Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-14, 18:29
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Περί ανέμων και υδάτων (100λιτρων υδάτων)

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από ένα υποχρεωτικό διάλειμμα λόγω διαρροής κατασκευάστηκε 100λιτρο ενυδρείο και συνεχίζουμε σχεδόν από εκεί που είχαμε μείνει.

Το ενυδρείο είναι περίπου 100lt, διαστάσεων MxΠxΥ 60x30x60.

Συνθήκες νερού:
pH: 7,8
KH: 8
GH: 9
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):ελάχιστα (έχει 2 μέρες που δουλεύει και δεν έχει πάρει μπροστά ακόμα το μπόλι για τα καλά)

Θερμοκρασιακό εύρος λειτουργίας (ετήσιο min-max) 20-30oC

Θα ήθελα τη γνώμη σας, εκτός από guppies τι άλλο θα μπορούσε να παίξει σε αυτές τις συνθήκες? Βλέπω σε site εξωτερικού να προτείνουν ως tankmates για guppies, neon tetra, αγγελόψαρα κλπ. Δεν υπάρχει θέμα με ph και GH?
π.χ. Χάζευα αυτό το άρθρο και δεν έχει καμία σχέση με αυτά που ήξερα σχετικά με τις συνθήκες νερού
Διάβαζα εδώ ένα πολύ ωραίο άρθρο του Γιώργου Κ. όπου δίνει κάποιες προτάσεις. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πίνακας που να αναφέρει θερμοκρασία, συνθήκες νερού μέγιστο μήκος ψαριού καθώς και θέση που ζουν στο ενυδρείο (επιφάνεια, μέση ή βυθός)?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-14, 18:36
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

[QUOTE=60lt;810585 ένα πολύ ωραίο άρθρο του Γιώργου Κ όπου δίνει κάποιες προτάσεις. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πίνακας που να αναφέρει θερμοκρασία, συνθήκες νερού μέγιστο μήκος ψαριού καθώς και θέση που ζουν στο ενυδρείο (επιφάνεια, μέση ή βυθός)?[/QUOTE]

Μια πολύ καλη πηγη για πληροφορίες σχετικα με τα ειδη που σε ενδιαφερουν ειναι το http://www.seriouslyfish.com/ ...απλα βρίσκεις στο internet (ή στο αρθρο που ειπες )καποιο-α ψάρια που σε ενδιαφερουν,και χρησιμοποιείς το search του site για αναλυτικες πληροφοριες

προσοχή στον συνδοιασμό ψαριών και στις διαστάσεις του ενυδρειου σου (τα περισσότερα τετρα θελουν minimum 80cm ενυδρειο για να κοινουνται ανετα ! )
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-14, 18:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το αρθρο που κοιταζες http://www.allabout-aquariumfish.com...h-species.html
ξεχασε το.πες οτι δεν το διαβασες καθολου ενα πραγμα
εκτος αν πας για ψαροσουπα.προταση του αρθρου για ψαροσυνθεση:

"25 gallon tank
1 pleco (bottom dwellers)
2 marbled hatchet fish (top dwellers)
2 dwarf gouramis (middle dwellers)
3 male guppies (middle dwellers)
5 neon fish (middle dwellers)"
....

απτο υπομνημα του γιωργου,εχεις αρκετες επιλογες,αλλα μην περιμενεις οτι θα μπορεσεις να το κανεις ευκολα "κοινωνικο".
και αυτο γιατι ενω εχεις υψος,δεν εχεις πολυ μηκος.

αφου κοιταξεις τα ψαρια στο υπομνημα(αλλα και στις κατηγοριες του φορουμ εδω),μπορεις να βαλεις τις ονομασιες τους εδω
http://www.seriouslyfish.com/
http://badmanstropicalfish.com/
http://www.fishbase.de/
http://www.planetcatfish.com/ για γατοψαρα
http://www.loaches.com/ για Loaches


εγω θα το εκανα species tank.ενα μονο ειδος δηλαδη,και ιδανικα καποιο που θα μπορει να χρησιμοποιησει και το υψος του ενυδρειου σου.

ισως ενα κοπαδι νεον η cardinal που δεν κινουνται και υπερβολικα για να θελουνε μεγαλο μηκος-
καθονται αραια σχετικα μεταξυ τους,να φαινοντουσαν ομορφα.με φυτα κλπ εννοειται...

