Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-01-12, 22:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για το ποσο ευκολα μπορουνε να προσαρμοστουνε ο delta μπορει να σου πει πολυ καλυτερα γιατι εγω δεν ξερω να σου πω.αυτο που ξερω ειναι οτι το νερο μας ειναι ακαταλληλο για ram αφου αυτα ζουνε σε μερη που πολλες φορες ειναι τοσο μαλακο και οξινο που δε στεκονται ουτε κουνουπια να γεννησουνε!
πςςςςςςς τι σου κανει το προσφατο διαβασμα!!!χτες το διαβαζα αυτο απο ενα τυπο που επισκεφθηκε το δελτα του orinoco

περα απτην πλακα,πολλα θεματα που εχω διαβασει σε ξενα φορουμ με προβληματα σε ραμιρεζι αφορουνε λαθος παραμετρους νερου και ειδικα ph-gh.δεν ξερω αν ειναι συμπτωση αλλα η γενικη ομολογια ειναι οτι ειναι ευαισθητα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-01-12, 23:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
..ζουνε σε μερη που πολλες φορες ειναι τοσο μαλακο και οξινο που δε στεκονται ουτε κουνουπια να γεννησουνε!
πςςςςςςς τι σου κανει το προσφατο διαβασμα!!!χτες το διαβαζα αυτο απο ενα τυπο που επισκεφθηκε το δελτα του orinoco
Δεν ζουνε στο δελτα ομως, αλλα κυριως στη λεκανη του, στα Llanos της Βενεζουλας και Κολομβιας (καταφυτες πεδιαδες).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 10-01-12, 23:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι δεν ξερω,κιεγω κατα κυριο λογο οσα εχω διαβασει λενε για το Llanos αλλα εχω δει αρκετες αναφορες και για καποια σημεια στο δελτα.οπως εδω ενα παραδειγμα που βρηκα μολις τωρα. τωρα ποσο αξιοπιστες ειναι η οχι δε μπορω να το κρινω εγω για να πω την αληθεια.αλλα εχεις δικιο που το λες φυσικα!ασχετα απο αυτο, το θεμα ειναι οτι ζουνε σε μαλακο νεροπαντως αν παω βενεζουελα καποια στιγμη σιγουρα θα το ψαξω και θα ενημερωσω.και με φωτοθα ενημερωσω και απο πριν για να παρω παραγγελιες για ξυλα κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 10-01-12, 23:56
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Delta είμαι υποχρεωμένος, αυτές δεν ήταν απαντήσεις αλλά διατριβή!!

ομολογώ οτι δε μου έμεινε ούτε υποψία απορίας!!

ορισμένα από αυτά τα είχα διαβάσει ή/και κατανοήσει και άλλα όχι.. καταλαβαίνω πάντως τώρα ότι τα χαμηλά gh kh και κατά συνέπεια και ph είναι σημαντικά για τα Rami οπότε προχωράω ανάλογα με ΑΟ
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-01-12, 00:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για ολα τα ψαρια ειναι σημαντικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-01-12, 00:20
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Και για τις Αφρικάνες που θέλουν σκληρό νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-01-12, 00:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι βρε,εννοει οτι για ολα τα ψαρια ειναι σημαντικο να βρισκονται σε σωστο νερο! αλλα ακομα κιετσι οπως το λες να το δεις,παλι ισχυει,με την εννοια οτι για τις αφρικανες ειναι σημαντικο να μην ειναι σε μαλακο νερο
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-01-12, 00:56
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

δεν είναι τίποτα, διπολική διαταρραχή επειδή ασχολούμαι με τα δύο άκρα και είμαι νέος και στα δύο.. κάτι σαν το acid drop

( είπα μήπως θα έπρεπε κι αυτό να περνάει από προφίλτρα.. )
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-01-12, 01:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

α! ναι κοιτα,μπορεις να τη χρησιμοποιησεις την ΑΟ και για αφρικανες,αν το περνας μονο απτα προφιλτρα το νερο θα το καθαριζει και δε θα χρειαζεσαι ουτε καν αντιχλωριο.αν κανεις και μια παλαιωση του νερου και με αεραντλια μεχρι την αλλαγη εισαι τζαμι και γλυτωνεις και τα εξοδα του αντιχλωριου.στο ειπε ηδη ο delta παραπισω νομιζω.

