Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-07-11, 00:17
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Ενυδρείο και .. αμμος

Καλησπέρα και πάλι...
Εχω κολλησει να βαλω λευκή άμμο όπως βλέπω οτι έχετε οι περισσότεροι...

Γιατί όμως όλοι μου λενε οτι θα λερωνει ευκολα, δε θα καθαριζει κλπ.. και να βαλω σκουρα, η στη χειροτερη μπεζ/καφε....

Τι να κανω????? Θα βαλω Αφρικανες μεσα (με πεισατε ) και θελω να βαλω λευκη αμμο και κανενα βραχο...
Ολοι οσοι το εχετε, εχετε βαλει και αφρολεξ απο μεσα??? πριν την αμμο???

Αν β αλω λευκη πως θα την καθαριζω??? Σε πετσοπαδικα που εχω παει ολες οι λευκες εχουν πιασει αλγη και ειναι χαλια...

Βοηθεια πληηζζ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-07-11, 03:20
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

γειά σου φίλε Έχω λευκή αμμο .Αν και βάζω σκούπα Πάλι πράσινηση την βλέπω..η επόμενη θα είναι πίο σκούρα...
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-07-11, 09:24
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Macgyver αρχικά χαλάρωσε γιατί έχεις χάσει την μπάλα με τις ερωταπαντήσεις και αγχώνεσαι χωρίς λόγο.
Το χόμπι του ενυδρείου θέλει υπομονή.

Η λευκή άμμος μένει καθαρή αν φροντίζεις το ενυδρείο σου με τις αλλαγές σου και με την σκούπα σου σε κάθε αλλαγή.

Καλή η επιλογή για αφρικάνες αλλά και πάλι θα σου έλεγα να μην βιαστείς γιατί σε άλλο ποστ είδα πως ακόμα δεν γνωρίζεις πως θα το στρώσεις το ενυδρείο σου οπότε συνεπάγεται πως δεν έχεις κατανοήσει τον πολύ σημαντικό κύκλο του αζώτου.

Αρχικά διάβασε πολύ, κάνε σωστές κινήσεις για να μην έχεις απογοητεύσεις και πολλαπλά έξοδα, και μην σου μπαίνουν ιδέες για ψάρια που δεν μπορείς να κρατήσεις ακόμα ή που δεν μπαίνουν καν σε ενυδρείο τέτοιων διαστάσεων, κάπου διάβασα πως ήθελες να βάλεις δίσκους ή καρχαριάκια ..

Υπομονή, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα και υπομονή
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-07-11, 16:33
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
Macgyver αρχικά χαλάρωσε γιατί έχεις χάσει την μπάλα με τις ερωταπαντήσεις και αγχώνεσαι χωρίς λόγο.
Το χόμπι του ενυδρείου θέλει υπομονή.

Η λευκή άμμος μένει καθαρή αν φροντίζεις το ενυδρείο σου με τις αλλαγές σου και με την σκούπα σου σε κάθε αλλαγή.

Καλή η επιλογή για αφρικάνες αλλά και πάλι θα σου έλεγα να μην βιαστείς γιατί σε άλλο ποστ είδα πως ακόμα δεν γνωρίζεις πως θα το στρώσεις το ενυδρείο σου οπότε συνεπάγεται πως δεν έχεις κατανοήσει τον πολύ σημαντικό κύκλο του αζώτου.

Αρχικά διάβασε πολύ, κάνε σωστές κινήσεις για να μην έχεις απογοητεύσεις και πολλαπλά έξοδα, και μην σου μπαίνουν ιδέες για ψάρια που δεν μπορείς να κρατήσεις ακόμα ή που δεν μπαίνουν καν σε ενυδρείο τέτοιων διαστάσεων, κάπου διάβασα πως ήθελες να βάλεις δίσκους ή καρχαριάκια ..

Υπομονή, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα και υπομονή
Με πρόλαβες αρχοντα!! λοιπον!! Για στρώσιμο..

Πήγα Ωκεανό και πήρα:

Microbe-Lift special blend
και
Gel filter cartridge inocculant

Μου είπε οτι το πρωτο βαζω λιγο στο νερο (όπως λεει επανω).

Το δευτερο, πασαλιβω με το gel αυτο τα υλικά μεσα στο φιλτρο, το αφηνω λεει 2 ώρες με νερο χωρις να δουλευει και μετα το βαζω μπρος...

Ειναι καλα ολα αυτα η οχι???

Κανονιστε να πειτε οχι τωρα να κανω χαρακιρι...

*edit:Βρήκα λευκη χαλαζιακη (αυτή η snow που λενε) 12ευρω / 5 κιλο
και βρήκα και λευκη όχι snow, 7 / 5 κιλο...

ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ?? μου ειπε αυτός οτι η snow είναι δύσκολη και σηκώνεται και γίνεται ενοχλητική... ΠΕΙΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΕΕΕΣ pleeasee

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-07-11, 17:39
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

καταρχην καλησπερα...εγω θα σου πω κατι για τον οικονομικο τομεα....βλεπω οτι εχεις βρει αμμο σε πετ σοπ που ειναι πανακριβη...δεν ξερω σε ποιο μερος ακριβως μενεις αλλα μπορω να σου πω οτι στον ερμη στην βαρης κορωπιου εχει οτι πετρομα και οτι αμμο θες και οι τιμες δεν εχουν καμια σχεση με τα πετ σοπ...εγω ας πουμε για το δικο μου ειχα παρει 25 κιλα χαλαζιακη καταλευκη αμμο μονο 6 ευρο...νομιζω ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα...εκτος βεβαια και αν εισαι σε μακρινη περιοχη και δεν σε συμφερει λογο μεταφορικων....και επειδη απο οτι βλεπω σκοπευεις να βαλεις αφρικανες θα χρειαστεις σιγουρα πολλεεεςςςςς πετρες!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-07-11, 17:50
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Εκεί ήμουν το πρωί και πήρα βλακωδώς χαλίκι λεπτό... δε μου κάνει και θα μου μείνει.. ίσως πάω ξανα το πρωί...

#$@@#κια εκανα.. αστα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-07-11, 18:04
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

κοιτα αν ειναι το χαλικι πολυ λεπτο κανει μην ανχωνεσαι...αν σου αρεσει και σαν χρωμα δηλαδη και ειναι αρκετα λεπτο δεν εχεις προβλημα....καλα αφου αυτη εκει παντα ρωταει τι κοκομετρια θες εσυ πως κατεληξες με χαλικι αφου αμμο ηθελες.....???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-07-11, 00:56
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

ελα μου, πηγα γ σεπτεμβριου εκει στο γνωστο μαγαζι, και πηρα αμμο... λευκη υποτυθετε αλλα ειναι μπεζ... νεβερ μαιντ...

Την επληνα επληνα επληνα επληνα επληνα 3 σακουλες επλυνα δε παει αλλο...
λενε οτι πλενεισ πλενεις μεχρι να ειναι κρυσταλλο το νερο.. εγω επλενα μιση ωρα με το ρολοι, σε ενα κουβα εριξα 3 τσουβαλες και ολο ανακατευτα... τιποτα παλι βγαζει μπιχλα.. την εριξα ετσι.. αλλες 2 σακουλες εχω δεν αντεχω να τις πλυνω...

νομιζω οτι πηρα πολυ λιγες πετρες... δε ξερω.. αυτα τα νταμαρια πως τα φτιαχνετε που βλεπω σε φωτος?? χαος... πρεπει απο την αρχη να τα φτιαξω, πριν βαλω νερο??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-07-11, 08:49
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

καλυτερα ναι να τα φτιαξεις ολα πριν βαλεις νερο....η αμμος θελει παρα πολυ καλο πλησιμο γιατι θα σου βγαλει παρα πολυ θολουρα μεσα στο ενυδρειο....γιαυτο καλυτερα να παιδευτεις λιγο να την πλυνεις απο την αρχη παρα να παιδευεσαι μετα....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-07-11, 09:22
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από macgyver Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεί ήμουν το πρωί και πήρα βλακωδώς χαλίκι λεπτό... δε μου κάνει και θα μου μείνει.. ίσως πάω ξανα το πρωί...

#$@@#κια εκανα.. αστα...

εντελώς φιλικά σου κρούω τον κώδωνα του κινδύνου πως αν συνεχίσεις να κάνεις τόσο βιαστικές κινήσεις θα αγοράσεις και άλλα πράγματα που στο τέλος "δεν θα σου κάνουν και θα σου μείνουν".
ήδη αγόρασες πόσα πράγματα που θα δεις στην πορεία πως ... δεν είναι και τόσο απαραίτητα ...
είσαι υπερβολικά αγχωμένος και θέλεις να το στήσεις σήμερα κι όλας και να είναι όλα τέλεια χωρίς την παραμικρή εμπειρία.
Υπομονή !
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-07-11, 10:27
Το avatar του χρήστη pantelos
pantelos Ο χρήστης pantelos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-01-2011
Περιοχή: αθηνα (παλληνη)
Μηνύματα: 496
Προεπιλογή

νομιζω πως εδω εχει ενα δικιο ο φιλος...εισαι πολυ ανχωμενος με το στησιμο του ενυδρειου και αυτο σε αναγκαζει να κανεις βιαστικες κινισεις...χαλαρωσε λιγο και απολαυσε το στυσιμο του ενυδρειου σου κοματι κοματι και θα δεις οτι ειναι πολυ ομορφο να το βλεπεις μετα και να χαιρεσαι που εχεις φτιαξει κατι τοσο ομορφο...δεν θελει βιασηνες...θελει υπομονη και αργα βηματα ωστε οτι και να παρεις οτι και να βαλεις να ειναι το ιδανικο για σενα και ετσι δεν θα χρειαστει να αλλαξεις κατι αργοτερα!!!φιλικα ολα αυτα μην τα παρεις σαν παρατηρηση!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-07-11, 14:26
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Πάλι απο την αρχή...

