Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-10-06, 14:44
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή Στήσιμο νέου ενυδρείου....

Γεια σας παιδια καλοσ σασ βρηκα μολισ σημερα εχω στα χερια μου ενυδρειο 120λιτ. και θα ηθελα να με βοηθεισετε να ολοκληρωσω την ολη διδικασια στησιματοσ και στρωσιματοσ του ενυδρειου μοθ.εχω διαβασει πολλα θεματα για αυτην την περιπτωση και θελω να δω αν τα καταλαβα καλα(καταλαβενετε αγχος να μην παει κατι στραβα)


1.φιλτρο : τα υλικα απο κατω προσ τα επανω μπλε σφουγγαρι - υαλοβαμβακασ - substat pro( ποσα λιτρα να παρω) - υαλοβαμβακασ. τα λεω καλα?ειναι καλο το στησιμο του φιλτρου?

2. Test : α)αμμωνιασ β)νιτρωδων αλατων γ)νιτρικων αλατων. ειναι 3 ετσι δεν ειναι?αν ναι εχετε να μου προτεινετε καποια μαρκα αξιοπιστη? + αμμωννια απο το φαρμακειο.

3.υποστρωμα(προυποθεση 1- 2 φυτα) : εχετε να μου προτεινετε κατι?μαρκα.υλικο? πανω απο το υποστρωμα μου αρεσε ενα χαλικακι που εμοιαζε σαν αμμοσ φυσικα ποιο χονδρο.εδω τι λετε?

4.διακοσμητικα : οτι και να παρω ξυλο η πετρα θα πρεπει να το περασω ενα βρασμο πρωτα?

5 φυτα : εχετε να μοθ προτεινετε καποιο ανθεκτικο φυτο για αρχαριους.αν ναι καποιο link να με παραπεμπει σε φοτο(δεν μου αρεσουν τα ψηλα φυτα θα ηθελα κατι σε μικρο).

6. ψαρια : μου προτεινανε να βαλω για αρχη και για μενα που ειμαι αρχαριοσ πλατυ και γκαππυ.αν βαλω αυτα απο ποσα να βαλω μεσα στα120 λιτ.???


παιδια αυτα σκεφτηκα τωρα. χιλια συγνωμη αν σασ κουρασα και φυσικα αν εκανα η ειπα καποια κοτσανα παραπανω.σασ παρακαλω οσο γινεται πιο αναλυτικα καταλαβενετε σε τι φαση βρισκομαι γεματοσ ενθουσιασμο αλλα και πολυ μπερδεμενοσ.αυτα για αρχη τισ επομενεσ ημερεσ για το στρωσιμο θα σασ κουρασω και παλι.απλα θελω να ξερω τι θα βαλω και μετα να κανω οτιδηποτε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgetax : 21-10-06 στις 14:46
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-10-06, 15:50
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες !
1) Τι φίλτρο έχεις δεν μας είπες.
2) Τεστ είναι τρία διαφορετικά. Αξιόπιστα είναι της API (Aquarium Pharmaceuticals) και της ΤΕΤRA.Aμμωνία απο φαρμακείο καθαρή χωρίς πρόσθετα.
3) Για τόσα λίγα φυτά υπόστρωμα δεν χρειάζεται.
4) αποφάσισε για τα ψάρια και μετά βλέπουμε για τα διακοσμητικά.
5)http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=4537
6) σε εσένα τι ψάρια αρέσουν και όχι σε αυτόν που σου τα πρότεινε !

Αυτά ελπίζω να τα διάβασες
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=13655
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=13656
Και αυτό να το μάθεις ΟΛΟ απ'έξω :
http://www.tsamisaquarium.com/periechomena.htm
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-06, 16:30
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

γεια σου george καλοσ σασ βρηκα. ευχαριστω πολυ για τισ πληροφοριεσ.οσον αφορα το φιλτρο ειναι αυτο στην φωτο. αν δεν κανω λαθοσ και σε παρακαλω διορθωσε με. εχω κατασταλαξει απο οτι εχω διαβασει 2 επιλογες.απο πανω προσ τα κατω α)υαλοβαμβακας - βιολογικο υλικο π.χ. sybstrat pro - mple sfoyggari. b) υαλοβαμβακας - μπλε σφουγγαρι - μακαρονι οσο χωραει.

