Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-12, 11:19
TinTin Ο χρήστης TinTin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Guppy με ποιο άλλο είδος;;

Γεια σας!! Έχω γκάππυ στο 80άρι ενυδρείο μου και μωρά στη γεννήστρα (τα οποία είναι λίγων ημερών, και θα τα αφήσω ελεύθερα απόψε που θα προσθέσω φυτά).
Πριν από καμιά δεκαριά μέρες έβαλα και 4 τέτρα νέον και 3 κόρυ αλμπίνο, αλλά έμαθα ότι ειδικά τα νέον δεν κάνουν καθόλου με τις συνθήκες που θέλουν τα γκάππυ, οπότε μάλλον πρέπει να τα χαρίσω/ανταλλάξω με κάποιον από το φόρουμ που να έχει κοπαδάκι νέον για να τα βάλει μαζί!
Ερωτημα:
α. μπορώ να κρατήσω τα κόρυ;; Τα λατρεύω.. εκτός αν τους κάνει κακό.
β. ποιο άλλο είδος μπορώ να συνδυάσω με γκάππυ αφού δώσω τα νέον, σε αριθμό μέχρι 4-5 άτομα; Κάποιο ζωοτόκο που να κάνει με τα γκάππυ; Αν όχι, έστω κάποιο ωοτόκο. Πείτε μου συνολικά τις προτάσεις σας για να πάρω μια ιδέα, εκτός αν υπάρχει λινκ για κάποιο άρθρο που να αναφέρει τα ταιριάσματα με γκάππυ!

Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές μέχρι στιγμης

(Α, έχω και κόκκινες γαριδούλες-πολλές)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-12, 11:35
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Σχετικά με το α.νομίζω απαντήθηκε ήδη στα ποστ Νο 20 & 24 (από τον kgf12345)

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....824#post687824

Δεν έχω άποψη για το β. απλά θα πρότεινα να σταθεροποιήσεις πρώτα τις συνθήκες στο ενυδρείο που έχεις και στη συνέχεια να εξετάσεις το θέμα : τι ψάρια να προσθέσεις που να ταιριάζουν με τα guppies
Ξέρω από την μικρή εμπειρία που έχω πως αν αυξήσεις τον πληθυσμό σε ενυδρείο που δεν έχει στρώσει...τότε απλά αυξάνεις το πρόβλημα!

Να ξέρεις πως στο συγκεκριμένο φόρουμ, η βοήθεια των "παλαιών" πραγματικά αξίζει.
Οπότε στο χέρι σου είναι να πάνε όλα καλά
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-12, 11:36
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν κάνεις μια μικρή έρευνα θα δεις ότι και τα cory είναι από τον Αμαζόνιο, ενώ τα guppy από την Κεντρική Αμερική. Στον Αμαζόνιο έχουμε από χαμηλές έως μηδενικές σκληρότητες και στην Κεντρική Αμερική μπορεί να φτάνουν τόσο ψηλά όσο και στις λίμνες της Αφρικής. Καταλαβαίνεις ότι ναι μεν μπορεί να τα βλέπεις να ζουν κανονικά, αλλά το εάν κάποια στιγμή θα σου εμφανίσουν πρόβλημα εξαιτίας των λάθος συνθηκών δεν μπορείς να το δεις ή τουλάχιστον δεν μπορούν να το δουν όλοι! Αν συνυπολογίσεις και το ότι στα guppy μπορεί να κάνει καλό η προσθήκη μικρής ποσότητας αλατιού ή και μεγαλύτερης για κάποιες θεραπείες ενώ τα cory δεν είναι ανεκτικά... καταλαβαίνεις! Γενικά η προσέγγισή μας είναι να βάζουμε το κάθε είδος στο νερό του για όσο το δυνατόν καλύτερη ζωή και για να βλέπουμε κι εμείς φυσικά τα σωστά χρώματα και συμπεριφορές! ¶μα βάζουμε μέσα ό,τι να 'ναι δε μιλάμε για ενυδρειοφιλία (με ό,τι αυτή συμπεριλαμβάνει), αλλά για ένα δοχείο με νερό και ψάρια! Πιστεύω με καταλαβαίνεις!

