Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-11-13, 14:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή Στησιμο/ξεστησιμο ενυδρειων σε συντομο χρονικο διαστημα.

Με αφορμη ενα σχολιο του συνχομπιστα Nospanos σε αλλο θεμα, θα ηθελα την αποψη σας σχετικα με το στησιμο/ξεστησιμο ενυδρειων σε συντομο χρονικο διαστημα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρίμα πάντως ..(που το ξεστηνεις) αλλά θα μου πεις ότι αν δε συμβαίνει κι αυτό θα βαριόμασταν συνεχώς το ίδιο και το ίδιο και δε θα αλλαζαμε παραστάσεις! Το χόμπι μας χρειάζεται και αλλαγές που και που
Προσωπικα με εχει βασανισει και με βασανιζει αυτο το θεμα, καθε φορα που θελω να αλλαξω κατι στα ενυδρεια μου. (ευτυχως οχι συχνα, εχω κρατησει αρκετα ειδη για ολο το προσδοκιμο της ζωης τους)
Γιατι το χομπι δεν ειναι μονο στησιμο ενυδρειων και θεαμα, ειναι και διατηρηση καποιων ειδων.
Αυτα ζουν απο καποια λιγα χρονια εως παρα πολλα.
Αν ξεστηνουμε συχνα τα ενυδρεια, δεν προλαβαινουμε ουτε παρατηρησεις χρησιμες για το χομπι να κανουμε (αφου θελουν καποιο χρονο, εως μαλλον ολο το προσδοκιμο της ζωης του ζωου, για να ειναι αξιοπιστες), αλλα αφηνουμε και τα ζωα μας στην τυχη τους, αν δεν ειμαστε σιγουροι που θα συνεχισουν την ζωη τους.
Δεν ειναι σαν να αλλαζουμε σκυλο επειδη βαρεθηκαμε να βλεπουμε τις βουλες του και θελουμε αλλο σχεδιο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-11-13, 14:40
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Με το να στηνεις να ξεστηνεις παει να πει
-χερια μεσα στο ενυδρειο
-μεκατινηση των ψαριων απο το ενυδρειο καπου αλλου
-μεγαλες αλλαγες νερου αρα αλλαγες και στις παραμετρους του νερου!
Δεν πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο για τα ψαρια που εχουμε στα ενυδρεια μας.
Μου χει τυχει απο τα αλλαγη σε ενυδρειο ζευγαρι δισκων εκει που γεννουσαν σαν κουνελια να μην ξαναγεννησουν ποτε!
Σαν αλλαγες καλο θα ηταν να καναμε μονο οταν αναγκη δηλαδη να αλλαξουμε διαρθημηση στο ενυδρειο ωστε να μπορει να οριοθετηθει απο ζευγαρια ψαριων διαφορετικα ωστε να μειωθει η επιθετικοτητα ή γιατι εχουμε προσθεσει καποιο ειδος καινουργιο στο ενυδρειο και χρειαζετε πχ παραπανω κρυψωνες ή παραπανω χορο στον βυθο κλπ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-11-13, 14:42
Το avatar του χρήστη kapngage
kapngage Ο χρήστης kapngage δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2013
Περιοχή: Αθηνα(Αγια Βαρβάρα - Αιγάλαιο)
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Και εμένα με προβλημάτιζε αυτό το θέμα , αλλά η λύση που είχα ήταν όσο μπορώ να φτιάχνω και αλλά ενυδρια ,όπου έχουνε καταντήσει στην οικογένεια μου να έχουμε 5 ενυδρια , το μόνο που δεν έχω κάνει ειναι να πάω σε αφρικανικα και θαλασσινά
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-11-13, 14:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σπυρο πολυ ωραιο θεμα.
το εχω σκεφτει κιεγω παρα πολλες φορες,γιατι λογω της καταστασης(ταξιδια κλπ)δεν εχω προλαβει να "χαρω" τα ψαρια μου οσο και οπως θαθελα.

κιεγω πιστευω πως ιδανικα,οι αλλαγες σε ψαροσυνθεση η το πληρες ξεστησιμο και στησιμο του ενυδρειου θα πρεπει να γινεται οταν τα ψαρια πεθανουνε λογω ηλικιας.

