Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-06-16, 18:44
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή κατι δεν παει καλα..

γεια σας , εχω στημενο ενα 100 λτ απο τον απρηλιο, και δεν σταθεροποιητε η κατασταση, οπως γινοτανε συνηθως σε αλλα στησιματα..
λοιπον αρχιζω..
ξεκιναει το ενυδρειο να δουλευει με 0,51w ανα λιτρο, χωρις co2 και χωρις λιπασματα με υποστρωμα φυτοχωμα.. ολα καλα.
σε καποια φαση ειπα να βαλω ενα ευκολο γρασιδακι και βαζω micranthemum..
για να το βοηθησω ειπα να βαλω 2 κομματια λεντοταινιες ακριβως απο πανω του γιατι οι τ8 ειναι ολες πισω , και δεν εχουν αμεση επαφη στο μπροστινο μερος του ενυδρειου.. εντομεταξυ εχει αρχισει να αναπτυσετε λιγη bba και λιγη τριχωειδης, και με το που τις περνω χαμπαρι ξυλονω 15w απο τις τ8 και μενω με 36w t8 +2 κομματια λεντοταινια ασπρη μπροστα. τυχαινει και ερχετε εντομεταξυ και ενα μισο excell στα χερια μου , και αποφασιζω να ριξω μια δοση για να βοηθησω στο να φυγουν οι αλγες, ριχνω 12 ml για μια φορα, εξαφανιζοντε οι αλγες στο 2ημερο, και βλεπω πρωτο συμπτωμα που δεν ειχα ξαναδει , λιγο μαυρισμενη την anubia και το micranthemum..ενω corybossa παει μια χαρα, και η πολυσπερμα την παλευει..κανω υπομονη μια εβδομαδα , και κανω αλαγη χωρις να προσθεσω excel αυτην την φορα, και βλεπω οτι αντι να επανερχοντε τα φυτα , συνεχιζουν να ειναι μαυρισμενα και γενικα οχι σε καλη κατασταση.. και περα απο αυτο αρχησε και μια "αλγη"
αν ειναι αλγη δηλαδη , στο τζαμι μπροστα μια καφετιλα σκληρη που θελει ξυστρα για να βγει οπου τετοιο πραγμα δεν ειχα ποτε..

ερωτησεις..
ευθυνετε το σκαμπανεβασμα στον φωτισμο και στο co2 και θα επανελθουν??
Να κανω αλαγες νερου συχνες μεχρι να στρωσει??
ειναι ψηλα φωσφορικα ?θα το σωσω με συχνες αλαγες νερου? να προσθεσω αντιφωσφορο?
παιζει να ειναι κυανο??
ειναι ακομα νωρις και το ενυδρειο δεν εχει σταθεροποιηθει??
πολυ αλγη ρε γαμωτο, οοκ ειχα 15w t8 παραπανω απο οτι την προιγουμενη φορα που το ειχα στισει, τα εβγαλα.. το μονο εχτρα ειναι η λεντοταινιες..
παντος ολα αυτα, περι μαυρισματων και τα λοιπα τα ειδα μετα την προσθηκη του excell.. το ξερω οτι μαλον επεσε μεγαλη δοση και επρεπε να το σπασω σε μικροτερες.. το θεμα ειναι τι κανω τωρα.
δεν θελω να εχω co2 σε αυτο το ενυδρειο, το θελω low tech..και θελω να αποφυγω λιπασματα γενικα οσο γινετε.. ειμαι αρχαριος για να μπλεξω με ισοροπιες στα θρεπτικα και τα λοιπα, με προσθηκες λιπασματων συνεχεια και τα λοιπα .. δεν ειμαι ετοιμος , ειμαι σε φαση διαβασματος ακομα.. τα φωτα σας. θα μπει και καμια φωτο, αλλα η περιγραφη μου πιστευω πως ειναι πιο κατατοπιστικη

