Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 29-11-12, 11:11
Το avatar του χρήστη tsag
tsag Ο χρήστης tsag δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2012
Περιοχή: κοζανη - αθηνα (Περιστερι)
Μηνύματα: 264
Προεπιλογή

οχι υψος αλλα πλατος ......το υψος επιβαρυνει τα τοιχωματα
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-11-12, 12:10
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

To μοναδικό σήμειο που μπορούσα να βαλω ενα ενυδρειο με 1,20 μήκος χωρίς να είναι κοντά σε παράθυρο -καλοριφέρ - τηλεόραση και να χωράω να κινηθώ στο σαλόνι ήταν εκει που το εχω.
Ύψως με επερνε παρα πολυ αλλα δεν το έκανα για τους λόγους που αναφέρω ,πλάτος ούτε 2 εκατοστά δεν μπορύσα περισσότερο
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-12-12, 15:05
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Καλησπέρα σήμερα έκανα και τις πρώτες μου μετρήσεις με το μικρο σετ υγρών τις sera τα αποτελεσματα ειναι :
ph 7,5 και ισως ελάχιστα παραπάνω
kh 8
gh 8
no2 0,0 και ισως ελάχιστα παραπάνω
θερμοκρασια στους 26-26,5
Αμμωνία και νιτρικά θα πάρω σε 1-2 εβδομάδες
Ψαρια όπως εχω πει θα βάλω σε κανενα μήνα τωρα μπωρω να βαλω 1-2 apple snails για να μου το καθαρίζουν και λιγο ???
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-12-12, 15:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι μη βαλεις.
Δεν ξερεις αν εχει στρωσει και τα απλ δηλητηριαζονται κι αυτα απο αμμωνια κλπ
Στο καθαρισμα δεν κανουν ετσι κι αλλιως τα απλ τιποτα σοβαρο.
Βρωμισμα κανουν και τρωνε περισσευματα τροφων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-12-12, 15:59
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Οk ευχαριστω!!!Δεν θα βαλω ........
Ευτυχως την γλίτωσαν τα ζωντανά........
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 07-12-12, 00:42
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Καλήμερα και πάλι !!!!!
Κάιρο είχα να σας ζαλίσω με ερωτήσεις γι'αυτο επανέρχομαι !!!

Μια που σε λίγες μέρες θα πάρω το (τελευταίο) δώρο Χριστουγέννων σκέφτομαι να διαθέσω 70 περίπου ευρώ για το ενυδρείο και η ερώτηση μου είναι να πάρω συσκευή Α/Ο ή CO2 ?(μεταχειρισμένο περίπου τόσο βγαίνει όλο το σύστημα )
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 07-12-12, 00:49
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εξαρτάται από το ποια είναι η προτεραιότητά σου. Αν πρόκειται να βάλεις ψάρια που χρειάζονται χαμηλό pH και σκληρότητες τότε εννοείται Α/Ο. Το διοξείδιο για μένα αφορά σχεδόν αποκλειστικά τα φυτά. Το να ρίξεις μόνο το pH δηλαδή και να αφήσεις τις σκληρότητες είναι... ημίμετρο να το πω.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 07-12-12, 00:59
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Γαρίδες και τετρα ή ροδοστομους σκέφτομαι να βάλω άλλα έλεγα να βοηθήσω και λίγο τα φυτά (το DIY CO2 δεν το εμπιστεύομαι ιδιαίτερα επιδη δεν είναι και τόσο ελεγχόμενο )
¶λλα τελικά σαν να έχεις δίκαιο το βλέπω για Α/Ο

Σε ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-12-12, 16:12
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Καλησπέρα μια χαζή κάπως ερώτηση......
Αν και το DIY CO2 δεν το εμπιστεύομαι και τοσο πολυ (χωρίς όμως να έχω καμιά εμπειρία πάνω στο θεμα) λεω από περιέργεια μια που το κόστος ειναι ελαχιστο αλλα και για να βοηθήσω τα φυτά μου να το δοκιμάσω σήμερα.Η χαζη απορια μου ειναι : αν το σταματήσω μετά απο λίγο (10-20 μέρες ) τα φυτά θα έχουν πρόβλημα μετα ?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-12-12, 16:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunsity Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα μια χαζή κάπως ερώτηση......
Αν και το DIY CO2 δεν το εμπιστεύομαι και τοσο πολυ (χωρίς όμως να έχω καμιά εμπειρία πάνω στο θεμα) λεω από περιέργεια μια που το κόστος ειναι ελαχιστο αλλα και για να βοηθήσω τα φυτά μου να το δοκιμάσω σήμερα.Η χαζη απορια μου ειναι : αν το σταματήσω μετά απο λίγο (10-20 μέρες ) τα φυτά θα έχουν πρόβλημα μετα ?

