Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 28-03-12, 19:53
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχουν ΠΑΡΟΜΟΙΟ και αφήνει χαλκό στο νερό είσαι καθοδό στο να το τινάξεις στον αέρα.Δεν κόβεις τους πειραματισμούς;
Καλησπέρα,

πληροφορίες μπορεί κάποιος να βρει εδώ, σχετικά με την φίλτρανση KFD.

Θεωρούμε ότι είναι πολύ καλύτερη η χρήση αυτού του φίλτρου, απ' την απευθείας χρήση νερού βρύσης που διαθέταμε μέχρι στιγμής.

ευχαριστούμε για το σχόλιο πάντως.


edit *** έχω την εντύπωση ότι το διάβασες, οπότε del
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 28-03-12, 22:56
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Η σελίδα που βάζεις και που διάβασε ο exelix αναφέρει ότι χρησιμοποιεί copper-zink. Αν αυτό αφήνει χαλκό στο νερό είναι επικίνδυνο.
Αυτό που έβαλες δεν γράφει πουθενά ότι αφαιρεί χαλκό και ότι δεν "αφήνει" χαλκό στο νερό. Σου επισημαίνω και εγώ τον κίνδυνο ώστε να κάνεις ένα τεστ χαλκού για να προστατευθείς.
Επίσης. Αν αφήνει χαλκό και επηρεάσεις κάποιο άλλο να χρησιμοποιήσει το ίδιο προιόν τότε βλάπτεις και άλλους. Το να το χρησιμοποιείς είναι δικαίωμά σου. Το να σου επισημαίνουν ένα πιθανό κίνδυνο και μετά να ποστάρεις ότι είναι καλύτερο από νερό βρύσης είναι λάθος. Τα "αντιχλώρια" αφαιρούν και βαρέα μέταλα άρα είναι καλύτερα από το χαλκό στο νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 29-03-12, 00:17
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Το κείμενο όπως ακριβώς αναγράφεται στο link που παρέθεσα σχετικά με το σύστημα KFD αναφέρει ότι αφαιρεί και το χαλκό :

KDF process media will reduce or remove chlorine, iron, hydrogen sulfide, lead, mercury, magnesium, and chromium, and may inhibit the growth of bacteria, algae, and fungi. Redox media remove up to 98% of water-soluble cations (positively-charged ions) of lead, mercury, copper, nickel, chromium, and other dissolved metals. While removal rates depend on a number of factors, more than 98% of chlorine is removed by KDF in home water treatment systems (90% in shower water filters due to high flow rate).


Ευχαριστούμε για την έως τώρα φιλοξενία και τις πολύτιμες συμβουλές από τους περισσότερους από εσάς και έως εδώ ........ τέλος της καταγραφής του δικού μας ενυδρείου για προσωπικούς λόγους.-
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 29-03-12, 15:12
Μαριο+Νατασα Ο χρήστης Μαριο+Νατασα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Περιοχή: περαια\θεσσαλονικης
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Τι ακριβός εννοείς όταν λες επηρεάζει άλλους?? Τι είναι η άλλοι 9χρονα που επηρεάζονται από προτάσεις και παν στον λάθος δρόμο.. λέγοντας κάτι τέτοιο κοροϊδεύεις την νοημοσύνη του καθένα μας.. Δεν ήμαστε ικανή να ξέρουμε τι είναι σωστό και τι είναι λάθος?? Και φοβόμαστε να μην μας παρασύρουν??? Πιστεύω ότι μιλάτε πολύ απότομα μερική από εδώ και μάλιστα φέρνετε την καταστροφή του κόσμου και το μόνο που καταφέρνετε είναι να ξενερώνεται τα παιδιά και να φεύγουν από το forum.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 29-03-12, 19:37
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Μάλιστα. Προσπαθώ να σε βοηθήσω και να σου επισημάνω ότι κάτι μπορεί να είναι επικίνδυνο και εσύ απαντάς
Παράθεση:
Θεωρούμε ότι είναι πολύ καλύτερη η χρήση αυτού του φίλτρου, απ' την απευθείας χρήση νερού βρύσης που διαθέταμε μέχρι στιγμής.
αφού το έγραψες μπορείς και να το αναλύσεις;Αφού εγώ δεν σου "φέρομαι" σωστά εσύ μπες στο κόπο και εξήγησέ μου.Αφού έβγαλες τα 60 λίτρα νερού από τη συσκευή που προτείνεις πόσο χαλκό είχε μέσα και πόσο χαλκό έχει το ίδιο νερό βρύσης μετά από χρήση prime; Ποιο είναι καλύτερο;

Και ναι εγώ φοβάμαι μην παρασυρθεί κάποιος. Και αν φοβάσαι ότι αυτός ο κάποιος είναι "παιδί" σε πληροφορώ ότι το forum επιτρέπει να διαβάζουν και παιδιά (ηλικιακά).

