Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου

Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου Ανακοινώσεις και νέα από τον ΠΣΦΕ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-09, 09:08
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή Προσφορα στο ΠΣΦΕ

Αγαπητοί φίλοι του GAB

Πριν από λίγες μέρες στάλθηκε, από μένα και τον CristosP, στο ΔΣ του συλλόγου η εξής πρόταση, η οποία έτυχε θετικής ανταπόκρισης.

Αγαπητοί φίλοι του ΔΣ

Eίμαστε διατεθειμένοι να αναλάβουμε εξ ολοκλήρου το στήσιμο και την φροντίδα ενός βιοτοπικού δισκοενυδρείου με μέγεθος κοντά στα 1000 λίτρα, χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση του συλλόγου, εκτός βέβαια από τα λειτουργικά έξοδα όπως είναι η ΔΕΗ και η ΕΥΔΑΠ.

Στόχος είναι το ενυδρείο να είναι όσο περνά από το χέρι μας DIY και στο μέγιστο επιτρεπτό βαθμό αυτοματοποιημένο και με συστήματα συντήρησης (αυτόματες αλλαγές, αυτόματη αναπλήρωση κλπ) αλλά και με συστήματα τεχνολογίας (εξομοιωτής ανατολής-δύσης, σύστημα ελέγχου αναπλήρωσης, απομακρυσμένη παρακολούθηση κλπ).

Μια λεπτομέρεια που θα πρέπει να αναφέρω είναι ότι οι αλλαγές θα γίνονται από Α/Ο και ως εκ τούτου θα υπάρχει αρκετή ποσότητα απόνερων. Με τα απόνερα αυτά σκεφτήκαμε να προχωρήσουμε και σε ένα δεύτερο ενυδρείο του ίδιου όγκου, το οποίο σκεφτόμαστε να το στήσουμε βιοτοπικό για Tropheus.

Όλες οι εργασίες κατασκευής θα γίνουν σε μορφή σεμιναρίου και παράλληλα θα γίνει και συλλογή φωτογραφικού υλικού και πληροφοριών για την μετέπειτα οργάνωση σεμιναρίων DIY.

Πάνω σε κάθε ενυδρείο θα φτιάξουμε σχετικό πληροφοριακό υπόμνημα για το ενυδρείο και τα ψάρια που φιλοξενεί, όπως αυτό που έχουμε για τους κυπρίνους.
Όλα τα υλικά και τα μηχανήματα θα προσπαθήσουμε να τα βρούμε από προσφορές απλών χομπιστων ή υπό τη μορφή χορηγίας από εταιρίες και καταστήματα. Μαζί με το πληροφοριακό υπόμνημα, θα βάλουμε και ευχαριστήριο υπόμνημα με όσους ενεπλάκησαν στην ολοκλήρωση του έργου.

Είμαστε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνηση.
dimitris21
ChristosP


Πιστεύουμε ότι η κίνηση αυτή θα σταθεί αφορμή, για μια συλλογική προσπάθεια όλων των φίλων του ενυδρείου, να αποδείξουμε ότι όλοι μαζί μπορούμε.
Το αποτέλεσμα αυτής της κίνησης θα είναι, πολύτιμες εμπειρίες πάνω σε πρακτικά θέματα κατασκευής ενός μεγάλου ενυδρείου, που όλοι έχουμε κατά νου, όπως και μια εικόνα στο χώρο του συλλόγου που όλοι θα θέλαμε να έχει. Θα προσπαθήσουμε πάνω στα δυο αυτά ενυδρεία να ενσωματωθούν όσο το δυνατών περισσότερα και απλούστερα συστήματα, έτσι ώστε να γίνουν πρότυπο για όποιον θελήσει να τα μελετήσει και να εντάξει τις πληροφορίες τους στο δικό του ενυδρείο.
Τι ζητάμε?
Τι συνεργασία σας και την προσφορά σας. Δεν υπάρχει τίποτα και κανείς που να μην μας είναι απαραίτητος.