αλλα φυσικα και σε εκτακτες περιπτωσεις με καταστροφικες ασθενειες που αποδεκατιζουν ολο,η πολυ μεγαλο μερος του πληθυσμου του ενυδρειου κλπ.

θα ηθελα να φτασω σε ενα σημειο (γενικα στη ζωη μου)που να μπορω να στησω ενα ενυδρειο και να το κρατησω με τα ιδια ψαρια μεχρι να τα χασω λογω ηλικιας.

τα υπολοιπα ειναι και λιγο θεμα προσεγγισης.

σιγουρα για τα ψαρια δεν ειναι καλο να αλλαζουν χερια ετσι γρηγορα(ειδικα οταν δεν ξερουμε που πανε).

απτην αλλη,δε μπορω να πω οτι εχω αντιρηση για καποιον που το παιρνει σοβαρα το "αθλημα", αλλα θελει να ασχοληθει με πολλα ειδη και να τους παρεχει οτι πρεπει για να τα παρατηρησει σωστα.δεν ειναι ευκολο να εχουν ολοι πολλαπλα ενυδρεια.

τωρα το ποσο σωστα θα τα παρατηρησει σε ενα χρονο(για παραδειγμα)ειναι αλλο θεμα.σιγουρα μεγαλυτερο διαστημα θα δωσει πιο σωστα συμπερασματα.

για τις υπολοιπες περιπτωσεις οπου το ενυδρειο ξεστηνεται συντομα λογω "βαρεμαρας"ειναι κιαυτο αλλο θεμα νομιζω.
επεσα κιεγω σαυτη τη λουμπα οταν ξεκινησα,και αλλαζα ψαρια καθε τρεις και λιγο μεχρι να αποφασισω τι με ενδιαφερει.
πιστευω οτι ειναι λαθος να γινεται.αυτη η τακτικη δεν προσφερει κατι ιδιαιτερο σε οποιον το κανει,εκτος ισως απο λιγο παραπανω πρακτικη εμπειρια σε καποια πραγματα,αλλα σε τελικη αναλυση ειναι εις βαρος των ψαριων.


αυτο ομως εχει να κανει και με το ποσο γρηγορα θα κατασταλαξει καποιος στο ποια ψαρια τον ενδιαφερουνε.ποσο εχει ψαξει,ποσο εχει διαβασει κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-11-13, 14:44
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

μη ξεχνάμε ότι αναφερόμαστε σε χομπι, δηλαδή κάτι που κάνουμε για να μας ξεκουράζει και να μας κάνει να ξεχνάμε τα προβληματα της καθημερινότητας. οπότε θεωρώ ότι τα πάντα εξαρτώνται από το χομπίστα και τους λόγους που το ξεκίνησε.
αν πχ κάποιος είναι υπερδραστήριος ή βαριέται εύκολα και τον γεμίζει το να στήνει και να ξεστήνει κάθε εξάμηνο το ενυδρείο (όταν παρέχει φυσικα τις σωστές συνθήκες) τι να του πω εγώ...
όσο για τα ψαράκια καλό θα είναι να το ψάχνουμε λίγο για το που θα τα δώσουμε και αν μπορούμε να αποφεύγουμε να τα επιστρέφουμε σε πετ σοπ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-11-13, 15:01
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Εγω προσωπικα κοιταω τι ψαρια θελω,τι αναγκες εχουν για να κανω το στησιμο και δεν ξανα αλλαζω τιποτα.θα αλλαξω κατι μονο αμα τα μεταφερω σε μεγαλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-11-13, 15:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω προσωπικα κοιταω τι ψαρια θελω,τι αναγκες εχουν για να κανω το στησιμο και δεν ξανα αλλαζω τιποτα.θα αλλαξω κατι μονο αμα τα μεταφερω σε μεγαλυτερο.
Εισαι ΘΕΟΣ.

