Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-11, 02:43
nikossar Ο χρήστης nikossar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: xania krhth
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή βοηθεια!τι αλλο ειδος ταιριαζει με tiger barbs?εχω 10 σε ενυδρειο 125 λιτρα φυτεμενο

στηνω απο την αρχη το ενυδρειο μου..ειναι 125 λιτρα full φυτεμενο και τρεχει 1 χρονο αψογα..εχω 10 tiger barbs και 1 apple snail.θα ηθελα καμια προταση για κανενα ακομα κοπαδακι η καποιο αλλο συμβατο ειδος!μπορω να βαλω 10 rasbora arlekinoys px??και για την αλγη τι ψαρακια προτεινεται σε αφτα τα λιτρα?το ενυδρειο εχει μονο ασιατικα φυτα και θελω να το κανω βιοτοπικο ασιατικο.παρακαλω μονο προτεινετε μου μονο ασιατικα ψαρακια!!ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-03-11, 08:46
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Καλημέρα!

Για άγλη (γενικότερα) η καλυτερη λύση είναι SAE (Siamese alage eater) και είναι και της περιοχής που ψάχνεις. (προσοχή στις CAE chinese alage eater....όχι οτι θα έχεις κανένα σοβαρό πρόβλημα αλλά μεγαλώνοντας δεν κάνουν καλή δουλειά και γίνονται επιθετικές και το ενυδρείο σου είναι λίγο μικρό....άσε που γίνονται 25 - 30 εκ. στη θεωρεία πάντα)

Για άλλο είδος (ασιατικό), εγώ θα δοκίμαζα την τύχη μου με κανένα δυο ζευγάρια Gourami η κάποιο είδος rainbowfish
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-03-11, 11:51
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!

Για άλλο είδος (ασιατικό), εγώ θα δοκίμαζα την τύχη μου με κανένα δυο ζευγάρια Gourami η κάποιο είδος rainbowfish
απ'όσα έχω διαβάσει δεν είναι καλή επιλογή γιατί τα τιγράκια θα τσιμπούν πτερύγια, ουρές και γενικά ό,τι εξέχει...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-03-11, 12:20
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Το SAE για τις άλγες είναι οτι πρέπει. Εγώ διατηρώ ένα SAE στο ενυδρείο μου (100Lt) εδώ και ένα χρόνο. Έχει μεγαλώσει αρκετά.
Από ότι έχω διαβάσει τα SAE πρέπει να τα διατηρούμε είτε ένα άτομο μόνο του (γι αυτό πήρα και εγώ μόνο ένα) είτε σε ομάδες των 6 και άνω αλλιώς (σε μικρότερες ομάδες) έχουμε πρόβλημα επιθετικότητας. Φυσικά στα 125Lt σου ούτε λόγος για 6 SAE.
Αυτό που έχω παρατηρήσει με την συμπεριφορά του SAE είναι το εξής:
Τον τελευταίο καιρό έχει γίνει ο τσαμπουκάς του ενυδρείου και κυρίως με το θυληκό PEARL GOURAMI που έχω. Το αρσενικό PEARL δεν το πειράζει καθόλου.
Τιγράκια δεν είχα ποτέ και όσον αφορά τα ψάρια αυτά σε συνδυασμό με κάποιο άλλο ψάρι όπως π.χ. τα γκουράμι πιστεύω πως θα υπάρχει πρόβλημα.
Ειδικά τα PEARL είναι απίθανα και πολύ φυλήσυχα ψάρια, η απόλυτη ηρεμία στο ενυδρείο. Η συμπεριφορά τους ήταν απόλυτα φυσιολογική (είχαν γεννήσει κανά δυό φορές) έως ότου έβαλα στο ενυδρείο 6 zebra danio, η απόλυτη φασαρία. Κινούνται όλη την ώρα, κοντά στην επιφάνεια του νερού κυρίως. Από τότε που μπήκαν τα zebra, σταμάτησαν και τα PEARL να συμπεριφέρονται όπως πριν. Ο αρσενικός π.χ. εκεί που έστηνε φωλιά κάθε λίγο και λιγάκι, τώρα έχει πολύ καιρό να το κάνει. Μάλλον ενοχλούνται από την παρουσία υπερδραστήριων ψαριών. Αυτό σου το λέω γιατί και τα τιγράκια είναι υπερκινητικά ψάρια. Εκτός αυτού υπάρχει και η περίπτωση του fin nipping.
Ίσως ένα κοπαδάκι με zebra danio να είναι εντάξει με τα τιγράκια, ειδικά αν τα τιγράκια κολυμπούν στις κάτω περιοχές του ενυδρείου.
Από γκουράμι, ίσως ένα ζευγάρι dwarf να μπορούσε να ταιριάξει μαζί τους καθότι τα dwarf είναι περισσότερο τσαμπουκάδες από τα pearl.
Σύμφωνα με οτι διαβάζω εδώ
http://www.seriouslyfish.com/profile...trazona&id=133
τα τιγράκια δεν ταιριάζουν με ήρεμα ψάρια γενικότερα. Καλοί συγκάτοικοι είναι danio και rasbora.
Ψάξε λίγο το προφιλ τους στο internet. Μπορείς να βρείς πολλές πληροφορίες.
__________________
"Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-03-11, 13:06
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε για αυτό το λόγο είπα "θα δοκίμαζα την τύχη μου", ξέρω ότι δεν είναι ότι καλύτερο για τους λόγους που είπατε. Παρόλα αυτά, θα μεγάλωνα λίγο το κοπάδι με τα τιγράκια και θα έλπιζα ότι θα μειωθεί η επιθετικότητα.

