Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-12, 00:37
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή Ψαρο-συνθεση

Θα το ηθελα πολύ να διορθωσω την ψαροσυνθεσή μου (όπως και πολλά άλλα λάθη που έκανα στηνοντας το ενυδρειο μου), αν η κυβερνηση διορθωσει το μισθό μου....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 19-08-12 στις 01:33
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-12, 00:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα το ηθελα πολύ να διορθωσω την ψαροσυνθεσή μου (όπως και πολλά άλλα λάθη που έκανα στηνοντας το ενυδρειο μου), αν η κυβερνηση διορθωσει το μισθό μου....
για αλλα λαθη δεν ξερω, αλλα η ψαροσυνθεση διορθωνεται ευκολα με χαρισμα, πωλησεις, ανταλλαγες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 19-08-12 στις 01:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-12, 00:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Κωνσταντινε αν περιμενεις απο την κυβερνηση ... τοτε αστο ... το θεμα ειναι οτι αν δε την διορθωσεις τη ψαροσυνθεση σου τοτε θα διορθωθει απο "μονη" της και ειναι κριμα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 19-08-12 στις 01:28
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-08-12, 00:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα το ηθελα πολύ να διορθωσω την ψαροσυνθεσή μου (όπως και πολλά άλλα λάθη που έκανα στηνοντας το ενυδρειο μου), αν η κυβερνηση διορθωσει το μισθό μου....
Ειιναι πολυ ευκολο και δεν χρειαζονται χρηματα.

Παράθεση:
6 γκάπυ, 2 ξιφοφόρους, 8 αρλεκινους, 3 κλοουν και ενα γατόψαρο(γλείφτης)
ή κρατας τα κοκκινα σε νερο βρυσης και δινεις τα αλλα σε αγγελια (τους ξιφο του κανεις σωστο χαρεμι 1 αρσενικο 3 θηλυκα, χαριζονται σε αγγελιες, ελπιζω και τα 6 γκαπι να ειναι σε σωστη αναλογια)
ή κρατας τα μπλε σε επεξεργασμενο μαλακο και οξινο νερο (αν εχεις το καταλληλο ενυδρειο σε διαστασεις και λιτρα για ψαρια που γινονται 30-40 εκ οπως οι κλοουν και ο πλεκο - αν ειναι κοινος πλεκο και οχι ancistrus που δεν γινεται πανω απο 12-13 εκ)
Οταν πεσει κανενα δωρο παιρνεις και 3-4 ακομα clown (δεν ειναι πολυ ακριβα) αφου ζουν σε μεγαλυτερο κοπαδι απο 3 που εχεις (φυσικα ακομα περισσοτερα λιτρα για τα επιπλεον ψαρια - υπολογισε 50 λιτρα για το καθε ενα ενηλικο ψαρι- εναμιση μετρο ενυδρειο)

Αν και τα δευτερα εκτος απο μεγαλο ενυδρειο θα εχουν και πιο ακριβη συντηρηση (πολυ ηλεκτρικο ρευμα για θερμανση, τυρφες ή ΑΟ, πολυ νερο κλπ)

Μαλλον λοιπον κρατωντας τα ζωοτοκα και δινοντας τα αλλα, τη διορθωνεις και οικονομικα.
-------------------------
Μονο προσοχη που θα τα δωσεις γιατι υπαρχουν και ενυδρεια με θηρευτες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 19-08-12 στις 00:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-08-12, 01:03
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Ξέρω οτι δεν ειμαι στο καταλληλο θεμα αλλά να πώ πώς εγινε και εχω αυτα τα ψάρια.
Οι αρλεκινοι και οι ξιφοφοροι μαζι με ενα αρσενικο γκαπυ μου ηρθαν πακετο από το ενυδρειο φιλου που δεν τα ηθελε και ετσι ξεκινησα.
Ο γλειφτης αγοράστηκε αμεσως μετά για τον ''γνωστό'' καθαρισμό του ενυδρειου από άλγες.Δεν ξερω τι ειδος ειναι αλλά αυτη τη στιγμη ειναι στους 12 πόντους ακριβως (έχει μεγαλωσει αρκετά από τον Μαιο που το εχω).
Οι κλοουν ηρθαν τωρα τελευταια ώς αναγκη λόγω των σαλιγκαριων που γεμισα από κερατόφυλλο που εβαλα στο ενυδρειο.Το καθαρισαν πλήρως δεν εχω κανενα παράπονο ...
Επίσης να πώ πώς επειδη το αρσενικο γκάπυ ''ψαχνοταν'' για παρεα μπήκαν 3 θηλυκα εκ των οποιων κάποιο γεννησε και μου εκανε 5 άλλα γκαπάκια.
Οι μονες απώλειες ειναι ενα γκαπυ (αποδημησε 3 μερες μετά την εισαγωγή) και άλλο ενα ιδιας αγοράς το οποιο αρρωστησε ξαφνικα(εκανε σαν να εχανε την ισορροπία του).Και τα δύο θηλυκά.
Το ενυδρειο ειναι 1,00 χ 40 χ 40.

