Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-10-12, 03:57
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ναι και εμενα με προβληματισαν οι 3 grolux, απλα εχουν καλο φασμα. Ποια προτεινεις δηλαδη. Καποια στα 10k K η ακομα παραπανω; Νομιζω οι reef λαμπεσ πανε σε τετοια νουμερα.Ειμαι απτο κινητο και δυσκολευομαι τωρα, η arcadia plant pro τι θερμοκρασια εχει; Ναβαζα μια τετοια(η καποια αλλη) και 2 grolux πχ. Αν θελεις ριξε μια ματια στο aquaristic θαναι βοηθεια, μια που θα κανουμε αυριο την παραγγελια, να την αλλαξω οσο προλαβαινω. Εχει μπολικες.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-10-12, 04:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, ΔΙΚΗ ΜΟΥ γνωμη, και βαση παντα των δικων μου γουστων (μη πεις μετα πως σε πηρα στο λαιμο μου, εμενα απλα μου αρεσει ο συνδυασμος)


1 sera tropical με 12 ωρες φωτοπεριοδο (ειναι full spectrum daylight 6500k)
2 sylvania grolux με 6 ωρες φωτοπεριοδο




1 sera tropical daylight
2 hagen flora glo



'H

1 sera tropical
1 hagen flora glo
1 sylvania grolux



o τελευταιος συνδυασμος ειναι ελαφρως λιγοτερο ροζ απο τον πρωτο
Αν δε θες πολυ ζεστο χρωα μπορεις να αντικαταστησεις την tropical με hagen sun glo (αλλα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ μου αρεσει η sera) η για εντελως ψυχρο με μια sera blue sky η μια απλη λαμπα λευκου φωτος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-10-12, 11:30
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα, ΔΙΚΗ ΜΟΥ γνωμη, και βαση παντα των δικων μου γουστων (μη πεις μετα πως σε πηρα στο λαιμο μου, εμενα απλα μου αρεσει ο συνδυασμος)


1 sera tropical με 12 ωρες φωτοπεριοδο (ειναι full spectrum daylight 6500k)
2 sylvania grolux με 6 ωρες φωτοπεριοδο




1 sera tropical daylight
2 hagen flora glo



'H

1 sera tropical
1 hagen flora glo
1 sylvania grolux



o τελευταιος συνδυασμος ειναι ελαφρως λιγοτερο ροζ απο τον πρωτο
Αν δε θες πολυ ζεστο χρωα μπορεις να αντικαταστησεις την tropical με hagen sun glo (αλλα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ μου αρεσει η sera) η για εντελως ψυχρο με μια sera blue sky η μια απλη λαμπα λευκου φωτος
Χμμ βλεπωντας λιγο τα προφιλ τους, λεω να παω σε 2 grolux και 1 sylvania aquastar που ειναι 10k K. Aποτι ειδα η aquastar μοιαζει αρκετα με την arcadia plant pro. Στο φασμα. Kαι αρχικα αν θυμασαι λεγαμε για μια grolux μια plant pro. Θα δοκιμασω αυτο να δω πως παει. Με τη φωτοπεριοδο θα δοκιμασω επισης τις grolux 6 και την aquastar 12. χρειαζομαι χρονοδιακοπτες....

Sera tropical daylight
http://www.fishtanksdirect.com/Produ...ave-lampLG.jpg

Sylvania Grolux
http://www.aquascape-boutique.fr/Web...__0020_034.jpg

Sylvania Aquastar
http://aquapetcenter.com/shopping/im...ktr_aqs_t5.jpg

Arcadia plant pro
http://www.kubazoo.com/bmz_cache/2/2...ge.400x454.jpg

Οσων αφορα την hagen flora glo....δεν τη βρισκω πουθενα, ουτε γραφημα ουτε τιποτα :S
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 01-10-12, 11:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

http://www.google.gr/imgres?q=HAGEN+...9,r:0,s:0,i:68


εδω ειναι το φασμα της hagen flora-glo (αν δε βαλεις την παυλα δεν τη βρισκει )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-10-12, 11:44
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.google.gr/imgres?q=HAGEN+...9,r:0,s:0,i:68