να το αφησω να ηρεμισει το ενυδρειο με συχνες αλαγες νερου?? ας πουμε ανα 3 μερες..χωρις excell με σταθερο φωτισμο..
-------------------------
κυανοβακτυριο ΔΕΝ ειναι ευτιχως.
-------------------------
η αλγη στο τζαμι ειναι καφε οποτε, μμμαααλλον επροκειτο για την λεγομενη "καφε αλγη"
υγ. αυτην την στιγμη, δεν υπαρχει bba (η ειναι υπερβολικα λιγη) ουτε τριχωιδης! που αναφερθηκαν παραπανω.. αυτην την στιγμη υπαρχει η καφε αλγη και τα μαυρισμενα φυλα στα φυτα.. κατα τα αλλα δεν βλεπω κατι πολυ σοβαρο σε ελειψεις.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apostolis.pan : 14-06-16 στις 18:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-06-16, 18:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εγω θα σου έλεγα να το αφήσεις ήσυχο, κάνε γενναίες αλλαγές,
και αν έχεις άλγη, έλα να σου δώσω μερικά ramshorn να ησυχάσεις,
και μετά βάλε όσο φως θες, βάλτο και στον Ήλιο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-06-16, 19:58
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

τακη το σκεφτομουν και εγω σοβαρα για ramshorn.. οχι ομως για τις αλγες γενικοτερα ! μου αρεσουν πολυ τα clea helena , αλλα λυπαμαι τα physa που ηρθαν με τα φυτα χαχα.. και εχω διαβασει απο εσας οτι τα ramshorn κανουν θαυματα γενικα ,με κοβω να ερχομαι να παινω 2-3 ανταλαζω εαν θες με πολυσπερμα και κοριμποζα που εχω σε αυθονια ,κερατσινι εισαι??
υγ .και φακηηη εαν θες
-------------------------
χμμ και οκ για τις αλγες , για τα μαυρισμενα (σαν καμενα απο co2) ?? επησις θα ηθελα να βρω και την αιτια της αλγης.. ας πουμε η καφε ,ειναι επειδη ειναι νεοστημενο το ενυδρειο?? επειδη ειχε συνηθισει με πιο πολυ φως και του το εκοψα?? (διαβασα πως φταιει ο χαμηλος φωτισμος..) Πραγματικα ομως για low tech δεν τον θεωρω χαμηλα.. υπολογιζω μαζι με λεντοταινιες πως εχω τουλαχιστον 0,4w/l ++...................
υγ . ΔΕΝ ξαναμπαινει ποτε σε δικο μου ενυδρειο, ουτε excel ουτε τιποτα απο αγοραστα ζουμια (λιπασματα), εκτος του αντιχλωριου..
το μονο που θα μπει καποια στιγμη σε αλλο ενυδρειο βεβαια, ειναι diy λιπασματα με σκονες απο μαγαζι με χημικα..Να ξερω τι βαζω τουλαχιστον χαχα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apostolis.pan : 14-06-16 στις 19:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-06-16, 20:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

τα μαυρισμένα μη τα πειράξεις, άστα ,
αν έχουν καεί θα πέσουν, αν όχι θα στρώσουν,
ναι Κερατσίνι είμαι , κοντά είμαστε, δίπλα
όποτε θες σαλιγκάρια στείλε μου πμ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-06-16, 20:29
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

να σε καλα τακη!! εχω εξεταστικη τωρα, οταν ξεμπλεξω λιγο ενοειται!! θελω πολυ να σε γνορισω ουτος η αλλος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-06-16, 22:39
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

