Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-12-10, 17:29
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή Συνδυαμος ψαριων

Γεια σας παιδια...σκεφτομαι να βαλω κ αλλα ψαρακια στο ενυδρειο μ και θελω την γνωμη σας..

Το Ενυδρειο ειναι στρωμενο με ph 7,2 dh 6 & gh 14 150 λιτρα
ΕΧω τωρα

1) ενα ζυγαρακι απο ζεμπρακια( τα οποια εγιναν γονεις )
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ofasciatus.htm

2)zebra snails x2
3) ενα μικρο πλεκο που αργοτερα θα τον δωσω...


κ θελω λοιπον να βαλω λιγα ακομα ετσι για να γεμισει λιγο ακομα..

σκεφτομουν λοιπον για μονομαχο που μαρεσει πολυ αλλα τον αποκλειω γτ δεν νομιζω να ταιριαξει με τα ζεμρακια μιας και ειναι και τα δυο ειδη επιθετικα ψαρια..
Σκεφτομαι ακομα για ξιφοφορους( ειτε χαρεμι ειτε 2 αρσενικα)
ΚΑι επισης καποιο ειδος κορυ θα μ αρεσε πολυ

Τι λετε εσεις?
1) μονομαχος
2)ξιφοφοροι( ή γκαπυ-πλατυ κλπ)
3)κορυ?

υγ: προτεινεται κ αλλα ψαρια που θα μπορουσαν να μπουν με αυτα που εχω
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-12-10, 19:29
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή Θάνο καλησπέρα

Δεν έχω εμπειρία από τέτοια ψάρια και προφανώς δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος για να σου απαντήσει αλλά το κείμενο που μας παραπέμπεις νομίζω ότι απαντάει στην ερώτησή σου...

...Ακόμα και πολύ πιο μεγάλα ψάρια δεν μπορούν να πλησιάσουν την περιοχή που προστατεύουν οι γονείς. Γι αυτό η καλύτερη λύση είναι να τα κρατούμε μόνα σε ένα ενυδρείο, ή σε μεγάλο ενυδρείο με άλλες μεγαλόσωμες κιχλίδες...

...Σε γενικές γραμμές πρέπει να πούμε ότι δεν είναι εύκολο να δημιουργήσουμε μια ομάδα από αυτά τα ψάρια σε ένα ενυδρείο που είναι μικρότερο από 120 - 150 cm. Σε πιο μικρά ενυδρεία είναι προτιμότερο να έχουμε ένα ζευγάρι...

...ο χαρακτήρας τους δεν είναι ο κατάλληλος για να τα βάλει κάποιος σε ένα ενυδρείο με άλλους κατοίκους.
..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-12-10, 19:38
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Xωρις να εχω ιδιαιτερη επειρια στους συνδιασμους απο οτι μου εχουν πει αλλα παιδια επειιδη το σκεφτομουν και γω μην βαλεις γκαπακια με τιποτα...και γενικα θα σου εεγα να αποφυγεις ζωοτοκα...απλα για τα γκαπι ειμαι σιγουρος!!!για τα αλλα θα σου πουν τα παιδια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-12-10, 20:53
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Φιλε μου στο ενυδρειο με αυτα τα ψαρια και σε τοσα λιτρα δεν μπορεις να βαλεις κατι αλλο ακομα και απο αγρια ειδη ψαριων!Ποσο μαλλον τα ηρεμα που αναφερεις ( 1) μονομαχος
2)ξιφοφοροι( ή γκαπυ-πλατυ κλπ)
3)κορυ ) θα τα σκοτωσουν αν πλησιασουν αυτα και τα μωρα τους.Επισης βγαλε και τον πλεκο και δωσε τον οσο ειναι ακομα νωρις για να επιβιωσει και αυτος!!Κρατα ως εχει το ενυδρειο σου και θα δεις τα μωρα τους να μεγαλωνουν μεσα σε 2 μηνες και θα γινουν κανονικα ψαρακια εως οτιυ μεγαλωσουν και αυτα και αρχιζειςνα τα χαριζεις!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-12-10, 01:15
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Μαλιστα καταλαβαινω...
Για γαριδουλες ουτε καν ε?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-10, 10:49
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

1)Σου γραφω με σιγουρια 1000% οτι μονομαχος βαση της δικης μου προσωπικης εμπειριας , ειτε αρσενικος ειτε θηλυκος με αλλα ψαρια = προβλημα .
Ακομα και αν ειναι φαινομενικα 'ηρεμος-η' ,μπορει καποια μερα να δεις το ενυδρειο και να μετρας φαγωμενες ουρες η και ακομα νεκρα ψαρια.
Αρα μονομαχοι δεν μπαινουν σιγουρα.

Φαντασου λοιπον τι θα γινει αναμεσα στο μονομαχο και στα ζεβρακια.
Για τα υπολοιπα ας μιλησει και καποιος που το εχει δοκιμασει,αν και απο τις λιγες γνωσεις μου:
2)Τα ζεβρακια θα επιτεθουν μαλλον στα μικρα ζωοτοκα που θελεις να βαλεις, κυριως λογο της εξτρα επιθετικοτητας που εχουν λογο της γεννας(ετσι κι αλλιως σχεδον ολες οι κιχλιδες απ'οτι διαβαζω ειναι θερμοαιμες...).
Επισης για να εχουμε σωστο περιβαλλον για τα ψαρια, γκαπυ, πλατυ, μολλυ θελουν φυτεμενο ενυδρειο.
3)Ισχυει οτι και παραπανω ,οι ζεβρες σου μαλλον θα επιτεθουν και στα κορυ.
Επισης ανεξαρτητα απο αυτο τα περισσοτερα ειδη κορυ προτιμουν μαλακο νερο(καποια παρ'αυτα εχουν αντοχες και σε σκληρο).