Η προσφορά σας μπορεί να είναι:
Α) κάποιος από τον εξοπλισμό που θα χρειαστούμε
Β) κάποιο χρηματικό ποσό

Η συνεργασία σας μπορεί να είναι:
Α) έρευνα αγοράς για την πιο συμφέρουσα και οικονομική πρόταση
Β) επαφές με επαγγελματίες για επιχορήγηση του έργου

Το έργο θα αρχίσει να κατασκευάζεται ΜΟΝΟ όταν οι προσφορές θα το καλύπτουν στο 100%.
Δεσμεύομαι προσωπικά ότι, αν για τον οποιοδήποτε λόγο το έργο δεν καταφέρουμε να το ολοκληρώσουμε, όλες οι προσφορές θα επιστραφούν αυτούσιες σε όποιον τις έκανε. Για τον λόγο αυτό, πριν από οποιαδήποτε προσφορά θα σας παρακαλούσα να επικοινωνήσετε μαζί μου.

Ακολουθεί η λίστα με τα υλικά και τον εξοπλισμό που θα χρειαστούμε. Κάποια μικροπράγματα όπως λάστιχα σωλήνες κλπ δεν τα αναφέρω για ευνόητους λόγους.

Κάθε προσφορά θα αναφέρεται με κόκκινα γράμματα.

1) 1ο ενυδρείο (2000*600*800)
1τεμ 2000*600*15 (πάτος)
2τεμ 2000*800*15 (οθόνες)
2τεμ 568*800*15 (πλαϊνά)
2τεμ 1965*100*15 (κάτω μεγάλες κόντρες)
2τεμ 360*100*15 (κάτω μικρές κόντρες)
2τεμ 1870*120*15 (πάνω μεγάλες κόντρες)
2τεμ 470*120*15 (πάνω μικρές κόντρες)
1τεμ 566*250*15 (κεντρική κόντρα πάνω)

2) 1ο sump (1500*500*600)
1τεμ 1500*500*10 (πάτος)
2τεμ 1500*600*10 (οθόνες)
2τεμ 478*600*10 (πλαϊνά)
6τεμ 476*476*8 (χωρίσματα)

3) 2ο ενυδρείο (2000*600*800)
1τεμ 2000*600*15 (πάτος)
2τεμ 2000*800*15 (οθόνες)
2τεμ 568*800*15 (πλαϊνά)
2τεμ 1965*100*15 (κάτω μεγάλες κόντρες)
2τεμ 360*100*15 (κάτω μικρές κόντρες)
2τεμ 1870*120*15 (πάνω μεγάλες κόντρες)
2τεμ 470*120*15 (πάνω μικρές κόντρες)
1τεμ 566*250*15 (κεντρική κόντρα πάνω)

4) 2ο sump (1500*500*600)
1τεμ 1500*500*10 (πάτος)
2τεμ 1500*600*10 (οθόνες)
2τεμ 478*600*10 (πλαϊνά)
6τεμ 476*476*8 (χωρίσματα)

5) 2τεμ μεταλλικές βάσης ενυδρείου (2000*600*800)

6) 15-20τεμ σιλικόνες (Aqua Silicone της den braven ή Silirub AQ της soudal)


7) 4τεμ αντλίες με ελάχιστες απαιτήσεις, 1500-2000 λίτρα την ώρα κυκλοφορία και 1,8-2 μέτρα μανομετρικο ύψος


8 ) 5τεμ θερμαντικά σώματα 600W έκαστο


9) 2τεμ ελεγκτές θερμοκρασίας δυο σημείων (eliwell IC 915)


10) 8τεμ ανεμιστηράκια μεγάλα (12cm)


11) 200 λίτρα βιολογικό υλικό τύπου syporax

12) 1τεμ αντίστροφης όσμωσης με ελάχιστη παροχή 400 λίτρα την ημέρα.