δεν νομιζω να οφειλεται στο exel το μαυρισμα.γενικα εχεις πειραξει αρκετα τον φωτισμο με αποτελεσμα να μην βρισκει ισοροπια το συστημα.αστο να ηρεμησει και κανε αλλαγες καθε εβδομαδα.γενικα εχω παρατηρησει οτι η σταθεροτητα ειναι το πιο σημαντικο.
τακη διαφωνω λιγο με το βαλε οσο φως θες.αυξανοντας το φως αυξανονται η αναγκες των φυτων σε ολα τα επιπεδα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-16, 23:04
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Φιλε μου εκανε καποιες σπασμωδικες κινησεις που σου κοστιζουν..κατ αρχην η bba δεν εμφανιζεται μονο απ το πολυ φως αλλα κυριως απ το ανεπαρκες-ασταθες co2 ειτε λογω κακης κυκλοφοριας ειτε διαχυσης κτλ..Τα ανεβασμενα οργανικα επισης την ευνοουν.Ποσα ψαρια εχεις μεσα;Αν εχεις bba και δεν ειναι καποια αλλη,καμια κοντινη φωτο θα βοηθουσε..Το excel καιει τη συγκεκριμμενη αλγη,κι η δοσολογια αναγραφεται στη συσκευασια,οπου ριχνεις τη διπλασια δοση σε περιπτωση αλγης για 10-15 μερες κι οχι μια φορα..Δεν εμφανιζονται μαυριλες απ το excel..Παραλληλα κανεις αλλαγες νερου Χ2 εβδομαδιαια,καθαριζεις το υποστρωμα με σκουπα αλλα και το φιλτρο..Αυτο ειχα κανει εγω οταν ειχα bba, μετα μου στειλε κι ο Τακης τα ramshorn και γιαλισε το ενυδρειο
Αλλα δεν πιστευω πως μονα τους τα σαλιγκαρια μπορουν να σε απαλλαξουν απ την οποιαδηποτε αλγη,αν οι συνθηκες στο ενυδρειο συνεχιζουν να ευνοουν τις αλγες..
Επισης αυξησε την οξυγονωση με το spray bar.
Για το φως εσυ το βλεπεις πως ειναι κανε και καποιους υπολογισμους w/lt ποσο εχεις,ποσο ppm co2 κι αν χρειαζεσαι καποιο λιπασμα, δεν ειναι τοσο απλο ουτε και κατι φοβερο αλλα θελει και καποιο διαβασμα για να πετυχεις την ισορροπια που χρειαζεσαι
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-06-16, 01:20
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου εκανε καποιες σπασμωδικες κινησεις που σου κοστιζουν..κατ αρχην η bba δεν εμφανιζεται μονο απ το πολυ φως αλλα κυριως απ το ανεπαρκες-ασταθες co2 ειτε λογω κακης κυκλοφοριας ειτε διαχυσης κτλ..Τα ανεβασμενα οργανικα επισης την ευνοουν.Ποσα ψαρια εχεις μεσα;Αν εχεις bba και δεν ειναι καποια αλλη,καμια κοντινη φωτο θα βοηθουσε..Το excel καιει τη συγκεκριμμενη αλγη,κι η δοσολογια αναγραφεται στη συσκευασια,οπου ριχνεις τη διπλασια δοση σε περιπτωση αλγης για 10-15 μερες κι οχι μια φορα..Δεν εμφανιζονται μαυριλες απ το excel..Παραλληλα κανεις αλλαγες νερου Χ2 εβδομαδιαια,καθαριζεις το υποστρωμα με σκουπα αλλα και το φιλτρο..Αυτο ειχα κανει εγω οταν ειχα bba, μετα μου στειλε κι ο Τακης τα ramshorn και γιαλισε το ενυδρειο
Αλλα δεν πιστευω πως μονα τους τα σαλιγκαρια μπορουν να σε απαλλαξουν απ την οποιαδηποτε αλγη,αν οι συνθηκες στο ενυδρειο συνεχιζουν να ευνοουν τις αλγες..
Επισης αυξησε την οξυγονωση με το spray bar.
Για το φως εσυ το βλεπεις πως ειναι κανε και καποιους υπολογισμους w/lt ποσο εχεις,ποσο ppm co2 κι αν χρειαζεσαι καποιο λιπασμα, δεν ειναι τοσο απλο ουτε και κατι φοβερο αλλα θελει και καποιο διαβασμα για να πετυχεις την ισορροπια που χρειαζεσαι
φιλε μου καλα τα λες, και πολλα απο αυτα που λες εχουν γινει ειδη.
1ον πρωτη μου δουλεια ηταν να αναγνωρισω αλγες και να βρω τι φταιει