Από εκεί και πέρα, το έχω δει να δουλεύει. Χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει κάτι. Όπως προφανώς ξέρεις, το ότι πέτυχε σε κάποιους δεν σημαίνει ότι θα πετύχει σε όλους.

Όσο για Danios και Tetras (εκτός από πολύ μικρές)....σε 60εκ μήκους ενυδρείο εγώ δεν θα το πρότεινα σε κανένα. Μικρά ψαράκια που χωράνε άνετα αλλα γρήγοροι κολυμβητές που είναι κρίμα να τα περιορίσεις τόσο.

Η επιλογή πάντα φυσικά είναι δική σου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-03-11, 13:26
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για Danios και Tetras (εκτός από πολύ μικρές)....σε 60εκ μήκους ενυδρείο εγώ δεν θα το πρότεινα σε κανένα
Το ενυδρείο του φίλου είναι 125Λτ δηλ λογικά το μήκος του είναι περίπου 80εκ.
__________________
"Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-03-11, 13:37
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Δικό μου το λάθος!!! ....για κάποιο άλλο ενυδρείο θα λέω!!!

125 λτρ. Παιζει να είναι και 1μ. μήκος.....άρα Danios εύκολα!!! (Και το 80ρι θα με πρβλημάτιζε!.....Υπολόγισε και κανένα βράχο, κανένα ξύλο, λίγο το φίλτρο..αν είναι εσωτερικο.. και ο ανοικτός χώρος για κλύμπι μειώνεται εκεί που δεν το περιμένεις!.....ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ!!!....Απόψεις λέμε!)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-03-11, 14:27
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

συμφωνο οχι τετρα και ντανιο σε μικρα ενυδρεια κατω του μετρου
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-03-11, 15:02
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

λιγα τα λιτρα. δεν θα εβαζα αλλο κοπαδοψαρο. αν θες να ζωντανεψεις το βυθο, ισως μερικα botia , η κανενα πιο σπανιο βυθοψαρο ασιατικο, οπως τα Αkysis vespa ή τα Hara hara.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-03-11, 15:08
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
λιγα τα λιτρα. δεν θα εβαζα αλλο κοπαδοψαρο. αν θες να ζωντανεψεις το βυθο, ισως μερικα botia , η κανενα πιο σπανιο βυθοψαρο ασιατικο, οπως τα Αkysis vespa ή τα Hara hara.
πατησα Hara hara στο google και εβγαλε κινεζες με μαγιο θελω κι εγω hara hara
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-03-11, 15:14
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
λιγα τα λιτρα. δεν θα εβαζα αλλο κοπαδοψαρο. αν θες να ζωντανεψεις το βυθο, ισως μερικα botia , η κανενα πιο σπανιο βυθοψαρο ασιατικο, οπως τα Αkysis vespa ή τα Hara hara.
Αυτές τις κινέζ.. εεε τα ψάρια εννοώ τα φέρνουν στην Ελλάδα;
__________________
"Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-03-11, 15:25
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Απο άποψη αντοχής, τα ζεμπρα ντανιο δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα. Μαλιστα, οταν φιλοξενούσα 2 τιγράκια προς δόσιμο, τα ζεβράκια τα είχαν όλη την ώρα στο κυνηγητό!