13) 2τεμ ηλεκτρονικά φλοτέρ

14) 3τεμ ηλεκτροβάνες


15) 2τεμ κρεμαστά φωτιστικά 150cm με δυο λάμπες φθορίου Τ5

16) 1τεμ dimmer για εξομοίωση ανατολής δύσης

17) 100-120 κιλά άμμο λευκή μη ασβεστολιθική

18 ) μεγάλα ξύλα-ρίζες

19) 4τεμ ταΐστρες για δυο ταΐσματα ημερησίως


20) 4τεμ ηλεκτρονικοί χρονοδιακόπτες


21) 2τεμ μαγνήτες για καθαρισμό τζαμιών πάχους 15mm

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 01-04-09 στις 16:23 Αιτία: user request
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-09, 10:00
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Mπραβο ρε παιδες,κατι τετοια βλεπω και μετανιωνω που δε μενω Αθηνα να ρθω να σας βοηθησω στην κατασκευη.Και παλι μπραβο!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-09, 10:43
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mπραβο ρε παιδες,κατι τετοια βλεπω και μετανιωνω που δε μενω Αθηνα να ρθω να σας βοηθησω στην κατασκευη.Και παλι μπραβο!
Νίκο σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια, τα οποία είναι και αυτά κατά κάποιον τρόπο μια προσφορά. μια ηθική προσφορά η οποία είναι και αυτή απαραίτητη.
όσο για το θέμα Αθήνα ή όχι, μπορώ με βεβαιότητα να σου πω ότι αν ολοκληρωθεί το έργο, θα είναι όλοι ωφελημένοι, μιας και από το έργο αυτό θα προκύψουν κάποια αξιόλογα σεμινάρια που θα προβληθούν όπου υπάρχει η δυνατότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-09, 11:14
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Καλημερα,
οσα μπραβο και να πω λιγα θα ειναι.Μου αρεσει πολυ η ιδεα ''τυπος σεμιναριου''.Οτι περναει απο το χερι μου μεσα ειμαι κ γω για βοηθεια.Εχω καποιο περιορισμο στον ελευθερο χρονο μου γιαυτο και δεν εχω περασει ποτε.Ειναι η χειροτερη μερα το Σαββατο που εχετε τις συναντησεις για την δικη μου δουλεια..
Στο θεμα μας...Εχω γνωστο-καλο σιδερα και θα παρουμε καλη προσφορα για τις βασεις,θα μιλησω και θα ενημερωσω,μπορω να παραγγειλω το σιποραξ σε μαγαζι που συνεργαζομαι και εχω παει πολυ πελατεια και θα χτυπησουμε προσφορα τουλαχιστον 20% κατω..τελος πιστευω πως χωρις μεγαλο κοστος θα βρω και ολη την αμμο....Αυτα για αρχη και ξαναμιλαμε.....καλα κουραγια σε ολους.......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-09, 11:19
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα,
οσα μπραβο και να πω λιγα θα ειναι.Μου αρεσει πολυ η ιδεα ''τυπος σεμιναριου''.Οτι περναει απο το χερι μου μεσα ειμαι κ γω για βοηθεια.Εχω καποιο περιορισμο στον ελευθερο χρονο μου γιαυτο και δεν εχω περασει ποτε.Ειναι η χειροτερη μερα το Σαββατο που εχετε τις συναντησεις για την δικη μου δουλεια..
Στο θεμα μας...Εχω γνωστο-καλο σιδερα και θα παρουμε καλη προσφορα για τις βασεις,θα μιλησω και θα ενημερωσω,μπορω να παραγγειλω το σιποραξ σε μαγαζι που συνεργαζομαι και εχω παει πολυ πελατεια και θα χτυπησουμε προσφορα τουλαχιστον 20% κατω..τελος πιστευω πως χωρις μεγαλο κοστος θα βρω και ολη την αμμο....Αυτα για αρχη και ξαναμιλαμε.....καλα κουραγια σε ολους.......
Κώστα σε ευχαριστούμε για τη διάθεση σου για προσφορά. σε όλα όσα προανέφερες πάρε προσφορά και ενημέρωσε μας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-03-09, 12:59