2ον εκαψα την bba και την τριχωηδη με excel με κανονικη δωση , μιας που ηταν αρκετη σε ενα συστημα στο οποιο δεν εχει πεσει ποτε co2.(τοτε ειχα αυτες τις 2 μονο καθαρα απο υψηλο φωτισμο-ελειψη co2.
απο τοτε το εχω αφησει σταθερο, αυτες ηταν οι μεταβολλες που εγιναν ουσιαστικα απο τοτε.. ειχα βρει δηλαδη οντος τις αιτιες και οντος ξεφορτοθηκα 2 αλγες ..
ομως 2 βδομαδες μετα , παρατειρω καφε αλγη που δεν υπηρχε πριν..
η οποια ενδεχετε να ξεπεταχτηκε απο "ασταθια" co2 ,μιας που εβαλα ουσιαστικα 1 φορα excel σαν "φαρμακο" για τις αλγες..και μετα δεν το συνεχισα.. τωρα το μονο που κανω ειναι να κραταω σταθερες συνθηκες,, αναγκαστικα δηλαδη..
Αυτο που με προβληματισε πιο πολυ ειναι το μαυρισμα στα φυλα , και οχι σε ολα τα φυτα αλλα στα πιο αργης αναπτυξης..
πλεον η καφε πιστευω κανει κυκλο και θα φυγει, οποτε τα σαλιγκαρια απλα θα βοηθησουν στο να κανει τον κυκλο της..
και τα φυλα θεωρω πως ειναι γενικα σοκαρισμενα?? και οτι τα φυτα θα στρωσουν..
ιχθιοσυνθεση τωρα.. γκαπυς εχω, με 2 χαρεμια αρχησα πριν ενα χρονο και ακομα ειναι σε υποφερτο αριθμο. Γενικα το ψαχνω.. απλα ηρθε μια στιγμη που μπερδευτικα-ζαλιστηκα.. πιο πολυ ηθελα να καταλαβω μηπως για το μαυρισμα στα φυλα εκτος απο το σοκ , ευθηνετε και κατι αλλο οπως περισεια φωσφορικων.. η κατι τετοιο... και αν θα μπορουσα να το σοσω..
αλλα πιο λογικο μου φαινετε να ειναι απο το σοκ των μεταβολλων των συνθηκων.. θα δειξει στην πορεια οταν βγουν και αλλα συμπτωματα.
Τα λαθη μου τα εχω αναγνωρισει. Τα ξερω πλεον ,και ειναι ενα μαθημα για την συνεχεια... Ενω ημουν και διαβασμενος, πηγα και εκανα λαθη που δεν τα σκευτικα εκεινη την ωρα αλλα πιο μετα.. Με τον φωτισμο οκ ,ας πουμε πως δεν μπορουσα να το αποφιγω.. απλα θα ηταν προτιμοτερο, ειτε να ειχα δουλεψει πολυ μικρες και καθημερινες δοσεις excel και να το ανεβαζα σταδιακα ,ειτε να μην εβαζα καθολου, μιας που θα αρχουσαν αλλα θα εφευγαν ουτος η αλλως.. πλεον ειναι στην φαση που το συστημα εχει παθει λιγο τραλαλα αλλα θα ισιωσει..θελω να πιστευω πως η καφε θα ειναι η τελευτεα, θα κανει τον κυκλο της , και μετα τελος..
ο φωτισμος δεν ξαναπειραζετε, αργησα αλλα το πετυχα αυτο που ηθελα..
co2 δεν ξαναπευτει ..
και για οξυγωνωση, με το που σκευτικα οτι επρεπε να αρχησω σταδιακα το excel , επειδη δεν εχει ξαναπεσει διοξυδιο, μπηκε αεραντλια με χρονοδιακοπτη και την εχω ακομα πανω.(αλλη μια ασταθεια co2. ειχα που ειχα ασταθεια βαζωντας μια φορα, μπηκε και η αεραντλια και απο εκει που ανεβηκε το co2 και εκαψε αλγες μετα μειωνοτανε αποτομα απο αεραντλια..)
τεεελοςς θα μηνει ετσι και οτι γινει. θα μπουν και τα ramshorn να καθαρισουν την καφε, γιατι ειμαι σχεδον σιγουρος πλεον οτι απλα κανει κυκλο, και δεν ηρθε για να μεινει!
αργησα αλλα ξεμπερδευτικα χαχαχα
δεν ξερω αν τα βλεπω λαθος τα πραγματα βεβαια , αλλα πιστευω εχω προσεξει πλεον οτιδηποτε δεν εχει να κανει με θρεπτικα.. οποτε εαν δω στην πορεια οτι συνεχιζετε κατι, θα ψαξω να δω τι παιζει στα θρεπρικα..
εαν δεν στρωσουν οι μαυριλες, υποψιαζομαι φωσφορικα.. αλλα προς το παρον θα περιμενω να δω πως θα παει, για να δω αν ηταν απλα απο το σοκ..
χαχα οσο για το διαβασμαα.. δεν κανω και αλλη δουλεια αμα διαβαζα ετσι για την σχολη μου θα χα 3 πτυχια

