Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-06, 23:36
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Talking Στήσιμο νέου ενυδρείου για δίσκους

Παιδία πριν 2 μήνες σε μια μετακόμιση έχασα το παλιό μου κοινωνικό ενυδρείο (100αρι) που είχα από 2α δημοτικού. Έχασα κάποια ψάρια και έδωσα τα υπόλοιπα λόγο ανάγκης και πήρα σε αντικατάσταση ένα RIO 240αρι της JEWEL και σκοπεύω να βάλω δίσκους. Διάβασα πάρα πολύ στο διαδύκτιο καθώς επίσης και το FORUM μας του οποίου έγινα πρόσφατα μέλος.
Το set-up είναι ως εξής:
  • Υπολογίζω ότι αφαιρώντας τα πάντα μου μένουν 180 λτ. ωφέλιμο νερό.
  • Θερμαντήρες: Jagger 100 watt, Jewel 200 watt
  • Φωτισμός: 2 x 38 watt με ανακλαστήρες
  • Φίλτρα: Jewel εσωτερικό ρυθμισμένο όπως προτείνει ο κατασκευαστής + μια χούφτα τύρφη για επιπλέον καλυτέρευση / εμπλουτισμό νερού και ένα φίλτρο EHEIM 2213 με SUBSTRATpro και EHFIMECH.
  • CO2 injector me ph controller της HANNA
  • Α.Ο. για να μαλακώνω το άθλιο νερό του δικτύου
  • Υπόστρωμα: Tetra complete substrate 4 εκατοστά και άλλο τόσο χαλαζιακό χαλίκι (3-5 χιλ ή 5-8 δεν θυμάμαι)
  • Διακόσμηση: ξύλα μοπάνι 7 κιλά τουλάχιστον (σε 5 κομμάτια). (εδώ κωλύομαι δεν βουλιάζουν τα 2 μεγαλύτερα, βλέπετε link: http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=11065&highlight=%EE%FD%EB%EF+%EC% EF%F0%E1%ED%E9), 1 cryptocoryna, echninodorous σε ένα σημείο, Eleoharous? Κάνα δυο αλλά δεν πάνε πολύ καλά.
  • Στοιχεία νερού: PH 6.8, GH 6, KH 3, NO2 0, NO3 15, ΑΜΜΩΝΙΕΣ 0, C° 29
Τα ερωτήματα μου είναι λοιπόν τα εξής:
  • Για 6-7 μικρούς δίσκους από τους οποίους θέλω να κρατήσω τελικά 2 ζευγάρια. Είναι πολύ αυτοί ή λίγοι? Χρειάζεται να βάλω τίποτα άλλο στο ενυδρείο (corydoras, σαλιγκάρια) για καθαρισμό όσο είναι μικρά, πριν δηλαδή το στάδιο αναπαραγωγής?
  • Από που λέτε να πάω να τους πάρω?? δίνονται γέννες μέσω GAB??
  • Για buffer του Α.Ο. νερού τι προτείνετε άλλο εκτός του δικτύου νερό? Έχω πάρει ένα χημικό ELECTRO RIGHT της Aquarium Pharmaceudicals αλλά διστάζω…
  • Τι άλλα φυτά προτείνεται?
  • Είχα βάλει δυο sinodontis για στρώσιμο νερού και ανέβασα ΝΟ3 50 έκανα γενναία αλλαγή νερού και τώρα πως είμαι σίγουρος ότι είμαι εντάξει για να βάλλω τα μονάκριβα δισκάκια?
  • Τι άλλο προτείνεται? Τι να αλλάξω? Να τα βάλω τα άτιμα? Όλο στα pet shop με βρίσκεις να τα χαζεύω σαν παιδάκι το παγωτό.
Αναμένοντας την αυστηρή και ευπρόσδεκτη κριτική σας . Μόλις το τελειώσω θα σα;ς δείξω φωτό!!!
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 25-03-06 στις 14:58
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-06, 00:14
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