αν βαλω 2 φυτα μονο για αρχη δεν χρειαζομαι υποστρωμα οπωσ π.χ.λατερίτης ο φλορίτης σκετο χαλικι κανει?

τα ψαρια ειναι δυσκολα σκεφτομαι για κοινωνικο ενυδρειο αλλα δεν ξερω πολλα σχεδοσ τιποτα για ψαρια βοηθειστε προτεινετε

σε ενυδρειο 120λιτ. λεω να βαλω(για κοινωνικο ενυδρειο) :

a) 2 Clown
β) 5 neon
γ) 2 γκουραμι
δ) μονομαχος (ξερω ειναι δυσκολο αλλα μπορει να συμβιωσει μετα υπολοιπα)
αυτα λεω τι λετε και εσεις????αν οχι πειτε μου παραλαγες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00168_1[2]00.jpg
Εμφανίσεις:  360
Μέγεθος:  163,3 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 28-11-06 στις 07:56
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-10-06, 19:58
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

μην βιαζεσαι......και εσυ βιαζεσαι πολυ.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-06, 20:39
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax
δ) μονομαχος (ξερω ειναι δυσκολο αλλα μπορει να συμβιωσει μετα υπολοιπα)
Αφού το ξέρεις απο πρίν...γιατι θές να τον βάλεις ??
Απλά ΔΕΝ ταιριάζει ...
Μονομάχο αν θές θα τον βάλεις σε ένα ενυδρειάκι μόνο του .
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-10-06, 22:49
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax
β) 5 neon
νομίζω ότι καλύτερα θα ήταν 8-10 ...
είναι κοπαδικά ψάρια και δεν είναι ότι καλύτερο να τα κρατάμε σε τόσο μικρές ομάδες...
διάβασε εδώ ...
http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish/neon.htm
αν και στην θέση σου θα έβαζα καρδινάλιους ... λίγο ποιο ακριβοί ... αλλά πολύ ποιο αριστοκρατικοί ...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-10-06, 02:11
Το avatar του χρήστη drakoulis
drakoulis Ο χρήστης drakoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2005
Περιοχή: Πολύγωνο
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Καλως ήλθες Γιωργο,
Κοίτα τι έχω εγω σε 120λίτρα (Υπογραφή)
Παρουσίαση( http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=12373 )

Εναλακτικά θα πρότεινα και ας με διορθώσουν οι εμπειρότεροι αν κάνω κάποιο λάθος.
3-4 colisa lalia(1Male τα υπολοιπα female)
10-12 κοπαδάκι (καρδινάλιοι, αρλεκίνοι,.....)
4-6 corydoras

Μέχρι να στρωσει το φίλτρο σου έχεις χρόνο να ψάξεις να δεις τι σου αρέσει....
επίσης αν μπορείς πάρε ένα εξωτερικό φίλτρο είναι πολλά τα πλεονεκτήματα έναντι του εσωτερικού.

κανε αναζητήσεις να δείς τι τυπου ενυδρείο σου αρεσει ώστε να δείς αν θέλεις φυτά, τι είδους φυτά, τι χαλίκι, τι υποστρωμα, τι διακοσμητικά.

Μην την πατήσεις οπως εγω.....που πήγαινα χωρίς να ξέρω... ευτυχώς μετά ανακάληψα το GAB !!!

Αυτά από μένα.
__________________
φιλικά, Γιώργος
120lt
Fishes:: 2xBlue Gourami | 12xHarlequin |4xPakistan Loach (YoYo) | 3xHillstream Loach | 1xAncistrus|
Plants:: Hygropfila Polysperma | Cryptocoryne Wenditii | Cryptocoryne Willisii | Limnophila Sessiliflora | Anubias Barteri | Egeria Densa |
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-10-06, 10:47
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

Γιωργο γεια σου και σε εσενα και σε ευχαριστω.πιστεω ξερεις πωσ ειναι να εισια αρχαριος.βιαζεσαι εχεισ πολυ ενθουσιασμο θελεισ να τα δεις ολα τελεια και γρηγορα.γιαυτοι συγχωρεστε την βιασυνη μου.εχω υπομονη και σιγα σιγα ξεδιαλυνω πολλα πραγματα.χαρη σε εσας.

