Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-09-12, 13:08
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή neon ή σκαλάρια σε 180 λίτρα;

Οι διαστάσεις του ενυδρείου ειναι 101x41x50 και είναι στη διαδικασία στρωσίματος.Είμαι ανάμεσα σε αυτα τα 2 είδη και θα ήθελα τη γνώμη σας.
Ξέρω ότι τα σκαλάρια είναι καλύτερα να τα έχεις σε 60εκ. ύψος αλλά αν έχω μέχρι 4 μπορούν να μπουν στο δικό μου?
Από την άλλη μου αρέσουν πολύ και τα neon αλλά φοβάμαι μήπως δείχνει άδειο το ενυδρείο με αυτά, επειδή ειναι μικρά σε μέγεθος.
Αργότερα όταν στρώσει ο βυθός θα προσθέσω και μια ομάδα 8-10 ατόμων από κόρυς.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-12, 13:32
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

η γνωμη μου ειναι να φιαξεις μια ομορφη διακοσμιση στο ενυδρειο με ριζες και φυτα και να βαλεις καμια 30+ νεον.
το ενυδρειο δεν θα ειναι αδειο και το κοπαδακι θα σου προσφερει πολυ ομορφο θεαμα... πιο πισω βαζεις και μια ομαδα 10 κορυ στον βυθο και εισαι σουπερ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-12, 13:58
lambros Ο χρήστης lambros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2012
Περιοχή: halandri
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Στις διαστάσεις σου, εχω εδω και μια εβδομαδα, 5 σκαλαρια. ενα θα σου πω, οτι απο την πρωτη μερα τρωνε απο το χερι μου!!!

βεβαια αν δεν ειναι στρωμενο, ξεκινα με κατι απλό, βάλε νεον και κορυ, και μετα απο κανα μηνα χαρισε τα νεον, ασε τα κορυ (6 περιπου) και βαλε 5 σκαλαρια. σου εγγυομαι οτι θα γυρισεις τον καναπε στο ενυδρειο!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-12, 14:04
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lambros Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις διαστάσεις σου, εχω εδω και μια εβδομαδα, 5 σκαλαρια. ενα θα σου πω, οτι απο την πρωτη μερα τρωνε απο το χερι μου!!!

βεβαια αν δεν ειναι στρωμενο, ξεκινα με κατι απλό, βάλε νεον και κορυ, και μετα απο κανα μηνα χαρισε τα νεον, ασε τα κορυ (6 περιπου) και βαλε 5 σκαλαρια. σου εγγυομαι οτι θα γυρισεις τον καναπε στο ενυδρειο!
ουτε τα 5 σκαλαρια σημενει οτι ειναι καλα επιδη πεινασαν και εφαγαν απο το χερι σου αλλα ουτε και οταν ενα ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο βαζουμε ψαρια μεσα ...
δεν υπαρχουν ψαρια απλα και σουπερ...
ολα ειναι ψαρια και θελουν ενα καλα στρωμενο ενυδρειο, σωστες διαστασεις, σωστες παραμετρους νερου, και σωστη τροφη!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-12, 14:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? 5 ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΚΙ 180 ΛΙΤΡΩΝ?


το οτι τα ψαρια ειαι μικρα δε σημαινει πως θα παραμεινουν ετσι.
Για σκαλαρια υπολογιζε κατι σε απο 500 λιτρα και πανω με απαραιτητα 70 cm υψος (απο αποψη υψους θεωρησε τα πιο δυσκολα απο δισκους, στις υπολοιπες συνθηκες ακριβως ιδια)


νεον με κορυ ειναι μια χαρα συνδυασμος.
Αν ντε και καλα σ αρεσουν τα πιο μεγαλα ψαρακια πηγαινε σε pearl gouramis (με ιδιες συνθηκες παλι, blackwater, χαμηλες σκληροτητες χαμηλα ph )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-09-12, 14:26
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? 5 ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΚΙ 180 ΛΙΤΡΩΝ?