Κι εγω αυτο εκανα για τα χρυσοψαρα μου, αλλα αναγκάστηκα να αδειασω το μεγαλο μου ενυδρειο για να τα μεταφερω εκει.
Ευτυχως επειδη το δουλεψα με υπομονη για πολυ καιρο το σχεδιο του αδειασματος (σχεδον δυο χρονια το σκεφτομουν και ενα χρονο εκανα να το αδειασω), περιμενα να βρω οσο καλυτερες περιπτωσεις "αναδοχων γονεων" για τα ψαρια που ηταν εκει, και να μην πανε οπου να'ναι.
Ηταν ομως βασανιστικη και μονο η ιδεα του σχεδιου, εκτος της διαδικασιας.

Επιπλεον ενα ακομα μειονεκτημα, ειναι οτι ειναι μονο 4 χρονων τα ψαρια κι αν καταφερω να τα κρατησω για ολο το προσδοκιμο της ζωης του, δεν θα καταφερω ... μαλλον ...να ειμαι μπροστα για το δω
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-11-13, 15:32
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

6 χρονια το ιδιο ενυδρειο.. 6 χρονια τα ιδια ψαρια...

Αν το χω βαρεθει? Καποιες μερες, παρα πολυ... αλλα κατι μεσα μου μου λεει καθε φορα " ειναι τα ψαρια σου"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-11-13, 15:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
6 χρονια το ιδιο ενυδρειο.. 6 χρονια τα ιδια ψαρια...

Αν το χω βαρεθει? Καποιες μερες, παρα πολυ... αλλα κατι μεσα μου μου λεει καθε φορα " ειναι τα ψαρια σου"
Μπραβο ρε Αμαλια.
Ισως να το δουμε το ενυδρειο οπως και το σπιτι μας.
Δλδ τι κανουμε οταν θελουμε να κανουμε μια ανανεωση στο χωρο μας?
Παρομοια να κανουμε μια ανανεωση στο χωρο των κατοικιδιων μας.
Να αλλαξουμε προσεκτικα ενα διακοσμητικο, κανενα ξυλο παλιο, κανενα φυτο φρεσκο κλπ, να παρουμε κανενα καινουριο γκατζεκακι (πχ μια εσπρεσιερα ) ή ανανεωση εξοπλισμου.

Σιγουρα θα αλλαζω βυθο καθε μερικα χρονια για να μη γινει εστια προβληματων απο μια στιγμη και μετα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-11-13, 16:10
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

παρομοιο θεμα ειχα ξεκινησει και εγω καποια στιγμη περυσι.

να μιλησω για το εαυτο μου. Νιωθω οτι δεν με ενδιαφερουν τοσο τα ψαρια οσο η προκληση για το τι μπορω να κανω στο θεμα aquascape και φυτα. οσο για κατοικους προτιμω με διαφορα τις γαριδες.

Ετσι λοιπον ξεστηνω το ενυδρειο μετα απο ενα χρονο, εχοντας ολοκληρωσει (για μενα) το συγκεκριμενο τον κυκλο του, αλλα δεν στερω απο κανενα ψαρι το σπιτι του γιατι δεν ειχα ψαρια μεσα!

αμα ειχα τη πολυτελεια να ειχα 7 ενυδρεια διαφορετικα τοτε δεν θα υπηρχε θεμα!!
-------------------------
και συμφωνω με τον Πανο οτι αν θελεις σαν χομπιστας να προχωρας και να εξελίσεσαι δε γινεται με το να εχεις ενα ενυδρειο ενα στησιμο 5 χρονια.. δε γινεται. σε τρωει για παραπανω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bloskas : 06-11-13 στις 16:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-11-13, 16:38
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Εγω σαν ανθρωπος που δεν αλλαζει ευκολα (συνηθειες, γνωμες , φιλους) αντιμετωπιζω με το ιδιο σκεπτικο και τα ενυδρεια μου. Δε μου αρεσει η ιδεα να ξεστηνω-καταστρεφω ενα οικοσυστημα που εκανε τοσο καιρο για να δημιουργηθει. Εξαλλου βλεπω οτι ειδικα στα φυτεμενα ενυδρεια που συνεχως αλλαζουν μορφη και εξελισσονται δεν ειναι ευκολο να τα βαρεθεις.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-11-13, 16:56
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι ΘΕΟΣ.

