Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-11-12, 17:14
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Μικρο ενυδρειακι 50λιτρο - τελικες επιλογές - βοηθεια

Καλησπέρα παιδιά, το στρωσιμο του ενυδρειου μου ξεκινησε πριν περιπου ενα μηνα και σχεδον εχει ολοκληρωθει ο κύκλος οπότε θα ειμαι ετοιμος λιαν συντόμως να φιλοξενήσω τον πρώτο μου επισκέπτη.

Θα παραθέσω καποιες φώτο καθώς θα με ενδιέφερε η αποψή σας και στο design μερος του ενυδρείου.

Πρωτα απο ολα να σας πω για τις τιμές του ενυδρείου.

  • Η αμμωνια μηδενίζεται καθε 24 ωρες ενω προσθέτω περίπου 3ppm καθαρής αμμωνίας καθημερινά (αρκετές μερες τώρα)
  • Τα νιτρώδη αρχισαν να πέφτουν (υπολογίζω σε 2-3 μερες θα ειναι 0 )
  • Τα νιτρικά ξεκίνησαν την ανοδό τους αν και δεν εχουν πολυ μεγάλη αυξηση λόγω τον υπαρχόντων φυτών φαντάζομαι , αν ειμαι λάθος διορθώστε με!
  • Χρησιμοποιω στο εξωτερικο μου φιλτρο καποια ποσότητα τύρφης που εχει μαλακώσει αρκετά το νερό και εχει πέσει το ph στα 7.2 μεχρι στιγμής! gh = 9
Εδω ειναι η φώτο του ενυδρείου ! Θα εκτιμούσα διαφόρων ειδών συμβουλές - ιδεες για τη διακοσμηση .



Τα φυτα ήταν καπως δύσκολο να τα βρω καθώς οι pet shopades εδω στην Λαρισα δεν φερνουν και πολλα (οι τιμες ειναι περα απο καθε φαντασια 7 ευρω και 8 για φυτα που δεν γνωριζουν τι ειναι..) ., καταφερα βρηκα μερικα ikea πηρα και καποια απο pet shop αλλα δεν γνωρίζω τα ειδη και δεν μπορω να τα συσχετισω με καποια στο internet. Θα ανοιξω ενα θεμα στη σωστή κατηγορία να με βοηθήσουν στην αναγνώριση .

Τωρα στο κυρίως θέμα , με την ψαρόσουπα εχω καταλήξει οτι σίγουρα θα μπει ενα μικρο gouramaki αλλα δεν ξέρω ποιο συνδυασμο να διαλέξω.

Οι υποψήφιοι ειναι :

  1. Apple Snail (σαλιγκαρακια)
  2. Βlack widow tetra
  3. Cherry barb
  4. Emerald dwarf rasbora
  5. Honey gourami
  6. Scarlet Badis (Dario dario)
  7. Zebra Danio
  8. Kαμια γαριδουλα ισως?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-11-12, 18:46
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Ποιό μικρό γκουραμάκι εννοείς;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-11-12, 18:47
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

ομορφο ειναι. τι διαστασεις εχει;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-12, 19:44
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιό μικρό γκουραμάκι εννοείς;
dwarf gouramaki εννοω σαν τα colisa lalia h colisa chuna!! Δεν μεγαλωνουν πολύ κοντα στα 5 cm .


@leandro69 : 50x30x35 ειναι φιλε μου ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-12, 19:52
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

πιστευω οτι με ενα ζευγαρι απο colisa lalia, αφου σου αρεσουν τα γκουραμι, θα εισαι ενταξει. μην βαλεις μεσα τιποτα αλλο.
θα προτιμουσα να βαλεις και μερικα φυτα μπροστα, ωστε να μην πολυφαινεται η ριζα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-11-12, 19:58
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

σε αυτες τις διαστασεις μπορεις να βαλεις 1 αρσενικο και 2 θηλυκα Honey gourami, η 1 αρσενικο και 2 - 3 θηλυκα Scarlet Badis μην το φορτωνεις πολυ.στην 2η περιπτωση θες και πιο πολυ βλαστηση.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-12-12, 10:10
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις αλλα αν θεωρησουμε ως δεδομένο οτι θα βάλω ενα μονο αρσενικο dwarf gourami (και οχι ζευγαρι) θα ηθελα να μου πειτε με τι μπορω να το συνδυασω εκ των ανωτερω στο πρωτο post.
για παραδειγμα σκεφτομαι 1 dwarf gourami , 2-3 apple snail , 4-5 cherry barb , μπορω να βάλω κατι τετοιο?

