Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-12, 00:57
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Συμβουλες σε στησιμο 60 λιτρου αφρικανικου

Καλησπεραααα, με ενα φιλαρακι απο σερρες βρεθηκαμε σημερα, παραθετω μια φωτο απτο ενυδρειο του οπως ειναι τωρα.

Τα φυτα δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση, μαυρες καποιες βαλισνεριες, πιθανων να εχει τις ριζες πολυ κοντα δεν ξερω, βαζει ταμπλετες στις ριζες παντως. Απο φιλτρο εχει ενα εσωτερικο, που πιθανον να φυγει και να παρει τη θεση του καποιο μικρο εξωτερικο. 50W θερμοστατη, sylvania standard daylight T8, κατω το χαλικι δεν ξερω αν ειναι ασβεστολιθικο, αλλα τελωσπαντων θα τα δουμε στην πορεια.

Σκεφτεται να το κανει αφρικανικο. Νερο θα του δινω εγω απτο ακαθαρτο της οσμωσης αν τελικα παμε σαυτο το setup γιατι το νερο εδω (στο δικο μου σπιτι) εχει τα παρακατω χαρακτηριστικα. ph 7,5 Gh 15-18, Kh 15-19, NO2 0, NO3 ~40, NH3/NH4 0 (σε αλλο σπιτι εχω δει και μετρησιμη αμμωνια)

Υποθετωντας οτι και αυτος σκατα νερο εχει, θα περνει το ακαθαρτο της οσμωσης που και πιο σκληρο θαναι, και απελευθερωμενο απο νιτρικα και αμμωνια θα ειναι. (εδω ειναι που σκεφτομαι να κανω και εγω ενα malawi )

Tι ψαρια προτεινετε να μπουν μεσα οεο?? Εγω του προτεινα νανοκιχλιδες αλλα δεν εχω ιδεα απο αφρικη οποτε και δεν μπορω να ειμαι πιο συγκεκριμενος. Δεν το θελει ξερακιανο νταμαρι, θελει να υπαρχουν και καποια φυτα μεσα, οποτε στις προτασεις λαβετε υποψην και τον πιθανο κολοχαρακτηρα καποιων κιχλιδων. Πχ ειχε ενα (μαλλον) metriaclima estherae για μια βδομαδα μεσα, χαρισμα απο καποιον, και τουκανε το ενυδρειο καλοκαιρινο. Για δωστε φωτα

ΥΓ ακομα μετρησεις δεν εχουν γινει, θα αγοραστουν τα τεστ συντομα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-12-12, 04:28
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

επειδη τα λιτρα περιορίζουν..εγω προτείνω ή tanganyika με μουλτιφασιατους ή ενα ζευγος κριμπένσις....νανοκιχλίδα αμερικης θα μπλέξει με μαλακά νερα κ.ο.κ...αν θελει σκληρο παίζει σε ταγκανίκα νομιζω..για μαλαουι ουτε λόγος με τόσα λιτρα....κοπαδόψαρα δεν μπαίνουν ευκολα..οποτε....ρίξε και μια ματιά στο υπόμνημα του γιωργου για επιλογες στα 60λιτρα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-12-12, 04:28
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Πες του να μην βαζει ταμπλετες εκει που ειναι οι ριζες λιγο παραπερα γιατι αλλιως τις καιει και μπορει να φταιει και αυτο που του μαυριζουν τα φυλλα
Windows 8 βλεπω στην αντανακλαση;;;;; λενε τιποτα;;;;
τα υπολοιπα τα αφινω στους μετρ του ιδους
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-12-12, 04:30
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

επίσης α)αν πάει σε ταγκανίκα θα πρεπει να αλλαξει χαλίκι β) οι βαλισνέριες πιθανότατα να χαλάνε επειδή τις κουρεύει με ψαλίδι
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-12-12, 04:31
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