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να σας επισημάνω την εξής δυσκολία που αντιμετωπίζουμε και στην οποία θα χρειαστούμε ίσως την περισσότερη βοήθεια.
Υπάρχει δυσκολία να βρεθούν τα τζάμια και σε συνδυασμό με την μηδενική προσφορά σε χρήματα, η δυσκολία γίνεται μεγαλύτερη.
Όλοι έχουμε και κάποιον τζαμά στην γειτονιά μας. Ας ρωτήσει ο καθένας όπου μπορεί, για να πετύχουμε την καλύτερη προσφορά.
Να μην ξεχνάμε να ενημερώνουμε και τον τζαμά αν θέλει να δώσει κάποια τζάμια δωρεάν για να έχει και την σχετική διαφήμιση μετά πάνω στο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-03-09, 13:05
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Δημητρη παρατηρησα κατι την ωρα που κοιταγα τα στατιστικα του GAB.Τοσα μελη,ενας αριθμος λογαριασμου να ανοιξει κ να προσφερουν ολοι 1 μονο ευρω θα μαζευτουνε πολλα..Απλα την ιδεα μου εριξα δεν ξερω αν θα ηταν εφικτο.Παντως ολοι θα ειχαν οφελος απο ενα τετοια σεμιναριο κατασκευης πιστευω...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-03-09, 13:29
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημητρη παρατηρησα κατι την ωρα που κοιταγα τα στατιστικα του GAB.Τοσα μελη,ενας αριθμος λογαριασμου να ανοιξει κ να προσφερουν ολοι 1 μονο ευρω θα μαζευτουνε πολλα..Απλα την ιδεα μου εριξα δεν ξερω αν θα ηταν εφικτο.Παντως ολοι θα ειχαν οφελος απο ενα τετοια σεμιναριο κατασκευης πιστευω...
είναι ανέφικτο για έναν και μόνο λόγο.
δεν είναι μέσα στις επιθυμίες μας να αρχίσουμε τον έρανο. υπάρχει στο αρχικό κείμενο ότι ένας τρόπος προσφοράς είναι και η χρηματική. το μόνο που χρειάζεται να κάνει κάποιος είναι να επικοινωνήσει μαζί μου. άρα σίγουρα οτιδήποτε άλλο απλά περισσεύει.
αποφασίσαμε από την πρώτη στιγμή μαζί με το Χρήστο ότι δεν θα αρχίσουμε την μιζέρια. αν γίνει αντιληπτό το όφελος, όχι μόνο για το σύλλογο, αλλά για όποιον θελήσει ποτέ να φτιάξει ένα τέτοιου μεγέθους ενυδρείο, τα πάντα θα βρεθούν και με σχετική ευκολία. αν δεν βρεθούν μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα απλά το έργο θα ακυρωθεί. δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας για δυο ενυδρεία.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-03-09, 18:06
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι ανέφικτο για έναν και μόνο λόγο.
δεν είναι μέσα στις επιθυμίες μας να αρχίσουμε τον έρανο. υπάρχει στο αρχικό κείμενο ότι ένας τρόπος προσφοράς είναι και η χρηματική. το μόνο που χρειάζεται να κάνει κάποιος είναι να επικοινωνήσει μαζί μου. άρα σίγουρα οτιδήποτε άλλο απλά περισσεύει.
αποφασίσαμε από την πρώτη στιγμή μαζί με το Χρήστο ότι δεν θα αρχίσουμε την μιζέρια. αν γίνει αντιληπτό το όφελος, όχι μόνο για το σύλλογο, αλλά για όποιον θελήσει ποτέ να φτιάξει ένα τέτοιου μεγέθους ενυδρείο, τα πάντα θα βρεθούν και με σχετική ευκολία. αν δεν βρεθούν μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα απλά το έργο θα ακυρωθεί. δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας για δυο ενυδρεία.
Ετσι απλά και κατανοητά
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-03-09, 15:20
Το avatar του χρήστη rita
rita Ο χρήστης rita δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rita
Προεπιλογή