εδω ειναι το φασμα της hagen flora-glo (αν δε βαλεις την παυλα δεν τη βρισκει )
Επισης φερνει στην aquastar....χμμ οκ. Αυτη που μουδωσες ειναι Τ8 βεβαια αλλα οκ. Τι λες για τον συνδυασμο που εγραψα? Αξιζει τη δοκιμη νομιζω
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 01-10-12, 11:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

απο που κι ως που φερνει μια λαμπα με 4700κ σε μια λαμπα με 10000κ θερμοκρασια λευκου?

H flora glo ροζιζει ενω η aquastar ειναι καταλευκη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 01-10-12, 11:49
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

στο φασμα ντεεε, εγω τα πικ βλεπω. Οχι στην θερμοκρασια. Αλλα αφου ροζισει αστο. Θελω λιγο καταλευκο. :P

Να κανω μια ερωτηση που μολις μουρθε? Αποσο εχω καταλαβει η θερμοκρασια του φωτος "ανεβαινει" σε συννεφιες, και σε δυσχερεις συνθηκες (η λεγομενη επικυνδυνη αντηλια που λεμε), αρα, αν λαβουμε υποψην μας το blackwater, δεν θα αυξανονται τα Κ ανα το βαθος που περναει το φως? Η μ**ιες λεω?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 01-10-12, 12:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οσον αφορα το βαθος οσο παμε στο μπλε (χαμηλοτερο μηκος κυματος αρα περισσοτερη θερμοκρασια) παει πιο βαθια, οσο παμε στο κοκκινο παει πιο επιφανειακα, αλλα αυτο ειναι πιο πολυ εμφανες απο καποια μετρα και μετα οχι στα ρηχα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 01-10-12, 19:40
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

H παραγγελια εκλεισε, 2 grolux και μια aquastar. Οποτε με αυτα τα δεδομενα, ποια φυτα απο την πρακατω λιστα ΔΕΕΕΝ μπορω να βαλω λογω blackwater και χαμηλης σκληροτητας και ph

Yπενθυμιζω τις παραμετρους του νερου
pH 5.5-6.5 κεντρο 5,8-6,0.
GH 3-5
KH 3
T 25-28C, κεντρο 26C

ΦΥΤΑ:
Anubias hastifolia
Anubias heterophylla
Anubias species ʽGabonʼ
Aponogeton ulvaceus
Bolbtis heudelotii
Microsorium pteropus
Marsilea quadrifolia
Εchinodorus Ozelot
Echinodorus Tenelus
Cabomba Caroliniana
Hygrophila difformis
Marsilea Angustifolia
Cryptocoryne Wendtii Brown
Valisneria Nana
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 01-10-12, 19:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οι εχινοδωροι και οι ανουμπιες εν εχουν κανενα απολυτως προβλημα.
Η καμπομπα εμενα εχει ποιασει αλλα ειναι... "λιγο περιεργη" (και πρασσινη φυσικα, μην περμενεις με black water να δεις αλλο χρωμα). Σε αλλους δεν εποιασε καν... δοκιμασε την..
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 01-10-12, 20:29
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

OK θα την δοκιμασω, πρασινη ας ειναι. Εμειναν αυτα. Γνωμες?

Aponogeton ulvaceus (συμφωνα με το τοπικ του Γιωργου και την τροπικα, ζει και σε μαλακο και σε σκληρο)
Bolbtis heudelotii ( θελει ελαφρως οξινο και μαλακο νερο)
Microsorium pteropus (επισης δεν εχει προβλημα και ειναι σκληρο φυτο)
Marsilea quadrifolia -
Hygrophila difformis (ph 5-8, τιποτα περι νερου)
Marsilea Angustifolia -
Cryptocoryne Wendtii Brown (εδω εχουμε θεμα, θελει σκληρο νερο)
Valisneria Natans (ph 6-8, τιποτα περι νερου)

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483
Ειδα αυτο το τοπικ και εχω την εξης απορια.

