Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-08-12, 16:31
Το avatar του χρήστη OSCAR10991
OSCAR10991 Ο χρήστης OSCAR10991 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή 120αρι!ΤΙ ΠΡΟΤΗΝΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΩ?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΕΧΩ ΕΝΑ 60αρι ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ!ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΝΑ 120αρι ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΗΖΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΠΟ ΤΟ 120 ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ!
ΔΗΛΑΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΗΝΕΤΕ ΕΝΑ ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΑ 60lt
ΣΕ ΠΡΟΣΙΤΗ ΤΙΜΗ!ΤΩΡΑ ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΘΑ ΒΑΛΩ!ΑΓΝΩΣΤΟ!ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΚΑΙ Σ ΑΥΤΟ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-08-12, 16:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εγω θα σου ελεγα αντι να παρεις 120αρι να παρεις μεγαλυτερο,γυρω στα 200λιτρα.τι ψαρια θες εσυ να βαλεις μεσα?εχεις σκεφτει τιποτα?τα 120 λιτρα δεν θα σου προσφερουν κατι ιδιαιτερο παρα μονο τα 60περιπου παραπανω λιτρα,που δεν θα κανουν και τοοοοση μεγαλη διαφορα.η τιμη για ενα 200ρι (με λιγο ψαξιμο) δεν θα εχει πολυ μεγαλη διαφορα απτο 120αρι(ισως και καθολου αν αποφασισεις να ψαξεις)αλλα θα σου δωσει μεγαλυτερες διαστασεις για να παιξεις και με ψαρια που δε θα μπορεις να βαλεις στο 120αρι λογω διαστασεων.
αυτα αν σκεφτεσαι να παρεις καινουριο.αλλα και μεταχειρισμενο αν παρεις απο εδω μεσα,σιγουρα θα βρεις ευκαιρια.τωρα αν θες ντε και καλα 120αρι,ριξε μια ματια και σαυτη την αγγελια.
εγω παντως σου λεω να κοιταξεις για 200αρι,η στη χειροτερη 160αρι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-08-12, 17:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οσο λιγοτερη εμπειρια εχει καποιος τοσο μεγαλυτρερο ενυδριο θελει, μετα μπορει να παει και σε μικροτερα που εχουν πολυ μεγαλυτερες απαιτησεις (δεν εννωω φυσικα δεκαλιτρα και τετοια)
Γνωμη μου, παρε οσο πιο μεγαλο αντεχει η τσεπη σου, τοσο πιο ανετος θα εισαι.

Για φθηνα ενυδρεια κοιτα εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62644

Αν δε ποιανουν και τα χερια σου και μπορεις να το φτιαξεις και μονος σου αν καταφερεις να κανεις καλη επιλογη τζαμα (οσοι ξερω ειναι κλεφτες, αλλα σιγουρα υπαρχουν και σωστοι) θα σου ερθει σχεδον τζαμπα (φιλος εφτιαξε 120ρι με νομιζω 20 ευρω με τζαμια απο leroy merlin)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-08-12, 20:14
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

για ενυδρεια να κοιταξεις στις αγγελιες. δεν υπαρχει λογος να αγορασεις καινουριο. Οσο κανει καινουριο ενα 200αρι κανει ενα 400αρι μεταχειρισμενο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-08-12, 22:33
Το avatar του χρήστη OSCAR10991
OSCAR10991 Ο χρήστης OSCAR10991 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΨΗΝΕΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΗΣΜΕΝΟ ΑΠΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ!ΟΙ ΠΕΡΙΣΩΤΕΡΟΙ ΑΠ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΤΟ ΔΕΙΝΟΥΝ ΜΕ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥΣ!ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΜΕ COURIER ΜΠΟΡΩ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΚΟΙΝΟΥΝΤΕ ΑΝΕΤΑ ΣΕ 200LT!θα ηθελα να μου προτηνετε και κατι πανω σε αυτο!