ισως τιποτα αφρικανικα,που ειναι "νευρασθενικα" και κανουν πανω κατω συνεχεια
αλλα γιαυτα θα σου πουνε οι αφρικανοι αν υπαρχει κατι...

αλλιως αν ειχες ζευγαρι σκαλαρια τοκανες γεννηστρα ανετα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-14, 18:45
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Το μπολι πως το σιντιρεις??? ταιζεις??
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-14, 18:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για εγκυρες πληροφοριες κοιτα αυτα
Γενικα http://www.seriouslyfish.com/knowledge-base/
Loaches http://www.loaches.com/
Γατοψαρα http://www.planetcatfish.com

Για αφρικανες ας γραψουν οι ειδικοι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-14, 22:32
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
το αρθρο που κοιταζες http://www.allabout-aquariumfish.com...h-species.html
ξεχασε το.πες οτι δεν το διαβασες καθολου ενα πραγμα
εκτος αν πας για ψαροσουπα.προταση του αρθρου για ψαροσυνθεση:
Το έχω ξεχάσει ήδη...

Παράθεση:
απτο υπομνημα του γιωργου,εχεις αρκετες επιλογες,αλλα μην περιμενεις οτι θα μπορεσεις να το κανεις ευκολα "κοινωνικο".
και αυτο γιατι ενω εχεις υψος,δεν εχεις πολυ μηκος.
Είναι κατανοητό... Δοκιμές κάνουμε ενόψει του 180αριού...

Παράθεση:
αφου κοιταξεις τα ψαρια στο υπομνημα(αλλα και στις κατηγοριες του φορουμ εδω),μπορεις να βαλεις τις ονομασιες τους εδω
http://www.seriouslyfish.com/
http://badmanstropicalfish.com/
http://www.fishbase.de/
http://www.planetcatfish.com/ για γατοψαρα
http://www.loaches.com/ για Loaches
Μου έβαλες homework για κανα μήνα...

Παράθεση:
εγω θα το εκανα species tank.ενα μονο ειδος δηλαδη,και ιδανικα καποιο που θα μπορει να χρησιμοποιησει και το υψος του ενυδρειου σου.

ισως ενα κοπαδι νεον η cardinal που δεν κινουνται και υπερβολικα για να θελουνε μεγαλο μηκος-
καθονται αραια σχετικα μεταξυ τους,να φαινοντουσαν ομορφα.με φυτα κλπ εννοειται...

ισως τιποτα αφρικανικα,που ειναι "νευρασθενικα" και κανουν πανω κατω συνεχεια
αλλα γιαυτα θα σου πουνε οι αφρικανοι αν υπαρχει κατι...

αλλιως αν ειχες ζευγαρι σκαλαρια τοκανες γεννηστρα ανετα.
Και για spicies είμαστε οκ. Το θέμα είναι ότι σχεδόν όλα τα είδη που συζητάμε έχουν χαμηλότερες απαιτήσεις τόσο σε οξύτητα όσο και σε σκληρότητα. Εκτός αν ισχύει αυτό που λέγεται ότι τα περισσότερα ψάρια έχουν μεγαλώσει με νερό βρύσης οπότε...
Τα σκαλάρια θα ήταν μια λύση, το θέμα είναι πως βρίσκεις σίγουρο ζευγάρι από τη μια, αλλά από την άλλη και αυτά με τις συνθήκες νερού έχουν θέμα νομίζω...

Παράθεση:
Το μπολι πως το σιντιρεις??? ταιζεις??
Ναι ταΐζω χαλαρά...