Από εκεί και πέρα για συγκάτοικους σε ζωοτόκα εγώ προτιμώ ζωοτόκα! Για σένα πιστεύω ότι θα ταίριαζαν τα platy (ένα χαρεμάκι 1-3). Όμως πρότασή μου σχεδόν πάντα είναι να κρατήσεις ένα είδος (προσωπικά η φυσική ομορφιά και η κίνηση των guppy μου είναι υπέρ-αρκετή!), ώστε να έχεις και περιθώριο στις γέννες και να μην μπλέκονται πολύ όταν θα γεννήσουν και τα δύο είδη. Μπορεί τώρα να μην το καταλαβαίνεις αυτό απόλυτα, επειδή δεν είδες ποτέ το ενυδρείο σου να γεμίζει από αναπαραγωγές, όμως θεωρώ ότι τώρα που θα βελτιώσεις τις συνθήκες θα το δεις έμπρακτα! Παρά την προσωπική μου προτίμηση όμως το να βάλεις platy είναι μια χαρά επιλογή.

Ακόμα μπορείς να βάλεις και 1-2 apple snails.

Δες και αυτό ενημερωτικά.

edit: Για να τονίσω αυτό που λέει το Puma από πάνω εννοείται οι προσθήκες γίνονται όταν το σύστημα έρθει στα ίσια του!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-12, 11:38
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinTin Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας!! Έχω γκάππυ στο 80άρι ενυδρείο μου και μωρά στη γεννήστρα (τα οποία είναι λίγων ημερών, και θα τα αφήσω ελεύθερα απόψε που θα προσθέσω φυτά).
Πριν από καμιά δεκαριά μέρες έβαλα και 4 τέτρα νέον και 3 κόρυ αλμπίνο, αλλά έμαθα ότι ειδικά τα νέον δεν κάνουν καθόλου με τις συνθήκες που θέλουν τα γκάππυ, οπότε μάλλον πρέπει να τα χαρίσω/ανταλλάξω με κάποιον από το φόρουμ που να έχει κοπαδάκι νέον για να τα βάλει μαζί!
Ερωτημα:
α. μπορώ να κρατήσω τα κόρυ;; Τα λατρεύω.. εκτός αν τους κάνει κακό.
β. ποιο άλλο είδος μπορώ να συνδυάσω με γκάππυ αφού δώσω τα νέον, σε αριθμό μέχρι 4-5 άτομα; Κάποιο ζωοτόκο που να κάνει με τα γκάππυ; Αν όχι, έστω κάποιο ωοτόκο. Πείτε μου συνολικά τις προτάσεις σας για να πάρω μια ιδέα, εκτός αν υπάρχει λινκ για κάποιο άρθρο που να αναφέρει τα ταιριάσματα με γκάππυ!

Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές μέχρι στιγμης

(Α, έχω και κόκκινες γαριδούλες-πολλές)
μια χαρά είναι το ενυδρείο σου γιατί θέλεις να βάλεις και άλλα ψάρια? άστο όπως είναι. οκ τα νεον δώστα αλλού, για εμένα τα cory άστα ( αν και το σωστό δεν είναι αυτό, αλλά εγώ θα τα κράταγα και θα έβαζα άλλα τρία), όσο για τα γκάπυ δε χρειάζεται να τα βάζεις σε γεννήστρα, βάλε στο ενυδρείο σου κερατόφυλλο και μετά θα γεμίσεις ψάρια . καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-12, 12:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ειδικα γκαπυ και κορρυ ειναι απαισιος συνδυασμος γιατι εκτος οτι εχουμε να κανουμε με ειδη εντελως αταιριαστα ως προς τις σκληροτητες και ph (που μακροχρονια ετσι κι αλλιως θα βλαψει τα κορρυ) πολυ πιο συντομα θα αντιμετωπισεις ενα πολυ πιο δυσκολο προβλημα (το οποιο μπορει να αποδειχτει ακομα και αμεσα θανατηφορο για τα κορρυ): τα γκαπυ θα ερθει η στιγμη που θα χρειαστουν λιγο αλατακι στο νερο τους (πολλοι τους βαζουν και σε μονιμη βαση). Τα κορρυ δεν το ανεχονται, κι ετσι τα προβληματα θα προκυψουν πολυ πιο συντομα απ οτι θα γινοταν λογο κακων συνθηκων
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-12, 12:32
TinTin Ο χρήστης TinTin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2012
Περιοχή: Ηλιούπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Κρατάω ότι τα platy είναι οκ με τα guppy, και θα τα βάλω αφού φτιάξω το ενυδρείο.

