Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-06-12, 14:42
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή Κατασκευή μακρόστενου ενυδρείου 20-25 λίτρων και ψαροσύνθεση

Καλησπέρα σε όλους. Έχω αρχίσει και ψήνομαι αρκετά να κάνω κάτι παρόμοιο με του Kotsos, δηλαδή γύρω στα 20-25 λίτρα. (Διαστάσεις:90x15x15 μxπxυ)
Το φίλτρο βυθού πως μπορεί να φτιαχτεί? Έχει κανένας κάποιο άρθρο, κάποιο σχέδιο να το κοιτάξω? Φαντάζομαι δεν υπάρχουν πολλά φυτά που να μένουν στα 12-13εκ. ύψος αν υποθέσουμε ότι θα έχουμε και 2εκ. υπόστρωμα ε?
(Το δίλλημα δηλαδή είναι φίλτρο βυθού ή 1-2 μικρά εσωτερικά για να υπάρξουν επιλογές περισσότερων φυτών τα οποία με τις ρίζες δε θα ενοχλούν το τυχόν φίλτρο βυθού? )

Παραθέτω εδώ την απάντηση του delta66 μιας και απάντησε και κάπου αλλού που έθεσα το ίδιο θέμα:
Παράθεση:
ΠΙστευω οτι αφoυ υπαρχει διαθεσιμος χωρος για μηκος ενυδρειου, τα καλυτερο θα ηταν ενσωματωμενο φιλτρο (τυπου σαμπ) στο πλαι του ενυδρειου (με χωρισμα απο τζαμι - η εισοδος του νερου απο χαμηλα η εξοδος στην αλλη πλευρα του ενυδρειου ψηλα) ή με φιλτρο Αμβουργου (hamburg mat filter) παλι λογω μεγαλου μηκους, η εξοδος του να φτανει στην αλλη πλευρα του ενυδρειου με σωληνα.


Γενικώς τι ιδέες ψαροσύνθεσης σας έρχονται για ένα τόσο μικρό ενυδρείο?
Σε ένα μονομάχο θα του άρεσε το τόσο στενό περιβάλλον? (που δε νομίζω)
Αν μπουν γαρίδες παίρνει όντως άνετα 2 επιπλέον ψαράκια κάτι αντίστοιχο με καρδινάλιο για να τρέχει πέρα δώθε στα 90εκ μήκος? (Είπα αντίστοιχο και όχι καρδινάλιο απλά για να καταλάβετε για τι στυλ μιλάμε και να δώσετε ιδέες) Γενικώς σε αυτό το θέμα οποιεσδήποτε απόψεις ευπρόσδεκτες.

Υγ: Σε 20+ μέρες σκέφτομαι να το φτιάξω αν θα πραγματοποιηθεί τελικά η ιδέα, οπότε υπάρχει χρόνος για συζήτηση. Το ενυδρείο πάντως άντε μέχρι 25 λίτρα θα είναι, δε σκέφτομαι για κάτι μεγαλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-12, 15:05
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Το φίλτρο βυθού, είναι κάποια πλαστικά πλακάκια με τρύπες, που τοποθετούνται κάτω από το χαλίκι σου, και μια αντλία τραβάει απο κει το νερο και το ανεβάζει πάνω.. Πλακάκια θα βρεις στα πετ σοπ..
Αν θέλεις να βάλεις όμως φυτά, δεν σου το προτείνω.. θα σου φάει και το μισό ενυδρείο..
Το καλύτερο, θα συμφωνήσω με τον delta είναι φίλτρο αμβούργου..
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/filters4.htm

Για φυτά τενέλους ίσως, διάφορες μος, ή επιφανείας που έχω εγω..

Μονομάχο είχα ένα διάστημα, μια χαρά ήτανε, αλλα δεν πάει με γαρίδες..
κάτι άλλο αν θες, θα σου προτείνω αυτά
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/killi.htm
αλλά ούτε αυτά πάνε με γαρίδες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-06-12, 15:27
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Οι γαρίδες ήταν απλά μια σκέψη. Περιμένω και απόψεις που περιλαμβάνουν οτιδήποτε, όχι αναγκαστικά κάτι με γαρίδες. Όπως πχ το να βάλεις τα 2 cherry barbs μου άρεσε σαν ιδέα αρκετά. Θα γινόταν πχ να βάλω 2-3 αρσενικά endlers ή 2-3 cardinal tetra ή 2-3 ροδόστομους.
Τυχαία είναι τα παραδείγματα, δεν έκατσα να τα σκεφτώ. Αν κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να δώσει ουσιαστικά παραδείγματα θα ήμουν ευγνώμων.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-06-12, 15:28
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

τα κιλι δεν σου αρεσαν?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-06-12, 15:59
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Θα μπορούσες να πάρεις κάποιες ιδέες από εδώ: http://www.plantedtank.net/forums/sh...d.php?t=168088 Είναι λίγο μεγαλύτερα(91*20.32*22.86=~42λ), αλλά έχουν αντίστοιχες απαιτήσεις και περιορισμούς.