καλως ηρθες στον ομορφο κοσμο των δισκων.δυστυχως για τα λιτρα σου,οι δισκοι που σκεφτεσαι ειναι υπερβολικοι....ισως τωρα για αρχη με 4 μικρουληδες να εισαι οκ,αλλα αργοτερα μαλλον πρεπει να εισαι αρκετα τυχερος για να σου τυχουν 2 που να ειναι ζευγαρι.τωρα οσο αναφορα την οσμωση και το πως θα φτιαξεις το νερο σου,εχουν γραφτει παρα πολλα ποστ εδω μεσα..ψαξτο λιγο και θα βρεις απαντησεις σε ολασου τα ερωτηματα....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-03-06, 09:53
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Γειά σου waylander

Από την στιγμή που έχεις ώς στόχο ζευγάρι πάρε ένα "έτοιμο". Απο τις επισκέψεις των μελών του Forum και τις ενυπώσεις τους, εδώ πιθανών να βρείς : Water Inn Ηλισιων 32 210 8003097 Ν.Κηφισια. Αν δεν έχει τώρα πιθανών να μπορεί να σου φέρει.

Τα δυο ζευγάρια που σκέφτεσαι απο ότι έχω διαβάσει θέλουν περισσότερα λίτρα ......... δυστυχώς.

Για κατάλληλα φυτά υπάρχει σχετικό post οπότε διαλέγεις και φυτεύεις.

Αν δεν έχεις α/ο πρέπει να πάρεις άμμεσα, πριν την αγορά των δίσκων !!!

Για να διατηρήσεις το ΚΗ πάνω απο 3 ούτως ώστε να μην έχεις προβλήματα με απότομές αυξομειώσεις του PH μπορείς να χρησιμοποιήσεις μαγειρική σόδα.

Τα στοιχεία που δίνεις για το νερό σου είναι καλά και πιστεύω ότι μπορείς να συνεχίσεις στην ολοκλήρωση του ενυδρείου σου.

Το 2213 αν δεν το έχεις ............ θα σου πρότεινα να πάρεις το 2215.

Από την μικρή μου εμπειρεία με δίσκους θα πρότεινα να βάλεις σε "πρόγραμμα" τις αλλαγές του νερού σου μιάς και θα χρειαστείς μεγάλες και συχνές πρίν τους βάλεις μέσα. Να καταλήξεις στην ρουτίνα τους ...............

Φιλικά Θωμάς
__________________


Don't Panic (<-----In Big Friendly Letters)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-03-06, 10:07
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Στο ενυδρείο σου μπορείς να βάλεις μέχρι και 4 ενήλικους δίσκους. Αλλά μπορείς να βάλεις τώρα και 6 μικρούς με σκοπό να επιλέξεις λίγο αργότερα τους 4 τελικούς.
Τους θερμαντήρες καλό θα ήταν να τους συνδέσεις σε ένα ηλεκτρονικό θερμόμετρο που θα τους ανοίγει – κλείνει, για να μην …..
Το ΝΟ3 καλό θα ήταν να το περιόριζες ακόμα πιο πολύ. Σε αυτό θα συμβάλουν φυτά ταχείας ανάπτυξης και βέβαια οι γενναίες αλλαγές νερού που θα κάνεις.
2 –3 cory΄s είναι ότι πρέπει για να τρώνε τα υπολείμματα τροφής από το υπόστρωμα.
Το electrorightμια χαρά είναι, αλλά για να γλιτώσεις αυτό το έξοδο, μπορείς να αναμιγνύεις αποχλωριωμένο νερό βρύσης με νερό R.O. σε ποσοστό 20 – 80.
Αν οι μετρήσεις σου είναι ο.κ. ξεκίνα με τα cory΄sνα βοηθήσουν αυτά το στρώσιμο.
Η τύρφη ίσως να μην χρειάζεται εφόσον έχεις CO2 με controller.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-03-06, 10:47
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Εγώ σε ένα ενυδρείο τέτοιου μεγέθους θα έβλεπα ότι 4 ενήλικοι δίσκοι είναι too much. Δεδομένου ότι ο στόχος είναι η αναπαραγωγή, θα πέφτει το κυνηγητό της αρκούδας με δύο ζευγάρια σε 180 λίτρα.

