Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-05-13, 18:56
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή Πρόοδος στο στήσιμο του ενυδρείου μου :)

Γεια σας και πάλι φίλοι και φίλες!
Το ενυδρείο μου ήταν κάπως έτσι :

και τώρα έγινε έτσι


Το πως θα γίνει θα το δούμε στην πορεία

Αναλυτικά :
Ενυδρείο BOYU 50-60 Λίτρα
Λάμπα T5 8W
Θερμοστάτης BOYU 100W
Φίλτρο BOYU
Χαλίκι μαύρο
απλό θερμόμετρο
μαγνητικό "σφουγγαράκι"
χρήση sera aquatan & bio nitrivec
φυτό κρυπτοκορνία ή τσπ κάπως έτσι
ξύλο που μου έδωσε φίλος
μικρά οστρακοειδή στον βυθό


Θα βάλω μέσα guppies,ενδιαφέρομαι να βάλω καρδινάλιους (Paracheirodon axelrodi ) και αν γίνεται να βάλω και τον μονομάχο μέσα (αρσενικό,έχει δείξει τη "γενιάδα" του να φοβερίσει την ανάφλεξή του).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-05-13, 19:04
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γειά σου,
μονομάχος με γκάπυς δεν πάνε μαζί γιατί μπερδεύεται και τους επιτίθεται ο μονομάχος.
μονομάχος και καρντιναλ πάνε , αν και το μήκος είναι μικρό γι αυτά γιατί πάνε ομάδα. τέλος πάντων ένα μικρό αριθμό θα μπορούσες να βάλεις.
έχεις και χρυσόψαρο και μονομάχο και θέλεις τα γκάπυς?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-05-13, 19:20
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αν εχεις νερο βρυσης βαλε μονο τα γκαπυς, τα αλλα ψαρια που λες θελουν νερο επεξεργασμενο για να χαμηλωσεις σκληροτητες και πεχα.

τα πιο πολλα κοπαδοψαρα, αν και πολυ μικρα σε μεγεθος, θελουν μεγαλο μηκος ενυδρειου για να κολυμπουν ανετα και να βγαζουν τις πραγματικες συμπεριφορες τους.

το ενυδρειο θελει πολυ υπομονη γενικα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-05-13, 19:28
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71606
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71755

Τρία διαφορετικά θέματα...με το ίδιο αποτέλεσμα ή το προδικάζω πολύ βιαστικά?

Φίλε Μιλτο, κάθισε και διάβασε για το χόμπι όσο περισσότερο μπορείς...
Στο λέω τελείως φιλικά και σκεπτόμενος πως σχεδόν όλοι μας, έτσι ξεκινήσαμε
Καλός ο ενθουσιασμός αλλά όταν αρχίζουν τα τρώγονται τα ψάρια ή να αρρωσταίνουν, με ενθουσιασμό δεν γίνονται καλα

Τα λίτρα σου είναι μια χαρά είτε για γκαπις είτε για μονομάχο
Αν τα βάλεις μαζι, μετά από λίγο θα μείνει μόνο ο μονομάχος
Για καρδινάλιους το ενυδρείο σου δεν έχει αρκετό μήκος

Το χρυσόψαρο το επέστρεψες?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-05-13, 19:31
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

ο μονομάχος υπάρχει, δεν είναι σκέψη, φαίνεται στην πρώτη φωτό.
τι θα γίνει ένα χρυσόψαρο και ένας μονομάχος αφού θέλει να πάρει γκάπυς?
συγγνώμη που λέμε συνέχεια τα ίδια αλλά δεν γίνεται να μην επισημαίνουμε κάποια πράγματα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-05-13, 19:37
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
ο μονομάχος υπάρχει, δεν είναι σκέψη, φαίνεται στην πρώτη φωτό.
τι θα γίνει ένα χρυσόψαρο και ένας μονομάχος αφού θέλει να πάρει γκάπυς?
συγγνώμη που λέμε συνέχεια τα ίδια αλλά δεν γίνεται να μην επισημαίνουμε κάποια πράγματα
Το προβλημα είναι πως απλά τα λέμε...τα λέμε...και τα ξαναλέμε...
(σορρυ για τον μονομάχο, δεν το είχα δει)

Μίλτο ΜΗν βάλεις γκαπις μαζί με τον μονομάχο και γενικά οτιδήποτε έχει μεγάλη και φανταχτερη ουρα