Οχι. (απλα θα μειωθει η ταχυτητα αναπτυξης τους λιγακι)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 10-12-12, 16:31
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Η ταχύτητα που απαντάτε όλοι σας για να βοηθήσετε κάποιον είναι πραγματικά απίστευτη ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και πάλι !!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 16-12-12, 17:59
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Καλησπέρα και παλι !!!
Υπαρχει προβλημα που εχω αρκετα δυνατη ροη ???
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 16-12-12, 19:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Aν δεν παρατηρεις δυσκολια στα ψαρια ή κανει ανω κατω το ενυδρειο, τοτε κανενα προβλημα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 16-12-12, 19:51
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Ψάρια δεν εχω βάλει ακόμα ,τα φυτα κουνιούνται αρκετα αλλα αφου δεν αναφερεις κατι γι'αυτα ειμαι οκ.
Ευχαριστώ
Ξερω ότι σας εχω σπάσει τα νευρα με τις πολλες και ισως χαζες και ανουσιες ερωτήσεις μου αλλα θελω να τα κανω ολα οσο το δυνατών καλύτερα , δεν ειχα ποτε ενυδρειο και αρκετα πραγματα που για πολούς φαίνονται αυτονόητα, εγω δεν εχω ιδέα και δεν θέλω να ρισκάρω με τους μελλοντικούς κάτοικους
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-12-12, 20:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανενα προβλημα.
Ρωτα οτι θελεις.
Για "εμπλουτισμο", κανε και αναζητηση σε παλαιοτερα θεματα με τη μηχανη αναζητησης.


Το φιλτρο δεν εχει ρυθμιση ρης? (βανακια? μοχλο?)
-------------------------
Μπορεις αν θελεις να μοιρασεις την ορμη του νερου σε ολο το ενυδρειο να ανοιξεις τρυπες και απο κατω απο το spraybar ή/και να το μεγαλωσεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 16-12-12 στις 20:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-12-12, 21:13
sunsity Ο χρήστης sunsity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Εχει βανάκια αλλα οταν τα έκλεινα (με αρκετους συνδιασμους ) εκανε ενα λιγο σπαστικο θόρυβο και εκτος απο αυτο δεν ειμαι και απολυτα σίγουρος αν προξενει καποια βλάβη στο μοτέρ , δοκίμασα και με ενα κυκλοματάκι απο ενα μαγαζι με ηλεκτρονικά και δεν το σήκωνε (λειτουργούσε σαν on-off).Έψαξα τα περισσότερα σχετικά θέματα στο φόρουμ και οι απόψεις διιστανται απότι κατάλαβα και ειπα να δοκιμάσω με το spraybar , πειραματίστηκα με ενα λάστιχο φίλτρου δοκίμασα αυτο που ειχες πει εσυ (αν δεν κάνω λάθος ) για επιπλέον τρύπες 45 μοίρες προς τα κάτω αλλα επειδή ειναι χαμηλό το ύψος μου ειχα πρόβλημα με το βυθό,δοκίμασα μεγαλύτερο (σχεδον τριπλάσιο σε σχέση με το υπάρχων ) στο μήκος αλλα επιδή ειναι μικρό το πλάτος παλι δεν ειχα καλο αποτελεσμα.
Τελικά πριν απο λίγο πήρα ενα λάστιχο το εκοψα ετσι όστε να πιάνει σχεδόν όλο το πλάτος το τάποσα απο τη μια μερια και ανοιξα αρκετες τρύπες (το υπάρχον ειχε μόνο 5 ) και με αρκετα μεγαλύτερη διάμετρο.
Και πιστεύω οτι εχω την ροη που θέλω, αρκετη μεν αλλα λιγότερη απο πρίν .
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-12-12, 21:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Το να στραγκαλιζεις ανεξελεκτα την καταθλιψη μιας αντλιας δεν ειναι παντα και το οτι καλυτερο. (αν παλι στραγκαλισεις απο τη μερια της αναροφησης ειναι ακομα χειροτερο)
Οι καλυτερες λυσεις για ελεγχο ειναι ειτε με bypass με ενα βανακι μεταξυ αναροφησης και καταθλιψης (εισοδου και εξοδου) ειτε με ενα dimmer ειτε με συνδυασμο τους.
Οι μεγαλες επαγγελματικες αντλιες εχουν ενσωματωμενο ρυθμιστη με bypass αλλα στα ενυδριακα δεν εχω δει ποτε να εχουν κατι τετοιο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η πρώτη μου προσπάθεια, 240 L κοινωνικό φυτεμένο vaska Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 31 17-08-12 18:20
Κοινωνικό φυτεμένο- Προσπάθεια πρώτη. Θοδωρής Μ Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 2 13-02-12 11:16
Παρουσίαση Ενυδρείου (Πρώτη προσπάθεια) Aquablue Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 30 03-11-10 16:37
Πρώτη προσπάθεια "Αφρικής" nxris Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 10 23-06-10 15:49
Πρώτη προσπάθεια σε 54lt. Spike Αρχάριοι γλυκού νερού 13 04-05-10 16:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05290 seconds with 14 queries