Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-11, 23:19
al-ex Ο χρήστης al-ex δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2010
Περιοχή: melissia
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή νεο ξεκινημα

ξεκίνησα και εγώ να φτιάξω μια χορτόσουπα!
για αρχή χαρίζουμε τα ψαράκια που είχε ο φίλος που μας έδωσε το ενυδρείο σε κάποιον που έχει μεγαλύτερο με αγγελία στο Forum αφού ένα παγκάσιους 25 εκ και ένας πλατύστομος 15εκ περίπου δεν χωράνε σε 125 λίτρα!
έχουμε λοιπόν ένα juwel rio 125 με εργοστασιακό φίλτρο δυο λάμπες osram cool daylight 18w προσθέτουμε υπόστρωμα και χαλίκι 1-2mm denerle βάζουμε ένα δεύτερο φίλτρο fluval 204 και δυο αντιστάσεις 100w και 150w λίγες πέτρες και δυο φυτά για αρχή και ξεκινάμε να δούμε τι θα γίνει...
όπως φαντάζομαι καταλάβατε από την εισαγωγή μετά από πολύ διάβασμα εδώ και δυο μήνες ξεκίνησα ένα κοινωνικό φυτεμένο που ελπίζω με τις συμβουλές και την βοήθεια σας να καταφέρει να γίνει ένα όμορφο και σωστό ενυδρείο

θα ήθελα να συνδυάσω ένα ζευγάρι σκαλάρια γκουράμια κατά προτίμηση colisa laila κάποια ψαράκια για τον βυθό και ίσως κάποιες εύκολες γαριδούλες.
ευχαριστώ και δεκτές φυσικά όλες οι γνώμες οι διορθώσεις άλλα και οι προτάσεις!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enydrio008.jpg
Εμφανίσεις:  348
Μέγεθος:  61,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-11, 23:27
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Ο θερμαντήρας των 150 w είναι υπεραρκετός, τον 2ο μπορείς να τον βγάλεις. Ο φωτισμός όμως είναι λίγος, θέλει ενίσχυση, ίσως και διπλασιασμό.
Τα σκαλάρια γίνονται υπερβολικά μεγάλα για τα λίτρα σου, άσε που θα σου τσακίσουν τις γαρίδες, οπότε καλύτερα να επιλέξεις κάποια άλλα ψάρια.
Πάντως στην φωτό μου αρέσει πάρα πολύ και με περισσότερα φυτά νομίζω πως μπορεί να γίνει σούπερ. Και φοβερό χρώμα το χαλικάκι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-01-11, 08:17
al-ex Ο χρήστης al-ex δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2010
Περιοχή: melissia
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

την δεύτερη αντίσταση την έχω για ασφάλεια τώρα τον χειμώνα μήπως πάει κάτι στραβά και καεί η μια για αυτό αρχικά χρησιμοποίησα δυο φίλτρα! για τον φωτισμό δεν ξέρω τι λύσεις υπάρχουν!!!
ξέχασα να αναφέρω ότι σύντομα θα προστεθεί και diy co2
-------------------------
τι προτείνεις να αλλάξω και τις δυο λάμπες με τ5 η να προσθέσω μια ακόμα στον ήδη υπάρχον φωτισμό?
-------------------------
επειδή δεν έχω καταλάβει καλά όσο στρώνει το ενυδρείο κάνω αλλαγές νερού η όχι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη al-ex : 21-01-11 στις 08:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-01-11, 08:38
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Σκαλάρια και γαριδούλες;;;;;;;

