Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 19:22
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Φύτεμα + Φως + Ανάπτυξη

Title: Φύτεμα + Φως + Ανάπτυξη
Post by: fighterfish on 01/23/02 at 06:17:03
--------------------------------------------------------------------------------
Τωρα αυτό το topic μπορεί να είναι και λίγο κουτό,αλλά ακούστε τι μου συμβαίνει....

δεν μπορώ να καταλάβω πως αυτα τα υπέροχα και πολύ πυκνοφυτεμένα ενυδρεία που βλέπουμε επιβιώνουν...

βλέπω τα φυτά τόσο κοντά το ένα στο άλλο, και είναι και αρκετά ψηλά κι όμως το κάτω μέρος των φυτών μάλλον πηγαίνει καλά (στα άλλα ενυδρεία).

Συγκεκριμενα έχω τρια προβλήματα :

α) μόλις επιχείρησα το ανάλογο, αμέσως είχα πρόβλημα... Οι άλλοι πως το κάνουν δηλαδή ; Μήπως φταίει η θέση της λάμπας μου ; (Είναι στο πίσω μέρος όπως τα έφταχναν παλιότερα (ακόμα και τώρα στο Τreasure))

β) Αν εξαιρέσεις τις Egeria densa, Anubias barteri και Echinodorusπου μεγαλώνουν πολύ καλά, τα υπόλοιπα μεγαλώνουν αλλά γίνονται πολύ λεπτά και ψηλά π.χ. οι Cabomba caroliniana ή τα Hygrophila polysperma
Δεν τους βάζω και πολύ liquid fertilizer γιατί φοβάμαι την αλγη, αλλά θα δοκιμάσω να αυξήσω τη δόση....

c) μου φαίνεται πολύ πολύ δύσκολο το να μεταφυτεύω τα φυτά χωρις να χαλάσω τα διπλανά. Τόσο δύσκολο που σκέφτομαι οτι όταν φτιάξω το καινούριο, θα επιλέξω προσεκτικά τα φυτά (τώρα δοκιμάζω διάφορα να δω πως πάνε)
θα ακολουθήσω την ίδια μέθοδο στησίματος, αλλά θα προσέξω πολύ το φύτεμα. Μια που θα φυτευτούν (σε σωστές αποστάσεις και μέρος) και τέρμα. Μετά μόνο κλάδεμα (όσο αυτό είναι δυνατό)

Εσείς αντιμετωπίζετε παρόμοια προβλήματα ; (έστω κάποιο απο τα παραπάνω) ; ???




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φύτεμα + Φως + Ανάπτυξη
Post by: Tolis on 01/23/02 at 12:12:21
--------------------------------------------------------------------------------
α) Βεβαιως φταιει και η θεση της λαμπας, (μονο πισω, τα φυτα μπροστα δεν δεχονται φως, ουτε το μπροστινο μερος των πισω φυτων) και πιθανοτατα εχεις λιγο φως...θυμισε μας ποσες λαμπες, ποσα watt και ποσο μεγαλο ειναι το ενυδρειο?

β) Σε συναρτηση με το παραπανω. Τα stem plants που ειναι και πιο γρηγορα σε αναπτυξη, διψουν για φως και επειδη το φως ειναι λιγο δινουν ολη τους την ενεργεια στο να ψηλωσουν για να ερθουν πιο κοντα. Μην αυξησεις το λιπασμα, δεν θα βοηθησει (παρα μονο την αλγη).