γιωργο τισ φωτο απο την παρουσιαση δεν μπορεσα να τις δω.θα ηθελα να παρω καποιες ιδεες

και καποιο λινκ γαι ψαρια γαι να μπορεσω να παρω μια ιδεα και απο σενα για τα ψαρακια σου.

τι υποστρωμα εβαλες?εγω προσωπικα ενδιαφερομαι για 2-3 φυτα ανθεκτικα ευκολα με αργη αναπτυξη ( με βοηθεισε ο george με μια παλαιοτερη δημοσιευση).και ενα ψιλο χαλικακι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-10-06, 12:23
Το avatar του χρήστη drakoulis
drakoulis Ο χρήστης drakoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2005
Περιοχή: Πολύγωνο
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Ορίστε μερικές φωτογραφίες.
Μην ξεχνάς ότι κι εγώ αρχάριος είμαι (1χρόνο ασχολούμε) και το ενυδρείο μου έχει κάποια "λάθη" (το χοντρο χαλίκι, η θέση των κρυπτοκορύνων)

Και μερικά Λινκς για αναζήτηση ψαριών
http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/fishindx.htm
http://www.fishprofiles.com/profiles...aspx?pnl=fresh
http://freshaquarium.about.com/od/fishspecies/
http://www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/fishindx.htm

για φυτά
http://www.tropica.com/default.asp

Υπόστρωμα έβαλα ένα ειδικό για φυτά αγορασμένο απο petshop (jbl ηταν η μάρκα)
Λογικά θα βρείς ευκολα σε όλα τα ενυδρειομάγαζα. Κάποιοι εδω μέσα χρησημοποιούν και καθαρό φυλλόχωμα χωρίς λιπάσματα και άλλα πρόσθετα. αν κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμε για υποστρωμα θα βρείς πολύ υλικό.

ελπίζω να βοήθησα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P6070001.JPG
Εμφανίσεις:  319
Μέγεθος:  74,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P6070002.JPG
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  83,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P6070014.JPG
Εμφανίσεις:  281
Μέγεθος:  45,7 KB  
__________________
φιλικά, Γιώργος
120lt
Fishes:: 2xBlue Gourami | 12xHarlequin |4xPakistan Loach (YoYo) | 3xHillstream Loach | 1xAncistrus|
Plants:: Hygropfila Polysperma | Cryptocoryne Wenditii | Cryptocoryne Willisii | Limnophila Sessiliflora | Anubias Barteri | Egeria Densa |

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drakoulis : 22-10-06 στις 12:27 Αιτία: ξεχάσαμε τις φωτογραφίες :p
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-10-06, 12:53
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

ενοοειτε οτι βοηθεισεσ οτιδηποτε να πει κανεις ειναι μια βοηθεια εξτρα.σε ευχαριστω γιωργο.

τι ποσοτητα απο υποστρωμα πηρες?εχουμε τα ιδια λιτρα.σχεδοσ το ιδιο ενυδρυο.κοστοσ για το υποστρωμα αν θυμασε φυσικα?παιζει και αυτο παραγοντα μεγαλο να ξερω τι να περιμενω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-10-06, 18:04
Το avatar του χρήστη drakoulis
drakoulis Ο χρήστης drakoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2005
Περιοχή: Πολύγωνο
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Νομίζω μου πήρε 2 τσουβαλάκια των 5 ή 6 κιλών από 14 ευρώ το ένα αγορασμένα από PetCity Μάρκας JBL.

Δεν ξέρω αν είναι το καλύτερο δυνατό υπόστρωμα ούτε και η καλύτερη τιμή. Αν θές κάτι φθηνό κάνε μια αναζήτηση για φυλλοχωμα χωρίς χημικά και αλλες προσμίξεις μια αναζήτηση στο φόρουμ θα σε βοηθήσει.
__________________
φιλικά, Γιώργος
120lt
Fishes:: 2xBlue Gourami | 12xHarlequin |4xPakistan Loach (YoYo) | 3xHillstream Loach | 1xAncistrus|
Plants:: Hygropfila Polysperma | Cryptocoryne Wenditii | Cryptocoryne Willisii | Limnophila Sessiliflora | Anubias Barteri | Egeria Densa |
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-10-06, 12:15
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Γιώργο.

