Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-10-12, 21:58
Το avatar του χρήστη rigos
rigos Ο χρήστης rigos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή Προτασεις ψαροσυνθεσης

Καλησπερα στην παρεα.Θα ηθελα την αποψη σας για ψαροσυνθεση και ιδιου βιοτοπου.Το ενυδρειο εχει διαστασεις 60*40*50(aquatlantis)με το γνωστο του φιλτρο(Biobox 2) και 2 Τ5 24w.Το ενυδρειο δεν ειναι καν στημενο και σκεφτομαι σε κανα μηνα να το ξεκινησω.Τωρα για να κανω την αρχη,ειμαι αναμεσα σε Ινδια και Ν.Αμερικη.Το υπαρχον ενυδρειο(40lt) τρεχει 1 χρονο με 2 dwarf puffers,red cherry,2 oto και αρκετα pocilia wingei.Ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-10-12, 22:18
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ινδια collisa lalia μαζι με μερικα φυτα του ιδιου βιοτοπου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-10-12, 22:35
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Ένα ζευγάρι dario dario θα τα εβαζα σε πυκνοφυτεμενο ενυδρειο ασχετα τι υπαρχει στο βιοτοπο τους.Κι αν θες μια 5 mosquito rasbora.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-10-12, 22:40
Το avatar του χρήστη rigos
rigos Ο χρήστης rigos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

To υπαρχον ενυδρειο χωρις τα rainbow



Παιδια ευχαριστω πολυ.Την Αμερικη την ξεχναμε?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-10-27 19.45.53.jpg
Εμφανίσεις:  323
Μέγεθος:  80,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-10-27 19.46.03.jpg
Εμφανίσεις:  302
Μέγεθος:  79,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-10-28 22.21.17.jpg
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  74,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-10-28 22.21.28.jpg
Εμφανίσεις:  300
Μέγεθος:  66,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-10-12, 22:51
Το avatar του χρήστη rigos
rigos Ο χρήστης rigos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα ζευγάρι dario dario θα τα εβαζα σε πυκνοφυτεμενο ενυδρειο ασχετα τι υπαρχει στο βιοτοπο τους.Κι αν θες μια 5 mosquito rasbora.
Ωραια προταση,αλλα με τις γαριδες τι γινεται?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ινδια collisa lalia μαζι με μερικα φυτα του ιδιου βιοτοπου
Νικο ευχαριστω για την προταση αλλα δεν μου αρεσουν και τοσο τα γκουραμακια,οστοσο δεν το αποκλειω μιας και ειναι τα dwarf,αλλα με το ph τι γινεται.Θα μου πεις ομως και με Αμερικη τι κανουμε με το ph?
-------------------------
θα μπορουσα να κατσω με τα puffer και κατι αλλο,μιας εδω και ενα χρονο τα πανε τελεια,και απο Αμερικη ισως καποιο Apistogramma

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rigos : 28-10-12 στις 22:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-10-12, 23:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rigos Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα με το ph τι γινεται.Θα μου πεις ομως και με Αμερικη τι κανουμε με το ph?

τα συγκεκριμενα λιγο κατω απο 7 ειναι οκ, οι σκληροτητες ειναι λιγο κρισιμοτερες (πρεπει να κρατηθουν αρκετα χαμηλα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-10-12, 23:08
Το avatar του χρήστη rigos
rigos Ο χρήστης rigos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα συγκεκριμενα λιγο κατω απο 7 ειναι οκ, οι σκληροτητες ειναι λιγο κρισιμοτερες (πρεπει να κρατηθουν αρκετα χαμηλα)
Ευχαριστω.Με φυσικες μεθοδους οπως φυλλα καταπα,πλατανων,κωνων και χρηση co2 που ηδη εχω θα μπορουσα να παω σε Αμερικη που ισως εκει κλινω και βεβαια θα αλλαχτει ο βυθος με αμμο.Με παιρνει ομως για απιστο σαν ενα ζευγαρι στα χαμηλα και αν ναι,με τι αλλο στις ψηλες ζωνες?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-10-12, 00:15
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Με μια 20αδα tetra amandae...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-10-12, 19:01
Το avatar του χρήστη rigos
rigos Ο χρήστης rigos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με μια 20αδα tetra amandae...
Ευχαριστω πολυ ολους για τις αμμεσες απαντησεις.Λοιπον το στησιμο θα γινει βιοτοπικο Ν Αμερικης με λευκη αμμο,αρκετα φυλλα απο καταπα,κωνους, πλατανοφυλλα πολλα κλαρια και ο,τι φυτα εχω απο το 40αρι,μιας και εχω αρκετο καιρο μεχρι να το στησω, και να μαζεψω ολα τα υλικα.Σκευτομουν για καρδιναλιους στις ανω ζωνες ή οτι μου εχετε προτεινει μεχρι τωρα,το ζευγαρακι που εχω απο τους οτο ή αν χρειαζονται και αλλοι και το ζευγαρι απο απιστο που ακομα δεν ξερω ποιο,μιας και μου αρεσουν αρκετα ειδη.