Εγώ θα πρότεινα, εξαρχής ένα πιστοποιημένο ενήλικο ζευγάρι (δεδομένου ότι πας για αναπαραγωγή), ένα κοπαδάκι cardinals (αν το θες για display), ένα κοπαδάκι corys, 2-3 ancistrus. Από φυτά (έχω γίνει εξπέρ σε φυτεμένο με δίσκους ) τα έχουμε πει αλλά μπορείς να βάλεις crypts, anubias, vallis, swords, rotala (είναι υπέραρκετά). Μια λάμπα ακόμα θα βοηθούσε.

Αν και καταλαβαίνω ότι το 2213 και το έχεις ήδη, θα προτιμούσα ένα 2215.

Καλή αρχή και υπομονή.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-03-06, 11:35
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

6 για να καταλήξεις σε 4 γίνεται στα λίτρα σου. Όμως αν τα χρήματα για να αγοράσεις 6 είναι κοντά σε αυτά ενός πιστοποιημένου ζευγαριού θα πρέπει να σκεφτείς τις αλλαγές που θα πρέπει να κάνεις τις τροφές καλής ποιότητας και όλα τα υπόλοιπα έξοδα για να τα φτάσεις σε αναπαραγωγική ηλικία. Από την άλλη δεν έχω εμπειρία από δύο μόνο δίσκους στο ενυδρείο.

Κάτι άλλο. Βάλε σε ένα ποτήρι ή ένα μικρό δοχείο νερό με το χαλίκι που θα χρησιμοποιήσεις και μέτρα πριν και μετά να δεις αν ανεβάζει σκληρότητα.

Τα ξύλα θα βουλιάξουν, έχε υπομονή.

IMO το νερό σε μια δεξαμενή στην οποία θα έχεις μαρκάρει την αναλογία r/o / βρύσης για kh 4 με μια αντλιούλα να το γυρίζει για καμιά μέρα είναι η ευκολότερη λύση.

Αν τελικά πάρεις 6 να τους βάλεις στο ενυδρείο όλους μαζί.

Keep in mind, συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού και σταθερές συνθήκες το γιατρό τον κάνουν πέρα.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-03-06, 11:47
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μπορεί να με πείτε υπερβολικό αλλά ούτε το 2215 θα πρότεινα πας κατευθείαν στο 2217 με το spray bar δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα λόγω ροής και με το εσωτερικό το οποίο είναι ονομαστικής κυκλοφορίας 1000 λ/ώ θα είσαι άψογα! (Ονομαστική ροή και στα δυο 2000 λίτρα/ώρα) Τώρα για το πόσους δίσκους θα βάλεις! Υπολόγισε εσύ οτι κάθε δίσκος πρέπει να έχει πιστεύω εγώ (και πολύ άλλοι) περίπου πενήντα λίτρα καθαρό νερό!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-03-06, 12:04
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Εγώ καταλαβαίνω ότι ο φίλος waylander πάει απευθείας για αναπαραγωγή (θα πρέπει να έχει αρκετό ελεύθερο χρόνο ). ¶ρα και 6 δίσκους να αγοράσει, και καλή αναλογία αρσενικών θηλυκών να πετύχει, θα πρέπει τα συγκεκριμένα ψάρια αυτά να ταιριάξουν μεταξύ τους κάτι που δεν είναι καθόλου εύκολο (ο φίλος sak κάτι ξέρει). Αν δεν, τότε αρχίζουν τα δύσκολα: ανταλλαγές με άλλους χομπίστες, νέες αγορές από κατάστημα, κλπ.