Στα δικα μου επιπεδα, 3KH ας πουμε, για ναχω σωστο co2 μιας και δεν θαχω εξτρα co2, θα πρεπει να εχω ph 6,4-6,6. Βλεπω οτι η διαφορες ειναι τεραστιες. ((Αν παω στο 5,5 ΛΕΜΕ τωρα, ποιος ξερει ποσο co2 θαχω...))
Ειναι ανεκτο βλεποντας τα προφιλ των ψαριων που θελω, αλλα τοχω απορια, αφου εχω και την αεραντλια, τι αποτελεσμα θαχει αυτο στα επιπεδα co2? Δεν θα τα μειωσει ετσι ωστε να με περνει να κατεβασω το ph στο 6,0 ας πουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 01-10-12, 21:55
Το avatar του χρήστη greeknick
greeknick Ο χρήστης greeknick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Αν και λίγο αργοπορημένα θα σου πρότεινα φιλέ από προσωπική εμπειρία να μην επιλέξεις βασάλτη (αν το σκέφτεσαι για αγορά από γνωστό μαγαζί με δομικά υλικά στην Θεσ/νικη) γιατί εκτός την κοκκομετρία θα έχεις πρόβλημα και με ασβεστολιθικά χαλικάκια που θα βρεις μέσα αναμεμειγμένα...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64395
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 01-10-12, 22:43
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Δεν ειναι αργοπορημενα και σιγουρα δεν κρυβομαστε εδω, μιλας για το pangea? Ευχαριστω πολυ για την ενημερωση νασαι καλα. Αν μιλαμε για το ιδιο, ναι απο εκει θα επερνα. Μιλησα σημερα μαζι τους, δεν εχουν ασπρο χαλαζια σε στοκ, εχουν μπεζ. Μαλλον για 2 25κιλα μπεζ με βλεπω να ξεμπερδευω.
-------------------------
Το κακο ειναι οτι η μπεζ αν ειναι ετσι
http://www.votsalo.net/getattachment...axSideSize=610

δεν την θελω

αν ειναι ετσι
http://www.kappashop.gr/img/products/XALAZ-MPEZ_wm.JPG
http://www.votsalo.net/getattachment...axSideSize=250

οκ.
Αν και κραταω μια πισινη μηπως ετσι ειναι απο πολυ κοντα και επειδη ειναι μαρκινες οι φωτος βγαζει τετοια "συνολικη" αποχρωση, που δεν με ενοχλει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 01-10-12 στις 22:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 01-10-12, 23:06
Το avatar του χρήστη greeknick
greeknick Ο χρήστης greeknick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Ναι για το pangea λέω... Εγώ τελικά άλλαξα τον (υπέροχο εμφανισιακά) βασάλτη με μπεζ χαλαζιακή άμμο και ήταν μια χαρά μετα απο αρκετό ξέπλυμα βέβαια... Είναι ακριβώς σαν αυτήν http://www.kappashop.gr/img/products/XALAZ-MPEZ_wm.JPG
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-10-12, 00:54
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

ωραια τοτε, θα παρω αυτην. Ευχαριστω και παλι.
-------------------------
Απο τα παρακατω φυτα εκτος απτη κρυπτοκορινα που αποτι βλεπω προφανες ειναι οτι θαχει προβλημα, ποια αλλα θα μου συστηνατε να αποφυγω;

Aponogeton ulvaceus (συμφωνα με το τοπικ του Γιωργου και την τροπικα, ζει και σε μαλακο- και σε σκληρο)
Bolbtis heudelotii ( θελει ελαφρως οξινο και μαλακο νερο)
Microsorium pteropus (επισης δεν εχει προβλημα και ειναι σκληρο φυτο)
Marsilea quadrifolia -
Hygrophila difformis (ph 5-8, τιποτα περι νερου)
Marsilea Angustifolia -
Cryptocoryne Wendtii Brown (εδω εχουμε θεμα, θελει σκληρο νερο)
Valisneria Natans (ph 6-8, τιποτα περι νερου)

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8483
Ειδα αυτο το τοπικ και εχω την εξης απορια.