Για αλλα ψάρια, μόνο γρήγορα ψάρακια χωρίς πολλά πολλά πτερυγια και κεραίες κτλπ (βλεπε γκουραμι κτλπ)

Τώρα, απο άποψη λίτρων... Βλεποντας και κάνοντας. Δεν ξέρω αν θα είναι οκ τα 2 κοπάδια μαζί. Μετά είναι και η φιλτρανση; Εχεις αρκετη για να υποστηρίζεις 18-20 ψάρια;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-03-11, 18:18
nikossar Ο χρήστης nikossar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: xania krhth
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο άποψη αντοχής, τα ζεμπρα ντανιο δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα. Μαλιστα, οταν φιλοξενούσα 2 τιγράκια προς δόσιμο, τα ζεβράκια τα είχαν όλη την ώρα στο κυνηγητό!

Για αλλα ψάρια, μόνο γρήγορα ψάρακια χωρίς πολλά πολλά πτερυγια και κεραίες κτλπ (βλεπε γκουραμι κτλπ)

Τώρα, απο άποψη λίτρων... Βλεποντας και κάνοντας. Δεν ξέρω αν θα είναι οκ τα 2 κοπάδια μαζί. Μετά είναι και η φιλτρανση; Εχεις αρκετη για να υποστηρίζεις 18-20 ψάρια;

ναι πιστεβω μεχρι 25 ψαρακια αντεχει η φυλτρανση.εχω 2 φυλτρα ενα εσωτερικο και ενα εξωτερικο.λεω τελικα να βαλω 15 tiger barbs,3 SAE,kai 8-10 rasbora harlequins h 10 -12 zabra danio.πιστεβω ειναι οριακα πολλα αλλα οκ.το ενυδρειο ειναι 85 εκατοστα μηκος με χαλικι λεπτοκοκο γκρι -μαυρο.εχει 1 μεγαλη ριζα και και ειναι full fytemeno
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-03-11, 18:22
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikossar Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι πιστεβω μεχρι 25 ψαρακια αντεχει η φυλτρανση.εχω 2 φυλτρα ενα εσωτερικο και ενα εξωτερικο.λεω τελικα να βαλω 15 tiger barbs,3 SAE,kai 8-10 rasbora harlequins h 10 -12 zabra danio.πιστεβω ειναι οριακα πολλα αλλα οκ.το ενυδρειο ειναι 85 εκατοστα μηκος με χαλικι λεπτοκοκο γκρι -μαυρο.εχει 1 μεγαλη ριζα και και ειναι full fytemeno
OXI ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ OK
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-03-11, 18:36
nikossar Ο χρήστης nikossar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: xania krhth
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
OXI ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ OK
αν δε βαλω δευτερο κοπαδακι?δλδ βαλω μονο 15-20 tiger barbs,3sae?το ενυδρειο ειναι 140 λιτρα αλλα τα καθαρα λιτρα ειναι περιπου 125-130
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-03-11, 20:17
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

5 τιγρακια ακομα ναι και 2 σαε και βλεπεις
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-03-11, 21:31
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikossar Εμφάνιση μηνυμάτων
λεω τελικα να βαλω 15 tiger barbs,3 SAE,kai 8-10 rasbora harlequins h 10 -12 zabra danio.
Αυτά είναι παρα παρα πολλα...

Εγω προτείνω, όπως είπε και ο χαρης, αλλα 5-6 τιγράκια και 2-3 sae.

Δεν θα ήταν σωστό να μειώσεις τα τιγράκια και να βάλεις δυο κοπάδια των 7, γιατί τοτε θα ήταν αρκετά μικρά τα κοπαδάκια. Αμα θέλεις ποικιλία στους χρωματισμους, μπορείς να βάλεις τιγράκια αλμπινο, χρυσά ή πρασινα,
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-03-11, 21:45
nikossar Ο χρήστης nikossar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: xania krhth
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά είναι παρα παρα πολλα...

Εγω προτείνω, όπως είπε και ο χαρης, αλλα 5-6 τιγράκια και 2-3 sae.