¶ρα IMO η πιο οικονομική λύση τελικά είναι ένα πιστοποιημένο ζευγάρι.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-03-06, 12:42
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Συμφωνώ για το πιστοποιημένο ζευγάρι! Θέλει βέβαια καλό διάβασμα και να φτιάξεις το νερό σου ακριβώς όπως το νερό που είναι το ζευγάρι!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-03-06, 13:02
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Εισαι αψογος!!!!! Ξεκινας ενα ενυδρειο με προοπτικες.....Απο εξοπλισμο εισαι κομπλε με ενα ερωτηματικο για UV μονο.Εγω θα σου προτεινα να βαλεις κοριντορας και οτοκυκλους και να βγαλεις τους συνοδοντις γιατι μεγαλωνουν πολυ και τρελαινονται για αυγα.... Τα κοριντορακια ειναι οτι πρεπει για να τρωνε το πλεονασμα τροφης απο τον βυθο και οι οτοκυκλοι για να βοηθουν στις αλγες των φυτων.....Τωρα οσο αφορα τους δισκους που θελεις να βαλεις...... Σιγουρα ενα ζευγαρι ειναι η πιο σιγουρη και αμεση λυση αν θελεις να επικεντρωθεις σε αναπαραγωγες..... Αλλη ομως η χαρη και οι ομορφια απο 4-6 μικρα δισκακια που θα τα μεγαλωσεις ο ιδιος.... Προσοχη ομως ακομα και 6 δισκακια να εχεις δεν εισαι σιγουρος οτι θα προκυψει ζευγαρι!!!! Η τυρφη δεν χρειαζεται στο φιλτρο αφου εχει κοντρολερ και διοξειδιο καλυτερα βαλε βιολογικο στο χωρο εκεινο....Το νερο της ΑΟ σπαστο οπως λεει και ο Γιαννης με αποχλωριωμενο νερο βρυσης μετρωντας το μεχρι να βρεις την αναλογια που πρεπει.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-03-06, 16:38
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Επειδή οι γέννες είναι δύσκολο άθλημα….. να ξεκινήσεις, προτείνω να πας σε μικρά δισκάκια (σωστό αυτό που λέει ο harrisνα τους βάλεις όλους μαζί, αφού λύσεις όμως το πρόβλημα της φίλτρανσης) να τα χαρείς μεγαλώνοντάς τα, και αν προκύψουν ζευγάρια προχωράς στις γέννες. Με 6 μικρά όλο και κάτι θα γίνει. Στην περίπτωση μου με 10 βγήκαν 3 ζευγάρια!!! Τυχερός ε??
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-03-06, 20:58
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή παιδια ευχαριστώ

παιδια ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις και τα πολυ ενθαρυντικά σχόλια:d :d

θα μελετίσω όλα σας τα σχόλια σας προσεκτικά και θα επιστρέψω με καποιες αποφασεις. δυστιχώς ο Pc στο σπίτι τα έπαιξε χτες και θα απαντώ μόνο από δουλεία μέχρι να φτιάξω το Pc.
Αλλα μάλλον θα πάω με τα μικρά για να δώ και την χαρά να μεγαλώνουν. Δυστιχώς ο χρόνος δεν είναι πολύς και σκέφτωμαι τι θα κάνω με το γεγονός οτι πρέπει να τρώνε τα μικρά 3 φορές την ημέρα (δουλεύω 9:00-17:00 τουλάχιστον!!!)

Με εκτίμηση

Νικος
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη waylander : 23-03-06 στις 21:02
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-03-06, 00:13
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

To κακο ειναι οτι ολοι μας ξεκιναμε με 6 ατομα με σκοπο να βγαλουμε 1 - 2 ζευγαρια, και στο τελος το εχουμε ξεχασει αυτο. Οποτε η τα βγαζουμε ζωντανα επειδη μαλωνουν πολυ και το πηραμε χαμπαρι, ή νεκρα γιατι δεν βλεπαμε τι γινεται.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι καλυτερα να αγορασεις ενα ετοιμο ζευγαρι και, την συγκινηση του "μεγαλωνω τα μικρα να γινουν ζευγαρι", να την ανταλλαξεις με την συγκινηση του "μεγαλωνω τα μωρα να γινουν ψαρια".
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-03-06, 11:04
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Εσυ τωρα που βρεθηκες και μιλας για δισκους;;;;;; Αντε να κανεις κανα λαχανοκηπο που θα μας πεις και για δισκους γλιτσα.......ΝΑ ταν κανα cd να μας πεις κατι .....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-03-06, 12:54
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
To κακο ειναι οτι ολοι μας ξεκιναμε με 6 ατομα με σκοπο να βγαλουμε 1 - 2 ζευγαρια, και στο τελος το εχουμε ξεχασει αυτο. Οποτε η τα βγαζουμε ζωντανα επειδη μαλωνουν πολυ και το πηραμε χαμπαρι, ή νεκρα γιατι δεν βλεπαμε τι γινεται.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι καλυτερα να αγορασεις ενα ετοιμο ζευγαρι και, την συγκινηση του "μεγαλωνω τα μικρα να γινουν ζευγαρι", να την ανταλλαξεις με την συγκινηση του "μεγαλωνω τα μωρα να γινουν ψαρια".
Από τη στιγμή που ο σκοπός είναι η αναπαραγωγή, συμφωνώ απόλυτα.