Συγνωμη και πάλι για το off topic ποστ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-08-12, 01:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δε χρειαζεται να δικαιολογεισαι, οι περισσοτεροι καναμε ενα σωρω κουταμαρες στο πρωτο μας ενυδρειο, απλα μια συμβουλη, μη φοβασαι τις αλγες ουτε τα σαλιγκαρια.
Τα πολλα σαλιγκαρια βοηθανε απιστευτα την υγεια του ενυδρειου και καταπολεμουν και τις αλγες, οσο για τις αλγες, λιγη πρασσινη δειχνει καλη ποιοτητα νερου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλησα καταρχην για ελλειψη αλλαγης νερου. Αυτο φτανει για πτωση του redox.
Και τα νιτρικα ομως που προερχονται απο το κυκλο του αζωτου που προερχεται απο το ταισμα (κι απο την περισσια συγκεντρωση τους λογω ελλειψης αλλαγων) οξεα ειναι και οξειδωνουν

Οκ, απο τη στιγμη που μπαινουν και τα νιτρικα στη μεση αρα και η τροφη επηρρεαζει εμεσα λοιπον...
Θελει νομιζω τελικα πολυ μελλετη το θεμα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 19-08-12 στις 01:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-08-12, 01:19
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Ευτυχως μεχρι στιγμης προβλημα με το νερό δεν ειχα.
Ουτε νιτρωδη, ουτε αμμωνια.Καθε εβδομαδα αλλάζω τουλάχιστον 30%-40% του νερου.Το μονο θεμα που ειχα ειναι μια ασβεστολιθικη πέτρα η οποια ανεβασε φοβερά την GH και ετσι αφαιρεθηκε.
Επίσης και για να μεινω στο θεμα,αυτό που μου εκανε εντυπωση και πραγματικά δεν περιμενα ειναι οτι γυρνωντας από διακοπές οι μετρησεις που εκανα στο νερό ηταν σχεδον ιδιες με τις μετρησεις που πήρα φευγοντας, παρόλο που ειχα ριξει μεσα για πάν ενδεχόμενο 2 ταμπλέτες βυθου ( τροφή).
Δεν ξερω αν ειναι τυχη ή συνεχες ψάξιμο ώστε να γινομαι καλυτερος, αλλά θεωρω τυχερο τον εαυτό μου που αν και νεος στο χομπι και με τοσες μερες που ελειπα (15) δεν ειχα απώλειες.Επίσης η εξάτμιση του νερού ηταν μεγάλη ( πάνω από 30 λίτρα) και η θερμοκρασια δωματιου κολλημένη στους 30.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-08-12, 01:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο γλειφτης αγοράστηκε αμεσως μετά για τον ''γνωστό'' καθαρισμό του ενυδρειου από άλγες.Δεν ξερω τι ειδος ειναι αλλά αυτη τη στιγμη ειναι στους 12 πόντους ακριβως (έχει μεγαλωσει αρκετά από τον Μαιο που το εχω).
Οι κλοουν ηρθαν τωρα τελευταια ώς αναγκη λόγω των σαλιγκαριων που γεμισα από κερατόφυλλο που εβαλα στο ενυδρειο.Το καθαρισαν πλήρως δεν εχω κανενα παράπονο ...

Το ενυδρειο ειναι 1,00 χ 40 χ 40.
ΟΚ τα λαθη αυτα διορθωνονται.
Για τις αλγες βαζεις ξυραφι ή τηλεκαρτα ή και 1 applesnail
Για τα σαλιγκαρια βαζεις 5-6 anentome helena (αφου πλεον δεν εχεις λαθρεπιβατες μπορει και να ειναι και πολλα τα 5-6).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-08-12, 13:25
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Kαι που να πώ ότι θέλω να βάλω και ενα κοπάδι tetra μέσα....
Θα πέσετε να με φάτε..χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-08-12, 14:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εδω λεμε τι ειναι πιο σωστο, ωστε να ξερεις ποιο ειναι το πιθανοτερο που θα συμβει.
Το τι θα κανεις εσυ, ειναι δικη σου επιλογη, εν γνωσει σου πια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-08-12, 16:41
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Φιλε καλησπερα...