Κι εγω αυτο εκανα για τα χρυσοψαρα μου, αλλα αναγκάστηκα να αδειασω το μεγαλο μου ενυδρειο για να τα μεταφερω εκει.
Ευτυχως επειδη το δουλεψα με υπομονη για πολυ καιρο το σχεδιο του αδειασματος (σχεδον δυο χρονια το σκεφτομουν και ενα χρονο εκανα να το αδειασω), περιμενα να βρω οσο καλυτερες περιπτωσεις "αναδοχων γονεων" για τα ψαρια που ηταν εκει, και να μην πανε οπου να'ναι.
Ηταν ομως βασανιστικη και μονο η ιδεα του σχεδιου, εκτος της διαδικασιας.

Επιπλεον ενα ακομα μειονεκτημα, ειναι οτι ειναι μονο 4 χρονων τα ψαρια κι αν καταφερω να τα κρατησω για ολο το προσδοκιμο της ζωης του, δεν θα καταφερω ... μαλλον ...να ειμαι μπροστα για το δω
Σ'ευχαριστω Σπυρο να'σαι καλα.Και εγω εχω στο προγραμμα το 120αρι που εχω στο σαλονι θα γινει ενα 400αρι η 500αρι και θα μου παρει πολυ καιρο να το στησω σωστα χωρις να μετανιωσω για κατι.Γιατι μεχρι εκει θα φτασω σε λιτρα και θα το κρατησω ετσι στημενο για χρονια(θελω να ελπιζω)!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-11-13, 17:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω σαν ανθρωπος που δεν αλλαζει ευκολα (συνηθειες, γνωμες , φιλους) αντιμετωπιζω με το ιδιο σκεπτικο και τα ενυδρεια μου. Δε μου αρεσει η ιδεα να ξεστηνω-καταστρεφω ενα οικοσυστημα που εκανε τοσο καιρο για να δημιουργηθει. Εξαλλου βλεπω οτι ειδικα στα φυτεμενα ενυδρεια που συνεχως αλλαζουν μορφη και εξελισσονται δεν ειναι ευκολο να τα βαρεθεις.
Έτσι το ίδιο ακριβώς και εγώ, όταν ήθελα κάτι άλλο έστησα 2ο, μετά ένα 3ο μικρό, και τώρα (θεού, συζύγου και οικονομικών θέλοντος) σκέφτομαι για ένα 350αρι ξύλινο για να μετακομίσουν οι κάτοικοι του 1 ου . Παιδιά δεν τα χορταίνω με τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-11-13, 17:35
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

στην ουσία ρωτάμε αν το ζητούμενο είναι το ενυδρείο ή τα ψάρια.
"έμπλεξα" τυχαία όπως πολλοί με τα χρυσόψαρα και όταν τα μετακόμισα στο κατάλληλο ενυδρείο, αφορούσε την δική τους ποιότητα ζωής.
μου φαίνεται αδιανόητο να τα δώσω για να αλλάξω το set up του ενυδρείου. τα δύο απ' αυτά είναι 6 ετών.
η διακοσμητική πλευρά του ενυδρείου είναι μια ενδιαφέρουσα παράμετρος , πάντα όμως για μένα σε σχέση με τους κατοίκους του. ποτέ δεν με απασχόλησε σαν αυτόνομο διακοσμητικό στοιχείο του χώρου.
σίγουρα όταν μπαίνεις στο "λούκι" του "χόμπυ" επιθυμείς κι άλλο κι άλλο ενυδρείο για να έχεις την εμπειρία κι άλλων ψαριών.. αν υπάρχει ο χώρος, ο χρόνος και η οικονομική δυνατότητα είναι μια χαρά. διαφορετικά συμβιβάζεσαι με τις δυνατότητές σου.
η απόφαση να στήσεις ένα ενυδρείο και να φιλοξενήσεις κάποια ψαράκια, είναι εξ' ίσου σημαντική όσο η υιοθεσία οιουδήποτε ζώου.
πρέπει να είσαι πριν απ' όλα φιλόζωος κι όχι χημικος, γεωπόνος ή διακοσμητής και ν' αδιαφορείς για την ζωή των ψαριών.
αυτή την στιγμή έχω το πρώτο μου 30άρι να λειτουργεί για ένα cardinal που έχει απομείνει να ζει μόνο του πλέον και είναι πάνω από 6 ετών.
είμαι κατηγορηματικά αντίθετη με την επιστροφή ψαριών στα πετ σοπς.
το θεωρώ οξύμωρο, να "μαλώνουμε" τους πρωτάρηδες για τα λάθη τους που δεν σέβονται την ποιότητα ζωής του ψαριού τους και μετά σε άλλο θέμα αναλύσεων υψηλού επιπέδου να βλέπουμε να συστήνεται επιστροφή των ψαριών στα μαγαζιά προκειμένου να γίνει ένα ωραίο στήσιμο.