αυτο πως το βλεπετε?
http://www.petsupermarket.gr/4013/%C...0cm-200lt.html
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-08-12, 23:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το να "κινουνται ανετα στα 200 λιτρα" δε λεει κατι.ειναι παρα πολλα τα ειδη που κινουνται ανετα.απο χρυσοψαρα,σαλιγκαρια και γαριδες μεχρι βατραχια,κιχλιδες και μικρα κοπαδοψαρα του αμαζονιου και οχι μονο.

καταρχην δεν μας εχεις πει αν εχεις ξαναστησει ενυδρειο.τα βασικα τα εχεις καταλαβει? (βλ.υπομνηματα στους αρχαριους)
αν αυτα τα εχεις διαβασει παμε παρακατω.

μπορεις να κοιταξεις στα θεματα με τις παρουσιασεις σε καθε κατηγορια αλλα και εδω μηπως δεις καποιο ειδος που σου αρεσει και θα σε ενδιεφερε να ασχοληθεις μαζι του.υπαρχουν και αλλες πολλες σελιδες που μπορεις να κοιταξεις εκτος απο εδω μεσα αλλα ξεκινα αποδω και σιγουρα κατι θα βρεις.

αποκει και περα δεν παιζουν μονο τα λιτρα και οι διαστασεις ρολο στο τι μπορεις να κρατησεις αλλα και το τι συνθηκες χρειαζεται το καθε ειδος.τι ειδος νερου(μαλακο,σκληρο,κλπ)θερμοκρασια(αν θα ειναι κρυου νερου η αν ζουνε σε θερμο κλιμα),αν θα ειναι clear water η black water,αν ειναι κοινωνικο ειδος η οχι και με ποια αλλα ειδη μπορουν να συγκατοικησουνε χωρις προβληματα,κλπ κλπ.αποκει και περα αναλογα τι θα σου αρεσει και αποφασισεις,θα χρειαστει κιεσυ να διαβασεις,να ασχοληθεις και ισως να κανεις και καποια εξοδα παραπανω για εξτρα εξοπλισμο που μπορει να χρειαστει, για να τα φιλοξενεις σωστα και ετσι να τα βλεπεις και σωστα(τη συμπεριφορα τους κλπ.),αλλα να ειναι και υγιη και να μην εχεις προβληματα και θανατους.

οι διαστασεις και ο ογκος νερου ομως θα σου επιτρεψουν να εχεις σταθερες συνθηκες στο ενυδρειο,να κρατησεις σωστους αριθμους ψαριων αναλογα με το ειδος τους,σε χωρο που να νιωθουν ανετα,να μπορουν να κολυμπησουνε κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-12, 00:15
Το avatar του χρήστη OSCAR10991
OSCAR10991 Ο χρήστης OSCAR10991 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Συμφωνω απολητα σε ολα αυτα!εχω 5 χρονια εμπειρια στα ενυρδεια με πολλα ψαρια οπως σκαλαρια,γκαπι,δολαρια,οσκαρ,σιλβερ σαρκ και αλλα!Αυτη τη φορα ομως θελω να στησω κατι ποιο ''σοβαρο''!δισκους για παραδειγμα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-08-12, 00:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τους δισκους ειδικα εγω θα σου ελεγα να τους ξεχασεις στα 200 λιτρα,ποσο μαλον στα 120θα σου πουνε και οι δισκαδες εδω μεσα αλλα χλωμο το βλεπω να τα κρατας ζωντανα για πολυδεν κοιτας για τιποταλλο?υπαρχουνε αλλα "δυσκολα" ψαρια που θα ειναι πιο ευκολο και πιο "φτηνο" να τα συντηρησεις.
οι δισκοι θελουν σωστο νερο,πολυ καλη φιλτρανση,και γενικως πολυ προσοχη στη λεπτομερεια γιατι ειναι και ευαισθητα ψαρια και αρωσταινουν ευκολα.θα στα πουνε και οι δισκαδες καλυτερα απο μενα.παντως αν θες σωνει και καλα δισκους πας για 300αρι ενυδρειο και πανω.εγω τουλαχιστον για τοσο θα κοιταζα.μη σου πω 400αρι δηλαδη