Επίσης γιατί δεν απαντάς ότι αφαιρεί το 98% του υπάρχοντος χαλκού αλλά βάζεις link; Πρέπει και εμείς να ανακαλύψουμε όσα έχεις ανακαλύψει εσύ; Δεν μπορείς να μοιραστείς τη γνώση σου;
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 30-03-12, 08:01
Μαριο+Νατασα Ο χρήστης Μαριο+Νατασα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Περιοχή: περαια\θεσσαλονικης
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Από την στιγμή που λέει ότι αφαιρεί τον χαλκό από το νερό και σου έβγαλε και την λεζάντα που το αναφέρει, εσύ που ακριβός κολλάς???? Και ότι είναι καλύτερο από νερό βρύσης είναι αφού αφαιρεί αυτόματα όλα αυτά τα βαριά μέταλλα είναι καλύτερο από απλό νερό βρύσης είναι δύσκολο να το διακρίνεις αυτό??? Και σου βγάζει το Link για να το διαβάσεις και εσύ για να βεβαιωθείς για ότι λέει ώστε να μην παρασύρονται και τα μικρά παιδάκια από το forum.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 30-03-12, 12:53
zalk Ο χρήστης zalk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: salonikh
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

εγω θα αφηνα τα πειραματα στο νερο και θα επαιρνα μια μικρη οσμωση με κανα 50ρικο και θα ειχα το κεφαλι μου ησυχο....
διυλιζετε τον κωνωπα,και χανετε το δασος απο μπροστα σας.αυτο το λεω φιλικα γιατι διαβαζω,διαβαζω και στην ουσια δεν διαβαζω τιποτε ουσιαστικο.
παρτε τον σωστο εξοπλισμο,τα σωστα τεστ και διαβαστε και αφηστε τα πειραματα....
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 05-05-12, 11:35
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Στις 50 ημέρες του θαλασσινού μας

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00400.jpg
Εμφανίσεις:  545
Μέγεθος:  37,6 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00403.jpg
Εμφανίσεις:  519
Μέγεθος:  31,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00410.jpg
Εμφανίσεις:  543
Μέγεθος:  31,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00397.jpg
Εμφανίσεις:  3546
Μέγεθος:  34,6 KB
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 05-05-12, 11:37
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Και μερικές πιο κοντινές

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00381.jpg
Εμφανίσεις:  466
Μέγεθος:  66,9 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00383.jpg
Εμφανίσεις:  479
Μέγεθος:  58,7 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00409.jpg
Εμφανίσεις:  988
Μέγεθος:  57,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00411.jpg
Εμφανίσεις:  496
Μέγεθος:  56,8 KB
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 05-05-12, 11:51
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Και μερικές φωτογραφίες από τους κατοίκους


Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00352.jpg
Εμφανίσεις:  478
Μέγεθος:  50,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00354.jpg
Εμφανίσεις:  534
Μέγεθος:  91,6 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00361.jpg
Εμφανίσεις:  476
Μέγεθος:  53,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00392.jpg
Εμφανίσεις:  500
Μέγεθος:  50,0 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00394.jpg
Εμφανίσεις:  521
Μέγεθος:  54,7 KB
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 05-05-12, 13:21
kikos7 Ο χρήστης kikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: glyka nera
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Super
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 07-05-12, 14:48
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Ημέρα λειτουργίας :54η

Διαστάσεις: 60x30x30

Όγκος: Συνολικά 70 (63 ενυδρειο + 7 φίλτρο)

Κατηγορία: fish only (για την ώρα)

Ψάρια / ¶λλα είδη: 2x clownfish + 1x red cherry + 1x blue leg hermit + 1x nassarius

Περιβάλλον: 6,75Kgr Zωντανή άμμος Καραιβικής - 6 Kgr Ζωντανός Bράχος

Φόντο: Διάφανο

Φωτισμός: 1x24w Ice White E27/3U 24w 12000oK, 1x14w Sunrise T8 25000oK, 1x Blue 4-Led Moonlight

Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες white, 12 ώρες blue, 13 ώρες moonlight ( σε 3 ημερήσιους χρονοδιακόπτες )

Θερμοστάτης: 150Watt

Φιλτράρισμα: 1. Εξωτερικό φίλτρο JBL CristalProfi e901 που περιέχει 2 επίπεδα μηχανικής φίλτρασης (σφουγγάρι και υλικό μακαρόνι), 2 επίπεδα χημικής (ζεοκάρμπον και αντιφώσφορο ) και 2 επίπεδα βιολογικής (σφουγγάρι και Biopearl ). 2. Εσωτερικό skimmer της Haquoss 300L/h

Κυκλοφορία: Δυο κυκλοφορητές 3.0watt και 3.5watt αντίστοιχα σε 2 ημερήσιους χρονοδιακόπτες που λειτουργούν σε πρόγραμμα ημέρας και νύχτας. Η επιστροφή του εξωτερικού φίλτρου φροντίζει για την κυκλοφορία και την ανατάραξη της επιφάνειας.