Καλά έκανες και έθεσες αυτό το θέμα γιατί όσοι από μας είμαστε μεγαλύτεροι σε ηλικία και στο "άθλημα" πρέπει να μεταβιβάζουμε σωστές απόψεις προς τους νεότερους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-11-13, 17:36
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

2 χρονια το 120λιτρο με τα ιδια ψαρια, ιδια φυτα κατα 90% και ιδιο στησιμο.
1 χρονο ακριβως το 200λιτρο με τα ιδια ψαρια, φυτα και στησιμο και δεν τα εχω βαρεθει καθολου. μεσα μπαινει χερι μονο στα κλαδεματα και γενικοτερα τα αφηνω στην ησυχια τους. θελω να προσπαθησω να δω ποσο καιρο θα ζησουν τα ψαρια μου και γενικοτερα τα ενυδρεια μου, χωρις να πειραξω τιποτα.
ισως αυτο να μου <<βγαινει>> απο μονο του, επειδη ασχολουμαι μονο με spieces ενυδρεια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-11-13, 19:04
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Προσωπικά δεν κάνω αλλαγές στο ενυδρείο μόνο βελτιώσεις, τις φοβάμαι γιατί αλλάζουν οι συνήθειες και οι συμπεριφορές στα ψάρια, μόνο για μετακόμιση και εκεί προσέχω να το ξαναστήσω έτσι όπως ήταν ώστε να βρουν πάλι το σημείο τους τα ψάρια δηλ την φωλιά που είχαν.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-11-13, 22:38
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Νομιζω οτι η ολη κουβεντα εχει να κανει με δυο τυπους ανθρωπων:

-Υπαρχουν ατομα που αλλαζουν ψαροσυνθεση σε συντομο χρονικο διαστημα, ωστε να φιλοξενησουν αρκετα ειδη. Ειτε γιατι δεν βρηκαν ακομα το ειδος που τους ταιριαζει, ειτε γιατι θελουν να δοκιμασουν τα παντα.

-Υπαρχουν ατομα που βρηκαν τα ειδη που εψαχναν για να κολλησουν μαζι τους, να τα κανουν τα κατοικιδια τους, να τα αγαπησουν και απο εκει και περα να κανουν οτι καλυτερο μπορουν για να ειναι η συμβιωση τους ευχαριστη και για τις δυο πλευρες.

Νομιζω οτι μια αλλαγη στησιματος ενυδρειου δεν ειναι καθολου κακη σε μερικες περιπτωσεις, αλλα αυτο εχει να κανει και με το ειδος των κατοικων του ενυδρειου και με αυτη τη βαση θα πρεπει να λειτουργουμε. Φυσικα και προκειται για μη ευχαριστη και δυσκολη διαδικασια για τα ψαρια (και για το χομπιστα) η αλλαγη στησιματος ενυδρειου (μετακινηση, ενυδρειο καραντινα, νεο αγνωστο περιβαλλον), αλλα δεν ειναι ολα τα ψαρια τα ιδια.