θα μπορουσες να βαλεις ενα ζευγαρι κριμπ μεσα αλλα μονο αυτο τιποτα αλλο εγω τα εχω σε ενα 120αρι και εβαλα μεσα μερικα red cherry ισα για να ξεθαρεψουν μολις βγει ζευγαρι θα φυγουν ολα!Οποτε ψιφιζω δαγκωτο ζευγαρι κριμπ εχουν και ωραιες συμπεριφορες και αμα εχει μερακι να το φυτεψει τερμα οσο δεν παει θα το κανει πανεμορφο απλα θα μπλεξει με τυρφη συν το δικο σου νερο απο την οσμοση που θα ειναι ελαφρως μαλακομενο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-12-12, 04:35
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmasn Εμφάνιση μηνυμάτων
θα μπορουσες να βαλεις ενα ζευγαρι κριμπ μεσα αλλα μονο αυτο τιποτα αλλο εγω τα εχω σε ενα 120αρι και εβαλα μεσα μερικα red cherry ισα για να ξεθαρεψουν μολις βγει ζευγαρι θα φυγουν ολα!Οποτε ψιφιζω δαγκωτο ζευγαρι κριμπ εχουν και ωραιες συμπεριφορες και αμα εχει μερακι να το φυτεψει τερμα οσο δεν παει θα το κανει πανεμορφο απλα θα μπλεξει με τυρφη συν το δικο σου νερο απο την οσμοση που θα ειναι ελαφρως μαλακομενο
1) ο σπύρος λεει οτι θα δινει το ''σκληρο-βρωμικο'' νερο στο παλικαρι
2)αν red cherry εννοεις γαριδες τοτε τραγικο λαθος ΠΟΤΕ οι ρεντ τσέρυ μαζι με τα κριμπ και γενικοτερα ποτε δεν βάζουμε γαρίδες με κιχλιδες
3)δεν ειναι αναγκη να μπλέξει με τύρφη,αλλιως αν μπλέξει δεν ειναι αναγκη και να το φυτεψει..το κανει blackwater ...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-12-12, 04:37
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

cherry barb σορρυ δικο μου το λαθος το 1ο δεν το καταλαβα
και πως θα μαλακωσει το νερο; τα κριμπ θελουν σχετικα χαμιλες τιμες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-12-12, 08:54
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Αν θέλει Τανγκανίκα πρέπει να αλλάξει το χαλίκι με ψιλή άμμο.
Απο ψάρια θα πρότεινα ένα χαρέμι Neolamprologus brevis. Αυτά τα ψάρια δεν ανακατεύουν πολύ την άμμο και δεν ενοχλούν τα φυτά, θέλουν έναν μικρό όγκο απο πέτρες και λίγα κελύφη.
Τις παραμέτρους του νερού μπορεί εύκολα να τις προσαρμόσει κατάλληλα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-12-12, 16:00
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Το νερο της οσμωσης δεν ειναι ελαφρως μαλακωμενο, ειναι νεκρα μαλακωμενο. Του προτεινα και εγω κριμπ αλλα δεν του αρεσαν περιεργως...Οπως λεει και ο τασος το βρωμικο θα του δινω, που και πιο σκληρο απτης βρυσης θα ειναι και χωρις νιτρικα. Μενει να γινουν μετρησεις αλλα πιστευω θαναι τελειες παραμετροι. Θα δειξει. Τασο ασβεστολιθικη αμμο υποθετω ε; Ωραια τα μπρεβις!! Κατι με ποιο πολυ χρωμα ειναι εφικτο; Κιτρινο εντονο η μπλε πχ. Αυτα τα χρωματα ειδα οτι προτιμουσε. Να σημειωσω οτι το ενυδρειο αν και φαινεται στις φωτος, ειναι αρκετο κοντο και πιο μακρυ αποτι συνηθως. 60x30x35.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-12-12, 20:46
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

σπύρο ή brevis ή multifasciatus ...αμμοοο.και ασβεστολιθική να μην ειναι δεν θα έχεις θέμα...κάτι με περισσοτερο χρώμα σε αυτα τα πεχα..δεν νομιζω...:/ θα ρίξω μια ματια ομως και θα σε ενημερώσω αν βρώ κατι...!!!! αν και απο εγχώριο μαγαζί ίσως δυσκολο!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-12-12, 21:03
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Σε αυτα τα ph τι εννοεις; Το ph ειναι το μονο ευκολο να ανεβει. Η αληθεια ειναι οτι το τοπικο πετ σοπ εχει μπολικη ποικιλια με ωραια χρωματα. Ειδα και κατι πολυ μικρα κιτρινα αλλα δεν ξερω τι ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-12-12, 21:57
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εννοω οτι σε τόσο ψηλά πεχα (απο το νερο που θα του δίνεις προφανώς*εκτος αν παίζει στο 7- δεν θα βρείς και πολλά είδη ψαριών....τα λίτρα περιορίζουν,και οσο για το πετ σοπ..καλύτερα να κάνετε μια βολτα.να δείτε 5-10 ψαρια,να διαλέξει τι του αρέσει να τα σημειώσετε σε ένα χαρτι και να ερθεις να τα γράψεις εδω να πουμε τι κανει !
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συμβουλες για στησιμο ενυδρειου heliman Δίσκοι 36 19-10-11 22:48
βοηθεια για στησιμο 60 λιτρου ενυδρειου ! PANOSLUCKY3 Αρχάριοι γλυκού νερού 12 29-09-11 03:39
ΣΤΗΣΙΜΟ 45 ΛΙΤΡΟΥ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ? CHRIS4204 Γλυκό νερό - Γενικά 5 26-09-11 21:15
ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ 54-ΛΙΤΡΟΥ stelios_ant Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 13 25-04-10 23:51
Συμβουλες για στησιμο φυτεμενου ErnieBall Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 29 28-01-10 18:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05182 seconds with 13 queries