Το υπόστρωμα δεν κάνει πουθενά κακό εκτός από την τσέπη
Αφού σκέφτεσαι να βάλεις φυτά η γνώμη μου είναι να βάλεις και υπόστρωμα.
Σε περίπτωση που δοκιμάσεις (τα φυτά) και σου αρέσουν θα έχεις την δυνατότητα να βάλεις στο μέλλον πιο 'δύσκολα' που χρειάζονται το υπόστρωμα.

Για την επιλογή των ψαριών, καλό είναι να ξέρεις τις τιμές του νερού του δικτύου (της βρύσης) πρώτα. Μέτρησε λοιπόν pH, KH, GH.
Έτσι θα μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε ψάρια που 'θέλουν' τέτοιο νερό (να ταιριάζει δηλαδή με της περιοχή σου) και να αποκλείσεις κάποια άλλα είδη.

Η υπομονή είναι το πρώτο μάθημα για την επιτυχία στο χόμπι.
αφού στρώνεις με τον 'ανθρώπινο' τρόπο το ενυδρείο σου και μελετάς ....πέρασες το πρώτο μάθημα
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-10-06, 13:35
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

JUAN ΚΑΛΟΣ σας βρηκα.σε αυτο κατεληξα και εγω τελικα.τωρα μπορει να βαλω 1 -2 φυτα ευκολα αλλα αν παρω θαρροσ σιγα σιγα και θελω και αλλα τι θα κανω θα βγαζω τα παντα και ξανα απο την αρχη?οποτε ετσι θα κανω.θα αγορασω υποστρωμα και βλεπουμε στην συνεχεια.μετρησεις του δικτυου μου μπορω να κανω π.χ. σε μια λεκανη με νερο βρυσης και να παρω απο εκει δειγματα?τα τεστ αυτα ειναι τα τεστ που κανουμε και για το ενυδρειο?θα μου χρειαστουν και για μετα?σε πετσοπ θα τα βρω?

το στρωσιμο θα γινει παντα και μονο με τον ανθρωπινο τροπο.
τα ψαρια ειναι μια αλλη περιπτωση δυσκολη.δεν το πιστευα οτι θα ειναι τοσο δυσκολο να διαλεξεις να μπορεις να κανεις βιωσιμο το περιβαλλον και να βαλεις ψαρια.ειναι πολλα που πρεπει να κοιταξεισ πριν την επιλογη.το καλο ειναι οτι θα τα κανω ολα σιγα σιγα.θελω να ξερω τι θα βαλω μεσα και μετα να κανω οτιδηποτε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-10-06, 13:57
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax
....μετρησεις του δικτυου μου μπορω να κανω π.χ. σε μια λεκανη με νερο βρυσης και να παρω απο εκει δειγματα?τα τεστ αυτα ειναι τα τεστ που κανουμε και για το ενυδρειο?θα μου χρειαστουν και για μετα?σε πετσοπ θα τα βρω?
....
....
Η απάντηση σε όλες τις ερωτήσεις είναι ΝΑΙ !
Θα τα αγοράσεις από κάποιο petshop ή απο το internet (αν κάνεις μια καλή παραγγελία συμφέρει)

Παράθεση:
2. Test : α)αμμωνιασ β)νιτρωδων αλατων γ)νιτρικων αλατων. ειναι 3 ετσι δεν ειναι?αν ναι εχετε να μου προτεινετε καποια μαρκα αξιοπιστη? + αμμωννια απο το φαρμακειο.
Σε αυτά θα προσθέσεις και από ένα test pH - KH - GH
Δες εδώ και τι είναι το καθένα
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=6988
Τα tests κοστίζουν αλλά θα τα χρειαστείς και διαρκούν για αρκετές μετρήσεις.
Θα βάλεις σε ένα ποτήρι (καθαρό) νερό από την βρύση και ακολουθήσεις τις οδηγίες που θα βρεις στα tests.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-10-06, 18:23
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

πιο ευκολο ειναι να ανεβεισ στο εβερεστ απο το να κανεισ ενα απλο ενυδρειο


υπομονη.........................