Ελπίζω να μην χρειαστεί να το ξαναπούμε σε επόμενο ποστ
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-13, 22:20
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Το χρυσόψαρο το έδωσα στο Pet Shop (ελπίζοντας πως θα το πάρει κάποιος άλλος,που να ενδιαφέρεται περισσότερο ) και όσο για τον μονομάχο,έχω ένα ενυδρείο 10 λίτρων με φίλτρο 350l/h και το χειμώνα θα βάλω και μικρό θερμοστάτη το οποίο πιστεύω μπορώ να χρησιμοποιώ,μην με φάτε,το ξέρω είναι λίγο αλλά...καλύτερο από το να είναι το χρυσόψαρο μέσα σε 10λιτρο!

Και σκέφτομαι να βάλω γκαπυ...όσον αφορά τη συμπεριφορά/απαιτήσεις καρδινάλιων και neon tetra,τι είναι καλύτερο;Θέλω να πω,αν έπαιρνα 5,τι θα'ταν καλύτερο?

Επίσης το Σάββατο θα πάμε για να αγοράσουμε ψαράκια με τον μπαμπά μου (τον μονομάχο τον έχω βγάλει από το ενυδρείο,τον έχω στο 10λιτρο).

Όσο για το ενυδρείο,ξέρω δεν σας άκουσα για αρκετά πράγματα,αλλά τσπ (μην τα επαναλάβετε) έκοψα το μισό σφουγγάρι από το φίλτρο και έβαλα λίγο από το ειδικό δίχτυ με τα δισκία που χρησιμοποιείται για τη γρηγορότερη ανάπτυξη βακτηριών,πρόσθεσα την -κατάλληλη για τα λίτρα του ενυδρείου μου- δόση από βακτήρια της sera,έβαλα αντιχλώριο και το φυτό και όλα είναι εντάξει.Πιστεύω τα βακτήρια να είναι αρκετά (μετά από 1 βδομάδα που είχα το νερό μέσα + αυτά που έκανα) ώστε το Σάββατο,να είναι ΟΚ για 1 αρσενικό και 1 θηλυκό γκάπυ και (αν γίνεται neon tetra,αν έχουν λιγότερες απαιτήσεις από τους καρδινάλιους) ό,τι άλλο βάλλω.


ΟΚ,καταλαβαίνω πως βασανίζω ζωές όταν δεν ακολουθώ σωστά τις διαδικασίες αλλά ούτε να μπλεχτώ με e-bay θέλω ούτε να πληρώσω 19,50€ για 50 στικεράκια μέτρησης αμμονίας,νιτρικών,νιτροδών,ph και κάποια άλλα.Αν έπαιρνα ενυδρείο 100+ λίτρα τότε ΟΚ,αλλά να πληρώσω το 1/3 του ενυδρείου μου για να εξασφαλίσω άριστες συνθήκες για τα guppy που το ένα κάνει 2€ δεν αξίζει!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-05-13, 22:31
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Βρε συ, τώρα είδα ότι είσαι 13 χρονών...!!!

Λοιπόν, μερικές συμβουλες από έναν μπαμπα!

Ζήτησε από τον δικό σου μπαμπα, να διαβάσει (ΜΑΖΙ σου) όλα αυτά που σου πρότειναν στα 3 θέματα που άνοιξες (θέματα για αρχάριους, προτάσεις για ψάρια κλπ)

Μην πάτε να αγοράσετε κανένα ψαράκι μέχρι να έχετε καταλάβει (κι εσύ και ο μπαμπας σου) τι σημαινει να έχεις ένα ψάρι σε ένα ενυδρείο και τι χρειάζεται για να μεγαλώσει σωστά

Γύρισε τον μονομάχο στο μεγάλο ενυδρείο σου, μέχρι να αποφασίσετε τι θα κάνετε

Μην το βλέπεις σαν : έλα μωρέ, ένα ψαράκι είναι, δεν έγινε και τίποτε αν πεθάνει. Θα πάω να αγοράσω άλλο...