Για φίλτρανση εγώ θα προτιμούσα κάποιο μικρό εξωτερικό(π.χ 2211) με spraybar που να πιάνει όλο το μήκος του ενυδρείου, ώστε να μην κόβει καθόλου τα λίτρα του ενυδρείου και να αναταράσσει όλη την επιφάνεια.
Για τη θέρμανση τι σκέφτεσαι να κάνεις; Ο πιο μικρός θερμαντήρας που έχω δει είναι στα 15cm.

Στα φυτά και στη διακόσμηση αυτές οι διαστάσεις θα σε περιορίσουν πολύ - τα μόνα σίγουρα φυτά είναι οι διάφορες moss και τα υπόλοιπα θα εξαρτηθούν από τις άλλες παραμέτρους(λίπανση/φωτισμός/co2).

Τα καθαρά λίτρα στην καλύτερη περίπτωση με διαστάσεις 90*15*15, 5mm τζάμι, 2cm βυθό και 1cm απόσταση του νερού απ'την κορυφή βγαίνουν 14.3.
Αν βάλεις φίλτρα, θερμαντήρες, φυτά, διακοσμητικά, κτλ, μάλλον θα μείνεις με κανα 12λιτρο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-06-12, 16:24
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

@Kotsos : Είναι ωραία κάποια killifish που είδα στο google, αλλά δεν έχω ψαχτεί αρκετά. Σίγουρα θα τα δω και αυτά σαν επιλογή.

@cogarg : Ωραίο το θέμα θα το διαβάσω εκτενέστερα για να πάρω ιδέες μέσα στις επόμενες μέρες. Στο θέμα φίλτρου πιστεύω θα προτιμήσω κάτι σε DIY για διάφορους λόγους ¶σε που φοβάμαι μην κάνει πλυντήριο το ενυδρείο ένα δυνατό εξωτερικό όπως το 2211..

Η δεύτερη μου απορία ήταν και μένα για το θέμα του θερμοστάτη, αλλά πιστεύω αν μπει κάπου πλάγια και τον κρύψω με μια μικρή ρίζα ή με φυτά μπροστά θα είναι μια χαρά. Από θέμα μέγεθους μπορει να γίνει και 90χ17χ17 πχ, θα το σκεφτώ αυτό, δεν είναι τρελό πρόβλημα, οπότε απαντώ και στα άλλα ερωτήματα σου με υπόστρωμα , απόσταση νερού κλπ κλπ..

Σίγουρα θα με περιορίσουν τα φυτά, απλά το έθεσα σαν θέμα μήπως κάποιος αναφέρει φυτά τα οποία δεν γνωρίζω ήδη και έτσι μπορέσω να τα χρησιμοποιήσω. Ο Kotsos ήδη μου είπε για τις μος, μικρές ανούμπιες και μικροσορουμ πτερόπους.. Κάποιο γρασιδάκι που να μένει κοντό δε θα ταίριαζε πχ?
Πετάτε ακόμα και την πιο τρελή ιδέα να τα συμμαζέψουμε όλα!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-06-12, 17:14
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Το 2211 μόνο δυνατό δε μπορείς να το πεις. Το είχα για μερικούς μήνες σ'ενα 20λιτρο(~15 καθαρά) και ήταν μια χαρά από άποψη ροής - με spraybar και χωρίς.
Αν θες ακόμα μικρότερη ροή, μπορείς να το στουμπώσεις με βιολογικά/μηχανικά υλικά ή να προσαρμόσεις ένα μικρό βανάκι.

Αν έχεις όρεξη να μπλέξεις με λιπάσματα/co2 και 'δυνατό' φωτισμό, μπορείς να βάλεις και φυτά που κάνουν χαλί υπό αυτές τις συνθήκες: Glossostigma elatinoides, Hemiantus callitrichoides, Eleocharis parvula, κτλ.