Όσο για το γιατί θέλω να βάλω κι άλλα ψάρια, βρε παιδιά όλα τα μέλη του φόρουμ μόνο ένα είδος έχουν; Και αν ναι, είναι θέμα γούστου φαντάζομαι. Φιλικά πάντα! Αλλά είμαι πολύ δεκτική στο να ακούσω και να ακολουθήσω συμβουλές όταν έχουν να κάνουν με την ποιοτητα ζωής των κατοικιδίων μου (έχω αρκετά, εκτός από τα ψάρια).
Για το αν θα ήθελα και κάτι άλλο (συμβατό) να ομορφαίνει το ενυδρείο, ελπίζω να μην είναι κατακριτέο. Τα μωρά θα τα δίνω σε ενυδρειόφιλους, άλλωστε διάβασα ότι πρέπει να γίνονται αλλαγές στα αίματα. Αν είχα την επιλογή να μην μπλέκω με αναπαραγωγές, θα το έκανα. Δεν έχω πρεμούρα! Απλώς εξαρχής μου αποκλείστηκε το γεγονός να πάρω μόνο αρσενικά γκάππυ, ολοι μιλούσαν για χαρέμια, άρα αναγκαστικά θα γεννάνε. Πάντως αν υπήρχε τρόπος να μη γεννάνε, δεν θα με χαλούσε, μου αρκεί ένας μικρός πληθυσμός από 10-15 ψαράκια.

Θα αφαιρέσω σύντομα τα νέον και τα κόρυ, ευχαριστώ για τις συμβουλές και πάλι.

Υγ. κανείς δε γεννήθηκε γνωρίζοντας τα πάντα και μην κάνοντας λάθη, γι αυτό ρωτάμε άλλωστε εδώ μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-12, 12:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αναγκαστικα οταν πας σε ζωοτοκα θα εχεις ασυστολες γεννες οποτε πρεπει να βρεις και ενα τροπο να τα διαθετεις σε αλλους χομπυστες.
Εγω οταν ειχα πλατυς ουτε και καταλαβα ποτε βρεθηκα με καμια 600ρια ψαρια και δεν ηξερα τι να τα κανω (τελικα τα χαρισα ολα σε πετσοπ και ηρεμισα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-12, 12:44
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μα δε σε κατακρίνει κανένας, το ύφος της απάντησης του καθενός δεν μπορούμε να το καταλάβουμε απόλυτα από το πληκτρολόγιο!

Κανείς δε γεννήθηκε γνωρίζοντας τα πάντα και ούτε θα τα μάθει ποτέ! Η κάθε απάντηση βασίζεται σε γνώσεις, εμπειρίες και προτιμήσεις. Όσο εσύ είσαι δεκτική στις συμβουλές (γιατί περί συμβουλών πρόκειται, κανείς δεν μπορεί να σε διατάξει!) κανένας δεν μπορεί να στην πει! Ρώτα, διάβασε, πέρνα τα από ένα φίλτρο και αποφάσισε!

Γέννες στα ζωοτόκα δε θα έχεις μόνο αν δεν έχεις και τα δύο φύλα μέσα. Βέβαια το να έχεις μόνο αρσενικά είναι σαν να χάνεις τη μισή μαγεία από αυτά τα ψάρια για μένα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-12, 12:46
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

εγω θα εβαζα ενα κοπαδι(5-6 ατομα) zebra danio που ζουν στις ιδιες συνθηκες και μπορεις να ελεγχεις τον πληθυσμο των γκαππυ,αφου θα ζουν μονο τα δυνατοτερα γκαππυ και εχεις κρυψωνες...εγω ειχα ενα χαρεμι πλατυ με 6 danio και απο γεννες δεν ειχα πολλες αφου τα ετρωγαν τα περισσοτερα(2-3 μικρα σε καθε γεννα επιβιωνανν και μεγαλωσαν)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-12, 13:41
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Να σου πω την προσωπική μου γνώμη, σε σχέση με όσα αναφέρεις (με τα οποία συμφωνώ...ως προς τη λογική)

Τα γκαπις πολλαπλασιάζονται χειρότερα κι από κουνέλια
Που σημαίνει, πως ακόμη κι αν αρχίσεις να χαρίζεις ή να πουλάς, κάποια στιγμή η "αγορά" θα κορεστεί και θα βρεθείς με ένα "γεμάτο" ενυδρείο!