το οτι τα ψαρια ειαι μικρα δε σημαινει πως θα παραμεινουν ετσι.
Για σκαλαρια υπολογιζε κατι σε απο 500 λιτρα και πανω ΥΠΕΡΒΑΛΕΙΣ με απαραιτητα 70 cm υψος (απο αποψη υψους θεωρησε τα πιο δυσκολα απο δισκους, στις υπολοιπες συνθηκες ακριβως ιδια Και εδω υπερβάλεις....μονο τα altum και τα υπόλοιπα άγρια εχουν σχέση με δίσκους...άγριους..και αυτό όχι σε όλους τους τομείς)
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-09-12, 14:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ναι, ως συνηθως υπερβαλω, το οτι καλο ειναι να ειναι κοπαδι δε λεει τιποτα, το οτι θελουν υψος τουλαχιστο 60 cm νερου (αρα 70 ενυδρειου) ειναι παλι υπερβολη, οσο για αγρια και ημερα δεν ανεφερα τιποτα τετοιο, για συνθηκες μιλησα, αλλα παλι υπερβαλω



...φιλαρακι βαλε οτι θες μεσα, και τα σκαλαρια κι αν μοιαζει αδειο βαλε και μια φαλαινα αλλα οχι πολυ μεγαλη για να μην ειμαστε και υπερβολικοι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-09-12, 14:33
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

γιατι μαλωνετε μεταξυ σας με τα λογια και την πληρωνει το θεμα του φιλου, που εκανε μια ερωτηση και περιμενει λιγη βοηθεια-γνωμη??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-09-12, 14:37
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Σε 180 λιτρα βαλε μια 40αδα νεον και εισαι αρχηγος...μονο αδειο δεν θα ειναι!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-09-12, 14:42
lambros Ο χρήστης lambros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2012
Περιοχή: halandri
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

χλαπάτσα πριν πεαξεις το ενυδρειο σου και πας και παρεις βυτιοφορο υπολογισε 40 λιτρα ανα σκαλαρι, οποτε στα 200 λιτρα με 5 σκαλαρια εισαι στο οριο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-09-12, 14:45
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lambros Εμφάνιση μηνυμάτων
χλαπάτσα πριν πεαξεις το ενυδρειο σου και πας και παρεις βυτιοφορο υπολογισε 40 λιτρα ανα σκαλαρι, οποτε στα 200 λιτρα με 5 σκαλαρια εισαι στο οριο.
Δεν ειναι τοσο απλο...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-09-12, 14:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lambros Εμφάνιση μηνυμάτων
χλαπάτσα πριν πεαξεις το ενυδρειο σου και πας και παρεις βυτιοφορο υπολογισε 40 λιτρα ανα σκαλαρι, οποτε στα 200 λιτρα με 5 σκαλαρια εισαι στο οριο.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177

το οτι εκανες ενα λαθος θα σε κανει να νοιωσεις καλυτερα αν το διαδωσεις ως σωστο?
Απλα, διορθωσε το, η μη το διορθωνεις...
-------------------------
και για να τελειωνει με την οποια παρανοηση αυτο ειναι το προφιλ του ψαριου

http://www.tropicalfishkeeping.com/p...are-angelfish/


ουσιαστικα μιλαει για ελαχιστο πανω απο ενα μετρο μηκος,(48 ιντσες) βαλε και τα 60 cm ελαχιστο καθαρα που θελει...

Τωρα το ποσα σκαλαρια μπαινουν εκει μεσα κι αν θα υπολογισεις 90 λιτρα η 40 ανα ψαρι αυτο ειναι αλλο θεμα και αφορα ρουτινες, διαθεση κτλ αλλα τα μινιμουμ ειτε για ενα (που δε μπαινει μονο του) ειτε για κοπαδι ειναι αυτα
-------------------------
απο κει και περα αρκετοι χομπυστες που ασχολουνται με το ειδος λενε πως μπορει να μπει σε 250 λιτρα ενα πιστοποιημενο ζευγαρι (οχι απλα ενα αρσενικο κι ενα θυλικο) ομως πρεπει το ενυδρειο να πληρει τις προυποθεσεις του καταλληλου υψους
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 18-09-12 στις 14:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-09-12, 14:56
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Τα σκαλάρια ξεκίνησαν πόλεμο
Απ΄'οτι καταλαβαίνω σκαλάρια σε 180 λίτρα και 50 εκ ύψος δεν είναι και το καλύτερο.
Βλέπω στα neon είστε ιδιαίτερα γενναιόδοροι! 30 ή 40 neon με 10 corys μήπως είναι υπερβολικά πολλά?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-09-12, 15:01
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

εγω παλι λεω..να στρωσεις το ενυδρειο..να παρεις νεον ή καρδιναλιους σε πολυ μεγαλο κοπαδι..να περιμενεις κανα διμηνο (θα δεις ωστοσω οτι μονο αδειο δε θα ειναι) και μετα βαζεις και κορυ..ισως αργοτερα να μπορεις να βαλεις και κατι ακομα (πχ celestial pearl danio,ροδοστομους-εδω αν κανω λαθος στη συμβατοτητα ας διορθωσουν οι πιο εμπειροι)..σε 180 λιτρα ειναι φανταστικα ψαρια και το οτι ειναι μικρα δε σημαινει οτι δειχνουν ασχημα..ισα ισα !!οσα μεγαλα ψαρια εχω δει σε σχετικα μικρα ενυδρεια δε μ αρεσαν ..αντιθετως οταν βλεπω μικρα τρελαινομαι!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-09-12, 15:05
lambros Ο χρήστης lambros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2012
Περιοχή: halandri
Μηνύματα: 9
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177

