Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-07-12, 22:34
Themistoklis Ο χρήστης Themistoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-07-2012
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή το νέο μου ενυδρείο ......

χωρίς να έχω ακόμη την κατάλληλη εμπειρία. έκανα ένα βήμα για ένα ενυδρείο κοντά στα 350 λίτρα.
αγόρασα άμμο (άσπρη ) άλλαξα την αφίσα πίσω και την έκανα πιο σκούρη. και ξεκίνησα τα πειράματα για το στήσιμο όσο αφορά την εμφάνιση. δεν ξέρω που θα καταλήξω ακόμη. πάντως μέχρι στιγμής έχω ένα βράχο και 2 ξύλα φυσικά. σκέφτομαι να βάλω και 2 διακοσμητικά πλαστικά (το καράβι και τον μεγάλο τον βράχο) τα δοκίμασα σήμερα ..... απο την πλευρά που είναι το καράβι απλά είναι πεταμένα τα πράγματα. δεν έφτασε η άμμο. και μάλλον θα βάλω ασπρόμαυρο χαλίκι προς τα εκεί.
αύριο θα καταλήξω ωστόσο θα ήθελα και ιδέες απο εσάς. ανεβάζω και μερικές φωτογραφίες. οποιαδίποτε γνώμη δεκτή.
θέλω να βάλω φυτά αληθινά αλλά ψιλο ανηχυχω για το αν θα τα καταφέρω. έβαλα και άσπρο φωτισμό.









upload picture
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-07-12, 22:42
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Βρε Θεμιστοκλη το λες και το ξαναλες, γιατι φοβασαι τα φυτα?
Αν παρεις μερικα ευκολα ειτε τα φυτευεις (οσα ειναι για φυτεμα) ειτε τα δενεις με πετονια (οσα ειναι για ...δεσιμο) ειτε τα αφηνεις να επιπλεουν (οσα ειναι επιφανειας).
Μην το σκεφτεσαι, απανω του τωρα που πηρες φορα...


ΩΧ τωρα το δα... αντε παλι με τα καραβακια...
Το καραβι θα ειναι ομορφοτερο (και ασφαλεστερο για το νερο σου) λιγο δεξια (η αριστερα) απο το ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-07-12, 23:04
Themistoklis Ο χρήστης Themistoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-07-2012
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Θεμιστοκλη το λες και το ξαναλες, γιατι φοβασαι τα φυτα?
Αν παρεις μερικα ευκολα ειτε τα φυτευεις (οσα ειναι για φυτεμα) ειτε τα δενεις με πετονια (οσα ειναι για ...δεσιμο) ειτε τα αφηνεις να επιπλεουν (οσα ειναι επιφανειας).
Μην το σκεφτεσαι, απανω του τωρα που πηρες φορα...


ΩΧ τωρα το δα... αντε παλι με τα καραβακια...
Το καραβι θα ειναι ομορφοτερο (και ασφαλεστερο για το νερο σου) λιγο δεξια (η αριστερα) απο το ενυδρειο
μάλλον μια απόφαση. ναι δε ξερω αν θα το αφησω η οχι οπως και τον μεγαλο τον βραχο. θελω στο μεγαλο το ενυδρειο να πετυχω πιο φυσικο περιβαλλον. και τα πλαστικα δειχνουν οτι ειναι πλαστικά.
πήγα είδα για πέτρες σε ένα μαγαζί με είδη κήπου αλλά είναι κοτρόνες και δε ξέρω. τι θα βγει. και πως θα φτιάξω ένα ασφαλές ψηλό "βουνό" με πέτρες. και φυτά ενδιάμεσα. αλλά δε μου βγαίνει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-07-12, 23:31
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Εγώ έφαγα πολύύύύ ώρα να κοιτάω έτοιμα στημένα ενυδρεία (στο δίκτυο) και να παίρνω ιδέες. Κατέληξα στο ποιός τύπος μου αρέσει καλύτερα σε σχέση με τα ψάρια που θέλω να βάλω και την διακόσμηση.
Καλό κουράγιο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-07-12, 00:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Τα πλαστικα ειναι πλαστικα, ισως τοξικα, και σιγουρα επικινδυνα, δεν εχουν θεση σε κανενα ενυδρειο, αλλα το μεγαλο βραχο να τον αφησεις ησυχο! (αν φυσικα δεν ειναι ασβεστολιθικος και το χεις τσεκαρει) ειναι πραγματικα ολα τα λεφτα, μονο που τον ειδα μου μπηκαν σκεψεις κι εσυ θες να τον βγαλεις? :P