Μαλλον δεν ημουν πολυ σαφης στη διατυπωση μου εξ'αρχης!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-12-12, 10:16
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

τοτε πιστευω καλα εισαι μεχρι εκει. στα 50 λιτρα μπορεις να βαλεις 1 apple snail οχι παραπανω........
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-12-12, 10:25
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
τοτε πιστευω καλα εισαι μεχρι εκει. στα 50 λιτρα μπορεις να βαλεις 1 apple snail οχι παραπανω........
  • 1 αρσενικο gouramaki
  • 2 αρσενικα cherry barb, 3 θηλυκα
  • 1 apple snail
και θα ειμαι οκ απο bioload και τα λοιπα??!!
-------------------------
και κατι ασχετο που με προβληματιζει, ξεφευγει λιγο του θεματος, αλλα βγηκε πολυ κιτρινιλα απο το ξυλο που εβαλα σχετικα προσφατα στο ενυδρειο, να βαλω ενεργο ανθρακαα να φυγει η να το αφησω και να κανω υπομονη ωστε να εξαλειφθει με τις αλλαγες νερου??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Grimo : 02-12-12 στις 10:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-12-12, 10:30
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

τα aplle snail επιρεαζουν αμεσα τις παραμετρους του νερου επειδη το κελυφος αποροφαει ασβεστειο αρα πεφτουν οι σκληροτητες.αν βαλεις παραπανω στα 50 λιτρα ακομα και στις αλλαγες θα εχεις προβλημα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grimo Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------
και κατι ασχετο που με προβληματιζει, ξεφευγει λιγο του θεματος, αλλα βγηκε πολυ κιτρινιλα απο το ξυλο που εβαλα σχετικα προσφατα στο ενυδρειο, να βαλω ενεργο ανθρακαα να φυγει η να το αφησω και να κανω υπομονη ωστε να εξαλειφθει με τις αλλαγες νερου??
να την αφησεις την καφετιλα καλο κανουν οι τανινες.ιδιως αν θες γκουραμι μεσα.αντιθετα για τα ψαρια που θελουν black water αγοραζουμε συχνα ξυλα για αυτο το λογο και δεν καταφευγουμε ποτε σε συνθετικα χημικα σκευασματα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leandros69 : 02-12-12 στις 10:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-12-12, 15:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειναι μικρο το ενυδρειο για τις περισσοτερες επιλογες σου.
Εγω θα το εκανα γαριδαδικο (εχω ενα ιδιων διαστασεων), ή ενα ζευγος Dario dario μαζι με μερικα Emerald dwarf rasbora, ή μερικα CPD.
Οχι applesnail (ή το πολυ ενα). Γαριδες μικρες το πιθανοτερο θα φαγωθουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-12-12, 15:14
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Επισης να πω μπροστα δεξια βλεπω polysperma, απο πισω hygrophilia difformis, το ιδιο και αριστερα μπροστα και πισω απτη ριζα, με καθε επιφυλαξη παντα. Αυτο στα δεξια διπλα στο πολυσπερμα πολυ ομορφο! Του ικεα ειναι; Στην αρχη το περασα για ανουμπια αλλα δεν νομιζω.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-12-12, 16:06
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ βλέπω hygrophila difformis, hygrophila corymbosa, lysimachia nummularia aurea και μάλλον proserpinaca palustris.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-12-12, 20:17
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

@leandros69 : Θα την αφησω την "καφετιλα" , ελπιζω να μειωθει μετα απο 2-3 αλλαγες γιατι ειναι αρκετα εντονη τωρα! οσο για τα apple snails , γιατι ειναι κακο να πεσουν οι σκληροτητες με τα κελυφη? Τα περισσοτερα απο τα ψαρακια που εχω διαλεξει θα ηθελαν και καπως μαλακο νερο ασχετα αν επιβιωνουν αριστα και σε ελαφρως σκληρο! 1 θα βαλω σιγουρα γιατι μου αρεσε hehe.

