Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-12, 14:14
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή Υπόστρωμα για νέο ενυδρείο

Αποφάσισα να πάρω 60-65λιτρα καθαρά ενυδρείο από συνχομπίστα για να αναβαθμίσω το 40λιτρο (καθαρά) που πήρα πριν ξεκινήσω να διαβάζω το φόρουμ πριν λίγους μήνες. Τα ψάρια που έχω μέσα είναι 1 ζευγάρι γκάπυς με τα νεογέννητα τους ( λογικά θα γίνει χαρέμι όταν αναβαθμιστεί το ενυδρείο ), ρεντ τσέρις με διάφορα μικρά που έκαναν εδώ και κάποιες μέρες και 2 κόρυς που μου έκαναν δώρο πρόσφατα.
Θέλω λοιπόν ένα υπόστρωμα να βάλω όταν θα ετοιμάζω το ενυδρείο για να το δω κάποια στιγμή αρκετά φυτεμένο (ίσως και γρασιδάκι σε κάποιες περιοχές). Ανέφερα και τα ψάρια πιο πάνω που θα είναι μέσα για να μην βάλω κάποιο υπόστρωμα που ενδέχεται να τους κάνει κακό (μελλοντικά ίσως αλλάξει η ψαροσύνθεση σε cardinal ή σε hatchets ). Προφανώς θα χρειαστεί να καλύψω περιοχή 60εκ. Χ 33εκ. Χ 1-2εκ. και μέτα να βάλω και άλλο 1-1,5 εκ. ψιλόκοκη άμμο..
Ακούω λοιπόν προτάσεις για υπόστρωμα και αν υπάρχει σε κάποιο μαγαζί που μπορώ να το πάρω από Αθήνα ή αν έχει κάποιος και του περισσεύει ας μου στείλει μήνυμα να το αγοράσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.


Υ.Γ: Γενικώς ευπρόσδεχτες οποιεσδήποτε προτάσεις για το στήσιμο - ψαροσύνθεση κλπ κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-12, 14:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αρκετα θεματα προς συζητηση εβαλες.

Γρασιδακι χωρις υποστρωμα λιπανσης, διοξειδιο και πολυ δυνατα φωτα, δεν ειναι ευκολο να πετυχει

Αστρωτος βυθος και αμεση εισαγωγη γαριδων εμπεριεχει ηψηλες πιθανοτητες απωλειων.

Αν τελικα αποφασεις να βαλεις γρασιδι και βαλεις υποστρωμα λιπανσης (που δεν θα κανει καποιο κακο στα ζωντανα αν ειναι σωστο και μπει σωστα) η αμμος δεν μπορει να μπει μαζι του. Θελει χαλικακι.

Σε περιπτωση που ξεχασεις το γρασιδι και απλα θελεις να πας σε περισσοτερα λιτρα ενυδρειο, θα προτεινα να το στησεις με την αμμο κανονικα, να το αφησεις να τρεξει μια εβδομαδα με ενεργο αναθρκα στο φιλτρο, μετα να μπολιασεις και να το αφησεις για κανενα μηνα προσθετωντας λιγη τροφη σε σκονη, να στρωσει λιγο και ο βυθος.

Αμμο ή αμμοχαλικο χαλαζιακο, ουδετερο.
Χρωμα προτιμοτερο προς το σκουρο για να δειχνουν πιο πολυ χρωμα οι γαριδες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-12, 14:59
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Δεν ήξερα ότι θα προέκυπταν τόσα πολλά θέματα :P

Διοξείδιο DIY θα μπει μετά την αλλαγή στο νέο ενυδρείο και φώτα αν δω ότι δεν είναι αρκετά θα προσπαθήσω να κάνω κάποια πατέντα. Το κόβω να κάνω valisneria nana να είναι σαν γρασίδι σε κάποιες περιοχές αν δε βάλω υπόστρωμα.