Αν σε ενδιαφέρει απλά να κρατήσεις οι δίσκους τότε μπορείς ξεκινήσεις με μικρότερα ψάρια και βλέπεις...

Θ.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-03-06, 13:56
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ο σκοπός είναι ένα θέμα, αλλά πρέπει να δούμε και πιο είναι το σωστότερο.
Εγώ δεν νομίζω ότι είναι σωστό, κάποιος που πάει για πρώτη φορά σε δίσκους, να πάρει ένα ζευγάρι και να περιμένει πότε θα ζευγαρώσουν τα ψάρια του.
Εδώ πολλοί πιο έμπειροι χομπίστες και τα έχουν βρει δύσκολα (άσε που ένα καλό ζευγάρι δίσκων έχει και πάνω από 300,00€) σε αυτόν τον τομέα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-03-06, 11:34
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή ο σκοπός!!!

Εγώ νομίζω οτι θα πάω με την λογική να μεγαλόνουν πρώτα καθώς πιστεύω οτι θα μου δώσει τον χρόνο να αποκτήσω εμπειρία με τα ψάρια αυτά. Ακούω και διαβάζω χομπίστες πολλών χρόνων να τους αρρωσταίνουν οι δίσκοι και να μην γνωριζουν γιατί. Φανταστήτε να το πάθω με κανένα ζευγάρι των 300 Ε. και να μην ξέρω γιατί... θα πικραθώ εγώ και η τσέπι μου. τα μικρά θα μου δωσουν χρόνο να διαβάσω πιό πολύ... και ας παίξω και 'γω μια ζαριά να δω αν θα βγάλω κανενα ζευγάρι.

Ναι εντάξει για γέννες πάω αλλα δεν είναι αυτοσκοπός.

Αληθεια είναι δυνατόν να έχεις επιτυχής γέννα και μεγάλωμα δίσκων με παρόν κοπαδάκι cardynal στο ενυδρείο, όπως γράφει ο Theokyr?

Αποφάσισα να ακολουθήσω τις συμβουλές όλων σας και να αλλάξω φίλτρο οπότε πουλάω έναν 10 ημερών EHEIM 2213 (το αγόρασα 67Ε-ακούω ροσφορές) όμως το 2217 δεν θα δημιουργήσει πολύ μεγάλη ροή για τους δίσκους ακομα και με την βροχή? αυτή έχω τώρα έτσι κι αλλιώς.

Pritani το UV εκτώς από άλγη και προφύλαξη από πολύ κοινές αρωστιες - τις οποίες υποτίθεται δεν παθαίνεις με δίσκους λόγο του ότι προσέχεις τις αλλαγές νερού, τα βιολογικά φίλτρα, έχεις φυτά κτλ. - τι άλλο προσφέρει είναι απαραίτητο?

τελικά πιστευω οτι ο Otocinclus "vittatus" είναι το καλύτερο αλλα και τα πιό ευπαθεί και τα πίο δύσκολα να βρεθουν καθώς μπερδεύονται με άλλα του ίδιου γένους.
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη waylander : 25-03-06 στις 11:59
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-03-06, 15:06
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Η UV ειναι χρησιμη για τους περισσοτερους βλαβερους μικροοργανισμους και παρασιτα και το ευρος δρασης της μεγαλωνει οσο μεγαλωνει ο χρονος παραμονης του νερου στη λαμπα..... Πολλες απο τις ασθενειες παρουσιαζονται στα ψαρια λογω στρεσσ και κακης διατροφης και επιπλεον δεν υπαρχει αυτο που λες τελειο νερο!!!!! Αν διαβασεις σε φορουμ του εξωτερικου υπαρχουν ανθρωποι που κανουν καθημερινες αλλαγες νερου με τελειο σε χαρακτηριστικα νερο και παλι εχουν απωλειες... Εγω απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι απο τοτε που την χρησιμοποιω εχω εκμηδενισει τις απωλειες... Μπορει να ειναι τυχαιο μπορει και οχι.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-03-06, 17:39
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