Να πω δυο παραδειγματα ψαριων (τα οποια φιλοξενω) για να δικαιολογησω την παραπανω αποψη:

-Στα Neolamprologus Multifasciatus (Multies), δεν θα αλλαζα ποτε κατι που εχει να κανει με τα κελυφη τους και την περιοχη που εχει παρει το καθε ενα, γιατι πολυ απλα αν εστω σκεφτω να κουνησω κατι, θα νοιωθουν οτι τους γκρεμισα το σπιτι. Ειναι ψαρια που το ενυδρειο το εχουν κανει σπιτι τους απο την πρωτη στιγμη.

-Απο την αλλη, τα Dwarf Puffers, μετα απο 1.5 χρονο στο ιδιο ενυδρειο, τα βλεπω οτι βαριουνται και δεν κανω καθολου πλακα. Εχουν εξερευνησει καθε πιθανο σημειο του ενυδρειου και αυτο που κανουν, ειναι να περιμενουν ποτε θα κουνηθω για να κολλησουν τα μουτρα τους στα τζαμια και να δουν τι κανω. Ουτε σκυλους να ειχα. Σε τετοιου τυπου κατοικους, νομιζω αξιζει τον κοπο και το ρισκο μια αλλαγη setup, κατι που σκεφτομαι εδω και καιρο να κανω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-11-13, 23:28
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Στησιμο/ξεστησιμο ενυδρειων σε συντομο χρονικο διαστημα, δεν θα ειταν και πολυ καλο για τα ζωντανα, σαν να θεωρεις το ενυδρειο ενα διακοσμητικο στο σπιτι,νομιζω πως μπορουμε να τα εχουμε και τα δυο και τα ψαρια μας καλα και ενα πολυ καλο διακοσνητικο αν το στησουμε σωστα και μελετιμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-11-13, 23:45
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

δυστυχως με τα ψαρια αρκετοι δεν εχουν την επαφη που μπορουν να εχουν με ενα σκυλο ή μια γατα οποτε ειναι λογικο καποια στιγμη να βαριουνται το ιδιο θεαμα συνεχεια και να θελουν να αλλαξουν κατι, τοτε συνηθως την πληρωνουν τα ψαρια, τα τελευταια χρονια προ κρισης υπηρχε και η μοδα των δισκων και ηθελαν οι περισσοτεροι νεοι χομπυστες κατα κυριο λογο, να βαλουν "τον βασιλια των ψαριων" χωρις να μπορουν να υπολογισουν τον χρονο και ισως τον κοπο που θελουν οι ρουτινες για να μπορεις να χαρεις αυτο τα ψαρια σε λιγα λιτρα, αυτο καταντησε κουραστικο καποια στιγμη για αυτους, οποτε παμε παλι σε αλλαγη ψαριων.
καποιες φορες ενα καινουριο μελος στην οικογενεια σου στερει τον χρονο που μπορεις να αφιερωσεις στα ζωντανα σου.
μην ξεχναμε και αλλη μια παραμετρο την οικονομικη, γνωριζω αρκετους ανθρωπους που ειχαν αρκετα ενυδρεια και αναγκαστηκαν να αποχωριστουν τους κατοικους τους λογο οικονομικων δυσκολιων.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-11-13, 01:33
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Οταν καταφερα να χαλιναγωγησω τα <<εγω>> και τα <<θελω μου>> και σε αυτο εχετε συμβαλει ολοι στο forum με τις παρατηρησεις και τις συμβουλες σας και οταν πλεον αρχισα να το θεωρω χομπι γιατι πριν ειχα αλλη αποψη και ειδα ποσο λαθος ειχα κανει με την επιλογη των ψαριων (ειχαν καταντησει <<με την καλη εννοια>>δισκοι οι boesmani) επρεπε να τις δωσω γιατι δυστηχουσαν στο δικο μου ενυδρειο εκεινη η περιοδος ηταν η πιο αγχωτικη κατασταση που εχω μπει ποτε για να μην κανω λαθος επιλογη ατομου γιατι petshop το ειχα αποκλεισει απ την αρχη.Eπειδη λοιπον εμαθα πολλα απο αυτο ,τα επομενα ψαρια που μπηκαν εγινε με πολυ ψαξιμο για να ειμαι σιγουρος για αυτα που μπορω να προσφερω επειδη σε αυτη την κατασταση δεν θελω να ξαναμπω η επομενη αλλαγη ιχθυοσυνθεσης ελπιζω να γινει σε κανα 4 (χοντρικα)χρονια αφου τοσο ειναι το προσδοκιμο ζωης στα γετρουδακια και μεχρι τοτε national geographic
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-11-13, 09:28
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Νομιζω οτι το "εγω" ειναι εντονο στο χομπι μας, αλλιως τα ψαρια θα ζουσαν ελευθερα στη φυση. Αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα...

