιο υψος ενυδρειο (για καποιους μηνες βεβαια και οχι χρονια που εχω ακουσει οτι γινονται και 1.5 - 2 μετρα+++) και ηταν οκ.

@kgf

Κοιτα, την πρωτη γεννα την εφαγε. οχι τα αυγα, τα μικρα που βγηκαν. την δευτερη παλι ξεκινησε να τα τρωει και τον εβγαλε. το 30 ντενερλε ητανε φουλ φυτεμενο με κρυψωνες καλο νερο κλπ και μονο τα 2 αυτα ψαρια μεσα. Η θηλυκια τον εδιωχνε και τα προστατευε (τα επαιρνε και στο στομα της και τα εφτυνε αλλου μακρια του) αλλα δεν μπορουσε να ειναι παντα την καταλληλη στιγμη παντου. Ολο και καποιο θα τις εφευγε.

Οσον αφορα αυτο που λες οτι εφτασα αμεσως στη γεννα ακομα δεν τα εβαλα, πιστευω οτι ειναι ευκολο τετοια ψαρια γενικα να ζευγαρωσουν.. οχι οτι εχω τιποτα ιδιαιτερες ικανοτητες κλπ...

τα ψαρια του φιλου ναι μεν ειχαν καθαρο σε νερο, φουλ φυτεμενο ενυδρειο με κρυψωνες και μονα τους τα ψαρια... αλλα το ph 8αρι...
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-02-14, 02:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
@kgf

Κοιτα, την πρωτη γεννα την εφαγε. οχι τα αυγα, τα μικρα που βγηκαν. την δευτερη παλι ξεκινησε να τα τρωει και τον εβγαλε. το 30 ντενερλε ητανε φουλ φυτεμενο με κρυψωνες καλο νερο κλπ και μονο τα 2 αυτα ψαρια μεσα. Η θηλυκια τον εδιωχνε και τα προστατευε (τα επαιρνε και στο στομα της και τα εφτυνε αλλου μακρια του) αλλα δεν μπορουσε να ειναι παντα την καταλληλη στιγμη παντου. Ολο και καποιο θα τις εφευγε.

Οσον αφορα αυτο που λες οτι εφτασα αμεσως στη γεννα ακομα δεν τα εβαλα, πιστευω οτι ειναι ευκολο τετοια ψαρια γενικα να ζευγαρωσουν.. οχι οτι εχω τιποτα ιδιαιτερες ικανοτητες κλπ...

τα ψαρια του φιλου ναι μεν ειχαν καθαρο σε νερο, φουλ φυτεμενο ενυδρειο με κρυψωνες και μονα τους τα ψαρια... αλλα το ph 8αρι...
δεκτο.αλλα μην ξεχνας,οτι μιλας πρωτον για 30αρι και μαλιστα κυβο(αρα περιορισμενες διαστασεις) και οχι για 60αρι(το ενυδρειο του φιλου σου),δευτερον για λαθος συνθηκες νερου(ph 8 οπως λες)αν και αυτο εξαρταται και απτο τι ειδος απιστο ειχε
και τριτον και βασικοτερο,μιλας για αλλο ειδος ψαριων.
αυτα ολα που ειπες,ειναι σημαντικα στοιχεια που εχουν να κανουν με τη συμπεριφορα των ψαριων.

δεν θα επιμεινω βεβαια,εσυ θα το βλεπεις και θα το συντηρεις το ενυδρειο, εσυ θα αποφασισεις
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-02-14, 02:40
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Τα απιστο ηταν apistogramma cacatouides. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60943

Και ειχα διαβασει τοτε στο tsamis (το λεω στο 2ποστ), οτι ειναι αρκετα ευπροσαρμοστο ειδος. Μετα βεβαια ο φιλος τα ειχε σε 100 λιτρα με τυρφη, αμμο κατω, ριζες κλπ...


Μαρεσουν ομως και αυτα τα ψαρια (ραμιρεζι, κακατου, μπορελι κλπ) και τα σκεφτομαι... θα δουμε..

Κανα αλλο ψαρι σου/σας ερχεται γενικα? Δεν εκανα μωρε ενα με πετρες κατω σκετο με white cloud minnow να τελειωνω...(σαν αυτο που ειχα βαλει τοτε στο αλλο θεμα που μιλαγαμε σε φωτο)...
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-02-14, 02:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ξερεις κατι,τα white cloud τα σκεφτηκα να στα πω,αλλα εμενα προσωπικα δεν με ενθουσιασανε οταν τα ειχα για λιγο.