παιδια εχω δει σε ενυδρεια και φωτο απο ενυδρεια να εχουν διαφορετικα χρωματα απο λαμπεσ κιτρινες , μωβ , κοκκινες , ασπρες μεχρι και darklight.τι παιζεται με καθε μια απο αυτεσ υπαρχει καποιο link που να λεει που χρειαζεται και τι προσφερει η καθε μια?

ετσι πληροφοριακα.

αααααααααα τελικα το νερο τις περιοχησ μου ειναι σκληρο το ρωτησα σε εναν χημικο που μασ πηρε δειγμα λογο καποιον προβληματων δικτυου.οποτε ψαχνω για ψαρια που να θελουν σκληρο νερο??????????????αν ναι υπαρχει καποια κατηγορια που να τα ξεχωριζει για να μπορω να παρω καποιεσ πληροφοριεσ για τα ειδη που υπαρχουν?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 28-11-06 στις 07:58
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-10-06, 00:14
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Smile

γλυκιε μου ακανε....1 -1 μην αυτοβομβαρδιζεσαι με περιττες χρονικα πληροφοριες....φτιαξε σωστα το στησιμο ,και το στρωσιμο του ενυδρειου σου,και θα τα μαθεις ολα...
για να μην 'αφησω ετσι,θα σου πω απλα,οτι οι λευκες ειναι πιο δυνατες(και συνηθως εκπεμπουν σε φασματα-κιτρινο-πρασινο μπλε(και δεν ειναι καταλληλες για φυτα)
ενω οι ροζ ,ειναι αυτες που ειναι καταλληλες για φυτα γιατι εκπεμπυν σε κοκκινο φασμα που ευνοει τη φωτοσυνθεση.....οκ...?
*αντε,μπορει να μην ηρθες στο σεμιναριο,αλλα θα σε αναλαβω προσωπικα μου φαινεται.....
καλο βραδι ακανε μου....
ψαχνεις για κιχλιδες λιμνης μαλαουι.....πχ....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-10-06, 00:54
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

hello klaz δεν μπορεσα να ερθω δυστυχως και το ηθελα πολυ. να με αναλαβεις γιατι οχι ...........τα βιοτοπικα ενυδρεια π.χ. malawi ειναι μεσ στην ψυχη μου μολις ειδα το πωσ ειναι αυτο το περιβαλον τρελαθεικα.δεν μου αρεσουν τα πολυ φορτωμενα(μην με παρεξηγησετε γουστα ειναι αυτα) 1 -2 το πολυ φυτα και μετα βραχια αλλα klaz δεν ξερω αν μπορω να τα καταφερω.ισως να απεχω ετη φωτος απο το να δημιουργησω εστω κατι παραπλησιο για αρχη.μου αρεσε παρα πολυ,εσυ εχεις malawi?ειναι δυσκολα ψαρια οι κιλχιδες?γενικα ειναι δυσκολος βιοτοπος?????????ειναι η πρωτη φορα εδω και 1 μηνα που ασχολουμε συλλεγοντας πληροφοριες και μου αρεσε κατι τοσο πολυ. δεν βιαζομαι ειλικρινα απλα συλλεγω πληροφοριες.

εχω υπομονη λεφτα δεν εχω
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-10-06, 01:01
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ουτε εμενα δεν με περισσευουν...
για την ακριβεια εδω και 1 μηνα ειμαι ανεργος.......
λοιπον απο μαλαουι δεν εχω ασχοληθει,αν και αρχισαν να μ'αρεσουν τωρα τελεταια,και εγω εχω αυτο που δεν σ'αρεσει,δηλαδη φουλ φυτεμενο με δισκους.....για νταμαροενυδρεια,μιλα με τον ειδημονα,που δεν ειναι αλλος εκτος απο τον κυριο γαβρο..
μεσιε γαβροοοοοοος.....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-10-06, 01:11
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

μεσιε γαβροοοοοοος?????????? που ειναι ? που ειναι ? please κ.γαβρε βοηθεια χρειαζομαι πληροφοριεσ για να κανω νταμοροενυδριεο( ειπε ο κ. klaz)


ας τον φωναξει καποιος?