Δε θελει και πολυ για να παρεις τη σωστη αποφαση, το μονο που θα προσεξεις ειναι να βαλεις τα ψηλα φυτα πισω και τα χαμηλα μπροστα (ο μεγαλος βραχος αν "ντυθει" στο 40-50% του με λιγη moss θα ειναι απιστευτο θεαμα)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-07-12, 01:22
Themistoklis Ο χρήστης Themistoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-07-2012
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

και τι ψάρια θα πρότεινες να βάλω μέσα?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-07-12, 03:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Τη στιγμη που φοβασαι τα πολλα φυτα μπορεις να πας σε αφρικανες, αν σου αρεσουν βεβαια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-07-12, 09:36
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Themistoklis
δεν έφτασε η άμμο. και μάλλον θα βάλω ασπρόμαυρο χαλίκι προς τα εκεί.
Κατα τη γνωμη μου χρειαζεσαι αρκετη περισσοτερη αμμο απο αυτη που εχεις βαλει μεχρι στιγμης, ισως την τριπλασια ποσοτητα. Υπολογιζε να πιανει 4-5 εκατοστα σε υψος, οχι ισα-ισα να καλυπτει την επιφανεια.

Αν βαλεις αλλο ειδος χαλικιου, απλα μην περιμενεις να μεινει εκει που το εβαλες αρχικα, αλλα να αναμιχθει με την αμμο. Ποσο μαλλον αν μπει κανενα corydoras ή κιλχιδες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-07-12, 13:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΤΟ ενυδρειο φαινεται πολυ ωραια κατασκευη και εχει δυνατοτητες να γινει πανεμορφο με την καταλληλη διακοσμηση.
Αυτα ειναι ενυδρεια για αρχαριους.
Τα μικρα ειναι για πιο εμπειρους.
Απο διακοσμηση, η αφισα μου αρεσει. Τιποτα αλλο.

Η αμμος (αν δεν βαλεις φυτα ή βαλεις ευκολα φυτα που δενονται σε ξυλα και πετρες) δεν χρειαζεται να μπει πολυ και κανει μεγαλο υψος βυθου (για αποφυγη πιθανων αναεροβιων περιοχων και δημιουργια τοξικων αεριων) .
Και 2-3 εκ υψος φτανει. Για ομορφια μονο.

Ψαρια θα επιλεξεις αναλογα το νερο που μπορεις να τους δωσεις (πχ υπαρχουν ψαρια που θελοει επεξεργασια το νερο)

Στην κατασταση που σε βλεπω (να φοβασαι τα φυτα και να εισαι αρχαριος ακομα για να επεξεργαζεσαι νερο κλπ) οι αφρικανες (malawi) ειναι καταλληλες (θελουν βραχωδη διακοσμηση) ειναι ομορφα ψαρια με πολυ ενδιαφερουαες συμπεριφορες που θα σε κανουν να χαζευεις το ενυδρειο με τις ωρες.
Μονο που θα μπεις στην κατηγορια των αφρικανων να ρωτησεις για τον καταλληλο συνδυασμο και επιλογη ψαριων σε ειδος και αριθμο. (δεν μπαινει οτι ναναι και ολα μαζι αχταρμας γιατι θα σκοτωθουν)


Πολυ καλη επιλογη επισης για τετοιο ενυδρειο ειναι τα fancy χρυσοψαρα, για πιο ηρεμες καταστασεις συμπεριφορων και ηρεμο θεαμα (γινοται και πιο ευκολα πετ - τα ταιζεις με το χερι κλπ), αλλα και μεγαλη οικονομια (με την ελλειψη θερμανσης του ενυδρειου το χειμωνα που ειναι συνηθως το μεγαλυτερο εξοδο σε ενα τροπικο ενυδρειο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-07-12, 17:54
Themistoklis Ο χρήστης Themistoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-07-2012
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας. οτι διποτε υποθεί το δίνω βαρύτητα.δε βιάζομαι καθόλου με αυτό και θέλω να γίνει σωστή δουλειά, όσο γίνετε. φυτά θα βάλω......
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-07-12, 19:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ αν βαλεις φυτευτα φυτα κανε πιο ψηλο το βυθο (5 εκ).
Αν ειναι αμμος φτανει, σταθεροποιουνται πιο ευκολα.
Αν ειναι χαλικι θελει κι αλλο υψος (6-7εκ) ο βυθος για να μη ξεριζωνονται.

