Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 09-12-12, 18:00
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω αν του κανει καλο η μεγαλη αναταραξη.ας μιλησει καποιος που ξερει καλυτερα.το γκουραμι ειναι λαβυρινθοψαρο (εχει τρυπα στο κεφαλι και αναπνει οξυγονο) οπως ο μονομαχος και μπορει να γινουν χειροτερα τα πραματα.να σε ρωτησω κατι αλλο απο σκληροτητες και ph πως εισαι;
ναι γνωριζω οτι θελουν μικρη αναταραξη και υποσκιασμενο φωτισμο γενικοτερα αλλα αφου δεν το εβλεπα να αναπνεει καλα αυξησα την ροη, δεν επρεπε? με ανθρακα κτλπ καλα εκανα? πανω απο 24ωρο την εβγαλε στην επιφανεια κολημμενο στον θερμοστατη αναμφισβητητα κατι επαιξε με θερμοκρασια....
-------------------------
ph 7-7,2. σκληροτητα 180 ppm 9 dh αν δν κανω λαθος..ειναι σταθερα παντως.

Σκεφτομαι μηπως ο τυπος τα ειχε σε τελειως διαφορετικες παραμετρους..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Grimo : 09-12-12 στις 18:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-12-12, 18:06
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

σε ρωταω για το ph και τις σκληροτητες γιατι λογικα τα πετ εχουν τις ιδιες παραμετρους σε ολα τα ενυδρεια.και εκει ειναι το επικινδυνο της ιστοριας.και φυσικα την εχουμε πατησει πολλοι.για αυτο μας λενε οτι πρεπει να κανουμε προσαρμογη πολλων ημερων σε καραντινα ξεκινοντας με νερο σε τιμες βρυσης.
π.χ ο πετσοπας που ψωνιζω εδω στο νησι εχει σε ολα τα ενυδρεια ph 7,5.αν εγω λοιπον παρω ενα μονομαχο η ενα κοπαδι τετρα απο το μαγαζι και το ριξω στο ενυδρειο με 6,5 ph το πιθανοτερο ειναι να προκαλεσω οσμωτικο σοκ.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-12-12, 18:50
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να μην το χασω...? το βλεπω οριζοντιωνεται και παραμενει στην επιφανεια οτι κ να συμβαινει γυρω του..... sos
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-12-12, 19:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grimo Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να πω νικο... απλα μου κανει εντυπωση, οτι αρχισε αυτη τη νωθρη συμπεριφορα απο τοτε που μπηκε στο ενυδρειο μ... αυτο με ανησυχει κυριως..
αρχιζει και οριζοντιωνεται σαν να μην μπορει να αναπνευσει τωρα. εβαλα στο τερμα την εξοδο του φιλτρου για καλυτερη αναταραξη αλλα δεν πιστευω να ειναι ελλειψη οξυγονου..
ΟΧΙ αυτο ειναι τραγικο λαθος, τα λαβυρινθοψαρα ζουν σε περιοχες με μηδαμηνο ή και μηδενικο σχεδον ελευθερο οξυγονο, γι αυτο αναπτυξαν το λαβυρινθο και γι αυτο μπορουν και αναπνεουν εκτος νερου.
Στους βαλτους και στις ηρεμες λιμνες που ζει τα νερα ειναι εντελως στασιμα και ετσι πρεπει να ειναι και στο ενυδρειο.
Το μονο που δεν παιζει ρολο σε αυτα τα ψαρια ειναι το οξυγονο.

Παράθεση:
Εβαλα ανθρακα κ λιγο αλατι που ειχα διαβασει καπου και χαμηλωσα λιγο τον φωτισμο να δω μηπως παει καλυτερα.. αν εχετε καμια αλλη προταση.. ευπροσδεκτη!
Ανθρακα καλα εκανες κατα τη γνωμη μου κι εβαλες, και αν εχεις και ζεολιθο βαλε κι απ αυτον (δεν κρατα μονο αμμωνια αλλα πληθος χημικων οπως ο ανθρακας).
Με το αλατι προσοχη, δεν ξερουμε καν αν χρηζει θεραπειας η αν παιζει καποια τοξικη δηλητηριαςη η κατι αλλο...
Αν το ψαρακι υπεστη θερμικο σοκ αυτο ειναι πολυ ασχημο και πολλες φορες θανατηφορο, αλλα αφου την παλαιψε αστο να ηρεμησει μηπως και επανελθει.