υγ , η ισοροπια χαθηκε οταν μπηκε η λεντοταινια ουσιαστικα , που μου βγηκε πιο δυνατη απο οτι περιμενα και αναγκαστηκα να βγαλω μια τ8.Ουσιαστικα μπηκε ομως για να καταφερω να εχω ομοιομορφο φωτισμο σε ολο το ενυδρειο ,και οχι κατα τοπους οπως ηταν πριν.Δεν την εβαλα με σκοπο να αυξησω τον φωτισμο γενικα,ηξερα εξαρχης οτι ανεβαζωντας φωτισμο θα ανεβουν οολες οι αναγκες σε θρεπτικα και co2..

υγ2 μπορει να με παιδεψε και να με πεδευει αλλα ειναι μεγαλο σχολειο.. αλλο να τα διαβαζεις και να τα ξερεις θεωρητικα, και αλλο να ψαχνεις την σωστη ισοροπια μονος σου! Πλεον νιωθω πως το αισθανομαι το ολο συστημα ,, ξερω οτι απλα θελει χρονο να επανελθει απο το σοκ

υγ3 χμμμ... μαλον δεν ειναι απο θρεπτικα, γιατι θα εβλεπα προβλημα σε ολα τα φυτα.

για w/l τα λεω παραπανω,, απλα δεν εμπιστευομαι αυτα που λενε οι λεντοταινιες.. εαν σου κανει εχω 0,36w/l σε τ8 και + 1.000 lumen λεντοταινιες(αυτα αναγραφωντε επανω )

[QUOTE=odin79;948309]δεν νομιζω να οφειλεται στο exel το μαυρισμα.γενικα εχεις πειραξει αρκετα τον φωτισμο με αποτελεσμα να μην βρισκει ισοροπια το συστημα.αστο να ηρεμησει και κανε αλλαγες καθε εβδομαδα.γενικα εχω παρατηρησει οτι η σταθεροτητα ειναι το πιο σημαντικο.

και εγω αυτο εχω αρχησει να πιστευω και αυτο θα κανω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομιζω να οφειλεται στο exel το μαυρισμα.γενικα εχεις πειραξει αρκετα τον φωτισμο με αποτελεσμα να μην βρισκει ισοροπια το συστημα.αστο να ηρεμησει και κανε αλλαγες καθε εβδομαδα.γενικα εχω παρατηρησει οτι η σταθεροτητα ειναι το πιο σημαντικο.
τακη διαφωνω λιγο με το βαλε οσο φως θες.αυξανοντας το φως αυξανονται η αναγκες των φυτων σε ολα τα επιπεδα
συμφωνω με ολα εκτος απο το excel.. πιστευω επρεπε να αρχησω με μικροτερες δωσεις.. τσακ μπαμ απο καθολου διοξυδιο, 12 ml μετα απο αλαγη, και χωρις να το συνεχισω.. πιστευω πως ηθελε να ενταξω το co2 στο συστημα και να το τερματισω σταδιακα.. δηλαδη μικρες δωσεις ανα 2 μερες, μετα ανα μια, μετα λιγο μεγαλυτερες δοσεις... και να το σταματησω αναλογως οταν θα ειχαν καει οι αλγες! εαν το ειχα κανει ετσι, πιστευω τωρα δεν θα ειχα καφε.. η οποια εμφανιστηκε κοντα στην αλαγη νερου στην οποια δεν ξαναπροσθεσα excel.
πιστευω οτι ο τακης με τον ορο "βαλε οσο φως θες" προσπαθησε απλα να δωσει εμφαση στον λογο του

Το παω καλα?? η το παω λαθος??? αναφερομαι στον τροπο σκεψης μου περισσοτερο..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apostolis.pan : 15-06-16 στις 01:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-06-16, 01:26
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

μου φαινετε πως ειδη εχουν αρχησει να ξεμαυριζουν τα φυλα απο τα φυτα,
η καφε αλγη υπαρχει ακομα.. θα ενημερωνω για νεοτερα.. εαν δει καποιος καποιο λαθος στον τροπο που σκευτομαι τα πραγματα, παρακαλω πολυ να μου το πει για να το ψαξω καλυτερα.. προσωπικα πιστευω οτι προς το παρον βαδιζω σωστα..
υγ . μπηκε και monte carlo.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-06-16, 20:23
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