Δεν θα ήταν σωστό να μειώσεις τα τιγράκια και να βάλεις δυο κοπάδια των 7, γιατί τοτε θα ήταν αρκετά μικρά τα κοπαδάκια. Αμα θέλεις ποικιλία στους χρωματισμους, μπορείς να βάλεις τιγράκια αλμπινο, χρυσά ή πρασινα,

μολις πηρα 20 τιγρακια και 2 ΣΑΕ.15 tiger kai 5 kokkinopa barbs.se 2-3 μερες θα ανεβασω φοτο!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-03-11, 21:46
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

τι εννοείς; Εχεις 30 τιγρακια δηλαδή τώρα;

τα κοκκινοπά εννοείς rosy barb ή cherry barb?
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-03-11, 21:50
nikossar Ο χρήστης nikossar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: xania krhth
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εννοείς; Εχεις 30 τιγρακια δηλαδή τώρα;

τα κοκκινοπά εννοείς rosy barb ή cherry barb?

λαθος εκανα εννουσα 20 συνολο.πηρα ακομα 10 τιγρακια τα 5 εκ των οποιων ειναι xrysokkokina barbs tigrakia
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-03-11, 21:59
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

οκ τοτε! Κανε μετρήσεις, ειδικά τον πρωτο καιρο, και δες αν θα εχεις προβλημα με τις τιμές. Αν έχεις, θα πρεπει ή να δωσεις ψάρια πίσω, ή να αναβαθμίσεις την φιλτρανσή σου.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-03-11, 22:02
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-03-11, 22:05
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Εμένα πάλι γιατί μου φαίνονται πολλά τα 20 τιγράκια για αυτό το ενυδρείο;
__________________
"Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-03-11, 22:26
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

κι εμενα πολλα μου φενοντε
τα τιγρακια ειναι πολυ ευεσθητα ψαρια γιαυτο ειπα 5 και βλεπεις θελουν πολυ καθαρο νερο και αρκετη ροι αν δε κανω λαθος
μη τα βλεπεις μικρα ειναι φανταστικοι κολημβητες
και γενικα τα κρατανε σε πολυ μεγαλα ενυδρεια 300+
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-03-11, 09:38
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε Χάρη έχω την αίσθηση ότι ο λόγος που τα κρατάνε σε μεγάλα ενυδρεία είναι η επιθετική τους συμπεριφορά στα κοινωνικά ενυδρεία με τα περισότερα μικρά ψαράκια. Επίσης είναι αρκετά τσαμπουκάδες για να τα βγάζουν πέρα με μεγαλύτερα ψάρια....σε αντιθεση με άλλα μικρά ψαράκια. Δεν είναι ότι δεν κάνουν για μικρότερα ενυδρεία.

ΦΥΣΙΚΑ, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν βρίσκω και εγω υπερβολικά τα 20 τιγράκια στο συγκεκριμένο ενυδρείο!!!

Υ.Γ.: Φίλε Νικοσσαρ, όταν μιλάμε για λίτρα ενυδρείου μιλάμε ΠΑΝΤΑ για λίτρα νερού, όχι πόσα βγαίνουν μετρώντας τις εξωτερικές διαστάσεις. Και ακόμα κάτι που πρέπει να λαμβάνεις υπόψη (αν και σχεδον κανένας δεν το κάνει), είναι η διακόσμηση του ενυδρείου και τα λίτρα που σου στερούν. Ωραία τα φυτεμένα, οι βράχοι και οι ρίζες.....αλλά ο χώρος που σου στερούν είναι πολύτιμος για τα ψαράκια σου! (τόσο από άποψη χώρου όσο και από άποψη βιολογίας).....δοκίμασε να βγάλεις τη μεγάλη ρίζα και τουσ βραχους (άν εχεις) και δες πόσο έχει κατεβεί η στάθμη του νερού σου....υπολόγισε τώρα και 4εκ. χαλίκι (το ενυδρείο σου είναι λογικά 85Χ30Χ50)....χάνεις περίπου άλλα 10λιτ. νερού!.....¶ρα ένα ενυδρείο 125 λίτρα, εύκολα μετατρέπεται σε ενυδρέιο κάτω των 100 αν το διακοσμήσεις.