Για να μην έχεις αναπαραγωγές, μπορείς να κρατήσεις (αφού πρώτα μεγαλώσουν) όλα τα αρσενικά και να χαρίσεις όλα τα θηλυκά.
Απλά να λάβεις υπόψιν πως τα γκάπις έχουν μικρή διάρκεια ζωής. Οπότε κάποια στιγμή θα πρέπει να ανανεώσεις, έτσι κι αλλιώς, τον πληθυσμό τους.

Ο συνδυασμός ψαριών στο ενυδρείο, γενικά αρέσει σε αρκετούς. Αρκεί τα ψάρια να θέλουν ίδιες ή σχεδόν ίδιες συνθήκες
Για μένα προσωπικά, συνδυασμό αποτελεί το να έχω γκαπις με red cherry
Εννοώ πως δεν είναι ανάγκη να έχεις "ψάρι & ψάρι".
Τα apples snails αποτελούν επίσης μια καλή επιλογή

Απ όσο έχω διαβάσει, γενικά οι περισσότεροι που ασχολούνται με ζωοτόκα, κάποια στιγμή "κουράζονται"...με τις τόσες γεννήσεις!

Εγώ πάντως (μια που είμαι στη ίδια κατάσταση με σένα), μόλις κατανοήσω το θέμα με την ΑΟ, σκέφτομαι να αλλάξω ψαροσύνθεση
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-09-12, 15:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων

Εγώ πάντως (μια που είμαι στη ίδια κατάσταση με σένα), μόλις κατανοήσω το θέμα με την ΑΟ, σκέφτομαι να αλλάξω ψαροσύνθεση
σωστο.αλλα υπαρχουνε και αλλα ψαρια που μπαινουνε σε σκληρο νερο η σε μετρια σκληρο.δεν ειναι απαραιτητα αναγκη δηλαδη να διαλεξεις αναμεσα σε ζωοτοκα και "δυσκολα ψαρια".διαβασμα θελει(γενικα το λεω). μια καλη αρχη ειναι εδω
απλα τα ζωοτοκα προτεινονται πολυ γιατι ειναι "ευκολα" και εχουν και πολλες γεννες.προσωπικα πιστευω οτι κακος επικρατησε αυτη η λογικη και ισως να ειχε και αυτο επιπτωσεις στο ποσος κοσμος ασχολειται με το χομπυ,αλλα τεσπα.δεν ειμαι και τοσο πολυ καιρο στο χομπυ για να κανω τετοια κριτικη.-ειναι και Offtopic-παντως ειμαι της αποψης οτι οι πετσοπαδες,βγαλανε μονοι τους τα ματια τους στο συγκεκριμενο θεμα και οχι μονο.(οπως και αλλοι επαγγελματιες σε αλλους τομεις,ειδικα στην ελλαδα.)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-09-12, 09:40
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστο.αλλα υπαρχουνε και αλλα ψαρια που μπαινουνε σε σκληρο νερο η σε μετρια σκληρο.δεν ειναι απαραιτητα αναγκη δηλαδη να διαλεξεις αναμεσα σε ζωοτοκα και "δυσκολα ψαρια".διαβασμα θελει(γενικα το λεω). μια καλη αρχη ειναι εδω
απλα τα ζωοτοκα προτεινονται πολυ γιατι ειναι "ευκολα" και εχουν και πολλες γεννες.προσωπικα πιστευω οτι κακος επικρατησε αυτη η λογικη και ισως να ειχε και αυτο επιπτωσεις στο ποσος κοσμος ασχολειται με το χομπυ,αλλα τεσπα.δεν ειμαι και τοσο πολυ καιρο στο χομπυ για να κανω τετοια κριτικη.-ειναι και Offtopic-παντως ειμαι της αποψης οτι οι πετσοπαδες,βγαλανε μονοι τους τα ματια τους στο συγκεκριμενο θεμα και οχι μονο.(οπως και αλλοι επαγγελματιες σε αλλους τομεις,ειδικα στην ελλαδα.)
Καλημέρα
Σχετικά με το http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573, να αναφέρω μερικά πράγματα, όπως τα έχω καταλάβει
1. Αρκετά από τα ψάρια που αναφέρονται είναι ζωοτόκα. Πχ Guppy, Endler,
2. Ορισμένα από τα ψάρια που αναφέρονται, στη φύση θέλουν μαλακό νερό, παρόλο που αντέχουν και σε σκληρό ή μετρίως σκληρό πχ Scarlet Badis, Cherry barb, White Cloud
3. Ορισμένα δεν προτείνονται σε κοινωνικό ενυδρείο πχ Dwarf Puffer