Εφόσον σε ενδιαφέρει το χόμπι, καλύτερα να αφιερώσεις λίγο καιρό για διάβασμα, παρά να βιαστείς. Όλοι μας καταλαβαινουμε την ανυπομονησία σου...αλλά καλύτερα να κάνεις σωστά τα πρώτα βήματα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-05-13, 22:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πιστεψε με, πιο πολλα θα ξοδεψεις σε ψαρια ετσι οπως το πηγαινεις, παρα σε εξοπλισμο. Δεν βλεπω να χαιρεσαι και για πολυ οτι ψαρι και να βαλεις, με αποτελεσμα να αγοραζεις συνεχεια. Σου δωσαμε διαφορα πραγματα να διαβασεις, αλλα δεν φανηκε να σε αγγιξαν και ιδιαιτερα. Οπως και δεν φαινεται να σε αγγιζει η ζωη των ψαριων, τα οποια με τη γνωμη που εχω σχηματισει, τα βλεπεις ως αναλωσιμα.
Υπαρχουν διαφορα αλλα χομπι, παντως, που δεν μπλεκεις με ζωντανους οργανισμους και θα σου φανουν και πιο φθηνα. Δυστυχως, αυτο το χομπι χρειαζεται χρημα και πολυ χρονο για μελετη, αν δεν θελεις να βασανισεις ψαρακια.

Καλη συνεχεια απο εμενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-05-13, 22:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TheMiltos21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης το Σάββατο θα πάμε για να αγοράσουμε ψαράκια με τον μπαμπά μου (τον μονομάχο τον έχω βγάλει από το ενυδρείο,τον έχω στο 10λιτρο).

...



ΟΚ,καταλαβαίνω πως βασανίζω ζωές όταν δεν ακολουθώ σωστά τις διαδικασίες αλλά ούτε να μπλεχτώ με e-bay θέλω ούτε να πληρώσω 19,50€ για 50 στικεράκια μέτρησης αμμονίας,νιτρικών,νιτροδών,ph και κάποια άλλα.Αν έπαιρνα ενυδρείο 100+ λίτρα τότε ΟΚ,αλλά να πληρώσω το 1/3 του ενυδρείου μου για να εξασφαλίσω άριστες συνθήκες για τα guppy που το ένα κάνει 2€ δεν αξίζει!
Αστο ρε φιλε το ενυδρειο να παει στο διαολο και ασχολησου με καμια συλλογη γραμματοσημων ή με τιποτα πλαστικα ψαρακια απο τα jumbo.
οσο για τον κακομοιρη το μονομαχο ειμαι σιγουρος πως ανυπομονει ποτε θα γλυτωσει απο σενα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων

Καλη συνεχεια απο εμενα.

οχι δε χρειαζεται να συνεχιστει αυτο το πραμα...
-------------------------
Μια τελευταια απορια ρε φιλαρακι, ΕΔΩ ΤΙ ΣΚ... ΗΡΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ? Για χαβαλε μπηκες?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 14-05-13 στις 22:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-05-13, 22:37
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια τελευταια απορια ρε φιλαρακι, ΕΔΩ ΤΙ ΣΚ... ΗΡΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ? Για χαβαλε μπηκες?
Ρε συ Νικόλα...13 χρονών είναι...
Καλύτεροι ήμασταν στην ηλικία του?

Και γω στην αρχή το αγνοούσα, αλλά όλα παίζουν ρόλο...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-05-13, 22:40
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ok, δεν ειδα την ηλικεια του... ΙΣΩΣ ημουν λιγο σκληρος, αλλα εγω πιο μικρος ακομα ειχα σπασει το κεφαλι ενος τυπου με μπουκαλι κοκα κολας που χτυπησε ενα σκυλακι με τη ζωνη του (και μετα οι δικοι μου τρεχαν στα δικαστηρια )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-05-13, 22:42
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ok, δεν ειδα την ηλικεια του... ΙΣΩΣ ημουν λιγο σκληρος, αλλα εγω πιο μικρος ακομα ειχα σπασει το κεφαλι ενος τυπου με μπουκαλι κοκα κολας που χτυπησε ενα σκυλακι με τη ζωνη του (και μετα οι δικοι μου τρεχαν στα δικαστηρια )
Έπρεπε να υπάρχουν φόρουμ εκείνη την εποχή...να σε κρεμάσουν ανάποδα!

Στο θέμα μας : Αν ο Μιλτος έχει διάθεση να ακούσει αυτά που του γράφουμε, την επόμενη φορά θα ξαναμπει στο φορουμ παρέα με τον μπαμπα του και θα διαβάσουν αυτά που πρέπει...