Για moss ρίξε και μια ματιά στο Fissidens fontanus. Ειναι κατα τη γνώμη μου το πιο όμορφο είδος, αλλά μεγαλώνει απελπιστικά αργά και μέχρι στιγμής δε το έχω βρει στην Ελλάδα.

Το microsorum pteropus(java fern) γίνεται αρκετά ψηλό και συνήθως είναι πάνω από 10cm στα μαγαζιά - με windelov ίσως να είσαι καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-06-12, 18:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στην επιλογη ψαριων να τα υπολογιζεις ολα, οχι μονο το υψος.
Πχ ο μονομαχος θελει καπακι (το θελεις με καπακι?), τα cardinal μαλακο και οξινο νερο (μπορεις?), τα cory αμμο κλπ κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-06-12, 19:15
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Σίγουρα θα υπάρξει κάτι να το σκεπάζει, όχι μόνο από θέμα ψαριών αλλά και από θέμα φωτός που δε θέλω να το διασκορπίζει στο δωμάτιο.

Εννοείται πως θα τα υπολογίσω όλα, γι'αυτό ζητάω ιδέες για την ώρα ώστε να συζητηθούν όσα γίνεται. ¶λλωστε το ενυδρείο θα αρχίσει να φτιάχνεται σε 20+ μέρες που θα έχω τελειώσει την εξεταστική. Μέχρι τότε ελπίζω ο καθένας να έχει πετάξει την ιδέα του και να τα αναλογιστώ όλα στο τέλος για να δω σε τι θα κατευθυνθώ.

Πάντως επειδή θα είναι και τόσο μικρό μπορεί να προτιμήσω να βάλω ψάρια με πιο μέτριες-εύκολες συνθήκες για να τις κρατώ πιο σταθερές.. Δεν είναι κακό όμως να ακουστούν και πιο δύσκολα ψάρια έστω για να υπάρχουν σαν ιδέες και ίσως να τα διαβάσει κάποιος στο μέλλον..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-06-12, 19:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θα ελεγα για αρχη να μη το κανεις μικροτερο απο 40 λιτρα.
Για το φιλτρο ειπα για αμβουργου ή sump στο πλαι (βυθου θα σου λεγα να το αποφυγεις).

Αν βαλεις ραγες στηριξης στο τοιχο θα εχεις περισσοτερες επιλογες και για αλλο ραφι που μπορει να χρειαστει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-06-12, 20:07
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Ξέρω ότι πολλοί θα έχετε ενστάσεις στην ιδέα ενός τόσο μικρού ενυδρείου αλλα πιστεύω ότι το πολύ πολύ να το κάνω 30, με τίποτα παραπάνω γιατί αν είναι έτσι ας άλλαζα setup στο 60αρι. :P

Σίγουρα θέλω να έχει νότα minimal πάνω του.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-06-12, 20:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν μπορεις να εχεις τις ιδιες επιλογες στο 60αρι με τις συμβατικες διαστασεις αλλαζωντας απλα το seteup.
Ο ογκος του νερου παντως σε αττην την ποσοτητα θα εχει την ιδια δυσκολια διατηρησης σταθερων συνθηκων οσο και με ενα συμβατικο 20λιτρο
Μινιμαλ γινεται ευκολα στην ιχθοφορτωση ή την διακοσμηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-06-12, 23:54
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Σίγουρα θα έχει πολλές δυσκολίες στη διατήρηση σταθερών συνθηκών αλλά θα το παλέψω, στη χειρότερη να καταλήξει με μόνο 2-3 αρσενικά endlers για ευκολία, θα το δούμε αυτό..
Γνωρίζω ότι θα υπάρξουν δυσκολίες πριν καν ξεκινήσω το θέμα..
-------------------------
Όλοι αποτυχημένη προσπάθεια το βλέπουν και δε μπαίνουν στο κόπο να πετάξουν καμμιά ιδέα? :P

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsiou9 : 28-06-12 στις 23:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-06-12, 00:26
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Μάλλον λόγω του μικρού χώρου δε θέλουν να προτείνουν κάτι...λογικό δεν είναι;

Με red cherry και λαθρεπιβάτες νομίζω θα είσαι κομπλέ/οριακά.

Όπως είπε και ο delta, καλύτερα να μην το κάνεις μικρότερο από 40 λίτρα - είναι δύσκολη η συντήρηση και η διατήρηση σταθερών συνθηκών ειδικά σε αυτές τις διαστάσεις.