θα συμφωνησω και γω με καποιους στο να ξεκινησεις με μικρα δισκακια να τα μεγαλωσεις να αποκτησεις την εμπειρια πανω σε αυτα τα ψαρακια να μαθεις τις συνηθειες τους να γευτεις τις χαρες και τις λυπες (απωλειες κτλ ,μακρια απο σενα) να καταληξεις σε 4 με το ζορι ψαρια για τα λιτρα σου και βλεπεις στη συνεχεια....απο εξοπλισμο εισαι ενταξει πιστευω και οπως πολυ σωστα αναφερθηκε κανε μιξη νερου αποχλω/νο με α.ο. να βρεις τις αναλογιες που χρειαζεσαι για τις ομαλες και σταθερες συνθηκες του ενυδρειου σου.....εγω εχω ενα ζευγαρι μεγαλωμενο απο μενα αλλα τιποτα ακομα......μενουν μονο στα προκαταρτηκα ολο το χειμωνα...καλη επιτυχια με υπομονη και μερακι....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-03-06, 10:41
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Το πλέον βασικό είναι να αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις:
1) Ενυδρείο διακοσμητικό?
2) Αναπαραγωγή?
3) Να φιλοξενήσεις δίσκους και "πείτε μου ρε παιδιά τι να κάνω?"

Από ότι κατάλαβα τελικά είσαι στο 3.
Θα συμφωνήσω λοιπόν και εγώ να πάρεις 4-6 δισκάκια να τους ζήσεις και να τους ευχαριστηθείς και βλέπεις...

Εγώ δεν είπα ότι τα cardinals θα τα βάλεις σε ενυδρείο αναπαραγωγής, αλλά σε διακοσμητικό (display) ενυδρείο με δίσκους. Από δικιά μου εμπειρία, οποιαδήποτε άλλο ψάρι εκτός από το ζευγάρι δημιουργεί σημαντικά προβλήματα στο μεγάλωμα των μικρών.

Μία άλλη άποψη είναι να κρατήσεις το 2213 και να πάρεις ένα 2215. Εκτός αν δημιουργηθεί πρόβλημα χώρου εντός και εκτός του ενυδρείου. Εγώ προτιμώ να έχω 2 φίλτρα.

Θ.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-03-06, 11:55
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokyr
......
.....
Μία άλλη άποψη είναι να κρατήσεις το 2213 και να πάρεις ένα 2215. Εκτός αν δημιουργηθεί πρόβλημα χώρου εντός και εκτός του ενυδρείου. Εγώ προτιμώ να έχω 2 φίλτρα.
Θ.
Έχει ήδη δύο φίλτρα όπως μας είπε (και της juwel).

Αυτό που δεν έχω καταλάβει εγώ είναι πως έχεις μόνο 180 καθαρά λίτρα ! Ίσως κάτι δεν κατάλαβα αλλά το συγκεκριμένο ενυδρείο (rio240) είναι 121 x 55 x 41 cm = 272 Λίτρα.
Τι μπορεί να 'πιάσει' τόσο πολύ χώρο ;