εγω απο οταν πηρα την ΑΟ δεν εχω αγορασει αντιχλωριο.εχω ακομα το τελευταιο prime που ειχα παρει.και με τη δοσολογια που εχει και βαζω μονο στο ποσοστο της μιξης, το βλεπω να με βγαζει κανα χρονο ακομα πριν παρω αλλο.
για να διευκρινησω,στο βαρελι φτιαχνω πρωτα το νερο της βρυσης,το αφηνω μερικε ωρες και μετα βαζω ΑΟ
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-01-12, 01:44
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Τώρα γυρνάνε όλα στο κεφάλι μου, προφίλτρα, ΑΟ, σκληρό και μαλακό νερό, πόσιμο νερό, πού και πώς θα τα στήσω και θα τα συνδυάσω.. συναρτήσει των απατήσεών μου σε νερό πόσιμο, σκληρό, μαλακό...

Τελικά λέω να κοιτάξω να τα συνδυάσω
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-01-12, 03:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

διαβασε τα υπομνηματα και μολις παρεις την ΑΟ και τη δουλεψεις λιγο θα ξεδιαλυνουν ολαρωτας κιεδω οτι απορια εχεις κ θα τη βρεις την ακρη.κιεμενα μου φαινοτανε δυσκολο αλλα δεν ειναι και τοσο.αρκει να ασχοληθεις
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-01-12, 11:41
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

διαβάζω τα υπομνήματα να (ξανα)ξεστραβωθώ..

Μάλλον καταλήγω να προσθέσω μόνο την ΑΟ στα φίλτρα που έχω ήδη για το πόσιμο, κι ένα βανάκι όποτε θέλω έξοδο στην ΑΟ, κάπως έτσι.. νομίζω υπερκαλύπτομαι προς το παρόν για τα λίγα λίτρα

Για την ιστορία, η Waterwaves από χτες το βράδυ δίνει το σύστημα όσμωσης που βλέπαμε χτες πλεόν με 3 προφίλτρα αντί για δύο, και κάποιες ακόμα αναβαθμίσεις, στην ίδια τιμή!!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-01-12, 11:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μια που διαβαζεις,διαβασε κιαυταπολλες χρησιμες πληροφοριες!

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F9%F4%E7%F3%E7

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F9%F4%E7%F3%E7
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 11-01-12, 22:28
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Exclamation

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες!

Τελικά ακολουθώ την παρακάτω συμβουλή του Σπύρου (η οποία μου φάνηκε πολύ καλή ιδέα και το γυρόφερνα κι εγώ στο μυαλό μου κάπως έτσι σαν μια έξυπνη ομαλή μετάβαση προς το μαλακό νερό), αλλάζοντας καθημερινά 3 λίτρα, ήδη ξεκίνησα από σήμερα (με απιονισμένο προς το παρόν!..)

----------------------------------------
Πιο καλη, απλη και γρηγορη σε τελικο χρονο, αλλα και χωρις να ειναι αποτομη η πτωση, ειναι να κανεις μικρες αλλαγες καθημερινα με σκετο ΑΟ.
πχ αν ξεκινας με 300tds στο ενυδρειο και κανεις μια αλλαγη 7% με σκετο ΑΟ μηδενικου tds, θα εχεις:
300χ93% + 0χ7% => 270+0 = 279
την επομενη μερα : 279χ93% + 0χ7% = 260tds
την επομενη μερα : 260χ93% + 0χ7% = 242tds
την επομενη μερα : 242χ93% + 0χ7% = 225tds
την επομενη μερα : 225χ93% + 0χ7% = 209tds
σε λιγες μερες ακομα θα εχεις φτασει στο 100.

