Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-01-14, 10:35
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή προτάσεις για 54(?) λιτρα

καλημέρα σε όλους.... λοιπόν, έχουμε και λέμε.... πήρα από συνχομπιστα/συμφορουμιτη ένα ενυδρειακι 54 λίτρα μικτά (επιφανεια 60*30).... πήρα και από άλλο συνχομπιστα/συμφορουμιτη αρκετά (πολλά θα έλεγα) φυτακια για να μπουν στο ενυδρείο μαζι με κάτι βαλισνεριες που έχω ήδη..... επισης, στο παλιό μου ενυδρείο έχω έναν Μονομάχο το όποιον θέλω οπωσδήποτε να κρατήσω.... και ρωτάω τώρα, τι ψάρια θα μπορούσα να βάλω μαζί του? να τον βάλω μαζί με 2 θυληκιες να κάνει παιχνίδι ή με κάτι άλλο? ή να τον αφήσω στο 20λιτρο και να βάλω κάτι άλλο στο καινούριο? φυσικά το καινούριο θα πάρει όσα περισσότερα φυτά μπορώ, κι επίσης να τονίσω ότι ο Μονομάχος είναι αρκετά ειρηνικός, καθώς στο 20λιτρο συμβιωνε με 4 red cherry και 2 μηλοσαλιγκαρα χωρίς απώλειες.....
ακούω γνώμες λοιπόν....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-14, 11:16
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Χαρεμι μονομάχων σε τόσα λίτα εγώ προσωπικά δεν θα το συνιστούσα

Κράτησε τον μονομάχο μόνο του, να καλοπερνάει και να τον χαίρεσαι κι εσύ
Οτιδήποτε προσθέσεις, εξαρτάται αποκλειστικά από τον μονομάχο, το πως θα το δεχτεί
Μπορεί να μην συμβεί το παραμικρό, μπορεί να μαζεύεις κομμάτια

Αν καταφέρεις και πας σε κάποιο 80λιτρο και πάνω, τότε εγώ προσωπικά θα δοκίμαζα το χαρέμι, σε φουλ φυτεμένο ενυδρείο

(Το δοκίμασα κι εγω σε 60λιτρο και περισσότερο πρόβλημα ειχα οι θυληκιες μεταξυ τους, παρά με τον μονομάχο)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-14, 11:29
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

δυστυχως να παω σε μεγαλυτερο δεν ειναι εφικτο..... και να βαλω εναν μονομαχο μονο του να κοβει βολτες σε επιφανεια 60χ30 δε νομιζω οτι ειναι και μια νορμαλ επιλογη... επισης εχω διαβασει αρκετα θεματα που το θεωρουν εφικτο σ αυτα τα λιτρα, εστω και οριακα... γι αυτο το λογο θα το πηξω στα φυτα, για να μπορεσω να το βαλω μαζι με αλλα ψαρια, αλλιως πισω στο 20λιτρο....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-14, 11:31
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχως να παω σε μεγαλυτερο δεν ειναι εφικτο..... και να βαλω εναν μονομαχο μονο του να κοβει βολτες σε επιφανεια 60χ30 δε νομιζω οτι ειναι και μια νορμαλ επιλογη... επισης εχω διαβασει αρκετα θεματα που το θεωρουν εφικτο σ αυτα τα λιτρα, εστω και οριακα... γι αυτο το λογο θα το πηξω στα φυτα, για να μπορεσω να το βαλω μαζι με αλλα ψαρια, αλλιως πισω στο 20λιτρο....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71407
Προσωπικά, νομίζω πως κι αυτή ειναι μια νορμαλ επιλογη

Καλή συνεχεια στις επιλογές σου - Την προταση μου, ηδη την εγραψα

ΥΓ : Το"εστω κι οριακά", αν ξεφύγει απ τα όρια..ξέρεις την κατάληξη
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-14, 12:10
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

σορρυ για το εκτος τοπικ..αλλα εισαι αυτος που βλεπει κυκλους??!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-14, 12:22
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71407
Προσωπικά, νομίζω πως κι αυτή ειναι μια νορμαλ επιλογη