Έπιπλο DIY για την τοποθέτηση του φίλτρου, του δοχείου προετοιμασίας, των τέστ, των οργάνων μέτρησης και άλλων εκτός του ενυδρείου με πρόβλεψη τοποθέτησης ενυδρείου 100L. Κανάλι DIY με 6 πρίζες Legrand για τοποθέτηση χρονοδιακοπτών στο πλαινό μέρος του έπιπλου.

Βοηθητικό ενυδρείο DIY στο κάτω μέρος του έπιπλου προετοιμασίας νερού συνολικού όγκου 30L με κυκλοφορητή σε μόνιμη λειτουργία έτοιμο για αλλαγή νερού και κάθε ανάγκη.

Αλλαγές νερού: 25L (1/3) κάθε 15 μέρες
Αναπλήρωση: 2L κάθε 3 ημέρες
Θερμοκρασία: 27οC
Αλατότητα: 1025 ρεφρακτόμετρο - 1024,5(πυκνόμετρο)
pH: 8,2 (Salifert)
Αlcalinity (ΚΗ): 13dKH (Salifert)
Χαλκός (Cu): 0 (Salifert)
Φωσφορικά (PΟ4): 0 (Salifert)
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 (Salifert)
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 (Salifert)
Νιτρικά (ΝΟ3): 10 (Salifert)
Ασβέστιο (Ca): 380 (Salifert)
Μαγνήσιο (Mg): 1270 (Salifert)

Πρόσθετα : CoralGro κάθε 10 ημέρες

Αναμένονται σύντομα για τοποθέτηση : Ένας Digital Temperature Controler STC-1000, μια JBL AquaCristal UV-C 9 W Series II με κυκλοφορητή JBL ProFlow t 400 καθώς και ένας JBL ProFlow u 750 για αναπλήρωση από το κάτω δοχείο νερού στο ενυδρείο με την χρήση χειροκίνητου διακόπτη.
Προγραμματισμός για τοποθέτηση επιπλέον εξοπλισμού : Ανεμιστήρες/ ψύξη, ίσως και σύστημα αυτόματης λειτουργίας και αναπλήρωσης από το κάτω δοχείο.
Προγραμματισμός φιλοξενίας : 2x BlueGreen Reef Chromis + 2x Spotted Cardinal + 2x Yellow Goby + 1x Red Mandarine +1x Green Mandarin + 1x Red Cherry + 5x blue leg hermit.


ps Στο ενυδρείο τοποθετήθηκαν 2x blue leg hermit, όμως συμβίωσαν μόνο 2 ημέρες αφού ο ένας επιτέθηκε στον άλλο και του πήρε το λίγο μεγαλύτερο καβούκι του, παρ'ότι είχαν τοποθετηθεί και άλλα 3 άδεια καβούκια σε διάφορα μεγέθη για την αποφυγή τέτοιου ατυχήματος, με αποτέλεσμα ο blue leg hermit να παραμένει μόνος του.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 07-05-12, 15:11
mixalis 83 Ο χρήστης mixalis 83 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2012
Περιοχή: βριλησια
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

ειναι πολυ ομορφο.μπορεις να μ πεις γ τν φωτσμο?τ πηρες? γτ εχω και γω 60 λτ κ εχω τ φως της μανας του
π ειναι μιση μπλε μιση ασπρη
αλλα σιγουρα οχι επαρκη γ θαλασσινο.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 07-05-12, 15:25
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kikos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Super
kikos7 φίλε μου ευχαριστώ πολύ και πάλι, αλλά και για τη βοήθεια που μου έχεις προσφέρει έως τώρα ....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalis 83 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι πολυ ομορφο.μπορεις να μ πεις γ τν φωτσμο?τ πηρες? γτ εχω και γω 60 λτ κ εχω τ φως της μανας του
π ειναι μιση μπλε μιση ασπρη
αλλα σιγουρα οχι επαρκη γ θαλασσινο.
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, όμως είμαι ακόμα μακρυά απ΄το τελικό μου στόχο. Ελπίζω να τα καταφέρω, με μικρές έως μηδαμινές απώλειες.
Όσο αφορά το φωτισμό αυτό που έκανα είναι μόνο να τοποθετήσω μια έξτρα λάμπα Τ8 με δυό αδιάβροχα ντουί και έναν ανακλαστήρα. Το κόστος ήταν αρκετά ακριβό αν αναλογιστείς ότι αγοράστηκαν από pet shop όπου η λάμπα στοίχησε παρί τα 18¤ αν θυμάμαι καλά, γύρω στα 20 τα αδιάβροχα σιλικόνης ντουί και κανα 8¤ ο ανακλαστήρας. Υπάρχουν όμως και έτοιμες κατασεκυές με 2, 3 ακόμα και με 4 λάμπες από 90¤ περίπου.

