Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-01-12, 13:25
gkouloheris Ο χρήστης gkouloheris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2011
Περιοχή: ΣΠΑΤΑ
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Ενυδρειο 54 λιτρων - βοηθεια για ψαρια φυτα

Διαστάσεις: 60χ30χ30
Όγκος: 54 λιτρα μικτα
Φιλτράρισμα: Resun CY-20 εξωτερικο
Θερμοστάτης: aquael 75W

Παράμετροι:

pH: περιπου 7,4
Γενική σκληρότητα (GH): 9
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0-5
Αλλαγές νερού: 30% ανα βδομαδα
Θερμοκρασία: 22
-------------------------
Καλημερα σε ολους! Ειμαι νεος στον χωρο και θα ηθελα μερικες πληροφοριες σχετικα με τα ψαρια και τα φυτα που θα μπορουσα να βαλω στο ενυδρειο μου. Διαβαζοντας διαφορα ποστ καταληξα στο να βαλω 1 ζευγαρι Honey gourami και 6 cherry barbs. θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι σωστη επιλογη για τα λιτρα μου. Και επισεις τι φυτα να βαλω και τι υποστρωμα. Σας ευχαριστω εκ τον προτερων ολους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gkouloheris : 16-01-12 στις 13:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-01-12, 13:32
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και καλή αρχή!!
Κατ'αρχήν το ενυδρείο σου μοιαζει στρωμένο. Πόσο καιρό τρέχει?
Ο συνδυασμός ψαριών που επέλεξες είναι σωστός. Προσωπικα θα επέλεγα είτε το ένα είτε το αλλο για να μην πολυφορτώσω ενα σχετικά μικρό ενυδρείο. Ομως δες κι εδώ:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

Πολύ σημαντικό: χρειάζεσαι θερμανση στο ενυδρείο σου να ανέβεις 25-26oC ότι τροπικό ψαρι και να επιλέξεις.

Φυτά: Δεν γραφεις τι φωτισμο έχεις-- αλλα για έναν αρχάριο θα έλεγα ευκολα φυτακια. Ανουμπιες δεμένες σε ενα ξυλο ή πέτρα, ή εχινοδοροι ή κρυπτοκορίνες ή κερατόφυλλο. Δες και αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

Υποστρωμα: διαβάζοντας εδω μέσα θα δεις να μιλάνε πολυ συχνά για Flourite. Πολύ καλο υπόστρωμα όμως προσωπικά ταλαιπωρήθηκα αρκετα με την άλγη στην αρχή στο 2ο ενυδρείο μου.
Πιστευω ότι απλό χαλίκι η αμμο ( ότι σου αρέσει) με κάποιες ταμπλέτες αν χρειαστείς αργότερα πιστευω θα είσαι ενταξει με ευκολα φυτά.

Είμαι σιγουρη ότι θα απαντήσουν και πιο εμπειροι από μένα
Καλή Αρχή και πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-01-12, 13:48
gkouloheris Ο χρήστης gkouloheris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2011
Περιοχή: ΣΠΑΤΑ
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Τρεχει απο τελος Ιουνιου με ενα χρυσοψαρο (δυστιχως για το ψαρακι) που μου εδωσαν στο pet shop καθως και ζουμι βακτιριων για το στρωσιμο.
Και τωρα αποφασισα να του βαλω αλλα ψαρια - αφου δωσω το χρυσοψαρο - και φυτα. Οποτε αρχισα να ψαχνομαι για να μην κανω αλλα λαθη και πολυ περισσοτερο μην ξαναταλαιπωρισω αλλο ψαρακι.
Για φωτισμο εχω την λαμπα που ειχε απο την μαμα του - πρεπει να ειναι 11w - αλλα σκεφτομαι να την αντικαταστησω με μια Τ5, οποτε θα χρειαστω και καποιες πληροφοριες και για αυτο.
Οσο για τα φυτα θα ηθελα ενα ενυδρειο σχετικα πυκνοφυτεμενο στις ακρες και πισω με ελευθερο χωρο μπροστα και στην μεση (σαν V).
Σκεφτομαι να παρω και Sera CO2 Start ή Tetra CO2 Optimat ή κατι αντιστοιχο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-12, 12:08
gkouloheris Ο χρήστης gkouloheris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2011
Περιοχή: ΣΠΑΤΑ
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλημερα σε ολους. θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Καταρχην το ενυδρειο εχει πλεoν δυο λαμπες τ5 14W. μια 840 στα 1350 lumens και μια 865 στα 1250 lumens και sera co2 start. Το σαββατο εβαλα δυο cryptocoryne lucens τις οποιες χωρισα στην μεση (οποτε εχω τεσσερα ριζωματα) και σημερα εχω μετρηση NO3=0. Θα επρεπε να με ανυσηχει αυτο;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-12, 15:40
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

η δεν εχει στρωσει η εχεις πολλα φυτα μεσα!ξαναμετρα αμμωνια και νιτρωδη να δεις που βρισκεσαι!(NH3,NO2)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-01-12, 10:41
gkouloheris Ο χρήστης gkouloheris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2011
Περιοχή: ΣΠΑΤΑ
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλημέρα. Με την σημερινη μετρηση εχω ΝΗ3=0, ΝΟ2=0 και ΝΟ3 =0. Στο ενυδρειο ριχνω καθημερινα τροφη για να εχουν αμωνια τα βακτηρια. Επισεις την Τεταρτη εβαλα και δυο βαλισνεριες σπιραλις που της χωρισα στα δυο. Σημερα διαπιστωσα οτι τα φυλλα τους εχων αρχισει να κανουν σπασιματα και να πεφτουν προς τα κατω. ειναι φυσιολογικο η πρεπει να κανω κατι;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυτα σε νεο ενυδρειο 30 λιτρων Slevinakos Αρχάριοι γλυκού νερού 7 16-11-11 15:45
ΕΝΥΔΡΕΙΟ 4 ΛΙΤΡΩΝ CHRISTOS13 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 06-07-11 22:16
Βοηθεια για ενυδρειο 683 λιτρων!!!!! FRIXOSMJOKER Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 03-07-08 00:18
ενυδρειο αλ/πων 20 λιτρων ΚΚΩΣΤΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 8 26-03-08 15:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04904 seconds with 15 queries