@delta66 : Δεν θα ηθελα ζευγαρι , θα βαλω ενα αρσενικο μονο gouramaki . Οσο για αυτα τα cpd πολυ ομορφα ποσα τετοια μπορω να βάλω αν προσθεσω 1 snail και ενα πχ. colisa lalia? Η οταν λες μερικα emerald dwarf rasbora ποσα σε αριθμο?? Ευχαριστω

@κουραμπιες , exelix :

Στην φωτο :


Τα 1, 2 , 3 ειναι αγορασμενα απο Ikea και το 4 απο pet shop!!

  • το 1 δεν ξερω τι ειναι παντως δεν πρεπει να ειναι αυτο exelix. ειναι καταπρασινο και δεν ξερω αν ειναι ευκολο φυτο, εκανε καιρο να προσαρμοστει, σαπισαν περιπου τα 3/4 απο αυτο που αγορασα το εκοψα και ξαναφυτεψα ενα κομματι που μου φαινοταν καλο, ειχε τυχει να προσθεσω λιγο σιδηρο και flourish εκεινη την περιοδο να δω πως θα πανε και τα αλλα και εκτος του οτι δεν γεμισα αλγες μαλλον το εσωσα καθως δειχνει καθε μερα να μεγαλωνει και αριστερα και δεξια απο τον κορμο του σε ολο του το μηκος! Σαν καποια cabomba μου κανει απο οτι ειδα σε φωτος.
  • το 2 παλι απο το ikea με το που το εβαλα τις 3 πρωτες μερες κιολας αρχισε να μεγαλωνει πολυ γρηγορα. Εφτασε μεχρι πανω και το εκοψα στην μεση σαν stem φυτο... για stem μου μοιαζει.. αλλα μαλλον εκανα λαθος.. καθως δεν ξαναμεγαλωσε ποτε απο επανω αλλα αρχισε να μεγαλωνει απο αριστερα και δεξια μεχρι πανω και αυτο σε ολο τον κο του..Ειδα ενα παρομοιο στο quiko της Θεσσ νικης προσφατα και μου ειπε ενας τυπος εκει που μαλλον γνωριζε οτι ειναι υποειδος κρυπτοκορυνας ( μα που τα βρισκει και αυτο το Ikea haha ) corybosa δεν νομιζω να ειναι φιλε exelix, εκτος αν ειναι υπαναπτυκτο ακομη
  • το 3 ειναι ειτε αυτο που ειπες exelix lysimachia nummularia aurea ειτε bacopa monnieri ο καιρος θα δειξει!
  • το 4 ειναι σιγουρα πλεον hygrophila difformis!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-12-12, 20:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το ότι το 1 το έσωσες με σίδηρο με κάνει ακόμα πιο σίγουρα ότι είναι proserpinaca (το χρώμα μπορεί να αλλάζει ανάλογα με το φωτισμό και τα θρεπτικά), αλλά ας πει και κανένας που βλέπει καλύτερα!

Το 2 μήπως είναι τότε gymnocoronis spilanthoides;

Το 3 δεν είναι bacopa. Είμαι 99,9% σιγουρος ότι είναι lysimachia.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-12-12, 20:58
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grimo Εμφάνιση μηνυμάτων
@leandros69 : Θα την αφησω την "καφετιλα" , ελπιζω να μειωθει μετα απο 2-3 αλλαγες γιατι ειναι αρκετα εντονη τωρα! οσο για τα apple snails , γιατι ειναι κακο να πεσουν οι σκληροτητες με τα κελυφη? Τα περισσοτερα απο τα ψαρακια που εχω διαλεξει θα ηθελαν και καπως μαλακο νερο ασχετα αν επιβιωνουν αριστα και σε ελαφρως σκληρο! 1 θα βαλω σιγουρα γιατι μου αρεσε hehe.