Όπως μπορείς να δεις στη φώτο στο πλαστικό τετράγωνο πλαίσιο βρίσκεται η μαμά βιδωτή λάμπα, μπροστά βιδώθηκε DIY στο καπάκι ο ανακλαστήρας, βιδώθηκαν τα 2 ντουι για την τ8 και πίσω αριστερά βιδώθηκε το 4πλό led.

Συνημμένο Αρχείο 49431


Απ' τη στιγμή που έχεις μια λάμπα μισή μισή και εφόσον δεν φιλοξενείς κοράλια νομίζω ότι δεν προκύπτει ανάγκη για τοποθέτη δεύτερης.
Για ανεμώνη έχω την εντύπωση ότι χρειάζεσαι 1watt/L και για κοράλια 1,5watt/L και αυτά σε σχέση με το ύψος τοποθέτησης της και σε σχέση με το ύψος του ενυδρείου σου. Περισσότερα απ' τους ειδικούς του reef αλλά και σε πολλές αναφορές που θα βρεις στο forum.

Ελπίζω λίγο να βοήθησα.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 07-05-12, 16:42
mixalis 83 Ο χρήστης mixalis 83 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2012
Περιοχή: βριλησια
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

ωραια κατι τετιο θα κανω κ γω.εχω σκοπο μελλοντικα να βαλω μια ανεμωνη.αλλα πολλουσ μηνες μετα.ο σαλλιγκρος σ ειναι ολα τα λεφτα.να σ πω για τους 2 κυκλοφοριτες?δε πρεπει ν χτυπανε τ βραχο κ απο τις 2 μεριες?δηλαδη ν μπαινε ο ενας απεναντι?
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 07-05-12, 17:31
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalis 83 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια κατι τετιο θα κανω κ γω.εχω σκοπο μελλοντικα να βαλω μια ανεμωνη.αλλα πολλουσ μηνες μετα.ο σαλλιγκρος σ ειναι ολα τα λεφτα.να σ πω για τους 2 κυκλοφοριτες?δε πρεπει ν χτυπανε τ βραχο κ απο τις 2 μεριες?δηλαδη ν μπαινε ο ενας απεναντι?
Έχουν γίνει μερικές αλλαγές, αφού οι φωτογραφίες είναι περίπου 8 ημερών και το Σάββατο 28/4 έγινε αλλαγή νερού ταυτόχρονα με τις αλλαγές.
Όντως οι κυκλοφορητές πλέον είναι απέναντι, όχι όμως αντικρυστά για να δημιουργούν κυκλική κίνηση στο νερό. Επιπλέον δεν λειτουργούν ταυτόχρονα αλλά μέσω δυο χρονοδιακοπτων έτσι ώστε να αλλάζει το ρεύμα και να είναι πιο φυσικό το περιβάλλον.

Τώρα όσο αφορά το ύψος δε μπορούν να είναι χαμηλότερα και να χτυπαν το βράχο αφού το ύψος του ενυδρείου μου είναι μόλις 30cm και από την ανάκλαση στο απέναντι τζάμι μαζεύεται ο αραγωνίτης και μέσα σε 24 ώρες φαίνεται το γυαλί στον πάτο του ενυδρείου παρά τους 2cm που είναι καλυμμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 07-05-12, 17:39
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φωτογραφίες 52ης ημέρας λειτουργίας του ενυνδρείου