Και απομένουν τα Multi & Gourami (προσωπικά δεν μ αρέσουν...αλλά αυτό είναι τελείως υποκειμενικό)

Μήπως τελικά οι επιλογές ψαριών για σχετικά μικρά ενυδρείο (έως 60 λίτρα) και για σκληρό νερό...είναι σχετικά λίγες??? (εύχομαι να κάνω λάθος!)
(Για τα zebra danio η μικρή εμπειρία που έχω, είναι πως είναι αρκετά "ενοχλητικά" ψάρια σε κοινωνικό ενυδρείο)

Αν υπάρχει αντίθετη άποψη, θα ήθελα να την διαβάσω
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-09-12, 10:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και ομως υπαρχουνε ψαρια.μελανοταινιες,κιχλιδες(αφρικανικες),καποια ειδη goby,Gurammi Που ειπες κιεσυ,Puffer,και μαλον υπαρχουν κιαλλα που δε μου ερχονται τωρα η και που δεν τα ξερω.

δε νομιζω οτι ειναι λιγες οι επιλογες,απλα ο περισσοτερος κοσμος προτιμα τα πολυ φανταχτερα ειδη (καποιοι βαριουνται και να ψαξουνε)και δυστυχως τα περισσοτερα απο αυτα ειναι μαλακου νερου.αποδειξη αυτου ειναι τα guppy,που κατα τη γνωμη μου δεν ειναι κατι "ιδιαιτερο" (χωρις να θελω να μειωσω το ειδος),αλλα οι αρχαριοι τα παιρνουν πολυ γιατι βλεπουν τις ουρες τους και γιατι οι πετσοπαδες τα προωθουνε ως "ευκολα",ενω κατα τη γνωμη μου δεν θα επρεπε.το μονο ευκολο που εχουνε ειναι οτι ειναι ευκολη λυση να προτεινει καποιος για ενυδρειο αρχαριου.

για τον ιδιο λογο βλεπεις τοσα νεον και καρδιναλιους και οχι μονο,ολα μαζι σε ενυδρεια αρχαριων με ακαταλληλο νερο.

guppy και neon ειναι "τα ψαρια του αρχαριου" μονο και μονο εξαιτιας των χρωματων.ψαξε εδω μεσα να δεις ποσα θεματα με καινουρια ενυδρεια υπαρχουν που εχουν μεσα Guppy και neon!

και το επαθα κιεγω οταν πηρα ενυδρειο και εψαχνα τα πρωτα ψαρια που θα εβαζα.ηθελα "πολυχρωμα" και κοιταζα και τα guppy.και εβαλα και neon! βεβαια τοτε ηθελα να βαλω και ναυαγιο και δυτη μεσα αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-09-12, 11:10
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

H αλήθεια είναι ότι σε 60 lt οι επιλογές είναι λίγο περιορισμένες..
Μάθε καλά τα guppy πρώτα και μετά υπάρχουν κάποιες επιλογές και ανάλογα με το νερό σου. Τι ph gh kh έχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-09-12, 11:21
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Οταν λετε περιορισμενες επιλογες για ενα 60λιτρο εννοειται συμφωνα με ψαρια που υπαρχουν στα πετ σοπ στην ελλαδα ή παγκοσμιως???διοτι εγω εχω μελετησει πολλα ψαρια οπου σπανια ερχονται στην ελλαδα που μπορουν ανετα να ζησουν και σε 50 λιτρο....Γιατι δεν ψαχνετε να δειτε ποσες επιλογες υπαρχουν παγκοσμιως??
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-09-12, 11:21
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μην την πάμε σε μένα την κουβέντα...pls

Απλά διαβάζοντας τις προτάσεις για τους πιθανούς συνδυασμούς με τα γκάπις, διαπίστωσα πως σε σχετικά μικρό ενυδρείο...και έχοντας ήδη ζωοτόκα και σκληρό νερό, οι επιλογές είναι περιορισμένες
Αναφέρομαι στο βασικό ερώτημα της Tin Tin...

Συμφωνώ με τον kgf12345, πως τα guppies, tetra (& betas) είναι τα "ψάρια του αρχάριου"...για πολλούς λόγους.