Κοινως ζεβρες= οχι καλοι συγκατοικοι
Αν θελεις κοινωνικο,αφου μεγαλωσουν τα μικρα ισως να πρεπει να σκεφτεις το ενδεχομενο αλλαγης κατοικων.

Γαριδες μπορεις να βαλεις για ορεκτικο παντως,απλα οχι πολυ μαγιονεζα γιατι χανουν στη γευση,μουχεχεχεχεχε

Οτι αλλο θες εδω ειμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-12-10, 10:56
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Εχουμε και λεμε:

1. Τα κονβικτ... οχι ζεβρακια μην μπερδευτουμε , θελουν ph χαμηλο μπορεις να το δωσεις;;

2. Ο μονομαχος απλα δεν κολλαει , απο απαιτησεις δεν θα σκασει κιολας αλλα τα κονβικτ θα τον εξοντωσουν απλα και μονο επειδη ειναι αργος ! Δεν ειναι επιθετικο ψαρι ! Μονο προς το ειδος του και σε ειδη με μακρυα πτερυγια βλ. γκαπυ

3.Γκαπυ-Πλατυ υψηλο ΡΗ !

4. Τα κορυ οντως μπορει να εχουν καποιο θεμα ,αλλα καποια μεγαλοσωμα ειδη ...ισως (εμπειροτεροι ...τι λετε; )

5. Καλα τοσα ειδη εχει η Ν.Αμερικη στην Κεντρικη πηγες!!! απο συγκατοικους δεν μου ερχεται κατι !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-10, 15:15
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Βασικα το ζευγαρακι convict το πηρα με 6 ευρω και τα δυο...Αντιθετα για αλλες κιχλιδες που κοιταγα η ποιο φθηνη ηταν τα κριμπενσις με 11 ευρω
( το ενα)αλλα ηταν 1,5 ποντου μεγεθος και σε κατασταση λιγο χαλια..
Και επειδη δεν εχω και δεν θελω να χαλασω πολλα λεφτακια κατεληξα σε αυτα..

Ετσι λοιπον με τα convict τα οποια

Είναι από τα ψάρια που ενθαρρύνουν πολλούς χομπίστες να ασχοληθούν και με άλλα είδη, αφού είναι εύκολη η αναπαραγωγή τους και το αποτέλεσμα ενθουσιάζει τους νέους στα πρώτα βήματα τους στο χόμπι. Η βασική ευκολία είναι ότι δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις στην χημεία του νερού (όπως συμβαίνει και με άλλες κιχλίδες της Κεντρικής Αμερικής) σε αντίθεση με πολλές άλλες κιχλίδες που χρειάζονται μαλακό νερό με χαμηλές σκληρότητες και pH κάτω από 7.

Ειναι λοπον μια χαρα για το νερο μ πιστευω μιας και σε πολλες σελιδες βλεπω πως θελουν νερο με ph απο 6.5 εως 7,8 και μετριες σκληροτητες..

Παντως και μονες τους να τις αφησω δεν με πειραζει ...ειναι εξαιρετικα ενδοιαφεροντα με τρομερο χαρακτηρα και μεγαλη εξυπναδα...
Οσο για την επιθετικοτητα? Να ρωτησω καλυτερα το χερι μ που το εβαλα για να βγαλω ενα εσωτερικο φιλτρο και μυ το εκανε ο αρσενικος κοματια...

Απλα ελεγα μπας και υπαρχει περιπτωση να μπει και κατι αλλο μεσα...
Ευχαριστω για τις συμβουλες σας παιδια...το βαλα καλα στο μυαλο μ..θα μεινω εγω και ο αρσενικος να πλακωνομαστε...

Μες την βδομαδα θα κανω και παρουσιαση με σιαφορες φοτο και περρισοτερες λεπτομερειες
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-12-10, 23:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οι "καταδικοι" δε θελουν μαλακο νερο...της βρυσης μας μια χαρα ειναι συνηθως. καλυτερα μη βαλεις τιποτε αλλο εφοσον εχουν μικρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-12-10, 20:47
Το avatar του χρήστη thanos12345
thanos12345 Ο χρήστης thanos12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2007
Περιοχή: καλαματα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Εφυγε κ ο πλεκο...τωρα ειναι μονα τους μαζι με τα παιδια τους...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=2168&dateline=1241085  824
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συμβατοτητα ψαριων jiraiya Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 16 18-07-10 17:30
συνδιασμος ψαριων mixalis Γλυκό νερό - Γενικά 10 19-09-08 13:08
Συμβατοτητα ψαριων n01r Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-12-07 12:26
Συμβατοτητα ψαριων peace Αρχάριοι γλυκού νερού 1 28-10-07 10:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04982 seconds with 15 queries