Καλή συνεχεια στις επιλογές σου - Την προταση μου, ηδη την εγραψα

ΥΓ : Το"εστω κι οριακά", αν ξεφύγει απ τα όρια..ξέρεις την κατάληξη
φιλε μου τι να σου πω...
σεβαστη η γνωμη σου και φυσικα το θεμα το εθεσα για να ακουω γνωμες... βεβαια η γνωμη σου εχει αλλαξει, καθως σε παλιοτερο θεμα ελεγες αλλα...... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71610

και ο μονομαχος στα 500 λιτρα μονος του δεν ειναι νορμαλ επιλογη... ειναι εχω ενα σπιτι αδειο και 500-1000 ευρω για πεταμα και φτιαχνω ενα 500λιτρο για να κοβει βολτες ο μονομαχος.....

-------------------------------------------------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων
σορρυ για το εκτος τοπικ..αλλα εισαι αυτος που βλεπει κυκλους??!!
πλεον δεν βλεπω κυκλους αλλα ορθογωνια (ενυδρεια)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-01-14, 12:28
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου τι να σου πω...
σεβαστη η γνωμη σου και φυσικα το θεμα το εθεσα για να ακουω γνωμες... βεβαια η γνωμη σου εχει αλλαξει, καθως σε παλιοτερο θεμα ελεγες αλλα...... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71610

και ο μονομαχος στα 500 λιτρα μονος του δεν ειναι νορμαλ επιλογη... ειναι εχω ενα σπιτι αδειο και 500-1000 ευρω για πεταμα και φτιαχνω ενα 500λιτρο για να κοβει βολτες ο μονομαχος.....