Καταλαβαινω πως εισαι λιγακι τσιτωμενος αλλα αν θες κανε μια παρουσιαση με το τι βαζεις μεσα στο ενυδρειο, τι μη φυσικο υπαρχει εκει μεσα, τι ρουτινες αλλαγων κανεις και ποσο κατας τα no3.
Επισεις ποτε εκανες τελευταια φορα αλλαγη, αν το ψαρι ηταν μεσα και αν ναι με ποιο τροπο την εκανες? (αναλυτικη περιγραφη)
Πες μας και παραμετρους ph και gh που εχεις και αν γνωριζεις σε τι παραμετρους το κραταγε ο μαγαζατορας
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 09-12-12, 19:41
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Λοιπον, αλλαγη δεν ειχα κανει καθολου μεχρι να στρωσει.. μια φορα μονο ενα40% να φυγει η πολλη καφετιλα οταν εβαλα το ξυλο.

Οι τιμες μετα απο την εισαγωγη τυρφης (στα μεσα του μηνα στρωσιματος) ειναι και θα τις κρατησω σταθερες με αλλαγη τυρφης καθε 15 μερες.
ph : 7-7,2
gh : 9-10
no2, nh3 : 0
no3 : 10-15 καπου εκει δεν φτανει τα 20 ..
*ολα με τεστ της api .

Συνεχισα να ριχνω αμμωνια μεχρι την μερα π ηταν να βαλω το ψαρι, οπου κ κανω 70-80% αλλαγη.

Απο την εισαγωγη του ψαριου κ μετα δεν εκανα..

οσο για τηναλλαγη γεμιζω εναν κουβα 30% του νερου με χλιαρο νερο, ριχνω prime. και περιμενω να παει με θερμομετρο στους 26-27.. Μετα με λαστιχο ρουφωντας αφαιρω σιγα σιγα την ιδια ποσοτητα και ριχνω σιγα σιγα.το νερο πανω στο ξυλο να μην κανω αναταραξη.. Διατηρουσα κ παλιοτερα το ιδιο ενυδρειο κ με αλλαγες μια φορα την εβδομαδα 30%, ημουν οκ...


Την ροη την μειωσα κ παλι σε πολυ μικρη.. !!
ο μαγαζατορας δεν γνωριζω δυστυχως τι τιμες ειχε..

εριξα λιγο σιδηρο της seachem μετα απο τις αλλαγες καθως ειδα οτι βοηθαει τα φυτα κ λιγο flourish, ελαχιστες ποσοτητες ουτε 0.5 ,ml το καθενα.
Σαν ρουτινα ειχα σκοπο αλλαγη νερου 1 την εβδομαδα 30% αλλαγη τυρφης καθε 15 και 2 φορες το μηνα τα παραπανω ζουμια για τα φυτα!! αυτα...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 09-12-12, 21:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Βασικα ολα αυτα που περιεγραψες ειναι αρκετα σωστες ρουτινες ουτε βλεπω καποιο χοντρο λαθος, ποσο μαλλον που να δικαιολογει τετοιες καταστασεις*

Βεβαια δε γνωριζουμε αν παιζει καποιο θερμικο σοκ με το 30 που λες πως κρατουσε ο μαγαζατορας, αλλα κι εσυ αφου το ειδες γιατι δεν ανεβαζες λιγο?
Απο την αλλη το μονο που μου ρχεται για δηλητηριαση ειναι να μη μετρας σωστα τα no3 (με τα τεστ της ΑΡΙ συμβαινει συχνα). ξανακανε μια μετρηση και αυτη τη φορα κοπανα κυριολεκτικα για καμποσα λεπτα το δευτερο μπουκαλακι.
Επισεις μηπως χρησιμοποιεις χλιαρο νερο απο παλιο θερμοσιφωνα?







*οκ οι παραμετροι δεν ειναι τελειες για το ειδος αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα, δε γυρναει κανενα ψαρι αναποδα σε 3 μερες επειδη δε ζει σε ιδανικες συνθηκες, εξ αλλου ουτε στο μαγαζι ζουσε σε βιοτοπικες συνθηκες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 10-12-12, 01:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εγω πιο πιθανο βλεπω να ειχε προβλημα το ψαρι απτο μαγαζι.χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν παιχτηκε και τιποταλλο.δεν ξερω γραφεις οτι εκανες στρωσιμο με αμμωνια και αφου εκανες 70-80% αλλαγη, εβαλες το ψαρι.εισαι σιγουρος οτι ειχε μηδενισει η αμμωνια με αυτη τη μια αλλαγη?γιατι εγω το βλεπω λιγο περιεργο να μηδενιασαν ολα με μια αλλαγη.(αν και παλι ισως οχι απιθανο)

το αλλο που παιζει ειναι η προσαρμογη αν δεν εγινε σωστα,λιγο και η θερμοκρασια,λιγο και το στρες...ελπιζω να του εχεις κλεισει τα φωτα ε?