Ψαράκια θα αγοράσουν όταν θα έχουν διαβάσει αρκετά
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-05-13, 22:43
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και εγω τωρα ειδα την ηλικια σου. Θα συμφωνησω απολυτα με το Σακη,. Δωσε και στον πατερα σου μια ευκαιια να καταλαβει τι γινεται με τα ενυδρεια, ωστε να μπορεσει και να σε βοηθησει. Αν βαζετε ψαρια που πεθαινουν απο τον πρωτο μηνα, δεν νομιζω να συνεχισει να το βλεπει με καλο ματι το συγκεκριμενο χομπι, ωστε να σε βοηθησει να το συνεχισεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-05-13, 22:55
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Mιλτο και εγω στην ηλικια σου ξεκινησα με ενα ενυδρειο στα 80 λιτρα περιπου (μακρυ αλλα κοντο). Ενθουσιασμενος οσο δεν παει, το γεμισα ψαρακια και ψοφαγαν δυο με τρια καθε μερα. Δεν ειναι τιποτε μου ελεγε ο μαγαζατορας θα παρεις αλλα φτηνα ειναι.
Ευτυχως μια μερα ειδα εναν ενημερωτικο οδηγο της TETRA (τον ιποιο τον εχω ακομη) στα αγγλικα. Τον διαβασα και ανακαλυψα οτι τα ειχα κανει ολα λαθος. Πολλα ψαρια, ασυμβατα μεταξυ τους κλπ. Το ξεστησα μαζεψα χρηματα και ξεκινησα με αλλο ενυδρειο και καλυτερς συνθηκες.
Δεν ειχα κανενα να με καθοδηγησει σωστα. Εσυ εισαι τυχερος που εχεις εδω τοσους ανθρωπους να σε βοηθησουν.
Αφου λοιπον σου αρεσει το ενυδρειο, να εχεις υπομονη, να διαβασεις οσα περισσοτερα μπορεις να ρωτας και να ακους.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-05-13, 23:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Έπρεπε να υπάρχουν φόρουμ εκείνη την εποχή...να σε κρεμάσουν ανάποδα!

γιατι ρε φιλε? ψιλοτραυματικη εμπειρια αλλα μου εμεινε και νοιωθω ακομα υπερηφανος γι αυτο που εκανα...
Ο τυπος ειχε σακατεψει το σκυλακι με τη ζωνη του μεσα στην πλατεια Ν. Ηρακλειου με τοσο κοσμο, κι εγω το ειδα και ζητουσα βοηθεια απο τους μεγαλους γυρω και κανεις δεν ασχολουταν, ετσι πηρα το μπουκαλι της κοκα κολα (τα παλια τα βαρια... κριμα που δε βρηκα κανα τουβλο μπροστα μου) και του το πεταξα με δυναμη στο κεφαλι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panik Εμφάνιση μηνυμάτων
Mιλτο και εγω στην ηλικια σου ξεκινησα με ενα ενυδρειο στα 80 λιτρα περιπου (μακρυ αλλα κοντο). Ενθουσιασμενος οσο δεν παει, το γεμισα ψαρακια και ψοφαγαν δυο με τρια καθε μερα. Δεν ειναι τιποτε μου ελεγε ο μαγαζατορας θα παρεις αλλα φτηνα ειναι.
Ευτυχως μια μερα ειδα εναν ενημερωτικο οδηγο της TETRA (τον ιποιο τον εχω ακομη) στα αγγλικα. Τον διαβασα και ανακαλυψα οτι τα ειχα κανει ολα λαθος. Πολλα ψαρια, ασυμβατα μεταξυ τους κλπ. Το ξεστησα μαζεψα χρηματα και ξεκινησα με αλλο ενυδρειο και καλυτερς συνθηκες.
Δεν ειχα κανενα να με καθοδηγησει σωστα. Εσυ εισαι τυχερος που εχεις εδω τοσους ανθρωπους να σε βοηθησουν.
Αφου λοιπον σου αρεσει το ενυδρειο, να εχεις υπομονη, να διαβασεις οσα περισσοτερα μπορεις να ρωτας και να ακους.