Στην περίπτωση σου το γεγονός ότι έιναι φουλ φυτεμένο....είναι το μεγάλο πλεονέκτημα που έχεις και σου επιτρέπει να ξεφύγεις λίγο με τον αριθμό των ψαριών σου. Παρόλα αυτά.....10-15 τιγράκια και 2 ΣΑΕ θα ήταν πολύ πιο λογικό!

Υ.Γ.2: Μην σε απασχολούν πολύ τα όσα λέω πιο πάνω....ότι και να σου πουν κάποιοι, ΟΛΟΙ σε κάποια φάση είμασταν ένοχοι για overstocking! Δύσκολα μένει κάποιος στο σωστό αριθμό αφού ΚΑΝΕΝΑ ενυδρείο δεν είναι ΠΟΤΕ αρκετά μεγάλο! Με καλή φροντίδα και το δικό σου ενυδρείο μπορεί να δουλέψει....απλά με τον καιρό θα καταλάβεις ότι τα 5-6 επιπλέον ψαράκια ίσως να μην αξίζουν την τόση προσπάθεια για να το κρατήσεις σε σωστή λειτουργία.....Η ζωή σου θα ήταν πολύ πιο εύκολη με μικρότερο κοπάδι και είδικα όταν μιλάμε για τα ίδια ψάρια, πραγαμτικά πιστεύω ότι δεν αξίζει τον κόπο! .....Είπαμε, απόψεις λέμε, για κάποιον άλλο ίσως να αξίζει!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-03-11, 04:13
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Χάρη έχω την αίσθηση ότι ο λόγος που τα κρατάνε σε μεγάλα ενυδρεία είναι η επιθετική τους συμπεριφορά στα κοινωνικά ενυδρεία με τα περισότερα μικρά ψαράκια. Επίσης είναι αρκετά τσαμπουκάδες για να τα βγάζουν πέρα με μεγαλύτερα ψάρια....σε αντιθεση με άλλα μικρά ψαράκια. Δεν είναι ότι δεν κάνουν για μικρότερα ενυδρεία.

!
θελουν πολυ καθαρο νερο γιαυτο τα βαζουν σε μεγαλα ενυδρεια και βαζουν λιγα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-06-12, 21:38
Το avatar του χρήστη projection
projection Ο χρήστης projection δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2012
Περιοχή: βολος
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

τα τιγράκια πανε με corydoras???
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-06-12, 21:52
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αν το ενυδρειο σου εχει μαλακο νερο και αμμο για υποστρωμα και τα λιτρα σου το επιτρεπουν...Πανε!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-06-12, 22:30
Το avatar του χρήστη projection
projection Ο χρήστης projection δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2012
Περιοχή: βολος
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

ναι έχει κ θέλω να τα φιλοξενήσω για λίγο καιρό σε 80 λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-06-12, 16:16
aqualife Ο χρήστης aqualife δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2012
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikossar Εμφάνιση μηνυμάτων
στηνω απο την αρχη το ενυδρειο μου..ειναι 125 λιτρα full φυτεμενο και τρεχει 1 χρονο αψογα..εχω 10 tiger barbs και 1 apple snail.θα ηθελα καμια προταση για κανενα ακομα κοπαδακι η καποιο αλλο συμβατο ειδος!μπορω να βαλω 10 rasbora arlekinoys px??και για την αλγη τι ψαρακια προτεινεται σε αφτα τα λιτρα?το ενυδρειο εχει μονο ασιατικα φυτα και θελω να το κανω βιοτοπικο ασιατικο.παρακαλω μονο προτεινετε μου μονο ασιατικα ψαρακια!!ευχαριστω!!!
γκουράμι η τελεια λύση για τα τιγράκια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διαφορες προτασεις για tiger barbs bebeto Αρχάριοι γλυκού νερού 1 16-11-10 21:55
80 ΛΙΤΡΑ με barbs petros Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 2 01-02-08 00:05
dwarf gourami+tiger barbs.... imichal Γλυκό νερό - Γενικά 19 01-12-07 19:47
ΑΛΛΟ ΕΙΔΟΣ ΨΑΡΙΩΝ TEDDY Γλυκό νερό - Γενικά 1 19-09-07 15:18
Tiger Barbs spetzouras Γλυκό νερό - Γενικά 17 17-11-06 20:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08486 seconds with 13 queries