Στα δικα μου επιπεδα, 3KH ας πουμε, για ναχω σωστο co2 μιας και δεν θαχω εξτρα co2, θα πρεπει να εχω ph 6,4-6,6. Βλεπω οτι η διαφορες ειναι τεραστιες. ((Αν παω στο 5,5 ΛΕΜΕ τωρα, ποιος ξερει ποσο co2 θαχω...μου δοαφευγει κατι ρε παιδια γιατι βλεπω παντου προσθετα co2? με ενα ριξιμο του πεχα το co2 εκτοξευεται))
Ειναι ανεκτο βλεποντας τα προφιλ των ψαριων που θελω, αλλα τοχω απορια, αφου εχω και την αεραντλια, τι αποτελεσμα θαχει αυτο στα επιπεδα co2? Δεν θα τα μειωσει ετσι ωστε να με περνει να κατεβασω το ph στο 6,0 ας πουμε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 02-10-12 στις 00:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 02-10-12, 01:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Εισαι σιγουρος πως μπορεις να ρυθμισεις το ph βαση των υπολογισμων σου? Μια εξισωση χωρις αγνωστο παυει να ειναι εξισωση. Ειναι μια λυμενη πραξη οπου μπορει να ειναι λυμενη ορθα μπορει ομως και λαθος... (στην προκειμενη ειναι λαθος γι αυτο το επισημαινω)
Για να πεις θελω 3 kh και 6.6 ph πρεπει να χρησιμοποιησεις για ρυθμιση το co2, διαφορετικα λες απλα θελω ph 6.6 με χαμηλες σκληροτητες αλλα δε θελω πχ κατω απο 3 kh
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 02-10-12, 16:08
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Καταλαβα, δηλαδη ειμαι στο ελεος της βρυσης για την ωρα αυτο μου λες?Οτι δεν ειναι στανταρ οτι η τυρφη θα ριξει σκληροτητες και πεχα σε ακριβως αυτα τα επιπεδα ωστε να ταιριαζουν. Η πραξη θα δειξει. Η αεραντλια εχει καποιο αποτελεσμα στις παραμετρους? Γενικα τα ψαρια που θα βαλω (βαση προφιλ) το ευρος σκληροτητας που βλεπω δεν ειναι απαραιτητα 3kh, ειναι ας πουμε κατω απο 10 η κατω απο 12, οποτε προτεραιοτητα θα εχει το πεχα, και μετα η σκληροτητα. Το πεχα αντιστοιχα ειναι αρκετα στενα τα περιθωρια 6.0-7.0. Και στο 5 να κραταω σκληροτητα δεν θαχω θεμα(?). Για αρχη τουλαχιστον, με την οσμωση θαναι πιο ευκολα τα πραγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 02-10-12, 17:04
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

από όσο θυμάμαι από όταν διάβαζα για μαλάκωμα νερού, με το ph δεν ασχολήσαι καθόλου, ρίχνεις τις σκληρότητες και συνήθως ακολουθεί και το ph
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 02-10-12, 17:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