-------------------------------------------------------------------

Στο εγραψα ηδη...αλλα μαλλον δεν το διαβασες
Δοκιμασα κι εγω χαρεμι μονομαχων σε 60λιτρο...αλλα δεν... (και ειχα εναν τελειως φιλησυχο μονομαχο)
Γι αυτο λεμε οτι το χομπι θελει διαβασμα και εμπειρια
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-14, 12:43
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο εγραψα ηδη...αλλα μαλλον δεν το διαβασες
Δοκιμασα κι εγω χαρεμι μονομαχων σε 60λιτρο...αλλα δεν... (και ειχα εναν τελειως φιλησυχο μονομαχο)
Γι αυτο λεμε οτι το χομπι θελει διαβασμα και εμπειρια
διαβασα αυτο ακριβως που εγραψες, οτι το προβλημα το ειχαν οι θυληκες κι οχι ο αρσενικος... βασικα εγραψες οτι το προβλημα ηταν τα ψαρια και οχι τα λιτρα...κι επισης δεν μπορω να γνωριζω αν το συγκεκριμενο σεταπ το στησες πριν ή μετα την προταση σου στο αλλο θεμα....
τεσπα, για να μην φανει οτι τσακωνομαστε κιολας, κι επειδη ξεφευγει το θεμα, οπως εγραψα στο αρχικο ποστ, εχω σκεφτει 3 επιλογες:
χαρεμι μονομαχων, μονομαχος με αλλα ψαρακια και μονομαχος στο 20λιτρο και αλλα ειδη στο 60λιτρο.... εσυ την πρωτη την απεριψες, απο τις αλλες 2 επιλογες τι θα προτεινες?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-14, 13:38
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασα αυτο ακριβως που εγραψες, οτι το προβλημα το ειχαν οι θυληκες κι οχι ο αρσενικος... βασικα εγραψες οτι το προβλημα ηταν τα ψαρια και οχι τα λιτρα...κι επισης δεν μπορω να γνωριζω αν το συγκεκριμενο σεταπ το στησες πριν ή μετα την προταση σου στο αλλο θεμα....
τεσπα, για να μην φανει οτι τσακωνομαστε κιολας, κι επειδη ξεφευγει το θεμα, οπως εγραψα στο αρχικο ποστ, εχω σκεφτει 3 επιλογες:
χαρεμι μονομαχων, μονομαχος με αλλα ψαρακια και μονομαχος στο 20λιτρο και αλλα ειδη στο 60λιτρο.... εσυ την πρωτη την απεριψες, απο τις αλλες 2 επιλογες τι θα προτεινες?
Θεμα τσακωμου εννοειται πως δεν υπαρχει
Σχετικα με το ερωτημα σου
1. Δεν θα εβαζα μονομαχο σε 20λιτρο
2. Στο 60λιτρο εγω πχ τον ειχα με cpds - Τα οποια ομως εβλεπα σπανια. Οταν τον μετακινησα σε 40λιτρο, τα cpds ξεθαρεψαν (οχι υπερβολικα)
3. Αλλα ψάρια για το 60λιτρο, εξαρταται απ το τι νερο εχει η περιοχή σου και τι διαθεση εχεις να "φτιαχνεις" το νερο σου
Προτασεις αρκετες εχει εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-01-14, 13:45
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεμα τσακωμου εννοειται πως δεν υπαρχει
Σχετικα με το ερωτημα σου
1. Δεν θα εβαζα μονομαχο σε 20λιτρο
2. Στο 60λιτρο εγω πχ τον ειχα με cpds - Τα οποια ομως εβλεπα σπανια. Οταν τον μετακινησα σε 40λιτρο, τα cpds ξεθαρεψαν (οχι υπερβολικα)
3. Αλλα ψάρια για το 60λιτρο, εξαρταται απ το τι νερο εχει η περιοχή σου και τι διαθεση εχεις να "φτιαχνεις" το νερο σου
Προτασεις αρκετες εχει εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
ευχαριστω φιλε μου για τις προτασεις, το θεμα το εχω διαβασει....
τα cpds τι ακριβως ειπαμε οτι ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-01-14, 13:51
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω φιλε μου για τις προτασεις, το θεμα το εχω διαβασει....
τα cpds τι ακριβως ειπαμε οτι ειναι?
Galaxy rasbora
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-01-14, 14:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee
και να βαλω εναν μονομαχο μονο του να κοβει βολτες σε επιφανεια 60χ30 δε νομιζω οτι ειναι και μια νορμαλ επιλογη...
Δηλαδη θεωρεις πιο φυσιολογικο να εχεις ενα ψαρι που φτανει τα 7cm να ειναι σε ενυδρειο με μηκος 35cm? Τοσο πολυ τους εχουμε συνηθισει στα ποτηρακια και πλεον φαινεται αδιανοητο να εχουμε ενα ευτυχισμενο ψαρι?

Γιατι ειχε μονομαχο σε αυτα τα λιτρα, να εισαι σιγουρος οτι θα δεις αλλες συμπεριφορες και ενα ψαρι που δεν σταματαει να βολταρει και να γεμιζει με την παρουσια του το ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-01-14, 14:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
... να βαλω εναν μονομαχο μονο του να κοβει βολτες σε επιφανεια 60χ30 δε νομιζω οτι ειναι και μια νορμαλ επιλογη...
Η αντιπαραθεση ξεκινησε απο αυτο.
Και εχεις δικιο.
Οντως (για τα ψαρια) δεν ειναι νορμαλ επιλογη.
Ειναι ανεκτη.
Οσο πιο πολυ χωρο τους δινεις τοσο πιο νορμαλ ειναι για εκεινα
Τα λιτρα που προτεινονται στα διαφορα σαιτ για καθε ψαρι, ειναι τα λιγοτερα ανεκτα.
Κανενα ψαρι δεν θα σου κανει παραπονο αν το βαλεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο απο αυτα τα λιτρα, ουτε θα το θεωρησει "παραλογο".

Η συμβιωση ενος μονομαχου με αλλα ψαρια (ακομα και με θηλυκα του ιδιου ειδους) ειναι ενα θεμα τυχης και χαρακτηρα των ψαριων.
Ο μεγαλος χωρος, βοηθαει απλα να αυξηθουν οι πιθανοτητες επιτυχιας


Μερικες προτασεις για τα λιτρα του ενυδρειου υπαρχουν εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-01-14, 14:23
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη θεωρεις πιο φυσιολογικο να εχεις ενα ψαρι που φτανει τα 7cm να ειναι σε ενυδρειο με μηκος 35cm? Τοσο πολυ τους εχουμε συνηθισει στα ποτηρακια και πλεον φαινεται αδιανοητο να εχουμε ενα ευτυχισμενο ψαρι?

