Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 03-12-12, 09:37
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή Pocket PH Pen

Παίδες τα φώτα σας ,

Εδω και καιρό χρησιμοποιώ τα τεστ της JBL για να μετράω PH στο ενυδρείο μου .Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την ευκρίνεια τους ( όσο μπορούν να έχουν τα υγρά τεστ φτάνουν μέχρι το 0,2 της κλήμακας ) και τα έχω συνηθήσει τόσο που δεν χρειάζετε να κοιτάξω χρώμα στη καρτελα για να καταλάβω τι ph έχω.Από την ώρα όμως που είδα σε γυάλα σε γνωστό καταστημα (Λογικά Ph Controller πρέπει να ήταν ... ) το κόκκινο - πορτοκαλι φωτάκι καντραν της συσκευής να γράφει με ακρίβεια 2 δεκαδικών ψηφίων το ph .. ντράπηκα και ψάρωσα .

Ετσι είπα να προχωρήσω στη ψηφιακή εποχη της μέτρησης του PH (Ξέρετε εσείς .. με πρόσχημα την οικονομία που θα κάνω από τα τεστ κ.α ).

Σε πρωτη φάση έχω σταμπάρει αυτό . Μικρό , απλό οικονομικό (απότι καταλαβα το καλιμπραρισμα του γίνετε μα τη βοήθεια διαλυμάτων σε χαρτάκια που είναι επίσης οικονομικά και διορθώστε με αν κάνω λάθος δεν θα γίνετε καλιμπράρισμα πριν από κάθε μέτρηση μέσα σε μια βδομάδα ..;.! ).
Θα ήθελα σας παρακαλώ όσους έχουν να μου πουν τις γνώμες τους για παρόμοιες συσκευες (γιατί κυκλοφορεί ένας σκασμός από δαύτες στο Ebay )

Μετά έχουμε και αυτό που είναι ποιο κοντά μάλλον σε αυτό που ονειρέυομαι .και απορεία (Κάθε πότε αλλάζουμε το prombe και κάθε πότε καλιμπράρουμε )

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΑΣ
Απάντηση με παράθεση
 

Tags
βοηθεια, αρχαριος, πρόβλημα, ενυδρειο, ενυδρείο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04775 seconds with 13 queries