αντε να ξυπνησουμε λιγο!δινω το συμβολικο ποσο των 10 ευρω μπας και ξυπνησουνε λιγο τα πραγματα.για το συλλογο μας ειναι παιδια,εμεις θα το απολαυσουμε το αποτελεσμα!
__________________
"Μη λογομαχήσεις ποτέ με ένα βλάκα.Θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας

"Το ¶ουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα." ~ Θεοντoρ Αντόρνο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-03-09, 15:37
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rita Εμφάνιση μηνυμάτων
αντε να ξυπνησουμε λιγο!δινω το συμβολικο ποσο των 10 ευρω μπας και ξυπνησουνε λιγο τα πραγματα.για το συλλογο μας ειναι παιδια,εμεις θα το απολαυσουμε το αποτελεσμα!
ριτοπουλο σε ευχαριστώ όσο δεν μπορείς να φανταστείς. για μένα είναι η σημαντικότερη προσφορά μέχρι τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-04-09, 14:07
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

30 ευρώ κι από μένα.

Με λίγα χρήματα από προσφορές πολλών, μπορεί να επιτευχθεί το ζητούμενο, το οποίο αξίζει τον κόπο και για τα παιδιά που το οργανώνουν αλλά και για το αποτέλεσμα που θα προσφέρει γνώση, εκτός από δύο άψογα ενυδρεία στον χώρο μας!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-04-09, 14:21
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Αργυρώ σε ευχαριστούμε

έτσι είναι... λίγα από πολλούς και όχι πολλά από λίγους
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-04-09, 09:12
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Δημήτρη υπολόγισε έναν ψηφιακό χρονοδιακόπτη πρίζας!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-04-09, 12:38
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Μην ξεχνιόμαστε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-04-09, 14:14
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Μετά από σχεδόν ενάμιση μήνα πιστεύουμε ότι ήρθε η ώρα να δώσουμε και μια ημερομηνία λήξης στην αναζήτηση προσφορών, έτσι ώστε να αποφασίσουμε αν τελικά το έργο θα υλοποιηθεί ή όχι.

Οι μέχρι τώρα προσφορές, κρίνονται καλές, αλλά όχι ικανοποιητικές για την υλοποίηση του έργου.

Η απόφαση για την συνέχιση του έργου θα παρθεί το τριήμερο της πρωτομαγιάς και πιο συγκεκριμένα, την Παρασκευή 1/5 θα θεωρήσουμε ότι οι προσφορές έχουν ολοκληρωθεί.

Γι αυτό, όσοι είναι διατεθειμένοι να προσφέρουν, ας το κάνουν το συντομότερο για να ξεκινήσει και η αναμενόμενη υλοποίηση.

Φιλικά
Χρήστος Πολλάτος
Δημήτρης Πράσινος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-04-09, 01:34
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

30 ευρώ μπορώ να προσφέρω και εγώ...
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-04-09, 22:44
Το avatar του χρήστη tzimakos
tzimakos Ο χρήστης tzimakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή

εγώ μπορώ να προσφέρω 3 κιβώτια μπύρες (παγωμένες) για τα μαστόρια.............
__________________
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-04-09, 23:09
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

ααααα!!εχουμε και τετοιες προσφορες εεεε??Αντε!!Ποτε ξεκιναμε???(μπυρες και απο μενα μη σκασουμε καλοκαιρι ερχετε)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-04-09, 12:57
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ανανέωση λίστας
Κάθε προσφορά θα αναφέρεται με κόκκινα γράμματα.


2) 1ο sump (1500*500*600)
1τεμ 1500*500*10 (πάτος)
2τεμ 1500*600*10 (οθόνες)
2τεμ 478*600*10 (πλαϊνά)
6τεμ 476*476*8 (χωρίσματα)
προσφορά τιμής τζαμιών 123 euro (αναζήτηση χρημάτων)

4) 2ο sump (1500*500*600)
1τεμ 1500*500*10 (πάτος)
2τεμ 1500*600*10 (οθόνες)
2τεμ 478*600*10 (πλαϊνά)
6τεμ 476*476*8 (χωρίσματα)
προσφορά τιμής τζαμιών 123 euro (αναζήτηση χρημάτων)

7) 4τεμ αντλίες με ελάχιστες απαιτήσεις, 1500-2000 λίτρα την ώρα κυκλοφορία και 1,8-2 μέτρα μανομετρικο ύψος
προσφορά: 1τεμ