αν θες να τα κρατησεις σωστα.αλλιως αν ειναι να κανεις οτι ναναι,παιρνεις μια λεκανη και βαζεις κροκοδειλο ειναι σαν να λες οτι αποκει που πεταγες με διπλανο του 1920 θες να παρεις τζετ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-08-12, 02:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OSCAR10991 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω απολητα σε ολα αυτα!εχω 5 χρονια εμπειρια στα ενυρδεια με πολλα ψαρια οπως σκαλαρια,γκαπι,δολαρια,οσκαρ,σιλβερ σαρκ και αλλα!Αυτη τη φορα ομως θελω να στησω κατι ποιο ''σοβαρο''!δισκους για παραδειγμα!


εχμμμ... συγνωμη αλλα ουτε αυτα που λες πως ασχοληθηκες ειναι "ασοβαρα" ουτε το να εχεις δισκους ειναι ενδειξη γ@μιστεροτητας (ισως πολλοι δισκαδες εχουν αφησει να εννωειται κατι τετοιο αλλα δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα) και φυσικα πανω απ ολα σε 200 λιτρακια ουτε λεπι δισκου δε μπορεις να βαλεις...

Αν σου αρεσουν οι δισκοι πρεπει να σκεφεις σοβαρα για ενα πραγματικα ΜΕΓΑΛΟ ενυδρειο (βασικα τα σκαλαρια σε 60 λιτρα τα ειχες? δε νομιζω πως θελουν κατι λιγοτερο απο τους δισκους, συν οτι ΙΣΩΣ θελουν και ακομα μεγαλυτερο υψος στηλης...τεσπα )
Αν απλα θες "κατι πιο σοβαρο" (με την εννοια του πιο δυσκολου αν τελικα εννωεις αυτο προσπαθησε να αναπαραγεις νεον τετρα (ελαχιστοι το εχουν καταφερει και ακομα πιο λιγοι ειχαν απολυτη επιτυχια, και θελει πολυ πιο extreme συνθηκες απο δισκους εκτροφης που θα επερνες)
Αν παλι θες απλα την ομορφια και να μπλεξεις με blackwater, δυσκολους βιοτοπους, οξινα νερα κτλ μια καλη επιλογη για τα 200 λιτρα ειναι pearl gourami
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-08-12, 15:42
Το avatar του χρήστη OSCAR10991
OSCAR10991 Ο χρήστης OSCAR10991 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχμμμ... συγνωμη αλλα ουτε αυτα που λες πως ασχοληθηκες ειναι "ασοβαρα" ουτε το να εχεις δισκους ειναι ενδειξη γ@μιστεροτητας (ισως πολλοι δισκαδες εχουν αφησει να εννωειται κατι τετοιο αλλα δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα) και φυσικα πανω απ ολα σε 200 λιτρακια ουτε λεπι δισκου δε μπορεις να βαλεις...