αν εχεις βαλει αλατι η σκοπευεις να ξαναβαλεις,μη βαλεις ζεολιθο στο φιλτρο.

εγω δε θα εβαζα αλατι καθολου ακομα.θα κοιταζα πρωτα το νερο,τη θερμοκασια και το φως.προσπαθησε πρωτα να το κανεις να νιωσει ανετα και μετα βλεπεις για θεραπειες κλπ.αν δεν εχει ασθενεια το ψαρι πιο πολυ κακο του κανεις με το στρες απτα φαρμακα και τα προσθετα παρα καλο.κανε κιενα τηλεφωνο στον πετσοπα για καλο και για κακο να σου πει αν εκανε καποια θεραπεια,γιατι αυτο μου φαινεται πιο περιεργο απολα...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-12-12, 10:19
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

@Nick : Το σπιτι ειναι 4ετιας οποτε δεν υπαρχει τετοιο θεμα σιγουρα..

@kgf : Οταν εκανα τις αλλαγες νερου πριν βαλω το ψαρι , φυσικα μετρησα τις τιμες και δεν ειχα αμμωνια η νιτρωδη.. αφου το εβαλα εκανα αλλες 3 φορες μετρησεις για σιγουρια οποτε κατα 99% δεν εφταιγε αμμωνια η νιτρωδη ανεβασμενα..

Παιδια σημερα το ψαρακι δεν μου φαινεται καθολου καλα... αραζει πανω σε φυτα μπορει και εντελως πλαγια δεν φαινεται να το νοιαζει.. και ασκει την λιγοτερη δυνατον δυναμη να ανεβαινει ισα ισα στην επιφανεια και να αναπνεει καθε 5 λεπτα..
Να προχωρησω σε ευθανασια? Κριμα ειναι να ταλαιπωρειται ετσι, εσεις τι λετε?

Αν ξερετε τροπους ευθανασιας πειτε μου σας παρακαλω αν και θα περιμενω λιγο ακομα... Δεν νομιζω να τα καταφερει ομως..
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-12-12, 11:08
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

εγω λεω αστο στην υσηχια του.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-12-12, 13:10
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

leandre ειναι κριμα ..
Εχει ξαπλωσει κυριολεκτικα κατω στο χαλικι και βαριανασαινει.. που και που βρισκει δυναμη και ανεβαινει πανω να παρει οξυγονο..
Δεν νομιζω να υπαρχει σωτηρια αλλα καλο θα ηταν να μπορουσα να καταλαβω την αιτια .. μαλλον το αποδιδουμε σε stress , θερμικο shock η κατι τετοιο..?
Στεναχωρεθηκα πολυ ειναι η αληθεια :/
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 10-12-12, 13:16
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

εγω θα ελεγα αστο να φυγει με την ησυχια του.και πριν ριξεις τα επομενα ψαρια μεσα κανε μετρησεις στο νερο της σακουλας για να εχεις ενα μπουσουλα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 10-12-12, 15:48
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν θα εκανα ευθανασια.πολλες φορες αντεχουν εκει που δεν το περιμενεις.θα βοηθουσε ισως αν συνεχιζες τη θεραπεια,αν εκανε ο πετσοπας κ σταματησε.αλλα θα πρεπει να τον ρωτησεις.βαλε κ καμια φωτογραφια του ψαριου να το δουμε.επρεπε ναχεις βαλει ηδη.κ βγαλε μια να φαινονται κ τα βραγχια καθαρα αν μπορεις.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 10-12-12, 18:55
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Δεν εχω τον υπολογιστη σε αυτη τη φαση διαθεσιμο, οταν μπορεσω θα ανεβασω κ φωτο το συντομοτερο δυνατον.
Δεν ειναι αρρωστια εχει το φυσιολογικο του χρωμα παντως!
ο πετ σοπας λεει δεν εκανε θεραπεια οσο για παραμετρους δεν γνωριζε δεν ηταν αυτος που γνωριζει απο αυτα εκει...
Να σας ρωτησω, φωτισμο αφηνω τελειως κλειστο η να αναψω την μια 15w την grolux μηπως βοηθησει? ? Ανησυχω κ για τα φυτα..
Ανθρακα ποτε αφαιρω? Χθες απογευμα τον εβαλα στο φιλτρο.
Ευχαριστω παιδια!
-------------------------
Δυστυχως απεβιωσε το ψαρακι.. μολις τωρα, ανεπνεε παρα πολυ γρηγορα (τα βραγχυα ανοιγοκλειναν γρηγορα)..