¶στρωτος δε θα είναι ο βυθός, γιατί θα χρησιμοποιήσω αυτόν που έχω ήδη, οπότε φαντάζομαι θα είναι οκ.

Τα κορυς θέλουν την άμμο οπότε δύσκολα θα βάλω κάποιο χαλίκι, εκτός αν υπάρχει κάποιο τόσο ψιλό που να συνδυάζεται με το τυχόν υπόστρωμα που θα βάλω.

Αν ξεχάσω γρασίδι-υπόστρωμα και βάλω την προηγούμενη άμμο ( το αναφέρω και πιο πάνω ) θα μπορώ να τα μεταφέρω όλα τα ψάρια-γαρίδες σε διάστημα 2 ωρών?

Η άμμος που έχω τώρα είναι μπεζ-καφέ ψιλόκκοκη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-12, 17:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

H valisneria nana δεν είναι σαν γρασίδι.

Αν βαλεις την παλια αμμο πρεπει να βρεις ιδια για συμπληρωμα.
Ναι ετσι μπολιαζεις το βυθο και μειωνονται σημαντικα οι πιθανοτητες απωλειων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-12, 17:23
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Το ξέρω ότι δεν είναι γρασίδι, οπότε θα την φυτέψω σε διάφορα σημεία για να "φαίνεται" σαν να έχει σχηματιστεί γρασίδι και σε βάθος χρόνου θα επεκταθεί. Υπόστρωμα ήθελα κυρίως και για άλλα φυτά τα οποία θα φύτευα, οπότε αν βρω υπόστρωμα που να συμβιβάζεται με τις υπόλοιπες απαιτήσεις θα ήταν ένα πάρα πολύ ευχάριστο γεγονός.
Αν βάλω υπόστρωμα 1εκ. θα μπορούσα να ανακατέψω την άμμο που έχω με λίγο λεπτόκοκκο χαλίκι για να συμπληρώσει από πάνω? Λεπτόκοκκο χαλίκι ώστε να μην πληγωθούν τα μουστάκια των κόρυς αν γίνεται? Αλλιώς αναγκαστικά ξεχνώ το υπόστρωμα.. (??)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-12, 17:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μην ανακατεψεις υλικα βυθου, διαφορετικου διαμετρηματος για πολλους λογους.

Για βοηθεια μπορεις να βαλεις ταμπλετες λιπανσης βυθου και να μη μπλεξεις με υποστρωμα.
Μπαινουν και σε αμμο αλλα να μην ειναι πολυ ρηχα και τις ξεθαψουν τα κορυ.
4-5 εκ μακρυα απο τις ριζες μη τις καψουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-12, 17:49
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Ωραία, οπότε δε βάζω ειδικό υπόστρωμα και θα αγοράσω επιπλέον άμμο από αυτή που ήδη έχω για συμπλήρωμα. Θα βάλω ταμπλέτες λοιπόν μπροστά και κέντρο για να μπορέσω να φυτέψω πίσω και πλάγια και έτσι θα μένει χώρος για να κάνουν βόλτες τα κόρυ.

Μπορείς να μου προτείνεις κάποιες ταμπλέτες βυθού και σε ποιο πετ σοπ μπορώ να τις βρω εδώ στην Αθήνα? (Χώρια από αυτό θα χρησιμοποιώ και seachem flourish μια φορά τη βδομάδα όπως κάνω και τώρα - μια φορά είχα βάλει και JBL Ferrotabs αλλά έκαψαν κάποιες βαλισνερίες gigantea που είχα.. )

Υγ: Αν αγόραζα και λίγη άμμο ας πούμε άσπρη για να φτιάξω ένα μονοπάτι στο κέντρο είναι οκ? Το έχω δει σε διάφορες φωτογραφίες ενυδρείων και είναι πολύ ωραίο αποτέλεσμα..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-01-12, 17:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ταμπλετες καλες εχει και η seachem.
Λιγο πιο μακρυα απο τις ριζες.

