Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-12, 13:13
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή Μετακόμιση-Αλλαγή ιχθυοσύνθεσης

Αγαπητοί φίλοι,
καλημέρα σας!
Πρόκειται να κάνω μετακόμιση και μαζί το αγαπημένο μου ενυδρείο (από Αθήνα-Σχηματάρι) και αφού θα πρέπει να αδειάσω τελείως το ενυδρείο μου για να το μετακινήσω, σκέφτηκα να κάνω και μια αλλαγή και στη διακόσμηση και στα ψαράκια μου....
Το ενυδρείο μου είναι αυτό...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51699

Τα apistogramma ήταν απίθανα ψάρια, μου χάρισαν 3-4 γέννες, αλλά ιδιαίτερα επιθετικά προς τα άλλα ψάρια του ενυδρείου μου...
Στα λίτρα μου γνωρίζω ότι τα apisto ήταν αρκετά, αλλά παρόλα αυτά το ενυδρείο ήταν "άδειο"....
¶λλαξα λοιπόν τα corydoras με otocinclus, έδωσα το σαλιγκάρι και πήρα δύο Amano shrimps....Επίσης, πρόσθεσα diy CO2...
Στο νέο ενυδρείο σκέφτομαι να βγάλω τα ψεύτικα διακοσμητικά ξύλα και να βάλω αληθινά....

Εκτός από τα guppies και platties που είναι η γνωστή λύση και δεν τρελαίνομαι κιόλας, τι άλλο προτείνετε?

Θέλω ένα ζευγαράκι και ένα κοπαδόψαρο....

Μου αρέσουν πολύ τα παρακάτω ενυδρεία
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...s/parChris.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...s/parThDam.htm

Έχω κάποιους ενδοιασμούς για το ενυδρείο με το μονομάχο, αφού δεν ξέρω κατά πόσο ήρεμος θα είναι με τα Neon...
Επίσης, από όσα διάβασα, ο μονομάχος θέλει ήρεμα νερά, αλλά στο δικό μου ενυδρείο η ροή του φίλτρου είναι δυνατή....Μπορεί να τον ενοχλεί αυτό?

Η γνώμη σας πάντα μετράει....

Σας ευχαριστώ και περιμένω την πολύτιμη βοήθειά σας...

Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-12, 13:22
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

γεια σου,

καταρχην να βαλεις μονοχρωμη πλατη και να βγαλεις οτι κεραμεικο απο μεσα.

μονομαχο αν θες να βαλεις μονο του, οχι αλλα ψαρια. την ροη την κοβεις και λιγο με κανα spray bar η βαζοντας το να χτυπαει σε κανα τζαμι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-12, 13:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα μπορουσες ισως να βαλεις ενα ζευγαρι betta imbellis και ενα κοπαδακι αρλεκινους.αν και οι διαστασεις του ενυδρειου σου εμενα δεν μου φαινονται καλες για κοπαδοψαρα μιας και τα περισσοτερα θελουνε μηκος και οι αρλεκινοι ειναι πολυ καλοι κολυμβητες.

ουτε για τα betta το βρισκω ιδανικο το ενυδρειο σου μιας και ειναι βαθυ,αλλα τα imbellis δεν θα κουραζονται τοσο πολυ οσο τα splendens μιας και ειναι πιο γρηγορα,εχουν μικροτερα πτερυγια κλπ.

αλλα τουλαχιστον με τους αρλεκινους,βιοτοπικα θα εισαι κοντα και δεν θαναι εντελως ψαροσουπα.

σιγουρα παντως θα πρεπει να "σκοτεινιασεις" λιγο το ενυδρειο σου και να μειωσεις και τη ροη αν ειναι πολυ δυνατη οπως λες,και να βαλεις και φυτα.και επιφανειας για να προσφερεις ισκιο,καταφυγιο και ασφαλεια και στα δυο ειδη και στο βυθο για κρυψωνες.
τα πλαστικα,εννοειται,πεταμα η στο ντουλαπι.

περιμενε ομως να παρεις και αλλες γνωμες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-08-12, 13:42
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ο μονομαχος μπορει μεν να ταιριαζει -απολυτα- με τις συνθηκες νερου που θελουν τα νεον (χαμηλο ph χαμηλες σκληροτητες blackwater κτλ) και ισως βρεθει και χρυση τομη στο θεμα θερμοκρασιας, ομως ο λογος που δε θα εμπαινε μαζι τους ειναι οτι τα νεον θελουν ενυδρειο με ροη ενω ο μονομαχος ηρεμα στασιμα (η σχεδον στασιμα) νερα.

Οι μυθοι οτι προκειται για ψαρι - δολοφονο πρεπει επιτελους να σταματησουν να κυκλοφορουν, συνηθως σε κοινωνικα ειναι το θυμα λογο ουρας. Επιθετικος ειναι μονο με τα αρσενικα του ειδους του -σε καποιες περιπτωσεις και με τα θυλικα- και με αλλα ψαρια που ειτε ανηκουν στην ιδια οικογενεια (γκουραμι πχ, αν και σε αυτη την περιπτωση δε μπορει να βγει νικητης) οπως και σε ψαρια που του μοιαζουν (γκαπυ, δεν ταιριαζουν κι οι συνθηκες εξ αλλου).
Απο κει και περα ειναι ψαρι με ιδιεταιρο χαρακτηρα και αν τον εχεις καιρο περιορισμενο σε σφηνακια, βαζακια και μικροσκοπικα ενυδριακια οντως μπορει να βγαλει μεγαλη επιθετικοτητα οπως θα εκανε εξ αλλου κι οποιοδηποτε ζωντανο πλασμα.
Στην Ασια εχουν συμφερον να τους κρατανε σε περιορισμενο χωρο (απο κει εχουμε εισαγει το μυθο των λιγων λιτρων) γιατι εκει τους θελουν οντως "μαχιμους" αφου τους χρησιμοποιουν συνηθως για μαχες και στοιχηματα (ειναι νομιμο).