Γιατι ειχε μονομαχο σε αυτα τα λιτρα, να εισαι σιγουρος οτι θα δεις αλλες συμπεριφορες και ενα ψαρι που δεν σταματαει να βολταρει και να γεμιζει με την παρουσια του το ενυδρειο.
βασικα φυσιολογικο δεν ειναι να εχεις ενα ψαρι απο την ασια μεσα σε 4 τζαμια πανω σ ενα επιπλο στην ελλαδα.... ουτε πουλι μεσα σε κλουβι , ουτε σκυλι σε διαμερισμα.... αλλα παει μακρια η βαλιτσα και το χανουμε λιγο....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-01-14, 14:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα φυσιολογικο δεν ειναι να εχεις ενα ψαρι απο την ασια μεσα σε 4 τζαμια πανω σ ενα επιπλο στην ελλαδα.... ουτε πουλι μεσα σε κλουβι , ουτε σκυλι σε διαμερισμα.... αλλα παει μακρια η βαλιτσα και το χανουμε λιγο....
Σωστος.
Γιαυτο ας ειμαστε οσο πιο κοντα στο φυσιολογικο γινεται, δινωντας τουλαχιστον χωρο (με σωστη διαρρυθμηση), καλη τροφη και καθαρο νερο στα ζωντανα.
Οσο πιο μεγαλο χωρο απο τον μινιμουμ ανεκτο δινουμε, τοσο το καλυτερο για τα ψαρια και τοσο λιγοτερο παραλογο κανουμε το χομπι μας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-01-14, 14:32
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αντιπαραθεση ξεκινησε απο αυτο.
Και εχεις δικιο.
Οντως (για τα ψαρια) δεν ειναι νορμαλ επιλογη.
Ειναι ανεκτη.
Οσο πιο πολυ χωρο τους δινεις τοσο πιο νορμαλ ειναι για εκεινα
Τα λιτρα που προτεινονται στα διαφορα σαιτ για καθε ψαρι, ειναι τα λιγοτερα ανεκτα.
Κανενα ψαρι δεν θα σου κανει παραπονο αν το βαλεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο απο αυτα τα λιτρα, ουτε θα το θεωρησει "παραλογο".

Η συμβιωση ενος μονομαχου με αλλα ψαρια (ακομα και με θηλυκα του ιδιου ειδους) ειναι ενα θεμα τυχης και χαρακτηρα των ψαριων.
Ο μεγαλος χωρος, βοηθαει απλα να αυξηθουν οι πιθανοτητες επιτυχιας


Μερικες προτασεις για τα λιτρα του ενυδρειου υπαρχουν εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573.
προφανως δεν θα μου κανουν παραπονα τα ψαρια... απλως απο τη στιγμη που μπαινουν κι αλλοι παραγοντες στη μεση (τσεπη, χωρος, γκρινια της γυναικας κτλ) προσπαθω με αυτα τα λιγα που διαθετω να προσφερω στο ψαρι που εχω και σε αυτα που θα αποκτησω (αν και οποτε αποκτησω) τις ιδανικοτερες και πιο κοντινες στη φυση τους, συνθηκες διαβιωσης οι οποιες δεν εχουν να κανουν παντα με τα λιτρα
αλλα οι υπερβολες ειναι γι αυτους που θελουν και μπορουν να τις κανουν (βλ 500λ με μονομαχο)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