αν θα μπορουσε καποιος να κανει μια συναθροιση των οσων εγιναν και να μου δωσει συμβουλες για τα επομενα που θα παρω θα ημουν ευγνωμων..

Τουλαχιστο να μαθω κατι μετα απο αυτη την δυσαρεστη εμπειρια...
η αληθεια ειναι δεν ενιωσα κατι παρομοιο στο ενυδρειο που διατηρουσα παλιοτερα και μου κακοφανηκε . . . :/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Grimo : 10-12-12 στις 18:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-12-12, 18:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

φωτα σβηστα.θεραπεια αν θες να κανεις ντε κ καλα θα εκανα με μελαφιξ κ πιμαφιξ κ οχι με αλατι.αν προσθεσεις κ φυλλα καταπα μπορει να βηθησουν να τονωθει λιγο το ψαρι.αλλα θα πρεπει να βγει ο ανθρακας κ στις δυο περιπτωσεις.

αν το βλεπεις κ δυσκολευεται να ανεβει στην επιφανεια,εγω θα το εβαζα σε μια γεννηστρα στην επιφανεια,η σε ενα ταπερ με αρκετες τρυπες (ωστε να μην ανεβασει αμμωνια) και να βρισκεται ψηλα για να μην κουραζεται πανω κατω περισσοτερο.
-------------------------
κριμα βγαλε παντως μια φωτο αν θες να δουμε τα βραγχια εστω,μηπως φανει αν πηγε απο αμμωνια.(κ απτο πετσοπ ακομα)

το πιθανοτερο ειναι οτι ειχε προβλημα το ψαρι.αν ξαναπας στο ιδιο μαγαζι,ριξε κ μια ματια στο δισκο που ηταν μαζι...

κ στο επομενο,πολυ καλη προσαρμογη.
αν προκειται να ξαναπαρεις γκουραμι,πριν πας να αγορασεις,κατσε διαβασε γιαυτα καλα το προφιλ τους κ οτι πληροφοριες μπορεις να βρεις για κοινες τους ασθενειες,σημαδια αναγνωρισης ασθενειων η καλης υγειας κ πηγαινε διαλεξε ψαρι ενημερωμενος.κ παρε γνωμες κ απο αλλους χομπιστες εδω που τα εχουνε κρατησει.κ μην ξαναπαρεις ψαρι "απομονωμενο"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 10-12-12 στις 18:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-12-12, 04:18
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grimo Εμφάνιση μηνυμάτων
αν θα μπορουσε καποιος να κανει μια συναθροιση των οσων εγιναν και να μου δωσει συμβουλες για τα επομενα που θα παρω θα ημουν ευγνωμων...
Ναι, δεν ξερουμε απο ποια μερια προκληθηκε το προβλημα, απο τη μερια σου η απο το ψαρι?
Αν μιλαμε για καποιο παθογονο επισεις δε γνωριζουμε σε τι αναφερομαστε, οπως δεν ξερουμε αν εχουμε προβλημα με κατι τοξικο.
Δεδομενου οτι εχεις ενα αδειο νεοστημενο ενυδρειο, αυτα που θα εκανα εγω ειναι:
Θεραπεια (απολυμανση) του ενυδρειου με esha2000 (ισως διπλη δοσολογια) και μικρο ταισμα με αμμωνια ανα δυο μερες για να διατηρηθει η βιολογια, μετα απο μια βδομαδα επι 3-4 μερες 30-40% αλλαγες τη μερα (εξακολουθουμε να ταιζουμε) και μετα 2 μερες ανθρακα για να φυγουν τα οποια υπολειματα του φαρμακου και την εβδομη μερα που θα εμπαινε το ψαρι (μετα απο μετρησεις παντα) θα εβαζα για μια μερα ανθρακα και ζεολιθο στο φιλτρο.
Ειναι λιγο χρονοβορο ολο αυτο (και θα σακατεψει και λιγο βιολογια) αλλα εξασφαλιζει οτι δε θα εχεις μεσα κατι επικινδυνο, ειτε βιολογικο ειτε χημικο.