Καλες οι φωτο αλλα αν εχουν κορυ σε λιγο καιρο δεν θα ξαναβγαλουν φωτο το ενυδρειο γιατι δεν θα υπαρχει το μονοπατι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-01-12, 18:08
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Ωραία θα πάρω της Seachem λοιπόν και θα είναι αρκετά μακρυά από τις ρίζες όταν τα φτιάξω..

Επομένως δε θα υπάρχει μονοπάτι :P

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις και ευπρόσδεκτες απόψεις και άλλων γιατί μέχρι να το φτιάξω πολλά μπορούν να αλλάξουν
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-01-12, 18:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Moss (christmas ή spiky κατα προτιμηση) βαλε.
Θα ειναι ο παραδεισος των γαριδων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-01-12, 18:17
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Έχω Java Moss και Pellia Moss, αλλά μελλοντικά αν βρω και Christmas θα βάλω
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-12, 18:27
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Έφτιαξα και το νέο ενυδρείο, φώτο θα υπάρξει όταν θα είναι όλα έτοιμα..

Θέλω πλέον να βάλω περισσότερα Corydoras μιας και τα 2 που είναι μέσα αναζητούν συντροφιά. Έβαλα αγγελία αλλά δε το κόβω να βρίσκω κάποιον.. Οπότε και είπα να ρωτήσω εδώ για να απαντήσουν άτομα που ψάχνουν το φόρουμ. Ξέρετε κάποιο μαγαζί που να έχει Panda Corys ή Sterbai Corys στην Αθήνα? ( αν ναι στείλτε πμ ) ή ακόμα και αν έχει κάποιος στη διαθεσή του και τα πουλάει ας μου το πει.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-01-12, 23:40
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Δε το κόβω να παίρνω καμμιά απάντηση (όχι ότι τσεκάρουν και πολλοί εδώ ) , οπότε θα συνεχίσω με το επόμενο μου ερώτημα και θα απευθυνθώ σε σένα Σπύρο! Πλέον 60 λίτρα καθαρά τι φωτισμό πρέπει να βάλω για να επωφεληθούν ψάρια και φυτά ? Από μόνο του στο καπάκι έχει 24w και του έχω έξτρα μια λάμπα 15w με ακροφύσια ( δε ξέρω καν αν είναι τ5 ή τ8 που διαβάζω ανά καιρούς ή αν είναι dim, θα ήθελα μια εξήγηση για αυτά ) πάντως τα ακροφύσια ξεκινούν από κάποιο βαρύ πλαστικό ορθογώνιο πραγματάκι που είναι συνδεδεμένο στη πρίζα και έχει κουμπάκι πάνω του το κουμπίγια το αναβοσβήσιμο. Σόρυ που τα λέω τόσο τραγικά αλλά δε ξέρω τις ορολογίες :/ Τι θα ήταν καλό να βάλω επιπλέον και με τι ονομασίες θα το ψάξω?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-01-12, 00:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για ψαρια θα κοιτας τις εισαγωγες στα καταστηματα. Φερνουν συχνα τετοια ψαρια.
Τα panda και τα sterbai παντως ειναι πιο απαιτητικα corys στις παραμετρους του νερου (μαλακο και οξυνο).
Δεν πανε με guppies (οχι πως πανε και τα αλλα πιο "ευκολα" ειδη οπως τα aeneus, αλλα λεμε τωρα).

Aν ειναι Τ8 ή Τ5 οι λαμπες θα το καταλανεις απο το παχος τους. Οι Τ5 ειναι πιο λεπτες.
Επισης μια Τ5 στο ιδιο μηκος με μια Τ8 δινει περισσοτερα βατ.
Dim ειναι οταν μιλαμε για dimmable ballast, τροφοδοτικο (το "βαρύ πλαστικό ορθογώνιο πραγματάκι" που λες πιο πανω ) που μπορει να ρυθμιστει η ενταση του και αν μπει και αυτοματο συσττημα ανατολης-δυσης να γινεται σταδικα η αυξηση και η μειωση του φωτισμου οταν ανοιγοκλεινουν τα φωτα.