εντιτ:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λιτρα που προτεινονται στα διαφορα σαιτ για καθε ψαρι, ειναι τα λιγοτερα ανεκτα.
δυστυχως δεν εχω βρει καπου τις "ιδανικες" φυσιολογικες συνθηκες για μονομαχο οσον αφορα τα λιτρα... ο καθενας γραφει οτι θελει, απο 5 εως 500 λιτρα..... και φυσικα ο καθενας γραφει τις δικες του εμπειριες, σε φαση "εγω εχω μονομαχο σε 5 λιτρα εδω και 15 χρονια και ειναι αρχοντας" ή "εγω ειχα μονομαχο σε 200 λιτρα μονο του αλλα ενιωθε κοινωνικα αποκλεισμενος και τελικα πηδηξε εξω για να αυτοκτονησει".... ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω και πιστευω τοτι τα χεις δει κι εσυ αυτα.....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-01-14, 14:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
προφανως δεν θα μου κανουν παραπονα τα ψαρια... απλως απο τη στιγμη που μπαινουν κι αλλοι παραγοντες στη μεση (τσεπη, χωρος, γκρινια της γυναικας κτλ) προσπαθω με αυτα τα λιγα που διαθετω να προσφερω στο ψαρι που εχω και σε αυτα που θα αποκτησω (αν και οποτε αποκτησω) τις ιδανικοτερες και πιο κοντινες στη φυση τους, συνθηκες διαβιωσης οι οποιες δεν εχουν να κανουν παντα με τα λιτρα
αλλα οι υπερβολες ειναι γι αυτους που θελουν και μπορουν να τις κανουν (βλ 500λ με μονομαχο)
Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα στην τσεπη, στο χωρο και στην γκρινια, αν καποιος σε ενα ενυδρειο που εχει αποφασιστει να στηθει (πχ 54 λιτρων), αντι να βαλει 10 δισκους, να βαλει ενα μονομαχο.
Απο θεμα τσεπης, πιο φτηνο θα ειναι σιγουρα.
Τα υπολοιπα στη συζητηση ειναι θεμα πλεονεξιας. Να βλεπουμε πολλα ψαρια.
Αν ειναι πολλα και μεγαλα τα ψαρια, δεν υπαρχει προβλημα ουτε οικονομικο, ουτε γκρινια, ουτε τιποτα.
Μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.
Οι προτασεις εγιναν. Βαλε οτι θελεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-01-14, 14:36
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
προφανως δεν θα μου κανουν παραπονα τα ψαρια... απλως απο τη στιγμη που μπαινουν κι αλλοι παραγοντες στη μεση (τσεπη, χωρος, γκρινια της γυναικας κτλ) προσπαθω με αυτα τα λιγα που διαθετω να προσφερω στο ψαρι που εχω και σε αυτα που θα αποκτησω (αν και οποτε αποκτησω) τις ιδανικοτερες και πιο κοντινες στη φυση τους, συνθηκες διαβιωσης οι οποιες δεν εχουν να κανουν παντα με τα λιτρα
αλλα οι υπερβολες ειναι γι αυτους που θελουν και μπορουν να τις κανουν (βλ 500λ με μονομαχο)
Για 60 λιτρα μιλησαμε και οχι 500. Να ειναι ανετα τουλαχιστον. Αυτο που αρχικα σχολιασα ειναι η νοοτροπια οτι ειναι πολλα τα 60 λιτρα για ενα μονομαχο, γιατι απλα δεν ειναι κατα τη γνωμη μου.