κακο δεν ειναι να εχεις χαμηλες σκληροτητες.
κακο ειναι να εχεις πχ gh 9 μεχρι να κανεις αλλαγη να εχει πεσει στο 5 και μετα με την αλλαγη να ξαναπηγαινει στο 9.
η ασταθεια στις παραμετρους θα ειναι το προβλημα.επισης το aplle snail θα πρεπει να το υπολογισεις σαν ψαρι εχει τον ογκο του,τους ρυπους του και θελει τα λιτρα του.
το φυτο νο1 ειναι proserpinaca (cuba).
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-12-12, 23:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grimo Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο για τα apple snails , γιατι ειναι κακο να πεσουν οι σκληροτητες με τα κελυφη? Τα περισσοτερα απο τα ψαρακια που εχω διαλεξει θα ηθελαν και καπως μαλακο νερο ασχετα αν επιβιωνουν αριστα και σε ελαφρως σκληρο! 1 θα βαλω σιγουρα γιατι μου αρεσε hehe.

Οσο για αυτα τα cpd πολυ ομορφα ποσα τετοια μπορω να βάλω αν προσθεσω 1 snail και ενα πχ. colisa lalia? Η οταν λες μερικα emerald dwarf rasbora ποσα σε αριθμο??
Γιατι εκτος του οτι θα ανεβοκατεβαινουν οι τιμες pH GH KH, αναλογως ποσα ειναι σε καθε μεγεθος ενυδρειου,, θα ρυπαινουν κανονικα και με το νομο.
Υπολογισε το καθε ενηλικο applesnail στην ιχθυοφορτωση, ως ψαρι 8-10 εκατοστων.

Καμια δεκαρια ατομα και βλεπεις.
(ή cpd ή emerald dwarf rasbora, οχι και τα δυο και μπλεξουν).

Τα dwarf gourami να τα προσεξεις κατα την επιλογη γιατι ειναι προβληματικα ψαρια γενικως.
Διαβασε τα Notes εδω κατω κατω http://www.seriouslyfish.com/species...gaster-lalius/
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-12-12, 10:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ωραιο ειναι το ενυδρειο σου.δυστηχως τα 50τοσα λιτρα -κατα τη γνωμη μου παντα-περιοριζουν πολυ το ποσο κοινωνικο μπορεις να το κανεις.θα προτιμουσα μονο ενα ειδος σε μια μικρη αλλα καλη ομαδα κοπαδοψαρου cpd η white cloud(που θα θελουνε και λιγοτερη θερμανση τα δευτερα)η ενα χαρεμακι απο καποιο ειδος gourami αφου σου αρεσουνε.με τα gurami πιστευω θα χρειαστεις και φυτα επιφανειας και το "μαυρισμα" που θα κανει το ξυλο.αλλα μπορεις να βαλεις και μερικα σαλιγκαρια helena που θα βοηθανε κιαυτα με το καθαρισμα του βυθου.

καλυτερα λιγα ειδη και σε σωστες ομαδες,παρα λιγα απολα.αυτο ισχυει γενικως πιστευω αλλα σε λιγα λιτρα ειναι ακομα πιο σημαντικο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-12-12, 14:42
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Kατα αρχας σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες τα λαμβανω ολα υποψιν.
Λοιπον , απο τα λεγομενα σας κυριως απερριψα την επιλογη apple snail και αποφασισα να βαλω μονο 2 ειδη ..

Τωρα αν θα μπορουσατε να με βοηθησετε στην τελικη επιλογη.

Βρηκα dwarf gouramakια αρσενικα αρκετα οποτε δεν θα ειναι δυσκολη η επιλογη , αλλα ψαχνοντας ειδα και το παρακατω..Αν ειναι θηλυκο θα βαλω ενα ωραιο ζευγαρακι που με ικανοποιει αρκετα!!
Μπορει κανεις να πει με σιγουρια?
Ειναι ψιλοδυσκολο να βρεις θηλυκο απο οτι εχω ακουσει !





Κατι αλλα ψαρακια που μου αρεσαν ειναι τα zebra danio Θα μπορουσα λετε να βαλω καμμια 5-6 απο αυτα με ενα αρσενικο gouramaki? Eιδα τα προφιλ τους σε sites και μονο στο μηκος ενυδρειου δεν συμφωνουμε που λεει 60 cm ενω εχω 50 cm πειραζει τοσο πολυ?





Η μηπως θα μπορουσα κατι απο τα παρακατω που μου αρεσαν εξισου πολυ, αλλα δεν μπορω να τα αναγνωρισω.. Το ταμπελακι ελεγε "ροζυ μπαρμπ" αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι ειναι..