c) Το φυτεμα με το χερι ειναι δυσκολο, κυριως για stem plants που τα θελουμε κοντα, αλλά φυτευοντας τα μεν, τα δαχτυλα ξεφυτευουν τα διπλανα και τουμπαλιν. Αν βρεις καποιο μαγαζι που πουλαει εκκλησιαστικα ειδη, κερια, λιβανια, καντηλια κλπ, εχουν ενα τσιμπιδι που χρησιμοποιειται για να σβυνουν (ή να πιανουν? δεν ειμαι πολυ καλος σ' αυτες τις τελετες) το φυτιλι...ειναι ιδιο με το γνωστο τσιμπιδακι για τα φρυδια, μονο που το σημειο επαφης δεν "κοβει" αλλα ειναι πεπλατυσμενο. Ενα κι ενα για το φυτεμα. Αν δεν βρεις, χρησιμοποιησε τσιμπιδακι για τα φρυδια, αλλα μην σφιγγεις πολυ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φύτεμα + Φως + Ανάπτυξη
Post by: ari on 01/23/02 at 12:20:46
--------------------------------------------------------------------------------
Το ίδιο πρόβλημα με τη Cabomba είχα και εγώ και τελικά τα πέταξα. Ειχαν πολύ λεπτά νέα στελέχη και δεν παρουσίαζαν πολύ υγιή όψη. Περισσότερο λίπασμα που δοκίμασα δεν έφερε κανένα απολύτος αποτέλεσμα παρά μόνο λίγα περισσότερα μακρύτριχα άλγη. Δεν χρησιμοποιώ CO2 και έχω μείνει με την απορία αν ήταν αυτό ή ο ανεπαρκής φωτισμός. Περιμένω και εγώ κάποιος ειδικός (δεν λέω ονόματα!!) να απαντήσει. Τα συμπτώματα ( λεπτά στελέχη, μακρυά μεσογονάτια) είναι τυπικά απο ότι ξέρω για ανεπαρκή φωτισμό. Η Egeria densa, τα νέα της στελέχη είναι το ίδιο χοντρά με αυτά του αρχικού φυτού; Θα με εξέπλητε αυτό fighterfish! Το ότι έχεις τις λάμπες μόνο πίσω, πρέπει να έχει επίδραση στα φυτά που βρίσκονται μπροστά (πλην του anoubia). Επίσης και η σκίαση των φυτών απο άλλα επιδρά στην ανάπτυξή τους απο προσωπική πάντα εμπειρία. Τώρα το πως τα καταφέρνουν να φαίνονται πυκνοφυτεμένα σε διάφορα ενυδρεία...νομίζω πως είναι απλό. Φροντίζουν απο πριν σχετικές διαστάσεις που θα πάρουν και τα φυτεύουν με τέτοιο τρόπο ώστε απο την αρχή να έχουν άπλετο φως και χώρο να κάνουν μια καλή αρχή και να εγκατασταθούν.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φύτεμα + Φως + Ανάπτυξη
Post by: ari on 01/23/02 at 12:21:23
--------------------------------------------------------------------------------
με πρόλαβες Τόλη στο δευτερόλεπτο !



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φύτεμα + Φως + Ανάπτυξη
Post by: fighterfish on 01/23/02 at 16:12:24
--------------------------------------------------------------------------------
χμμ..

η λαμπα ειναι μια NARVA lt 15W/010 τωρα αν αυτο ειναι 15 watt τοτε ειναι μαλλον πολυ λιγα...
δεν χωραει ομως και παραπανω στη θηκη ...
μονο αν βγαλω το ηλεκτρικο συστημα απ εξω για να βαλω και μια δευτερη η παρω μια μεγαλυτερη σε watt.

εριξα μια ματια σε καποια sites και λεει γενικος κανονας ειναι watt per litre και πιθανον να θελει και παραπανω ετσι...?
επισης εβλεπα οτι οντως μερικα ειδη ακομα και με μια λαμπα τα παν καλα (anubias, cryptocoryne, java fern, κλπ) οποτε υπαρχει λογικη σε συνδυασμο με αυτα που μου λες Τολη.

(πω πω δηλαδη υπαρχει περιπτωση να εχω 4 φορες λιγοτερο φως απο οσο πρεπει ??? )

Γιατι εβλεπα τη Riccia να μεγαλωνει -η οποια ειναι στο μπροστα μερος κατω στο χαλικι- και θεωρουσα οτι φτανει αρκετο φως εκει κατω, αρα ειναι οκ...

Πληροφοριες για το ενυδρειο μπορεις να δεις στο site του Τακη, (www.geocities.com/ttsamis/parChris.htm) ηταν πολυ ευγενικος με την προσφορα του να το βαλει στις παρουσιασεις ενυδρειων που εχει. Βεβαια εχει αλλαξει απο τοτε γιατι προσταφαιρεθηκαν φυτα, αλλα τωρα που θα εμφανισω το φιλμ θα βγουν οι καινουριες και θα τις βαλω στο geocities και εγω...

ari, η egeria ειχε πλακα γιατι οντως στην αρχη τα καινουρια βγαιναν λεπτα.Καποια στιγμη αγορασα μερικες ακομα, οι οποιες ηταν απιστευτα πιο πυκνες απο τις προηγουμενες. (Πιθανον να ηταν αλλο ειδος ?)
Αυτες λοιπον βγαζουν πιο πυκνα καινουρια φυτα, ελπιζω να συνεχισουν ετσι...

Οσο για τις cabombes αυτο που λες ισχυει, εμενα επιβιωνουν αλλα ειναι λεπτες και τα φυλλα τους φυτρωνουν σε πιο μεγαλες αποστασεις. Παρολαυτα ειδα κανα δυο ριζες που πυκνωσανε και τωρα παρακολουθω να δω πως θα πανε...

Οποτε θελω :
a) μια πιο δυνατη λαμπα
b) ενα φιλε για τα μαλλια (Riccia)
c) και ενα τσιμπιδι απο μαγαζι με εκκλησιαστικα

οποιος μου πει οτι ειναι βαρετο χομπι δεν ειναι στα καλα του ;D ;D

( χε χε θα μπω μεσα στο μαγαζι και θα ζητησω ενα φιλε για το ενυδρειο μου )




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φύτεμα + Φως + Ανάπτυξη
Post by: Tolis on 01/23/02 at 17:06:35
--------------------------------------------------------------------------------
Το riccia μπορεις να το πιασεις και τυλιγοντας λεπτη πετονια γυρω γυρω απ'την πετρα ή ξυλο ή οτι αλλο αντικειμενο θες να σκεπασεις.