Υ.Γ. (accnt-Pritanis) Η τύρφη έχει σχέση με το co2 + pH controler ? ή με την ΚΗ.
Δηλαδή εγώ θα σου έλεγα ότι αφού έχεις νερό από Α.Ο. η τύρφη μόνο χρώμα στο νερό και μπελά μπορεί να σου προσφέρει.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-03-06, 15:03
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Υ.Γ. (accnt-Pritanis) Η τύρφη έχει σχέση με το co2 + pH controler ? ή με την ΚΗ.
Δηλαδή εγώ θα σου έλεγα ότι αφού έχεις νερό από Α.Ο. η τύρφη μόνο χρώμα στο νερό και μπελά μπορεί να σου προσφέρει.
Η τύρφη με τα στοιχεία που απελευθερώνει στο νερό (τανίνες αν δεν κάνω λάθος), μαλακώνει το νερό και ρίχνει το Kh. Αφού πέσει το Khθα πέσει και το Ph. Η εφαρμογή όμως είναι λίγο προβληματική ιδίως όταν την αλλάζουμε, σε σχέση με την δυναμική της και την σταθερή της απόδοση.
Από την άλλη το Co2 με το Phcontroller, θα κρατά το Phσταθερό.


Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με τον Θεόφιλο περί cardinalsκαι corys.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-03-06, 21:09
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Τελικά βρήκα και έδωσα το 2213 και έβαλα το 2217 το οποίο σήμερα παρατηρώ (έβαλα 3 μικρά cory albino) οτι είναι δυνατό καθώς πέρνει τα cory και τα στέλνει. Βέβαια θα πέσουν λίγο τα l/h καθώς θα περνάει και από UV αλλά φαντάζομαι όχι και τόσο. Ισως χρειαστεί να κάνω καμία πατέντα για να κατεβάσω τι ροή παρόλο πού έχω βάλει την βροχή... γιατί φαντάζομαι οτι θα ενοχλεί τους δίσκους. Σε αυτούς δεν αρέσουν τα πιό ήρεμα νερά?

Αποφάσισα οτι θα πάω ουσιαστικά για αναπαραγωγή οπότε δεν θα βάλω τα cardinal. και εφόσον κριθεί απαραίτητο αργότερα θα βγάλω και τα cory.

Δυστιχώς οι εσωτερικές διαστάσεις του RIO240 είναι 118,5(μ) χ 39(β) χ 43(υ - από χαλίκι έως επιφάνεια) = περίπου 199 - φίλτρο 9,5 λτ. (13,χ16,5χ43) -10 (ξύλα, 2 πέτρες, φυτά) = 180 καθαρά.

Τελίκά την τύρφη θα την βγάλω. την είχα βάλει όταν πίστευα οτι θα μαλακώσω το νερό με φυσικόυς τρόπους και μετά το άφησα γιατί τα φυτά δεν είχαν πάρει τα πάνω τους και ήλπιζα οτι θα τα βοήθαγε (απελευθερώνοντας ιχνοστοιχεία κτλ.) αλλα δέν ήταν ούτε αυτό απλά θέλαν λίγο χρόνο προσαρμογή, ανακλαστήες + CO2... Θα την βγάλω γιατί αυτό το υποκίτρινο χαλάει την αντίληψη των χρωμάτων και δεν μαρέσει.

Σήμερα έκανα την 2η βδομαδιαία αλλαγή με νερό Α/Ο και βρύσης χρηρημοποιώντας έναν τύπο μαθματικό που βρίκα σε βιβλίο καί όλα πήγαν ρολόι. Σας το ανφέρω ειναι φοβερά ακριβής αν μετράς το GH σωστά : Υ = V*[(d3-d2)/(0-d2)]
V = δοχείο μήξης σε λίτρα
d3 = επιθημητό d GH
d2 = d GH νερου βρίσης
d1 = d GH Α.Ο. = 0
Υ = λίτρα Α.ΟΑ
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη waylander : 29-03-06 στις 20:31
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-03-06, 21:19
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

αντε λοιπον καλη επιτυχια στα ζευγαρωματα και υπομονη.....και νομιζω τα cories πρεπει να βγουν οταν ερθει η ωρα η καλη....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikele : 03-04-06 στις 21:34
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-03-06, 20:29
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

χαριστώ mikele, να πώ και στα δικά σου?

μια ερώτηση παιδία τι προτείνετε για background. αποφάσισα να μην βάλω εσωτερικό τύπου JEWEL Structured γιατι θα αφαιρούσε και άλλα πολύτημα λτ. αλλα τί?? μαυρο? αυτό το μπλε? ή κανένα φόντο με φυτα ξύλα κτλ...

