Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-02-11, 09:35
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή φιλτο και βιολογικο υλικο μεσα σε αυτο.αποριες

πριν αρχισω ΣΗΜΕΙΩΣΗ*(στα παρακατω sites το antivirus δεν ανιχνευσε κατι υποπτο αρα μαλλον ειναι απαλλαγμενα απο virus ,malware κτλ)

στο θεμα μου εχω διαβασει σχετικα νηματα αλλα εχω μπερδευτει μπορω να πω λιγο γιατι υπηρχαν και καποιες διαφορετικες αποψεις.. .εξαλλου δεν ξερω αν μιλατε για συγκεκριμενου τυπου φιλτρα...αν δηλαδη δεν μπορουν ολα τα φιλτρα να χωρεσουν βιολογικα υλικα...λοιπον εχω αυτο το φιλτρο στο 102 λιτρο ενυδρειο(τωρα θα το στησω) aquael fan 2 plus http://aquamarket.ie/product.php?id_product=18
ηταν μεσα στο ενυδρειο που αγορασα....εσωτερικα το φιλτρο εχει ενα μεγαλο μαυρο σφουγγαρι με χοντρες τρυπες αυτο http://www.fish-fish-fish.com/aquael...plus-foam.html
εχω αγορασμενο ενα siporax mini...θα παρω και ενα βαμβακι για ενυδρειο απ το petshop (αυτο που ονομαζουν πολλοι "υαλοβαμβακα")..λοιπον στο συγκεκριμενο φιλτρο μεσα στο καδο του εχει το μαυρο σφουγγαρι που ειναι περασμενο(σουβλισμενο ας πουμε )μεσα σε ενα μαυρο ας πουμε διατρητο στυλο το οποιο ειναι σφηνωμενο σε μια τρυπα του πανω μερους του φιλτρου απο την οποια προφανως περναει το νερο...
το λοιπον εγω σουβλιζω σε αυτο το στυλο κατω κατω το βαμβακι,,πανω το σφουγγαρι μετα το siporax και μετα παλι σφουγγαρι και βαμβακι? ή τι? ή μηπως πετα το στυλο και βαζω μεσα στον καδο τα υλικα και ετσι κι αλλιως περναει το νερο ? για πειτε για πειτε...μονο μην μου πειτε παρε αλλο φιλτρο.το ταμειον ειναι μειον...

αυταααα
-------------------------
και μια δευτερη απορια.στο μικρο ενυδρειακι κυβο που εχω τον μονομαχο και ενα μικρο φιλτρο μονο ενα σφουγγαρι γυρω γυρω απαιτειται να βαλω βιολογικο υλικο?και εδω που τα λεμε πως αφου καδος δεν υπαρχει...εκει ειναι παλι η γνωστη πατεντα στυλο και περασμενο το σφουγγαρι το μαυρο(η μηπως γκρι )χωρις καδο αυτην την φορα...μονο αν γεμισω το εσωτερικο του στυλου με μινι siporax μπορει να υπαρξει βιολογικο φιλτρο σε αυτο το φιλτρακι υποθετω...το φιλτρο ειναι της aquael το pat mini ..το δινει μαζι με τους κυβους ενυδρεια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάζαρος : 09-02-11 στις 09:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-11, 11:33
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Για το 1ο φίλτρο, αυτό με τον κάδο, κόβεις το σφουγγαράκι στη μέση, βάζεις το μισό κάτω-κάτω και το άλλο μισό το κρατάς γι' ανταλλακτικό.
Πάνω από το σφουγγάρι βάζεις όσο σιποράξ μίνι παίρνει και τέλος. Μόνο αν δεις να αιωρούνται σωματίδια στο νερό, τότε βάλε πάνω-πάνω μια
πολύ λεπτή (1-2 πόντους) φέτα ενυδρειακό βαμβάκι, αφαιρώντας όσο χρειάζεται από το σιποράξ μίνι.
Το σιποράξ μίνι μπορείς να το βάλεις και στο "στυλό" και των δύο φίλτρων, αρκεί να μην σου κόβει πολύ την ροή, μην το παραμπουκώσεις δηλαδή.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-11, 11:55
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ευχαριστω για την πληροφορηση! κατι ακομα το στυλο να το αφαιρεσω απο τον καδο(για το μεγαλο φιλτρο εννοω)...να βαλω τα επιπεδα ,τα στρωματα ετσι οπως μου τα ειπες χωρις το στυλο? ή καλυτερα να το εχω και εκεινο μεσα και δεν παιζει ρολο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-11, 11:59
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

εγώ θα σου πρότεινα να αγόραζες ένα εξωτερικό φίλτρο, όπως αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2174 και να ξέγνοιαζες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-11, 12:01
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάζαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω για την πληροφορηση! κατι ακομα το στυλο να το αφαιρεσω απο τον καδο(για το μεγαλο φιλτρο εννοω)...να βαλω τα επιπεδα ,τα στρωματα ετσι οπως μου τα ειπες χωρις το στυλο? ή καλυτερα να το εχω και εκεινο μεσα και δεν παιζει ρολο
Δεν υπάρχει λόγος να το βγάλεις, απλά γέμισέ το με σιποράξ μίνι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-02-11, 12:33
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ευχαριστω!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ θα σου πρότεινα να αγόραζες ένα εξωτερικό φίλτρο, όπως αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2174 και να ξέγνοιαζες
αρκετα καλη τιμη,αλλα αφου εχουμε που εχουμε φιλτρα ας μην πανε χαραμι...ας δοθουν αυτα τα λεφτα αλλου..καπως ετσι το σκεφτομαι...διοτι και τα οικονομικα δεν ειναι και τοσο ανθηρα(ηδη ξηλωθηκα για δυο ενυδρεια και ενα επιπλο...ηθελα και αμμο carat 6 και να τα ομορφα
-------------------------
κατι απο περιεργεια...ολα τα εσωτερικα φιλτρα εχουν την ιδια δομη?εννοω αυτα που απευθυνονται σε μεγαλα ενυδρεια...εχουν αυτο το "στυλο"και γυρω του ενα σφουγγαρι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λάζαρος : 09-02-11 στις 12:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιολογικο υλικο εσωτ. φιλτρου aspygr Αρχάριοι γλυκού νερού 2 29-12-10 11:23
Τεχνητο βιολογικο υλικο theofilos Φίλτρανση 12 05-03-09 12:31
καλτσες για βιολογικο υλικο dinos99 Γλυκό νερό - Γενικά 12 08-08-08 20:20
Ανθρακας vs αλλο βιολογικο υλικο Marvin Αρχάριοι γλυκού νερού 5 08-04-08 15:50
ουπα για βιολογικο υλικο. dinos99 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 11-12-07 15:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03969 seconds with 13 queries