Προσωπικά προτιμώ τα guppies με guppies (και μερικές red cherry)...για να απαντήσω (2η φορά) στην Tin Tin

Edit : Αναφέρομαι στις επιλογές που υπάρχουν εντός Ελλάδας
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-09-12, 11:35
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Φυσικά και οι περιορισμένες επιλογές αφορούν την εγχώρια αγορά. Πέρα από αυτό, ο καθένας μπορεί να βρει ένα σωρό ήδη αρκεί να βάλει το χέρι πολύ βαθιά στην τσέπη. Αλλά είναι επιλογή.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-09-12, 11:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι αυτο ειναι το αλλο μεγαλο κακο που συμβαινει εδω.για καποιο λογο τα περισσοτερα ελληνικα καταστηματα φερνουνε τα ιδια και τα ιδια.λες και δεν υπαρχουν επιλογες.σωνει και καλα ολοι να παρουνε χρυσοψαρα,τετρα,κορυ και πλεκο!
γιατι να μη φερει καποιος περιοφθαλμους? τα ειδα στη νορβηγια και επαθα πλακα!σκληρο νερο θελουνε.αν υπηρχανε πραγματικα πολλες επιλογες ειδων στην ελληνικη αγορα,θα αλλαζανε και τα στανταρ στα μεγεθη των "entry level" ενυδρειων και δεν θα εβλεπες τοσα 60αρια και μικροτερα να κυκλοφορουν.γιαυτο λεω οτι οι πετσοπαδες στην ελλαδα βγαζουν μονοι τους τα ματια τους...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-09-12, 11:45
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Απλά φέρνουν κυρίως αυτά που ζητάνε οι περισσότεροι (λογικό) και αυτά που γίνονται εύκολα και οικονομικά εισαγωγή σε ποσότητες (επίσης λογικό). Από εκεί και πέρα, ο καθένας επιλέγει τα ψάρια που θα βάλει στο ενυδρείο του.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-09-12, 11:47
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αυτο ειναι το αλλο μεγαλο κακο που συμβαινει εδω.για καποιο λογο τα περισσοτερα ελληνικα καταστηματα φερνουνε τα ιδια και τα ιδια.λες και δεν υπαρχουν επιλογες.σωνει και καλα ολοι να παρουνε χρυσοψαρα,τετρα,κορυ και πλεκο!
γιατι να μη φερει καποιος περιοφθαλμους? τα ειδα στη νορβηγια και επαθα πλακα!σκληρο νερο θελουνε.αν υπηρχανε πραγματικα πολλες επιλογες ειδων στην ελληνικη αγορα,θα αλλαζανε και τα στανταρ στα μεγεθη των "entry level" ενυδρειων και δεν θα εβλεπες τοσα 60αρια και μικροτερα να κυκλοφορουν.γιαυτο λεω οτι οι πετσοπαδες στην ελλαδα βγαζουν μονοι τους τα ματια τους...
Εγω μιλησα οτι και σε 60 ή μικροτερα ενυδρεια μπαινουν ψαρια ανετα αν ψαχτεις......Κι εγω θελω τετοιο στο 60λιτρο μου http://www.seriouslyfish.com/classification/gobiidae/ !
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-09-12, 11:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά φέρνουν κυρίως αυτά που ζητάνε οι περισσότεροι (λογικό) και αυτά που γίνονται εύκολα και οικονομικά εισαγωγή σε ποσότητες (επίσης λογικό). Από εκεί και πέρα, ο καθένας επιλέγει τα ψάρια που θα βάλει στο ενυδρείο του.
για μενα αυτο δεν ειναι δικαιολογια σωστου επαγγελματια.δεν κρατας τους χομπιστες και την αγορα ετσι, και στο τελος το μονο που κανεις ειναι κακο στον εαυτο σου.(οχι εσυ,για τους επαγγελματιες μιλαω)τεσπα,ειναι μεγαλη συζητηση και ειμαστε και offtopic οποτε σταματαω μη χαλαμε το θεμα της φιλης που το ξεκινησε.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-09-12, 11:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα αλλαζανε και τα στανταρ στα μεγεθη των "entry level" ενυδρειων και δεν θα εβλεπες τοσα 60αρια και μικροτερα να κυκλοφορουν.