8 ) 5τεμ θερμαντικά σώματα 600W έκαστο
προσφορά 1τεμ

11) 200 λίτρα βιολογικό υλικό τύπου syporax


15) 2τεμ κρεμαστά φωτιστικά 150cm με δυο λάμπες φθορίου Τ5

17) 100-120 κιλά άμμο λευκή μη ασβεστολιθική

18 ) μεγάλα ξύλα-ρίζες
προσφορα 1τεμ μεγάλο απο xotikouli

19) 4τεμ ταΐστρες για δυο ταΐσματα ημερησίως
προσφορα: 1τεμ


21) 2τεμ μαγνήτες για καθαρισμό τζαμιών πάχους 15mm
προσφορα 1τεμ απο xotikouli

22) προσφορά χρημάτων. σύνολο : 570 euro

Με τα 570 ευρω δεν γινεται να φτιαχτουν τα 2 σαμπ και να αγοραστουν ολ ατ υπολοιπα εκτος απο τα φωτιστικα και το συποραξ?
Να δουμε τι λειπει μετα απο και αυτες τις αγορες
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-04-09, 08:24
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

αρχικά είναι εύκολα αντιληπτό, ότι τα χρήματα που έχουν μαζευτεί δεν φτάνουν σε καμία περίπτωση για να καλύψουν όλο το έργο.

με τις προσφορές που έχουν γίνει μέχρι τώρα όμως, μπορώ με αρκετή βεβαιότητα να πω ότι το έργο θα υλοποιηθεί. σίγουρα όμως δεν μπορούμε να πούμε ότι δεσμεύουμε τα χρήματα για κάτι και μετά να ψάχνουμε για τα υπόλοιπα.

θα ξεκινήσουμε με τις εργασίες πάνω στα ενυδρεία προσπαθώντας να κάνουμε όπου μπορούμε έκπτωση στις απαιτήσεις μας και αγοράζοντας σταδιακά ότι μας είναι απαραίτητο. παράλληλα θα αρχίσουμε να δίνουμε και πιο συγκεκριμένη κατεύθυνση σε ότι αφορά τις προσφορές, οι οποίες ελπίζουμε να μην σταματήσουν μόλις ξεκινήσει το έργο.

το σίγουρο είναι ότι όσοι έχουν προσφέρει κάτι θα έχουν πλήρη ενημέρωση για το που πήγαν οι προσφορές τους
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-04-09, 09:37
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

έκανα ένα πρόχειρο υπολογισμό και βγαίνει ότι χωρίς

sump (μπορεί να κάνουμε ανακατασκευή από ενυδρεία που έχουμε), φωτιστικά, άμμο, πέτρες και ξύλα

θέλουμε περίπου 1000 euro.

επίσης δεν έχει υπολογιστεί το κόστος για τις σωληνώσεις και της υδραυλικής εγκατάστασης.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-04-09, 12:51
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Μετά και από τις τελευταίες προσφορές, είναι πλέον δεδομένο ότι το έργο θα υλοποιηθεί. Ίσως όχι ακριβώς όπως το είχαμε φανταστεί, αλλά το τελικό αποτέλεσμα σε καμία περίπτωση δεν θα είναι υποδεέστερο του αρχικού πλάνου.

Θέλουμε πραγματικά να ευχαριστήσουμε όλους όσους στήριξαν με τις προσφορές τους την προσπάθεια αυτή, αλλά και αυτούς που θα την στηρίξουν στην πορεία. Γιατί έχουμε πορεία ακόμα και σίγουρα οι προσφορές δεν πρέπει ακόμα να σταματήσουν. Από αυτές θα εξαρτηθεί πόσο ψιλά θα ανεβάσουμε τον πήχη.

Το επόμενο διάστημα θα αρχίσει η προσπάθεια να συλλέξουμε όλες τις προσφορές και όπως αντιλαμβάνεστε θα είναι ίσως το δυσκολότερο κομμάτι του έργου.
Υπάρχουν συνολικά 27 διαφορετικά άτομα που έκαναν προσφορά μέχρι τώρα, από τα οποία δυο επαγγελματίες.

Θα κλείσω εκφράζοντας την ικανοποίηση μας, όχι γιατί τελικά θα ολοκληρωθεί το έργο, αλλά γιατί αποδείχτηκε ότι όταν υπάρχει συλλογική προσπάθεια, όλα είναι εφικτά.
Και είναι όλα εφικτά, γιατί είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα όταν προσφέρονται λίγα από πολλούς αντί πολλά από λίγους.