Αν σου αρεσουν οι δισκοι πρεπει να σκεφεις σοβαρα για ενα πραγματικα ΜΕΓΑΛΟ ενυδρειο (βασικα τα σκαλαρια σε 60 λιτρα τα ειχες? δε νομιζω πως θελουν κατι λιγοτερο απο τους δισκους, συν οτι ΙΣΩΣ θελουν και ακομα μεγαλυτερο υψος στηλης...τεσπα )
Αν απλα θες "κατι πιο σοβαρο" (με την εννοια του πιο δυσκολου αν τελικα εννωεις αυτο προσπαθησε να αναπαραγεις νεον τετρα (ελαχιστοι το εχουν καταφερει και ακομα πιο λιγοι ειχαν απολυτη επιτυχια, και θελει πολυ πιο extreme συνθηκες απο δισκους εκτροφης που θα επερνες)
Αν παλι θες απλα την ομορφια και να μπλεξεις με blackwater, δυσκολους βιοτοπους, οξινα νερα κτλ μια καλη επιλογη για τα 200 λιτρα ειναι pearl gourami
ΔΗΚΙΟ ΕΧΕΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΕΥΚΡΗΝΗΣΑ!ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΟΨΗΣΩ ΨΑΧΝΩ ΨΑΡΙΑ ΓΙΑ 200LT ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΑΔΙΑΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ!
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΡΤΕΨΩ ΣΕ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΟΥΠΙΑ ΜΕΣΑ!
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΘΑΛΛΑΣΙΝΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ,ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΟΣΤΗΣΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΟΛΟ ΕΝΓΧΥΡΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ!ΠΧ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΗΣ ΘΑΛΛΑΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΣΠΗΤΙ ΜΟΥ!ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΑ ΕΞΟΔΑ!ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ 200ΑΡΙ ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ?ΤΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΧΩ?
ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΠΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-08-12, 16:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OSCAR10991 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ!
και διαλεξες τους δισκους?

Τεσπα, αν θες ψαρια που να μη χρειαζεται να μπαινεις σε διαδικασια οξινσης νερου κτλ ειτε πας σε χρυσοψαρα ειτε σε αφρικανες, νομιζω ειναι οι καλυτερες επιλογες και θα τα χαρεις απολυτα μια και ειναι και τα δυο ειδη πανεξυπνα ψαρακια.
Ειδικα τα χρυσοψαρα αν τους παρεχεις ιδανικες συνθηκες ισως σε συντροφευσουν πανω απο 30 χρονια.

Το θεμα του θαλασσινου -αποψη μου απο αυτα που γραφεις, μη το παρεξηγησεις- θα ελεγα καλυτερα να το ξεχασεις.
Απο τη στοιγμη που θες ευκολια και οικονομια αυτα δεν συμβαδιζουν με θαλασσινο ενυδρειο (στο οικονομικο κομματι και οχι μονο σαν αρχικο εξοδο, το οποιο μπορει να ειναι και αρκετες χιλιαδες ευρω)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-08-12, 19:01
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παρακαλώ όχι με κεφαλαία, το λένε οι κανόνες.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-08-12, 20:28
Το avatar του χρήστη OSCAR10991
OSCAR10991 Ο χρήστης OSCAR10991 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
και διαλεξες τους δισκους?

Τεσπα, αν θες ψαρια που να μη χρειαζεται να μπαινεις σε διαδικασια οξινσης νερου κτλ ειτε πας σε χρυσοψαρα ειτε σε αφρικανες, νομιζω ειναι οι καλυτερες επιλογες και θα τα χαρεις απολυτα μια και ειναι και τα δυο ειδη πανεξυπνα ψαρακια.
Ειδικα τα χρυσοψαρα αν τους παρεχεις ιδανικες συνθηκες ισως σε συντροφευσουν πανω απο 30 χρονια.

Το θεμα του θαλασσινου -αποψη μου απο αυτα που γραφεις, μη το παρεξηγησεις- θα ελεγα καλυτερα να το ξεχασεις.
Απο τη στοιγμη που θες ευκολια και οικονομια αυτα δεν συμβαδιζουν με θαλασσινο ενυδρειο (στο οικονομικο κομματι και οχι μονο σαν αρχικο εξοδο, το οποιο μπορει να ειναι και αρκετες χιλιαδες ευρω)
Μια χαρα!ευχαριστω για την αμεση απαντηση!αφρικανες συμφωνω και εγω!Πρεπει ομως πρωτα να κατασταλαξουμε στο θεμα ενυδρειου!σε 200lt τι πληθυσμο μπορω να βαλω ωστε να κινουντε ανετα?τι απαιτησεις εχουνε?
καποια πραγματα που θα πρεπει να ξερω πανω σ αυτο το ειδος?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-08-12, 20:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

πηγαινε στην κατηγορια των Αφρικανων κι ανοιξε θεμα, θα σου πουν περισσοτερα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-08-12, 20:49
Το avatar του χρήστη OSCAR10991
OSCAR10991 Ο χρήστης OSCAR10991 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
πηγαινε στην κατηγορια των Αφρικανων κι ανοιξε θεμα, θα σου πουν περισσοτερα
οκ ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-08-12, 21:00
Το avatar του χρήστη despot
despot Ο χρήστης despot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

πάρε corydoras !