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00424.jpg
Εμφανίσεις:  483
Μέγεθος:  38,9 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00421.jpg
Εμφανίσεις:  548
Μέγεθος:  46,9 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00426.jpg
Εμφανίσεις:  475
Μέγεθος:  41,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00418.jpg
Εμφανίσεις:  489
Μέγεθος:  91,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00417.jpg
Εμφανίσεις:  483
Μέγεθος:  42,9 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00428.jpg
Εμφανίσεις:  478
Μέγεθος:  75,4 KB
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 08-05-12, 14:51
georginio Ο χρήστης georginio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: ν.μακρη
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου
γενικα η παρουσιαση σου με βοηθαει πολυ και στο δικο μου
ξεκινημα και το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο και
οργανωμενο.μια ερωτηση μπορεις να φιλοξενησεις τοσα πολλα
ζωντανα στα 60 λτρα?εννοω μαζι με αυτα π θες ν βαλεις.γτ εμενα μ ειπαν
2 κλοουν το πολυ με καμια γαριδα κ ειμαι οριακα.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 08-05-12, 17:37
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georginio Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου
γενικα η παρουσιαση σου με βοηθαει πολυ και στο δικο μου
ξεκινημα και το ενυδρειο σου ειναι πολυ ομορφο και
οργανωμενο.μια ερωτηση μπορεις να φιλοξενησεις τοσα πολλα
ζωντανα στα 60 λτρα?εννοω μαζι με αυτα π θες ν βαλεις.γτ εμενα μ ειπαν
2 κλοουν το πολυ με καμια γαριδα κ ειμαι οριακα.
Ο λόγος που γράφω αναλυτικά τις κινήσεις που έχω κάνει καθώς και τις διαβαθμίσεις φίλτρανσης αλλά και του εξοπλισμού, δεν είναι για να δείξω σε κανέναν ότι έκανα κάποιο κατόρθωμα, αφού υπάρχουν απείρως μεγαλύτερα, καλύτερα και πιο σύνθετα ενυδρεία από ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί χρόνια με το ενυδρείο. Είναι για να βοηθήσω κάποιους που θέλουν να ασχοληθούν να κατανοήσουν αλλά και να πάρουν ιδέες για το τι μπορούν να κάνουν.

Όπως λοιπόν αναφέρω παραπάνω ο στόχος μου όσο αφορά τους κατοίκους του ενυδρείου μου είναι αυτός, χωρίς όμως να σημαίνει ότι θα είναι τελικά βατό. Ο λόγος επιπλέον που χρησιμοποιώ βιολογική φίλτρανση (βιομπαλες και σφουγγάρια) πέραν της φυσικής φίλτρανσης του ζωντανού αραγωνίτη και του βράχου είναι ότι ο στόχος μου είναι μάλλον οριακός για τα λίτρα του ενυδρείου και θέλω να είμαι προετοιμασμένος ότι θα ανταπεξέλθει το σύστημα τις ανάγκες αυτές.
Όπως έγραψα και παραπάνω, αυτά θα γίνουν σε βάθος χρόνου καθώς στα σχέδια είναι και η τοποθέτηση μανιταριών αλλά και μιας ανεμώνης κάποια στιγμή, πράγμα δύσκολο και επικίνδυνο για τον πληθυσμό μου σε αυτά τα λίτρα.

Αυτό που πρέπει να κρατήσεις είναι αυτό που έχω "σφηνώσει" κι εγώ στο μυαλό μου και πράττω "σιγά βήματα και σταθερά". Μετρήσεις και ένα βήμα τη φορά για να αποφύγουμε τα απρόοπτα.

Θα δείξει λοιπόν το μέλλον ...

ps Όπως μπορείς να διαβάσεις σε άλλα τοπικς, είμαι στην 3η εβδομάδα με ασθένεια "fungus" στο ενυδρείο, όμως ούτε οι μετρήσεις μου χάλασαν λόγω απουσίας skimmer και άνθρακα, ούτε προβληματίστηκα περισσότερο απ' το χρόνο που έχασα και τα χρήματα που δαπάνησα έως τώρα για την επαναφορά του.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 09-05-12, 08:45
georginio Ο χρήστης georginio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: ν.μακρη
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ.παρακολουθω ειδικα το thread σου μιας κ ειμαστε πανω κατω στα ιδια λιτρα κ με βοηθαει πολυ.οσο αφορα τη φιλτρανση αυτο π μ ειπες μ το ειπαν κ αλλοι οτι σε μη στρωμενο ενυδρειο δεν αρκει ανθρακας κ αντιφως μονο.
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 09-05-12, 10:35
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georginio Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω πολυ.παρακολουθω ειδικα το thread σου μιας κ ειμαστε πανω κατω στα ιδια λιτρα κ με βοηθαει πολυ.οσο αφορα τη φιλτρανση αυτο π μ ειπες μ το ειπαν κ αλλοι οτι σε μη στρωμενο ενυδρειο δεν αρκει ανθρακας κ αντιφως μονο.
Αυτό μου είχαν πει κι εμένα όταν ξκεκίνησα και γιαυτό σου πρότεινα να πράξεις το ίδιο, βάζοντας ένα μηχανικό φίλτρο που θα μαζεύει τη μπίχλα από τον αραγωνίτη που ανακατεύεται στην αρχή καθώς και τις άλγες που θα είναι αυξημένες αλλά και ένα σφουγγάρι ή βιοπέρλα για βιολογική φίλτρανση με εβδομαδιαία χρήση βακτηρίων για τον πρώτο μήνα μέχρι να αρχίσει ο βράχος σου να δημιουργεί βιολογία πέραν του άνθρακα και του αντιφώσφορου.
Μετά τις 20 μέρες περίπου που θα εξαλειφθούν η αμμωνία και τα νιτρώδη απ το ενυδρείο σου (θα το δεις με υγρά τεστ) τότε μπορείς να βάλεις τα 2 πρώτα σου ψαράκια και μετά καμμιά εβδομάδα αν δεν παρατηρηθούν επικίνδυνες αυξήσεις στις μετρήσεις σου, μπορείς να βάλεις γαρίδες, ερημίτες κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 09-05-12, 10:57
georginio Ο χρήστης georginio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: ν.μακρη
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