Εχωντας πτωση της KH συνηθως πεφτει (πιο μετα) και το πεχα σταδιακα.
Μη κοιτας τοσο το pH αλλα εχε τις σκληροτητες και το tds σε σωστο επιπεδο για τα ψαρια.
Για το πεχα βλεπεις στην πορεια τι θα γινει και αναλογα επεμβαινεις.
------------------------------

Επίσης παρήγγειλα από Waterwaves (είναι εξυπηρετικότατοι, το καλό να λέγεται) ότι χρειάζεται για να "αναβαθμίσω" το σύστημα πόσιμου νερού που έχω ώστε να παράγει εναλλακτικά (με ταφ και βανάκι) και νερό ΑΟ, με 100GpD μεμβράνη, μανόμετρο και flush kit, στα 70¤ περίπου


Και τώρα στα δύσκολα.

Μετράω καθημερινά τις τιμές στο ενυδρείο. Χτες βράδυ, μέτρησα για πρώτη φορά ΝΟ2=0,3. (μέχρι τώρα ήταν πάντα <0,3).

Αμμωνία = 0, ph = 7 με 7,5, kh = 4 με 5 (μετά το απιονισμένο αυτό το kh, έπεσε λίγο)

Έκανα την αλλαγή 7%, συμπληρώνοντας μόνο με απιονισμένο νερό. Πήρα επιπλέον βιολογικό υλικό από το μεγάλο καθώς και λίγη μάκα και εμπλούτισα με αυτά το φίλτρο. Επίσης πρόσθεσα και ωφέλιμα βακτήρια (sera).

Πρίν τα παραπάνω τάισα ελάχιστα (σπιρουλίνα για σήμερα, τσιμπήσαν λίγο πάλι) και μάζεψα σύντομα ότι άφησαν.

Κάποια άλλη συμβουλή? Θα ήθελα να αποφύγω μεγάλη αλλαγή μη χαθεί βιολογία, τί λέτε?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 12-01-12, 01:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

κακο αυτο με τα no2
αυξησε οξυγονωση
κανε αλλαγη αν δεν πεσουν

μην ξαναβαλεις απιονισμενο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 12-01-12, 01:46
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

ωχ.. δεν το ήξερα ότι όχι απιονισμένο

έχω φούλ αεραντλία, έβαλα και βακτήρια

αύριο θα έχω την ΑΟ να φτιάξω σωστό νερό.. ελπίζω όλα να πάνε καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 12-01-12, 09:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προσοχη στην προετοιμασια της ΑΟ.
Διαβασε οδηγιες.
Ξεπλυμα τα προφιλτρα με ροη αφθονου νερου πριν συνδεσεις την μεμβρανη.
Πετας τα πρωτα λιτρα μετα την τοποθετηση της μεμβρανης.
Δεν χρειαζονται βιασυνες.

Μετρηση αμμωνιας νιτρωδων και παλι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 12-01-12, 22:15
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Ναι ναί θα τα προσέξω, τα διάβασα στα προηγούμενα links

έριξα πολλά βακτήρια χτες βράδυ και το πρωί το νερό ήταν διάφανο.. πιστεύω ότι το έξτρα μπόλι έκανε δουλειά και απόψε τα νιτρώδη θα έχουν μηδενίσει και πάλι.. είμαι αισιόδοξος, θα γράψω τις μετρήσεις
-------------------------
Τελικά οι μετρήσεις παραμένουν σταθερές, και το NO3 παραμένει 0,3

Όλα τα υπόλοιπα δείχνουν ΟΚ, συμπεριφορές κλπ, και οι δύο οτόκυκλοι μια χαρά επίσης..