το οτι εκανες ενα λαθος θα σε κανει να νοιωσεις καλυτερα αν το διαδωσεις ως σωστο?
Απλα, διορθωσε το, η μη το διορθωνεις...
και μετα απο 1864 post η απαντηση θα ηταν ιδια
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-09-12, 15:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέπω στα neon είστε ιδιαίτερα γενναιόδοροι!
ναι γιατι κοπαδιαζουν σε μεγαλες ομαδες και προσφεροντας τους ενα σχετικο μηκος θα σχηματιζουν δυο συμπαγη κοπαδια που θα πηγαινοερχονται...

Παράθεση:
30 ή 40 neon με 10 corys μήπως είναι υπερβολικά πολλά?

6 κορρυς θα ελεγα...
οχι δεν ειναι υπερβολικα πολλα αλλα θα εχεις λιγο περισσοτερες ρουτινες για να κρατας τα νιτρικα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-09-12, 15:28
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177

το οτι εκανες ενα λαθος θα σε κανει να νοιωσεις καλυτερα αν το διαδωσεις ως σωστο?
Απλα, διορθωσε το, η μη το διορθωνεις...
-------------------------
και για να τελειωνει με την οποια παρανοηση αυτο ειναι το προφιλ του ψαριου

http://www.tropicalfishkeeping.com/p...are-angelfish/


ουσιαστικα μιλαει για ελαχιστο πανω απο ενα μετρο μηκος,(48 ιντσες) βαλε και τα 60 cm ελαχιστο καθαρα που θελει...

Τωρα το ποσα σκαλαρια μπαινουν εκει μεσα κι αν θα υπολογισεις 90 λιτρα η 40 ανα ψαρι αυτο ειναι αλλο θεμα και αφορα ρουτινες, διαθεση κτλ αλλα τα μινιμουμ ειτε για ενα (που δε μπαινει μονο του) ειτε για κοπαδι ειναι αυτα
-------------------------
απο κει και περα αρκετοι χομπυστες που ασχολουνται με το ειδος λενε πως μπορει να μπει σε 250 λιτρα ενα πιστοποιημενο ζευγαρι (οχι απλα ενα αρσενικο κι ενα θυλικο) ομως πρεπει το ενυδρειο να πληρει τις προυποθεσεις του καταλληλου υψους

Εγώ δεν το πολυκατάλαβα το άρθρο . Γράφει ότι για μια μικρή ομάδα (πόσα δηλ. εννοεί; ) χρειάζονται 120cm. Για ένα ζευγάρι 91cm. Δεν ξέρω αν το κατάλαβα καλά . Αν είναι έτσι, σε 100cm (με 180 λίτρα) πόσα μπορεί να βάλει ; Επίσης που γράφει για το ύψος;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-09-12, 15:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι διαστάσεις του ενυδρείου ειναι 101x41x50 και είναι στη διαδικασία στρωσίματος.Είμαι ανάμεσα σε αυτα τα 2 είδη και θα ήθελα τη γνώμη σας.
Ξέρω ότι τα σκαλάρια είναι καλύτερα να τα έχεις σε 60εκ. ύψος αλλά αν έχω μέχρι 4 μπορούν να μπουν στο δικό μου?
Από την άλλη μου αρέσουν πολύ και τα neon αλλά φοβάμαι μήπως δείχνει άδειο το ενυδρείο με αυτά, επειδή ειναι μικρά σε μέγεθος.
Αργότερα όταν στρώσει ο βυθός θα προσθέσω και μια ομάδα 8-10 ατόμων από κόρυς.
Συμφωνω με τον Θαναση

Το υψος δεν εχει να κανει με τον αριθμο των ψαριων.
Κι ενα ψαρι, να εβαζες, θα ηθελε το υψος του το ενυδρειο για να αναπτυχθει σωστα σε υψος το ψαρι.
Βεβαια δεν γινονται αλτουμ, αλλα γινονται ψηλα ψαρια, και ενα 60αρι υψος θα ηταν καλο για να μπορουν και να μεγαλωσουν τα πτερυγια τους αλλα και να τα δεις να κολυμπουν σε διαφορα υψη.

