Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-01-17, 15:38
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ SOS

Καταρχην καλησπερα σας ειμαι νεος στοφορουμ και ετσι δεν ξερω που ακριβως να δημοσιευσω το θεμα μου(ζητω συγνωμη).Προχθες αγορασα ενα ενυδρειο Boyu 27 λιτρα με φωτισμο χαλικι ανοιχτοχρομο ζωντανα φυτα και δυνατο εσωτερικο φιλτρο.Ο πετ σοπας μου εστησε το ενυδρειο και εγω μπλις εφτασα σπιτι απλα εβαλα τα καλοδια.Μετα αφου ειχα ανοιξει θερμοστατη στους 27 ριχνω το βελτιωτικο νερου aquatan της sera και μετα απο μια ωρα το bacterlife waterlife και εβαλα τα ψαρια μετα απο 1 ωρα ακομα.Την αλλη μερα το ενυδρειονηταν λιγακι θολο και τα ψαρια λιγοτερο δραστηρια εχω ενα γλουραμι μια κιχλιδα μικρη ηρεμη..το θεμα ειναι πως δεν κολυμπουν αρκετα και η κιχλιδα καθεται συνεχως στο πατο ενω το γκουραμι ακινητο στην μεση και πανω..να σημειωθει το εχω εδω και 3 μερες το ενυδρειο και δυστυχως εκανα στρωσιμο με τα ψαρια μαζι χωρις να ξερω..ειναι τοσο επιβλαβες για τα ψαρια? Μετικες φορες ειναι πολυ δραστηρια και αλλες οχι τοδο..μπορει καποιος να με βοηθησει? Θα το εκτιμουσα πολυ..σας ευχαριστω..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-17, 16:14
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lefteris Novas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην καλησπερα σας ειμαι νεος στοφορουμ και ετσι δεν ξερω που ακριβως να δημοσιευσω το θεμα μου(ζητω συγνωμη).Προχθες αγορασα ενα ενυδρειο Boyu 27 λιτρα με φωτισμο χαλικι ανοιχτοχρομο ζωντανα φυτα και δυνατο εσωτερικο φιλτρο.Ο πετ σοπας μου εστησε το ενυδρειο και εγω μπλις εφτασα σπιτι απλα εβαλα τα καλοδια.Μετα αφου ειχα ανοιξει θερμοστατη στους 27 ριχνω το βελτιωτικο νερου aquatan της sera και μετα απο μια ωρα το bacterlife waterlife και εβαλα τα ψαρια μετα απο 1 ωρα ακομα.Την αλλη μερα το ενυδρειονηταν λιγακι θολο και τα ψαρια λιγοτερο δραστηρια εχω ενα γλουραμι μια κιχλιδα μικρη ηρεμη..το θεμα ειναι πως δεν κολυμπουν αρκετα και η κιχλιδα καθεται συνεχως στο πατο ενω το γκουραμι ακινητο στην μεση και πανω..να σημειωθει το εχω εδω και 3 μερες το ενυδρειο και δυστυχως εκανα στρωσιμο με τα ψαρια μαζι χωρις να ξερω..ειναι τοσο επιβλαβες για τα ψαρια? Μετικες φορες ειναι πολυ δραστηρια και αλλες οχι τοδο..μπορει καποιος να με βοηθησει? Θα το εκτιμουσα πολυ..σας ευχαριστω..
Καταρχήν καλωσόρισες Λευτέρη.

Τώρα κανονικά θα έπρεπε να σου πω να πάρεις το ενυδρείο, τα ψάρια, το βυθό και όλα τα ματζούνια και να πας να τα σκάσεις στο κεφάλι του πετσοπα....αλλά τέλος πάντων.

Πάμε λοιπόν..

1ον Σαφώς και το ενυδρείο σου δεν κάνει για "ψάρια". Είναι πολύ μικρό. Ίσως θα μπορούσες να έχεις ένα ευχαριστημένο μονομάχο.

2ον. Ειναι προφανές ότι το ενυδρείο είναι άστρωτο. Δεν στρώνει κανένα ενυδρείο με "μαγικό" ζουμί σε 1 ώρα. Η θολούρα πρέπει να είναι bacterial bloom.

3ον. αυτό που μπορείς να κάνεις είναι είτε να πας τα ψάρια πίσω και να του τα χώσεις κανονικότατα είτε να ψάξεις να βρεις μπόλι από κάποιο παιδί κοντά σου, για να μπορέσεις να στρώσεις κάπως το φίλτρο σου.