Παράθεση:
Για εγκυρες πληροφοριες κοιτα αυτα
Γενικα http://www.seriouslyfish.com/knowledge-base/
Loaches http://www.loaches.com/
Γατοψαρα http://www.planetcatfish.com

Για αφρικανες ας γραψουν οι ειδικοι.
Ευχαριστώ πολύ. Θα διαβάσω και θα επανέλθω...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-14, 22:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για spicies είμαστε οκ. Το θέμα είναι ότι σχεδόν όλα τα είδη που συζητάμε έχουν χαμηλότερες απαιτήσεις τόσο σε οξύτητα όσο και σε σκληρότητα. Εκτός αν ισχύει αυτό που λέγεται ότι τα περισσότερα ψάρια έχουν μεγαλώσει με νερό βρύσης οπότε...
Τα σκαλάρια θα ήταν μια λύση, το θέμα είναι πως βρίσκεις σίγουρο ζευγάρι από τη μια, αλλά από την άλλη και αυτά με τις συνθήκες νερού έχουν θέμα νομίζω...
ναι ολα αυτα τα ειδη θελουνε πιο μαλακο και πιο οξινο νερο(απο αυτο που υποθετω οτι βγαζει η βρυση σου)
αλλα,σε αυτα τα λιτρα ειναι ευκολο να ετοιμαζεις το νερο και να το μαλακωνεις με τυρφη φυλα κλπ.

για τα σκαλαρια δεν ειναι ιδανικα εκει για μονιμο ενυδρειο.(γιαυτο ειπα για γεννηστρα αν ειχες διαπιστωμενο ζευγαρι-δηλαδη "προσωρινα")

ενα τιναγμα για πλακα αμα κανει εκει μεσα,
θα φαει τα μουτρα του στο τζαμι

αυτο για τη βρυση και τα ψαρια εκτροφης ισχυει.χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν εχουν να κερδισουν τα ψαρια αν τους δωσεις νερο πιο κοντα σε αυτο που εχουνε στη φυση.
αλλα για τα λιτρα της αλλαγης σου,που θαναι καμια 30αρια,ειναι ευκολο να το κανεις με τυρφη και φυλλα.και στο ενυδρειο και στο βαρελι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-01-14, 15:23
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
ναι ολα αυτα τα ειδη θελουνε πιο μαλακο και πιο οξινο νερο(απο αυτο που υποθετω οτι βγαζει η βρυση σου)
αλλα,σε αυτα τα λιτρα ειναι ευκολο να ετοιμαζεις το νερο και να το μαλακωνεις με τυρφη φυλα κλπ.
...
αλλα για τα λιτρα της αλλαγης σου,που θαναι καμια 30αρια,ειναι ευκολο να το κανεις με τυρφη και φυλλα.και στο ενυδρειο και στο βαρελι.
Έχω διαβάσει για τη διαδικασία αλλά δε τη γνωρίζω στην πράξη καθόλου. Θυμάμαι κάπου διάβαζα ότι με την τύρφη γίνεται πιο θολό και σκουρόχρωμο το νερό. Δε ξέρω αν είμαι ακόμα έτοιμος να μπλέξω με συνθήκες νερού. ¶ντε να φτάσω μέχρι CO2 να το έχω και για τα φυτά. Από PH 7,8 και KH 8 με χρήση CO2 πόσο μπορεί να κατεβάσω το PH?

Παράθεση:
για τα σκαλαρια δεν ειναι ιδανικα εκει για μονιμο ενυδρειο.(γιαυτο ειπα για γεννηστρα αν ειχες διαπιστωμενο ζευγαρι-δηλαδη "προσωρινα")
Έτσι κι αλλιώς προσωρινό είναι το συγκεκριμένο μέχρι να στηθεί το 180άρι.

Παράθεση:
αυτο για τη βρυση και τα ψαρια εκτροφης ισχυει.χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν εχουν να κερδισουν τα ψαρια αν τους δωσεις νερο πιο κοντα σε αυτο που εχουνε στη φυση.
Δε ξέρω τί ακριβώς σημαίνει το πιο κοντά. Αν θυμάμαι καλά το PH 7 με το 7,8 δε σημαίνει απλά διαφορά 0,8 και τί έγινε... Είναι νομίζω 8 φορές πιο αλκαλικό το ένα διάλυμα από το άλλο.

Έχει κανείς εμπειρία από αυτό το ψάρι? Υπάρχει πιθανότητα να μπορώ να βρω στην αγορά? Βρήκα εδώ και ένα άρθρο σχετικό αλλά μάλλον μιλάει για ψάρι υφάλμυρου νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-01-14, 16:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω διαβάσει για τη διαδικασία αλλά δε τη γνωρίζω στην πράξη καθόλου. Θυμάμαι κάπου διάβαζα ότι με την τύρφη γίνεται πιο θολό και σκουρόχρωμο το νερό. Δε ξέρω αν είμαι ακόμα έτοιμος να μπλέξω με συνθήκες νερού. ¶ντε να φτάσω μέχρι CO2 να το έχω και για τα φυτά. Από PH 7,8 και KH 8 με χρήση CO2 πόσο μπορεί να κατεβάσω το PH?