Σε καθε περιπτωση, η βαση της σκεψης πρεπει να ειναι τα ιδια τα ψαρια, εφοσον αυτα ζουν στο ενυδρειο και οχι εμεις. Μερικες φορες, παντα κατα τη γνωμη μου, δεν ειναι κακο να γινει μια αλλαγη setup για ανανεωση τοσο του ενδιαφεροντος των ψαριων (αναλογα με το ειδος οπως λεω παραπανω), οσο και για το δικο μας ματι. Μην ξεχναμε οτι ειναι μια συμβιωση το ενυδρειο (τουλαχιστον οπως το βλεπω εγω) και οπως ολες οι συμβιωσεις, χρειαζονται μια μικρη αλλαγη καποια στιγμη.

Δεν θεωρω κακο, οποτε, μια αλλαγη setup βαζοντας το ιδια ψαρια μεσα, αρκει να γινεται σωστα για τα ψαρια και σιγουρα οχι συχνα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-11-13, 11:17
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παντως καποια ψαρια δενονται πολυ με το χωρο και αποκτουν συνηθειες.

6 χρονια εχω τα ιδια ψαρια... εκτος απο ενα κορυδορας που εχασα φετος. Οι αλλαγες ειναι τον πρωτο χρονο σε μεγαλυτερο ενυδρειο και περυσι σε ενυδρειο ιδιου ογκου αλλα με μεγαλυτερο μηκος και μικροτερο υψος.

Καποια στιγμη ειχα βαρεθει οπως εγραψα και πιο πανω ειχα βαρεθει να βλεπω τα ιδια και τα ιδια... και ειπα να αλλαξω ριζες και να πεταξω μια ψευτικη σπηλια που ειχα παρει στην αρχη (κλασικ) βαζοντας μια καρυδα... ε καταστροφη....στρες τεραστιο

Καποια ψαρια εψαχναν να βρουν τη ριζα με το μεγαλο μηκος που πηγαιναν περα δωθε πανω εκει και αυτα που κοιμοντουσαν μεσα στη σπηλια δεν εμπαιναν καν στις καρυδες.. Μια βδομαδα αυτο γινοταν και μετα αρχισα να βλεπω φιν ροτ. Ε ξαναβαλα τη ριζα και τη σπηλια... και βλεπω το ιδιο "εργο" παλι
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-11-13, 12:00
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Συμφωνω απολυτα. Οπως το παραδειγμα που εγραψα λιγο πιο πανω. Δεν ειναι ολα τα ψαρια τα ιδια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-11-13, 12:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά από τη μικρή εμπειρία που έχω , κατάλαβα πως τα ψάρια γενικότερα είναι ζώα της ρουτίνας, αν έχουν τροφή, ταίρι για αναπαραγωγή και να νιώθουν ασφάλεια είναι μια χαρά. Και για αυτό ακούω και μαθαίνω , όπως και εσείς, για ασθένειες από το στρες κλπ. Τα ψάρια μάλλον θέλουν "μαμ, κακά και νάνι" και φικιφικι φυσικά, και όλα είναι μια χαρά. Αν αφήσουμε το "εγώ" μας στην άκρη και δούμε το όλο θέμα από αυτή τη σκοπιά, τότε το στήσιμο/ξεστήσιμο μάλλον πιο πολύ κακό κάνει παρά καλό.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-11-13, 12:36
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καθε ζωντανος οργανισμος θελει το σπιτι του και τη ρουτινα του. Το θεμα δεν ειναι αν ειναι κακη μια αλλαγη στησιματος, γιατι σιγουρα ειναι κακη απο καθε αποψη για τα ψαρια. Νομιζω ολοι θα συμφωνησουμε σε αυτο.