__________________
( )
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-08-12, 23:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OSCAR10991 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΗΚΙΟ ΕΧΕΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΕΥΚΡΗΝΗΣΑ!ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΟΨΗΣΩ ΨΑΧΝΩ ΨΑΡΙΑ ΓΙΑ 200LT ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΑΔΙΑΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ!
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΡΤΕΨΩ ΣΕ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΟΥΠΙΑ ΜΕΣΑ!
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΘΑΛΛΑΣΙΝΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ,ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΟΣΤΗΣΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΟΛΟ ΕΝΓΧΥΡΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ!ΠΧ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΗΣ ΘΑΛΛΑΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΣΠΗΤΙ ΜΟΥ!ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΑ ΕΞΟΔΑ!ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ 200ΑΡΙ ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΣΑ?ΤΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΕΧΩ?
ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΠΑ ΟΛΑ ΜΑΖΙ!
εισαι "λιγο" μπερδεμενος μου φαινεται
απτη στιγμη που θες μικρες απαιτησεις,και χωρις πολλα εξοδα το θαλασσινο και τους δισκους ξεχνα τα.αστη τη θαλασσα εκει που ειναι καλα ειναι

αναλογα ποση ορεξη εχεις να ασχοληθεις,στα 200 λιτρα υπαρχουν πολλες επιλογες για ψαρια.οπως οι αφρικανες οπως σου προτεινανε πιο πανω(εγω τετοιες θα εβαζα).οτι και να βαλεις,προυποθετει οτι θα κατσεις να διαβασεις 5 πραγματα,εστω τα βασικα για τα ενυδρεια και τα ψαρια που θα φιλοξενησεις.

τωρα αν θες ενυδρειο που να το γεμισεις και να μη χρειαζεται να κανεις τιποτα ποτε,ξεχνα το το ενυδρειο και παρε κανα κακτο πλαστικο,η κανα ενυδρειακι Usb με πλαστικα ψαρακια

υ.γ πλακα κανω ε?μην παρεξηγηθεις,απλα το λεω γιατι ταχουμε διαβασει κιαυτα εδω μεσα κατα καιρους
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-08-12, 23:58
Το avatar του χρήστη OSCAR10991
OSCAR10991 Ο χρήστης OSCAR10991 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εισαι "λιγο" μπερδεμενος μου φαινεται
απτη στιγμη που θες μικρες απαιτησεις,και χωρις πολλα εξοδα το θαλασσινο και τους δισκους ξεχνα τα.αστη τη θαλασσα εκει που ειναι καλα ειναι

αναλογα ποση ορεξη εχεις να ασχοληθεις,στα 200 λιτρα υπαρχουν πολλες επιλογες για ψαρια.οπως οι αφρικανες οπως σου προτεινανε πιο πανω(εγω τετοιες θα εβαζα).οτι και να βαλεις,προυποθετει οτι θα κατσεις να διαβασεις 5 πραγματα,εστω τα βασικα για τα ενυδρεια και τα ψαρια που θα φιλοξενησεις.