Ω ρε πάρτυ τα σκαλάρια...............
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-11, 08:50
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από al-ex Εμφάνιση μηνυμάτων
τι προτείνεις να αλλάξω και τις δυο λάμπες με τ5 η να προσθέσω μια ακόμα στον ήδη υπάρχον φωτισμό?
-------------------------
επειδή δεν έχω καταλάβει καλά όσο στρώνει το ενυδρείο κάνω αλλαγές νερού η όχι?
Και οι 2 λύσεις που σκέφτεσαι για τον φωτισμό, θα σου δώσουν περίπου την ίδια ένταση φωτός, είτε βάλεις 3 Τ8, είτε 2 Τ5 στο ίδιο μήκος, περίπου 50 watt.
Το τι θα επιλέξεις εξαρτάται από τον χώρο που έχεις στο καπάκι και το βάθος της τσέπης σου, η καλύτερη λύση θα ήταν 3 Τ5 και η οικονομικότερη 3 Τ8.
-------------------------
Ανάλογα τον τρόπο που το στρώνεις, αλλά αν δεν έχει στρώσει ακόμη εδώ και 2 μήνες, κάτι δεν πάει καλά, ζήτα να σου δώσει κάποιος μπόλι να τελειώνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-01-11, 10:01
al-ex Ο χρήστης al-ex δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2010
Περιοχή: melissia
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και οι 2 λύσεις που σκέφτεσαι για τον φωτισμό, θα σου δώσουν περίπου την ίδια ένταση φωτός, είτε βάλεις 3 Τ8, είτε 2 Τ5 στο ίδιο μήκος, περίπου 50 watt.
Το τι θα επιλέξεις εξαρτάται από τον χώρο που έχεις στο καπάκι και το βάθος της τσέπης σου, η καλύτερη λύση θα ήταν 3 Τ5 και η οικονομικότερη 3 Τ8.
-------------------------
Ανάλογα τον τρόπο που το στρώνεις, αλλά αν δεν έχει στρώσει ακόμη εδώ και 2 μήνες, κάτι δεν πάει καλά, ζήτα να σου δώσει κάποιος μπόλι να τελειώνεις.
θα ψαξω για 3 Τ5 εφοσον ειναι η βελτιστη λυση και θα δω πως θα τις προσαρμοσω σε αυτο το καπακι καποια φθηνη λυση εχουμε ετοιμη η θα πρεπει να το φτιαξω απο την αρχη
οχι δεν τρεχει 2 μηνες διαβαζω δυο μηνες για να γνωριζα λιγα πραγματα πριν το ξεκινησω το τρεχω απο την κυριακη λιγοτερο απο μια βδομαδα δηλαδη το μεσημερι θα κανω μετρησεις και θα ενημεροσω
για το στρωσιμο τα εχω κανει λιγο αχταρμα εχω βαλει υγρο φοβομενος οτιδηποτε απο καποιο μπολι (ξερω υπερβολες) αλλα εχω βαλει και μια κιχλιδα το οποιο το εχω μετανιωσει γιατι το ζωριζω το ψαρακι μιας κι δεν θα το κρατησω αλλα θα το επιστρεψω στον φιλο που το εδωσε
-------------------------
με καταφερατε δεν θα βαλω σκαλαρια θα το αφησω για δευτερο ενυδρειο αργοτερα μιας και ειναι απο τα αγαπημενα μου ψαρακια!
οποτε δεχομαι προτασεις για συνδιασμους με τα υπολοιπα ειδη που μου αρεσουν

ευχαριστω και φυσικα χρωσταω κερασμα!!!

οι συναντησεις στην Αθηνα ποτε και που γινονται γιατι εχω χασει λιγο την μπαλα μεσα στο forum?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη al-ex : 21-01-11 στις 10:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-01-11, 22:59
al-ex Ο χρήστης al-ex δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2010
Περιοχή: melissia
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

τελευταίες μετρήσεις:

Νh 3-4 : 0
Νο2 : 0
Νο3 : 10
gh : 7-14 ειναι απο στικακι μεχρι να παρω υγρο
ph : 6,8-7,0
KH : 3d
θερμοκρασια 27
-------------------------
καλά δεν είναι?
λίγο γρήγορα για στρώσιμο χωρίς μπόλι?
-------------------------
μπήκε και diy co2

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη al-ex : 23-01-11 στις 22:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-01-11, 04:07
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Aν οι μετρήσεις σου είναι σωστές (και το λέω γιατί με προβληματίζει το ΡΗ κάτω του 7), τότε το ενυδρείο σου έχει στρώσει μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-01-11, 13:29
al-ex Ο χρήστης al-ex δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2010
Περιοχή: melissia
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

το ph το μετρησα με στικακι αλλα και υγρο και βγαινει το ιδιο

μετρησα το απογευμα και ειχα κανει αλλαγη νερου μονο με νερο βρησης 25-30% το πρωι δεν ξερω αν εχει σημασια!
-------------------------
γιατι σε προβληματιζει το ph ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη al-ex : 24-01-11 στις 13:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ξεκινημα ζβ dim orestiada Nano Reef 4 08-05-10 23:02
ξεκινημα 120 Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 19 21-01-10 22:18
Νεο ξεκινημα. thgparas Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 13 04-06-09 12:23
ΞΕΚΙΝΗΜΑ nik0s7 Αρχάριοι γλυκού νερού 28 04-12-07 17:52
Νεο Ξεκινημα Isidoros Δίσκοι 18 27-09-07 23:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04417 seconds with 14 queries