4ον. μέχρι τότε δεν ταίζεις σε καμία περίπτωση και προσπαθείς να αλλάζεις το νερό (σχεδόν 60%) καθημερινά με νερό ίδιας θερμοκρασίας με αυτό που έχεις στο ενυδρείο σου και να ρίχνεις έως και 5 πλή ποσότητα αντιχλώριο Prime προκειμένου να εξουδετερώνεις σε κάποιο βαθμό την αμμωνία.

5ον. για μετρήσεις νερού φαντάζομαι να μην ρωτήσω έτσι ???

Ξεκίνα με αυτά όσο μπορείς πιο σύντομα.... και εννοείτε ότι θα χρειαστείς ένα τρόπο να μετράς το νερό του ενυδρείου σου.
Απέφυγε τα "στικς" και πάρε υγρά τεστ για Νιτρικά, Νιτρώδη και Αμμωνία.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-17, 16:16
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Το φίλτρο χρειάζεται βιολογία για να διασπάσει την αμμωνία που δημιουργείτα απ τα ψάρια, με τα υγρά που σου δωσαν στο μαγαζί βιολογία δεν δημιουργείται σε μία ώρα ώστε να βάλεις ψάρια, αυτή τη στιγμή το πιο πιθανό λοιπόν που συμβαίνει είναι τα ψάρια σου να δηλητηριάζονται απ την αμμωνία. Για να δουλέψεις σωστά το ενυδρείο σου και να μην έχεις θανάτους θα πρέπει να βάλεις αγγελία για μπόλι, είναι ουσιαστικά υλικά απ το φίλτρο στρωμμένου ενυδρείου το οποίο θα σου δημιουργήσει άμεσα βιολογία. Επίσης θα πρέπει να πάρεις υγρά τεστ αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών (ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3) για να ξέρεις τι γίνεται ανά πάσα στιγμή στο νερό σου και φυσικά για το στρώσιμο. Καλό θα ήταν μέχρι να γίνουν αυτά να κάνεις μεγάλες αλλαγές νερού για να βγάζεις την αμμωνία μπας και προλάβεις τον θάνατο των ψαριών. Επίσης ρίξε διάβασμα στην ενότητα για αρχάριους όσον αφορά το στρώσιμο, την ψαροσύνθεση, τα τεστ κ.λ.π ώστε να μπεις στο νόημα. Αν ακούσεις ό,τι σου πουν εδώ οι πιο έμπειροι από μένα θα πάνε όλα καλά, υπομονή, διάβασμα και λίγο χρόνο στην αρχή μέχρι να στρώσουν τα πράγματα και θα το ευχαριστηθείς κι εσύ και τα ψάρια σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-17, 16:38
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τιςναπαντησεις σας.Μπολι μπορω να βρω το θεμα ειναι πως το χρησιμοποιω διοτι το φιλτρο μου ειναινεσωτερικο.με σωλινακια που ξεκινουν απο τον πατω και καταληγουν στο πανω μετος του ενυδρειου οπου και πεφτει το νερο.Σαν μπολι χρησιμοποιησα το νερο απο την σακουλα με τα ψαρακια,το υπολοιπο νερο δλδ..εκανα το εξης βαζω λιγοβτροφη πουβτην σπαω και επειτα βαζω το αντιχλωριακο και το μπακτερ λαιφ που εχω ακουσει καλα λογια..ρα ψαρακια μου ωστοσο τρωνε και δεν εχουν παθει κατι..υπαρχει περιπτωση να συνεχισουν να ζουν μεχρι να στρωσει το ενυδρειο? Σε ποσο καιρο περιπου στρωνει? Εχω ενα γκουραμακι κοκκινο και μια ημερη κιχλιδα μικρη δεν σκοπευω να βαλω αλλα ψαρια μεσα..θερμοστατη στους 26 εχω για να μην γινει πιο τοξικη η αμμωνια με την υπερβολικη θερμοκρασια του νερου..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-17, 17:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε μου και από εμένα.
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά πριν,