Για μεχρι μετρια φυτα που φως που εχεις (αν ειναι και σωστου φασματος και δεν ειναι παλιες οι λαμπες ή ειναι για θαλασσινο) θα ειναι αρκετο.
Ισως πρεπει να κοιταξεις την προσθηκη CO2 ομως εστω και DIY, αφου μπορει να εχεις αλγες αν ειναι πολυ το φως για τα φυτα που εχεις.
Χρειαζεται μια ισορροπια σε φως-λιπασμα-co2- φυτα (ειδος - "αργα" ή "γρηγορα" φυτα- και ποσοτητα φυτων - "φυτομαζα") για να πανε καλα τα πραγματα.
Με λιγο φως ειναι πιο ευκολο να βρεθει μια ισορροπια ( με ευκολα φυτα παντα). Οσο πιο πολυ το πουσαρεις το συστημα τοσο πιο πολυ ψαξιμο θελει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-01-12, 01:38
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Κοιτάζω όσο μπορώ σε παραλαβές, σε κάποια ήδη ρώτησα αν έχουν και δεν είχαν ενώ σε άλλα περιμένω απάντηση. Τα panda έχω διαβάσει στο seriously fish τι απαιτήσεις έχουν και sterbai, θα έλεγα ότι τα sterbai είναι "πιο κατάλληλα" για συγκατοίκηση με guppies,λόγω κάποιων κοινών τιμών στα όρια Ph, Gh και θερμοκρασίας που θα έπρεπε να διατηρούνται. Ξέρω ότι δεν είμαι εντελώς σωστός αλλά σκέφτομαι με βάση κοινές τιμές τους που διάβασα. Εδώ και καιρό μάλιστα κάνω αλλαγές με μισό νερό βρύσης/μισό απιονισμένο για να ρίξω τη σκληρότητα ώστε να μην ταλαιπωρείται στο φουλ κανένα είδος..

Ωραία επομένως έχω dim αλλά δε ξέρω τι λάμπες παίρνει, θα κοιτάξω αύριο τι γράφει πάνω για να σε ρωτήσω γιατί τώρα έχουν σβήσει τα φώτα στα ψάρια.
(Το κακό είναι ότι το είχα πάρει πριν 6-7(?) χρόνια που είχα ασχοληθεί με ενυδρείο αλλά τότε ούτε φόρουμ είχα ψάξει ούτε τίποτα και απότι κατάλαβα ένα μπάχαλο είχα βάση αυτών που συμβούλευε ο πετσοπας.) Το σύστημα Ανατολής δύσης ξέρω τι είναι αλλά που θα το βρω? Πρέπει να το φτιάξω? Μου αρέσει σαν ιδέα + ότι δε θα ενοχλεί τα ψάρια το απότομο άναμμα - σβήσιμο..

Αύριο θα κοιτάξω αναλυτικά λάμπες, πάντως τώρα που έψαξα στο Hailea f60 από μόνο του έχει (24W Energy-saving tube) δεν έχω ιδέα αν είναι σωστού φάσματος, όπως λες, παράλληλα έχω βάλει και την προηγούμενη λάμπα (στυλ πορτατίφ) απο το παλιό ενυδρείο που έχει και ανακλαστήρα και λέει ότι είναι 24w.. Αυτή στο dim είναι αρκετά παλιά οπότε θα πρέπει να την αντικαταστήσω όπως είπες.. DIY Co2 θα μπει λίαν συντόμως.. Από φυτά παίζουν πολλά ανουμπιες μεγάλες και νάνα, τζαβα μος και πελια, πιστια, βαλισνεριες μεγάλες-μικρές, ροτάλα 1-2 ρίζες και διάφορα ακόμα που δε ξέρω ονομασίες! Είναι πολλά και διαφορετικά το ξέρω, αλλά μαζεύτηκαν με το καιρό!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-01-12, 01:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν νομιζω να εχεις dimmable ballast.
Εχεις απλα ballast (τροφοδοτικο). Το dim δεν σημαινει τροφοδοτικο.
Αστα αυτα περι ανατολης δυσης προς το παρον.
Κανε μια αναζητηση για αρθρα περι φωτισμου στο φορουμ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-01-12, 02:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