Αν εχεις βαρεθει τα συνηθισμενα και θες να δεις λιγο νευρο και χαρακτηρα θα σου προτεινα να βαλεις ενα κοπαδακι 7-10 exodon paradoxus..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-08-12, 16:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να κρατησει και τα αλλα ψαρια ..... για "βιολογια"?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-08-12, 17:03
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

χαχαχαχα....Ελα ενταξει..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-08-12, 17:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

απο ποτε εχουμε συνηθισμενα και ασυνηθιστα ψαρια?


Μερικοι εχουν μπερδεψει τον εκκεντρισμο με το level "γαμιστεροτητας" αλλα απο εμας που μας αρεσουν τα συνηθισμενα κανεις δε θα εντυπωσιαζοταν απο το "νευρο και χαρακτηρα", αλλα πραγματα ειναι που μας εντυπωσιαζουν (αν πχ καποιος εχει τοσο τελειες συνθηκες και καταφερει να αναπαραγει εντος ενυδρειου υγειη νεον οντως ειναι 10000000000 φορες πιο μαγκας απο οποιονδηποτε κραταει περιεργα ψαρια απλα απο εκκεντρισμο)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-08-12, 17:26
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Φιλε εχω την εντυπωση οτι ψαχνεις λογο να ερχεσαι συνεχως σε συγκρουση μαζι μου...

Οταν μιλαω για ασυνηθιστα εννοω αυτα που δεν τα βλεπεις συνεχεια...
Και δεν το παιζω ουτε γαμιστερος ουτε τιποτα...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-08-12, 17:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καποιος λογος θα υπαρχει για να μη τα βλεπεις συχνα.
Μπορει να ειναι η σπανιοτητα τους, ή τιμη τους, ή η δυσκολια διατηρησης τους, αλλα μπορει και να εινα γιατι δεν αρεσει σε ολους να βλεπουν να κατασπαρονται μεταξυ τους τα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-08-12, 17:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Predator..Steven Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε εχω την εντυπωση οτι ψαχνεις λογο να ερχεσαι συνεχως σε συγκρουση μαζι μου...
καθε αλλο, οσο δεν εχεις αρχισει να μιλας για φονους και ξεκοιλιασματα (οπως κανουν οι περισσοτεροι mfk) δε νομιζω ουτε να σου εχω επιτεθει ουτε να σε εχω προσβαλει πουθενα. Αν εχει συμβει υποδειξε μου που εγινε αυτο

Παράθεση:
Οταν μιλαω για ασυνηθιστα εννοω αυτα που δεν τα βλεπεις συνεχεια...
αλλα μπορεις να το αποκτησεις απλα με λεφτα... ενω αυτο που περιεγραψα απλα δεν το συναντας σχεδον ποτε και οσα χρηματα και να χαλασεις μονο με αυτα δεν κανεις τιποτα

Παράθεση:
Και δεν το παιζω ουτε γαμιστερος ουτε τιποτα...
Οταν καποιος θεωρει τους υπολοιπους "συνηθισμενους" τι το παιζει? (και αυτο μονο κακο δεν ειναι στην τελικη, ο Dali ειναι ειδωλο μου)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-08-12, 17:55
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

χαχα οκ τοτε...
ας μην πουμε ομως αλλα για montsterfish keeping εδω γιατι ειναι το θεμα του παιδιου..παντως ξεκαθαρισαμε την θεση μεταξυ μας και αυτι με χαροποιει..
Σχετικα με τα ψαρια ουτε ειναι ιδιαιτερα ακριβα,νομιζω ειναι 8-10 ευρω το κομματι και μεταξυ κοπαδιου δεν υπαρχουν τσακωμοι εκτος αν καποιο διαφερει υπερβολικα σε μεγεθος...
Παρολα αυτα πρεπει να γνωριζεις οτι αν επιλεξεις αυτη τη κατευθυνση ετοιμασου να εχεις μονο αυτα τα ψαρια διοτι δεν θα δεχτουν συγκατοικους..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι θα κανατε αν.....(ψαρο-αινιγμα) kwstas_original Γλυκό νερό - Γενικά 73 01-01-11 04:55
Ιδέες για ψαρο σύνθεση Noel Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 2 10-08-10 04:13
Γνωμη σας για συνθεση reselie Γλυκό νερό - Γενικά 10 21-05-10 09:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06092 seconds with 15 queries