Αφιερωμενο με αγαπη σε ολους οσους ταλαιπωρω τοσες μερες..

ΠΡΩΤΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ...

http://www.youtube.com/watch?v=3qxO_...eature=related


...

Λοιπον.. ξηλωσα το φελιζολ με τα μπιλακια και εβαλα 3αρι dow... οκ??
αρα

ξαναβγαλα την αμμο, ξηλωσα τα παντα, ετριψα με γιαλινη ξυστρα (που ξυνω την εστια κεραμικη) τη σικιλονη, καθαρησα το ενυδρειο το εκανα ΓΥΑΛΙ, με πανι, vitex, το σφουγκαρισα εσωτερικα με τη σφουγαριστρα (χωρις σαπουνι) και το στεγνωσα... πηρα dow το εκοψα κ το κολησα...

Ξαναπηγα ερμη.. πηρα και αλλες πετρες... νομιζω οτι ΔΕΝ ειναι ασβεστολιθικες αι θα φρικαρω τωρα κυριολεκτικα...
Λοιπον ΑΝ
προσεξτε

ΑΝ

Και αυτες που πηρα ΔΕΝ ειναι ασβεστολιθικες, τελος το αθλημα με τα ενυδρεια...
σας χαιρετω...

Θα αρχισω να μαζευω πεταλουδες....

*by the way ξερετε κανενα forum για πεταλουδες?? η αν μεισειτε κανεναν μπορω να κανω και αλλο hobby...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-07-11, 15:32
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Τι πρόβλημα υπάρχει με το να μην είναι ασβεστολιθικές οι πέτρες; Το νερό της βρύσης στην περιοχή σου τι μετρήσεις δίνει (pH σκληρότητες);
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-07-11, 19:58
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
Macgyver αρχικά χαλάρωσε γιατί έχεις χάσει την μπάλα με τις ερωταπαντήσεις και αγχώνεσαι χωρίς λόγο.
Το χόμπι του ενυδρείου θέλει υπομονή.

Η λευκή άμμος μένει καθαρή αν φροντίζεις το ενυδρείο σου με τις αλλαγές σου και με την σκούπα σου σε κάθε αλλαγή.

Καλή η επιλογή για αφρικάνες αλλά και πάλι θα σου έλεγα να μην βιαστείς γιατί σε άλλο ποστ είδα πως ακόμα δεν γνωρίζεις πως θα το στρώσεις το ενυδρείο σου οπότε συνεπάγεται πως δεν έχεις κατανοήσει τον πολύ σημαντικό κύκλο του αζώτου.

Αρχικά διάβασε πολύ, κάνε σωστές κινήσεις για να μην έχεις απογοητεύσεις και πολλαπλά έξοδα, και μην σου μπαίνουν ιδέες για ψάρια που δεν μπορείς να κρατήσεις ακόμα ή που δεν μπαίνουν καν σε ενυδρείο τέτοιων διαστάσεων, κάπου διάβασα πως ήθελες να βάλεις δίσκους ή καρχαριάκια ..

Υπομονή, διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα και υπομονή
λυπάμαι και ελπίζω να μην βγω αληθινός και ξεκινήσεις με πεταλούδες
Και να μην είναι ασβεστολιθικές αν το νερό της βρύσης σου είναι σκληρό, θα το δεις με τις μετρήσεις σου αυτό,- που λογικά θα είναι, όλα γίνονται ..
σιγά σιγά θα βρεί τον δρόμο του το ενυδρείο σου και θα σου φύγει ο κακός σύμβουλος που είναι το άγχος ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-07-11, 20:21
macgyver Ο χρήστης macgyver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι πρόβλημα υπάρχει με το να μην είναι ασβεστολιθικές οι πέτρες; Το νερό της βρύσης στην περιοχή σου τι μετρήσεις δίνει (pH σκληρότητες);
7,8 νομιζω... ποσο θελουν οι μαυρουκλες?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αμμος billyss Γλυκό νερό - Γενικά 5 06-02-11 21:30
Aμμος jimfytakis Γλυκό νερό - Γενικά 6 12-05-07 17:06
αμμος flipper Γλυκό νερό - Γενικά 15 18-03-07 23:39
Αμμος sAviO Αρχάριοι γλυκού νερού 26 01-02-05 17:49
ΑΜΜΟΣ HZULL Malawi 17 21-12-03 15:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06190 seconds with 15 queries