να σου πω τι παρατηρησα στα δικα μου sterbai.εχω 6 απο οταν πηρα το πρωτο μου ενυδρειο(60αρι).εχω διαβασει κιεγω κατα καιρους οτι θεωρουνται "σκληρα" ψαρια και οτι ειναι απτα πιο ανεκτικα σε συνθηκες,αλλα τελικα δεν ξερω κατα ποσο στεκει αυτο.στην αρχη μεχρι να μαθω για σκληροτητες κλπ και να δω για τυρφες και τελικα να καταληξω να παρω την ΑΟ τα ειχα σε νερο βρυσης(ξερω,καφριλα ειναι αυτο)θα μου πεις δεν πεθανανε(σαρκασμος...),οποτε ισως να στεκει αυτο που λενεαλλα δεν το νομιζω.τη διαφορα την καταλαβα οταν αρχισα να μαλακωνω το νερο με ΑΟ.μεχρι εκεινη τη στιγμη θα κανανε καμια βολτα και μετα καθοντουσαν.απο οταν εβαλα ΑΟ δε σταματανε τις βολτες (και δεν ειναι και τοσο μικρα πλεον),τα πανω κατω στο νερο και τις γεννες.μαλιστα τωρα τελευταια κανα δυο την εχουνε δει hatchet και πανε και τα ακολουθουνε απο πισω μ'αυτο θελω να πω οτι παροτι διαβασα αρκετες φορες αυτα που γραφονται για τα sterbai ειμαι πεπεισμενος οτι τα ταλαιπωρουσα(αθελα μου φυσικα)στην αρχη περισσοτερο,αργοτερα λιγοτερο οσο εψαχνα κλπ.στο λεω γιατι εγω δε θα τα εβαζα με Guppy σε καμια περιπτωση.ασε που δε μαρεσουν κιολας τα guppy,αλλα ασχετα απο αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-01-12, 03:22
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Σπύρο έχεις δίκιο, διάβασα χωρίς το κόμμα στη πρόταση σου και κατάλαβα λάθος στην αρχή, έχω απλά ballast..
Δύση-Ανατολή όντως είναι ένα μακρινό σχέδιο :P