Αυτο θα συνεβαινε μονο αν οι τιμες των ψαριων ηταν λιγο καλυτερες, και λεγοντας καλυτερες εννοω φυσικα πολυ υψηλοτερες απο αυτο το χάλι που ειναι τωρα, οποτε θα ειχε ως αποτελεσμα ο χομπυστας να καλειται να αντιμετωπισει εξ αρχης σοβαρα το ολο θεμα.
Πιστευω το σωστο θα ηταν ενας πολλαπλασιασμος τιμων Χ 10 τουλαχιστον.
Αν πχ ενας betta splender ειχε 60-70 ευρω δεν υπηρχε περιπτωση να τον εβαζε κανεις σε δεκαλιτρα και δεκαπεντολιτρα (ποσο μαλλον σε ποτηρια και βαζα)
Αν ενας πλεκο ειχε 80-100 ευρω κανεις δε θα τον αγοραζε γιατι καποιος π@παρας του ειπε οτι ειναι καθαριστρια.
Αν ενα χρυσοψαρο ειχε 50-150 ευρω (αναλογα το ειδος) δεν υπηρχε περιπτωση να εμπαινε σε γυαλα ακομα κι αν ο πετσοπας διαβεβαιωνε πως ειναι μια χαρα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-09-12, 12:32
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Κάτι ενδεχομένως χρήσιμο...για όποιον έχει όρεξη για διάβασμα

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/zootoka.htm
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-10-12, 19:01
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Thumbs down

Η αλήθεια είναι πως κάποιοι έχουν αυτό το "δασκαλίστικο" υφάκι, ίσως και αυτό το απότομο της ομιλίας τους, που κάποιος μπορεί να εκνευρίστει ή να αισθανθεί προσβεβλημένος. "Ειδικα γκαπυ και κορρυ ειναι απαισιος συνδυασμος", από που κι ως που θεωρείται ΑΠΑΙΣΙΟΣ ο συνδιασμός δλδ; Απλά από πολλούς θεωρείται ΑΣΥΜΒΑΤΟΣ συνδιασμός, όχι ΑΠΑΙΣΙΟΣ. Έλεος δλδ, έναν νέο χρήστη δε τον πιάνουμε από τα μαλλιά και τον κράζουμε για τη ψαροσύνθεση, αφού ο άνθρωπος απλά ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ και εμείς πρέπει να είμαστε ευγενικοί. Αν της αρέσουν τα κόρυ, όσο κρατά τις συνθήκες του νερού σε φυσιολογικά επίπεδα κ για τους δύο οργανισμούς, ας τα κρατήσει. Θα μάθει στη πορεία, όπως όλοι, με θανάτους, με πειραματισμούς και με αρκετό διάβασμα.

Και φυσικά για να κλείσω, ως σωστός ενυδρειόφιλος, αυτό που πρέπει να κάνουμε όλοι πριν αποφασίσουμε για την ψαροσύνθεση είναι να μελετάμε τις φυσικοχημικές συνθήκες και το περιβάλλον των ψαριών, για να το προσομειώσουμε στο ενυδρείο μας.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-10-12, 21:59
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα μάθει στη πορεία, όπως όλοι, με θανάτους, με πειραματισμούς
Μπορώ να συμφωνήσω με πολλά πράγματα. Ότι τα ψάρια στις φάρμες αναπαραγωγής αναπτύσσονται σε βολικές συνθήκες για το εμπόριο και για τους αρχάριους αγοραστές να το δεχτώ. Ότι αντέχουν και λίγο παραπάνω σε συνθήκες τα κόρυ να το δεχτώ.
Το να μάθει κάποιος όμως με πειραματισμούς και θανάτους δεν μπορώ να το δεχτώ, Μου κάνει Δρ. Φρανκενστάιν. Και δεν είναι αυτό το forum βήμα για να εκφραστεί τέτοια άποψη.

Θα φανώ γραφικός Manuel, αλλά όταν δεις πόσο ωραία συνυπάρχουν tetra με cory (γιατί κάπως έτσι είναι εκεί έξω) έλα πάλι να μου πεις πόσο ταιριάζουν με τα guppy.
Εγώ είμαι large και σου αφήνω τις παραμέτρους νερού εκτός...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-10-12, 23:58
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