Τωρα για αυτο που ειπες οτι δεν ειναι σωστο να εχουμε ψαρια σε 5 τζαμια, μαζι σου ειμαι. Αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-01-14, 14:48
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα στην τσεπη, στο χωρο και στην γκρινια, αν καποιος σε ενα ενυδρειο που εχει αποφασιστει να στηθει (πχ 54 λιτρων), αντι να βαλει 10 δισκους, να βαλει ενα μονομαχο.
Απο θεμα τσεπης, πιο φτηνο θα ειναι σιγουρα.
Τα υπολοιπα στη συζητηση ειναι θεμα πλεονεξιας. Να βλεπουμε πολλα ψαρια.
Αν ειναι πολλα και μεγαλα τα ψαρια, δεν υπαρχει προβλημα ουτε οικονομικο, ουτε γκρινια, ουτε τιποτα.
Μη κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.
Οι προτασεις εγιναν. Βαλε οτι θελεις.
δεν κρυβομαστε πισω απο κανενα δαχτυλο φιλε μου... οπως γραφω στο αρχικο ποστ, ο μονομαχος υπαρχει ηδη σε 20λιτρο, και το 60λιτρο ειναι το μεγαλυτερο που μπορουσα να παρω για τους 3 λογους που προανεφερα....
κι επισης, εκτος απο τις προτασεις του τυπου "παρε μεγαλυτερο ενυδρειο" αλλες σοβαρες προτασεις δεν εχουν γινει
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-01-14, 14:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee
δεν κρυβομαστε πισω απο κανενα δαχτυλο φιλε μου... οπως γραφω στο αρχικο ποστ, ο μονομαχος υπαρχει ηδη σε 20λιτρο, και το 60λιτρο ειναι το μεγαλυτερο που μπορουσα να παρω για τους 3 λογους που προανεφερα....
κι επισης, εκτος απο τις προτασεις του τυπου "παρε μεγαλυτερο ενυδρειο" αλλες σοβαρες προτασεις δεν εχουν γινει
Αυτο που σου προτεινα εγω, ηταν να βαλεις το μονομαχο στο 60αρι μονο του για να δεις τις συμπεριφορες του. Οχι να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο. Τωρα αν θελεις μονομαχινες, κανενα κοπαδακι και οτιδηποτε αλλο μαζι, δυστυχως τιποτα κανενας δεν μπορει να σου εξασφαλισει οτι ολα θα ειναι καλα στα 60 λιτρα. Ειναι απροβλεπτα ψαρια και νομιζω οτι το ξερεις.

Για τους λογους που αναφερεις πιο πανω και εγω εχω 3 ενυδρεια με το μεγαλυτερο να ειναι 60 λιτρα. Φροντιζω να εχω τα καταλληλα ψαρια, ομως, ωστε να ζουν καλα σε αυτο το χωρο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-01-14, 15:03
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που σου προτεινα εγω, ηταν να βαλεις το μονομαχο στο 60αρι μονο του για να δεις τις συμπεριφορες του. Οχι να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο. Τωρα αν θελεις μονομαχινες, κανενα κοπαδακι και οτιδηποτε αλλο μαζι, δυστυχως τιποτα κανενας δεν μπορει να σου εξασφαλισει οτι ολα θα ειναι καλα στα 60 λιτρα. Ειναι απροβλεπτα ψαρια και νομιζω οτι το ξερεις.

Για τους λογους που αναφερεις πιο πανω και εγω εχω 3 ενυδρεια με το μεγαλυτερο να ειναι 60 λιτρα. Φροντιζω να εχω τα καταλληλα ψαρια, ομως, ωστε να ζουν καλα σε αυτο το χωρο
κι εγω αυτο προσπαθω να κανω φιλε μου, με τα λιγα μεσα που διαθετω... να ενημερωθω οσο το δυνατον πιο σωστα και να δωσω τις καλυτερες συνθηκες στα ψαρια μου...
αλλα χωρις υπερβολες....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-01-14, 15:06
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εγω αυτο προσπαθω να κανω φιλε μου, με τα λιγα μεσα που διαθετω... να ενημερωθω οσο το δυνατον πιο σωστα και να δωσω τις καλυτερες συνθηκες στα ψαρια μου...
αλλα χωρις υπερβολες....
Για σενα το 60λιτρο ειναι η υπερβολη
Για μενα το 40λιτρο ειναι το ελαχιστο
(σε μονομαχο αναφερομαι)

Δεν ειναι το θεμα να σε πεισω ή να με πεισεις.
Το θεμα ειναι να καταλαβεις πως οσο περισσοτερο χωρο δωσεις σε ενα ψαρι, τοσο καλυτερες συνθηκες του παρεχεις

Καταλαβαινω πως θελεις να βλεπεις ενα γεματο ενυδρειο
Στο 60λιτρο βαλε ενα χαρεμι γκαπις και μετα ξεκινα να χαριζεις ψαρια
Τον μονομαχο, εφοσον θελεις να τον εχεις στο 20λιτρο, θα σου προτεινα να τον χαρισεις