Αν απλα πεθαινε ενα ψαρι σε ενυδρειο που τρεχει χρονια η αντιμετωπιση βεβαια θα ηταν πολυ πιο χαλαρη, αλλα επειδη ειναι νεοστημενο ποτε δεν ξερουμε τι παιζει εκει μεσα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 11-12-12, 18:30
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ευχαριστω kgf και nick, νικο δεν νομιζω να κανω κατι τετοιο ευχαριστω ομως για την αναλυση, θα προχωρησω σε καποιες αλλαγες νερου αλλα δεν θελω να μπλεξω με αγορες φαρμακων και λοιπων για αρχη τουλαχιστο.. δεν νομιζω να εχω κανει κατι λαθος..

παιδια να ρωτησω κατι χαζο.. !!
Εβαλα τυρφη στο φιλτρο σημερα(αλλαγη) και προσεξα οτι εχει περασει καποια ποσοτητα στο ενυδρειο( οχι μεγαλη ) και εχει κατσει ελαφρως πανω στα φυτα , τα τιναξα ελαφρως με το δαχτυλο ,αλλα και σαν να βρωμισαν λιγο τα λαστιχα του φιλτρου μου.. Λετε να υπαρχει προβλημα απο αυτο?

Α και κατι ακομα η τυρφη δεν ειναι ενυδρειακη !
-------------------------
και για να ειμαι πιο σαφης δειτε ποια ακριβως ειναι βρηκα την σακουλα

"Blend of weakly decomposed white sphagnum peat, high grade frozen through black sphagnum peat and clay

Electrical conductivity 40 ms/m
ph value 5,5 -6,5
Amount of added fertilizer
NPK fertilizer 14:16:18 1.5 kg/m3"

ψαχνοντας το forum καπου ελεγε να μην χρησιμοποιειται κηπουρικη.. ισως περιεχει χημικες ουσιες βλαβερες για τα ψαρια.. λετε να εφταιγε αυτο??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Grimo : 11-12-12 στις 18:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 11-12-12, 18:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grimo Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θελω να μπλεξω με αγορες φαρμακων και λοιπων για αρχη τουλαχιστο..
Το esha2000 ειναι απολυμαντικο και το κοστος του ειναι καπου 3-4 ευρω...
Κι εγω ειμαι κατα της χημειας, οταν ομως δεν μπορεις να την αποφυγεις τοτε τι θα κανεις?



Παράθεση:
παιδια να ρωτησω κατι χαζο.. !!
Εβαλα τυρφη στο φιλτρο σημερα(αλλαγη) και προσεξα οτι εχει περασει καποια ποσοτητα στο ενυδρειο( οχι μεγαλη ) και εχει κατσει ελαφρως πανω στα φυτα , τα τιναξα ελαφρως με το δαχτυλο ,αλλα και σαν να βρωμισαν λιγο τα λαστιχα του φιλτρου μου.. Λετε να υπαρχει προβλημα απο αυτο?

Α και κατι ακομα η τυρφη δεν ειναι ενυδρειακη !
-------------------------
και για να ειμαι πιο σαφης δειτε ποια ακριβως ειναι βρηκα την σακουλα

"Blend of weakly decomposed white sphagnum peat, high grade frozen through black sphagnum peat and clay

Electrical conductivity 40 ms/m
ph value 5,5 -6,5
Amount of added fertilizer
NPK fertilizer 14:16:18 1.5 kg/m3"

ψαχνοντας το forum καπου ελεγε να μην χρησιμοποιειται κηπουρικη.. ισως περιεχει χημικες ουσιες βλαβερες για τα ψαρια.. λετε να εφταιγε αυτο??
οκ... μην ξαναχρησιμοποιησεις μη ενυδριακη τυρφη. Δεν αποκλειεται καθολου να ηταν αυτο το προβλημα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 11-12-12, 20:49
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

ωραια, πηγα σε αλλα 2 pet shop σημερα που ειχα χρονο , εκτος του οτι τελικα εχουνε ΟΛΑ τα ψαρια στις ιδιες παραμετρους... (και εμεις καθομαστε και παιδευομαστε ) ... εχουν κ την νοοτροπια του : "μην το κουραζεις κ πολυ.. ψαρια ειναι , αλλα επιβιωνουν αλλα οχι" και το κορυφαιο που ειπε ενας :
-Βαλε οτι σου αρεσει και σκαλαρια κ οτι θες ειναι μεγαλο το 50λιτρο, μυστικο"τα ψαρια να ξερεις προσαρμοζονται στο μεγεθος του ενυδρειου σου".
Ναι δηλαδη παθαινουν νανισμο τ λεω και τι μου απανταει??
Ε και τι σε χαλαει?
Μετα παιρνω ενα κουτι με τυρφη απο αγνωστη εταιρια να μην τα πολυλογω ...ποσο εχει κτλπ ? ταχα κοιταει το pc ,θα στο αφησω 10 μου λεει.. ε οκ , με τα πολλα και τα λιγα αποφασισα να πεταχτω βολτα Θεσσνικη μεσα σε αυτες τις μερες, που αν και δεν ειναι επαγγελματιες και εκει.. τουλαχιστο εχει ποικιλια και πιο σωστες τιμες.. Εχω απογοητευτει πληρως απο τα pet shop στην Λαρισα.. Οκ επαρχια ,επαρχια αλλα δεν παυει να ειναι μια απο τις μεγαλυτερες πολεις στην Ελλαδα, λιγο σεβασμο τουλαχιστο και επαγγελματισμο αναζητουμε πλεον κ δεν μπορουμε να τον βρουμε πουθενα...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 11-12-12, 21:35
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

