Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-10-13, 05:13
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή Πληροφοριες.Κατασκευη 80λιτρου ενυδρειου για Neon tetra

Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι να κατασκευασω(πρωτη αποπειρα κατασκευης)ενα 80λιτρο ενυδρειο οι διαστασεις του θα ειναι Μηκος.110cm,Πλατος.30cm και Υψος.27cm.

Αυτα που θελω να ρωτησω ειναι:1ον τι παχος θα πρεπει να ειναι περιπου τα τζαμια για να αντεξουν την πιεση του νερου?2ον θα πρεπει να παρω καποιο ειδικο τζαμι για ενυδρεια ή θα παρω ενα απλο τζαμι?3ον ποσα περιπου Neon θα μπορεσω να βαλω μεσα στο ενυδρειο?και 4ον ποια θα ειναι τα ιδανικα φυτα για τα Neon?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-10-13, 09:47
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Γεια σου. Οι διαστασεις που δινεις βγαζουν 90 λιτρα. Τωρα σχετικα με την κατασκευη οπως θα δεις και εδω εαν βαλεις safety factor 5 σου βγαζει παχος γυαλιου 4 mm. Τζαμι ειδικο για ενυδρειο δεν υπαρχει εκτος απο κατι τζαμια που ονομαζονται extra clear αλλα ειναι ακριβα οπως εχω ακουσει. Καποιοι τα επιλεγουν παντως για την προσοψη. Στο δικο μου ενυδρειο αλλα και σε οσα εχω δει ολοι βαζουν απλο τζαμι. Μια χαρα ειναι. Επισης καλο θα ηταν αν εβαζες και κοντρες. Τζαμι δε πηρα ροντε. Εαν δεν εχεις ξανακολλησει ενυδρειο καλο εινι να εχεις καποιον που γνωριζει γιατι αλλιως θα παιδευτεις(μιλαω απο προσωπικη εμπειρια)

Τωρα σχετικα με το ενυδρειο. Πολυ καλο το μηκος αλλα το υψος δε ξερω ενα θα σε βολεψει. Δλδ αν βαλεις και 5 εκατοστα υποστρωμα σου μενουν 20 εκατοστα και σκεψου οτι δε μπορεις να βαλεις νερο μεχρι πανω. Τα μακροστενα ενυρδεια ειναι πανεμορφα αλλα το υψος αυτο με προβληματιζει.

Τα νεον θελουν μαλακο νερο. Μπορεις να προσφερεις κατι τετοιο? Εχεις οσμωση? Φυτα εχεις πολλες επιλογες. Εαν θες βιοτοπιο ενυδρειο τοτε πας σε φυτα Αμαζονιου.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-10-13, 10:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε safety factor 3.9 και τις διαστασεις.
http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
Τα 27 υψος που θελεις να δωσεις, μειωνοουν παρα πολυ τιςς πιεσεις (απο το υψος εξαρταται περισσοτερο το παχος των τζαμιων).
Πολυ καλες οι διαστασεις για τα ψαρια αυτα.
Αν μπορεις να δωσεις και λιγο παραπανω (5-10 εκ) πλατος και υψος, θα ηταν τελεια.

Φυτα ιδανικα, ειναι αυτα που υπαρχουν και στους βιτοπους που ζουν.
Δεν εχουν ομως πολλα στο χωρο του βιοτοπου που ζουν συνηθως, αφου ζουν κυριως σε (blackwater) σκοτεινα, οξινα, μαλακά (λογω ξερων πεσμενων φυλλων και ελων τυρφης) ως επι των πλειστων νερα, οπου τα φυτα δεν μπορουν να αναπτυχθουν και πολυ κλαλα, και οπου υπαρχουν φυτα υδροφιλα και δεντρα, που μια ειναι μεσα στο νερο μια εξω, (αναλογα την εποχη ξηρασιας ή βροχων) που δημιουργουν σκιες.
Ομως εχουν συλλεχθει και σε μερη με καθαρα νερα (clearwater) και φυτα.

Μπορεις να βαλεις λεπτα, ευκολα (χαμηλες απαιτησεις σε φως κλπ) και χαμηλουν υψους φυτα, οπως echinodorus tenellus και γενικα ειδη εχινοδορων, με κριτηριο επιλογης το υψος του χωρου, αφου καποια γινονται 1+ μετρο.
Επισης μπορεις να επιλεξεις και υδροφιλα φυτα που εχουν τον κορμο και τις ριζες μεσα στο νερο και αναπτυσονται απεξω. Θα προσφερουν και τη σκια που λεγαμε.

Θελεις οπωσδηποτε neon tetra? ή θα κοιταξεις και τα αλλα ειδη, μηπως σε ενδιαφερει η διατηρηση και καποιου πιο ιδιαιτερου tetra?