Αυτα από μενα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-01-14, 15:24
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

βαλε τον μονομαχο σου και τις γαριδες στο 54λ βαλε και μια μικρη ομαδα απο ρασμπορα η μικροσωμα τετρα 7-8 ψαρκια δηλ και εισαι μια χαρα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-01-14, 15:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolee Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν κρυβομαστε πισω απο κανενα δαχτυλο φιλε μου... οπως γραφω στο αρχικο ποστ, ο μονομαχος υπαρχει ηδη σε 20λιτρο, και το 60λιτρο ειναι το μεγαλυτερο που μπορουσα να παρω για τους 3 λογους που προανεφερα....
κι επισης, εκτος απο τις προτασεις του τυπου "παρε μεγαλυτερο ενυδρειο" αλλες σοβαρες προτασεις δεν εχουν γινει
Φιλε μου οι προτασεις εγιναν:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτασεις αρκετες εχει εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικες προτασεις για τα λιτρα του ενυδρειου υπαρχουν εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573.
Τα υπολοιπα σχολια ηταν για τα "νορμαλ" και τα "παραλογα".
Υπερβολες στα ενυδρεια υπαρχουν μονο για τα μινιμουμ λιτρα. Μαξιμουμ λιτρα δεν εχω δει ποτε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-01-14, 00:08
tolee Ο χρήστης tolee δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-09-2013
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z Εμφάνιση μηνυμάτων
βαλε τον μονομαχο σου και τις γαριδες στο 54λ βαλε και μια μικρη ομαδα απο ρασμπορα η μικροσωμα τετρα 7-8 ψαρκια δηλ και εισαι μια χαρα....
ισχύει κάτι τέτοιο ή θα έχουμε πρόβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-01-14, 01:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ισχυει αλλα οι γαριδες ισως γινουν μεζες ή τουλαχιστον ο γονος τους.
Για τα αρλεκινακια ή οποιαδηποτε αλλα ψαρια, πρεπει να δουμε και το προφιλ τους, τι νερο θελουν.
http://www.seriouslyfish.com/species...-heteromorpha/
Θα εχουμε καπως ενα περιορισμο στη θερμοκρασια, αφου δεν πανε πανω απο 28C και ο μονομαχος κατω απο 25C (για αποφυγη προβληματων)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-01-14, 01:40
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εκει τι κανουμε Σπυρο? Το βαζουμε 26-27 μονιμα ή καλυτερα αποφευγουμε το συνδιασμο? Αν ναι, ποσο αρνητικο μπορει να ειναι αυτο μακροχρονια σε καθε ειδος απο αυτα τα 2?
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-01-14, 01:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μονιμη θερμοκρασια οχι.
Χειμωνα 25 και οσο καλοκαιριαζει αφηνουμε να ανεβαινει σταδιακα μεχρι τους 28-29 οπου κοβουμε την περαιτερω ανοδο με ψυξη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-01-14, 11:52
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

εγω που εχω αρλεκινακια με μονομαχους το χειμωνα εχω 26,5 και το καλοκαιρι φτανει μεχρι 28.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-01-14, 12:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν καταλαβαινω το λογο που υπαρχει το "διλημμα" τι θα βαλεις στο 60λιτρο.
εχεις ενα 60λιτρο και ενα 20λιτρο.

το 20λιτρο το βαζεις στη ντουλαπα για ωρα αναγκης,η κανεις κατι με αυτο χωρις ζωντανα, η εστω,με σαλιγκαρια λαθρεπιβατες και Helena.

(κατι τετοιο σκοπευω να κανω εγω συντομα,οποτε αναμεινατε...)

εκτος απτα δυο ενυδρειακια,εχεις ηδη και το ψαρι.

επομενως,αφου το ψαρι υπαρχει ηδη και σε ενδιαφερει το πως θα ζησει,δεν υπαρχει και διλημμα.
το βαζεις στο 60λιτρο να περναει καλα,το στηνεις οπως πρεπει για μονομαχο και βαζεις και 2-3 θηλυκιες.