και με αυτό που θα σου πω ίσως φανώ πιο απόλυτος.
Προσωπικά πιστεύω πως δεν έχεις άλλη επιλογή από το να πας τα ψάρια πίσω,
και οι λόγοι είναι οι εξής,
σε τόσο μικρό φίλτρο δεν μπορείς να βάλεις μπόλι δυστυχώς, επειδή αυτό το φιλτράκι είναι ένα σφουγγάρι μόνο , δεν υπάρχει χώρος να μπει και κάτι άλλο,
ακόμα και άλλος συνχομπίστας σου δώσει κομμάτι από το δικό του σφουγγάρι,
επειδή θα έχει μεγάλο φίλτρο θα υπάρχει αναλογικά πολύ λίγη βιολογία και δεν θα ανταπεξέλθει σε τόσο μεγάλη ιχθυοφόρτιση που έχεις εσύ,
και επίσης για τα ψάρια που έχεις , το ενυδρείο αυτό είναι υπερβολικά μικρό,
σε τόσο μικρό ενυδρείο μόνο ένας μονομάχος μπορεί να μπει, και αφού στρωθεί πρώτα το φίλτρο.
Αλλιώς, για να μπορέσεις να σώσεις τα ψάρια θα πρέπει να κάνεις καθημερινές αλλαγές , να κάνεις καθημερινά μετρήσεις, και όλα αυτά για να μεταφερθούν αυτά τα ψάρια σε μεγαλύτερο ενυδρείο.
Ξέρω πως σε απογοητεύουμε με αυτά που σου λέμε , αλλά είναι αλήθεια,
έπεσες και εσύ θύμα, όπως έχουμε πέσει οι περισσότεροι στην αρχή, από κάποιον επαγγελματία που ο σκοπός του είναι μόνο να πουλήσει.
Αλλη μία συμβουλή, ποτέ μα ποτέ , μη ρίχνεις στο ενυδρείο σου νερό από ενυδρείο από πετ-σοπ ή από ενυδρείο που δεν ξέρεις σε τι κατάσταση είναι, ειδικά τα περισσότερα ενυδρεία από πετ-σοπ κουβαλάνε πολλές αρρώστιες , και το πιθανότερο είναι να μεταφερθεί κάποια αρρώστια.
Επίσης με νερό από άλλο ενυδρείο μη περιμένεις να μεταφέρεις μπόλι, υπάρχει απειροελάχιστη βιολογία στο νερό, δεν αξίζει το ρίσκο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-17, 19:23
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Εκτιμω πολυ τις απαντησεις σας παιδια.Το θεμα ειναι πως δεν εχω αλλο χωρο στο σπιτι για μεγαλυτερο ενυδρειο..αγαπαω τα ψαρακια και θελω να πανε ολα καλα..Σε περιπτωση που δωσω σε εναν φιλο μου τα ψαρακια αυτα..τι μπορω να βαλω μεσα στο ενυδρειακι 28 λιτρων εκτος απο μονομαχο γαριδουλες? Το ενυδρριο μου εχει τροπικο χαρακτηρα φυτα θερμοστατη κλπ..επισης εχω φωσφωριζε χαλικι..λαθος το ξερω..μπορω να βαλω και αμμο απο πανω?
-------------------------
Επιπλεον αν τα ψαρακια σωθουν καθως αλλαζω συνεχως νερο και βαζω βακτηρια και τελικα το ενυδρειο στρωσει τα ψαρακια θα εχουν προβλημα μετα? 110 ευρω εδωσα ειναι κριμα να τα παρατησω..παλιοτερα που ειχα γκαπιες παλι 30 λιτρα ειχα και πηγε καλα διχως προβλημα..3 γκαπιες η 2 μικρα σκαλαρακια και εναν πλεκο μπορω να βαλω? Θελω τις αποψεις σας αναλογα με τα λιτρα του ενυδρειου μου..αν μαθω ποτε πως να στειλω και φωτο εδω θα το κανω μετα χαρας..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lefteris Novas : 05-01-17 στις 19:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-01-17, 19:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου σε τόσο μικρό ενυδρείο μόνο 1 μονομάχο και κανα σαλιγκάρι, ή μονο γαρίδες και κανα σαλιγκάρι,
δεν μπορεί να μπει κάτι άλλο , δεν χωράει.
Ο πλεκο θέλει ενυδρείο 400 λίτρα και πάνω
δες ΄πόσο γίνεται