λεω απλα πως καλος ειναι ο απολυτος ελεγχος αλλα οταν ξεκιναμε ενα ενυδρειο απο το μηδεν ειναι καπως δυσκολος οποτε θα εχεις ενα στοχο κι οχι δυο.
Ειναι ευκολοτερο να πεις "θελω 6.6 ph με σχετικα χαμηλο kh αλλα οχι κατω απο τρια και ουτε πανω απο 6" παρα να πεις "θελω ph 6.6 και kh 3"
Αν ειχες οσμωση και ρυθμιση ph με co2 θα ηταν εφικτος βεβαια ενας τετοιος ελεγχος, αλλα χωρις καν να εχεις οσμωση δε νομιζω να ειναι τοσο ευκολα εφικτο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 03-10-12, 00:35
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Καταλαβα, "θελω 6.2-6,4 ph με σχετικα χαμηλο kh αλλα οχι κατω απο 3 και ουτε πανω απο 6." εμπιστευομενως τα προφιλ των ψαριων, ολα ειναι οκ σε kh 3-6 χωρις να πλησιαζουν τα πανω ορια τους καν. Και επισης πιστευω οτι με οχι ΤΟΣΟ μαλακο νερο, θα μπορω να κρατησω πιο ευκολα φυτα που με kh 3 θαχαν προβλημα οπως η cryptocoryne.

1.Καποια φυτα που μου προσφερθηκαν, μπορω προσωρινα να τα βαλω στο 60αρι μου (αδειο τοχω) σκετο με νερο και εναν κυκλοφορητη, με φως και να ριχνω ελαχιστη αμμωνια μεχρι να τα μεταφερω στο κυριο ενυδρειο?

2.Επισης νομιζω οτι αφου τα ψαρια, δεν υπαρχει περιπτωση ναναι σε μαλακο νερο η blackwater, καλο θαταν να γεμισω με νερο βρυσης πρωτα. Αν και παλι θα εχει διαφορετικες παραμετρους καθοτι το πετ σοπ ειναι θεσσαλονικη και το ενυδρειο σερρες. Να στρωσω με νερο βρυσης, και μολις βαλω τα πρωτα ψαρια να βαλω τυρφη στο φιλτρο για να γινει ομαλη αλλαγη στο νερο. Και μετα απο μια βδομαδα που θα κανω την πρωτη αλλαγη θα μπει σωστο προετοιμασμενο νερο στις παραμετρους που θελω.

3.Και τωρα ο αντιποδας. Αυτο θαχει "αποτελεσμα" μονο στα πρωτα ψαρια που θα μπουν, που οκ θαναι αρκετα μιας και θαχω αρκετη βιολογια λογω στρωσιματος με μπολικη αμμωνια. Αλλα στα υπολοιπα τι γινεται? Αναγκαστικα την σακουλα στην επιφανεια του ενυδρειου και προσθηκη νερου με καμια συριγγα για κανα 3-4ημερο για να γινει ομαλη μεταφορα? Επισης αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι διαβασα την πιθανοτητα να ειναι τελειως διαφορετικη η βιολογια (τα βακτηρια) σε σκληρο νερο αποτι σε μαλακο, και αρα με το που βαλω την τυρφη και ξεκινανε να αλλαζουν οι παραμετροι, να ξεστρωθει το φιλτρο και ναχω προβλημα. Ποια ειναι η γνωμη σας πανω σε αυτο? Πως να κανω την πιο σωστη αρχη? Θελω την μικροτερη ταλαιπωρια για τα ψαρια μου, θα φανε που θα φανε 2 ωρες ταξιδι απτο πετσοπ στο σπιτι. Για δωστε φωτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 03-10-12 στις 00:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 03-10-12, 01:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβα, "θελω 6.2-6,4 ph με σχετικα χαμηλο kh αλλα οχι κατω απο 3 και ουτε πανω απο 6." εμπιστευομενως τα προφιλ των ψαριων, ολα ειναι οκ σε kh 3-6 χωρις να πλησιαζουν τα πανω ορια τους καν. Και επισης πιστευω οτι με οχι ΤΟΣΟ μαλακο νερο, θα μπορω να κρατησω πιο ευκολα φυτα που με kh 3 θαχαν προβλημα οπως η cryptocoryne.
Βασικα το ΚΗ δε νομιζω να επηρρεαζει τιποτα στα φυτα, το gh ομως μαλλον ναι.