ειναι ομορφα ψαρια,και εχουν "ευκολιες" οπως το κρυο νερο βρυσης κλπ(για το χειμωνα,γιατι το καλοκαιρι αλλαζει το πραμα)
αλλα πιστευω οτι μαυτα τα ψαρια,αν δεν εχεις μηκος και μεγαλο κοπαδι,δεν εχει νοημα να τα εχεις.

βεβαια γουστα ειναι αυτα.προσωπικη γνωμη λεω και τιποταλλο.
θα το σκεφτω λιγο και αν μουρθει κατι αλλο,θα σου πω
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-02-14, 02:50
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εγινε.

Και εγω τα white cloud τα σκεφτομαι... δεν ειμαι σιγουρος οτι θα μου αρεσουν σαν συμπεριφορες απο οτι εχω δει σε βιντεακια, ασχετα αν ειναι ομορφα ψαρακια...

και τα cherry barb μαρεσουν οπτικα. Θα δω και για εκεινα λεπτομεριες..

Ελπιζω καποια στιγμη να αποφασισω τι θελω...
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-02-14, 02:51
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Στρατηγέ μου έχεις περάσει σε μία σελίδα μερικές ηπείρους, ντάνιο, μίνοου, νανοκιχλίδες, λαβυρινθόψαρα, black water, white water, σκληρά νερά, μαλακά νερά, μέτρια νερά... τι να σου πρωτοπροτείνει κανένας;! Έχεις περάσει το μισό άτλαντα των ενυδρείων!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-02-14, 03:00
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Χαχαχα...Δικιο εχεις... μονο μαλακο νερο σκεφτομαι, για να ξεκαθαριζουμε...

Για τα white το ειπα σε φαση: ᾽᾽δεν εβαζα καλυτερα λιγη αμμο και λιγες πετρες, χωρις επεξεργασια νερου και white cloud minnow''... να το ειχα σκεφτει δηλαδη πριν το στησω για blackwater. Τωρα εννοειται δεν ταιριαζουν...

Και ο μονομαχος, espei που εχουν γραφτει, ταιριαζουν με το στησιμο και νερο που θα εχω.

και οι κιχλιδες, καλα προταθηκαν μιας και ειναι για μαλακο και σκουρο νερο... Δεν με νοιαζει να μου πουν μονο κοπαδοψαρα..

Παω να δω για τα cherry barbs και για τα gourami, αν εχουν καμια σχεση με το στησιμο που εχω κανει..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παω να δω για τα cherry barbs και για τα gourami, αν εχουν καμια σχεση με το στησιμο που εχω κανει..
Τα cherry με βαση αυτα που λεει ο Γιωργος εδω κανουν για το ενυδρειο μου αν και πρεπει και κατι να γινει με φυτα..

- ''Το μεγάλο εύρος του ph και της gh που δίνονται μας υποδεικνύουν τη μεγάλη προσαρμοστικότητα τους. Οι ιδανικές παράμετροι που υπάρχουν στη φύση είναι μαλακό και ελαφρά όξινο νερό.''

- Προτεινόμενο στήσιμο ενυδρείου: Προτείνεται ένα φυτεμένο ενυδρείο με πολλές σκιές και με σκουρόχρωμο βυθό. Αν δεν υπάρχουν πολλά φυτά χάνουν τον έντονο χρωματισμό τους. Αν θέλουμε να φτιάξουμε ένα ενυδρείο βιοτοπικής προσέγγισης θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ξύλα και άμμο για βυθό όπως επίσης και ξερά φύλα από οξιά, πλάτανο η almond leaves που θα δώσουν μια πολύ φυσική εικόνα. Η χρήση τύρφης στο φίλτρο θα ήταν μια καλή προσθήκη καθώς εκτός από το εφέ του blackwater θα μαλακώσει και το νερό. Ο φωτισμός θα πρέπει να είναι χαμηλός. Αξίζει να στήσουμε ένα τέτοιο ενυδρείο για τα πανέμορφα ψαράκια και θα μας αποζημιώσουν με τα καλύτερα χρώματα και συμπεριφορές. Καλό επίσης είναι να έχουμε χαμηλή ροή στο ενυδρείο.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 22-02-14 στις 03:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-02-14, 17:23
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Αφού έχεις άμμο, θα σου πρότεινα να βάλεις και βυθόψαρα.
Για ποσότητα και είδος δεν είμαι και ο πιο ειδικός αλλά αν σου αρέσουν τα κόρυ έχεις πάρα πολλές επιλογές. Εγώ έχω corydoras bronze, corydoras habrosus (τα οποία είναι και πολύ μικρά σε μέγεθος) και kuhli loach.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-02-14, 22:08
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Δεν ξερω, δεν το σκεφτομαι για βυθοψαρα, μιας και δεν με πολυ τρελαινουν γενικα... Αλλα οπως και να χει, αν ειναι να βαλω καποιο τελικα, θα πρεπει να περασει καποιος καιρος να ωριμασει λιγο και ο βυθος.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-02-14, 22:31
Το avatar του χρήστη john99
john99 Ο χρήστης john99 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Κοίτα εγώ σου προτείνω τα ραμ, θα σε ανταμείψουν με τα χρώματά τους και με τις συμπεριφορές τους, άσε που το black water είναι ότι πρέπει για αυτά. Δημιούργησε πολλές κρυψώνες και για βυθό βάλε λεπτόκοκη χαλαζιακή άμμο, καθαρό νεράκι και είσαι σούπερ, πρόσεξε όμως να είναι αρσενικό και θηλυκό. Βέβαια με την προυπόθεση ότι θα βάλεις ραμ δεν θα μπορείς να βάλεις άλλα ψάρια γιατί τα λίτρα σε περιορίζουν.
__________________
Η μεγαλύτερη φυλακή που βρίσκεται ο άνθρωπος, είναι ο φόβος του τι σκέπτονται οι άλλοι για αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-02-14, 14:55
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις προτασεις σας.