και γω τυρφη αγνωστης μαρκας παιρνω αλλα την πληρωνω 6¤ και με βγαζει 3 μηνες για τα 2 ενυδρεια που φτιαχνω νερο.
τωρα για το θεμα του νερου στα πετ.και στη θεσσαλονικη τις ιδιες παραμετρους θα εχουν σε ολα μην εχεις αυταπατες.
εγω στη θεση σου θα ψωνιζα απο Λαρισα που ειναι και πιο κοντινες οι παραμετροι του νερου και θα συνεχιζα την προσαρμογη ξεκινοντας και γω απο τις ιδιες παραμετρους (νερο βρυσης).και μετα ξεκινα να φτιαχνεις το νερο σιγα σιγα μεσα απο τις αλλαγες.ειναι πιο ασφαλες πιστευω παρα να σου τυχει κανα οσμωτικο σοκ.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 12-12-12, 00:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grimo Εμφάνιση μηνυμάτων
Α και κατι ακομα η τυρφη δεν ειναι ενυδρειακη !
-------------------------
και για να ειμαι πιο σαφης δειτε ποια ακριβως ειναι βρηκα την σακουλα

"Blend of weakly decomposed white sphagnum peat, high grade frozen through black sphagnum peat and clay

Electrical conductivity 40 ms/m
ph value 5,5 -6,5
Amount of added fertilizer
NPK fertilizer 14:16:18 1.5 kg/m3"

ψαχνοντας το forum καπου ελεγε να μην χρησιμοποιειται κηπουρικη.. ισως περιεχει χημικες ουσιες βλαβερες για τα ψαρια.. λετε να εφταιγε αυτο??

NPK αζωτο φωσφορο και καλιο
Για ντοματες ειναι σουπερ
-------------------------
Οικονομιικη και καλη ενυδρειακη τυρφη εχει εδω
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1954
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 12-12-12 στις 00:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 12-12-12, 10:57
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Λαθος μου παιδια για την τυρφη και μαλλον αυτος ειναι και ο λογος που εχασα τον ψαρη.. :/
Τωρα απο εδω και περα... , θα πρεπει απλα να σταματησω να χρησιμοποιω μη ενυδρειακη τυρφη κ να προμηθευτω νεα η να επεμβω με καποιο τροπο για να αφαιρεσω τα απομειναρια που υπαρχουν μεσα? ειναι ακομα βλαβερα? Η θα εξαλειφθουν με αλλαγες?

* Η αληθεια ειναι οτι τα φυτα δεν τα χαλασε καθολου παντως η μη ενυδρειακη τυρφη
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 12-12-12, 11:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grimo Εμφάνιση μηνυμάτων
να επεμβω με καποιο τροπο για να αφαιρεσω τα απομειναρια που υπαρχουν μεσα? ειναι ακομα βλαβερα? Η θα εξαλειφθουν με αλλαγες?
αλλαγες νερου και ενεργος ανθρακας (κατα τη γνωμη μου και ζεολιθο, επιμενω σε αυτο το υλικο γιατι εκανα τις δοκιμες μου και ειδα την αξια του, οπως και με το kdf αλλα δε συνισταται για χρηση μεσα στο ενυδρειο αλλα μονο για τη βρυση)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 12-12-12, 13:34
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
NPK αζωτο φωσφορο και καλιο
Για ντοματες ειναι σουπερ
-------------------------
ουτε στις ντοματες μου δεν τα βαζω αυτα μονο κοπρια και μαρμαροσκονη για να παιρνουν ασβεστιο........
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 12-12-12, 15:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grimo Εμφάνιση μηνυμάτων
Λαθος μου παιδια για την τυρφη και μαλλον αυτος ειναι και ο λογος που εχασα τον ψαρη.. :/
Τωρα απο εδω και περα... , θα πρεπει απλα να σταματησω να χρησιμοποιω μη ενυδρειακη τυρφη κ να προμηθευτω νεα η να επεμβω με καποιο τροπο για να αφαιρεσω τα απομειναρια που υπαρχουν μεσα? ειναι ακομα βλαβερα? Η θα εξαλειφθουν με αλλαγες?