http://www.seriouslyfish.com/species...mma-agassizii/ http://www.seriouslyfish.com/species...ramma-eunotus/ http://www.seriouslyfish.com/species...amma-nijsseni/ http://www.seriouslyfish.com/species...amma-norberti/ http://www.seriouslyfish.com/species...amma-baenschi/
Θα ηθελα την γνωμη σας για την ψαροσυνθεση που σκεφτομαι και τι αλλαγες μου προτεινετε μιας και οι κιχλιδες ειναι πολλες αυτες που μου αρεσουν.Ευχαριστω
-------------------------
Λοιπον.Εχουν βρεθει αμμος,οχι τελειως λευκη,πλατανοφυλλα,καταπα,κωνοι,επιφανειας και ολο το φυτεμα απο το ενυδρειο που τρεχει τωρα.Απο μεσαια ζωνη καρδιναλιους και κατω ζωνη οτο,μαζι με το ζευγαρι απιστο που ακομα δεν εχω καταληξει( και εκει θελω καποιες προτασεις που εχω προαναφερει στο πιο πανω ποστ).Να υπενθυμισω οτι τα καθαρα λιτρα θα ειναι περιπου100(60*40*60) .Τωρα οι σκεψεις μου ειναι αν με παιρνει για μια ομαδα κορυ πυγμαιους και μια ομαδα με Hatchetfish στα ανωτερα στρωματα.Θα εκτιμουσα τις αποψεις σας πανω σε αυτο το στησιμο και τα λαθη του,αν η ιχθυοφορτιση ειναι μεγαλη και τι αλλες επιλογες υπαρχουν στο να γινει ενας ωραιος βιοτοπος. Ευχαριστω πολυ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rigos : 29-10-12 στις 19:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-10-12, 14:30
Το avatar του χρήστη rigos
rigos Ο χρήστης rigos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Εχει βρεθει το ζευγαρι, το οποιο ειναι Αpistogramma cacatuoides.Τα χατσετ μαλλον δεν θα μπουν,παρα μονο καρδιναλιοι.Οταν θα στηθει, θα γινει και επισημα μια παρουσιαση.Περιμενω τα σχολια σας και ο,τι ειναι να αλλαξω, μιας και ακομα ολα ειναι υπο κατασκευη.Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-10-12, 15:46
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δεν χρειαζεται να αλλαξεις τιποτα,εκτος απο το να μαλακωσεις το νερο σου.

Απλα σε μικρο μηκος οπως το δικο σου δεν θα απολαυσεις τις βολτες των καρδιναλιων.
Γι αυτο προτεινα και τα αμανταε επειδη δεν απαιτουν μηκος σαν ψαρια.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-10-12, 16:03
Το avatar του χρήστη rigos
rigos Ο χρήστης rigos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω πολυ.Το νερο θα μαλακωσει με ολα τα φυσικα σκευασματα που εχω γραψει πιο πανω,οσο γινεται.Εχεις δικιο για το μηκος,και θα το σκεφτω σοβαρα για την προταση σου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-10-12, 21:51
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Αν μπορούσες να μην βάλεις τα Oto μαζί με τα Apistogramma, πιστεύω θα ήταν μια καλή επίλογή....
Σε περίπτωση που πετύχεις κάποια γέννα από το ζευγάρι σου, τα Apisto γίνονται αρκετά επιθετικά με τα ψάρια που κινούνται στην κάτω ζώνη του ενυδρείου....

Φιλικά
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-10-12, 22:43
Το avatar του χρήστη rigos
rigos Ο χρήστης rigos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis_79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορούσες να μην βάλεις τα Oto μαζί με τα Apistogramma, πιστεύω θα ήταν μια καλή επίλογή....
Σε περίπτωση που πετύχεις κάποια γέννα από το ζευγάρι σου, τα Apisto γίνονται αρκετά επιθετικά με τα ψάρια που κινούνται στην κάτω ζώνη του ενυδρείου....

Φιλικά
Γιάννης
Ξερω πως οταν γεννησουν ειναι γενικα επιθετικα με ο,τι πλησιασει κοντα τους.Αλλοι τα εχουν βαλει και δεν εχουν καποιο προβλημα.Τα cory π.χ εχουν μεγαλυτερο θεμα απο τους οτο.Αρα στην προκειμενη περιπτωση και λογω μηκους τι εχουμε να προτεινουμε για ψαρια βυθου?Ευχαριστω για τα σχολια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-11-12, 19:32
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Εμενα παντως μου δεχτηκε το kuhli loach το ζευγαρι μου και θα προσθεσω κι αλλα αυριο.Τα μονα που δεν δεχτηκαν ειναι garra rufa και εναν pleco τα οποια εφυγαν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγη Ψαροσυνθεσης teo-95 Χρυσόψαρα 4 09-02-12 22:09
Αλλαγη Ψαροσυνθεσης faceck Γλυκό νερό - Γενικά 3 08-09-11 13:44
αλλαγη ψαροσυνθεσης drak7family Γλυκό νερό - Γενικά 6 24-03-11 16:07
Αλλαγη ψαροσυνθεσης alex_mar Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 1 30-11-10 11:27
προτασεις για επιλογη ψαροσυνθεσης platy Γλυκό νερό - Γενικά 8 28-10-10 00:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05571 seconds with 16 queries