το co2 δεν το βαζουμε για να φτιαξουμε το νερο για τα ψαρια.το βαζουμε για τα φυτα.η πτωση του Ph ειναι παρενεργεια της χρησης του,δεν ειναι αυτος ο σκοπος του.στην πραγματικοτητα αφαιρει πραγματα απτο νερο που χρειαζονται τα ψαρια(κατα κυριο λογο οξυγονο)

η χρηση φυλλων και τυρφης για να μαλακωσεις το νερο, ειναι πιο ευκολη ιστορια αποτι η χρηση διοξειδιου.γιατι εκει μπλεκεις με πολυ περισσοτερες παραμετρους.και πιο πολυ προσοχη χρειαζεται και πιο πολλα εξοδα.(ειδικα στα λιτρα που μιλαμε τωρα)

οπως και ναχει,δεν γινεται να μην μπλεξεις με το νερο.οτι ειδος νερου και αν χρειαστεις τελικα.
ειναι το πιο σημαντικο πραγμα.ειναι σαν να λες οτι δεν θες να μπλεξεις με τον αερα του σπιτιου σου.αν αναπνεεις καπνο θα κατσεις να τον αναπνεεις?

απλα αν ειναι λιγος,θα διορθωσεις το προβλημα ευκολοτερα αποτι αν ειναι πολυς.το ιδιο πραγμα ειναι και με το νερο στα ψαρια.

Δε ξέρω τί ακριβώς σημαίνει το πιο κοντά. Αν θυμάμαι καλά το PH 7 με το 7,8 δε σημαίνει απλά διαφορά 0,8 και τί έγινε... Είναι νομίζω 8 φορές πιο αλκαλικό το ένα διάλυμα από το άλλο.

πιο κοντα,σημαινει πιο κοντα στις τιμες νερου που εχουνε στη φυση τα ψαρια.μπορει να εχεις Ph7.5 στη βρυση και τα ψαρια που θα διαλεξεις να μπορουνε να ζησουνε σε αυτο,αλλα αν στη φυση ζουνε σε ποταμι που τον περισσοτερο καιρο εχει Ph 6.8 η 6.5 και τιμη 7.5 πιανει μονο ενα 3μηνο το χρονο,τοτε το 7.5 ειναι οριο.τα αναγκαζεις δηλαδη να ζησουν συνεχως σε συνθηκες που γιαυτα ειναι οριακες.

γιαυτο οταν κοιταμε τα προφιλ και τις συνθηκες νερου που χρειαζεται ενα ψαρι κοιταμε να πετυχουμε τις τιμες που βρισκονται στη μεση και οχι στα ακρα.

ναι η διαφορα μεταξυ τιμων του Ph ειναι λογαριθμικη.αρα μια μοναδα διαφορα ειναι δεκα φορες μεγαλυτερη απτην προηγουμενη.
γιαυτο λεμε οτι οι αλλαγες νερου πρεπει να γινονται αργα,πρεπει να γινεται προσαρμογη στα ψαρια πριν μπουνε στο ενυδρειο κλπ.γιατι η αποτομη μεταβολη στο ph μπορει να προκαλεσει οσμωτικο σοκ.

η σκληροτητα ειναι αλλο θεμα.καθε ψαρι ζει στον τοπο που ζει στη φυση γιατι ειναι προσαρμοσμενο να ζει στο συγκεκριμενο μερος.αν το αναγκασουμε να ζησει σε διαφορετικες συνθηκες,ειναι σχεδον σιγουρο οτι καποια στιγμη θα εχει προβληματα.αλλες ασθενειες μπορει να αναπτυχθουνε σε σκληρο νερο,αλλες σε μαλακο.
ενα ψαρι μαλακου νερου που μπορει να αντιμετωπισει καποιο παθογονο που ζει σε μαλακο νερο (γιατι εχει προσαρμοστει να ζει μαζι του),δεν σημαινει οτι δεν θα εχει προβλημα αν το βαλουμε σε σκληρο νερο.ασχετα αν σε καποιες στιγμες της ζωης του ζει και στη φυση σε τετοιο νερο.