τα σκαλάρια πρέπει να ειναι ομαδα από 8 και πάνω και θέλουν ύψος πάνω απο 50-55 εκατοστά, δηλαδη και αυτα ενυδρειο πάνω από 300 λίτρα.
Δυστυχώς δεν γίνεται κάτι άλλο.
Ενας όμορφος μονομαχος θα σου δώσει πολύ χαρά.
Και το ειδες και τώρα,
αν τα ψάρια δεν έχουν αυτο που πρέπει, κάθονται ακίνητα στο βυθό μέχρι που πεθαίνουν, δεν νομιζω πως θα θες να βλέπεις κάτι τέτοιο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-17, 19:38
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Η διαδικασια του στρωσιματος ποσο διαρκει και ποσο σε ποσο περιπου μπορω να βαλω εναν μονομαχο μεσα και αφου εχω επιστρεψει τα ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-01-17, 19:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

αν βάλεις μπόλι και είναι δυνατό μπορείς και αμέσως να βάλεις ψάρι, με λίγη προσοχή στο τάισμα στις αρχές,
αλλιώς με στρώσιμο μπορεί να χρειαστεί και 1 μήνας.
Φίλε μου το ενυδρείο θέλει υπομονή,
η φύση θέλει το χρόνο της, ειδικά οι φυσικές διαδικασίες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-01-17, 20:05
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Εφοσον το φιλτρο μου ειναι εσωτερικο και δεν εχει σφουγκαρακι το μπολι μπορω να το παρω σε μια σακουλιτσα με νερο και να το ριξω στο ενυδρειο? Να παρω δλδ απο ενα υγειες ενυδρειο λιγο νερο και να το ριξω στο δικο μου..αυτο λειτουργει ως μπολι?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-01-17, 20:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν θα κάνει τίποτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-01-17, 20:45
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Το μπολι αφου δεν εχω σφουγκαρακι και εχω εσωτερικο φιλτρο boyu που πεφτει απο πανω πως μπορω να το βαλω στο ενυδρειο μου?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-01-17, 20:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

μα αυτο σου είπα πριν, δεν μπορείς,
πρέπει να βάλλεις άλλο σφουγγάρι από στρωμενο ενυδρείο.
Αν δεν κάνω λάθος αυτά τα φίλτρα έχουν και ενα κουτάκι με άνθρακα, βγάζεις τον άνθρακα και στη θέση βάλε στρωμενο βιολογικο υλικό από άλλο ενυδρείο,
αν δεν έχει άνθρακα να ρίξεις μπιχλα (βρώμα από άλλο φίλτρο), θα βοηθήσει λίγο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-01-17, 21:12
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Φίλε μου, νομίζω ότι στα είπαμε "όλα".
Ο Τάκης ήταν απόλυτα αναλυτικός.

Αν θες πραγματικά να κρατήσεις το ενυδρείο, τότε ένας μονομάχος είναι μονόδρομος.
Και αυτό αφού πρώτα αλλάξεις φίλτρο (με κάποιο που να χωράει βιολογικό υλικό) για να μπορέσεις να βάλεις "μπόλι".

Το "μπόλι" είναι είτε κομμάτι από το ενυδρειακό βαμβάκι που έχει κάποιος στο στρωμένο ενυδρείο του, είτε βιολογικό υλικό (Σιποραξ, ελαφρόπετρα, κτλ..) μαζί με λίγο νερό από το ενυδρείο του.

Δυστυχώς αυτές είναι οι επιλογές και η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις και είναι μονόδρομος.

Για τα ψάρια στο είπα και πριν πρέπει να φύγουν το συντομότερο αν τα λυπάσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-01-17, 21:25
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ωραια..οποτε οπως καταλαβαινω τις μπιχλες απο το σακουλακι του ανθρακα η το λερωμενο στρωμα θα πρεπει να το στυψω στο ενυδρειο μου μεσα?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-01-17, 21:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