τωρα αν θες ενυδρειο που να το γεμισεις και να μη χρειαζεται να κανεις τιποτα ποτε,ξεχνα το το ενυδρειο και παρε κανα κακτο πλαστικο,η κανα ενυδρειακι Usb με πλαστικα ψαρακια

υ.γ πλακα κανω ε?μην παρεξηγηθεις,απλα το λεω γιατι ταχουμε διαβασει κιαυτα εδω μεσα κατα καιρους
Για αφρικανες συμφωνω και εγω!πρεπει ομως πρωτα να δω τι ενυδρειο 200αρι θα παρω!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-08-12, 00:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν θες να μας πεις ποσα λεφτα θες να διαθεσεις θα μπορεσουμε να βοηθησουμε περισσοτερο ισως,αλλα για να μην τα συζηταμε σε δυο θεματα παραλληλα και μπερδευομαστε,καλυτερα περιμενε να σου απαντησουν οι αφρικανοι σχετικα με τα ειδη που μπορεις να κρατησεις.ριξε και μια ματια στα θεματα σεκεινη την κατηγορια και στις παρουσιασεις των αφρικανικων να παρεις καμια ιδεα.

και ριξε και μια ματια και εδω
www.petsupermarket.gr/
www.petcumulus.gr
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-08-12, 00:17
Το avatar του χρήστη OSCAR10991
OSCAR10991 Ο χρήστης OSCAR10991 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν θες να μας πεις ποσα λεφτα θες να διαθεσεις θα μπορεσουμε να βοηθησουμε περισσοτερο ισως,αλλα για να μην τα συζηταμε σε δυο θεματα παραλληλα και μπερδευομαστε,καλυτερα περιμενε να σου απαντησουν οι αφρικανοι σχετικα με τα ειδη που μπορεις να κρατησεις.ριξε και μια ματια στα θεματα σεκεινη την κατηγορια και στις παρουσιασεις των αφρικανικων να παρεις καμια ιδεα.

και ριξε και μια ματια και εδω
www.petsupermarket.gr/
www.petcumulus.gr
Μεχρι 150 ευρω φιλε μου!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-08-12, 00:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

150 για το ενυδρειο η για τα παντα?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-08-12, 00:30
Το avatar του χρήστη OSCAR10991
OSCAR10991 Ο χρήστης OSCAR10991 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
150 για το ενυδρειο η για τα παντα?
για το ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-08-12, 00:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

με μια πρωτη ματια βλεπω αυτα που ειναι κοντα στο μπατζετ σου.

http://www.petsupermarket.gr/4075/πρ...180-μαύρο.html
http://www.petsupermarket.gr/4013/πρ...0cm-200lt.html
http://www.petsupermarket.gr/4012/πρ...0cm-160lt.html

το πρωτο ειναι πιο ακριβο αλλα παιρνεις ενυδρειο καλης ποιοτητας και εγγυηση και καλο εσωτερικο φιλτρο με υλικα,συν θερμαντηρα,οποτε γλυτωνεις τα εξτρα εξοδα για εξοπλισμο.τουλαχιστον μεχρι να αποφασισεις να αλλαξεις.
τα αλλα δυο ειναι πιο φτηνα αλλα θα χρειαστεις καποια πραγματα με το φιλτρο και το θερμαντηρα τα βασικοτερα.

αποκει και περα μπορεις να ριξεις μια ματια και σε αλλα καταστηματα,οπως τα petcity για ενυδρεια που ειναι αντιγραφα των juwel (anubias)χωρις ομως εξοπλισμο.ειναι μεν κινεζικα αλλα κατα την αποψη μου ειναι μια χαρα ενυδρεια.ειχα ενα τετοιο οπως και πολλοι αλλοι εδω μεσα.