* Η αληθεια ειναι οτι τα φυτα δεν τα χαλασε καθολου παντως η μη ενυδρειακη τυρφη
Δεν εφταιξε οτι δεν ηταν ενυδρειακη. Αλλα οτι ειχε αζωτουχα λιπασματα κλπ. Φυσικα και δεν τα χαλασε τα φυτα αφου ειχε λιπασματα.
Υπαρχει και σκετη κηπουρικη τυρφη που ειναι καταλληλη αλλα θελει αλλη διαδικασια. Η αποψη μου ειναι ομως οτι ειναι πιο επιπονη κι απο της ενυδρειακης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 14-12-12, 19:22
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Χθες πηγα βολτιτσα Θεσσ/νικη και προμηθευτηκα τυρφη ενυδρειακη και 5 cherry barb τα οποια ειναι πολυ μικρα, περιπου 2cm το καθενα!
Ακολουθησα οδηγιες ενος αρθρου που βρηκα για την μεταφορα σε κουτι με φελιζολ κτλπ και εφτασαν μια χαρα! Τα εκανα πολυ καλη προσαρμογη περι των 40-50 λεπτων και φαινονται χαρουμενα.
Μετα την αφαιρεση της τυρφης της μη ενυδρειακης, ειχα κανει 3 αλλαγες και ειχα βαλει ενεργο ανθρακα .
Αφαιρω τον ανθρακα τωρα?
Τυρφη ποτε θα μπορεσω να βαλω στο φιλτρο? να τα αφησω με αυτες τις παραμετρους κανενα 3ημερο?
delta66 ειχες καπου ενα ωραιο post αναλυτικα για την χρηση της τυρφης μπορεις να μ δωσεις το link σε παρακαλω? Δεν μπορω να το ξαναβρω..

Απο τροφη εχω παρει μια γενικη με flakes, και αποξηραμενη αρτεμια . Θα χρειαστει κατι αλλο?Μπορειτε να μου πειτε ποσα flakes να ριχνω για τα εν λογω ψαρακια? εχω την εντυπωση παλια ταιζα αρκετα περισσοτερο απο οτι επρεπε...!


Ελπιζω να πανε ολα καλα αυτη τη φορα..!
-------------------------
Παιδια μια ακομα ερωτηση..
εχω οπως σας προειπα μια 15w φθοριου λαμπα και 2 λεντοταινες που φτανουν τα 11w .
Απο οτι παρατηρησα αναβονας τις led χωριστα απο φθοριου αναπτυσσουν μεγαλη θερμοτητα. τωρα και με τις 2 μαζι ανεβαινει μπορει και 1 καμια φορα 2 βαθμους στο τελος του 8ωρου.
Σκεφτηκα να κανω καποια "διαλειμματα" στο διαστημα του 8ωρου στις λεντ, με τον χρονοδιακοπτη, (2-3 20λεπτα) Λετε να τα stressarei το ανοιξε κλεισε γενικοτερα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Grimo : 14-12-12 στις 19:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 15-12-12, 06:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grimo Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια μια ακομα ερωτηση..
εχω οπως σας προειπα μια 15w φθοριου λαμπα και 2 λεντοταινες που φτανουν τα 11w .
Απο οτι παρατηρησα αναβονας τις led χωριστα απο φθοριου αναπτυσσουν μεγαλη θερμοτητα. τωρα και με τις 2 μαζι ανεβαινει μπορει και 1 καμια φορα 2 βαθμους στο τελος του 8ωρου.
Σκεφτηκα να κανω καποια "διαλειμματα" στο διαστημα του 8ωρου στις λεντ, με τον χρονοδιακοπτη, (2-3 20λεπτα) Λετε να τα stressarei το ανοιξε κλεισε γενικοτερα?