kgf12345 κάπου έχουμε ξαναμιλήσει αλλά δε θυμάμαι αν ξέρω το όνομα σου :P
Λοιπόν πριν αλλάξω στο νέο ενυδρείο σίγουρα βασανίζονταν και μάλιστα κρυβόνταν κάτω από μια μικρή ρίζα με το που τα πλησίαζα, αλλά πλέον που μεγάλωσε ο χώρος τους και έχουν "άπλα" όντως δε σταματούν το πέρα δώθε και κάνουν και τα πάνω κάτω στο τζάμι :P Όπως προείπα εδώ και καιρό έκανα αλλαγές βρύσης και απιονισμένο μαζί για να ρίξω σκληρότητες.. Θέλω να πάρω αντίστροφη όσμωση όταν θα μου το επιτρέπουν τα οικονομικά μου, αλλά προς το παρόν θα αρκεστώ στο 1,5ευρώ τη βδομάδα για απιονισμένο νερό που προορίζεται για τις αλλαγές
Όσο για τα γκάπυ ήταν τα πρώτα που μου προτάθηκαν σαν ξεκίνημα αρχάριου και δεν τα έχω ζήσει καλά ακόμα, θέλω να δω λίγες γέννες και κάποια να μεγαλώνουν πλήρως ( πριν έναμισι μήνα έβαλα γνήσια γκάπυ που και πάλι έχω αμφιβολίες για τον αρσενικό. Mέχρι πριν είχα υβρίδια από εντλερς-γκάπυ και άργησα να το καταλάβω-μάθω )
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-01-12, 03:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μακαρι να πανε ολα καλαπαντως το απιονισμενο προσεχε το.εγω ειχα προβληματα οταν εβαλα μια φορα πριν παρω την ΑΟ.προβληματα εννοω θανατο ψαριου.θα μου πεις ειναι σιγουρο οτι ητανε απο αυτο?οχι αλλα δεν υπηρχε καποιο αλλο σημαδι η ενδειξη.το μεσημερι εγινε αλλαγη,το βραδι μου ψοφησε ψαρι και ξαναεκανα αλλαγη μολις το ειδα.απο τοτε δεν ξαναειχα θανατο.(φτου φτου μακρια απο μας!)
ισως εκεινο να ειχε καποιο προβλημα και επιβαρυνθηκε με το απιονισμενο η κατι τετοιο αλλα δεν ειχε δωσει κανενα σημαδι για προβλημα.(αποσο μπορω να κρινω ακομα και τωρα,με τη λιιιιγη ομολογουμενος, παραπανω εμπειρια μου στα ψαρια μου.)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-01-12, 03:47
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Η συμπεριφορά που σου περιέγραψα είναι καλή τουλάχιστον?
Το εύχομαι και εγώ να πάνε όλα καλά, ο χρόνος θα δείξει.. Προσωρινοί στόχοι προς επίτευξη : κοπαδάκι στερμπαι, DIY Co2 και φωτισμός!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-01-12, 03:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιταξε,δεν εχω και τοση εμπειρια στο χομπι για να μπορω να κρινω αμεσως.αυτο που περιγραφεις εμενα μου ακουγεται φυσιολογικο.αλλα ειναι αλλιως οταν τα ζεις τα ψαρια και τα βλεπεις καθε μερα.μαθαινεις καπως τις συνηθειες τους και οταν δεις μια αλλαγη ξαφνικα σου φαινεται.τουλαχιστον αυτη την εντυπωση εχω μεχρι τωρα,ισως να ειναι και η ιδεα μου τι να πω.αλλα μου φανηκε πως ειδα μια διαφορα στη συμπεριφορα τους (προς το καλυτερο πιστευω)οταν εφτιαξα το νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-01-12, 08:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δινεις 1.5 την εβδομαδα θελεις 6 ευρω το μηνα.
Σε δεκα μηνες εχεις κανει αποσβεση την ΑΟ και δεν γεμιζεις και το κοσμο πλαστικα μπετονακια και δεν ρισκαρεις να παθουν τιποτα τα ψαρια με το αμφιβιολου ποιοτητας απιονισμενο για ηλεκτρικα σιδερα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-01-12, 15:13
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Χα χα χα το ξέρω ότι θα έχω κέρδος σε βάθος χρόνου, πάντα αυτό διαβάζω όταν λέτε σε κάποιον να πάρει την Α/Ο :P Πάντως δεν εννοούσα να την αγοράσω σε ένα χρόνο, το πολύ μετά το Πάσχα είναι στα σχεδιά μου, απλά αυτή τη στιγμή χάλασα αρκετά για να φτιάξω το καινούριο και ακόμα δεν έχω πουλήσει ούτε το προηγούμενο.. Σιγά σιγά όλα θα γίνουν
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-01-12, 17:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χεχε ΟΚ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-01-12, 16:27
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Μιας και έπρεπε να κάνω κάποιες αλλαγές κοίταξα και τις λάμπες που έχω!
Είναι η μαμίσια του Hailea F60 (24w) , από το Dim έχει 15w και γράφει πάνω "Narva LT 15w/010 daylight, Made in Germany" ( το dim μαζί και τη λάμπα τα είχα πάρει πριν 6 χρόνια πληροφορίες για το Dim λέει ότι είναι της Arcadia, model: AC30X tube 25/30w, 26mm Dia.. ) και επιπλέον 11w από το προηγούμενο φωτιστικό που είναι σε στυλ γραφείου (έυκαμπτος σωλήνα γύρω απτά καλώδια και στην άκρη του έχει κάτι για να πιάνεται στο τσάμι)..