το fungus τι ειναι?και απο αναπληρωση τι κανεις?εμενα χανει περιπου 3 λιτρα τη μερα
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 14-05-12, 15:08
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georginio Εμφάνιση μηνυμάτων
το fungus τι ειναι?και απο αναπληρωση τι κανεις?εμενα χανει περιπου 3 λιτρα τη μερα
To Fungus αν το γράφω σωστά, είναι ασθένεια που προσβάλλει τα clownfish κυρίως και οφείλεται σε κακής ποιότητας νερό ή κατά τη μεταφορά τους.
Είναι άσπρα "μπιλάκια" χνουδωτά επικολλημένα πάνω στον κορμό τους ή στα πτερύγια. Κάτι σαν τον δικό μας "έρπη" κάνει κύκλο και φεύγει.
Επικίνδυνος είναι αν εξαπλωθεί σε μεγάλο βαθμό.


Για την αναπλήρωση, εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ πλέον νερό απιονισμένα από τον ΑΒ δοχείο 4L κοντά στα 0.70¤ (προσοχή γιατί έχει και με ευκάλυπτο και μάλλον δεν κάνει) με σταγόνες Aquatan πάντα !
Οι απώλειές μου αυτή την εποχή στη Θεσσαλονίκη, λόγω εξάτμισης είναι περίπου 2L κάθε 4 μέρες με το ενυδρείο στους 27οC.

Μην ξαναμπούμε σας παρακαλώ σε συζήτηση του τύπου "δεν είναι προτιμότερο", "είναι επικίνδυνο" κτλ. η χρήση νερού βρύσης ή απιονισμένου, τουλάχιστον όχι στο δικό μου τόπικ ξανά. Προτείνεται από όλους α/ο και μπορείς να διαβάσεις σε σχετικά άρθρα τι είναι και τι κάνει. Και όταν λέμε προτείνεται από όλους εννοούμε από ΟΛΟΥΣ !!!

Όσο για τις αλλαγές στο κάτω μέρος τους επίπλου μου, όπως έχω αναφέρει και παραπάνω, λειτουργεί μόνιμα δοχείο στήλη - ενυδρείο DIY http://www.aquatek.gr/vb/attachment....8&d=1336210485 όπου βρίσκονται περί τα 30L προετοιμασμένου νερού με αλάτι και έναν κυκλοφορητή για οξυγόνωση. Γεμίζω ένα μπουκάλι και σιγά σιγά το αδειάζω στο ενυδρείο μέχρι την μαρκαρισμένη στο τζάμι στάθμη, αφού έχω αδειάσει με ένα σωληνάκι το νερό σε έναν κουβά.


Έρχεται όμως σε λίγες μέρες η αυτόματη αναπλήρωση και θα ακολουθήσει φωτογραφικό ρεπορτάζζζζζ αν πετύχει αυτό που έχω στο μυαλό μου.