καλυτερα βρες τροπο θερμοαπαγωγης ειτε στο νερο (δεν προτεινεται) ειτε στα λεντακια (ειναι ευκολοτερο).
Αν η λεντοταινια σου εχει ψυκτρα αλουμινιου προτεινω ως "σχετικα ευκολη" λυση μια μικρη υδροψυξη, αν βεβαια εχεις σχετικες τεχνικες γνωσεις και εμπειρια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 15-12-12, 08:28
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
φωτα σβηστα.θεραπεια αν θες να κανεις ντε κ καλα θα εκανα με μελαφιξ κ πιμαφιξ κ οχι με αλατι.αν προσθεσεις κ φυλλα καταπα μπορει να βηθησουν να τονωθει λιγο το ψαρι.αλλα θα πρεπει να βγει ο ανθρακας κ στις δυο περιπτωσεις.

αν το βλεπεις κ δυσκολευεται να ανεβει στην επιφανεια,εγω θα το εβαζα σε μια γεννηστρα στην επιφανεια,η σε ενα ταπερ με αρκετες τρυπες (ωστε να μην ανεβασει αμμωνια) και να βρισκεται ψηλα για να μην κουραζεται πανω κατω περισσοτερο.
-------------------------
κριμα βγαλε παντως μια φωτο αν θες να δουμε τα βραγχια εστω,μηπως φανει αν πηγε απο αμμωνια.(κ απτο πετσοπ ακομα)

το πιθανοτερο ειναι οτι ειχε προβλημα το ψαρι.αν ξαναπας στο ιδιο μαγαζι,ριξε κ μια ματια στο δισκο που ηταν μαζι...

κ στο επομενο,πολυ καλη προσαρμογη.
αν προκειται να ξαναπαρεις γκουραμι,πριν πας να αγορασεις,κατσε διαβασε γιαυτα καλα το προφιλ τους κ οτι πληροφοριες μπορεις να βρεις για κοινες τους ασθενειες,σημαδια αναγνωρισης ασθενειων η καλης υγειας κ πηγαινε διαλεξε ψαρι ενημερωμενος.κ παρε γνωμες κ απο αλλους χομπιστες εδω που τα εχουνε κρατησει.κ μην ξαναπαρεις ψαρι "απομονωμενο"
συμφωνω απολυτα με αυτο το ποστ

οσο για τον φωτισμο 1-2βαθμους δεν ειναι κατι σοβαρο απλα αν θελεις να εχει το ενυδρειο πχ 30βαθμους θα βαλεις τον θερμοστατη στους 29 ωστε με φωτισμο να πας 30 αντε 31

Το θεμα θα υπαρξει το καλοκαιρι οπου θα πρεπει ειτε να μειωσεις φωτοπεριοδο οπως πολυ σωστα ειπες ειτε να βαλεις μερικους ανεμηστηρες
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 15-12-12, 22:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω απολυτα με αυτο το ποστ

οσο για τον φωτισμο 1-2βαθμους δεν ειναι κατι σοβαρο απλα αν θελεις να εχει το ενυδρειο πχ 30βαθμους θα βαλεις τον θερμοστατη στους 29 ωστε με φωτισμο να πας 30 αντε 31

ναι αλλα το βραδυ θα του το ριχνει 2 βαθμους
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 16-12-12, 07:44
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

και πιο το προβλημα θα γινει σταδιακα μεχρι να πεσει στους 28,5 και εκει θα αναλαβει ο θερμοστατης. Ο θερμοστατης λειτουργει ετσι
28,5 αναβει
29,5 κλεινει
οποτε οτι και να κανεις τον 1 βαθμο αποκληση θα τον εχει τωρα αν αντι για 1βαθμο εχεις 2,5βαθμους το 24ωρο σταδιακα δεν θα παθουν τπτ τα ψαρια το προβλημα ειναι στις αποτομες αλλαγες και στην φυση η θερμοκρασια νερου αλλαζει απο την μερα στην νυχτα
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 17-12-12, 18:24
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ετσι οπως το εκανα τελικα παιδια εχω κοντα στον εναμιση βαθμο διαφορα μερα με νυχτα, ολα βαινουν καλως, οταν μπορεσω θα βαλω και τις πρωτες φωτο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τελικες αποφασεις στησιματος ενυδρειου αμαζονιου Κουραμπιές Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 159 31-10-12 10:53
Τι επιλογές έχω;;;;; krispie Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 80 13-04-11 09:37
Τι ψαρια να βαλω με μονομαχο σε 50λιτρο??? manos_samos Αρχάριοι γλυκού νερού 4 06-07-10 19:42
τι να βαλω στο 50λιτρο grila Αρχάριοι γλυκού νερού 3 08-02-10 12:09
Ποια ψαρια για 50λιτρο? nikolas87 Γλυκό νερό - Γενικά 0 21-03-07 02:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10368 seconds with 13 queries