μην ξεχνας οτι στη φυση τα ψαρια εχουνε και αλλους τροπους να αμυνθουνε.
μπορει εκεινες τις περιοδους να αλλαζει και η πηγη τροφης τους παροδικα,και εκεινη η τροφη να τους προσφερει φυσικα "φαρμακα" που τα βοηθαει.
ειναι παρα πολλα αυτα που παιζουνε ρολο και πολλα που δεν ξερουμε.

οποτε η πιο ασφαλης προσεγγιση ειναι να δινουμε στα ψαρια, το νερο στο οποιο ζουνε τον περισσοτερο καιρο.
το μεσο ορο δηλαδη.
το αν δεν εχουνε προβλημα,επειδη τα ψαρια στα μαγαζια δεν ειναι αγρια αλλα ειναι ψαρια εκτροφης και αρα εχουνε συνηθησει,ειναι αλλη κουβεντα κατα τη γνωμη μου.δεν διαφωνω ακριβως,αλλα δεν ειναι κατι που κανω με τα ψαρια μου.
αν αποφασισεις τι ψαρια θα βαλεις,θα παρεις και γνωμες για το τι να κανεις.υπαρχουνε λυσεις.το θεμα ειναι εσυ τι εισαι διατεθειμενος να κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-14, 01:30
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Έχω πήξει στο διάβασμα. Από τη μια τα ψάρια, από την άλλη τα παιδιά με τις επαναλήψεις... Να έρθουν οι γιορτές να ηρεμήσουμε από τα τρεχάματα του σχολείου σου λέει μετά...

Δεν αντιμετωπίζω το CO2 ως μέσο όξυνσης του νερού. Απλά έχω κανα 2βδόμαδο που επειδή σκέφτομαι να κάνω μια φύτευση, πριν την είσοδο των ψαριών, έψαχνα φωτισμούς, λιπάνσεις, CO2 κλπ κλπ. Διάβασα και ένα άρθρο στο DIY για συσκευή CO2 και ψηνόμουν. Ψάχνοντας κι άλλο έπεσα πάνω σε άρθρο για τον υπολογισμό του CO2 συναρτήσει του PH και του KH, όπου κάπου αναφερόταν ότι η χρήση CO2 επιφέρει και πτώση του PH. Δε γνωρίζω πόσο μεγάλη θα μπορούσε να είναι αυτή η πτώση και δεν ήξερα ότι έχει και άλλες επιπτώσεις στην ποιότητα του νερού. Γι' αυτό και το ρώτησα. ¶λλη μια παράμετρος προς διερεύνηση λοιπόν.

¶σχετο, μιας και το θυμήθηκα. Ψάχνοντας το θέμα φωτισμός, βρήκα σε site εξωτερικού μια αναφορά σε λάμπες Τ6. Έλεγαν λοιπόν ότι πρόκειται για τη μετεξέλιξη της Τ5 και ότι είναι συμβατή με την Τ8 σε ballast και φις, αρκεί να βρεις τσιμούχα να στεγανώσεις τη μικρότερη διάμετρο του σωλήνα. Έψαξα σε μας και δε βρήκα κάποια αναφορά. Έχει ακούσει κάποιος σχετικά?

Τώρα όσον αφορά την τύρφη, καταλαβαίνω πόσο σημαντικό θέμα είναι, αλλά ειλικρινά σου λέω ότι δε νομίζω ότι έχω ακόμα τις γνώσεις και το χρόνο για να ασχοληθώ και με αυτό το κομμάτι. Πρώτα θα πρέπει να ξεμπερδέψω με τα βασικά, να τελειώσω με το κομμάτι ενυδρείο, να παίξω λίγο με τα φυτά σε αρχικό στάδιο (γιατί και εκεί για να ασχοληθείς πιο σοβαρά από ότι έχω καταλάβει πρέπει να έχεις χαμηλότερο PH), να αφήσω κανα μήνα την μικρή να διαχειρίζεται εξολοκλήρου το ενυδρείο (μπερδεύεται ακόμα με τις απλές αλλαγές, όχι να της βάλω και τύρφη μέσα) και όταν τα λήξουμε και αυτά θα πάρω τα καλσονάκια μου και θα σου 'ρθω.... Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι και αυτό το στήσιμο θα πάει με νερό βρύσης και από το επόμενο, στο μεγαλύτερο ενυδρείο, πρώτα ο Θεός, θα παίξουμε και με το νερό.