Φυσικα επιβιωνουν και σε μικροτερο υψος, αλλα δεν θα τα δει κανεις να μεγαλωνουν οσο μπορουν, να κανουν flairing κλπ

Τα εχω σε 58 εκ καθαρο υψος νερου και οταν κανουν flairing φαινεται οτι χρειαζεται το υψος αυτο .

Το μικροτερο ενυδρειο που θα τα εβαζα θα ηταν καποιο με τις διαστασεις του rio300.
Μπορεις να βαλεις μια 6-7αδα στο 180αρι (χωρις αλλα ψαρια) αλλα συντομα θα δεις κι εσυ τι παιζει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-09-12, 15:39
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

εγω θα εβαζα ενα ζευγαρι σκαλαρια,20-25 καρντιναλ και καμια 6 corry σε 180 λιτρα εφοσον πληρουνται οι απαιτησεις τους(εβδομαδιαιες αλλαγες etc).
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-09-12, 16:13
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Question

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου, σαν πολύ ως εντελός αρχάριος...
3 σκαλάρια μπορούμε να έχουμε ή πάνε ζεύγη - ζηγά (2-4-6 κτλ);
Σκαλάρια εννοούμε μόνο τα αγγελόψαρα και αν όχι μπορούμε να βάλουμε ένα ζεύγος απο αγγελόψαρα και ένα ζεύγος απο ένα άλλο είδος (πάντα για σκαλάρια μιλάω) ;
Ζητώ συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι χαζές, απλά δεν γνωρίζω.....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-09-12, 17:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου, σαν πολύ ως εντελός αρχάριος...
3 σκαλάρια μπορούμε να έχουμε ή πάνε ζεύγη - ζηγά (2-4-6 κτλ);
Σκαλάρια εννοούμε μόνο τα αγγελόψαρα και αν όχι μπορούμε να βάλουμε ένα ζεύγος απο αγγελόψαρα και ένα ζεύγος απο ένα άλλο είδος (πάντα για σκαλάρια μιλάω) ;
Ζητώ συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι χαζές, απλά δεν γνωρίζω.....
Ολα μπορουν να γινουν.
Το συνηθες ομως λογω "κατασκευης", αφου τα ψαρια ειναι κιχλιδες και κοπαδοψαρα ταυτοχρονως, συμβαινει να ζουν σε ομαδες (για ενυδρειο μινιμουμ 7-8 ατομα, για να σπαει η επιθετικοτητα μεταξυ τους και να μη τραβαει τα δεινα ο ιδιος ενας αδυναμος κρικος συνεχως).
Επισης μπορει να ειναι κοπαδοψαρα, αλλα ζουν ιεραρχικα, και θελει το καθενα το δικο του χωρο και τη δικη του σειρα στα δωρα της ζωης οπως η σιτηση και το ζευγαρωμα.
Απο την αλλη οταν ειναι σε φαση αναπαραγωγης ενα ζευγαρι, ξεκοβει απο την ομαδα μεχρι να εκπληρωσει τα αναπαραγωγικα του ενστικτα και να μεγαλωσει τα μωρα του.

Σκεψου τωρα βαση της λογικης, πως μπορουν να γινουν αυτα, με καλες πιθανοτητες επιτυχιας στο σπιτι μας
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-09-12, 17:23
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα μπορουν να γινουν.
Το συνηθες ομως λογω "κατασκευης", αφου τα ψαρια ειναι κιχλιδες και κοπαδοψαρα ταυτοχρονως, συμβαινει να ζουν σε ομαδες (για ενυδρειο μινιμουμ 7-8 ατομα, για να σπαει η επιθετικοτητα μεταξυ τους και να μη τραβαει τα δεινα ο ιδιος ενας αδυναμος κρικος συνεχως).
Επισης μπορει να ειναι κοπαδοψαρα, αλλα ζουν ιεραρχικα, και θελει το καθενα το δικο του χωρο και τη δικη του σειρα στα δωρα της ζωης οπως η σιτηση και το ζευγαρωμα.
Απο την αλλη οταν ειναι σε φαση αναπαραγωγης ενα ζευγαρι, ξεκοβει απο την ομαδα μεχρι να εκπληρωσει τα αναπαραγωγικα του ενστικτα και να μεγαλωσει τα μωρα του.

Σκεψου τωρα βαση της λογικης, πως μπορουν να γινουν αυτα, με καλες πιθανοτητες επιτυχιας στο σπιτι μας
Ποιά άλλα ψάρια είναι στην κατηγορία "ΣΚΑΛΑΡΙΑ";
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-09-12, 17:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Moνο τα σκαλαρια (Pterophyllum scalare).