μετα κοιτας για μεταχειρισμενο,εδω μεσα στις αγγελιες που και παλι μπορει να βρεις πολυ καλη ευκαιρια!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-08-12, 00:36
Το avatar του χρήστη OSCAR10991
OSCAR10991 Ο χρήστης OSCAR10991 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2012
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
με μια πρωτη ματια βλεπω αυτα που ειναι κοντα στο μπατζετ σου.

http://www.petsupermarket.gr/4075/προϊόντα/juwel-rio-180-μαύρο.html
http://www.petsupermarket.gr/4013/προϊόντα/water-home-100x40x50cm-200lt.html
http://www.petsupermarket.gr/4012/προϊόντα/water-home-100x40x40cm-160lt.html

το πρωτο ειναι πιο ακριβο αλλα παιρνεις ενυδρειο καλης ποιοτητας και εγγυηση και καλο εσωτερικο φιλτρο με υλικα,συν θερμαντηρα,οποτε γλυτωνεις τα εξτρα εξοδα για εξοπλισμο.τουλαχιστον μεχρι να αποφασισεις να αλλαξεις.
τα αλλα δυο ειναι πιο φτηνα αλλα θα χρειαστεις καποια πραγματα με το φιλτρο και το θερμαντηρα τα βασικοτερα.

αποκει και περα μπορεις να ριξεις μια ματια και σε αλλα καταστηματα,οπως τα petcity για ενυδρεια που ειναι αντιγραφα των juwel (anubias)χωρις ομως εξοπλισμο.ειναι μεν κινεζικα αλλα κατα την αποψη μου ειναι μια χαρα ενυδρεια.ειχα ενα τετοιο οπως και πολλοι αλλοι εδω μεσα.

μετα κοιτας για μεταχειρισμενο,εδω μεσα στις αγγελιες που και παλι μπορει να βρεις πολυ καλη ευκαιρια!
Το 160αρι με το 200αρι εχουν διαφορα?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-08-12, 00:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