Σε γενικες γραμμες βλεπω οτι το ενυδρειο σου παει καλα, το CO2 και το υποστρωμα κανουν σωστα την δουλια τους, και μολις τα φυτα πηραν απανω τους, φανηκε το προβλημα του φωτος. 15 watts (ή 18 watts που ειναι συνηθως οι standart λαμπες των 60 εκ.) ειναι οντως λιγα. Με αλλη μια θα πηγαινες στα 36 watts, 2 watt/gallon που ειναι οτι πρεπει για ενα μικρο ενυδρειο αυτου του υψους με DIY CO2.
Υποθετω οτι το καπακι ειναι απο αυτα τα πλαστικα που δεχονται μονο μια λαμπα...δεν ειμαι σιγουρος πως να βοηθησω εδω...οι μαστορες ας επεμβουν!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φύτεμα + Φως + Ανάπτυξη
Post by: ASCCO1 on 01/24/02 at 02:40:01
--------------------------------------------------------------------------------
Στο 60 αρι μπορεις να βαλεις 3 χ15 watt στο ιδη υπαρχον καπακι( αφηνοντας απ'εξω βεβαια τα ballast), αλλα και παλι θα εχεις προβλημα στην μπροστα πλευρα, αφου ολο το φως ειναι συσορευμενο στην πισω!!
Αν το καπακι του ειναι οντος πλαστικο η μονη λυση που εχουμε ειναι αυτο το προσθετο που εχει η arkadia( το εχω ξαναπει νομιζω αυτο) και μπορει να βιδωθει στο κενο που εχουμε μπροστα αλλα θα μας περιορηζει λιγο οταν θα θελουμε να κανουμε καποια δουλεια??? Το κοστος ειναι 10.000δρχ(29,25 Ευρω)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φύτεμα + Φως + Ανάπτυξη
Post by: fighterfish on 01/24/02 at 02:57:37
--------------------------------------------------------------------------------
Ειναι απο τα παλιά που έφτιαχνε το Treasure...
Το καπάκι είναι απο γυαλί δεν βγαίνει, σχηματίζει ενα ξεχωριστό θάλαμο στο πίσω μέρος ετσι ωστε η λάμπα να είναι τελείως απομονωμένη απο νερα κλπ..

Μόνο αμα βγάλω το ballast απ’ εξω χωράει δεύτερη λάμπα.
Τη Riccia θα τη βάλω μάλλον πάνω σε πέτρες στο καινούριο ενυδρείο. Απλά θα μεγαλώσω πολλά κομμάτια για να έχω όσο περισσότερο γίνεται.

Αυτο που λες Μανθο ισχύει, πάλι λογικά το φως θα είναι συσσωρευμένο πίσω, οπότε σε αυτή τη περίπτωση θα επιλέξω να κάνω ενα τέτοιο setup με φυτά που να πηγαίνουν καλά.
Π.χ. Anubia, Egeria και Εchinodorus και Riccia.

Ευχαριστω πολύ όλους σας !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φύτεμα + Φως + Ανάπτυξη
Post by: pavlos on 01/29/02 at 13:35:05
--------------------------------------------------------------------------------
Πέτα την λάμπα φθορισμού και βάλε λάμπες PLT είναι αυτές οι κοντές φθορισμού (στο μέγεθος λάμπας πυράκτωσης) μπορεις άνετα να βάλεις 3 στο χώρο τις μίας φθορισμού και να βγάλεις μεχρι και 100 w ανάλογα με τα watt τις καθεμιάς, όσο για το ότι το φώς βρίσκεται στο πίσω μέρος βάλε ένα κομμάτι καθρέφτη με κλήση (ρύθμισε την κλήση) στο πίσω μερος απο τον χώρο γιά τις λάμπες για να στείλεις κάποια παραπάνω ποσότητα φωτός στο μπροστά μέρος του ενυδρείου.
Επίσης η Osram έχει βγάλει κάτι καινουργιες πολύ ισχυρές λαμπές φθορισμού (πολλά lumen) που έχουν πάχος σαν το δακτυλο μας
Κοιτάχτε στα site της osram.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φύτεμα + Φως + Ανάπτυξη
Post by: ASCCO1 on 01/29/02 at 14:11:35
--------------------------------------------------------------------------------
Αν και δεν εχω δει ακομα το site τις OSRAM οι λαμπες αυτες απο θερμοκρασιες τι λενε????


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Φύτεμα + Φως + Ανάπτυξη
Post by: pavlos on 02/01/02 at 15:37:02
--------------------------------------------------------------------------------
Απο οτι λεγετε γενικα η θερμοκρασια στιw λάμπες δεν ειναι οτι πιο κρισιμο για τα φυτα οσο για τις θερμοκρασιες της οsram μια επισκεψη στο site της θα σε ενημερώσει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04455 seconds with 12 queries