Συνοψη
  • Ειτε ζευγαρι colisa
  • Ειτε 1 αρσενικο με zebra? η αλλιως θα πεταχτω Θεσσαλονικη να παρω κατι απο αυτα που προειπαμε!

*Κατι λιγο εκτος θεματος, βαζω τυρφη 2 κυπελλακια του καφε (ελληνικου) σε καλτσακι στο φιλτρο" καθε ποτε να το κανω αλλαγη?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-12-12, 15:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προσοχη, δυο αρσενικα gourami σε τοσο μικρο ενυδρειο θα υπαρξει το πιθανοτερο προβλημα.

Και λιγο ειναι τα 60 εκ για danio. Ειναι ψαρια βολιδες. Μεχρι να ανοιγοκλεισεις τα ματια σου το τελειωνουν το ενυδρειο. Θελουν μηκος για να κολυμπησουν κανονικα.
Καλυτερα παρε απο αυτα που ειπαμε.

Τυρφη καθε 15 μερες αλλαγη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-12-12, 09:58
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παιδια sos!!

Aγορασα τελικα ενα colisa lalia gouramaki για αρχη πριν 3 μερες και μετα την δευτερη μερα εχει πιασει την πανω δεξια γωνια οπου ειναι και ο θερμοστατης και δεν λεει να κουνηθει... Το μονο που κανει ειναι να αναπνεει καθε λεπτο απο την επιφανεια και δεν εχει διαθεση να τριγυρισει η να φαει σε ολοκληρο ενυδρειο...

Οι τιμες ειναι οκ 0 NH3 0 NO2 , το μονο που με ανησυχουσε ειναι ειναι η θερμοκρασια που ο pet shopas ειχε 30 και εγω το πηγα σε 26-27.. Δοκιμασα να το ανεβασω μηπως εχει προβλημα προσμαρμογης αλλα τιποτα μεχρι τωρα.. Εχει ενα 24ωρο σχεδον εκει και αρχισα να ανησυχω!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-12-12, 13:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εισαι σιγουρος για τους 30C του πετσοπαδικου?
Λιγο υποπτο αυτο.
Να χαλαει τοσο ρευμα επαγγελματιας χειμωνιατικο, για να εχει πιο ψηλη θερμοκρασια απο οτι χρειαζεται σε νορμαλ καταστασεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-12-12, 13:23
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι σιγουρος για τους 30C του πετσοπαδικου?
Λιγο υποπτο αυτο.
Να χαλαει τοσο ρευμα επαγγελματιας χειμωνιατικο, για να εχει πιο ψηλη θερμοκρασια απο οτι χρειαζεται σε νορμαλ καταστασεις.
Nαι σιγουρα, το αλλο που μου εκανε εντυπωση βεβαια ηταν οτι το ειχε μαζι με εναν δισκο ... Αλλα τα ειχα δει πριν 3 εβδομαδες τα gouramakia που ειχε σε εκεινη την δεξαμενη και φαινονταν υγιεστατα και ζωηρα. Σε τι μπορει να οφειλεται αυτη η συμπεριφορα?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-12-12, 15:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ειχε κ σε αλλο ενυδρειο δισκους η ειχε μονο εναν στο μαγαζι σαυτο με το γκουραμι;νομιζω ο delta ρωταει μηπως τους εκανε θεραπεια ο πετσοπας...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-12-12, 15:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grimo Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι σιγουρα, το αλλο που μου εκανε εντυπωση βεβαια ηταν οτι το ειχε μαζι με εναν δισκο ... Αλλα τα ειχα δει πριν 3 εβδομαδες τα gouramakia που ειχε σε εκεινη την δεξαμενη και φαινονταν υγιεστατα και ζωηρα. Σε τι μπορει να οφειλεται αυτη η συμπεριφορα?

προσαρμογη εκανες?