Αν δεις λίγο και στο link με τα 12g long, θα δεις ότι απαιτούνται αρκετά δυνατά φίλτρα(κάποιοι έχουν χρησιμοποιήσει ακόμα και κυκλοφορητές) και οι περισσότεροι βάζουν μόνο γαρίδες.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-06-12, 08:33
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Αν δε σε ενδιαφέρει για φυτεμένο και είναι καμία 40 lt μπορείς να δημιουργήσεις ένα σεληνιακό τοπίο, με πολύ άμμο, λίγη πέτρα και σαλιγκάρια (το κέλυφος εννοώ) και να βάλεις νανοκιχλίδες της λίμνης Tanganyika…
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-07-12, 21:03
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

@cogarg Απ'οτι μου είπε ο Kotsos μέχρι και γέννα είχε στα cherry barbs στο δικό του μακρόστενο 20αρι, οπότε μπορεί να ευδοκιμίσει και κάτι που δεν είναι λογικό. Που ξέρεις? :P
Τα διάβασα τα πιο πολλά στο άρθρο με τα 12γάλονα, όντως εκεί τα παιδιά έχουν ρίξει τρελά λεφτά για εξοπλισμό και όλα. Μακάρι να υπήρχε η άνεση για κάτι τέτοιο αλλά...