Δες και κανενα βιντεο απο τους βιοτοπους
https://www.youtube.com/results?q=pa...GR&sa=N&tab=v1
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-10-13, 16:02
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης καλο θα ηταν αν εβαζες και κοντρες.
οπως ειπα ειμαι απειρος στην κατασκευη ενυδρειου.εχω διαβασει και αλλου οτι για την κατασκευη ενυδρειου χρησιμοποιουν κοντες.αυτο τι σημαινει και ποια η χρησιμοτητα τους?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα σχετικα με το ενυδρειο. Πολυ καλο το μηκος αλλα το υψος δε ξερω ενα θα σε βολεψει. Δλδ αν βαλεις και 5 εκατοστα υποστρωμα σου μενουν 20 εκατοστα και σκεψου οτι δε μπορεις να βαλεις νερο μεχρι πανω. Τα μακροστενα ενυρδεια ειναι πανεμορφα αλλα το υψος αυτο με προβληματιζει.
αυτο με προβληματιζει και εμενα αλλα θελω να το βαλω στο γραφειο μου και με περιοριζουν τα ραφια του που εχουν υψος 35εκ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νεον θελουν μαλακο νερο. Μπορεις να προσφερεις κατι τετοιο? Εχεις οσμωση?
απο οτι εχω διαβασει στην Αρτα εχει μαλακο νερο(τωρα κατα ποσο ισχυει αυτο και ποιες ειναι τιμες του δν ξερω)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Θελεις οπωσδηποτε neon tetra? ή θα κοιταξεις και τα αλλα ειδη, μηπως σε ενδιαφερει η διατηρηση και καποιου πιο ιδιαιτερου tetra?[/URL]
βασικα πιο ειναι το πιο ευκολο ειδος στην διατηρηση του?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yo13 : 16-10-13 στις 16:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-10-13, 17:39
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yo13 Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως ειπα ειμαι απειρος στην κατασκευη ενυδρειου.εχω διαβασει και αλλου οτι για την κατασκευη ενυδρειου χρησιμοποιουν κοντες.αυτο τι σημαινει και ποια η χρησιμοτητα τους
Διαβασε εδω.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-13, 17:43
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασε εδω.
σε ευχαριστω φιλε μου...το ιδιο αρθρο βρηκα πριν λιγα λεπτα πιστευω οτι καταλαβα τι εννοει για την χρησιμοτητα της κοντρας στην κατασκευη του ενυδρειου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-10-13, 12:32
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Σημερα πηγα στν τζαμα για να ρωτησω πανω κατω την τιμη των τζαμιων, η οποια ειναι περιπου στα 40 ευρω...αυτος μου ειπε να χρησιμοποιησω τζαμι παχους 6χιλ. και οτι δεν θα χρειαστει να βαλω κοντρες,ποια η γνωμη σας για αυτο?και επισης τι σιλικονη θα πρεπει να χρησιμοποιησω για να κολλησω τα τζαμια?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-10-13, 12:48
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

40 ¤ για 6αρι καλη τιμη ακουγεται. Κοντρες εσυ θα αποφασισεις. Εγω εκανα ενα 60αρι και δεν εβαλα. Σιλικονη Bison για ενυδρεια. Αυτη χρησημοποιουν οι περισσοτεροι.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-10-13, 14:33
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

αν μπορεσω και μεγαλωσω λιγο το μεγεθος και τα λιτρα του ενυδρειου περιπου στα 110-120 λιτρα τι αλλο ειδος απο κοπαδοψαρα θα μπορουσα να βαλω μεσα εκτος απο νεον?και να ειναι σχετικα ευκολα στην διατηρηση τους?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-10-13, 14:36
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις και κοπαδόψαρα βυθού, όπως είναι τα corydoras habrosus.

Απλά δεν θέλουν πολύ φως αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-10-13, 18:49
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no_name Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να βάλεις και κοπαδόψαρα βυθού, όπως είναι τα corydoras habrosus.

Απλά δεν θέλουν πολύ φως αυτά

Σε ευχαριστω για τν ιδεα φιλε μου...

Αν μπορει και καποιος αλλος να μου δωσει ιδεες θα ηταν ευπροσδεκτες..για να μπορεσω να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη και δυνατοτητα επιλογης ψαριων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
neon tetra poet Γλυκό νερό - Γενικά 5 08-09-12 22:54
tetra neon Koninos Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 02-02-11 19:07
Neon Tetra velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 25 22-10-09 13:40
NEON TETRA shalis Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-10-09 13:20
Πληροφοριες κατασκευη μικρου ενυδρειου giler84 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 19-03-09 20:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04820 seconds with 13 queries