αν το στησεις οπως πρεπει το ενυδρειο,δεν θα καταλαβεις τη διαφορα απτο 20λιτρο που τον εχεις τωρα.

δεν θα την καταλαβεις,οσον αφορα την ιδεα που εχεις οτι το να βαλεις σε 60λιτρο 1-2-3 ψαρια ειναι χαμενος χωρος.
γιατι σε ολα τα υπολοιπα,θα δεις μεγαλες διαφορες.

τα ψαρια θα σε ανταμειψουνε με συμπεριφορες που δεν εχεις δει ποτε και θα υπαρχει κινηση και ενδιαφερον στο ενυδρειο.

με αυτη τη λογικη, δεν θα επρεπε να εχω στησει κιεγω τη λιμνη που εκανα το καλοκαιρι γιατι θαμουνα κοροιδο.

σε πληροφορω πως οχι μονο κοροιδο δεν ημουνα,αλλα ειδα και εμαθα πραγματα για τους μονομαχους,που δεν τα ειχα διαβασει ποτε πουθενα!

αν το κανεις ετσι,θα δεις οτι δεν θα το μετανιωσεις.

σε αλλη περιπτωση,απλα θα βαλεις ψαρια σε μια γυαλα να τα βλεπεις.

και αυτο,γιατι εχεις ηδη το ψαρι. η θα το ζησεις οπως πρεπει,η δωστο και βαλε κατι αλλο στο 60λιτρο.
απλο ειναι.δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.

εχε λιγη φαντασια και ψαξτο λιγο στα θεματα με τους μονομαχους,θα δεις οτι και με ενα ψαρι μπορεις να κανεις θαυματα.
αυτο μας εχει φαει.οι περισσοτεροι αρχαριοι στο χομπι,κολλανε στο πως "φαινεται" το ενυδρειο,αλλα δεν βαζουν το μυαλο και τη φαντασια τους να δουλεψει.ουτε καν για να το ψαξουνε λιγο.

γιατι πρεπει να ειναι "κοινωνικο" με πολλα ειδη το ενυδρειο?
αν στηθει σωστα για μονομαχους,μια χαρα κοινωνικο θα ειναι.
θα υπαρχει μια κοινωνια μονομαχων μεσα,με τους δικους της κανονες.

η κρατας μονομαχο η δεν κρατας.
δηλαδη η σου αρεσει το ψαρι, η δεν σου αρεσει.
αν δεν θες να εχεις μονομαχο,τον δινεις και βαζεις κατι αλλο που σου αρεσει.
δεν ειναι σωστη η λογικη να βαζεις ειδη που δεν ταιριαζουνε μεταξυ τους μονο και μονο για να μην παει χαμενος ο χωρος...

αν και παει μακρια η κουβεντα και ειναι και λιγο Offtopic,κακως κατα τη γνωμη μου εχει επικρατησει ο ορος "κοινωνικο" στα ενυδρεια.(αν περναγε απτο χερι μου,θα τον καταργουσα)
περιγραφει κυριως αυτο που βλεπουμε απτη δικια μας τη μερια (του ανθρωπου)
και αφηνει πολλα περιθωρια για λαθη οταν δεν υπαρχει εμπειρια η/και ορεξη, στο να ψαξει καποιος λιγο περισσοτερο τις αναγκες των ψαριων του.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο Βιοτοπικό 225 λιτρα - Προτάσεις για ψαρια nieous Αρχάριοι γλυκού νερού 19 16-10-12 22:41
προτάσεις για 720 λιτρα ραφαηλ10 Λίγα λόγια για τα "rift lakes" 108 17-05-12 23:00
Προτάσεις για 240 λιτρα VITO Λίγα λόγια για τα "rift lakes" 15 06-02-12 21:59
αντε αλλη μια απο τα ιδια...λιτρα..λιτρα..και ξανα-λιτρα. nOmOreAbuse Γλυκό νερό - Γενικά 83 07-10-11 12:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10608 seconds with 13 queries