υπάρχει κανένα άλλος λόγος εκτός τησ αισθητικής?
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-03-06, 00:00
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Σωστή απόφαση
Δες όμως οτι η αισθητική δεν ειναι απλά ενας λόγος ειναι ο σοβαρότερος λόγος.
Επειτα απο προτροπή μας, σχεδόν όλοι βάζουν μαύρο φόντο απο χαρτόνι,
μπορείς να το αγοράσεις απο βιβλιοπωλείο.
Ομως επειδή πολλές φορές τα γούστα διαφέρουν ρίξε και εδώ μια ματιά
τους διάφορους τύπους ενυδρείων με τα backround τους.
http://www.tsamisaquarium.com/Selide...s/parenydr.htm
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-03-06, 09:53
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Από δίσκους αποφάσισες τελικά τι θα κάνεις? Αφού το πήρες απόφαση και πας για αναπαραγωγή την άποψή μου την ξέρεις... Και επειδή φαίνεται ότι έχεις υπομονή, χρόνο και διάθεση μην φοβάσαι, ότι και ψάρια (μεγάλα ή μικρά) βάλεις μέσα. Πάντως καλύτερα να τα βάλεις όλα μαζί.

Εγώ έχω μία σκούρα μπλε αφίσα κολλημένη από έξω.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-03-06, 16:29
Το avatar του χρήστη waylander
waylander Ο χρήστης waylander δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2006
Περιοχή: Ν. ΕΡΥΘΡΑΙΑ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Τελικά lasal νομίζω οτι θα πάω για ένα μαύρο bckgnd... με σκοπό τα φυτά μου να αναπτυχθούν και να κλείσουν το πίσω που τώρα δεν μ'αρέσει...

Οσο για τα ψάρια Theokyr λέω να βάλω 6-7 μικρούς και να κρατήσω 4 τελικά με την ελπίδα οτι θα γίνει έστω 1 ζευγάρωμα και γένα.... και ναι... τα cory θα τα βγαλω όταν έρθει αν έρθει με το καλό αυτη η στιγμή.

και εγώ θέλω να τους βάλω όλους μαζί αλλά αν δεν τα βρώ όλα σε ένα μαγαζί?

τι ιδους καραντίνα να κάνω για τους δίσκους? μπάνιο από εκτοζόν να κάνω?

ξέρω ένα μαγαζί που έχει πολλούς δίσκους (Hybrid ωραία), εδώ κοντά αλλα μου έχουν μπεί υποψίες οτι κάτι έχουν γιατί δεν τους έχει αναιβάσει πάνω στα ενυδρεία για πελάτες εδώ και πολύ καιρώ...

εχεί κανείς να προτείνει μαγαζί που να ειδικεύεται σε δίσκους...
__________________
240 lt. υπό κατασκευή...
προορισμός ΔΙΣΚΟΙ !!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-03-06, 21:25
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

εγω για πισω φοντο εχω αφισα με ξυλα και φυτα αν και ειδα προσφατα μια πολυ πιο ομορφη με τοπιο πετρωδη σαν αυτα τα εσωτερικα που ειπες εσυ...ο λογος δεν ειναι μονο για ομορφια αλλα κραταει τα ψαρια πιο ηρεμα επειδη κοβει τις σκιες στον τοιχο (η οτι αλλο υπαρχει απο πισω) που δημιουργουνται απο το φωτισμο......
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-03-06, 21:32
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

αν τα ψαρια μπουν μαζι και ειναι απο το ιδιο μαγαζι δεν χρειαζεται καραντινα....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Kontra me diskous newfish Δίσκοι 14 29-01-08 19:05
Στήσιμο νέου ενυδρείου...παρακαλώ τη βοήθειά σας... GIWRGOS Γλυκό νερό - Γενικά 2 12-02-06 21:36
Νέος ιδιοκτήτης ενυδρείου με μονομάχο. hellenicsun Bettas 37 29-01-06 01:49
Ετοιμασία νέου ενυδρείου Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 29-02-04 03:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12668 seconds with 13 queries