Αυτή την εβδομάδα θα γίνει τοποθέτηση της UV-C που παρέλαβα πριν λίγες μέρας και δεν είχα χρόνο να την συνδέσω. Θα ακολουθήσουν και φωτογραφίες.
-------------------------
Στον ζωντανό αραγωνίτη που αγοράσαμε συσκευασμένο με μπόλικη υγρασία μέσα στην σακούλα του, υπήρχαν μικρά κοχύλια και άλλα πετραδάκια μπερδεμένα με την άμμο.
Προχτές ανακαλύψαμε ότι στο ενυδρείο μας κυκλοφορεί ένας μικρός καινούργιος κάτοικος, μάλλον λαθρεπιβάτης απ' τον ζωντανό βράχο ή απ' τον αραγωνίτη που μοιάζει με το κέλυφος του ερημίτη αλλά είναι σαλλιγάρι με μικρή προβοσκίδα χωρίς όμως το κορμί - πλατφόρμα του nassarius που ήδη έχουμε. Όρμηξε και έφαγε ένα υπόλυμα απ΄το φαί του γαριδάκι μας που έπεσε στον αραγωνίτη.
Θα προσπαθήσω να τραβήξω φωτογραφία αλλά είναι αρκετά μικρός .....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ντίνος_Μέλπω : 14-05-12 στις 15:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 17-05-12, 10:17
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Αναβάθμιση - προσθήκη κατοίκων με σύνολο :

2x clownfish + 1x Chromis + 1x Cardinal + 1x γαρίδα αλγοφάγος + 1x ερημίτης blue leg hermit + 1x σαλιγγάρι nassarius + 2x σαλλιγάρια Turbo Snail + 1x κόκκινος αστερίας + 1x μικρό σαλλιγάρι λαθρεπιβάτης

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00482.jpg
Εμφανίσεις:  565
Μέγεθος:  73,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00488.jpg
Εμφανίσεις:  573
Μέγεθος:  60,6 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00490.jpg
Εμφανίσεις:  655
Μέγεθος:  54,0 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00492.jpg
Εμφανίσεις:  838
Μέγεθος:  81,1 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00495.jpg
Εμφανίσεις:  554
Μέγεθος:  75,1 KB


-------------------------------------------------------------------------
Στο ενυδρείο προστέθηκε και μια μικρή πανέμορφη γαρίδα καθαριστής,
αυτή στη φωτογραφία που είναι κρυμμένη κάτω απ' το βράχο.
χωρίς προσαρμογή όπως μου επισήμανε το pet shop όμως
μετά από 65' ακριβώς πέθανε μπροστά στα μάτια μας.
Ίσα ίσα που τράβηξα τις φωτογραφίες

Τι μπορεί να φταίει γι αυτό το ξαφνικό θάνατο και μετά από τόση ώρα ?
Οι μετρήσεις την προηγούμενη το βράδυ ήταν κανονικές με αμμωνία & νιτρώδη στο μηδέν, νιτρικά στο 15, φωσφορικά-χαλκός-πυριτικά στο μηδέν,
alkalinity στο 11,2 μαγνήσιο στο 1340 και ασβέστιο στο 380. Ph στο 8-8,2 αλατότητα στο 1025-1026 και θερμοκρασία στους 27οC.

Δώστε σας παρακαλώ μια ένδειξη διότι εκτός τους ότι στεναχωρηθήκαμε πάρα πολύ, θέλουμε να επιχειρήσουμε να ξαναβάλουμε μια τέτοια γαρίδα,
αλλά αν δεν βρούμε την αιτία ΔΕΝ θα το τολμήσουμε !

Ευχαριστούμε
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 17-05-12, 10:51
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ντίνος_Μέλπω Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ενυδρείο προστέθηκε και μια μικρή πανέμορφη γαρίδα καθαριστής,
αυτή στη φωτογραφία που είναι κρυμμένη κάτω απ' το βράχο.
χωρίς προσαρμογή όπως μου επισήμανε το pet shop όμως
μετά από 65' ακριβώς πέθανε μπροστά στα μάτια μας.
Ίσα ίσα που τράβηξα τις φωτογραφίες

Τι μπορεί να φταίει γι αυτό το ξαφνικό θάνατο και μετά από τόση ώρα ?
Οι μετρήσεις την προηγούμενη το βράδυ ήταν κανονικές με αμμωνία & νιτρώδη στο μηδέν, νιτρικά στο 15, φωσφορικά-χαλκός-πυριτικά στο μηδέν,
alkalinity στο 11,2 μαγνήσιο στο 1340 και ασβέστιο στο 380. Ph στο 8-8,2 αλατότητα στο 1025-1026 και θερμοκρασία στους 27οC.

Δώστε σας παρακαλώ μια ένδειξη διότι εκτός τους ότι στεναχωρηθήκαμε πάρα πολύ, θέλουμε να επιχειρήσουμε να ξαναβάλουμε μια τέτοια γαρίδα,
αλλά αν δεν βρούμε την αιτία ΔΕΝ θα το τολμήσουμε !