@genecr Το μεγαλύτερο που θα βγει σαν καθαρά λίτρα θα είναι 25 λίτρα, οπότε δε νομίζω να κινηθώ σε νανοκιχλίδες, άσε που δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μαζί τους και δε ξέρω γενικώς τι θέλουν.
-------------------------
Παρεπιπτόντως delta έχω ψιλοκαταλήξει στο να γίνει με αμβούργου όπως είπες στο πλάι και να το μεταφέρει η αντλία στην άλλη άκρη. Θα πρότεινες να υπάρξει κάποιο "spraybar" στο μήκος η μπα? (Υπάρχει το ενδεχόμενο κυκλοφορητή με μικρή κυκλοφρία νερού, αν δε γίνει το "spraybar"?)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsiou9 : 01-07-12 στις 21:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-07-12, 21:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και με spraybar μπορει να δουλεψει αν δεν θελεις (τα ζωντανα μαλλον) ροη "ποταμιου" (μονης κατεθυνσης και λιγο πιο δυνατη) και προτιμουν "ησυχες" μεριες στο ποταμι (απο ροη).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-07-12, 21:27
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Από αύριο λέω να βάλω μπρος την κατασκευή του ενυδρείου.. Θα πάω να παραγγείλω τα τζάμια.. Το θέμα είναι πέρα από τα τζάμια του ενυδρείου θα χρειαστώ κάτι έξτρα πχ για το φίλτρο? Σκέφτομαι να είναι στο πλαι και να πιάνει τα 10 (?) από τα 90εκ. του μήκους..
Τι έχετε να προτείνετε πάνω σε αυτό?
Σίγουρα Αμβούργου με μόνο το σφουγγάρι να περνά το νερό ή να δημιουργούταν ένα τζάμι έξτρα με κάτω τρύπα για είσοδο του νερού όπου θα περνά στη συνέχεια από σφουγγάρι και σιποράξ και από μια αντλία στο τέλος θα το φέρνει στην άλλη άκρη? Ακούω απόψεις...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-07-12, 21:56
betta 21 Ο χρήστης betta 21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-08-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsiou9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από αύριο λέω να βάλω μπρος την κατασκευή του ενυδρείου.. Θα πάω να παραγγείλω τα τζάμια.. Το θέμα είναι πέρα από τα τζάμια του ενυδρείου θα χρειαστώ κάτι έξτρα πχ για το φίλτρο? Σκέφτομαι να είναι στο πλαι και να πιάνει τα 10 (?) από τα 90εκ. του μήκους..
Τι έχετε να προτείνετε πάνω σε αυτό?
Σίγουρα Αμβούργου με μόνο το σφουγγάρι να περνά το νερό ή να δημιουργούταν ένα τζάμι έξτρα με κάτω τρύπα για είσοδο του νερού όπου θα περνά στη συνέχεια από σφουγγάρι και σιποράξ και από μια αντλία στο τέλος θα το φέρνει στην άλλη άκρη? Ακούω απόψεις...
γιατι δεν βαζεις ελα απλο φιλτρακι?εχω φτιαξει δυο τετοια ενυδρεια με χωρισματα για μονομαχους και οταν μεγαλωνα γενες τα εβγαζα τα χωρισματα ημουν και ειμαι πολυ ευχαριστημενος για δες να παρεις ιδεες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11052012733.jpg
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  56,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-07-12, 22:03
betta 21 Ο χρήστης betta 21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-08-2010
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από betta 21 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι δεν βαζεις ελα απλο φιλτρακι?εχω φτιαξει δυο τετοια ενυδρεια με χωρισματα για μονομαχους και οταν μεγαλωνα γενες τα εβγαζα τα χωρισματα ημουν και ειμαι πολυ ευχαριστημενος για δες να παρεις ιδεες
τα φιλτρα που εχω και στα δυο ειναι αυτα στην φωτο μονο που εχω φτιαξει ενα μεγαλο spraybar με λεπτο σωληνα pvc οσο το ενυδρειο με μια τρυπα καθετη σε καθε δωματιο για να εχουν ολοι η μονομαχοι καθαρο νερο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Hailea-HL-BT200.jpg
Εμφανίσεις:  257
Μέγεθος:  7,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-07-12, 23:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από betta 21 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι δεν βαζεις ελα απλο φιλτρακι?εχω φτιαξει δυο τετοια ενυδρεια με χωρισματα για μονομαχους και οταν μεγαλωνα γενες τα εβγαζα τα χωρισματα ημουν και ειμαι πολυ ευχαριστημενος για δες να παρεις ιδεες
Το μεγεθος του χωρισματος θα πρεπει να υπολογιστει αναλογα το παχος του σφουγγαριου και της αντλιας που θα ειναι απο πισω
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-07-12, 00:11
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Σκέφτομαι να είναι diy και το φίλτρο, οπότε θα ήθελα συμβουλές για αυτά που ρωτώ πιο πάνω. Μπορεί να βάλω έτοιμο φίλτρο αν δω ότι χρειάζεται στη συνέχεια..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-07-12, 00:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν κανεις φιλτρο αμβουργου, υπολογισε τη ροη που θελεις και επελεξε καταλληλη αντλια με οσο μικροτερη καταναλωση ρευματος γινεται.
Εδω δε θα εχεις μεγαλες απωλειες λογω μανομετρικου και η ονομαστικη ροη που αναγραφεται στις προδιαγραφες της θα ειναι κοντα στην αληθινη.
Τσεκαρε παντως και το μανομετρικο της αντλιας
Αν ειναι ρυθμιζομενης ροης θα ειναι καλυετερα
-------------------------
3.5 εκ πλατος
150-300 λ/ω ρυθμιζομενη
μισο μετρο μανομετρικο
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...2&t=temartic_e
-------------------------
Σφουγγαρι χοτροτρυπο (rough) ή μετριο (medium)
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...+foam&mpath2=0
Νομιζω 50 χ 50 χ 3 σου αρκει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 23-07-12 στις 00:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-07-12, 10:47
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Η αντλία είναι η καταλληλότερη αφού έχει και ρυθμιστή, αλλά βλέπω μόνο από εκεί μπορώ να τη παραγγείλω.. Δε τη βρίσκω από Ελλάδα πχ για λιγότερα μεταφορικά..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-07-12, 18:42
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, τελικά παρήγγειλα από του Σπύρου γιατί έβαλα και άλλα πράγματα οπότε έβγαινε πιο φθηνά ακόμα και με τα +10ευρώ ταχυδρομικά..
Επιπλέον αύριο το πρωί θα γίνει η παραγγελία των τζαμιών, βάση 90χ20, μπρος-πισω 90χ20 και τα δύο πλαινά 19χ20. Θυμήστε μου αν τα ζητώ ροντέ ή οχι.
Επιπλέον προτείνετε οτιδήποτε άλλο θα χρειαστεί στη συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-07-12, 19:35
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Για δε κανεις την βαση 90χ30?Θα αποκτησεις μεγαλυτερη επιφανεια και λιτρα.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ανακατασκευή ενυδρείου 250 λίτρων annap Αρχάριοι γλυκού νερού 2 28-06-11 16:50
Παρουσιαση ενυδρείου 120 λίτρων christosvn Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 8 21-11-09 15:48
Σύσταση Ενυδρείου 180 Λίτρων??? zipo Αρχάριοι γλυκού νερού 14 06-11-09 02:51
Νέα κατασκευή ενυδρείου 52 λίτρων tsikis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 72 24-10-06 21:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10283 seconds with 14 queries