Οσο βλεπω τα ραμιρεζι τοσο τα σκεφτομαι πιο πολυ, πραγματικα μαρεσουν παρα πολυ, αλλα μαλλον δεν θα τα επιλεξω για τους λογους που ειπα πιο πανω.

Gourami ειδα απο κοντα εχθες ενα ακριβως σαν αυτο και παρολο που τα χρωματα του ειναι σουπερ, δεν με τρελαινει το σωματοτυπο του καθολου νομιζω.

Μαλλον παω για rasbora espei ή celestial pearl danio (με ενδιασμους αυτη η επιλογη, το ψαχνω ακομα το αν ειναι οκ για το ενδυρειο μου λογω τυρφης, catappa, ανοιχτοχρωμου σχετικα βυθου, ελαχιστα ή καθολου φυτα---αν καποιος μπορει να βοηθησει εδω ας το κανει.... ) ή cherry barbs.

Βεβαια πανω κατω θα εχω στο μυαλο μου τι μπορω να φιλοξενησω στο ενδυρειο, οποτε μπορει να παω σε κανα πετσοπ, να δω διαφορα και να διαλεξω επιτοπου οτι μου κανει κλικ.

Εdit: Θυμηθηκα και τα Silvertip tetra που ειχα δει καποια στιγμη σε κατι βιντεο και μαρεσαν πολυ, αλλα δεν τα εχω δει ποτε σε μαγαζι. Αν τυχει και τα βρω ισως βαλω εκεινα.

Edit2: Τα ειχα δει τελικα καποια στιγμη, το ειχα ξεχασει...

-------------------------

Μπηκαν τελικα 11 rasbora espei. Δεν μπορουσα πραγματικα να αποφασισω αναμεσα σε cherry barb ή espei, αλλα τελικα κατεληξα στα espei για το πιο καλο κοπαδιασμα που θα εχουν και το λιγο πιο μικρο τελικο μεγεθος. Αλλα και τα cherry ειναι πανεμορφα. Καποια στιγμη σκεφτηκα και τα glowlight tetra που ειδα, αλλα δεν τα επελεξα, ξεροντας λιγα πραγματα για αυτα και σκεπτομενος οτι μπορει να ειναι πιο γρηγορα και καλυτερα να εμπαιναν σε λιγο περισσοτερο μηκος. Τελικα με βαση το seriously fish ειναι το minimum για αυτα οι διαστασεις που εχω, οποτε εκαναν σαν επιλογη και εκεινα, αλλα νομιζω μαρεσουν καλυτερα τα espei που εβαλα.

Ευχαριστω και παλι για τις προτασεις σας.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 24-02-14 στις 14:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεα ψαροσυνθεση takis07 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 21-06-13 00:08
γνωμες για ψαροσυνθεση σε ενυδρειο 170 λιτρων ΝΙΚΟΣΠΕ Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 2 07-02-13 12:36
ψαροσυνθεση ανδρεα Ζωοτόκα 34 31-12-12 10:19
Ψαροσυνθεση Stivv27 Αρχάριοι γλυκού νερού 20 31-10-11 12:14
Ψαροσυνθεση! christosvn Γλυκό νερό - Γενικά 3 31-01-10 21:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09952 seconds with 13 queries