πολλες φορες ψαρακια που αγοραζουμε απο πετσοπ αν ειναι απο νεες παραλαβες μπορει να παρουσιασουν προβληματα (μικρα η μεγαλα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-12-12, 16:42
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ειχε και μεγαλυτερους δισκους σε αλλες δεξαμενες, λογικα επειδη ηταν μικρος τον εβαλε μαζι..
Δεν δικαιολογειται τετοια συμπεριφορα τα εβλεπα εδω και 3 εβδομαδες περιπου .. δεν νομιζω να εκανε θεραπεια αν και δεν ρωτησα.. :S

Νικο, Προσαρμογη του εκανα κανονικοτατα περιπου μιση ωρα προσθετα λιγο λιγο νερο και τον ειχα να επιπλει.. εχω ξανακανει στο παρελθον και δεν ειχα προβλημα..
παραλληλα, δεν πιστευω να επαθε κατι κατα την μεταφορα αφου ηταν πολυ κοντινη η αποσταση απο το σπιτι . Τι να πω παντως εχει κολλησει εκει στον θερμοστατη και δεν το κουναει!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-12-12, 17:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ok, η μεθοδος που λες για προσαρμογη ειναι η "παλια" που δε θεωρειται τοσο καλη (καλυτερη ειναι αυτη με το ταπερακι και τις σταγονες απο λαστιχακι ) αλλα κι εγω σε ολα μου τα ψαρια αυτη ειχα εφαρμοσει χωρις να εχω δει προβληματα...
Εντυπωση μου κανει παντως το γιατι ειχε το δισκο μακρυα απο τους υπολοιπους... χμμμμ μηπως υπηρχε καποιο προβλημα?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-12-12, 17:41
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

εγω πιστευω οτι με τις θερμοκρασιες κατι παιχτηκε.30 στο μαγαζι δεν ξερω μετα ποσους μπορει να ειχε εξω και ποσο μπορει να εκανες να πας σπιτι.και μετα σε 26-27 τι να πω....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-12-12, 17:49
Το avatar του χρήστη Grimo
Grimo Ο χρήστης Grimo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

τι να πω νικο... απλα μου κανει εντυπωση, οτι αρχισε αυτη τη νωθρη συμπεριφορα απο τοτε που μπηκε στο ενυδρειο μ... αυτο με ανησυχει κυριως..
αρχιζει και οριζοντιωνεται σαν να μην μπορει να αναπνευσει τωρα. εβαλα στο τερμα την εξοδο του φιλτρου για καλυτερη αναταραξη αλλα δεν πιστευω να ειναι ελλειψη οξυγονου..

Εβαλα ανθρακα κ λιγο αλατι που ειχα διαβασει καπου και χαμηλωσα λιγο τον φωτισμο να δω μηπως παει καλυτερα.. αν εχετε καμια αλλη προταση.. ευπροσδεκτη!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω πιστευω οτι με τις θερμοκρασιες κατι παιχτηκε.30 στο μαγαζι δεν ξερω μετα ποσους μπορει να ειχε εξω και ποσο μπορει να εκανες να πας σπιτι.και μετα σε 26-27 τι να πω....
leandre ειναι σχετικα κοντα στο σπιτι maximum 5 min (με αμαξι κιολας) αρα δν νομιζω να παιχτηκε κατι εκει.. τωρα το 30 με το 26-27 εχει οντως διαφορα.. μπορει..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Grimo : 09-12-12 στις 17:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-12-12, 17:50
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

δεν ξερω αν του κανει καλο η μεγαλη αναταραξη.ας μιλησει καποιος που ξερει καλυτερα.το γκουραμι ειναι λαβυρινθοψαρο (εχει τρυπα στο κεφαλι και αναπνει οξυγονο) οπως ο μονομαχος και μπορει να γινουν χειροτερα τα πραματα.να σε ρωτησω κατι αλλο απο σκληροτητες και ph πως εισαι;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τελικες αποφασεις στησιματος ενυδρειου αμαζονιου Κουραμπιές Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 159 31-10-12 10:53
Τι επιλογές έχω;;;;; krispie Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 80 13-04-11 09:37
Τι ψαρια να βαλω με μονομαχο σε 50λιτρο??? manos_samos Αρχάριοι γλυκού νερού 4 06-07-10 19:42
τι να βαλω στο 50λιτρο grila Αρχάριοι γλυκού νερού 3 08-02-10 12:09
Ποια ψαρια για 50λιτρο? nikolas87 Γλυκό νερό - Γενικά 0 21-03-07 02:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09607 seconds with 13 queries