Να έκανα μια αλλαγή 30% ? Αν ναι, με τί νερό θα ήταν καλό να γίνει (πχ 50/50 ΑΟ βρύσης)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 12-01-12 στις 22:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 12-01-12, 23:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_passenger Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά οι μετρήσεις παραμένουν σταθερές, και το NO3 παραμένει 0,3

Όλα τα υπόλοιπα δείχνουν ΟΚ, συμπεριφορές κλπ, και οι δύο οτόκυκλοι μια χαρά επίσης..

Να έκανα μια αλλαγή 30% ? Αν ναι, με τί νερό θα ήταν καλό να γίνει (πχ 50/50 ΑΟ βρύσης)
ΝΟ3 τελικα ή ΝΟ2 εχεις?
Αν ειναι ΝΟ2, κανε και μια μετρηση ΝΟ2 στο νερο της ΑΟ να τσεκαρεις το τεστ.

Ναι μια αλλαγη 30% με 50/50% ΑΟ βρυση ειναι καλα. (συνολικα ενα 15% ΑΟ θα βαλεις στο ενυδρειο, δεν θα γινει μεγαλη πτωση τιμων. σιγα σιγα η εισαγωγη του νερου της αλλαγης καλου κακου.)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 13-01-12, 01:20
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Ο δαίμων του τυπογραφείου.. ΝΟ2 έχω όχι ΝΟ3

Όχι το τέστ NO2 που έχω είναι κανούριο (Tetra) και παίζει σωστά, το έχω ελέγξει οτι παίζει και με το άλλο ενυδρείο. Έχω ΝΟ2=0,3 σίγουρα

Οπότε πάμε για αλλαγή 30%, ελπίζω να βοηθήσει.

Επειδή την ΑΟ θα την έχω τη Δευτέρα, γνωρίζει κανείς αν δίνει το waterinn καθαρό νερό ΑΟ? ή κάποιο άλλο μαγαζί, καλύτερα στα βόρεια προάστεια?
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 13-01-12, 01:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_passenger Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή την ΑΟ θα την έχω τη Δευτέρα, γνωρίζει κανείς αν δίνει το waterinn καθαρό νερό ΑΟ? ή κάποιο άλλο μαγαζί, καλύτερα στα βόρεια προάστεια?
Δεν πειραζει βρε παιδι μου αν μεινουν λιγο ακομα σε νερο βρυσης.
Κανε οτι πρεπει για να μην εχεις τοξικα (ΝΟ2 ΝΗ3) και απο δευτερα αρχιζεις ηρεμα τη βελτιωση των παραμετρων
-------------------------
Στην αρχη ειχες γραψει οτι μπολιασες και οτι οι τιμες ηταν σουπερ.
Τα ΝΟ2 ποτε ανεβηκαν?
Μετα την προσθηκη απιονισμενου?


ΥΓ το τεστακι στο αλλο ενυδρειο δειχνει μηδεν?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 13-01-12 στις 01:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 13-01-12, 22:53
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πειραζει βρε παιδι μου αν μεινουν λιγο ακομα σε νερο βρυσης.
Κανε οτι πρεπει για να μην εχεις τοξικα (ΝΟ2 ΝΗ3) και απο δευτερα αρχιζεις ηρεμα τη βελτιωση των παραμετρων
Σωστό, κόλλησα επειδή έχει πέσει πλέον λίγο το ph λόγω τύρφης στο φίλτρο και ίσως κι ένα τί από τη μικρή αλλαγή που έκανα χτές με το απιονισμένο, στο 7,2 περίπου είναι, και είπα μην το ανεβάσω απότομα με αλλαγή 30% από βρύση..