Πολύ ωραίο database έχει το seriously fish. Ένα ερώτημα βέβαια που έχει προκύψει είναι πως στα τσακίδια δουλεύει το advanced search στο knowlege base του. Δίνω Temp 21-28, GH 9-9, PH 7.8-7.8 και μου φέρνει 24 σελίδες αποτέλεσματα ότι να'ναι. Έφερε White Cloud Mountain Minnow με θερμοκρασιακό εύρος 14-22 και Red Dwarf Rasbora που και αυτά νομίζω 20-24οC τα δίνει ... Κάνω εγώ κάτι λάθος?

Τώρα όσον αφορά τα ψάρια, ακόμα στην αναζήτηση είμαι, υπό την έννοια να παίξω εντός προδιαγραφών αυστηρά, με guppies, cherry barbs κανένα danio κλπ? Με κανένα μονομάχο μόνο του? Ή να ξεφύγουμε από τα αυστηρά όρια και να μιλήσουμε και για κανένα καρδινάλιο, καμιά ακτινογραφία ή κανά ζευγάρι μικρά σκαλάρια στην τύχη ή με μικρή παρακολούθηση στο pet shop και αν σφάζονται επιστροφή πίσω?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-01-14, 01:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γιατι μπερδευεσαι?

εχεις το ενυδρειο με τις διαστασεις που εχει.θα βαλεις ψαρια που μπορουνε να ζησουν σε αυτες τις διαστασεις.

οποτε.αποσα ειπες,διαγραφουμε τα σκαλαρια,τον μονομαχο,και τα ντανιο.το καθενα για διαφορετικους λογους.τα σκαλαρια γιατι θελουν χωρο και ομαδα γιατι ειναι κιχλιδες και εχουνε ιεραρχια.τον μονομαχο γιατι δεν θελει τοσο υψος στο νερο,και τα ντανιο γιατι θελουνε μεγαλυτερο μηκος για κολυμπι.

τα υπολοιπα μπαινουνε πιστευω αλλα οπως σου ειπα, καλυτερα να βαλεις μονο ενα ειδος και σε σωστο αριθμο.δηλαδη μη βαλεις 3-4 απτο καθενα,γιατι ολα θαναι σε λαθος αριθμο και ολα θα στρεσαρονται.

αν δεις τα προφιλ των ειδων που εγραψες,θα δεις και πως πρεπει να στησεις το ενυδρειο.και αν το στησεις ετσι,το νερο θα φτιαχτει και μονο του οπως πρεπει για τα ψαρια.αρκει να μην κανεις χοντρα λαθη εσυ στις αλλαγες

η τυρφη η τα φυλλα για να μαλακωσει το νερο δεν ειναι τιποτα.θα βαζεις το νερο της αλλαγης σου σε ενα βαρελακι για τροφιμα(τα κοκκινα με το μαυρο καπακι) θα βαζεις εκει μεσα ενα θερμαντηρα για να το φερνεις στη θερμοκρασια που θελεις,και σε ενα μικρο κινεζικο φιλτρακι θα βαζεις λιγη τυρφη να γυρναει το νερο.

θα ταφηνεις δυο μερες ετσι,θα μετρας ph και σκληροτητες και αν ειναι οπως το θες θα κανεις την αλλαγη σου.αν δεν εχει μαλακωσει αρκετα,θα προσθετεις λιγη τυρφη,η θα ταφηνεις λιγο παραπανω.