λοιπον, η αλγη δεν υποχωρει δυστιχως.. παρατειρω οτι ειναι μονο στο μπροστινο μερος του ενυδρειου κατω απο τις λεντοταινιες (ασπρες οχι κιτρινες) ..οποτε επωμενο μου βημα ειναι να βαλω ενα ποτενσιομετρο και να ελατωνω σταδιακα το φως απο τις λεντοταινιες μεχρι να βρω την σωστη ισοροπια. τα φυτα στο πισω μερος πανε παρα πολυ καλα και δεν εχου αλγες.. ενω μπροστα , εχω σε πολυ λιγα σημεια ακομα υπερβολικα λιγη bba , και πολυ καφε αλγη σε ολο το μπροστινο τζαμι και στο χαλικι κατω.. ενω το micranthemum ενω εχει ανακαμψει, ειναι ακομα λιγο μαυρισμενο.
οι αλλες αλγες ειναι πολυ λιγες γενικα, τα φυλα εχουν ξεμαυρισει αρκετα, ομως η καφε κανει παρτυ
-------------------------
εβαλα ενα ποτενσιομετρο στο τροφοδοτικο και χαμηλωσα αρκετα τις λεντοταινιες.. πιστευω τωρα θα μειωθει το προβλημα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apostolis.pan : 23-06-16 στις 20:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-06-16, 22:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ελα να παρεις σαλιγκάρια να ησυχάσεις, δίπλα είμαστε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-06-16, 23:36
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

τακη θα ερθω στανταρ, ομως πρεπει να βρω και τι φταιει..
και να εχω κατι να μου καθαριζει την αλγη, το προβλημα παραμενει..

γιατι
εμφανηση αλγης= κατι δεν παει καλα στην αλυσιδα =μη σωστη αναπτυξη φυτων
οταν τα φυτα αναπτυσσοντε σωστα αλγη δεν υπαρχει!
αποτερος σκοπος μου ειναι να βρω την χρυση τομη , για να μπορω να εχω υγειη φυτα τα οποια θα παιρνουν οτι χρειαζοντε χωρις να εχουν ελειψεις..
απο την στιγμη που εχω αλγη υπαρχει κατι παραπανω απο οτι χρειαζεται και στην περιπτωση μου μαλλον ευθεινετε ο φωτισμος.

οταν τον ρυθμισω εκει που πρεπει, δεν θα υπαρχουν αλγες, τα φυτα μου θα αναπτυσσοντε οπως πρεπει και θα ειναι πιο υγειη.
Με το που εβγαλα την μια πισω τ8 απο πισω , παρατειρω τωρα πως η polysperma και η corybossa δειχνουν πολυ υγειη. ειδικα η corybossa ειναι στα καλυτερα της, δεν την εχω ξαναδει ποτε τοσο ομορφη!!

στοχος μου ειναι να κανω την αλγη να υποχορισει βρισκοντας την σωστη ισοροπια..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-06-16, 00:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αποστόλη, στη φύση υπάρχει και άλγη, σε ισορροπία με τα φυτά αλλά υπάρχει,
εμείς δεν την θέλουμε στα ενυδρεία μας, και υπάρχει γιατί πιέζουμε τις καταστάσεις,
ρίχνουμε λιπάσματα,
δεν έχουμε το σωστό φωτισμό,
έχουμε υπετροφισμό που ευνοεί την άλγη, γιατί στα ενυδρεία μας , μέχρι να ωριμάσουν έχουμε συνήθως νιτρικά, που στη φύση είναι απειροέλαχιστα,
ρίχνουμε διοξείδιο και πουσάρουμε τα φυτά,
όπως καταλαβαίνεις προσπαθούμε να αντιγράψουμε τη φύση αλλά με μερικές διαφορές,
και αυτό δεν πετυχαίνει πάντα,
μια καλή λύση για να μειωθούν οι άλγες , θεωρώ πως είναι οι τακτικές και καλές αλλαγές, ο φωτισμός δημιουργεί άλγη αλλά εξαρτάται και από το πλήθος των θρεπτικών συστατικών, αν δεν υπάρχει ισορροπία δηλαδή , άρα και η μείωση του φωτισμού δεν είναι μόνιμη λύση.
Ολα αυτά όμως θα τα βρεις μόνος σου, το κάθε ενυδρείο είναι διαφορετικό, υπάρχει ένας γενικός μπούσολας αλλά δεν είναι και απόλυτος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-06-16, 01:11
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

τακη, σε προιγουμενα στησιματα δεν ειχα ποτε προβλημα με αλγες, ας πουμε οτι ετυχε (που οντος ετυχε) .