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------
Στην αρχη ειχες γραψει οτι μπολιασες και οτι οι τιμες ηταν σουπερ.
Τα ΝΟ2 ποτε ανεβηκαν?
Μετα την προσθηκη απιονισμενου?
όχι, το NO2 ανέβηκε στη μέτρηση της 10/1, στις 11/1 έβαλα το έξτρα μπόλι και τη μικρή αυτή αλλαγή (με το απιονισμένο), καθώς και βακτήρια για να βοηθήσω την κατάσταση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ το τεστακι στο αλλο ενυδρειο δειχνει μηδεν?
Ναι 0 (για την ακρίβεια η πρώτη κλίμακά του είναι <0,3 με κίτρινο χρώμα, έχει πάει στη δεύτερη τώρα με ανοιχτό πορτοκαλί = 0,3 )
-------------------------
Σήμερα τα Ράμι είχαν τρελλό κέφι, παιχνίδι κλπ!

παρ'όλα αυτά τους την έσπασα με μια αλλαγή 30%.

Τα ΝΟ2 είχαν ανέβει και λίγο πάνω απ το 0,3 προς την επόμενη ένδειξη (0,8 ), μετά την αλλαγή ξαναπέσαν στο 0,3.

Με κλειστά φώτα ξεθάρρεψαν πάλι.. πέτυχα το θυλικό να κυνηγάει το αρσενικό (!!!) σε όλα τα μήκη, πλάτη και ύψη του χώρου!! Ότι νά'ναι, ρωμαίος και ιουλιέτα είναι αυτά!

Φυσικά, με το που έκλεισε η λάμπα, νά τοι και οι οτόκυκλοι.. πιστεύω οτι θα πάμε καλά, και σύντομα θα πέσουν και τα ΝΟ2

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 13-01-12 στις 22:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 14-01-12, 01:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οτι θα πεσουν θα πεσουν,το θεμα ειναι γιατι ανεβηκαν.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 14-01-12, 17:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_passenger Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστό, κόλλησα επειδή έχει πέσει πλέον λίγο το ph λόγω τύρφης στο φίλτρο και ίσως κι ένα τί από τη μικρή αλλαγή που έκανα χτές με το απιονισμένο, στο 7,2 περίπου είναι, και είπα μην το ανεβάσω απότομα με αλλαγή 30% από βρύση..
Δεν κανεις και 100% αλλαγη για να ανεβει τοσο.
Εξαλλου η ανοδος του πεχα δεν ειναι το ιδιο επικινδυνη με την πτωση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 16-01-12, 22:05
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Exclamation

Λοιπόν τα καλά νέα είναι ότι πήραμε την ΑΟ (επέκταση στα υπάρχοντα προφίλτρα πόσιμου νερού. Plug n play, όλα προσυνδεδεμένα, κάναμε flush, αφήσαμε να τρέξει αρκετό νερό, και ετοιμάσαμε καθαρό νερό για αλλαγή. Η αναλογία καθαρού βρόμικου ήταν περίπου 30% με 40-45 psi, μάλλον είναι καιρός να αλλάξω το πρώτο προφίλτρο.

Τα ζόρικα νέα είναι ότι ανέβηκαν κι άλλο τα ΝΟ2. Πρέπει να ήταν στο 1,8 Παράλληλα παρατήρησα ότι τα Ράμι είχαν καθίσει κάπως χαμηλά, το μικρό επιπλέον ανάσαινε και κάπως γρήγορα. Οπότε άμεσα προχώρησα σε μεγάλη αλλαγή 40%+, (50-50% ΑΟ - βρύσης με αντιχλώριο Tetra), και τα "έριξα" στο 0,8. Τώρα πάνε κάπως καλύτερα τα Ράμι, αρχίσαν λίγο να κυκλοφορούν..

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω να τα βοηθήσω?
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 16-01-12, 22:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αεραντλια φουλ και αλλαγες νερου (σε ποσοτητα αναλογα της καταστασης) καθε μερα με prime.
Μπολιασε, ριξε βακτηρια, κανε κατι τεσπα, δεν ειναι κατασταση αυτη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 16-01-12, 23:44
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

ΟΚ. το ξέρω ότι δεν πάει καλά, κάθε συμβουλή είναι πολύτιμη θέλω να κάνω ότι καλύτερο γίνεται εδώ που έφτασα..