Αρχικά για το Dim τι λάμπα μπορώ να πάρω για να αντικαταστήσω αυτή που έχω? Επιπλέον αν είναι λίγα τα watt και χρειαστεί κάποια επιπλέον λάμπα τότε θα χρειαστεί και dim που να δέχεται 2 λάμπες? Τ5 έχω αυτή τη στιγμή ή Τ8 ? :P
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-01-12, 17:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η λαμπα που λες ( Hailea F60 (24w) αν ειναι αυτη, δεν ειναι ουτε τ5 ουτε τ8.ειναι PL.αλλος τυπος λαμπας.θα βαλεις οτι σηκωνει το ballast πυ εχεις.αν γραφει μεχρι 30watt,μεχρι 30 watt θα βαλεις.
παντως οι τ8 ειναι σε παχος/διαμετρο σχεδον οπως ειναι αυτες που βαζουμε στα φωτιστικα δωματιων κλπ.οι τ5 ειναι πολυ πιο λεπτες.
προσεξε παντως με τις λαμπες μην κανεις αποτομες αλλαγες στην ενταση και στη φωτοπεριοδο μη γεμισεις αλγες.εμενα μου φαινεται νωρις ακομα για να σε ενδιαφερει τοσο για τις λαμπες και αν εχεις ευκολα φυτα δε βλεπω το λογο.εκτος αν ειναι πολυ παλιες οι λαμπες που εχεις.παρε ομως και καμια δευτερη γνωμη.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-01-12, 17:17
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Αυτές του Hailea δε θα αλλαχθούν, απλά τις γράφω για να ξέρετε.

Στο dim θέλω να την αλλάξω γιατί είναι υπερβολικά παλιά. Πιστεύω πως είναι Τ8. Υπάρχει στα 30w ή πάνε σε standard νούμερα δηλαδή 24w? Θα το ψάξω και περαιτέρω κιόλας γιατί δε ξέρω ακριβώς αν είναι Τ5 ή Τ8..

Φυτά έχω γράψει και πιο πάνω ποια έχω..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-01-12, 17:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πανε σε στανταρ νουμερα αναλογα με το μηκος.απλα οι τ5 δινουν περισσοτερα watt σε μικροτερο μηκος.κατσε να ψαξω λιγο το μπαλαστ που εγραψες να δω τωρα απο περιεργεια
-------------------------
99% ειναι τ8.αν η λαμπα σου ειναι 750mm μηκος, ειναι τ8.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 18-01-12 στις 17:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-01-12, 17:38
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Μέτρησα μήκος και είναι στα 41-42cm! Τι επιλογές έχουμε ? :P
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-01-12, 17:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για διαβασε λιγο πανω στη λαμπα τις διαστασεις της τωρα γιατι θα τρελλαθουμε.τωρα πριν ειδα χαρακτηριστικα του ballast που εγραφες και ελεγε για τ8.εκτος αν διαβασα κατι λαθος εγω.πες λιγο η λαμπα πανω της τι γραφει?αν φαινεται και δεν εχει ξεθωριασει.αλλιως γραψε λιγο τι γραφει το Ballast πανω του ακριβως.αλλιως για να μην παιδευομαστε ανεβασε μια φωτο της λαμπας να τη δουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υπόστρωμα xristosss Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 8 20-07-11 23:26
Υπόστρωμα για ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων krispie Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 45 18-02-11 15:56
Υπόστρωμα για μικρό ενυδρείο xontros Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 28-03-08 23:33
Υπόστρωμα GP250381 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 22 26-09-06 17:53
Φυτεμένο ενυδρείο χωρίς κατάλληλο υπόστρωμα thediscusman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 14-05-03 19:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09201 seconds with 13 queries