Παράθεση:
1.Καποια φυτα που μου προσφερθηκαν, μπορω προσωρινα να τα βαλω στο 60αρι μου (αδειο τοχω) σκετο με νερο και εναν κυκλοφορητη, με φως και να ριχνω ελαχιστη αμμωνια μεχρι να τα μεταφερω στο κυριο ενυδρειο?
σε αυτη την περιπτωση λιγη τροφη νομιζω θα ηταν καλυτερο ταισμα, αλλα και αμμωνια εχω δει οτι καλο τους κανει

Παράθεση:
2.Επισης νομιζω οτι αφου τα ψαρια, δεν υπαρχει περιπτωση ναναι σε μαλακο νερο η blackwater, καλο θαταν να γεμισω με νερο βρυσης πρωτα. Αν και παλι θα εχει διαφορετικες παραμετρους καθοτι το πετ σοπ ειναι θεσσαλονικη και το ενυδρειο σερρες. Να στρωσω με νερο βρυσης, και μολις βαλω τα πρωτα ψαρια να βαλω τυρφη στο φιλτρο για να γινει ομαλη αλλαγη στο νερο. Και μετα απο μια βδομαδα που θα κανω την πρωτη αλλαγη θα μπει σωστο προετοιμασμενο νερο στις παραμετρους που θελω.
Αν τα ψαρια τα παρεις απο πετ σοπ ετσι κι αλλιως σε νερο βρυσης ειναι οποτε ξεκινας ετσι και ριχνεις πολυ αργα (κατω απο μια μοναδα τη βδομαδα για να συνηθισει και η βιολογια).
Αν τα παρεις απο συγχομπυσα που τα κραταει σε χαμηλες παραμετρους καλο θα ειναι να εισαι κι εσυ προετοιμασμενος
Παράθεση:
3.Και τωρα ο αντιποδας. Αυτο θαχει "αποτελεσμα" μονο στα πρωτα ψαρια που θα μπουν, που οκ θαναι αρκετα μιας και θαχω αρκετη βιολογια λογω στρωσιματος με μπολικη αμμωνια. Αλλα στα υπολοιπα τι γινεται? Αναγκαστικα την σακουλα στην επιφανεια του ενυδρειου και προσθηκη νερου με καμια συριγγα για κανα 3-4ημερο για να γινει ομαλη μεταφορα?
οταν παμε για χοντρες μεταβολες η καλυτερη λυση ειναι να γινεουν σε καραντινα
Προσαρμογες με διαφορα 2 ph δεν ειναι φυσιολογικες (και δεν αποκλειεται να ειναι και αμεσα θανατηφορες)

Παράθεση:
Επισης αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι διαβασα την πιθανοτητα να ειναι τελειως διαφορετικη η βιολογια (τα βακτηρια) σε σκληρο νερο αποτι σε μαλακο, και αρα με το που βαλω την τυρφη και ξεκινανε να αλλαζουν οι παραμετροι, να ξεστρωθει το φιλτρο και ναχω προβλημα.
ναι αυτο εγω το ειπα απο ενα συμβαν που ειδα και το διασταυρωσα με το συμβαν του φιλου με τα σκαλαρια που βλεπω γραφει ακριβως αυτο που μου ειχε τυχει.
Αν πας αργα δεν εχεις καθολου προβλημα, δενυπαρχει καποιο νουμερο που κοβονται ολα μαχαιρι.
Το θεμα ειναι μην κανεις καμια μεγαλη μεταβολη (πχ μην παρεις το δεδομενο 0.2 τη μερα και κατεβαζεις καθε μερα 0.2 επι δεκα μερες σερι)
Αν πχ θες να κατεβασεις δυο μοναδες θα ριξεις πχ μια μερα μεχρι 0.2, μετα απο καμια δυο μερες παλι 0.2 μετα περιμενε τρεις τεσσερις μερες και ξαναριξε λιγο κτλ κτλ, και δε θα αντιμετωπισεις προβληματα

Παράθεση:
Πως να κανω την πιο σωστη αρχη?
ηδη αυτη εχεις ξεκινησει και κανεις
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 03-10-12, 01:57
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα το ΚΗ δε νομιζω να επηρρεαζει τιποτα στα φυτα, το gh ομως μαλλον ναι.