ετσι κιαλλιως και στο ενυδρειο,αν δεν εχεις ασβεστολιθικα που κρατανε τις σκληροτητες ψηλα,θα αρχισει να μαλακωνει απο μονο του το νερο και να πεφτει και το Ph.μολις βρεις τη ρουτινα σου και την ακολουθεις,θα τρεχει "μονο του" το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-01-14, 21:35
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι. Κάθισα και έκανα ένα ξεκαθάρισμα βάσει αυτών που συζητήσαμε. Μετά βρήκα και ένα online advisor (αμφιβόλου αποτελέσματος) και υπολόγισα πόσα ψάρια από το κάθε είδος θα μπορούσα να έχω μόνα τους στο ενυδρείο. Οπότε συγκέντρωσα όλη τη πληροφορία εδώ (ο αριθμός μπροστά δείχνει ποιος είναι ο μέγιστος αριθμός ατόμων που μπορούν να υπάρξουν θεωρητικά στο ενυδρείο βάσει διαστάσεων και φίλτρου, όπως υπολογίσθηκαν από το aqadvisor.com):

23 Aphyocharax anisitsi (Bloodfin Tetra)
2 Apistogramma borellii (Umbrella Cichlid)
43 Dario dario (Scarlet Badis)
29 Iriatherina werneri (Threadfin Rainbowfish)
22 Jordanella floridae (Florida Flagfish)
20 Nannostomus beckfordi (Golden Pencilfish)
15 Poecilia reticulata (Guppy)
5 Pseudomugil furcatus (Forktail Blue-eye)
22 Puntius titteya (Cherry Barb)
26 Paracheirodon axelrodi (Cardinal Tetra)
26 Pristella maxillaris (X-Ray Tetra)

Θα ήθελα τη γνώμη σας με τα καινούργια δεδομένα και όσον αφορά συνθέσεις και όσον αφορά διαθεσιμότητα (αν πιστεύετε ότι κάποια είδη είναι δυσεύρετα) και αν πιστεύετε ότι πρέπει να προσεχθεί κάτι ιδιαίτερα...

Επίσης να σας ξαναπρήξω με τις Τ6 αν έχετε ακούσει σχετικά κάτι ή να ανοίξω θέμα στην τεχνολογία γλυκού?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-01-14, 22:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

29 Iriatherina werneri σε 100 λιτρα?
Μη ξεχασεις να βαλεις και κοκκινη πιπερια αναμεσα.
Παει τρέλλα με τη φασολαδα.

Επισης μη κοιτας μονο αν "χωρανε" ή αν φτανει το φιλτρο.
Κοιτα και ποσο και καθε ποτε θα θελει αλλαγη το νερο με τοσο ψαρι μεσα. Μπορεις να τις κανεις?
Και ολα μαζι εισαγωγη ταυτοχρονα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-01-14, 22:18
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη ξεχασεις να βαλεις και κοκκινη πιπερια αναμεσα.
Παει τρέλλα με τη φασολαδα.

29 Iriatherina werneri σε 100 λιτρα?
Το φαντάστηκα, αλλά τί να κάνω, αφού έτσι λέει ο κομπιούτορας ....www.soupadvisor.com...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης μη κοιτας μονο αν "χωρανε" ή αν φτανει το φιλτρο.
Κοιτα και ποσο και καθε ποτε θα θελει αλλαγη το νερο με τοσο ψαρι μεσα. Μπορεις να τις κανεις?
Και ολα μαζι εισαγωγη ταυτοχρονα?
Για τα 29 Iriatherina werneri μου βγάζει:

"Recommended water change schedule: 29% per week."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 60lt : 07-01-14 στις 22:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-01-14, 22:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γι'αυτο μην εχεις τυφλη εμπιστοσυνη.

Βαλε λιγα απο αυτα που θα αποφασισεις (πχ μια 10αδα αν ειναι κοπαδοψαρο) και βλεπεις πως παει και τι σε παιρνει να κανεις.

Οι περισσοτεροι πανε αναποδα.
Βαζουν και μετα βγαζουν (ή "βγαινουν" μονα τους )
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-01-14, 02:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

23 Aphyocharax anisitsi (Bloodfin Tetra)
λιγες φορες τα εχω δει(κανα δυο αν θυμαμαι καλα)ειναι fin nippers ομως(το γραφει και στο προφιλ)προσωπικα δεν θα τα διαλεγα,αλλα γουστα ειναι αυτα.

2 Apistogramma borellii (Umbrella Cichlid)
αν βαλεις,θα βαλεις ζευγαρι.και επειδη δεν μπορεις να ξερεις το ζευγαρι απο πριν εκτος αν ειναι διαπιστωμενο,θα πρεπει να μπουνε 2-3 θηλυκα και στο τελος θα μεινει μονο το ζευγαρι.δεν τα εχω δει ποτε σε μαγαζι.