την αεραντλία την έχω ήδη φούλ από τότε που ανέβηκε το NO2 (και το βράδυ κι ας "ζορίζονται" τα φυτά φυσικά..)

Λοιπόν πάω να μπολιάσω ( 3η φορά) και θα ρίξω και βακτήρια.

Εφόσον βρίσκω από αύριο αυξημένο ΝΟ2, αλλαγή νερού 50-50 αο/βρύσης

θα ενημερώνω πως πάμε
-------------------------
Λοιπόν μόλις μπήκε ΠΟΛΥ μπόλι (substrat pro), μαζί με "βρωμιά" από το στυμμένο βαμβάκι..

αυτά μπήκαν κάτω κάτω στο 1ο διαμέρισμα (είχε μόνο τα σφουγγάρια ως τώρα), ελπίζοντας ότι θα μεταφερθούν έτσι με τη ροή του νερού καλύτερα οι αποικίες στο 2ο διαμέρισμα (εκεί είναι κάτω κάτω το βιολογικό, μακαρόνι κυρίως) και θα πιάσουν κι εκεί πιο γρήγορα..

μπήκε και αρκετή δόση sera nitrivec

τώρα το ενυδρείο είναι τοπίο στην ομίχλη.. ε αν δεν πιάσει κι αυτή η βιολογία τί να πω..

αύριο μετρήσεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 16-01-12 στις 23:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 17-01-12, 00:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ.
Ποιο φιλτρο ειναι ακριβως?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 17-01-12, 19:23
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

η πλάτη του boyu έχει χώριμα και δημιουργείται εκεί ο χώρος για το φίλτρο!

έχει 3 κάθετα "διαμερίσματα" , το 1ο πάνω είναι την "υπερχείλιση, με 2ο επικοινωνεί χαμηλά, και το 2ο ανεβαίνει στο 3ο όπου εκεί κάτω είναι η αντλία (400λτ/h), ενώ εκεί έχω βάλει και το θερμοστάτη

πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο για φιλτράρισμα αν και δεν ξέρω αν το έχω εκμεταλλευτεί πολύ καλά..
-------------------------
Λοιπόν τα νεότερα είναι τα εξής:

Το ένα καλό είναι ότι πέσαν μόνα τους λίγο ακόμα τα ΝΟ2, ενώ χτές μετά τη μεγάλη αλλαγή ήταν στο 0,8 , τώρα τα μέτρησα μεταξύ 0,3 και 0,8.

Το άλλο καλό έιναι ότι ευτυχώς το θηλυκό ζεί, θεωρούσα ότι δεν τα είχε καταφέρει γιατί όλη μέρα ήταν εξαφανισμένο. Αφού έφτασα επειδή δε φαινόταν πουθενά να βγάλω το ξύλο να το βρώ..

Έχει πάει πίσω και κάτω, ανασαίνει κάπως έντονα και δείχνει λίγο φουσκωμένο. Αντίθετα ο Ραμι δείχνει ΟΚ και ζωηρός σήμερα, οπως και οι οτόκυκλοι.

Τώρα ετοιμάζω νερό ΑΟ για αλλαγή να πέσουν τα ΝΟ2.

Οτιδήποτε άλλο με το οποίο θα μπορούσα να βοηθήσω το θηλικό?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_passenger : 17-01-12 στις 19:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 17-01-12, 22:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

NH3NH4 και ΝΟ3 μετρας?αν μετρας,εκεινα τι σου δειχνουνε αληθεια?το θυληκο τωρα εξακολουθει να κρυβεται και να καθεται στον πατο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλές για φυτά RGPOL Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 19-02-04 19:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08741 seconds with 13 queries