40 λιτρα και 10 ευρω υποψιν οτι δεν τα εχω δει απο κοντα μονο στο site.θα πρεπει να πας να τα δεις φυσικα.
το θεμα ειναι πως θα χρειαστεις και τον εξοπλισμο εξτρα.βεβαια εκει εχεις επιλογες πολλες αλλα απο σενα εξαρταται.
ριξε ομως μια ματια και στις αγγελιες εδω μεσα γιατι κυκλοφορουν πολλες ευκαιριες και μπορει να βρεις καποιο μαζι με εξοπλισμο.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-08-12, 00:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τα συγκεκριμενα που εβαλες λινκ τα εχω εγω , μια χαρα ειναι και τα ενυδρεια και οι βασεις, ομως απο συμφορουμιτη αναφερθηκε πως τα δινει και με διαφορετικο καπακι (εγω τα εχω με αυτο της φωτογραφιας που ειναι μια χαρα) οποτε προσεξε τι καπακι θα σου δωσει η επελεξε οποιο νομιζεις πως σου κανει καλυτερα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-09-12, 12:40
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ας μου επιτρεψετε να 'επεμβω' κι εγω στο θεμα, αν και δεν εχω καθολου εμπειρια σε ενυδρεια, ακομα....ψαχνομαι
Τα συγκεκριμενα που αναφερονται πηγα και τα ειδα πριν 3 μερες. Βασικα το μαγαζι μεταφερεται και γινεται ενας....πανικος, με την εννοια οτι τα εχει στιβαγμενα και δεν μπορεις να το δεις απο ολες τις μεριες.
Πραγματι αυτα που ειδα εγω εχουν ενα 'περιεργο' καπακι, το οποιο δεν ειναι ισιο, αλλα κανει κατι σαν 'κυματισμο' που εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε καθολου.
Απο πισω γραφουν οτι ειναι μαρκα: waterhome. Δεν μπορω να καταλαβω τελικα αλλο το hagen αλλο το waterhome;
Απο οτι επισης καταλαβα, μαλλον διδονται σκετα, χωρις λαμπες, χωρις φιλτρο, αλλα δεν ρωτησα κιολας, γιατι ισως ξαναπαω να τα δω καλυτερα οταν θα εχει ολοκληρωσει την μετακομιση.
Εχω κι εγω περιπου το ιδιο διλλημα με τον oscar. Βασικα σκεφτομαι για 2 χρυσοψαρακια να βαλω. Να παω σε 125αρι ή σε 180αρι. Ειμαι αναμεσα σε rio ή σε αλλο λιγοτερο επωνυμο (γυαλα + φιλτρο χωριστα)
Ειδα στο σαιτ του petcity Και τα anubias, αλλα δεν βρηκα καποιο που να χει τις διαστασεις που θα θελα, να εχει δηλ περισσοτερο μηκος απο οτι πλατος ή υψος.
Αυτα απο μενα, δεν θελω να 'χαλασω' το θεμα του φιλου μας, κυριως ηθελα να πω την γνωμη μου για οτι ειδα στο μαγαζι που πηγα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-09-12, 12:51
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μου επιτρεψετε να 'επεμβω' κι εγω στο θεμα, αν και δεν εχω καθολου εμπειρια σε ενυδρεια, ακομα....ψαχνομαι
Τα συγκεκριμενα που αναφερονται πηγα και τα ειδα πριν 3 μερες. Βασικα το μαγαζι μεταφερεται και γινεται ενας....πανικος, με την εννοια οτι τα εχει στιβαγμενα και δεν μπορεις να το δεις απο ολες τις μεριες.
Πραγματι αυτα που ειδα εγω εχουν ενα 'περιεργο' καπακι, το οποιο δεν ειναι ισιο, αλλα κανει κατι σαν 'κυματισμο' που εμενα προσωπικα δεν μου αρεσε καθολου.
Απο πισω γραφουν οτι ειναι μαρκα: waterhome. Δεν μπορω να καταλαβω τελικα αλλο το hagen αλλο το waterhome;
Απο οτι επισης καταλαβα, μαλλον διδονται σκετα, χωρις λαμπες, χωρις φιλτρο, αλλα δεν ρωτησα κιολας, γιατι ισως ξαναπαω να τα δω καλυτερα οταν θα εχει ολοκληρωσει την μετακομιση.
Εχω κι εγω περιπου το ιδιο διλλημα με τον oscar. Βασικα σκεφτομαι για 2 χρυσοψαρακια να βαλω. Να παω σε 125αρι ή σε 180αρι. Ειμαι αναμεσα σε rio ή σε αλλο λιγοτερο επωνυμο (γυαλα + φιλτρο χωριστα)
Ειδα στο σαιτ του petcity Και τα anubias, αλλα δεν βρηκα καποιο που να χει τις διαστασεις που θα θελα, να εχει δηλ περισσοτερο μηκος απο οτι πλατος ή υψος.
Αυτα απο μενα, δεν θελω να 'χαλασω' το θεμα του φιλου μας, κυριως ηθελα να πω την γνωμη μου για οτι ειδα στο μαγαζι που πηγα
Αν βαλεις απλα δυο χρυσοψαρα τα 125 ειναι υπεραρκετα. Ακομα, στα χρυσοψαρα αρεσει το υψος οποτε δεν μπορεις να τους το κοψεις
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-09-12, 13:04
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Επειδη εχω ανοιξει δικο μου θεμα για αυτο, αν θελεις το...συζηταμε εκει
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-09-12, 13:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βαλεις απλα δυο χρυσοψαρα τα 125 ειναι υπεραρκετα. Ακομα, στα χρυσοψαρα αρεσει το υψος οποτε δεν μπορεις να τους το κοψεις


Οτι χρυσοψαρα να ναι δηλαδη θεωρουν ΥΠΕΡαρκετα τα 120 λιτρακια?


Κι απο ποτε θελουν υψος? δισκοι ειναι?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Την αποψη σας-Νεο 120αρι! latremena Αρχάριοι γλυκού νερού 15 09-07-12 15:55
Τι Α/Ο Να παρω? OLYMPIC Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 29-05-11 18:16
120αρι φυτεμενο...ιδέες για αλλαγές...!!! hlp dizio Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 15-01-11 20:03
Να και το δικο μου 120αρι! olshka Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 8 04-03-08 21:47
Τι να παρω? bubbles8 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 11 09-09-07 09:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10655 seconds with 13 queries