σε αυτη την περιπτωση λιγη τροφη νομιζω θα ηταν καλυτερο ταισμα, αλλα και αμμωνια εχω δει οτι καλο τους κανει



Αν τα ψαρια τα παρεις απο πετ σοπ ετσι κι αλλιως σε νερο βρυσης ειναι οποτε ξεκινας ετσι και ριχνεις πολυ αργα (κατω απο μια μοναδα τη βδομαδα για να συνηθισει και η βιολογια).
Αν τα παρεις απο συγχομπυσα που τα κραταει σε χαμηλες παραμετρους καλο θα ειναι να εισαι κι εσυ προετοιμασμενος


οταν παμε για χοντρες μεταβολες η καλυτερη λυση ειναι να γινεουν σε καραντινα
Προσαρμογες με διαφορα 2 ph δεν ειναι φυσιολογικες (και δεν αποκλειεται να ειναι και αμεσα θανατηφορες)



ναι αυτο εγω το ειπα απο ενα συμβαν που ειδα και το διασταυρωσα με το συμβαν του φιλου με τα σκαλαρια που βλεπω γραφει ακριβως αυτο που μου ειχε τυχει.
Αν πας αργα δεν εχεις καθολου προβλημα, δενυπαρχει καποιο νουμερο που κοβονται ολα μαχαιρι.
Το θεμα ειναι μην κανεις καμια μεγαλη μεταβολη (πχ μην παρεις το δεδομενο 0.2 τη μερα και κατεβαζεις καθε μερα 0.2 επι δεκα μερες σερι)
Αν πχ θες να κατεβασεις δυο μοναδες θα ριξεις πχ μια μερα μεχρι 0.2, μετα απο καμια δυο μερες παλι 0.2 μετα περιμενε τρεις τεσσερις μερες και ξαναριξε λιγο κτλ κτλ, και δε θα αντιμετωπισεις προβληματα



ηδη αυτη εχεις ξεκινησει και κανεις
Οκ. Χιλια ευχαριστω. Οποτε οσον αφορα τα φυτα θα τα βαλω στο 60αρι με λιγη αμμο να μπορω να τα ψευτοφυτευσω οσα ειναι να φυτευτουν και καποιες πετρες για να δεσω οσα ειναι να δεθουν.
Οσον αφορα την σταδιακη μειωση, πιστευω οτι αν παρουμε ως δεδομενο ενα ph 8 στη βρυση και ενα 6,5 που θελω περιπου, αν βαλω τυρφη μεσα στο φιλτρο(ποσο να παρει, 2 καλτσακια κανα 300γρ?), η μειωση θα γινει πολυ πιο αργα αποτι σε μια βδομαδα. Και αν (παραδειγμα) οταν ερθει η ωρα της πρωτης αλλαγης 30%, μια βδομαδα αφοτου μπουν τα ψαρια, το ενυδρειο εχει πεσει στο 7,5, και εγω ετοιμασω νερο με τυρφη στο 7ph, θα το ριξει πολυ ομαλα (μιας και ειναι 30% η αλλαγη). Πιστευω ετσι θαναι καλη η αρχη των ψαριων.
Σε ευχαριστω για την ενθαρυνση και τη βοηθεια σου Νικο!!
YΓ τα ψαρια εκτος απο ενα ancistrus dolichopterus θα τα παρω απο πετσοπ ναι. Εκτος αν προκυψει καποιος συγχομπιστας να μου δωσει.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 03-10-12, 03:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