τον άνθρακα τον βγαζεις και βάζεις έτοιμο βιολογικο υλικο, δεν έχει μπιχλα ο άνθρακας ο δικος σου,
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-01-17, 21:47
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Γεια σου Λευτερη, καλως ηρθες.
Εχεις ξεκινησει αναποδα δυστυχως...οπως και αρκετοι απο εμας.
Μιας και εισαι εδω εστω και τωρα, διαβασε τα αρθρα στην κατηγορια "Αρχάριοι γλυκού νερού"
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
Διαβασε για να καταλαβεις πως γινεται το στρωσιμο, τι ειναι το μπολι και πως λειτουργουν ολα αυτα.
Αν το ενυδρειο σου εχει χωρο για σφουγγαρακι ανθρακα (μαυρο σφουγγαρι), το βγαζεις κι εκει βαζεις διχτακι με στρωμενο υλικο απο αλλο ενυδρειο το οποιο δεν εχει αρρωστιες. Αλλα και χωρο για ανθρακα να μην εχει, βγαζεις το σφουγγαρι σου και βαζεις στη θεση του το διχτακι με το στρωμενο υλικο...Το εχω κανει σε μικρο εσωτερικο φιλτρακι, το δικο σου δεν το ξερω αλλα υποθετω πως γινεται.
Παιρνεις οπωσδηποτε τεστακια, μετρας καθε μερα και αναλογως προχωρας.
Εννοειται οτι τα ψαρακια που σου εδωσαν τα πας πισω ή τα χαριζεις σε καποιον που μπορει να τα φιλοξενησει.
Θεωρω πολλα τα λεφτα που εδωσες για αυτα που πηρες...και σε συνδυασμο με τα υπολοιπα εγω στον συγκεκριμενο δεν θα ξαναπαταγα!
Σ'αυτα τα λιτρα δεν εχεις επιλογες δυστυχως, οσον αφορα τα ψαρια που μπορεις να βαλεις.
Αντε να πηγαινες και για αυτα:
http://www.seriouslyfish.com/species/oryzias-woworae/
που μου προτειναν κι εμενα εδω στο φορουμ οταν ρωτησα για 30 λιτρα, κι αυτα με το ζορι γιατι θελουν ενυδρειο 45*30cm οπως θα δεις και στο προφιλ τους.
Γενικα ψαχνε τα προφιλ των ψαριων στο ιντερνετ για να ξερεις τις απαιτησεις τους.
Αν μπορουσες να πηγαινες σ'ενα 60λιτρο τουλαχιστον θα ειχες καποιες επιλογες και κατι σχετικα πιο ασφαλες...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-01-17, 21:57
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πραγματικα ολους..εαν γνωριζεις απο ενυδρεια μπογιου τετοιο φιλτρονεχω με σωληνακια δλδ στο εσωτερικο πουνοδηγουμ στην κορυφη και πεφτει το νερο απο κατι τρυπουλες..τα ψαρια σημερα ειναιβδραστηρια σχετικα και τρωνε..το γκουραμι ειδικα..εχω 2 τελευταιες ερωτησεις.1) ποια ψαρακια μπορουν να ανταπεξελθουν καλυτερα στα νερα μας? 2) αν ριξω τις μπιχλες απο σφουγκαρακι φιλου μεσα στο ενυδρειο θα επιταχυνθει η διαδικασια της αμμωνιας?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-01-17, 22:07
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ'αυτα τα λιτρα δεν εχεις επιλογες δυστυχως, οσον αφορα τα ψαρια που μπορεις να βαλεις.
Αντε να πηγαινες και για αυτα:
http://www.seriouslyfish.com/species/oryzias-woworae/
που μου προτειναν κι εμενα εδω στο φορουμ οταν ρωτησα για 30 λιτρα, κι αυτα με το ζορι γιατι θελουν ενυδρειο 45*30cm οπως θα δεις και στο προφιλ τους.
Γενικα ψαχνε τα προφιλ των ψαριων στο ιντερνετ για να ξερεις τις απαιτησεις τους.
Αν μπορουσες να πηγαινες σ'ενα 60λιτρο τουλαχιστον θα ειχες καποιες επιλογες και κατι σχετικα πιο ασφαλες...
Τα ψάρια που του προτείνεις ζητάνε όπως πολύ σωστά γραφεις διαστάσεις ενυδρείου περίπου 54 λίτρων που απέχει κατά πολύ από αυτό που έχει ο Λευτέρης.
Και αυτές είναι οι "Minimum" αναγκαίες διαστάσεις.
Δεν μπορούμε να ειμαστε τόσο ελαστικοί πρός τα κάτω.
Δεν υπάρχει άλλο όριο εκτός αυτού που δίνει το site που ανέφερες.
Η λύση είναι είτε μονομάχος είτε γαρίδες.
Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια. Και συμφωνω ότι τα πλήρωσες υπερβολικά ακριβα.