Ευχαριστούμε
Μήπως φταίει το ότι δεν έκανες προσαρμογή??
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 17-05-12, 11:08
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως φταίει το ότι δεν έκανες προσαρμογή??
Ο φίλος στο Pet shop επέμενε να την εισάγω στο ενυδρείο χωρίς προσαρμογή,
αφού μου επιβεβαίωσε ότι στο παρελθόν πολλές γαρίδες πέθαναν κατά την προσαρμογή.
Έτσι ακολούθησα κι εγώ τις οδηγίες του ...

Επειδή δεν έχω εμπειρία, αν φταίει όντως του ότι δεν έκανα προσαρμογή
δεν θα έπρεπε να ζήσει πολύ λιγότερο το ζωντανό να τα την είσοδό του στο ενυδρείο.
Μου κάνει εντύπωση ότι έζησε λίγο πάνω από 1 ολόκληρη ώρα και φαινόταν καλά !!
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 17-05-12, 11:15
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Εγώ δεν ακούω τους Πετσοπαδες... ακούω τα παιδιά του φόρουμ που δεν έχουν την λογική να πουλήσουν παρά μόνο να βοηθήσουν...!!!

ΠΕΤΣΟΠΑΔΕΣ = $$$$ και τίποτα άλλο
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 17-05-12, 11:31
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Στο ενυδρείο μέχρι χτες κατοικούσαν τα 2 κλόουν, μαζί με μια γαρίδα αλγοφάγο, έναν ερημίτη, το νασάριους σαλιγγάρι και το μικρό λαθρεπιβάτη σαλλιγάρι.

Χτες μπήκαν και με τη σειρά που τα γράφω, η γαρίδα καθαριστής χωρίς προσαρμογή ενώ στη συνέχεια το Chromis με το Cardinal με 20' προσαρμογή, και στη συνέχεια ο αστερίας και τα 2 turbo snail με 10' προσαρμογή.

Τα κλόουν πήγαν στον κάρδιναλ μόλις μπήκε στο ενυδρείο για αναγνωριστική αλλά αυτός δεν κουνήθηκε και ιδιαίτερα
με αποτέλεσμα τα κλόουν να μην τον ενοχλήσουν ξανά και να κυκλοφορούν κανονικά μεταξύ τους και σε πολύ κοντινή απόσταση.

Μόλις μπήκε ο Chromis τα κλόουν πήγαν προς το μέρος του και αφού αυτός φοβήθηκε,
έκανε πίσω και προς την επιφάνεια, με αποτέλεσμα όλο το απόγευμα δεν τον αφήναν τα κλόουν να κατέβει προς την μέση και
το κάτω μέρος του ενυδρείου, αφού έτρεχαν κατά πάνω του και τον οδηγούσαν πάλι στην επιφάνεια.
Το βράδυ ο Chromis κοιμήθηκε κάτω από ένα βράχο που χωρούσε μόνο αυτός ως ο μικρότερος από όλα τα ψάρια.

Σήμερα το πρωί ήταν όλα μαζί, οι κλόουν έφαγαν κανονικά, ο Chromis τσίμπησε λίγο, ενώ ο cardinal δεν έδειξε ιδιαίτερη σημασία στο φαγητό αλλά επέμενε να τσιμπάει χαζομάρες απ' τα βράχια. Θα δούμε ...

Όλα τα ζωντανά φαίνονται να είναι σε καλή κατάσταση, ο αστερίας μετακινήθηκε από χτες, τα turbo snail επίσης και ο ερημίτης.

Γιατί χάσαμε τον γαριδάκι ?
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 17-05-12, 11:33
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι φταίει η προσαρμογή που δεν της έκανες...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 17-05-12, 11:35
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω ότι φταίει η προσαρμογή που δεν της έκανες...!!!
Ευχαριστώ για την απάντηση όμως χωρίς προσαρμογή, δικαιολογούνται 65 ολόκληρα λεπτά ?


Μου δόθηκε ένα ακόμα σενάριο για το τι μπορεί να φταίει.

Η αλατότητα στους 1026 με θερμοκρασία 27oC είναι πάρα πολύ ψηλά. Θα έπρεπε να έχω 1022-1024 στους 27οC. Είναι πιθανό να φταίει αυτό ?

Δώστε μου τα φώτα σας, σας παρακαλώ πάρα πολύ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το μικρό μου ενυδρείο GREMIAN Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 2 05-03-11 14:38
μικρό ενυδρείο pantdimi Αρχάριοι γλυκού νερού 7 03-09-10 22:45
Το Μικρό μου Ενυδρείο :P Perotas Reef 32 08-05-10 13:25
μικρό θαλασσινό j.p. Nano Reef 10 11-04-09 22:59
Θαλασσινό σφουγγάρι σε θαλασσινό ενυδρείο Cristos Φίλτρανση 3 17-10-04 12:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12330 seconds with 14 queries