Αν βαλεις ειδη ψαριων που ζουν πανω στο βυθο, προτιμησε αμμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-07-12, 20:05
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια που ξεκίνησες με αυτά τα λίτρα.
Ότι θα χρειαστεί κι άλλη ποσότητα υπεδάφους είναι το μόνο σίγουρο. Φαίνεται το τζάμι του πάτου. Να ξεκαθαρίσουμε κάτι: ή "χαλίκι" θα βάλεις ή άμμο, δεν γίνεται και τα δύο. Για αρχή αυτός είναι ο κανόνας. Από κει και πέρα μην πας σε σκέτο χαλίκι, υπάρχουν διάφορα υλικά περίπου στην υφή του χαλικιού που είναι και οικονομικά και έχουν μεγαλύτερη προσφορά στην ευμάρεια των φυτών. Ακόμη και αυτό θα πρέπει να το σκεφτείς. Αν π.χ. θα σου άρεσε να έχεις corydoras δεν μπορείς να έχεις τραχύ χαλίκι. Όσο για τα φυτά μην ανησυχείς μπορείς να ξεκινήσεις με απλά φυτά. Με ανούμπιες, java fern και βαλισνέριες. Σιγά σιγά θα δεις τι μπορείς να προσθέσεις, τι απαιτήσεις έχει το καθένα, one step at a time...
Το καραβάκι θα σου έλεγα εξαρχής να το βγάλεις. Αν μπορείς επέστρεψέ το κιόλας. Για το πλαστικό πάλι δεν θα σου πω καλά λόγια, αλλά μιας που είναι αρχή και αν σου αρέσει βάλ'το. Θα δεις μόνος σου στη συνέχεια ότι δεν θα θες να έχει τεχνητά πράγματα μέσα στο ενυδρείο σου.
Όπως λες, αν δεν βιάζεσαι και θες να γίνει κάτι σωστό, το "ξεφύλλισμα" στο forum μόνο καλό θα κάνει. Δες το σαν συμβουλή.
Για τα ψάρια δεν έχω κάτι να σου πω. Πρέπει να αποφασίσεις μόνος σου σε ποιά περιοχή θα κινηθείς, τι σου αρέσει και τι είσαι διατεθειμένος να δεσμευτείς ότι θα φροντίσεις. Πάντα εννοείται με ψάρια ευκολομέτρια για αρχή.

PS: Ο delta66 θα σε τσιγκλάει να το κάνεις ενυδρείο με χρυσόψαρα συνεχώς! Και με το δίκιο του από 2 απόψεις. Είναι καλή επιλογή για αρχή σε τόσα λίτρα και επιπλέον έχει φτιάξει το πιο όμορφο "απλό" ενυδρείο χρυσόψαρων που έχω δει!
PS2: Τι φίλτρο έχεις ή σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-08-12, 20:09
Το avatar του χρήστη nikelecy
nikelecy Ο χρήστης nikelecy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 11
Send a message via Skype™ to nikelecy
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Themistoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
χωρίς να έχω ακόμη την κατάλληλη εμπειρία. έκανα ένα βήμα για ένα ενυδρείο κοντά στα 350 λίτρα.
αγόρασα άμμο (άσπρη ) άλλαξα την αφίσα πίσω και την έκανα πιο σκούρη. και ξεκίνησα τα πειράματα για το στήσιμο όσο αφορά την εμφάνιση. δεν ξέρω που θα καταλήξω ακόμη. πάντως μέχρι στιγμής έχω ένα βράχο και 2 ξύλα φυσικά. σκέφτομαι να βάλω και 2 διακοσμητικά πλαστικά (το καράβι και τον μεγάλο τον βράχο) τα δοκίμασα σήμερα ..... απο την πλευρά που είναι το καράβι απλά είναι πεταμένα τα πράγματα. δεν έφτασε η άμμο. και μάλλον θα βάλω ασπρόμαυρο χαλίκι προς τα εκεί.
αύριο θα καταλήξω ωστόσο θα ήθελα και ιδέες απο εσάς. ανεβάζω και μερικές φωτογραφίες. οποιαδίποτε γνώμη δεκτή.
θέλω να βάλω φυτά αληθινά αλλά ψιλο ανηχυχω για το αν θα τα καταφέρω. έβαλα και άσπρο φωτισμό.









upload picture

φιλε αυτό το έκανες μόνος σου? εδώ μας κλεβουνε με τι τιμές..απο κύπρο είμαι...
__________________
Γειά σας είμαι ο Νίκος και αυτό ειναι το ιστολόγιο μου για τα φίδια.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-02-13, 20:13
Themistoklis Ο χρήστης Themistoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-07-2012
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

γνώρισα στην έκθεση απο κοντά τον παλικάρι με το nick name κουραμπιές, απο Σέρρες αν θυμάμαι καλά.
μ'άρεσε πάρα πολύ το ενυδρείο που είχατε στήσει στην έκθεση με τα φυτά.
και θα ήθελα την βοήθεια σας για να το κάνω ακρίβως ίδιο το ενυδρείο μου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05973 seconds with 15 queries