Κρίμα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-01-17, 22:52
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Γυρω στα 45-50 λιτρα μινιμουμ θελουν κι αυτα, που ειναι μακρια απο αυτο που εχει ο Λευτερης οντως.
Τα ανεφερα στη λογικη οτι ειναι μικρα ψαρακια αρκετα, κα ισως ενα χαρεμακι να εμπαινε...
Αλλα καλυτερα οχι ουτε κι αυτα.
Οποτε μονομαχος ή γαριδες.
Βασικα οτιδηποτε κατω απο 60 λιτρα δεν ειναι ενυδρειο για μενα...
Δεν σου δινει επιλογες για κανενα ψαρι πλην μονομαχου και δεν αξιζει τον κοπο...
Αν δεν εχεις σκοπο να το αλλαξεις Λευτερη και να πας σε κατι μεγαλυτερο, διαβασε το φυλλαδιο για μονομαχους του gab και φτιαξε ενα ωραιο ενυδρειακι για betta και θα'σαι μια χαρα!
Υ.Γ. Το φωσφοριζε χαλικι πρεπει επισης να φυγει οτι ζωντανο κι αν μπει μεσα...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-01-17, 22:55
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ναι το γνωριζω..θα βαλω αμμο μεσα μαζι με το χαλικι..καποια σαληγκαρια βοηθουν στο στρωσιμο του ενυδρειου?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-01-17, 23:02
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Λευτέρη να σε καλωσορίσω κι εγώ. Τα παιδιά παραπάνω με εχουν καλύψει πλήρως. Θα σταθώ όμως στο εξής .... Ποτέ μα ποτε μην ακούσεις πετσοπά! Η εμπειρία των περισσότερων εδώ μέσα έχει αποδείξει ότι αν δεν είναι παντελώς άσχετος με αυτό που κάνουν, τότε εν γνώση τους σε φορτώνουν ένα κάρο αηδίες και άχρηστα πράγματα με μοναδικό σκοπό να κερδίσουν εκείνοι σε βάρος του πελάτη τον οποίο θα τον κάνουν όλο και πιο συχνά πελάτη κάθε φορά που τα επικείμενα λάθη θα κάνουν τα μαγικά τους. Ότι θέλεις να ρωτάς εδώ μέσα όπου συμφέρον δεν υπάρχει για κανέναν. Αν κανείς ότι δε συμβουλεύουν εδώ τα παιδιά, θα φτιάξεις ένα κόσμημα και θα το χαίρεσαι χωρίς προβλήματα. Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-01-17, 23:12
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lefteris Novas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το γνωριζω..θα βαλω αμμο μεσα μαζι με το χαλικι..καποια σαληγκαρια βοηθουν στο στρωσιμο του ενυδρειου?
Οχι. Μπολιασε και βαλε κατευθειαν μεσα τον μονομαχο.
Ξαναλεω οπωσδηποτε αγοραζεις τεστακια κ' μετρας συνεχεια ειδικα στην αρχη του μπολιασματος και της εισαγωγης του ψαριου!
Ελαφρια ταϊσματα και μετρησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-01-17, 23:27
Lefteris Novas Ο χρήστης Lefteris Novas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2017
Περιοχή: Ευβοια
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πραγματικα ολους παιδια..να ειστε καλα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-01-17, 00:12
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Το φωσφοριζε χαλίκι βγάλτο.
Ίσως να είναι και επικύνδινο αν βγαζει τοξικές ουσίες.
Βάλε απλό μή ασβεστολιθηκό χαλικάκι. Όχι άμμο.
Τα ψαρια δώστα και ξεκίνα από την αρχή.
Με ένα ξύλο κάποια φυτάκια θα φτιάξεις ένα πολύ όμορφο ενυδρείο.
Μπόλι. Τέστ νερού. Μετρήσεις .....και μετά ψαρι.
Μην βιαστείς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
στρωσιμο ενυδρειου achilefs Αρχάριοι γλυκού νερού 7 28-10-12 23:08
Στρωσιμο ενυδρειου oldschool12 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 10-10-11 13:19
Στρωσιμο ενυδρειου ΝΙΚΟΣ 13 Αρχάριοι γλυκού νερού 23 07-04-11 12:39
Στρωσιμο ενυδρειου MIkex24 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 23-05-09 18:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08357 seconds with 15 queries