Νικο ολοι καναμε τετοιες γεννοκτονιες, οταν ομως πληροφορηθηκαμε ποιο ειναι το σωστο δεν εξακολουθησαμε το λαθος.
Το προβλημα με το Μιλτο ειναι πως εχει διαβασει -οπως ειπε- το μισο φορουμ, ξερει ποιο ειναι το σωστο αλλα δεν εχει προβλημα να εξακολουθει τα λαθη...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 14-05-13 στις 23:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-05-13, 04:03
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Mισο λεπτο γιατι θα τρελαθω τωρα δεν παιζει τετοια συμπτωση. Αυτος ο μονομαχος που εχεις, μπορεις να μου τον δειξεις λιγο καλυτερα? Αν ειναι αυτος που υποψιαζομαι, τον επεστρεψα εγω στο πετσοπ στις σερρες απο οπου πηρες (λογικα) τα ψαρια και τα υπολοιπα, στο Las Palmas, καθοτι οντως ηταν πολυ επιθετικος προς τους δισκους μου δυστηχως, πολυ τσαμπουκας. Αλλα πανεμορφος. Crowntail μωβμπλεκοκκινοκατις.
Οποια βοηθεια θελεις να σου δωσω, πολυ ευχαριστως αν ειναι να γινουν σωστοτερα καποια πραγματα. Καποια στιγμη να βρεθουμε να σου κανω τεστ το νερο, να σου δωσω και καμια χουφτα σιποραξ να βαλεις στο φιλτρο, αλλα και μπολι μιας και αμφιβαλλω αν ειναι στρωμενο.

Οπως και ναχει γενικα, ακου τι προσπαθει ο καημενος ο Κωστας εκει στο πετσοπ εχει να σας πει, γιατι ειναι απτις ελαχιστες των περιπτωσεων ατομο, που ΞΕΡΕΙ, και κανει μια μικρη προσπαθεια να πει το σωστο στον πελατη. Και φυσικα οτι σου ειπαν οι προλαλησαντες ειναι χρυσες συμβουλες. Αυτα απο μενα, οτι θελεις μη διστασεις, μιας και ειμαστε στην ιδια πολη(σπουδαζω εδω), να βοηθησω οσο μπορω.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-05-13, 06:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δωσε ενα χερακι Σπυρο μηπως και σωθει η κατασταση...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-05-13, 08:24
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα,
έχω παρακολουθήσει από το πρώτο ποστ την πορεία του φίλου μας TheMiltos21 αυτό το θέμα, αναδεικνύει πολλά από τα προβλήματα που αφορούν την ενασχόλησή μας.
Γενικά όταν "ελαφρά τη καρδία" συμβουλεύουμε "γύρνα το ψάρι στο πετ σοπ", ορίστε, ποια είναι η πιθανότερη τύχη του ψαριού. (αυτό είναι το εκθεσιακό?).
Τα μαγαζιά που "φορτώνουν" τους πελάτες με ζώα ανεξέλεγκτα με την προσδοκία της μακροχρόνιας αφαίμαξης με λάθος συμβουλές.
Η ενασχόληση ατόμων που ελκύονται ευκαιριακά από αυτήν, με αποτέλεσμα την ταλαιπωρία ζωντανών οργανισμών.