klaz ολα θα γινουν.οπως μου λες παντα "σιγα σιγα υπομονη"

ευχαριστω και παλι.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-10-06, 01:15
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

επειδη εχουμε ενα σοβαρο θεμα του συλλογου,εχω την εντυπωση πως θα ηταν καλυτερα να τον ψαξεις αυριο....
καληνυχτα,και κανεις δεν μπορει να σου στερησει να ''δεις'' το μελλοντικο σου ενυδρειο.....ονειρα γλυκα λοιπον....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-10-06, 01:32
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μπορείς να ξεκινήσεις ένα νέο θέμα στην κατηγορία Κιχλίδες Ανατολικής Αφρικής όπου θα ταίριαζε η συζήτηση και ο γάβρος είναι συντονιστής.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-11-06, 21:30
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Cool ΣΤΡΩΣΙΜΟ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ τα εχω ολα πλεον αυτα που χρειαζομαι για το στησιμο του ενυδρειο μου.εχω καποιεσ ερωτησεις φυσικα διαβασα το ποστ με τo ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ .

α)αφου τελειωσω με το στησιμο του ενυδρειου και βαλω νερο μετα απο ποση ωρα βαζω αμμωνια?την βαζουμε επανω στα υλικα του φιλτροθ η χυμα μεσα στο ενυδρειο?
β) ο θερμοστατης και ο κυκλοφοριτης ειναι αναμενοι καθολη την διαρκεια του στρωσιματος ετσι δεν ειναι?


οτι αλλο εχετε να προσθεσετε pleasee καντε τοευχαριστωωωωωωω
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-11-06, 22:17
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

γεμίζεις νερό και βάζεις την αμμωνία αμέσως μέσα στο νερό χύμα.
θερμοστάτης και κυκλοφορητής σε λειτουργία.
θερμοκρασία ... 29-30 C.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-11-06, 22:27
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

ok george
αν βαλω ετοιμα βακτυριδια τα βαζω επανω στο φιλτρο?καποια εταιρια αξιοπιστη?
το substrap να το βαλο μεσα σε ενα καλτσον?η θελει πιο μεγαλεσ τρυπεσ?
το φωσ καθολου κανει κακο ετσι δεν ειναι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgetax : 24-11-06 στις 22:34
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-11-06, 22:34
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax Εμφάνιση μηνυμάτων
ok george
αν βαλω ετοιμα βακτυριδια τα βαζω επανω στο φιλτρο?
σιγα να μην τα βαλεις και πανω στις λαμπες,ετσι για μοστρα..!!!!!ριξτα βρε αθεοφοβε μεσα στο νερο,και αυτα θα βρουνε το δρομο τους.....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-11-06, 22:40
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Το Substrat μην το βάλεις μέσα σε καλσόν...όσο για το φως ξεκίνησε με λίγες ώρες στην αρχή και σταδιακά να αυξάνεις μέχρι (στο τέλος του στρωσίματος) να φτάσεις τις 10-12 ώρες.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-11-06, 22:54
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

να το βαλω σε τουλη?αν οχι που?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-11-06, 14:37
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax Εμφάνιση μηνυμάτων
να το βαλω σε τουλη?αν οχι που?
Πήγαινε σε ένα κατάστημα γυναικείων εσωρούχων και ζήτα να σου δώσουν δικτυωτό καλσόν....
Ξέρεις.....Το σεξουλιάρικο....

Αν το βάλεις σε τούλι ή καλσόν αργά η γρήγορα θα βουλώσει....
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-11-06, 18:21
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Cool

πειραζει να το παρω και σε κοκκινο χρωμα?οκ θα παω απο δευτερα να παρω ενα η μαλλον θα χρεωθω ζευγαρι .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος - αγορά ενυδρείου mpampis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 04-04-09 14:44
Στήσιμο νέου ενυδρείου...παρακαλώ τη βοήθειά σας... GIWRGOS Γλυκό νερό - Γενικά 2 12-02-06 21:36
Νέος ιδιοκτήτης ενυδρείου με μονομάχο. hellenicsun Bettas 37 29-01-06 01:49
Στρώσιμο Νέου Ενυδρείου Filippos Γλυκό νερό - Γενικά 30 26-03-04 16:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11702 seconds with 14 queries