Αν εχεις καταληλη εμπειρια σε αυτα τα ψαρια και στο μαλακο νερο και θες ντε και καλα κοινωνικο με μονομαχο θα ελεγα πως θα ταιριαζε περισσοτερο με ενα κοπαδακι αρλεκινακια που δεν θελουν μεγαλη ροη νερου και οι υπολοιπες συνθηκες ταιριαζουν, δεν προκειται να τον πειραξουν γιατι ειναι αρκετα φιλισυχα, αλλα το ενυδρειο πρεπει να διαμορφωθει με τετοιο τροπο ωστε να εχει μια γωνια ηρεμιας οπου θα μπορει να απομονωνεται οταν θελει (αυτο γινεται με αρκετα ψηλα φυτα να φτανουν μεχρι την επιφανεια σχεδον) και κανενα κοπαδακι kuhli loach στο βυθο (η και κορρυ αλλα θελει προσοχη να βρεις τα καταλληλα απο αποψη θερμοκρασιας ωστε να ειναι ολοι οι κατοικοι ευχαριστημενοι)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-08-12, 11:42
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι
σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας...
Μερικές απορίες όμως....

@Vangelis21: Συμφωνώ με τις αλλαγές που μου προτείνεις, αλλά μήπως μόνος του ο μονομάχος σε 70λιτρο είναι υπερβολή?

@kgf12345: Πραγματικά ενθουσιάστηκα με τα imbellis, μπορώ όμως να τα βρω το ίδιο εύκολα με τα splendens? Από τιμή αγοράς? Συμφωνώ απόλυτα και θα κάνω τις αλλαγές που μου προτείνεις....

@Nick74: Ίσως το νερό μου δεν είναι τόσο μαλακό για kuchli loach κι επίσης ο βυθός μου δεν ευνοεί την ύπαρξη corry, αφού δεν έχω άμμο αλλά ψιλό χαλίκι κι ισως δημιουργηθούν προβλήματα στα "μουστάκια' τους....

Σας ευχαριστώ πολύ και περιμένω κι άλλες γνώμες.....
Γιατί μετά έχει μελέτη.....αρμονικής συμβίωσης και επιλογής φυτών....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-08-12, 12:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα imbellis τα φερνει τακτικα ο ωκεανος στη βουλιαγμενης.και αρσενικα και θυληκα.προχτες που περασα ειχε παλι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-08-12, 15:05
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis_79 Εμφάνιση μηνυμάτων

επίσης ο βυθός μου δεν ευνοεί την ύπαρξη corry, αφού δεν έχω άμμο αλλά ψιλό χαλίκι κι ισως δημιουργηθούν προβλήματα στα "μουστάκια' τους....
Εαν το χαλικι δεν ειναι μυτερο δεν θα δημιουργησει προβλημα στα κορις.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-09-12, 23:19
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ο μονομαχος μπορει μεν να ταιριαζει -απολυτα- με τις συνθηκες νερου που θελουν τα νεον (χαμηλο ph χαμηλες σκληροτητες blackwater κτλ) και ισως βρεθει και χρυση τομη στο θεμα θερμοκρασιας, ομως ο λογος που δε θα εμπαινε μαζι τους ειναι οτι τα νεον θελουν ενυδρειο με ροη ενω ο μονομαχος ηρεμα στασιμα (η σχεδον στασιμα) νερα.
Πέρα απο το θέμα της ροής, μπορούν να ζήσουν μαζί μονομάχος και νεον τέτρα? Ή μονομάχος με cardinal tetra?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-09-12, 23:28
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Με τα καρδιναλ ακομα περισσοτερο,διοτι προτιμουν και τα δυο ειδη μαλακο νερο και ζεστα νερα.
Αν ο μονομαχος τα ανέχεται,κανενα προβλημα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-09-12, 00:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπορουνε να ζησουνε μαζι,αλλα στην περιπτωση που βαλεις μονομαχο με αρλεκινους θα εχεις ενα σχεδον βιοτοπικο ασιας,ενω αν βαλεις μονομαχο με καρδιναλιους θα εχεις μια αμερικανο-ασιατικη ψαροσουπα
πιστευω οτι οι αρλεκινοι ταιριαζουνε πολυ περισσοτερο με το μονομαχο απο τα cardinal.
δες εδω για αρχη:

http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile25.html

http://badmanstropicalfish.com/stats...babtids1f.html
http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile12.html

http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile11.html
http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile17.html
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-09-12, 02:22
Iren66 Ο χρήστης Iren66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Σύρος
Μηνύματα: 136
Send a message via Skype™ to Iren66
Προεπιλογή

πολύ-πολύ χρησιμα λινκς, ιδιαιτερα τα σχόλια Με αρλεκίνους βλέπω να συγκατοικεί ο μονομαχος Σ ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετακόμιση. snappys Γλυκό νερό - Γενικά 10 16-03-08 22:27
Μετακόμιση… nikman Θαλασσινό νερό - Γενικά 8 11-07-07 01:02
Μετακόμιση petran Γλυκό νερό - Γενικά 5 18-05-06 11:07
Μετακόμιση Ενυδρείου unreg Θαλασσινό νερό - Γενικά 8 14-09-05 16:34
Μετακόμιση.Πως; nickall13 Γλυκό νερό - Γενικά 4 28-06-05 12:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04924 seconds with 13 queries