καλα το νερο που λες και ολο το φιλτρο να γεμισεις με τυρφη χλωμο το βλεπω να κατεβαινει τοσο χαμηλα μονο με χρηση τυρφης, οποτε με τετοιες σκληροτητες και υψηλα ph εισαι ασφαλης (αλλα φυσικα δε σημαινει πως δε θα κανεις τακτικες μετρησεις μεχρι να σταθεροποιηθει)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 03-10-12, 03:25
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αν δεν κατεβει τοσο χαμηλα τον ιπιαμε. Ας ερθει η παραγγελια να παρω τα τεστ στα χερια μου και θα μιλησουμε επι της ουσιας για τις παραμετρους. Βρηκα το βασικο, τι πρεπει να γινει για μια σωστη προσαρμογη. Πως θα γινει θα το δω στην ωρα του. Ευχαριστω και παλι !!
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 09-10-12, 21:03
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Να ρωτησω κατι...εβγαλα σημερα τα φιλτρα να αλλαξω κατι στους σωληνες...βρωμοκοπανε χλωρινη που ταχα καθαρισει. Το θεμα ειναι οτι ειχα ξεσκιστει να τα πλενω με νερο και δεν μυριζε τιποτα τοτε. Τωρα που εκλεισα τα φιλτρα και ηταν σε κλειστο χωρο ο αερας μολις τα ανοιξα επαθα πλακα. Αδεια ετσι, μονο τα σφουγγαρια μεσα και filter wool. Να τα ξανακαθαρισω η ο ανθρακας θα κανει τη δουλεια του οταν το γεμισω νερο και τον βαλω;; Ελεγα να τον ετρεχα παραπανω πριν ξεκινησω στρωσιμο αλλα ποσο ας πουμε; Και το ενυδριο τοκανα με ξυδι αλλα δεν μυριζει το ξεπλυνα επαρκως.........μαλλον.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 09-10-12, 21:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εγω θα εκανα ενα ακομα καλο πλυσιμο στους σωληνες,θα εβαζα ανθρακα στο φιλτρο,θα γεμιζα το ενυδρειο νερο με 3πλη δοση prime και θα εβαζα το φιλτρο να δουλεψει κανα δυο τρεις μερες.μετα αδειασμα και αλλαγη νερου,αφαιρεση του ανθρακα απτο φιλτρο κλπ και θα συνεχιζα με στρωσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 09-10-12, 23:34
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ok κατανοητος εκτος απτο prime. Whats that doc?
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 09-10-12, 23:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αντιχλωριο. ειναι το πιο οικονομικο στη δοσολογια του και μπορει να αποτοξικοποιησει και την αμμωνια (σαν λυση αναγκης) με αναλογη υπερδοσολογηση.μεχρι 5πλη συμφωνα με τις οδηγιες της seachem.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 09-10-12, 23:47
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αα δεν θα χρησιμοποιω αντιχλωριο γιαυτο δεν τοχα υποψην μου. Θα αφηνω να γινεται φυσικα η αποχλωριοση για μερες στο βαρελι. Στην αρχη που δεν θα εχω ουτε ψαρια μεσα ουτε καν θαχω ξεκινησει στρωσιμο, μονο ο ανθρακας θα τρεχει, γιατι να το χρησιμοποιησω δεν καταλαβαινω.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 09-10-12, 23:56
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

καλό είναι να υπάρχει αντιχλώριο στο ντουλάπι, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί... άσε που το prime με επιπλέον δόση αποτοξικοποιεί την αμμωνία. αχρείαστο να είναι βεβαία...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τροποι στησιματος ενυδρειων με φυτα kingrim Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 9 03-04-18 16:17
260λ ενυδρειο-βοηθεια στησιματος nickst Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 0 03-07-11 17:03
τροποι στησιματος olga Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 18-09-10 23:32
Σκεψεις για μετατροπη ενυδρειου σε βιοτοπικο Αμαζονιου beat89 Γλυκό νερό - Γενικά 24 04-03-10 01:57
Εμφανιση μικροοργανισμων κατα τη διαρκεια στησιματος ενυδρειου Δημητρης Α. Αρχάριοι γλυκού νερού 17 05-01-09 15:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10375 seconds with 13 queries