Φιλικά
Πολλάτος Χρήστος
Πράσινος Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-04-09, 12:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μπραβο παιδια!!! σε σας για την ιδεα....για τον κοπο σας..μπραβο σε ολους για τις προσφορες!!!
ευχομαι οταν καταφερω να ερθω αθηνα να καμαρωσω στο χωρο του συλλογου τα ενυδρεια!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-05-09, 10:08
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Θερμή παράκληση προς όσους έχουν κάνει προσφορά.

Λόγο περιορισμένου χρόνου, μου είναι ιδιαίτερα δύσκολο να επικοινωνήσω με σχεδόν 30 άτομα για το πώς θα παραλάβω τις προσφορές.

Παρακαλώ λοιπόν όσους έχουν κάνει προσφορά και δεν έχω ακόμα επικοινωνήσει μαζί τους για την παραλαβή, ας μου στείλουν ένα πμ που να αναφέρουν, πότε και από πού μπορώ να παραλάβω τις προσφορές. Ένα τηλέφωνο επικοινωνίας θα βοηθούσε πολύ. Σταδιακά θα επικοινωνήσω με όλους.

Θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα όποιος μπορέσει και περάσει αυτό το Σάββατο (16/5) από τις 17:00 και μετά από το σύλλογο, μαζί με την προσφορά του.

Ευχαριστώ πολύ
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-06-09, 11:37
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Και η μεγάλη ώρα έφτασε.

Το Σάββατο 6/6 και ώρα 15:00 με 15:30 θα μεταφερθεί το ένα από τα δυο ενυδρεία στο σύλλογο. Η μεταφορά θα γίνει από το Παγκράτι στον Κορυδαλλό.


Για το λόγο αυτό θα χρειαστούμε:

Ένα μεταφορικό μέσο με δυνατότητα να μπορεί να μεταφέρει ένα ενυδρείο με διαστάσεις 200εκ μήκος 60εκ πλάτος και 70εκ ύψος. Ανάλογες διαστάσεις έχει και η βάση.

Βεντούζες για τζάμια, για διευκόλυνση της μεταφοράς.

8-10 άτομα κατ ελάχιστο, για τη μεταφορά του ενυδρείου.

Ξέρω ότι είναι δύσκολη και η μέρα αλλά και η ώρα. Ας προσπαθήσουμε να κάνουμε την υπέρβαση, μιας και στο μόνο σημείο όπου θα χρειαστούμε βοήθεια είναι για την μεταφορά των ενυδρείων.

Ευχαριστώ και όπως είναι φυσικό είμαι και ο πρώτος που δηλώνω ότι θα είμαι εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-06-09, 12:23
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

εγω θα δωσω παρον!!!
αντε κουνηθειτε βρε!!!!αν μαζευτουμε πολλοι στο τσακ μπαμ θα γινει η δουλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-06-09, 16:29
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Και εγώ που πιστεύω να είμαι καλύτερα γιατί πάλι έχω την άτιμη τη μέση.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-06-09, 12:09
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Και πάλι το Σάββατο 6/6 και ώρα 14:00 με 14:30 θα παραλάβουμε στο σύλλογο το ενυδρείο που μας πρόσφερε το κατάστημα Water Inn.


Το κακό με αυτή την παράδοση είναι ότι δεν αναβάλλεται. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει τουλάχιστον 5-6 άτομα να βρεθούν για βοήθεια.


Στην περίπτωση που δεν βρεθούν θα αναγκαστούμε να προσλάβουμε ανθρώπους για να το μεταφέρουν μέσα στο χώρο. Θα είναι κρίμα να ξοδευτούν αρκετά από τα χρήματα που μαζέψαμε για να φτιάξουμε τα ενυδρεία, σε εργάτες για 5 λεπτά δουλεία. Δλδ να κουβαλήσουν το ενυδρείο από την πόρτα, έξω από το χώρο, στη θέση του μέσα στο χώρο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-06-09, 12:21
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

δεν υποσχομαι τιποτα αλλα θα κανω οτι μπορω...Αλλωστε δεν εχω ξεχασει τι χρωσταω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προσφορα σαλιγκαριων; strinzis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 3 09-05-08 16:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09851 seconds with 14 queries