πιστευω πως ειναι μονιμη λυση η μειωση του φωτισμου..
Δεν ενοω τις ωρες φωτοπεριοδου , αλλα την μειωση της εντασης του φωτος. το ενυδρειο αυτην την στιγμη εχει πισω 2 τ8 και μπροστα 2 κομματια λεντοταινια. ουσιαστικα πλεον εχω προβλημα στο μισο μερος του ενυδρειου, και ηταν πολυ αισθητη η διαφορα του φωτισμου με τις λεντοταινιες σε σχεση με τις τ8. μπορω να πω πως ειχαν σχεδον την ιδια φωτεινοτητα με τις τ8! και οντος και στα χαρακτιριστικα τους ειχαν 14 w το μετρο με 700 λουμεν?? (καπου εκει !) ειναι πολυ δυνατες και τις βλεπω και με το ματι! (ισως και πιο φωτεινες απο τ8

τωρα πιστευω τις κατεβασα σε μια ενταση τοση, ωστε να υπαρχει ομοιομορφια στον φωτισμο μπρος πισω (με το ματι τουλαχιστον..)
Οσο για τις αλγες στο ενυδρειο, μετα απο οσο διαβασμα εχω ριξει (και ριχνω σε καθημερινη βαση δηλαδη) εχω καταληξει πως δεν πρεπει να υπαρχουν αλγες σε ενα ενυδρειο. για εμενα δεν ειναι αισθητικο το θεμα, σκεψου δεν εχω προμηθευτει καν ξυστρα για να την καθαρισω , και ουτε θα την καθαρισω.. θα ψαχνω τις σωστες ισοροπιες μεχρι να φιγει μονη της.. αυτη η αλγη δεν κανει κυκλο οπως νομιζα, αλλα αυξανετε συνεχεια.Κατι φταιει, οπως σε ολα τα ενυδρεια που υπαρχει αλγη κατι φταιει. στο δικο μου ενυδρειο μετα απο πολυ μελετη φταιει ο φωτισμος.
οταν τον φερω στο σημειο που πρεπει η αλγη θα φιγει απο μονη της χωρις καμια αλλη προσθηκη.. ramshorn θα βαλω , επειδη κανουν πολυ καλο σε ενα συστημα ουτος η αλλος, αλλα θα βαλω οταν καταφερω να ξεφορτωθω την αλγη..
οχι να την καθαρισω αλλα να λυσω το προβλημα μια και καλη απο την ριζα.
Απο θρεπτικα πιστευω πως ειμαι καλα μιας που δεν παρατειρω σημαδια ελειψης θρεπτικων στα φυτα μου. (υπενθιμιζω: υποστρωμα κομποστ)
co2 δεν θελω να βαλω επειδη δεν μπορω ουτος η αλλος να εχω κατι σταθερο με diy , οποτε προτιμω να βρω τις σωστες ισοροπιες για να το κρατησω σαν lowtech.(οπως ηταν και τα προιγουμενα στησιματα τα οποια ηταν απροβληματιστα)
θα δω πως θα παει ετσι το ενυδρειο και θα ξανα ενημερωσω!


υγ . θα τις εσβηνα τελειως τις λεντοταινιες , αλλα μπροστα φτανει πολυ λιγο φως και εχω monte carlo και micranthemoides και δεν θελω να τα αφησω στα σκοταδια..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-07-16, 19:48
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Ολες οι αλγες εχουν σχεδον εξαφανιστει προς το παρον.. πραγμα που σημενει οτι εφταιγε ο φωτισμος.. πλεον τρεχει με 36 w t8 (μια ασπρη και μια ροζ)
και ενα κομματι λεντοταινια αντι για 2 κομματια που ειχα αρχικα.

Αρχικα το ενυδρειο ξεκινησε να τρεχει με 51w t8 και 2 κομματια ταινιες λεντ

πλεον τρεχει με 36w t8, και ενα κομματι λεντοταινια.Ο φωτισμος διαχεεται ομοιομορφα σε ολο το ενυδρειο, τα φυτα φαινονται αρκετα υγιη και ολα κυλανε καλα. εχω ακομα λιγη καφε αλγη στο χαλικι που υποχωρει και αυτη μερα με την μερα .
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κατι δεν παει καλα.... kostas1980 Αρχάριοι γλυκού νερού 14 22-02-16 10:23
Κατι δεν παει καλα tass Αρχάριοι γλυκού νερού 6 01-11-09 21:02
κατι δεν παει καλα...? PANOS FRANTZIS Αρχάριοι γλυκού νερού 0 29-10-09 00:05
κατι δεν παει καλα!!! andreas213 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 16-03-08 15:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09241 seconds with 15 queries