σημειωση: κι ενα νεο ταξινομικα ειδος, που δεν εχει ακομα διευκρινιστει αν πρεπει να μπει στα σκαλαρια ή τα αλτουμ, αφου εχει χαρακτηριστικα κι απο τα δυο.
Τα περουβιανα (Peruvian angels, Peru altum, Peru scalare, ή ακομα πιο σωστα για την τωρινη κατασταση μη ταξινομημενου ειδους, να παιρνουν το ονομα του ποταμου που βρεθηκαν πχ Pterophyllum Sp. Rio Nanay ή Pterophyllum Sp. Rio Momon κλπ)

Ωστοσο παρομοια ειδη (species) ειναι τα Pterophyllum altum και Pterophyllum leopoldi.
Αυτα, μαζι με τα scalare και τα περουβιανα, ανηκουν στο γενος (genus) των Pterophyllum και ευρυτερα στην οικογενεια (Family) των κιχλιδων (Cichlidae).
http://www.itis.gov/servlet/SingleRp...h_value=169844
Ολα τα ειδη αυτα, ονομαζονται συνηθως Αγγελοψαρα, Angelfish ή Angels (δεν ονομαζονται ομως ολα σκαλαρια )
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 18-09-12 στις 17:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-09-12, 11:37
Το avatar του χρήστη Xlapatsas
Xlapatsas Ο χρήστης Xlapatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Το καθαρό ύψος του ενυδρείου μου είναι κατω από 50εκ. οπότε για να μην ταλαιπωρούμαι κι εγώ και τα σκαλάρια θα καταλήξω σε ένα κοπάδι neon μαζί με μια ομάδα κόρυ για το βυθό.
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-09-12, 11:43
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καθαρό ύψος του ενυδρείου μου είναι κατω από 50εκ. οπότε για να μην ταλαιπωρούμαι κι εγώ και τα σκαλάρια θα καταλήξω σε ένα κοπάδι neon μαζί με μια ομάδα κόρυ για το βυθό.
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

εκανες την καλητερη επιλογη!!! θα δεις ποσο θα σου αρεσει το ενυδρειο σου οταν ετοιμαστει!!!!
καλο στρωσιμο!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-09-12, 13:00
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μπορείς να το κάνεις black water (με την σύνθεση που κατέληξες) και να προστέσεις και εναν panaque*δεν θυμάμαι ποιος ειναι αυτός που δεν μεγαλώνει πολυ* ή 2-3 ancistrus
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-09-12, 18:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καθαρό ύψος του ενυδρείου μου είναι κατω από 50εκ. οπότε για να μην ταλαιπωρούμαι κι εγώ και τα σκαλάρια θα καταλήξω σε ένα κοπάδι neon μαζί με μια ομάδα κόρυ για το βυθό.
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
δες για αλλες κιχλιδες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-09-12, 19:13
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
δες για αλλες κιχλιδες
Όπως;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-09-12, 19:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νοτιου Αμερικης νανοκιχλιδες, apisto, ram, nannacara, discrossus, Laetacara curviceps κλπ
http://www.thekrib.com/Apisto/
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-09-12, 08:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οταν εβαλα 8 σκαλαρια τελικου μεγεθους σε 800 λιτρα..ειδα τι θα πει σκαλαρι. τα ψαρια αυτα αδικουνται σε μικρα ενυδρεια. θα μου πεις δε γινεται να εχουν σκαλαρια μονο οσοι εχουν πανω απο 400 λιτρα...οχι...αλλα προσωπικα δε προκειται να βαλω σκαλαρι σε μικροτερο μετα απο το θεαμα που αντικρυσα...και ειμαι σιγουρος οτι σε 200 λιτρα δε μπορεις να το δεις.
επισης υπαρχει και ο κανονας οτι τα μικρα ψαρια κανουν ενα ενυδρειο να φαινεται μεγαλυτερο ενω τα μεγαλα μικροτερο.

γιαυτο θα σου προτεινα ενα μεγαλο κοπαδι νεον (οχι..40 δεν ειναι πολλα στα συγκεκριμενα λιτρα για μενα). θα φαινονται χαρμα στο ενυδρειο σου.
γενικως προτεινω μικροψαρα στα λιτρα σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκαλάρια Kleis98 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 13-12-11 17:10
Σκαλάρια και kribensis σε 160 λίτρα. Ναι ή όχι; SlimData ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 13 13-09-11 14:23
Σκαλάρια StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 2 19-12-08 23:13
Σκαλάρια nsi Γλυκό νερό - Γενικά 4 21-11-08 19:10
Neon tetras με black neon...ταιριάζουν ; makis206 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 24-06-08 12:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09303 seconds with 14 queries