kgf12345, αν ψαχτεί ο οποιοσδήποτε, αρχάριος ή μη, μπορεί να ζητήσει από το pet shop (το κάνουν τα περισσότερα, αν όχι όλα) να του βρει και να του φέρει συγκεκριμένα είδη που εμπορεύονται διεθνώς ή αν δεν τον καλύπτει αυτή η επιλογή να παραγγείλει απ' ευθίας από pet shop εξωτερικού ή μέσω site τύπου aquabid. Προσωπικά έχω κάνει και τα 3. Οπότε συνεχίζω να επιμένω ότι ουσιαστικά, το θέμα είναι 1) να ψαχτείς και να διαβάσεις αρκετά σχετικά με το τι θες να βάλεις στο ενυδρείο σου και 2) το πόσο βαθιά θες να βάλεις το χέρι στη τσέπη. Είναι λογικό το κόστος, αν και διαφέρει από μέθοδο σε μέθοδο, να είναι πολύ μεγαλύτερο από το να πάρεις ψάρι που εισάγεται και πωλείται μαζικά.
Κατά τη γνώμη μου, corry (όχι όλα τα είδη) με guppy δεν είναι ο ιδανικός συνδυασμός, αλλά μπορούν να συμβιώσουν σε κοινωνικό ενυδρείο, κρατώντας κάποιες συγκεκριμένες παραμέτρους. Δε θεωρώ όμως αποδεκτό τρόπο τον πειραματισμό μέσω θανάτων για το πόσο μπορούν να αντέξουν τα ψάρια και σε τι συνθήκες. Υπάρχουν αρκετά αξιόπιστα site, διεθνώς αναγνωρισμένα, με βάσεις δεδομένων που προσδιορίζουν συγκεκριμένες τιμές, στα οποία μπορούμε να βασιστούμε χωρίς να χρειαστεί να υποβάλουμε σε ταλαιπωρία τα ψάρια μας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-10-12, 09:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ειπα κατι διαφορετικο.δυστυχως ομως ειναι παρα πολλοι λιγοι εκεινοι που θα ψαχτουν ετσι στην αρχη.εσυ το εκανες και μπραβο σου.εγω δεν το εκανα ομως.κιοχι μονο εγω,οι περισσοτεροι δεν θα ψαχτουν,ειτε λογω αγνοιας,ειτε λογω "φοβου" ειτε,ειτε,ειτε....

οσο για το ποσο συμβατα ειναι τα κορυ με τα guppy,τοχω πει 800 φορες και θα το ξαναπω αλλες τοσες και το εγραψε και ο Nick παραπανω.δεν ανεχονται το αλατι οπως τα Guppy.στα guppy κανει καλο,στα κορυ κανει κακο.ενα δυο ειδη ειναι που ανεχονται παρα πολυ μικρες ποσοτητες αλλα ειναι υπερβολικα μικρες.παραπανω μπορει να τα σκοτωσει.
ασχετα απτο θεμα του νερου και του βιοτοπου(που δεν ειναι λιγο) αυτο και μονο θα πρεπει να αρκει για να μην τα βαλει καποιος μαζι.με αυτη τη λογικη συμφωνω κιεγω οτι ειναι απαισιος συνδιασμος,ειδικα απτη στιγμη που καποιος ειναι ενημερωμενος για τα προβληματα που μπορει να υπαρξουν.αυτο ειπα δεν υπαρχει λογος να παρεξηγιεται κανεις
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-10-12, 11:20
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

παιδια ας σοβαρευτουμε λιγο.

ο kgf12345 και ο nick εχουν δικιο βουνο!
κανενας δεν προσεβαλε το παιδι!
ισα-ισα που μαθαινει και οπως ειπε θα κανει το σωστο!
γιατι τα cory δεν πανε με τιποτα μαζι με τα guppy!
τι θα πει δηλ να μαθει απο θανατους;
τοτε ας μην μπει καθολου στο φορουμ!ας περιμενει να ψοφησουν!

το παιδι εκανε το σωστο και ρωτησε.και τωρα ξερει οτι πρεπει να τα δωσει.



φιλε tintin,η αποψη μου ειναι να τα κρατησεις ως εχουν τα γκαπυ,δινοντας φυσικα τα κορυ και νεον!
αν θελεις οπωσδηποτε κατι αλλο,βαζεις και πλατυ!

μολις πεσουν οι γεννες,θα τρελαθεις!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ποιο ειδος malawi θεωρειτε ποιο ομορφο? Gladiator Αρχάριοι γλυκού νερού 4 01-08-11 09:06
Νέο είδος pleco? Thrillos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 23 26-02-10 11:38
ποιο ειναι ποιο θορυβωδες??? drypes Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-04-09 21:21
είδος anasios Δίσκοι 9 07-09-05 13:29
Είδος giannis1976 Αναγνωρίσεις φυτών 2 09-02-05 20:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10568 seconds with 15 queries