TheMiltos21, όσα θέματα έχεις ανοίξει, έχουν την μορφή ανακοινώσεων.
Δεν ρώτησες, δεν είχες απορίες, δεν έφερες αντιρρήσεις, όπως κάνει κάθε άνθρωπος που σκέφτεται αυτά που του λένε και προσπαθεί να τα φέρει στα μέτρα του.
Κι όσες φορές ρώτησες έπραξες το αντίθετο.
Δεν θα σου έγραφα τίποτα αν δεν είχες γράψει εκείνο το "να πληρώσω το 1/3 του ενυδρείου μου για να εξασφαλίσω άριστες συνθήκες για τα guppy που το ένα κάνει 2€ δεν αξίζει"
Τα πιο αγαπημένα μας πλάσματα είναι τα παιδιά μας και γι αυτά δεν δίνουμε ούτε ένα ευρώ να τα αποκτήσουμε. Η αγάπη και ο σεβασμός της ζωής δεν περνάει από την χρηματική αξία.
Αφού θέλεις όμως να κοστολογήσεις με χρήμα, σου λέω, πως οι απώλειες σε ψάρια που θα έχεις από την έλλειψη προσοχής στην ποιότητα νερού του ενυδρείου σου, θα κοστίσουν πολύ περισσότερα χρήματα από όσα θα έδινες αν πρόσεχες.
Είναι διαφορετικό να χάσεις ένα ζώο, από ατυχία, από άγνοια και αφού έκανες ό,τι περνούσε από το χέρι σου για να το σώσεις και διαφορετικό να το αφήσεις να πεθάνει χωρίς ίχνος ενδιαφέροντος.
Στον χώρο αυτό που μπήκες, οι περισσότεροι άνθρωποι αγαπούν το χόμπυ τους, σέβονται την ζωή και κάνουν μεγάλες προσπάθειες για την διατήρησή της. ( ελπίζω να διάβασες χτες το θέμα με το κόψιμο των δοντιών ενός ψαριού)
Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι σε θέση να φροντίσουν ένα ζώο, μερικοί ακόμα κι αν τα αγαπούν πολύ και τα θέλουν.
Άλλοι πιστεύουν οτι αυτοί που ασχολούνται με τα ζώα είναι γραφικοί και "ευαισθητούληδες".
Μερικοί δεν θέλουν ούτε να τα βλέπουν.
Γενικά, δεν είμαστε όλοι ίδιοι κι αυτό δεν είναι κακό.
Πολλές φορές έχεις διακωμωδήσει το άγχος μας για την τύχη του άμοιρου χρυσόψαρου που είχες.
Είσαι νεαρός αλλά δεν είσαι παιδάκι, είσαι ένας έφηβος που καταλαβαίνει αυτά που λέμε.
Ωστόσο από την αρχή σου είχα πει και στο ξαναείπε και κάποιος φίλος, ζήτησε από κάποιον μεγαλύτερο συγγενή σου βοήθεια.
Αν έχεις άλλες απόψεις για την ζωή, ασχολήσου με κάτι άλλο.
Ποιός είναι ο λόγος που απευθύνεσαι σε ανθρώπους που φανερά έχεις διαφορετικές απόψεις από αυτούς?
Την γνώμη μας δεν την θέλεις, την διασκεδάζεις κιόλας.
Υπάρχει κάτι που θα ήθελες? Αν ναι, πες μας ακριβώς και ίσως κάποιος γνωρίζει να σου απαντήσει.
Δεν ξέρω αν ο κουραμπιές έχει τον χρόνο και την διάθεση να σε βοηθήσει, μακάρι γιατί αυτό θα ήταν πολύ καλό γενικότερα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-05-13, 09:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Mισο λεπτο γιατι θα τρελαθω τωρα δεν παιζει τετοια συμπτωση. Αυτος ο μονομαχος που εχεις, μπορεις να μου τον δειξεις λιγο καλυτερα? Αν ειναι αυτος που υποψιαζομαι, τον επεστρεψα εγω στο πετσοπ στις σερρες
Καλα να παθεις
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-05-13, 09:53
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γενικά όταν "ελαφρά τη καρδία" συμβουλεύουμε "γύρνα το ψάρι στο πετ σοπ", ορίστε, ποια είναι η πιθανότερη τύχη του ψαριού. (αυτό είναι το εκθεσιακό?).
Δεν ειναι το εκθεσιακο. Αν ηταν το εκθεσιακο ο Κουραμπιες θα ετρεχε ακομα και εγω απο πισω του!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-05-13, 09:55
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι το εκθεσιακο. Αν ηταν το εκθεσιακο ο Κουραμπιες θα ετρεχε ακομα και εγω απο πισω του!
χα χα
και το άλλο ψυχούλα έχει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-05-13, 10:04
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ε ναι, οσο για αυτο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-05-13, 13:37
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ποιος εκθεσιακος βρε αυτος δεν φευγει απο εδω ειναι η μασκωτ του ενυδρειου. Εχεις δει μονομαχο ΚΑΑΑΑΘΕ ΦΟΡΑ που κανω αλλαγη νερου ενω ειναι στην αλλη ακρη του ενυδρειου, να πηγαινει κοντρα στο ρευμα του φρεσκου νερου για κανα 20λεπτο συνεχομενα; ΟΥΚας λεμε. Πολυ σωστα οσα λες μαρια. Εγω εχω την διαθεση και τον χρονο να ασχοληθω. Οταν ξεκινησει η εξεταστικη....οκ δεν θαχω. Το θεμα ειναι να θελει και ο μιλτος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο στήσιμο του ενυδρείου vouros Γλυκό νερό - Γενικά 3 08-01-12 14:07
Στήσιμο ενυδρείου 2 xristos2002 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 10 09-08-10 01:08
στήσιμο ενυδρείου JENI Γλυκό νερό - Γενικά 10 14-04-08 01:43
Στήσιμο Ενυδρείου Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 31 03-10-07 10:18
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08514 seconds with 15 queries