43 Dario dario (Scarlet Badis)
ωραια ψαρια.δεν θυμαμαι να τα εχω δει ποτε σε μαγαζι,(ισως μια φορα,αλλα εχω ξανακουσει γιαυτα οποτε μαλον "κυκλοφορουνε")
θελουνε χαρεμι και δεν θα τα εβαζα με κανενα αλλο ειδος στο ενυδρειο σου.
επισης αποτι διαβαζω ζουνε σε ρηχα νερα στη φυση,οποτε ισως οι διαστασεις του ενυδρειου σου να μην ειναι ιδανικες.

29 Iriatherina werneri (Threadfin Rainbowfish)
ειναι πολυ ομορφα,θα εβαζα μια μικρη ομαδα για αρχη(καμια 10αρια για αρχη και βλεπεις πως παει)μονα τους.

22 Jordanella floridae (Florida Flagfish)
δεν νομιζω οτι ειναι ιδανικο για τα λιτρα και τις διαστασεις που εχεις.θα εβαζες ζευγαρι και σαυτα.αν τα βρεις,γιατι δεν τα εχω δει ποτε

20 Nannostomus beckfordi (Golden Pencilfish)
τουλαχιστον 10,οπως λεει και το αρθρο,αλλα κιαυτα μονα τους θα τα εβαζα.νομιζω πως τα εχω δει σε μαγαζι και μαλιστα σε πετσιτυ.χωρις να παιρνω ορκο ομως.

15 Poecilia reticulata (Guppy)
τα ξερεις ηδη.

5 Pseudomugil furcatus (Forktail Blue-eye)
κιεδω κοπαδι.δεν θα τα εβαζα με αλλα ψαρια και μεγαλωνουν και αρκετα.(6 εκατοστα γραφει το seriously)τα εχω δει μια φορα νομιζω σε μαγαζι.

22 Puntius titteya (Cherry Barb)

τα βρισκεις ευκολα σχετικα.ομαδα και εδω.θα ητανε καλυτερα σε μεγαλυτερο μηκος πιστευω.

26 Paracheirodon axelrodi (Cardinal Tetra)
κοπαδι.νομιζω ειναι απτα ψαρια που μπαινουν ανετα στο ενυδρειο σου.γιατι δεν κοπαδιαζουνε παρα πολυ,στεκονται περισσοτερο σε διαφορα σημεια του ενυδρειου και νομιζω οτι με το υψος που εχει και με το αναλογο στησιμο θα φαινοντουσαν πανεμορφα.

26 Pristella maxillaris (X-Ray Tetra)
δεν τα εχω δει ποτε σε μαγαζι.αν και λεει οτι ειναι αρκετα "κοινο" ψαρι στο χομπι.προφανως στο εξωτερικο.ωραια ψαρια,αν τα βρεις.θα τα εβαζα κιαυτα σε ομαδα,μονα τους σε Blackwater.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-01-14, 02:21
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

πολυ ωραια επιλογη ειναι τα cherry barbs...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-01-14, 02:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τασο τα ειχες εσυ αυτα νομιζω?πως κοπαδιαζουνε?γιατι τα εχω δει μονο σε μαγαζι.κολυμπανε περα δωθε στο μηκος η κανουν οπως τα cardinal?
και σε τι ενυδρειο τα ειχες?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-01-14, 07:36
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Υπέροχα. Θα περάσουμε μέσα στις μέρες από κάποιο μαγαζί να δούμε και από κοντά, θα σας ξαναπρήξω λίγο για επιλογή φυτών - διάκοσμου και ξεκινάμε...
Να σας ευχαριστήσω όλους για το χρόνο και τη διάθεση. Πραγματικά δεν έχω λόγια...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Περί ανέμων και υδάτων (60λιτρων υδάτων) 60lt Αρχάριοι γλυκού νερού 72 24-07-13 06:09
Κοινωνικο Φυτεμενο 100λιτρων koreos Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 25 11-10-12 21:33
Ψάρια και Οργανισμοί Εσωτερικών Υδάτων της Ελλάδας neos Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης 3 09-10-12 12:26
Περί του Π.Σ.Φ.Ε. Tolis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 9 31-07-03 02:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09585 seconds with 13 queries