Απλα κουβεντα κανουμε και η δικη μου γνωμη ειναι οτι σε μερικα ειδη θα κανει λιγοτερο κακο απο καποια αλλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-11-13, 13:35
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθε ζωντανος οργανισμος θελει το σπιτι του και τη ρουτινα του. Το θεμα δεν ειναι αν ειναι κακη μια αλλαγη στησιματος, γιατι σιγουρα ειναι κακη απο καθε αποψη για τα ψαρια. Νομιζω ολοι θα συμφωνησουμε σε αυτο.

Απλα κουβεντα κανουμε και η δικη μου γνωμη ειναι οτι σε μερικα ειδη θα κανει λιγοτερο κακο απο καποια αλλα.
Συμφωνω στο θεμα κατοικιας των ψαριων,και πιστευω οτι στο στησιμο/ξεστησιμο πολυ λιγοτερο εως ελαχιστο προβλημα αντιμετωπιζουν τα ασπονδηλα!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-11-13, 16:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω στο θεμα κατοικιας των ψαριων,και πιστευω οτι στο στησιμο/ξεστησιμο πολυ λιγοτερο εως ελαχιστο προβλημα αντιμετωπιζουν τα ασπονδηλα!
Δεν συμφωνω.
Οι γαριδες αν πανε σε φρεσκοστημενο ενυδρειο και φυσικα νεο βυθο, συνηθως εχουν προβληματα.
Επισης και με ανακαταταξεις στο βυθο, εχουν συνηθως προβληματα αν δεν γινουν πολυ προσεκτικα.
Μεχρι και σαλιγκαρια εχω παρατηρησει που ειναι δυσκολα (πχ τα helena) στις μεταφορες, και θελουν καλη προσαρμογη κι αυτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-11-13, 19:38
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν συμφωνω.
Οι γαριδες αν πανε σε φρεσκοστημενο ενυδρειο και φυσικα νεο βυθο, συνηθως εχουν προβληματα.
Επισης και με ανακαταταξεις στο βυθο, εχουν συνηθως προβληματα αν δεν γινουν πολυ προσεκτικα.
Μεχρι και σαλιγκαρια εχω παρατηρησει που ειναι δυσκολα (πχ τα helena) στις μεταφορες, και θελουν καλη προσαρμογη κι αυτα.
Εννοω οτι αμα μπουνε σε καινουργιο ενυδρειο στρωμενο και με σωστες παραμετρους δεν εχουν μεγαλο προβλημα!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-11-13, 19:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι γαριδες ζουν στο βυθο κυριως.
Για να ωριμασει καπως ο βυθος θελει τουλαχιστον 3-4 μηνες.
Δεν ξερω σιγουρα αν βοηθαει το μπολιασμα βυθου κι αν πιανει τοσο απλα το ειδος αυτο μπολιασματος (ιδιως απο ενας αρχαριο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-11-13, 13:07
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

καλησπέρα,
πίστευα πως δεν θα με απασχολούσε μέχρι πριν λίγο καιρό όπου ένα βίαιο γεγονός με ανάγκασε να ξεστήσω και να μετακινήσω το ενυδρείο σε ελάχιστο χρόνο. Μέχρι τότε τα ψαράκια της σύνθεσης μου είχαν μόνο φυσιολογικές απώλειες (θέλω να πιστεύω) και καμία προσθήκη. Όταν ο χώρος αποκαταστάθηκε και το ενυδρείο μετακινήθηκε στην νέα του θέση επανήλθε στην ίδια σχεδόν κατάσταση με πρίν αλλά τα σκαλάρια μου έχουν χάσει την όρεξη τους. Ελπίζω να συνηθίσουν την νέα ρουτίνα και να επανέλθουν. Το ενυδρείο είναι περίπου 5 ετών...

πάντα καλά,
Caverman
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Διαστημα φωτισμου ? rakita Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 01-12-12 18:20
Το χρονικο της καταστροφης...... Pritanis Δίσκοι 59 08-12-05 17:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10207 seconds with 13 queries